Jeuk, jeuk en nog eens jeuk Leve de polymaaltijd PZC Smijten met ernstige ziektes De naaste familie is het slachtoffer Schurft is niet alleen een kwaal van viespeuken en smeerpoetsen Peperspray tegen neusklachten Preventief dotteren is niet nodig Pil werkt slechter bij dikke vrouit Eiwitverlies duidt op hartziekte Wapen tegen MRSA-bacterie Tips voor een polymenu De weg naar zwangerscha] maandag 10 januari 2005 door Lo van der Wal DEN HAAG - Om gek van te worden! Wie de schurft krijgt moet dag (en vooral) nacht krab ben. Het lijkt of de besmettelij- i ke aandoening die rondwaart op plekken waar veel mensen in on- hygiënische omstandigheden I verkeren steeds vaker de kop op- steekt. Alleen vorig jaar al wa- ren er uitbraken in de regio's Alkmaar, Nijmegen, Rotterdam en Deventer. J Als het over schurft gaat vliegen de uitdrukkingen je om de oren. Bekend is de verwensing 'krijg de schurft'. Op diverse werkvloe ren heeft men de schurft in (de smoor in) of heeft men ergens de schurft aan (iets vreselijk verve lend vinden). Maar er zijn nog veel mooiere schurft-uitdrukkin- gen die voor een groot deel in on bruik zijn geraakt. Zo wordt 'schurft leert krabben' bijna altijd vervangen door 'nood leert bidden'. En wie ge bruikt nog gezegden als 'één schurftig schaap steekt de ganse kudde aan', 'wie schurft is, schurkt' (de schuldige verraadt zich) en nog mooier: 'een schurf tig hoofd vreest de kam' (van toepassing op iemand die niet zuiver op de graad is). Dat dergelijke uitdrukkingen dode taal zijn geworden, zegt ,'veel over schurft. Het is geen volksziekte meer, maar een ouderwetse aandoening uit douche- en wasmachineloze tij den. Verklaring Het gaat dr. Kees van Ginkel, dermatoloog en autoriteit op het gebied van contact-allergie, te ver om te spreken van een schurft-revival. Maar dat de aandoening de laatste tijd vaker de kop opsteekt ontgaat ook hem niet. In de Deventer zieken huizen, waar Van Ginkel werkt, gebeurde dat nog vorig voor jaar. Van Ginkel heeft er wel een verklaring voor dat schurft- uitbraken opvallend vaak plaatsvinden in ziekenhuizen en andere zorginstellingen als ver pleeghuizen. Dan gaat het niet om scabies (de gewone vorm van schurft waarbij nauwelijks huid afwijkingen zijn), maar om de veel zeldzamer scabiës norwegi- ca die gepaard gaat met sterke korst- en schilfervorming. Deze schurft in een vergevorderd sta dium komt voor bij dementeren den, mensen met het syndroom van Down, MS, aids, de ziekte van Alzheimer of anderen die geen of sterk verminderde jeuk- prikkels hebben. Van Ginkel: „Gezonde mensen met schurft gaan krabben. Het aantal schurftmijten blijft daar door beperkt. Gemiddeld twaalf per volwassene. Bij scabiës nor- wegica praat je over meer dan een miljoenvan die beestjes. Dat is veel besmettelijker." De dermatoloog: „Hoe groot je de cirkel moet trekken om be smetting te voorkomen hangt af van de omstandigheden. Het ligt voor de hand dat iedereen die met de besmette patiënt op zaal heeft gelegen preventief wordt behandeld, maar misschien is het ook nodig om de hele afde ling te behandelen en niet alleen het personeel maar ook de part ners van het personeel." Vorig voorjaar werden in vei*- pleeghuis Smeetsland in Rotter- dam-IJsselmonde 2000 mensen preventief behandeld, in het Nij meegse Radboud-ziekenhuis honderd, terwijl het in Deventer weer om honderden preventieve behandelingen ging. Studenten Ook gewone scabiës, die dik