Delta Sport mikt op brede school PZC Verval en krapte in Zierikzeese gymzaal Rachel van Beusekom staat volgende keer weer vooraan Oosterling stak miljoenen uren in de brandweer Nieuwe zorgwet WMO vergt veel van alle betrokkenen Plan voor vasthouwen turnhal aan toekomstige school Noorderpolder Veere beleeft jubileumjaar Paul Glerum bij dorpsraad AAZET dl Agressieve weggebruiker Jongens vernielen tuinhekje Motorrijder raakt rijbewijs kwijt Man kruipt zelf uit autowrak Omwonenden theater klagen rloorEsme Soesman ZIERIKZEE - Gymnastiek- en turnvereniging Delta Sport in Zierikzee wil een turnaccomma- datie bouwen naast de toekom stige brede school in de Noorder polder. Een eerdere poging aan te sluiten bij het Zierikzeese sportcentrum Onderdak is mis lukt. De club, die nu rond de tweehonderd leden telt, ver wacht in een paar jaar naar ruim driehonderd leden door te groeien. Het bestuur van Delta Sport heeft haai- zinnen gezet op bouw van een driesterrentumhal. Daarin is ruimte voor een vaste opstelling van turnvoorzienin- gen, zoals een valkuil en vrije oe- feningsvloer. Een tweede deel van de accommodatie kan voor 'tal van sporten gebruikt wor den. Ook een activiteit als schoolgym- nastiek kan in het turncomplex terecht. Met onderdelen als peu ter- en kleutergym, die Delta Sport nu al op het programma heeft staan, zijn meer banden met de toekomstige buren denk baar. Dat laatste is één van de voorde len die voorzitter K. Verkerke van Delta Sport ziet in het aan elkaar vasthouwen van turnac- commodatie en brede school. Bo vendien kan de hal onderdak bieden aan activiteiten die nu nog in gebouwen zijn gevestigd waarmee de gemeente Schou wen-Duiveland andere plannen beeft. Zoals bijvoorbeeld de gymzaal aan de Raamstraat, waar de tafeltennisvereniging is gevestigd. Daar wordt in de toe komst mogelijk (woning)nieuw- bouw gepleegd. Parkeren fee gymnastiekvereniging zelf is jaren geleden al uit de - in 1987 gekochte - gymzaal aan de Mu- Böckstraat gegroeid. Het ge bouw is te klein en erg oud. Bo- i vendien ontbreekt het in de na- bijheid van deze zaal aan par- keervoorzieningen. De tekeningen van de driester- renaccommodatie liggen inmid- VEERE - Dit jaar is het 450 jaar geleden dat Karei V het stadje Veere tot markizaat verhief. Om het jubileum te vieren heeft de gemeente Veere 30.000 euro be schikbaar gesteld. Van het geld wil het speciaal daarvoor opgerichte comité al lerlei activiteiten organiseren, Variërend van een onderwijspro ject tot toeristische evenemen ten. De titel markies of markiezin van Veere werd in 1581 door 'Willem van Oranje gekocht. De |itel is in de familie Van Oran- je-Nassau gebleven. Koningin Beatrix is nu markiezin van Veere, kroonprins Wil- lem-Alexander zal de titel er- Ven. dels klaar. Ook heeft Delta Sport 'enkele tonnen' in de por temonnee zitten om in de bouw van het complex te stoppen. Bin nenkort staat er overleg met het gemeentebestuur op de agenda. Een eerdere poging om in zee te gaan met sportcentrum Onder dak liep eind november spaak. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Bijna drieënhalf miljoen uur zette Wout Oosterling uit Renesse zich in voor de brandweer van Schouwen-Duiveland. Reden ge noeg om hem zaterdag tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau te benoemen. Dat gebeurde bij een knappe- HOEK - „Zwaar klote. Zo heb ik me de afgelopen week ge voeld. Maar toch ben ik op dit moment een blij mens, als ik zie dat de hulpactie voor Azië in Ne derland meer dan 100 miljoen euro heeft opgeleverd. En daar heb ook ik het allemaal voor ge daan." Rachel van Beusekom uit Hoek zette begin vorige week een ac tie op touw voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië. Haar actie trok