PZC Ouderen bezorgd over id-kaart PZC RPCZ geeft kenniswerf smoel Mij zullen ze niet meer krijgen GRÜTIS ,11 legitimatiebewijs wordt wellicht geregeld in verzorgingstehuizen Swingen bij vijkvereniging 4iddelburg-Zuid AAZET VAKANTIE* VARISO Rijontzegging n boete voor Irankrijdster Boete voor weigeren van blaastest Jonge snelheidsduivel gepakt Auto's gestolen Bedrijfsinbraak in Borssele Straf na ruzie met vriend dochter Café doet glaswerk in de ban na vechtpartij Bar Ie Due Mineraalwater Pak a 2 liter 0,59 Nu per doos van 6 pakken Van 3.54 voor dinsdag 11 januari 2005 poor Freek Janssen [goes - Goese ouderen moeten ■hun eigen verzorgings- of ver pleegtehuis een identiteitskaart unnen regelen. Als het aan de •acties van de PvdA en het CDA ligt, volgt Goes daarmee let voorbeeld van de gemeenten [oord-Beveland en Hulst. li zorgcentrum Cleijenborch in lolijnsplaat konden ouderen al lor de jaarwisseling een pasfo- laten maken en een 'aanvraag- Innulier invullen. Op Noord- eveland is geen fotograaf, dus rerd de ouderen een rit naar joes bespaard. Ook bewoners m zorgcentrum de Blaauwe loeve in Hulst werden vorige DDDELBURG - Wijkvereni- ing Middelburg-Zuid begint et nieuwe jaar met een super- lisco op 15 januari aan de J. an Reigersbergstraat in Middel- urg. Ie jeugd tot groep 7 kan van loo tot 20.30 uur swingen. Het Igemene thema is Western en e organisatie verwacht dat ie- ereen verkleed komt. Vanaf uur is het de beurt aan jon- iren vanaf groep 8. (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 F-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) 'Nadia Berkelder 'Fdith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk 'Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 "ostbus 31 AA GOES rel:(0ll3)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET Www.pzc.nl E-mall; web@pzc.nl week geholpen met het aanvra gen van een identiteitsbewijs. Zowel de PvdA als het CDA van gemeente Goes vragen het colle ge van burgemeester en wethou ders schriftelijk of zoiets ook in de Goese zorgcentra mogelijk is. Sinds 1 januari is iedereen ouder dan 14 jaar verplicht een legitimatiebewijs bij zich te dra gen, dus ook bewoners van ver zorgings- en verpleeghuizen. Volgens PvdA-raadslid F. de Kaart maken veel ouderen zich zorgen, omdat ze nog geen iden titeitskaart hebben kunnen be machtigen. Ze zijn vaak slecht ter been en hebben veel moeite naar het stadskantoor te komen. Bovendien moeten ze eerst nog een pasfoto laten maken en een tweede keer terugkomen naar het stadskantoor om de pas af te halen. Hoewel sommige ouderen in ver zorgingstehuizen amper nog bui ten komen, willen ze toch aan de regels voldoen. Wie met de politie in aanraking komt, moet zich kunnen legitimeren. De Kaart: „Ze zijn bang dat als ze bijvoorbeeld op straat omver worden gelopen, de politie erbij komt en ze zich niet kunnen legi timeren." Zorgcoördinator W. van Lely- velt van woonzorgcentrum Meu- leweie in Wolphaartsdijk steunt het voorstel van de raadsfrac ties van harte. Ze heeft zelf al in november met een dergelijk voorstel de gemeente gebeld. „Er zijn veel ouderen die graag een identiteitskaart willen aan vragen, maar het moeilijk kun nen. Niet alleen in de Meule- weie, maar ook in het dorp. Een medewerker van de gemeente vertelde mij dat de mensen zich niet zo druk moesten maken. Het zou meer gaan om jongeren, die vaker in aanraking komen met de politie. Maar mensen ma ken zich echt zorgen, vaak heb ben ze niet eens een rijbewijs of paspoort. En ik denk dat tachtig procent niet de mogelijkheid heeft om de kaart zelf te halen." Volgens PvdxA.