Plan chef Marechaussee strandt Commissarissen Schiphol geven uitleg over wegsturen topvrouw PZC Wijk Geldrop geschoond van asbest NGK kiezen voor vrouw in ambt Museum geeft beperkte opening van zaken Eerdmans: verkoop de Antillen aan hoogste bieder Kamer wijst afnemen vingerafdrukken bij alle vliegtuigpassagiers af Politie zoekt vermiste vrouw Val uit trein Sterilisatie instrumenten ziekenhuizen schiet tekort Drogist stuurt hoofdpijnlijder door Man overleden aan schotwonden Met brommobiel op snelweg Steekpartijen in Alkmaar Onderzoek naar eetgedrag Cariësbestrijder Backer Dirks (87) overleden Vermisten na ongeluk met jacht maandag 10 januari 2005 wan onze redactie binnenland den HAAG - LPF-Kamerlid Eerdmans vindt dat Nederland alle banden met Aruba en de Ne-, derlandse Antillen moet verbre ken. „Verkopen aan de hoogste bieder", vindt hij. „Afscheid ne men." 'Het voorstel is een van de pun ten van de nieuwe politieke par- tij die de LPF'er wil oprichten. Andere punten zijn: meer gevan genissen en heropvoedingskam pen voor misdadigers, minder subsidies en de mogelijkheid voor burgers om hun burgemees ter per referendum weg te stem- Eerdmans is al sinds afgelopen zomer bezig met de oprichting van een nieuwe partij. Iiij zoekt onder andere aansluiting bij Wil- ders. Maar of het ook echt tot een samenwerking komt, is nog niet zeker. Zo vindt Eerdmans de toon die Wilders over mos lims aanslaat soms te hard. Ook voelt hij zich niet verwant met conservatieve politiek, terwijl Wilders bezig lijkt om samen met de directeur van de conser vatieve Edmund Burke Stich ting, Spruyt, een conservatieve partij op te richten. Eerdmans ziet het liefst een brede nieuwe beweging ont staan, waarin behalve hij en Wil ders, ook vertegenwoordigers van Leefbaar Rotterdam op gaan. Tegelijkertijd is ook Eerdmans fractiegenoot Nawijn bezig iets nieuws te beginnen. Hoewel hij onlangs nog met Pim Fortuyns broer Marten nadacht over een nieuwe fortuynistische bewe ging, heeft hij nu ook contact ge zocht met Wilders. Volgens Nawijn heeft een nieu we rechtse partij alleen kans van slagen als iedereen die daar op dit moment mee bezig is, sa menwerkt. GPD Hnnr Hans van Soest den HAAG - De Tweede Ka mer ziet het niet zitten om van alle vliegtuigpassagiers die een Nederlandse luchthaven passe ren vingerafdrukken te laten ne men. Dat wordt wel bepleit door generaal Beu ving, bevel hebber van de Koninklijke Mare chaussee en verantwoordelijk voor de beveiliging van luchtha- De grootste partijen CDA en PvdA (samen een ruime meer derheid) vinden het voorstel i'hiet opportuun. Volgens PvdA-kamerlid Wolf sen is er op zich niet mis mee om van iedere BORN - De politie is gisteren een grote zoekactie begonnen naar de 18-jarige Jeanny Wage- mans uit het Limburgse dorp Bom, die sinds vrijdagavond wordt vermist. Wagemans vertrok vrijdaga vond om zeven uur op de fiets j van haar ouderlijke woning naar een vriendin, die eveneens in Bom woont. Daar is ze nooit aangekomen. i De politie houdt rekening met ..een misdrijf. Tijdens de zoek actie, waaraan ook familie en [[menden van Jeanny meedoen, iMverden in het naburige plaatsje I Grevenbicht enkele spullen van I -haar gevonden. i Over wat er is gevonden en waar dat is gebeurd, wil de poli- Këniets kwijt. ANP GILZE-RIJEN - Een 28-jarige vrouw uit Arnhem is zaterdaga vond in Gilze-Rijen uit de trein gevallen. Hoe het incident heeft kunnen gebeuren, is nog niet 'duidelijk. De vrouw viel rond |20,45 uur uit de trein van Zwol lenaar Roosendaal. Die had sta tion Gilze-Rijen net verlaten. De vrouw wist zelf terug te ko men op het perron, waar de poli tie haar met bebloed gezicht pond. Na behandeling in het zie kenhuis kon ze naar huis. GPD passagiers een vingerafdruk te vragen. „Het is geen 'grotere in breuk van de privacy dan het to nen van je paspoort", vindt hij. „Maar het draagt niet bij aan meer