zelfs de aandacht van het televisieprogramma Nova. Na enkele dagen was het over voor haar. De gemeente Terneu- zen, stichting Zorgsaam en het communicatiebureau Puype Partners namen de actie van Van Beusekom over, omdat be- Delta Sport wilde een derde deel van de tennishal van Onder dak aankopen en deze met een aanbouw combineren. Daarover is een jaar lang met de Stichting Renesse onderhandeld, zegt Ver kerke. Om uiteindelijk in een te leurstellend 'nee' te eindigen. Een gemiste kans voor Onder- rend kampvuur in een grote tipi op het terrein voor de brand weergarage in Burgh-Iiaamste- de. Burgemeester Asselbergs was present om Oosterling z'n speldje op te prikken. De Renes- senaar, die weggaat bij de brandweer omdat hij 55 jaar wordt; was maar liefst 33 jaar als vrijwilliger bij de organisa tie betrokken. Zijn inzet was al die tijd optimaal, bleek uit de richten over omstreden hande lingen van haar steeds hardnek kiger werden. Burgemeester J. Lonink van Ter- neuzen: „Er was geen vertrou wen meer om met elkaar verder te gaan. Bij al haar eerdere ac^ ties was sprake van ruis." Aangeslagen Van Beusekom klinkt aange slagen, maar zegt zich vast te houden aan haar geloof. Daar komt volgens haar dan ook de overtuiging vandaan om iets voor haar medemens te dak, oordeelt hij. „We zouden vijfhonderd tot zevenhonderd sporters per week meenemen." Behalve de turners en dansers van Delta Sport verhuizen ook andere gebruikers (judo en kara te) van de gymzaal van de gym nastiekvereniging met de club mee. woorden van de burgemeester. Hij was bij vrijwel elke oefen avond of alarmering van de par tij. Sjouwde met drankjes en ver richtte tal van klussen. „Een klein manneke, maar groots van daden. Jouw vertrek doet ons toch allemaal een beetje pijn", vatte Asselbergs zijn afscheid sa men. De inzet van Oosterling voor de blusgroep is helemaal bewonde- doen. Want waarom loopt ie mand zo voorop als het om ac tievoeren gaat als er rampen in de wereld zijn gebeurd? „Ik ben lid van de pinksterge meente. In de bijbel staat dat je iets voor je medemens moet doen. En dat zal ik ook blijven doen. Het is triest dat ik dit niet heb mogen afmaken, maar vol gende keer sta ik weer vooraan. Maar ik zal niet meer naar de media gaan." Zijn die dan de schuld van het mislukken van haar actie? Die hebben toch alleen maar ge- Verkerke denkt dat de onderhan delingen zijn stuk gelopen op weerstand van de huidige ge bruikers van de tennishal, die een deel van hun ruimte zouden kwijtraken. Maar ook Delta Sport kreeg niet de zekerheid voor een duur van vijfentwintig jaar rens waar dig gezien zijn privési- tuatie. Al vroeg Verloor hij zijn vrouw, waarna hij er met twee jongens alleen voor kwam te staan. „Daar heb je alles voor ge geven", memoreerde de burge meester. Anekdotes Maar ook de brandweer bleef hij trouw. Dat leverde leuke anekdotes op over de man zon- constateerd dat zij geen enke le toezegging had. Niet van het ministerie van Buitenlandse Zaken, niet van het Rode Kruis en niet van bedrijven. Van Beusekom: „Ik heb wel dege lijk contact met deze instanties gehad." Ook met mensen die iets kunnen toezeggen? „Je wordt bij zulke instanties van het kastje naar de muur ge stuurd. Maar ik heb nooit ge zegd dat alles al rond was." En hoe concreet was de toezegging van een luchtvaartmaatschappij om goederen naar Sumatra te waarop het bestuur - gezien de investering die ze pleegt - had gehoopt. Voor Delta Sport is dat echter geen reden om bij de pakken neer te gaan zitten, aldus Ver kerke. Hij hoopt dat het nieuwe plan tussen nu en drie jaar kan worden uitgevoerd. der auto, die op zijn brommer achter de al vertrokken brand weerwagen aansjeesde. Keurig In het pak. Maar die drieënhalf