wijls heerst in vluchtelingen kampen en inrichtingen als te huizen voor thuis-en daklozen, wordt steeds gewoner. Er zijn dan ook nogal wat 'nieuwe' risi cogroepen. Studenten bijvoorbeeld. Zij lei den in de regel een wat afwisse lender leven dan anderen. Niet alleen op het gebied van seks, maar ook slapen in eikaars on- versehoonde bedden en rondlo pen in eikaars (ongewassen) kle ren zijn er-meer ingeburgerd. Adoptiekinderen uit weeshui zen, onverschillig of die nu in Oost-Europa of in Oost-Azië staan, behoren eveneens tot de risicogroepen, net als (low bud get) wereldreizigers die in morsi ge pensions logeren of in berg hutten slapen onder groezelige paardendekens waaronder voor hen al tientallen andere 'back packers' de nacht hebben door gebracht. Ook internationale vrachtwa genchauffeurs die in Oost-Euro pa de wachttijd aan de grens do den door een scharrel in de cabi ne te nemen, lopen wel eens schurft op. Van Ginkel: „Een grote scharrel brengt kleine scharreltjes mee." Scabiës wordt kortom niets voor niets een aandoening ge noemd voor des gens du monde. Dekbed Van Ginkel krijgt jaarlijks ge middeld tien van deze 'werelds' levende mensen in zijn praktijk. In plaats van te slapen staan ze 's nachts krabbend onder de douche. Ze geven de schuld aan dat nieuwe dekbed of dat jonge katje dat ze onlangs uit het asiel hebben gehaald. Maar die heb ben er niets mee te maken. Het ligt aan hun manier van leven. Of aan wie er in hun leven is ge komen. Een familie waarvan de dochter verkering kreeg met een Litou wer kan daarvan meepraten. Na dat de aanstaande schoonzoon voor het eerst op bezoek was ge weest werd de hele familie gek van de jeuk. Veel mensen schamen zich wan neer ze schurft hebben opgelo pen. Patiënten die aankloppen bij de Deventer ziekenhuizen wordt verteld dat dit niet nodig is. Schurft is niet iets voor al leen smeerpoetsen en viespeu ken. Iedere student en schoonfa milie kan het oplopen. Niettemin raden de Deventer ziekenhuizen patiënten af om in brede kring rond te bazuinen dat ze schurft hebben gehad. Daarvoor is schurft nog steeds een te sociaal beladen diagnose. Bovendien leert de ervaring dat degenen die al die verhalen over jeukende dekbedden en nachte lijke douchebeurten over zich heen krijgen zelf subiet de krie bels krijgen. GPD Illustratie Erik van der Wal/GPD DIRKSLAND - Patiënten met chronische neusklaeht zoals verstopping, loopneus en niezen, die niet wonj veroorzaakt door een allergie, kunnen baat hebben bij li handeling met hete peperneusspray. Dat stelt J. van ffr wijk in een proefschrift waarop hij promoveert aani Erasmus Universiteit in Rotterdam. De promovendusi; KNO-arts in het Van Weel Bethesdaziekenhuis in Dirt land. Volgens Van Rijswijk heeft ongeveer de helft van 200.000 niet-allergische patiënten met chronische neusklachten geen baat bij de standaardbehanddef met lokale corticosteroïdspray. Tot voor kort was die groep aangewezen op spoelen met zout water en het mijden van rokerige ruimtes. Nu blijkt echter dati behandeling met hete peperspray bij een groot deel i hen aanslaat. Volgens Van Rijswijk leent de sprayt niet voor zelfmedicatie. Het is geen middel dat mensen zomaar zelf moeten gaan gebruiken. Zo moet een spec list eerst de neus van de patiënten verdoven, anders den ze gek van de pijn. ANP MINNEAPOLIS - Mensen die vanwege een ernstige v; vernauwing een hoog risico lopen tijdens of vlak nae flinke chirurgische