Nog steeds slachtoffers tsunami zonder hulp Partijen Soedan tekenen vredesakkoord miiiéiim hui hin iriTfrrrTTirnw Amerikanen erkennen out bij bombarderen luis in Noord-Irak Hoogleraar vergelijkt aanpak Guantanamo met praktijken nazi's YIAj Macaber duikongeval voor kust Zuid-Afrika Rechter vast voor aanslag in Afghanistan Tokio traint werklozen ondergronds Voedselvoorraad in Sri Lanka raakt op «'Bestuur Londense beurs wil controle op overname Atoomonderzeeër VS aan de grond Belgen aan de biodiesel Menselijk falen oorzaak treinramp India sluit energiedeal met Iran Tekort donororganen in België ChristenUnie, SGP en SP tegen grondwet EU www.cswalcheren.nl maandag 10 januari 2005 Fplrovan der Linden PRETORIA - Het zal de geschie denis in gaan als een van meest macabere duikongelukken. De Australische duiker Dave Shaw, die zaterdag in Zuid-Afrika het lichaam van een tien jaar gele den verongelukte Zuid-Afri kaanse duiker wilde ophalen uit een 271 meter diepe grot, is zelf in die diepte verdwenen. Shaw deed vorig jaar oktober zelf de gruwelijke ontdekking, toen hij het werelddiepterecord vestigde in Boesmansgat, een on- denvatergrot in de Zuid-Afri kaanse Noordkaap. Op 271 me ierdiepte keek hij in de lege oog kassen van een skelet dat nog in een duikpak zat, compleet met masker en zwemvliezen. Het was de tien jaar geleden verdwe nen Deon Dryer, een toen twin- Shaw probeerde het lijk los te maken, maar dat mislukte om dat de zuurstofflessen te diep in de modder staken. Bovendien hij door de inspanning ademhalingsproblemen. Terug aan wal informeerde hij de ouders van Diyer dat hij het lichaam van hun zoon had ge vonden en naar boven zou halen KABOEL - In Afghanistan is een rechter van het hoogge rechtshof gearresteerd. Hij heeft mogelijk te maken met een bomaanslag vorig jaar waarbij negen mensen omkwamen. Dat heeft een woordvoerder van het gerechtshof zaterdag meege teld. In het huis van de rechter zijn Spïósieven gevonden. Een week geleden zijn in verband met de zaak al twee militanten het terroristennetwerk ïl-Qaeda aangehouden. De aan- eind augustus, was gericht ;n een Amerikaans beveili gingsbedrijf dat Afghaanse poli tiemensen opleidt en bewakers levert. Drie Amerikanen werden doorde aanslag gedood. ANP met de hulp van collega's en spe ciale apparatuur. Deze operatie vond dit weekein de plaats. Shaw verdween in al le vroegte in de diepte en zou het in een zak geplaatste lijk op 220 meter overdragen aan een collega, waarna het in een esta fette van duikers naar de opper vlakte zou worden gebracht. Dit is noodzakelijk omdat duikers die naar extreme diepte gaan op de terugweg lang onder water moeten blijven. Met speciale ma chines wordt dan geleidelijk de compressie uitgevoerd. Shaw zou communiceren met zijn collega's via geschreven boodschappen op leisteen, maar niets kwam door. Hij meldde zich ook niet op de ontmoetings plaats op 220 meter diepte. De collega die hem daar zou zien heeft een poging gedaan Shaw te zoeken, maar kwam zelf bra kend aan de oppervlakte en werd onmiddellijk in een decom- pressiekamer geplaatst. GPD TOKIO - Inwoners van de Japan se hoofdstad Tokio zijn al ge wend aan ondergrondse restau rants en supermarkten. Binnen kort kunnen zij ook kennisma ken met een ondergrondse tuin derij, waar onder meer sla, toma ten, kruiden en rijst worden ver bouwd, zo meldde de Japanse krant Asahi gisteren. Het tuinderijproject is bedoeld om werklozen te trainen voor een loopbaan in de agrarische sector. De eerste oogst wordt in de lente verwacht. De initiatief nemers, twee bedrijven op het gebied van personeelswerving, willen nog meer ondergrondse tuinderijen openen als