miljoen uur inzet („Die moet je declareren, Woutje.") betekende vooral gro te betrokkenheid. Zo sterk dat Asselbergs nog wel even op zijn vertrek moest aandringen. „Je moet nog wel je ontslagbrief schrijven, Wout." vervoeren? „Best in een redelijk stadium." Van Beusekom blijft met het ge voel zitten dat ze onterecht is be handeld. „Ik ben zwart gemaakt en ben gelijk door iedereen aan gevallen. Ik had ook geen con tact met de burgemeester gehad. Alleen was er een verzoek ge weest om ondersteuning. Niet om financiële ondersteuning. Maar als de gemeente zo nodig zelf de actie moet doen dan geef ik ze alle ruimte. Het zij zo." Verdraaid Berust er dan iets op waarheid van wat er over haar gezegd wordt? „Nee, alle woorden van mij worden verdraaid. Dan heeft het geen zin meer om door te gaan. Jammer, dan hoef ik even niet. Het houdt allemaal een keer op." door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Het zal een zware inspanning ver gen van regionale cliëntenorga nisaties, mantelzorgers en ge bruikers om een goede tegenspe ler te zijn van gemeenten in on derhandelingen over de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO). Dat voorspelt voor zitter L. Velthuijsen van de Anbo Zierikzee (tevens geweste lijk voorzitter). Zij uitte haar zorg zaterdag, tijdens de nieuw jaarsbijeenkomst van de Anbo Regio Schouwen-Duiveland in De Schutse in Haamstede. Bij de WMO - die een deel van de AWBZ, de Welzijnswet en de Wet Voorzieningen Gehandicap ten gaat vervangen - wordt door het Rijk de regierol van de zorg verlening bij gemeenten gelegd. Maar er zal lokaal, schetste Velthuijsen, heel wat moeten ge beuren wil de WMO geen Wet Maatschappelijke Onzekerheid worden. De wet moet ervoor zorgen dat iedereen volwaardig aan de sa menleving kan deelnemen, maar de Anbo-voorvrouw heeft daar zo haar twijfels over. Je kunt maar beter veel kinderen en een grote oude sok hebben, hield zij haar publiek zaterdag voor. Wat je zelf kunt doen, moet je zelf doen. Het kabinet doet - mooi gezegd - een groter beroep op de eigen verantwoordelijkheid van de burger. „Alleen als u onge veer halfdood bent, kunt u zich tot de gemeente wenden voor hulp." Voor die hulp moet de gebruiker vervolgens wel voor elk onder deel betalen. „En de stapeling van al die kosten is niet gering." De echte 'ins en outs' van de WMO zijn nog lang niet duide lijk, behalve dat gemeenten er een flinke klus aan zullen krij gen. Al eerder benadrukte ook wethouder G. Houtekamer van de gemeente Schouwen-Duive land dat het Rijk voor uit voering van de wet wel voldoen de geld op tafel moet leggen. Dat betekent onder meer dat het plattelandskarakter en de mografische ontwikkelingen in de toekomst (bijvoorbeeld ver grijzing) in het WMO-budget tot uitdrukking moeten komen. Streefdatum voor de invoering van de WMO is 1 januari 2006. Omdat gemeenten in zekere zin mogen doen en laten wat ze wik- len, zullen er in de uitvoering van de nieuwe wet verschillen tussen gemeenten ontstaan. Dat- maakt ook dat gebruikers van de wet en hun belangenorganisa ties, regionale cliëntenorganisa ties en mantelzorgers alles uit de kast moeten halen om zaken goed geregeld te krijgen binnen hun eigen gemeenten. Er zal, vreest Velthuijsen, veel van be trokkenen worden gevergd. Zij dringt aan op het - ook wettelijk verplichte - regelmatig en gron dig raadplegen van gebruikers van de WMO. Niet alleen bij de beleidsontwikkeling, maar ook in de uitvoering van het beleid. En dan niet alleen bij koepels, maar ook bij het individu. Ook moet goed aan inwoners van de gemeente worden duidelijk ge maakt welke voorzieningen er via de WMO worden geboden. De druk bezochte (zo'n 250 men sen) Anbo-regiobij eenkomst in Haamstede werd aan elkaar