ingreep een hartaanval te krijgen, v den vaak preventief gedotterd. Dat hoeft niet, stelt E. McFalls (Minneapolis Veterans Affairs Medical Center) in het medisch tijdschrift New England Jour. of Medicine. Een behandeling met medicijnen verkleint het risico op een hartaanval even sterk, blr uit een studie van McFalls. GPD SEATTLE - Vrouwen met overgewicht lopen een verha de kans dat zij ondanks trouw gebruik van de pil toch zwanger worden. Dat komt doordat de pil bij hen mini goed werkt. Per 100 pil-gebruikende vrouwen met overgewicht leidt dit jaarlijks tot 4 zwangerschappen,! constateert V. Holt (University of Washington, Seattle! het vakblad Obstetrics Gyneacology op grond van e onderzoek onder 800 vrouwen. GPD GRONINGEN - De aanwezigheid van eiwit in de urire een vroeg teken dat er zich hart- en vaatziekten ontwik! len. Opsporen van mensen met een dergelijk eiwitver! en behandelen van hen met medicijnen vermindert de kans op daadwerkelijke klachten en leidt tot een langere levensverwachting. Dit constateert F. Asselbe (Rijksuniversiteit Groningen) in een proefschrift waf hij deze week hoopt te promoveren. GPD MANCHESTER - Sommige etherische oliën, oliesoort afkomstig van sterk ruikende planten, zijn in staat li nen twee minuten schimmels en bacteriën, waaronder beruchte ziekenhuisbacterie MRSA, te doden, meldtP. Wam (University of Manchester). Door deze oliën tei werken in zeep en/of shampoo kan een stevig wapem kregen worden in de strijd tegen o.a. MRSA en E coli, bacterie die darmproblemen veroorzaakt. GPD door Paul van Dijk Mijn twee zoons en ik zijn vaste bezoekers van FC den Bosch. Met onze seizoenskaart bezoeken wij de thuiswedstrijden. Voor één keer gingen we mee naar een uitwedstrijd, FC Utrecht. Het is verplicht tien kilome ter buiten Utrecht de auto te parkeren. Het blijkt een zwaar bewaakte plek. Bij het uitstappen worden we ge fouilleerd. Bussen staan klaar om de supporters in co lonne naar het stadion te ver voeren. Politiemotoren en zwaailichten kondigen het zware transport aan. Het ver keer op de A27 en bij de ro tonde Lunetten wordt stil ge legd. Ons bezoek is blijkbaar vlekkeloos geregeld. De poli tie haalt zelfs een stuk vang rail uit de middenberm om onze route te bekorten. Ik voel me net de koningin op weg naar het koninklijk thea ter. Dat gevoel verandert snel als we de bus uitstappen. We blij ken ons te bevinden in een carré die geheel is omsloten door ijzeren containers en echte ME-mannetjes com pleet met helmen en stokken. We worden een betonnen tun nel ingejaagd. Volledig afge sloten van de buitenwereld bereiken we na vijf minuten een plek waar we opnieuw ge fouilleerd worden. Nu met po litiehonden als decor. We moeten onze appels inleve ren. Ook de batterijen uit de diskman worden ingerekend. We mogen nu weer verder de betonnen koker door. Geen idee waar we zijn. Dan is er ineens buitenlicht. We zijn aangeland in het uitvak. De plaats waar mijn kaartje recht op geeft is volgesmeerd met mayonaise. Duidelijk Dit is toch een column die iets heeft met gezondheids zorg? Klopt. Dit uitstapje heeft me weer eens duidelijk gemaakt hoe mensen aan een hartinfarct komen en hoe longkanker ontstaat. Frikadellen, gegarneerd met klodders frietsaus worden in grote hoeveelheden geconsu meerd. Halve rookworsten en patatjes oorlog vinden gretig aftrek. Behalve de kale kop pen en oorringen is de fors uitpuilende buik een belang rijk attribuut van de suppor ter in het uitvak. De tribune is bezwangerd met de schetenlucht van junk- foodeters. Verderop wordt een stevige boer gelaten. Er hangt een zware geur van wiet en hasj. De joint die ze op de rij voor ons aan elkaar doorgeven is dermate zwaar beladen met psychedelica dat hij doorbuigt naar beneden. Voor een dokter is ook het taalgebruik op de tribune im ponerend. Vooral omdat er zoveel tex-men uit mijn eigen beroep passeren. De hele ge- zondheidszox-g komt langs. 