Debutanten: wij wachten niet af PZC het dak PZC Bloedneus zet aan tot hard rijden Kenianen domineren halve van Egmond Van Giis maakt race, Leontien hangt fiets aan Groenendaal wint Grugger wint tweede WB-wedstrijd op rij Wüst en Kramer plaatsen zich voor WK 17 Hénin zegt af voor Grand Slam Slowakije wint Hopman Cup Warners en Ruckstuhl atleten 2004 Ahonen beste in Willingen Oranje vierde op achtervolging Zwitsers pakken de leiding Nys kampioen van België Wereldrecords Davis en Klassen maandag 10 januari 2005 Anni Friesinger stak in Heerenveen ruim boven de rest uit. foto Jan de Vries/GPD MELBOURNE - Titelverdedigster Justine Hénin heeft zich afgemeld voor het Australian Open in Melbourne. De Belgische tennisster moet het eerste grandslamtoernooi van 2005 laten schieten wegens een knieblessure. De olympisch kampioene heeft last van de rechterknie en zal ruim een maand rust moeten houden. De finaliste van 2004 doet in Melbourne niet mee, omdat ze nog niet her steld is van een recente operatie aan haar linkerpols. ANP/DPA PERTH - Het Slowaakse tennisteam heeft zaterdag in Perth het toernooi om de Hopman Cup gewonnen. Slowa kije versloeg in de finale Argentinië. Daniela Hantuchova won de openingspartij met 1-6 6-4 6-4 van Gisela Dulko, waarna Dominik Hrbaty de eindzege veiligstelde door Guillermo Coria met 6-4 6-1 te verslaan. Het afsluitende dubbelspel was daardoor niet meer van belang. Voor Slowakije was het de tweede eindzege in de Hopman Cup, een landenwedstrijd voor gemengde teams. De eerste overwinning was in 1998. AFP/ANP IJSSELSTEIN - Chiel Warners en Karin Ruckstuhl zijn gekozen tot de Nederlandse atleten van het jaar 2004. De meerkampers zijn zaterdag bij de nieuwjaarsreceptie van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) in het zonnetje gezet. Warners kreeg de Herman van Leeuwen Beker, Ruckstuhl de KNAU Beker. ANP WILLINGEN - Janne Ahonen heeft gisteren de wereldbe kerwedstrijd skispringen in Willingen gewonnen. De Fin, met afstand leider in het klassement, verbeterde met zijn tweede sprong (152 meter) het schansrecord. De winnaar van de Vierschansentoernee bleef de Oostenrijker Höllwarth en de Zwitser Küttel voor. ANP/DPA MANCHESTER - De Nederlandse wielerploeg is bij de wereldbekerwedstrijden op de baan in Manchester vierde geworden op de olympische achtervolging. In de strijd om het bronsverloren Levi ITeimans, Wim Stroetinga, Niki Terpstra en Sipke Zijlstra zaterdag met ruim verschil van Duitsland. Het Oranje-viertal reed de 4 kilometer in 4.14,272, de Duitsers waren bijna vijf seconden sneller. In de finale won Groot-Brittannië met overmacht van Spanje. Op de sprint slaagde Teun Mulder er niet in de halve eind strijd te bereiken. Hij was de beste van de rest, vijfde. Terpstra had na de achtervolging onvoldoende fut over voor de puntenkoers. Hij liep een ronde achterstand op. Een dag later was hij voldoende hersteld om samen met Wim Stroetinga als zesde te eindigen op de koppelkoers. De Nederlandse vrouwen reden een onopvallend toernooi in Manchester. Willy Kanis werd zaterdag zesde op de 500 meter tijdrit. Ze finishte na 35,844 seconden. Een dag later sneuvelde Yvonne Hijgenaar door een val in de twee de ronde. In de strijd om de plaatsen zeven tot en met twaalf moest ze genoegen nemen met de elfde plaats. .'door Peter van der Hulst HEERENVEEN - Van schroom of onzekerheid was niets te mer ken. Sven Kramer, Heen Wüst, Frédérique Ankoné en Moniek Kleinsman meldden zich onbe vangen op het Europese debu tantenbal. Het scheelde niets of Kramer .had de gevestigde orde na het NK allround opnieuw afge troefd. Hij kwam op de afslui tende tien kilometer 2,2 secon- ,den tekort om de coup compleet 'te maken. Nu restte EK-zilver. „In de vorm waarin ik nu ver keer, was niet meer haalbaar." Europees kampioen Jochem Uyt- dehaage slaakte een zucht van verlichting. „Gelukkig." De in troductie van de commerciële ploegen in het schaatsen zou de .ontwikkeling van jonge talenten frustreren. De gevestigde orde rvei'diende opeens een goed beleg de boterham, waarmee de gemid delde leeftijd waarop schaatsers .afscheid nemen stevig is opge rekt. Dat zou ten koste van de jeugd gaan, was de opvatting. Opbranden Vooral de pupillen van Jong-Oranjecoach Peter Kolder - Kramer en Wüst - logenstraf ten dat idee. En dat komt vooral .ook door de onverschrokken wij le waarop de jongelingen de wedstrijden tegemoet treden. door Ad Pertijs ZEDDAM - Na een door Wilant van Gils boeiend gemaakte race, hok Richard Groenendaal giste ren in Zeddam tevreden zijn veertiende nationale kampioens- trui aan. „Dit is een echt cross- parkoers", luidde zijn oordeel over de nieuwe omloop in het Montferland. Die constatering was een grotere opluchting dan het alsnog winnen van de titel na een miserabele start. Vol gend jaar wordt in Zeddam het wereldkampioenschap gereden en het NK gold niet alleen voor de organisatie als een generale