ge praat door Marcel Willemse en Anton Bruijn van Omroep Schouwen-Duiveland. Zij lood sten de aanwezigen van Wam nes, Endrik en Jannekee naar een optreden van 't Bruust uit Bruinisse. NIEUWERKERK - Paul Gle rum is woensdag present bij de openbare vergadering van dè dorpsraad Nieuwerkerk. Gle^- rum vertelt over zijn werk, waars- voor hij tijdens de tsunami op tweede kerstdag voor de kust van Sri Lanka actief was. Glei- rum verzorgt het tweede deel van de bijeenkomst, het eerste wordt aan huishoudelijke zaken en het nieuwe jaar gewijd. Dè vergadering wordt gehouden in het dorpshuis aan de Poststraat en begint om 20.00 uur. (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET.NV Kapelle - Tel. 0113-33J333 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 Ë-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl maandag 10 januari 2005 Het is woekeren met de ruimte in het huidige onderkomen van vereniging Delta Sport, door Esme Soesman ZIERIKZEE - Een lichtsnoer loodst be zoekers via in ongebruik geraakte douches naar de tribune. Verval en krapte tekenen zich af op elke vierkan te meter in het gebouw van de Zierikzee se gymnastiekvereniging Delta Sport. Maar dat mag de pret en vooral inzet niet drukken. Zich ogenschijnlijk nau welijks bewust van hun omgeving war men de turners die meedoen aan de nieuwjaarsturnwedstrijd gediscipli neerd hun spieren op. Tegen de muren van de douches liggen allerhande matrassen hoog opgesta peld. Het zijn attributen waarmee de Delta Sportleden het gebrek aan vaste voorzieningen als een valkuil moeten compenseren. In de deuropening staat het publiek zonder klagen opeengepakt. Buiten een eender beeld: daar staan alle voertuigen van de toeschouwers dicht op elkaar. Bij de zaal aan de Mu- lockstraat in de Zierikzeese woonwijk Malta is geen extra parkeerruimte voor handen, dus wordt er in aanliggende straten of op nabij gelegen gras gepar keerd. Hoofdtrainer Julian Ringelberg klaagt evenmin. Maar een nieuwe accommoda tie? Ja, dat kan alleen maar een verbete ring betekenen. Met de jongsten kun je in de gymzaal nog wel uit de voeten, maar bij de oudere turners kom je wat grootte van de ruimte betreft stomweg in de problemen, schetst hij. De maxima le aanloop voor sprongen is vijfentwin tig meter. De zaal aan de Muloekstraat meet er maar 21, en daar gaan nog enke le meters afstand tot de muur van af, re kent hij voor. Ook een extra loopbrug is geen overbodige luxe, net zo min als een grote valkuil. Daarnaast ontbreekt het in het in 1987 door Delta Sport aange kochte gebouwtje - de gymzaal van de voormalige landbouwschool De Kluut - aan een verende vloer. Gymnastiekvere niging Delta Sport telt een relatief groot aantal selectieleden: zestig op de bijna tweehonderd leden. „Dan is het wel su perbelangrijk dat je op de echte wed- strijdsituatie kunt trainen", stelt de trai ner vast. Met enige regelmaat wordt nu in turnhallen buiten de eigen regio ge traind. Dat heeft z'n charmes, vindt Rin gelberg. „Maar het kost wel een hoop rij den en geregel. Opwarmertje De turners voeren ondertussen op kruis lings geplaatste matten in razendsnel tempo hun flikflaks en salto's uit. Behal ve Delta Sport is ook lenig grut van For- za Gymnastica uit Goes, Sint Marinus uit Halsteren/Bergen op Zoom en Atlas uit Heinkenszand present. De nieuw jaars wedstrijd geldt als opwarmertje voor het nieuwe wedstrijdseizoen, te be ginnen met de reg'iokampioensehappen op 22 januari. Maar niet alles ademt competitie in de zaal aan de Mu loekstraat. Delta Sport kent ook activi- foto Mechteld Jansen teiten als peuter- en kleutergym en ouder- en kindgym. De Zierikzeese gymclub boert goed. Er is structuur in de vereniging aange bracht en de trainersclub