'Hee Mourad, teringlijer', roept een medesupporter als de spits van FC Den Bosch een kans mist. 'Krijg de tyfus vieze homo', krijgt de grensrechter naar zijn hoofd geslingerd. Het woord kanker komt soms wel drie keer voor in één zin, met name als het gaat om beslis singen van de arbiter. Bij al dat provocerend ge drag en grof taalgebruik, denk ik soms stiekem aan mijn spreekkamer. Als die stoere gasten die smijten met ernstige ziektes, zelf iets heb ben dan zijn het ineens klei ne verlegen jongetjes. Ze voe len zich soms al angstig en on zeker bij een wratje of pijn in een kies. Alleen dokters hebben het voorrecht deze kwetsbare kant te zien van kerels die zich elders in het leven alleen maar stoer en grof kunnen presenteren. GPD Paid van Dijk is hidsarts door Will Gerritsen. ROTTERDAM - We kunnen ons leven met jaren verlengen door in ons menu gezonde ingrediën ten als chocola, wijn en groente te gebruiken, meldden Rotter damse onderzoekers kortgele den in wetenschapsblad British Medical Journal. Hoe denken kookboekenauteurs hierover? Dagelijks een kloek glas wijn, 100 gram pure chocola (min stens 50 procent cacao), 400 gram groente en fruit, een klein teentje knoflook, 68 gram aman delen en voorts vier keer in de week 114 gram vis. Meer heeft een mens niet nodig om zijn le ven aanzienlijk te verlengen. De levensverwachting van man nen zou volgens berekeningen van wetenschappers van onder meer het Rotterdamse Erasmus MC met 6,6 jaar kunnen toene men, terwijl vrouwen hun ver blijf in het ondermaanse met 4,8 jaar kunnen rekken. De 'poly- maaltijd', zoals de geleerden hun levenselixer onlangs in het gerenommeerde British Medical Journal (BMJ) hebben gedoopt, vermindert namelijk het risico op hart- en vaatziekten met 76 procent. Ze reageerden met hun bevindin gen op een artikel in het kerst nummervan BMJ in 2003, waar in Britse onderzoekers de crea tie van een 'polypil' opperden. Een medicijn bestaande uit een cocktail van zes verschillende pillen in een lage dosering: drie bloeddrukverlagers, een choles terolverlager, het bloedverdun- nende aspirine en foliumzuur. Als alle 55-plussers dit middel dagelijks slikken, dan zouden hart- en vaatkwalen met liefst 80 procent afnemen. Pillen slikken is echter een wei nig aanlokkelijk vooruitzicht, re den waarom de Rotterdamse we tenschappers liever een poly- Meer dan een uitgekiende maaltijd heeft een mens niet nodig om zijn leven aanzienlijk te verlengen. foto GPD maaltijd opdienen: „Een meer natuurlijke, veilige en waar schijnlijk smakelijkere strategie dan de polypil", staat in de kop boven hun artikel. Ze sluiten overigens de combinatie van de poly maaltijd met de polypil voor een nog heilzamer effect niet uit: „Overtollige cardiolo gen kunnen omgeschoold wor den tot polymaaltijdkoks en wijnadviseurs", schrijven ze. Ria Tummers, auteur van best seller Slank Snel, Montignac: stap voor stap en Goede maatjes met eten (haar recente