deze een succes wordt. De tuinderij komt in een voor heen door een bank gebruikte kelder (oppervlakte: duizend vierkante meter) onder een kan toorgebouw in het centrale za kendistrict van Tokio. Voor de teelt wordt gebruik ge maakt van hydrocultuur. RTR van onze redactie buitenland GENÈVE - Twee weken na de verwoestende zeebeving en vloedgolven in Zuidoost-Azië zijn hulpverleners er nog steeds niet in geslaagd alle delen van het rampgebied in Indonesië te bereiken. In de provincie Atjeh zijn volgens de Verenigde Na ties de meeste afgelegen gemeen schappen intussen bereikt, maar nog altijd zijn er slachtof fers die nog geen hulp krijgen. Volgens een gisteren verschenen rapportage van de Wereldge zondheidsorganisatie WHO zijn in Indonesië en in de andere ge troffen landen geen grootschali ge uitbraken van besmettelijke ziekten gemeld. Desondanks is er reden tot grote zorg, zeker omdat de water- en sanitaire voorzieningen in veel getroffen streken nog allerminst in orde zijn. Het voorlopige totale do dental van de zeebeving en de ts unami stond gisteravond op ruim 156.000. Atjeh is het zwaarst getroffen. Daar vielen meer dan 100.000 doden. Blijkens gegevens die de VN gisteren verspreidde, zijn in Atjeh 1550 dorpen getroffen, waarbij 21.659 huizen zijn ver woest. De provincie telt bijna 606.000 ontheemden. Het aantal vermisten beloopt volgens het Indonesische ministerie van Volksgezondheid 77.000. Identificatie De Thaise autoriteiten zeiden gisteren dat er problemen zijn met de identificatie van moge lijk bijna 2000 slachtoffers. De aanvankelijke identificatie kort na de ramp is niet goed verlo pen en zal daarom opnieuw wor den gedaan. Sri Lanka telt ruim 30.000 doden en volgens de jong ste schatting van de Verenigde Naties zeker 578.000 ontheem den. De slachtoffers kunnen de komende weken nog rekenen op voedselhulp, maar voor de perio de daarna zal extra voedsel moe ten worden geleverd, zei de Sri- lankaanse president Kumara- tunga gisteren op de BBC-televi- sie. Ze verzekerde dat de situa tie onder controle is. Maar de voedselvoorraden raken lang zaam op. Kumaratunga verhinderde za terdag dat secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties een bezoek bracht aan ge bieden die in handen zijn van de rebellengroep Tamil Tijgers. Vol gens een Srilankaanse krant wil de de president voorkomen dat de rebellen er een pr-show van maakten.De Tamil Tijgers be tichten de regering ervan on voldoende hulp te bieden aan de Tamilminderheid. Colombo spreekt dat met kracht tegen. Vuurgevecht Uit Atjeh komen berichten over schermutselingen tussen militai ren en rebellen van de GAM, de Beweging Vrij Atjeh. Inwoners van het dorp Lham Long in Atjeh vertelden zaterdag tegen een verslaggever van de BBC dat afgelopen donderdag nog ze ven burgers omkwamen door een vuurgevecht tussen GAM-le- den en regeringstroepen. Volgens de de krant The Austra lian krijgen hulpverleners in Atjeh op bepaalde routes be scherming van militairen. De buitenlandse organisaties heb ben een lijst gekregen van gebie den in Atjeh die ze moeten mij den. ANP/AFP vanonze redactie buitenland LONDEN - Het bestuur van de s London Stock Exchange (LSE), de exploitant van de effecten- in Londen, wil voor het eind van de maand bekend ma- ken door welke partij het bij voorkeur wil worden overgeno men. Dal hebben Britse kranten inhei weekeinde gemeld. folgens The Sunday Telegraph k Kil LSE hiermee controle hou den over zijn bestemming. De lant suggereert dat topman k'erner Seifert van branchege- foot Deutsche Börse steeds ge esteerder raakt over het ver- Kop van de onderhandelingen, lij zou overwegen zich terug te rekken en