Storm eist zeker veertien levens al Kamp Abbas viert zege SPRUIJT Groothertogin Luxemburg in kritieke toestand Nederlands dodental Azië naar acht Wilders zakt in peilingen weg PLO-leider krijgt bijna 70 procent Palestijnse stemmen Vredesakkoord Soedan getekend Schoten bij overval Sittard Antwerpse tunnel duurder Weer Nederlands EK-podium Kwartet voor IJsbrand Chardon Vierde titel voor Barney Harde wind Wolkenvelden en wat zon, Krachtige tot harde zuidwestenwind. Zeer zacht met 11 a 12 graden. Vanavond enige regen. EEN VOORSPOEDIG 2005 DEN HAAG - Het aantal Neder landers dat is omgekomen dooi de zeebeving in Azië is gestegen naar acht. De achtste dode is ge vallen in Thailand, meldde het ministerie van Buitenlandse Za ten zaterdag. In Thailand zijn even Nederlanders omgelco- aen, in Sri Lanka één. ürzijn nog altijd ruim dertig Ne- ierlanders vermist. Ruim veer- Ig zijn nog 'niet traceerbaar'. |jdag waren zestig mensen og 'niet traceerbaar', vorige reek waren het er nog ongeveer ijfhonderd. Het ministerie ver laat onder moeilijk traceerbare tensen Nederlanders die 'moge- ijk' ten tijde van de natuur- NP in de getroffen gebieden wen. [an de ruim dertig vermisten is te dat zij op het moment van fe tsunami in de rampgebieden varen. i Thaise ziekenhuizen lagen za- d'dag nog' vijf Nederlandse ge vonden, vier in Bangkok en één n Phuket. Hun letsel varieert 'an lichtgewond tot ernstig. De ®WB verwacht dat de meeste ïederlandse ziekenhuispatiën- deze week naar huis lum en. ANP agina 4 4 strijd in Afjeh duurt voort 4 monddoekjes nog nodig 4 Soedan lijkt vergeten ■agina 5 0 nog slachtoffers zonder hulp pagina 13 4 snorkelaar overleefde i tsunami HAAG - De Groep Wil- za'd in een dit weekeinde peiling van Maurice >e Hond verder weg, r er nu verkiezingen zouden forden gehouden, zou het onaf- Tweede-Kamerhd zijn partij uitkomen op acht- zetels. Dat zijn er drie min- ®an twee weken terug en. elf pcler dan op 29 november. I yVD komt uit op zeventien rels' ee" meer dan op 29 no Het CDA is sinds die da- zes zetels gestegen. Voor ;e eerst scoort de ChristenUnie zetels, Grootste partij is ePvdA met vijftig zetels. ANP door Hans Jacobs LUXEMBURG - De gezond heidstoestand van grootherto gin Joséphine-Charlotte van Luxemburg is ernstig verslech terd. Dat heeft de hofmaarschalk gis teravond op de Luxemburgse te levisie verklaard. In Luxemburg wordt er van uit gegaan dat de 77-jarige Joséphi ne-Charlotte, die longkanker heeft, niet lang meer te leven heeft. De groothertogin, geboren als prinses van België en de oudste zus van de koningen Boudewijn en Albert, trouwde op 9 april 1953 met de troonopvolger van buurland Luxemburg, Jean. Twee jaar geleden werden de fes tiviteiten rond hun gouden hu welijk afgelast omdat bij Josép hine-Charlotte longkanker was Sindsdien is de groothertogin nog maar weinig in het open baar gezien. De laatste keer was in augustus, vorig jaar bij de doop van een van haar kleinkinderen. Noordwijk Joséphine-Charlotte, geboren op 11 oktober 1927, heeft in haar jeugd een deel van haar zo mervakanties doorgebracht in de Nederlandse kustgemeente Noordwijk, waar de Belgische koningskinderen Nederlands leerden. Haar man Jean werd in 1964 re gerend groothertog, in oktober 2000 droeg hij de Luxemburgse scepter over aan zijn' oudste zoon Henri. GPD (Advertentie) •te -- •- nummer postcc plaats telefoon: (post)banli rekeningnummer: Kijk op Wmr.pzc.nl/abonnBi8th bel gratis OSOO-O2303iotspW;deiabbnnaar,, PZC. afdpling lezersservice O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toeslemming voor automatische incasso van dil bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad. Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19,95). O per kwartaal met automatische incasso 58,00). O per jaar met automatische incasso 222,50), het alfabet van Zeeland internet: www.pzc.nl Palestijnen zwaaien met vlaggen bij een stembureau in Ramallah. foto Goran Tomasevic/RTR Groot-Brittannië, Zweden, Denemarken en Letland zwaarst getroffen 247e jaargang no. 7 maandag 10 januari 2005 los nummer 1,25 van onze redactie buitenland LONDEN - Zware storm, hevi ge regenval en overstromende ri vieren hebben afgelopen week einde in Noord-Europa aan ze ker veertien mensen het leven gekost. De Deense kustwacht redde vijftien opvarenden van een Nederlands schip. De storm schade in Zeeland bleef bepekt. In Groot-Brittannië en Duits land werden gisteren nog vier mensen vermist. Denemarken, Zweden, Groot-Brittannië en Letland werden het hardst ge troffen. In de Engelse stad Car lisle, met circa 100.000 inwo ners, kwamen ruim duizend hui zen onder water te staan. De stad was lange tijd van de bui tenwereld afgesloten. Er vielen drie doden. Zeker drieduizend mensen moesten een veilig heen komen zoeken en vijftien gezin nen werden met helikopters uit hun ondergelopen huis gehaald. In Letland viel in grote delen van het land de stroom uit. Pre mier Aigars Kalvitis zei gister avond dat ongeveer 30 procent van het land zonder electriciteit zit. De schade aan de landbouw is omvangrijk. De zware zuidwester van zater dag heeft ook Zweden en De nemarken hard getroffen. Zeker zeven Zweden en vier Denen kwamen om het leven, vooral door ongevallen in het verkeer. Tienduizenden huishoudens kwamen zonder stroom te zit ten. De Deense westkust kreeg de volle laag van de orkaan. Het sloeg zaterdagmiddag een cara van over de kop. Het gaat om de caravan van een zestigjarige Duitse automobilist die op weg was richting Sint Philipsland. Nadat hij de sluizen was gepas seerd sloeg de harde wind op de caravan, die daardoor begon te scharen. Het voertuig kwam dwars op de weg te staan, rolde over de kop om uiteindelijk in de berm te belanden. Ook het treinverkeer ondervond hinder. Tussen de stations Krui- ningen-Yerseke en Rilland-Bath woei een stuk plastic in de bo venleiding. Daardoor raakte een spoor versperd tussen Bergen op Zoom en Vlissingen. ANP/AFP SITTARD - Drie mannen in kle ding van TPG Post hebben zater dagochtend een overval ge pleegd op een 36-jarige zaken man uit Sittard. Daarbij is door zowel de overval lers als door de man geschoten. Niemand raakte gewond. De overval mislukte. Dat heeft de politie gisteravond bekendge maakt. De overval vond plaats toen de Sittardenaar met zijn au to bij zijn woning wilde vertrek ken. Hij werd door een gewapen de man in een posthesje gedwon gen om uit te stappen. De zaken man vluchtte daarop zijn tuin in. De overvaller ging er van door in een bestelbusje, maar keerde later terug. Daarbij werd over en weer geschoten. ANP door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Machmoud Ab bas lijkt af te stevenen op een monsteroverwinning in de Palestijnse presidentsver kiezing van gisteren. Vol gens de resultaten van drie schaduwverkiezingen mag de PLO-leider rekenen op 66 tot 70 procent van de stemmen. Abbas' naaste rivaal, de onaf hankelijke linkse kandidaat Mustafa Barghouthi, zou rond 20 procent krijgen. Vijf andere kandidaten kregen nauwelijks stemmen. Vandaag wordt de of ficiële uitslag verwacht, maar in Ramallah werd gisteravond al in de lucht geschoten om Abbas' overwinning te vieren. Het stemmen op de Westelijke Jordaanoever en in de Ga- zastrook verliep vrijwel zonder incidenten. Maar in Oost-Jeruza- lem zorgde verwarring onder de kiezers voor problemen. Niet ie dereen wist waar hij moest stem men, doordat kiesregisters niet op orde waren. Israël en het Palestijnse Bestuur beschuldigden elkaar van het veroorzaken van de chaos, die waarschijnlijk weinig invloed had op de uitslag. De opkomst in het bezette deel van Jeruza lem was toch al laag, omdat ver reweg de meeste Palestijnen daar buiten de stad moesten stemmen. Carter Na interventie bij Israël door de Amerikaanse ex-president Jim my Carter werd besloten de stembussen in de Palestijnse ge bieden twee uur langer open te houden. Carter leidde een inter nationale delegatie van waarne mers. Er waren ook afvaardigin gen van de Europese Unie en van non-gouvernementele orga nisaties actief. Israël had vrijdag voor een pe riode van 72 uur zijn soldaten uit Palestijnse bevolkingscentra weggehaald en de controle bij wegversperringen versoepeld. De belangrijkste controleposten bleven echter bestaan. Carter zei gisteren in de loop van de dag dat Israël 'zo te zien zijn be loften nakomt', Volgens Barghouthi waren er veel ongeregeldheden die de uit slag hebben beïnvloed, vooral in Oost-Jeruzalem. Geregistreerde Palestijnse inwo ners van Oost-Jeruzalem kon den stemmen in vijf postkanto ren. Net als in 1996 stond