boek over kinderen en voeding), her kent de uitgangspunten van Mi chel Montignac in de polymaal- tijd. Wijn, chocola, vis, groente en fruit. „Dat zijn typische ingre diënten van het Mon- tignac-dieet", merkt ze op. Een late wetenschappelijke erken ning voor Montignac? „Dat mag je wel zeggen. In de tijd dat hij wijn en chocola adviseerde, werd dat op zijn zachtst gezegd nauwelijks begrepen." Chocola Overigens lijkt haar elke dag een plak chocola verorberen een hele opgave, 'ook al ben ik er dol op'. Haar kritiek geldt de be perktheid van de ingrediënten voor het polymenu. „Ik heb geen idee wat ik erbij mag eten. Hoe zit het met granen, met zui vel? Mag ik brood eten en moet dat volkoren zijn? Mag je naast vis ook vlees eten? De weten schappers zijn verder nogal ge decideerd in hun opvattingen over de hoeveelheden: 68 gram amandelen, 114 gram vis. Maar nergens is te lezen of je daar naast drie bruine boterhammen of een liter olijfolie moet nutti gen. Ook vraag ik me bijvoor beeld af of je in plaats van aman delen ook andere noten mag ge bruiken. Pinda's hebben bijvoor beeld dezelfde verhouding goe de vetten en koolhydraten als amandelen." De kritiek van Tummers wordt volledig onderschreven door Francis van Arkel (diëtiste en auteur van 54 kookboeken) hele maal, ook al spreekt het polyme nu haar onder meer vanwege de degelijke wetenschappelijke on derbouwing ten zeerste aan. Ze vraagt zich wel af of de weten schappers op de calorietjes heb ben gelet. „Die 68 gram amande len per dag is al best veel." Anderzijds volgen de onderzoe kers „een puur rekenkundige be nadering. Je kunt niet weten hoe lang iemand zal leven. Dat hangt, toch ook af van bijvoor beeld de waag of iemand rookt of iets aan beweging doet. Bo vendien speelt naast de leefwij ze ook iemands erfelijke aanleg mee. Ik ken mensen die heel ge zond leefden, maar toch veel te woeg zijn overleden." GPD Ria Timmers: „Amandelen kun je in een droge koekenpan roos teren met een beetje grof zee zout en een teentje knoflook uit de pers. Heerlijk als appeti zer of bij een salade van ruco- la. Als je amandelen (50 gram bijvoorbeeld) vermaalt samen met een snee volkoren brood, een lepel olijfolie of geraspte oude kaas heb je een smakelijk 'dekje' om een ovenschotel met bijvoorbeeld geblancheerde bleekselderij of andere groente te gratineren. Met dat amandel broodmengsel kun je ook een portie vis paneren voor je die in wat olie bakt. Je kunt vis na tuurlijk ook gaar maken in de oven, ingepakt in een stuk alu miniumfolie samen met een venkelknol en een tomaat. Ver geet ook hierbij de knoflook niet. Die 400 gram groente heb je, als je tenminste niet alleen sla eet, zo op. De wok biedt ge weldige mogelijkheden voor het combineren van meerdere groenten in een gerecht. Wat de chocolade betreft heb je legio mogelijkheden. Behal ve gewoon bij de thee of koffie kun je er ook en smakelijke fruit- of notenbonbon van ma ken. Smelt de chocolade au bain marie of in de magnetron en doop er mooie rijpe aard beien, gedroogde pruimen of abrikozen in. Voor de notenva riant rooster je wat gehakte amandelen met zonne- en of meloenpitten en roert die door de gesmolten chocolade. Met behulp van 2 theelepels schep je er kleine hoopjes van op bak papier en laat die opstijven." door John van Oppen DEN HAAG Leven met een de menterende partner valt zwaar. Vroeger was diens gedrag door gaans goed te voorspellen. Maar opeens is dat