is uitgebreid tot een man of vijftien, schetst voorzit ter Kees Verkerke. Dergelijke verbete ringen proef je terug in de sfeer, merkt hij. De voorzitter ziet zijn club in de ko mende paar jaar naar de drie- tot drie honderdvijftig leden doorgroeien. Die ontwikkeling zie je in omringende re gio's ook, verklaart Verkerke. Het huidi ge ruimtegebrek maakt bovendien dat lang niet alle activiteiten ontplooid kun nen worden die de Delta Sporters wél in gedachten hebben. De hoop is nu ge vestigd op een samengaan met de in Noorderpolder geplande brede school. Dat wordt mogelijk nog langer wachten op nieuwbouw, bevestigt Verkerke. „Maar we wachten liever een jaar extra dan dat we iets overhaast doen, We wil len krachten bundelen, zoeken echt naar iets samen met anderen te doen. Als het dan nog vijf jaar duurt, dan moet dat maar. Als er dan maar een mooie hal staat." door Jean-Lou de Gucht BURGH-HAAMSTEDE - Een 32-jarige automobilist uit Burgh-Haamstede heeft gisteravond rond zes uur klap pen gekregen van een andere, onbekend gebleven chauf feur. De automobilist uit Burgh-Haamstede reed over de Serooskerkseweg in de richting van Zierikzee. De automo bilist achter hem, zo verklaarde hij, zat te seinen omdat het kennelijk niet vlug genoeg ging'. Op zeker moment haalde de tweede automobilist de man uit Burgh-Haam stede in, ging voor hem rijden en trapte herhaaldelijk op zijn rem. Hierop zette de man uit Burgh-Haamstede zijn auto aan de kant en stapte uit. Dat kwam hem op een seè rie klappen en schoppen te staan. Hij liep verwondingen aan zijn gezicht en schouder op. Hij moest zich laten be handelen in de huisartstenpost in Zierikzee. De agressie ve man vervolgde zijn weg. BURGH-HAAMSTEDE - Twee dertienjarige jongens uit Burgh-Haamstede zijn in Serooskerke aangehouden voor het vernielen van een tuinhekje. Een bewoner van een wo ning aan de Noordweg zag vrijdag over half elf 's avonds dat de jongens zijn tuinhek aan het vernielen waren. Toen hij naar buiten ging, renden beide jongens weg. Zij kon den echter verderop in de kraag worden gevat. De jon gens zijn meegenomen naar het politiebureau. Zij worden doorgestuurd naar bureau Halt. DREISCIiOR - Een 32-jarige motorrijder uit de gemeente Schouwen-Duiveland is in de nacht van vrijdag op zater dag zijn rijbewijs kwijt geraakt omdat hij te veel had ge dronken. De man werd rond drie uur 's nachts ih Dreischor aangehouden. Uit een afgenomen blaastest bleek dat hij ruim vijf keer de toegestane hoeveelheid al cohol had gedronken. Dat kwam hem op een dagvaarding en het inleveren van zijn rijbewijs te staan. ARNEMUIDEN - Een 29-jarige automobilist uit Vlissin- gen heeft zichzelf zondagmorgen na een eenzijdig onge luk uit zijn auto bevrijd. De man raakte rond zeven uur op de A58 bij Amemuiden van de weg en belandde in de sloot. De auto kwam op zijn kop in het water terecht. De man kon de auto door het portierraam verlaten. Hij is naar een woning in Arnemuiden gelopen om hulp te vra gen. De man is met onderkoelingsverschijnselen en ver wondingen over zijn hele lichaam naar het ziekenhuis ge bracht. Het ongeluk is vermoedelijk gebeurd doordat de man achter het stuur in slaap is gevallen. MIDDELBURG - De gemeente schiet tekort in de commu nicatie met omwonenden van het nieuwe theater in Mid delburg. Dat stelt een groep bewoners in een brief aan het gemeentebestuur. De frustratie is zo hoog opgelopen dat kopieën van de brief zijn verstuurd aan de raadsfracties, Omroep Zeeland en de PZC. De briefschrijvers zijn onte vreden over de manier waarop ze zijn ingelicht over nach telijke werkzaamheden. Verder klagen ze dat ze het laat ste nieuws via de pers moeten vernemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29