veiligheid. In de bestanden zitten, alleen vingerafdrukken van mensen die al eens in aanra king met justitie zijn geweest. Die kun je er ook op een andere manier uit filteren." Volgens Wolfsen zou een sys teem zoals Beu ving voorstaat bijvoorbeeld de aanslag op het WTC in New York niet voorkó men hebben. „Die terroristen waren volstrekt onbekend bij justitie." CD A-Kamerlid Haersma Buma ziet vooral praktische be zwaren. Ook hij is geen princi pieel tegenstander van het afne men van vingerafdrukken. „Ik vind het wel een lichte inbreuk op de privacy, maar we moeten bereid zijn iets in te leveren voor meer veiligheid. Maar het probleem is dat het alleen werkt als er een centrale databank be staat, waarin je bijvoorbeeld ook vingerafdrukken van men sen uit Indonesië kunt vinden", aldus Buma Het CDA benadrukt wel dat de plannen van Beuving serieus moeten worden genomen. „De marechaussee speelt een belang rijke rol in de aanpak van terro risme. Als die aangeeft ergens behoefte aan te hebben, moet dat niet meteen worden wegge wuifd." Zo ziet Buma veel in Beuvings pleidooi om meer gebruik te maken van zogeheten slimme Camera's. Die camera's slaan zelfstandig alarm bij verdachte bewegingen, zoals bijvoorbeeld iemand die op Schiphol tegen de stroom inloopt, of zich plotse ling uit een groep reizigers los maakt. Op dit moment wordt derge lijke apparatuur ontwikkeld. GPD UTRECHT - Kinderen rennen over de rails naar het Spoorwegmuseum in Utrecht. Het museum hield gisteren een open dag om belangstellenden te laten zien hoe het staat met de ingrijpende verbouwing, die begin juni klaar moet zijn. Het Spoorwegmuseum is sinds september 2003 gesloten. De bezoekers mochten het gebouw niet in, maar op het museumterrein viel genoeg te zien. foto Marco Hofste/ANP [van onze redactie binnenland AMERSFOORT - In 60 procent van de Nederlandse ziekenhui zen is onvoldoende gegaran deerd dat de chirurgische instru- |Dienten steriel zijn. |De ziekenhuizen voldoen niet laan de Europese normen en pchtlijnen, aldus onderzoeker jen sterilisatiedeskundige J. van Doornmalen van het bureau KW2 uit Amersfoort. Hij voerde |zijn onderzoek uit samen met de (inmiddels overleden) hoogle raar microbiologie Dankert van het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam. Van Doorn malen onderzocht 197 zogehe ten stoomsterilisatoren in zie kenhuizen. Deze apparaten moe ten medische instrumenten ont doen van schadelijke micro-or ganismen. In 40 procent van de gevallen waren de ziektekiemen zeker dood, bij 60 procent was dat niet zeker. Van Doornmalen pleit voor een betere opleiding en strengere controles. ANP door Richard Mooyman SCHIPHOL - Schiphol heeft het stilzwijgen verbroken over het gedwongen vertrek van operatio neel directeur Van Lier Leis. Volgens de Raad van Commissa rissen waren 'problemen in haar functioneren zowel intern als naar buiten' aanleiding om Van Lier Leis te vragen op te stap pen. De ondernemingsraad steunt de commissarissen in het besluit. Precies een week geleden maak te Schiphol plotseling haar ver trek bekend. Als reden werd op gegeven een verschil van inzicht, over het te voeren beleid. De luchthaven weigerde een toelich ting. Naast falen als operationeel di recteur (veel bagageproblemen en vertragingen) zou er sprake zijn geweest van een machts strijd met president-directeur Gerlach Cerfontaine. De Raad van Commissarissen legt nu de nadruk op tekortkomingen van Van Lier Leis in de samenwer king met de grootste klant van Schiphol, de KLM. Daarmee stelt de raad zich vierkant op achter Cerfontaine. De relatie tussen de luchthaven en de KLM is al jaren gespan nen, onder meer vanwege de voortdurende bagageproblemen en de voorgenomen privatise ring van Schiphol. De KLM staat onder druk van fusiepart ner Air France en de Amerikaan se partner Northwest Airlines om de bagage-afhandeling te verbeteren. Op Schiphol