-raadslid De Kaart is het inmiddels wel moge lijk een ambtenaar beschikbaar te stellen om naar de ouderen toe te gaan. „Ik ben naar de af deling burgerzaken gegaan. Het schijnt nu nog storm te lopen, door jongeren die nog een identi teitsbewijs komen halen. Maar over een paar weken is dat afge lopen." Het college van B en W praat vandaag over het voorstel. KOZIJNEN-ZONWERING bij aankoop van KOZIJNEN Landal 1 Eenïküc in samenwerking met HmHbS www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-3! lm} nou do voorwoorden IDDELBURG - De Middel- irgse politierechter heeft giste- een 59-jarige vrouw uit Hal teren conform de eis negen naanden rijontzegging, waar- 'an drie maanden voorwaarde- ijk, en 600 euro boete opgelegd. e verdachte vertelde vorig jaar j een café in Tholen vier glazen iprt te hebben gedronken. Uit Ie blaastest (900 microgram) Heek dat ze vier keer zoveel had êdronken als is toegestaan, laar rijgedrag viel de politie op iradat ze erg langzaam reed. In e uitspraak werd rekening ge- iouden met het blanco straf- N en het vrijwilligerswerk 'aarvoor de wouw een auto no il heeft. Scholieren van Scholengemeenschap Scheldemond kunnen niet allemaal hun legitimatie tonen. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De eerste schooldag na de kerstvakantie. Even wennen weer aan wiskunde in plaats van uitslapen. Mooi moment om gelijk ook gehoor te geven aan de nieuwe wet: het verplicht bij je dragen van een legitimatiebe wijs... Of toch niet? In de kantine van de Stedelijke Scholen gemeenschap Scheldemond krioelt het zo rond het middaguur van de leerlin gen. Rennend, hangend en in de rij voor een worstenbroodje. Aan een tafeltje vooraan is een groep derdeklassers aan geschoven. Op de vraag wie van hen zich kan legitimeren, komt geen eenslui dend antwoord. De een giechelt iets vaags, de ander graait in de portemon nee en houdt zijn pasje hoog de lucht in en weer een ander roept stoer van nee. „Meestal heb ik hem bij me, gewoon, omdat het moet. Maar erg handig is het niet", verzucht Ilse Bertram Ze geeft toe slordig te zijn met haar spullen. „Mijn ouders zijn bang dat ik hem kwijt raak; dat kost toch telkens dertig euro. Daarom heeft mijn vader een ko pietje geplastificeerd, ook al mag dat niet. Binnenkort krijgen we thuis alle maal een echt paspoort. Zo'n kleintje die gemakkelijk in je portemonnee past. Maar met drie kinderen moeten hiijn ouders daar even voor sparen." Geen haast Vriendin Cheyenne Taniwel heeft juist haar paspoort besteld bij de gemeente. Maar die kennende, duurt het nog wel even voordat ze hem kan komen opha len, zegt ze. Whatever, Cheyenne heeft er geen haast mee. „Hoe vaak moet je hem nou helemaal tonen? Zo vaak ver oorzaak ik geen ongeluk. Op school wordt er niet naar gevraagd. Alleen met uitgaan heb ik hem nodig, anders gelo ven ze niet dat ik al 16 ben." Lisa Huiser mengt zich in het gesprek. „Het is voor de politie wel zo makkelijk als je hem wel consequent bij je draagt. Zo zien ze meteen wie je bent." Daar weet Ilse wat anders op. „In je por temonnee slingeren zoveel pasjes waar je naam op staat. Er moet toch wel iets overeenkomen of niet soms?" Onhandig of niet, Stefan Rodermond laat zijn paspoort niet meer thuis lig gen. Onlangs nog werd hij aangehou den, omdat zijn fietslichten niet brand den. „Toen kwam ik ervan af met mijn agenda, waar mijn naam in stond ge schreven. Als me dat nu overkomt en ik heb geen paspoort bij me, kost me dat nog een extra boete. En ze staan vaak genoeg te controleren onder het tunnel tje bij het station van Souburg." Op het schoolplein is de harde kern van foto Ruben Oreel de school verzameld. Elf jongens en maar vijf ervan die geen paspoort kun nen laten zien - en dat is naar eigen zeg gen nog toevallig ook. Schuilen achter deze stoere aanblikken brave knullen? Ach, Alex Garbe is gewoon gematst. „Met oudjaar dronk ik met vrienden een biertje in de Spuistraat toen we twee agenten tegenkwamen. De drank zagen ze door de vingers en toen bijna' niemand zijn paspoort kon laten zien, werd ook dat vergeven. Zo relaxed zag ik ze nog nooit." Jim Jasperse zit niet op een boete van vijftig