met de dag moeilij ker. Daardoor zet het demente ringsproces ook het leven van de naaste omgeving op zijn kop. „De naaste familie is het stille slachtoffer van deze raadselach tige ziekte," zegt Huub Buijssen uit Tilburg. Als psychogeronto- loog heeft hij doorgeleerd in de psychologie van het ouder wor den. Maar hij is ook ervarings deskundige. Buijssen (50) was zelf koud afgestudeerd toen bij zijn vader de eerste signalen van dementie merkbaar werden. Hij zag hoe de ziekte niet alleen zijn vader sloopte, maar ook een emotionele ravage aanrichtte in het leven van zijn moeder, broers en zussen. Die gebeurte nissen verdiepten zijn inzicht. Buijssen ontwikkelde zich tot vertrouwenspersoon als het ging om de omgang met demen tie en werd veelgewaagd op spreekbeurten. Om dieper in te kunnen gaan op wagen uit het pubhek schreef hij het boek De heldere eenvoud van dementie. Het is een gids voor 'de achterblijvers', de dier baren die steeds meer moeite hebben om de gedachtengang van de dementerende te blijven volgen. Aan de hand van voor beelden beschrijft Buijssen vele vormen van de ziekte, ri; eenvolgende fasen, de direcil de indirecte gevolgen. In hè re taal lees je hoé je het b kunt communiceren met de menterende, zowel verbaai non verbaal. Hij geeft ad® hoe om te gaan met steramii en gedragsproblemen. 'Voor familieleden van deine rende patiënten is het boei slist aan te bevelen', aldus maandblad Geestelijke Ge heid. Het boek is zojuist ven nen in zevende druk en inrc lijking met eerdere drukke het aantal tips om te comir ceren uitgebreid. Verder zijt kele uitleg-stukken verte digd met voorbeelden, «a' leesbaarheid nog verder groot. De sleutel tot het van het boek is het uitga punt dat twee relatief eemv ge dementiewetten - de gfc' de inprenting en het opro. geheugen - volstaan om hf drag van de dementerende te bevatten. Familielede!) dankzij deze wetten de ver gen logica achter het deffi ringsproces gaan begrijpen.! nen beter met de betrokken* gaan. Alles valt dan bete zijn plaats en dat maakt dei frontatie met dementie een draaglijker. GPD 'De heldere eenvoud van de tie', 168 blz, Huub Bui? Spectrum, €12,50 DEN HAAG - Voor tal van stel letjes is de weg naar zwanger schap minder vanzelfsprekend dan ze altijd hadden veronder steld. Wat kun je doen om je kansen op zwangerschap te ver groten, als het maar niet wil luk ken langs de natuurlijke weg? Dat staat in het boek Zwanger raak je niet vanzelf. Het begint bij het begin: hoe je lichaam in elkaar zit, hoe de bevruchting tot stand komt en wat de ver schillende oorzaken en psychi sche gevolgen kunnen zijn als die uitblijft. Daarna volgt de op somming van alle mogelijkhe den tot behandeling, vanaf de eerste standaardonderzoeken - zaadonderzoek en temperatuur- curve - tot technieken als ivf en icsi. Ook de kansen op herstel operaties na een sterilisatie' den afgewogen. Het boekü Anja de Grient Dreux. Zij' als verloskundige. Tijdens het schrijven kree hulp van een groot aantal disch specialisten, onder prof.dr. Didi Braat, gynatf van Universiteit Medisch' trum Sint Radboud in M gen. Toch is het geen ni« boek geworden, omdat Grient Dreux niet één kat ouderschap onbesproken" ten, komen letterlijk alM aan bod, dus ook dra schap, adoptie en pleeg® schap. GPD 'Zwanger raak je niet vat Anja de Grient Dreux. Het trum, 200 blz, gebonden,fi> lour, foto's. 19,95,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 6