raken te veel koffers kwijt, wat zowel ontevreden passagiers als hoge kosten oplevert. De luchthaven zou zich verder onvoldoende inspannen om het risico van vogelaanvaringen te beperken. Een vliegtuig van Air France kreeg recentelijk te ma ken met een vogelbotsing op Schiphol. GPD Hè TOE-MENEER VAN 5TRAATEAL,. WAT HA'DOÊM WE- NOU ^FGÊSjiJ^li van onze redactie binnenland GELDROP - In het Noord-Brabantse Geldrop is gisteren de wijk De Burght een groot deel van de dag afgesloten geweest om dat daar asbestdeeltjes waren terechtgeko men. Het asbest is afkomstig van een nabijgele gen hout- en bouwmaterialenhandel waar zaterdagavond een grote brand woedde. Het asbest zat in golfplaten. Het gaat om witte asbest, de minst schadelijke soort, al dus een woordvoerder van de gemeente. Een gespecialiseerd bedrijf constateerde dat de verspreiding meeviel. De toegangswe gen tot de wijk werden afgegrendeld, zodat een ander bedrijf kon beginnen met de schoonmaak van wegen en groen. Verspreiding Bewoners kregen het verzoek zoveel moge lijk in de wijk te blijven en kinderen en huis dieren binnen te houden om verspreiding van asbest te voorkomen. Vandaag beslist de gemeente over de sane ring van al het particuliere terrein in de wijk met 262 woningen. Bij de brand, die zondagmorgen om 6.00 uur was geblust, vie len geen slachtoffers. Het vuur brak door nog onbekende oorzaak uit in een opslag loods. De spuitgasten van Geldrop kregen assistentie van de korpsen Mierlo en Eindho ven. Volgens bewoners van de wijk wordt het terrein van de houthandel geregeld door zwervers bezocht. ANP MAARSSEN - De drogisterijen beginnen vandaag een voorlichtingscampagne over hoofdpijn die wordt veroor zaakt door overmatig gebruik van pijnstillers. Klanten die veel pijnstillers als paracetamol en aspirine kopen, krijgen de boodschap naar de huisarts te gaan om van hun afhankelijkheid van die middelen af te komen. De campagne duurt vijf weken, meldt het Centraal Bu reau Drogisterijbedrijven (CBD) op zijn website. De koe pel van ruim 3000 drogisterijen heeft de campagne in sa menwerking met het Nederlands Huisartsen Genoot schap en de Vereniging van Hoofdpijnpatiënten opgezet. In de winkels komen posters te hangen en folders te lig gen. Naar schatting 320.000 Nederlanders lijden aan zoge heten middelenafhankelijke hoofdpijn. ANP AMSTERDAM - Een 44-jarige man uit Amsterdam is za terdagavond overleden nadat hij eerder op de dag bij een burenruzie meerdere malen in de buikstreek was gescho ten. Zijn 19-jarige dochter werd ook in de buik geraakt, maar verkeert in stabiele toestand, aldus een politie woordvoerder. De vermoedelijke dader, een 37-jarige buurman, heeft zich met zijn vuurwapen gemeld op het politiebureau. De schietpartij had rond twaalf uur 's middags plaats voor de woning van de slachtoffers, in de Houtrijkstraat. ANP TILBURG - De politie heeft gisterochtend vroeg een 25-jarige bestuurder van een brommobiel van de snelweg gehaald. De Tilburger reed onder invloed van alcohol over de A58 bij Tilburg. De man kreeg voor beide overtredingen een bekeuring plus een rijverbod van twee uur. ANP ALKMAAR - Onbekenden hebben dit weekeinde in Alk maar op verscheidene plaatsen vier mensen neergestoken. De politie sluit een verband tussen de zaken niet uit. Alle slachtoffers liggen in het ziekenhuis, maar verkeren niet in levensgevaar. In het Victoriepark, aan de rand van de binnenstad, werd in de nacht van vrijdag' op zaterdag een 23-jarige man neergestoken. Een nacht later werd in dat park een 15-ja- rige jongen het slachtoffer. Een uur later werd even ver derop een 44-jarige man in zijn rug gestoken en een half uur daarna overkwam een 22-jarige vrouw in een parkje tussen Alkmaar en Oudorp hetzelfde. ANP ROTTERDAM - Unilever gaat grootschalig onderzoek doen naar het kook- en eetgedrag van de Nederlanders. De voedingsgigant (met onder meer