een vijandig bod te doen door het LSE-bestuur te asseren en direct naar de aan houders te gaan. Deutsche Börse deed vorige mand een bod van 1,3 miljard ond (bijna 2 miljard euro), dat oor het LSE-bestuur als te mg van de hand werd gewezen. De partijen bleven wel met el kaar in gesprek. Het LSE-bestuur praat ook met concurrent Euronext, onder meer exploitant van de beurzen in Parijs en Amsterdam. Euro next heeft nog geen concreet bod bekendgemaakt. ANP Een moeder en haar dochter doen de afwas op de puinhopen van hun huis in Galle, Sri Lanka. door Eelco van der Linden NAIROBI - Na 21 jaar strijd met twee miljoen doden en vier miljoen vluchtelingen, en tweeënhalf jaar onderhandelen is gisteren in de Keniase hoofd stad Nairobi feestelijk de vrede getekend tussen de Soedanese regering en de zuidelijke rebel len onder leiding van John Ga- rang. De ook aanwezige Amerikaanse minister van Buitenlandse Za- ken Colin Powell beloofde de partijen 'een positieve relatie met de VS', vooral als ze ook de oorlog in Darfoer weten te beëin digen. Garang, die vice-president wordt in de nieuwe overgangsre gering, prees het akkoord maar waarschuwde ook dat de afspra ken moeten worden nagekomen omdat anders over zes jaar het zuiden zich zal afscheiden. „La ten we de voorwaarden schep pen opdat eenheid echt aantrek kelijk wordt", zei de SPLA-lei der. De inwoners in het zuiden, meest christenen en animisten, krijgen autonomie en zullen over zes jaar via een referendum mogen zeggen of ze met het isla mitische noorden verder willen. Als het referendum nu zou wor den gehouden, zou massaal voor afscheiding worden gekozen. Garang gokt er op dat in zes jaar het verpauperde en getrau matiseerde zuiden economische ontwikkeling en verworven vrij heden zal associëren met de een heidsstaat, en men die dus zal willen behouden. Ook de inter nationale gemeenschap hoopt dat het zo gaat. In het zuiden ontbreken scho len, ziekenhuizen, steden en in frastructuur. Het gemiddelde daginkomen staat op 25 dollar cent, een kwart van wat in de re- geringsgebieden wordt ver diend. Olie Volgens het akkoord krijgt het zuiden de helft van de jaarlijkse olie-inkomsten (4 miljard dol lar), die tot nu ten goede zijn ge komen aan het noorden, dat daarmee vooral de oorlog heeft gefinancierd. Verder krijgen zuiderlingen banen bij de centrale overheid. De SPLA-troepen blijven het leger van het zuiden, maar zullen over zes jaar opgaan in een 39.000 man tellend na tionaal leger als de eenheids staat het wint. De sharia, de islamitische wetgeving waarvan de invoering een belangrijke oorzaak was van de burgeroor log, zal alleen in het noorden gel den. President en legerleider Omar Hassan al Bashir denkt dat hij genoeg concessies heeft gedaan om de eenheid te behouden. Nie mand gelooft echter dat hij het zuiden - en daarmee de meeste olievelden - over zes jaar zal la ten gaan. Hij heeft de naam af spraken te breken en te kiezen voor extreme oplossingen als zijn positie wordt bedreigd. De situatie in Darfoer bewijst jüonze redactie buitenland !c'DAD - Amerikaanse mili eu hebben dit weekeinde in tak bij twee gelegenheden abu- tvelijk achttien Iraakse bur- en politiemensen gedood, hlitaire woordvoerders spra- en hun spijt uit over 'het ver ban mogelijk onschuldige le- tns'. tag gooiden Amerikaanse Ve°hts vlieg tuigen per ongeluk 250 kilo ware bom op een "sin het Noord-Iraakse Aayt- vlakbij de stad Mosoel. Daar- I kwamen volgens de Irakezen mensen, waaronder kin- ren'om het leven. De Ameri- F® gaven gisteren toe het ver- pNehuis te hebben gebombar- maar stelden dat er vijf slachtoffers zouden r De bom was bedoeld voor ["nabijgelegen woning