Israël geen normale stembureaus toe omdat het het bezette stadsdeel beschouwt als Israëlisch grond gebied. Machmoud Abbas stemde gister ochtend in de buurt van de Mu- katta, het presidentiële hoofd kwartier in Ramallah. „De ver kiezing verloopt prima en dat laat zien dat het Palestijnse volk de democratie is toege daan", zei hij. „Er zijn obstakels", moest hij toegeven, „maar de wil van het volk is groter." Niet geïnteresseerd Premier Achmed Koerei bracht zijn stem uit in zijn woonplaats Aboe-Dis, ten noordoosten van Jeruzalem. Plij zei dat Israël niet is geïnteresseerd in vrede, wat zou blijken uit de weigering de militaire operaties voor lan ger dan 72 uur te staken. GPD De Soedanese vice-presi dent Ali Osman Taha (links) en rebellenleider John Garang (rechts) ste ken hun vreugde niet onder stoelen of banken na de on dertekening van een vredes akkoord. Inwoners van het verarmde zuiden van Soe dan kunnen over zes jaar beslissen of ze zich willen af scheiden. Het tarief voor personenauto's in de Antwerpse Liefkens- hoektunnel gaat omhoog van vier naar vijf euro. Daarmee is de tunnel voor niet-abonnementshouders duurder dan de Westerscheldetunnel waar 4,20 euro betaald moet wor den. Verder heeft Antwerpen plannen om tol te gaan heffen aan de Kennedytunnel. Schepen L. Delwaide denkt aan een tarief van één euro. In schaatstempel Thialf werd gisteren voor de vijfde keer in de geschie denis een volledig Ne derlands EK-podium be groet. Europees kampioen Jo- chem Üytdehaage werd in Heerenveen geflankeerd door Sven Kramer (tweede) en Carl Verhei jen (derde). Anni Friesinger won bij de vrouwen. Menner IJsbrand Chardon heeft zaterdagavond voor de vierde keer op rij het vierspan-onderdeel van Indoor Zee land gewonnen. De oud-wereldkampioen uit Schipluiden was naar Goes gekomen met een nieuw paard, Thomas. De aanwinst stelde Chardon allerminst teleur, want hij had een belangrijk aandeel in de vier de zege van zijn koetsier. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buitenland: 5; Gezondheid: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11 en 13; Sport: 15,16, 17,18, 19, 21 en 22. noodweer dat gepaard ging met windkracht 12, veroorzaakte hier veel schade. In lager gele gen gebieden werden uit voor zorg honderden mensen geëvacu eerd. De Deense kustwacht redde in de nacht van zaterdag op zon dag op een kolkende Noordzee alle vijftien bemannigsleden van het Nederlandse vracht schip De Schieborg. De opvaren den hadden hun schip ruim ne gentig kilometer uit de Deense kust verlaten, nadat tijdens de storm vaten met brandbare stof fen waren gaan schuiven en brand was ontstaan. Ongeveer vier uur zaten de zeelieden in een gesloten reddingsboot, voor de kustwacht hen in veiligheid bracht. In Nederland zijn zaterdag enke le gewonden gevallen. Een 17-ja- rige Duitser raakte op het Erke- mederstrand in Zeewolde ge wond, nadat de harde wind hem en zijn hangglider de lucht in had getrokken. In Leeuwarden werd een vrouw van haar fiets geblazen. Ze raakte bewuste loos en werd voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. Rond het middaguur bereikte de wind aan de kust stormkracht, windkracht negen. In het wad dengebied stond korte tijd zelfs windkracht tien (zware storm). Op de Philipsdam bij Bruinisse Een bejaarde vrouw wordt in een kano geëvacueerd uit het ondergelopen deel van de Noord-Engelse stad Carlisle. foto Jeff J Mitchell/RTR FREV1LEY GREEN - Darter Ray mond van Barneveld heeft gis teravond voor de vierde keer in zijn loopbaan de Lakeside Darts, voorheen The Embassy, gewonnen. De 37-jarige Hage- i naar versloeg in de finale de En- gelsman Martin Adams met 6-2. Jan Barneveld begon de partij moeizaam. „He begon heel ner veus, de eerste set was een dra- ma. Ik had heel goed staan in- Igooien, maar stond helemaal te trillen." Hij herstelde zich snel 'en bereikte een 5-1-voorsprong. Nadat Adams nog één set had ge wonnen, gooide Barney de par- lij uit. „Het was niet echt span nend, maar daar zit ik niet mee. je begint een partij om met 6-0 te winnen." i Het, toernooi in Frimley Green geldt als het meest aanspreken de dartstoemooi ter wereld. Van 1 Barneveld won er eerder in 1998,19 9 9 en 2003 .ANP Raymond van Barneveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1