de merken Knorr, Unox, Bertolli en Becel) wil zo meer te weten komen over de consument. Unilever doet woensdag 20.000 huishoudens aan. De on derzoekers, gehuld in een Knorr-outfit, geven een vragen lijst af die per post of op internet beantwoord kan wor den. De vragen hebben betrekking op kook- en eetgedrag op een gewone doordeweekse avond. GPD door Guido de Bruin LELYSTAD - De Nederlands Gereformeerde Kerken (NGK) hebben er zaterdag in Lelystad definitief voor gekozen dat vrou wen ouderling en predikant kun nen worden. De landelijke verga dering van het kerkgenootschap had dat besluit in juni al geno men. Een zogeheten voortgezette lan delijke vergadering, waarin alle plaatselijke kerken vertegen woordigd zijn, moest dat besluit nog bekrachtigen. Van de 83 afgevaardigden stem den er 59 in met de conclusie dat de openstelling van de amb ten voor vrouwen 'bijbels verant woord' is. Zeventien stemden te gen en zeven onthielden zich van stemming. Plaatselijke ker ken zijn niet verplicht vrouwelij ke ouderlingen en predikanten te accepteren. Commissie Vrouwen kunnen vanaf nu wel ouderling worden, maar nog geen predikant. Voordat het kerkgenootschap het predikants ambt daadwerkelijk voor 'zus ters' openstelt, moet een commis sie eerst onderzoeken hoe de in voering gestalte moet krijgen. De reden voor dit onderscheid is dat bij de keuze voor vrouwelij ke ouderlingen geen andere plaatselijke kerken betrokken zijn, terwijl dat bij predikanten wel het geval is. Het beroepbaar stellen van een predikant is bij voorbeeld een taak van de regio. De vraag is of kerken binnen een regio die mordicus tegen de vrouw in het ambt zijn, medever antwoordelijk moeten zijn voor het beroepbaar stellen van een vrouwelijke predikant. Tegenstanders van het besluit vrezen dat de toelating van zus ters tot de ambten de relatie met de verwante Gereformeerde Ker ken (Vrijgemaakt) en de Christe lijke Gereformeerde Kerken zal bemoeilijken. Die kerkgenoot schappen achten de vrouw in het ambt strijdig met de bijbel. De NGK tellen ruim 30.000 le den. ANP BILTHOVEN - Otto Backer Dirks (87), de peetvader van de fluoride in de tandpasta, is het afgelopen Weekeinde in zijn woonplaats Bilthoven gecre meerd. Hij overleed 3 januari, na een moeilijk ziekbed, in een ver pleeghuis in Zeist. Backer Dirks was de eerste hoogleraar preven tieve tandheelkunde in Neder land, verbonden aan de Univer siteit Utrecht. Volgens ingewij den was hij een markant en emi nent leermeester. Een groot we tenschapper die een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de ontwikkeling van de tandheel kunde binnen en buiten onze landsgrenzen. Maar hij zal voor al de geschiedenis in gaan als de tandarts die de naoorlogse, snoe pende generatie van tandbederf (cariës) afhielp. Na onderzoek van Backer Dirks voegden in de jaren zestig veel gemeenten fluoride toe aan het drinkwater. Na protesten werd dit in 1975 weer gestopt. Maar de tandpastafabrikanten namen de boodschap van Backer Dirks over en ontwikkelden gefluori deerde tandpasta's. GPD Medewerkers van een gespecialiseerd bedrijf ruimen asbest op in Geldrop. foto Bert Jansen/ANP BORGHAREN - Bij een ongeval met een plezierjacht in de stuw van Borgharen bij Maastricht zijn gistermiddag acht mensen te water geraakt. Twee mensen worden nog vermist. Aan boord van het jacht waren twee gezinnen met in totaal vier kinderen. Brandweer en politie hebben de vier kinderen en twee moeders uit het water gehaald. De politie is nog op zoek naar de twee vaders en het wrak van de Nederlandse motor boot. Volgens de politie gebeurde het ongeval nadat de boot in de stuw motorpech had gekre gen. Het vaartuig botste vervol gens tegen de zijwand van de stuw en viel 7 meter omlaag. De kinderen en de vrouwen zijn met onderkoehngs verschijnse len naar het ziekenhuis ge bracht. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3