waarin opstandelingen zouden heb- verschanst. peuren later schoten Ameri- Iraakse politieagen ten en twee voorbijgangers dood bij een controlepost ten zuiden van Bagdad, na een bomaanslag op hun konvooi. Een vijfde Ira kees kwam daarbij om door een hartaanval. De Amerikaanse legerleiding heeft een onderzoek gelast naar het bombardement van zater dag. Volgens militaire kringen kan een oorzaak zijn dat veel van de informatie over rebellen die door Iraakse veiligheidsdien sten wordt verstrekt, niet klopt. Bom Zeven Oekraïense militairen en een uit Kazakstan kwamen giste ren om het leven, toen een bom die zij hadden ontdekt ontplofte voor zij die onschadelijk konden maken. Gisteren schoten rebel len de politiechef van de noorde lijke stad Samarra dood en wer den door een zelfmoordaanslag met een bomauto in de stad Yu- sufiya twee politiemensen en twee burgers burger gedood. Een Amerikaan werd gedood door in Bagdad. GPD/RTR WASHINGTON - Een Amerikaanse atoomonderzeeër is vrijdag aan de grond gelopen in de Stille Oceaan. De Ame rikaanse strijdia-achten meldden gisteren dat het ongeval aan zeker één opvarende het leven kostte. Meer dan twin tig anderen raakten gewond. Het incident gebeurde op ruim 500 kilometer ten zuiden van het Amerikaanse eiland Guam. De oorzaak van het ongeval is niet bekendgemaakt. De kernreactor van de on derzeeër zou niet zijn beschadigd. De USS San Francisco is intussen op eigen kracht losgekomen. ANP/DPA BRUSSEL - Automobilisten kunnen in de toekomst in België milieuvriendelijke biodiesel tanken. De Belgische minister van Milieu Tobback en de Vlaamse premier Leterme bereiden de invoering voor, meldden Vlaamse media zaterdag. Het plan is om 2 procent biodiesel aan de gewone diesel toe te voegen. Over vijf jaar moet dat bijna 6 procent zijn. Frankrijk heeft nu al diesel waarin 5 procent is bijge mengd. Biodiesel heeft als voordeel dat de motor minder zwavel en roet uitstoot. De brandstof wordt gemaakt uit koolzaad. ANP ROME - Het treinongeluk bij de Italiaanse stad Bologna vrijdag, waardoor volgens het persbureau Ansa zeker ze ventien mensen omkwamen, is zo goed als zeker veroor zaakt door menselijk falen. Een van de machinisten heeft hoogstwaarschijnlijk in de dichte mist een rood signaal over het hoofd gezien. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Bologna gemeld. De botsing tussen een passagierstrein en een goederen trein gebeurde op een enkelspoor. Uit een reconstructie blijkt dat de passagierstrein had moeten wachten tot de goederentrein gepasseerd was. ANP/DPA/RTR LONDEN - India manifesteeert zich sterker op de ener giemarkt. Het land importeert uit Iran aardgas en zal daar twee olievelden en een gasveld tot ontwikkeling brengen. Vrijdag werd in New Delhi daarover een beginselovereen komst getekend. Volgens de Britse zakenkrant Financial Times zou er 40 miljard dollar gemoeid zijn.Vrijdag werd al bekend dat het Indiase energieconcern ONGC een be lang van 2 miljard dollar wil nemen in Yuganskneftegaz, het belangrijkste onderdeel van Yukos. ANP BRUSSEL - Het aantal donororganen voor transplantatie is in België in 2004 drastisch gedaald. Hierdoor stierven vorig jaar meer mensen. De afname van 15 procent tot ze venhonderd organen komt onder meer, doordat minder mensen bij verkeersongelukken omkwamen en door verbe terde behandeling in ziekenhuizen. Dat heeft transplantatiecoördinator Van Doninck van het Universitair Ziekenhuis Antwerpen zaterdag gemeld. In België is iedereen donor, behalve als daartegen op het ge meentehuis verzet is aangetekend. ANP/Belga foto Yves Herman/RTR Leden van de Soedanese onderhandelingsdelegatie maken een