euro te wachten. Dus toen hij twee dagen geleden met zijn scooter werd 'gepakt', kon hij toch maar mooi zijn paspoort tonen. „Ik kijk wel uit." Keurige kerels. En dan de meisjes, die komen aanlopen. De vader van Irmilia van Kimmenade spoorde zijn dochter aan vooral een paspoort mee te nemen als ze de straat op ging. En dat doet ze. Haar zullen ze niet meer hebben. „Weet je hoe vaak ze in tabakswinkels denken dat ik jonger dan 14 ben?" door Maurits Sep VLISSINGEN - Een nieuw kan toor in aanbouw en de toezeg ging van de Zeeuwse gemeenten dat ze blijven betalen voor de be geleiding van scholen. Het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) begint 2005 met een goed gevoel. Directeur B. de Reu van het RP CZ straalde gisteren vreugde en vertrouwen uit. In Vlissing'en werd de eerste handeling ver richt voor de bouw van een nieuw kantoor. Plet komt op de hoek van de Edisonweg en de Prins Iiendrikweg, voor de Ho geschool Zeeland. Wethouder L. Poppe-de Looff onthulde het bord waarop de nieuwbouw - een 35 meter hoge toren van acht etages - te zien is. Een historisch moment, vond de wethouder, omdat het RP- CZ-kantoor de door Vlissingen beoogde kennisboulevard 'smoel moet geven'. „Een promi nent gebouw en zo willen we dit hele gebied ontwikkelen." Diverse onderwijsinstellingen zitten er al - Plogeschool Zee land, ROC Zeeland - en er moe ten nog meer kennisinstituten bijkomen. Poppe-de Looff zei in gesprek te zijn met het ROC over uitbreiding, met het ha venschap Zeeland Seaports over In Vlissingen werd gisteren de eerste handeling verricht voor de bouw van een nieuw kantoor voor RPCZ. foto Ruben Oreel aankoop van grond in de binnen haven en met wat 'marktpar tijen'. Wie zij met die term be doelde, wilde ze niet zeggen. Een naam laten vallen zou kun nen betekenen dat die meteen geschrapt kan worden van het lijstje met toekomstige bewo ners van de kenniswerf, vreesde zij. De Reu zei graag als voor trekker voor de kenniswerf te willen fungeren. De fysieke na bijheid van andere kennisinstel lingen maakt onderling overleg en samenwerking gemakkelij ker, stelde hij. En dat is wat de instellingen zelf betreft ook hard nodig. „We willen samen gaan praten over hoe we elkaar kunnen versterken", zei De Reu. Hij noemde organisaties als de MIDDELBURG - Een 38-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg voor het weigeren van een blaas test veroordeeld tot negen maanden rijontzegging en 300 euro boete. De man werd op 18 augustus in zijn woonplaats bij een controle aangehouden en meegenomen naar het politiebu reau voor het afnemen van een blaastest. Het ging fout toen verbalisanten bij hem een sigaret afpakten. Vanaf dat moment escaleerde de situatie en wilde hij ook niet meer meewerken aan de ademproef. De Vlissinger meen de dat hij door de agenten te hardhandig werd aangepakt toen hij tegen de muur werd gezet. De politierechter hield in de uitspraak rekening met de beperkte financiële mid delen van de verdachte. De Vlissinger heeft een klacht in gediend tegen de politie, omdat hij vindt dat hij is mishan deld. YERSEKE - Een automobilist uit de gemeente Reimers- waal is al op jonge leeftijd zijn rijbewijs kwijtgeraakt. De 19-jarige man werd zaterdagavond door de politie be trapt, toen hij met 139 kilometer per uur over de Kanaal- weg in Yerseke scheurde. Op de weg is 80 kilometer toege staan. GOES - In diverse plaatsen zijn de afgelopen dagen au to's gestolen en vernield. In de Constantijnstraat in Krui- ningen is gisternacht om 1.35 uur een personenauto gesto len. De eigenaar van de auto werd wakker toen hij zijn ei gen auto hard weg hoorde rijden. Het gaat om een Opel Kadett in de kleuren zilver en zwart. Diezelfde nacht is een personenauto die geparkeerd stond in de Oude Bos straat in Kapelle gestolen. De auto, een donkerblauwe Volkswagen Golf werd weggenomen tussen zondagavond 