vreugdedans kort voor de ondertekening van het vredesakkoord. foto Stephen Morriison/EPA dit. Het blijft de vraag of de ze tel van Garang in de regering vrede in die regio dichterbij zal brengen. Ook dit conflict gaat er om dat een Arabische elite uit de noordelijke Nijlvallei zijn wil met geweld oplegt aan de meer derheid. Het conflict is voor Khartoem extra gevaarlijk, om dat de rebellen banden hebben met Al Bashirs vroegere partner en nu grootste vijand, Hassan al Turabi, een invloedrijke islamiti sche ideoloog. Brein De Verenigde Staten zijn Al Bas hir erkentelijk voor het 'lozen' van Al Turabi, omdat hij wordt beschouwd als brein achter het extremistische Soedan dat in de jaren negentig Osama bin La den huisvestte. GPD BRUSSEL - De europarlementa riërs van ChristenUnie, SGP en de Socialistische Partij (SP) zijn tegen het ontwerp van de Euro pese grondwet. De pai'tijen stemmen in het Eu ropees Parlement deze week te gen een resolutie over het con cept. Bij het Nederlands referen dum op een woensdag in mei 2005 gaan ze een nee-campagne voeren. De andere fracties, die 21 van de 27 Nederlandse zetels bezet ten, zijn wel voor. De mening van Paul van Buitenen is onbe kend, zijn fractiegenote Els de Groen twijfelt nog. Dat blijkt uit een rondgang gis teren langs de Nederlandse euro parlementariërs. Het parlement als geheel adviseert woensdag vrijwel zeker zeer positief over de ontwerpgrondwet voor de Eu ropese Unie. ANP van onze redactie buitenland HILVERSUM - De manier waar op de Verenigde Staten de gevangenen in Guantanamo Bay behandelen, lijkt op hoe het nazi-regime met gedetineerden omsprong. Emeritus hoogleraar F. Rüter van de Universiteit van Amsterdam zei dat gisteren in het radioprogramma De Andere Wereld. De strafrechtdeskundige rea geert daarmee op het plan van de VS om in Guantanamo Bay op Cuba tweehonderd perma nente cellen te bouwen voor van terrorisme verdachte mensen. Een Amerikaanse overheidsfunc tionaris liet eerder weten dat de meerderheid van de gevangenen in het kamp niet eens meer ver hoord worden. Ze blijven wel vastzitten, omdat de VS bang zijn dat ze na hun vrijlating een terroristische bedreiging kun nen vormen. „Wat de vrijheidsbeneming betreft, zie ik nauwelijks verschil tussen de huidige situa tie in de VS en het nazi-re gime", aldus Rüter. „Ze doen exact hetzelfde: mensen vast houden zonder recht of titel, er komt geen rechter aan te pas en de politie beslist wanneer je wordt opgesloten en vastge houden." De emeritus hoog leraar vindt dat Nederland zou moeten weigeren nog langer mensen uit te wijzen naar Amerika, wegens gebrek aan vertrouwen in het Amerikaanse rechtssysteem. Hij noemt dat een signaal dat zou 'inslaan als een bom'. „Je staat buitenge woon te kijk als iemand roept dat je bent aangeland op het ni veau van een criminele dicta tuur." Op de Amerikaanse basis in Cu ba zitten honderden mensen vast die zijn opgepakt in vooral Afghanistan. Ze worden ver dacht van banden met het ter reurnetwerk Al Qaeda of met de voormalige fundamentalistische Afghaanse machthebbers de Ta liban. Conventie Genève De VS beschouwen de gede tineerden als 'vijandige strij ders' waarop de conventies van Genève over behandeling van krijgsgevangenen niet volledig van toepassing zouden zijn. De meesten zitten dan ook vast zonder aanklacht en de toegang tot advocaten is zeer beperkt. ANP De CSW heeft oog voor alle leerlingen en verzorgt onderwijs op maat. Leerlingen met dyslexie krijgen een faciliteitenkaart met bijvoorbeeld: Extra tijd bij schriftelijke toetsen Recht op grootletterschrift Soepel omgaan met spelfouten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5