23.30 en gistermorgen 7.15 uur. BORSSELE - In een bedrijfspand aan de Monsterweg in Borssele is tussen zaterdagmiddag 12.30 en gisterochtend 7.30 uur ingebroken. Om birlnen te komen is de toegang geforceerd. Uit het bedrijf is gereedschap weggenomen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 49-jarige inwoner van Koewacht we gens mishandeling tot dertig uur voorwaardelijke werk straf. De man ging 22 mei vorig jaar door het lint nadat hij zich kwaad had gemaakt op de vriend van zijn doch ter. Die had zich volgens de Koewachtenaar provocerend gedragen. Hij had gereageerd toen de jongeman hard langs hem wegreed. „In een reflex heb ik hem beetgepakt. Het was een schrik reactie", zei hij. Het slachtoffer kwam bij hem thuis zijn dochter ophalen. De man wilde niet dat ze meeging. „Ze moest kiezen tussen haar vader en haar vriend. Daardoor is de situatie uit de hand gelopen", zei officier van justitie A. Flikweert. De politierechter hield rekening met het blanco strafblad door de taakstraf geheel voorwaardelijk op te leggen. door Luc Oqqel GOES - In nachtcafé de Kelder- bar aan de Blaauwe Steen in Goes is glaswerk met ingang van komend weekeinde taboe. Ook komt er op korte termijn een camerasysteem. Dat heeft ei genaresse M. Moison gisteren aangekondigd. De maatregel is een direct gevolg van een vecht partij in de horecagelegenheid, afgelopen zaterdagnacht. Daar bij vielen vier gewonden. Een negentienjarige inwoner van de gemeente Borsele moest met een hoofdwond worden op genomen in het ziekenhuis. Ook drie anderen, onder wie de ver moedelijke dader, raakten ge wond. Een 29-jarige Goesenaar is aangehouden. De precieze toedracht van de vechtpartij is nog steeds ondui delijk. Moison was op het mo ment van het incident niet in de zaak aanwezig. „Het probleem is dat niemand weet wat er is ge beurd", zegt de horeca-onder- neemster. Bij de vechtpartij is volgens haar wel glas gebruikt, voor Moison reden om met in gang van komend weekeinde al leen nog plastic bekers en fles jes te gebruiken. Moison heeft de Kelderbar afge lopen juli overgenomen. Ze is ook eigenaresse van cafés De Snor en De Pomp, de Tapasbar en discotheek Pake Sake aan de Westwal. De uitbaatster snapt nog steeds niet hoe het zo uit de hand heeft kunnen lopen in het nachtcafé. „Ik zit al twintig jaar in de horeca, ik kan echt wel in schatten wanneer mensen uit zijn op problemen." Ondanks het geweld is het Goese uitg aansleven volgens Moison niet onveiliger geworden. „Het is niet meer of minder dan vroe ger." De politie doet nog onder zoek naar de vechtpartij. (Advertentie) PIZ, de Roosevelt Academy, Scoop, de GGD en zijn eigen RP CZ. „We komen elkaar soms te gen omdat we samenwerken, maar heel vaak ontmoeten we el kaar bij toeval: hé, zijn jullie hier bij betrokken?' Er is te wei nig onderlinge afstemming van wat we aan kennis hebben en wat we daarmee kunnen. We zijn het erover eens dat we die moeten bundelen, dat we elkaar meer moeten gebruiken. Toekomst De toekomst van het RPCZ ziet er ook weer rooskleuriger uit sinds de Zeeuwse gemeenten hebben besloten dat zij hun bij drage aan de schoolbegeleidings dienst (1,5 miljoen euro per jaar) zullen handhaven. Het RP CZ wordt voor de helft betaald door het Rijk en voor de helft door de gemeenten. Het Rijk geeft het geld niet meer aan het RPCZ maar aan de scholen zelf. Die kunnen zelf besluiten wat ze ermee doen. Daarmee vervalt voor de gemeenten de plicht hun helft van het budget op ta fel te leggen. Tot tevredenheid van De Reu blijven zij echter rechtstreeks aan het RPCZ betalen. „Ook de scholen vinden dat het RPCZ moet blijven", weet De Reu. Zijn 'fingerspitzengefühl zegt dat het dus wel goed komt. mm V. Super de Boer Miegielsen, Oranjeplein 72, Oost-Souburg nOraaggedaan. 4. Los Angeles 5. New York 6. Las Vegas het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11