repetitie. k-AlS' je goed bent, is dit een eer- ilijk parkoérs. En daar gaat het me om. Als ik er volgend jaar ■voor zorg goed te zijn, kan ik pies wereldkampioen worden", liet Groenendaal weten. De voor bereiding op dat WK begon vol- ■gens hem daarom gisteren al. ijVan dit seizoen probeer ik nog bet beste te maken, maar het :WK van 2006 hier in Zeddam is Ireen Wüst „Ik ben iemand die ervoor gaat, ik ga niet afwachten", zei Wüst brutaalweg tijdens het EK. Europees kampioene Anni Fries inger kon het wel waarderen. „Ik was zestien jaar toen ik aan de wereldbekers begon. Het is belangrijk om de jongeren vroeg in te laten stappen, alleen moet je oppassen dat ze niet te snel opbranden. Laat ze maar hun gang gaan." Wüst is er klaar voor. Ze zei na haar afsluitende rit niet tegen mijn eerstvolgende grote doel", aldus de veldrijder. Zijn huidige vorm is niet om over naar huis te schrijven. „Ik hoop in elk ge val niet, dat dit het is, waarmee ik de laatste wereldbekercros sen en WK moet afwerken." Hij had vooraf twijfels over het pro longeren van de nationale titel. Toen Wilant van Gils met zijn machtige pedaaltred halfkoers bij de Oost-Brabander vandaan reed, geloofde hij niet meer in zijn eigen kansen. Plots kon hij echter binnen een ronde de kloof van vijftien seconden dich ten en bij een aanval van Groe nendaal in de voorlaatste ronde maakte Van Gils zijn enige fout je in de wedstrijd. Hij gleed weg in een afdaling en de vogel was gevlogen. „Als ik zie hoe dicht bij ik nog kom in de laatste ron de, geeft me dat alle reden om te balen", zei Van Gils. Trap Van Gils is een renner die nog niet aan het WK in Zeddam durft te denken. Hoe goed het nieuwe parkoers (zonder de be ruchte trap) hem kennelijk ook ligt. „Er kan nog zo veel gebeu ren tot die tijd"zegt de man die al enkele jaren bezig is de stap naar de top te maken. Bonds coach Frans Franeissen begrijpt waarom renners als Van Gils en Nij land nog niet met het WK in Zeddam in hun hoofd zitten. „Zij zijn van week tot week be zig met overleven. Het heeft geen zin voor hen een program ma te maken, waarbinnen alles gericht is op dat WK." Wie wel al met Zeddam 2006 be zig is, is Lars Boom. Zaterdag stond er geen maat op zijn rij den in het NK voor beloften. „Wil je in 2006 hier wereldkam pioen worden, dan moet je er ook nu al mee bezig zijn", vindt de jonge crosser uit Vlijmen. „Maar ondertussen zal ik ook de titel van 2005 proberen te pak ken als de kans zich voordoet." Bij de vrouwen is Daphny van den Brand titelkandidate voor het komende WK in Sankt Wen- del, maar zeker ook voor vol gend jaar in Zeddam. Zaterdag het ze zien uitstekend uit de voe ten te kunnen op de nieuwe om loop. Maar ook nummer drie, Mirjam Melchers, ziet er medail lekansen liggen. „En ik wil hier volgend jaar ook wel wereld kampioene worden", zei de jeug dige nummer twee Marianne Vos. GPD Anni Friesinger dat ze haar in de toekomst gaat pakken. „Maar ik dacht het wel." Wüst kwam tijdens haar debuut net iets tekort om de Duitse hegemo nie in Heerenveen te doorbre ken, maar op de 1500 meter (der de) en 3000 meter (tweede) smaakte ze al het genoegen van een huldiging. Hoe het talent met een tegenslag omgaat, moet nog blijken, maar in dat geval staan ook Ankoné (zesde in het eindklassement) en Kleinsman (zevende) te trappelen om hun kansen te grijpen. Kleinsman, die drie weken gele den nog verrassend de nationale allroundtitel voor zich opeiste, was nu ondanks haar brons op de drie kilometer iets minder in vorm. Ze werd meteen laatste Nederlandse en is samen met Ankoné veroordeeld tot een ska- te-off voor het WK. Eendagsvlieg Met Wüst en Kramer zijn met een de twee jongelingen ge noemd die zich rechtstreeks plaatsten voor dat mondiale toernooi, volgende maand in Moskou. Nu had de nationale kampioen bij de mannen ook nog wat te bewijzen. Hij ergerde zich eraan dat sommigen hem een eendagsvlieg noemden. Mark Tuitert weet wel beter. „Die gozer verbaast je elke keer zo, dat hij je eigenlijk ook weer niet verbaast." Ook Uytdehaage hield wijselijk zijn mond toen een zelfbewuste Kramer zei dat hij wel eens had kunnen winnen als hij op de tien kilometer na de Utrechter had mogen starten. In Moskou krijgt hij een nieuwe kans op een machtsgreep. Of zoals Kol der het verwoordde. „Jong Oran je en het opleidingsteam zijn ge woon goed. Daar moet je niet aankomen. Enkele jaren gele den hadden we een mindere ge neratie, maar_zie eens wat er nu uit voortkomt." GPD door Edward Swier ROTTERDAM - Haar laatste me ters als renster had ze, net als de toespraken en loftuitingen voor dien, zonder al te grote emoties doorstaan. Maar toen ze zater dagavond eenmaal tot stilstand was gekomen en René Froger de eerste tonen zong van 'This is the moment' en haar fiets rich ting het dak van Ahoy' werd ge hesen, kreeg Leontien Zij laard-Van Moorsel het toch even te kwaad. Ze was 's morgens, voor de laat ste keer, met een zenuwachtig gevoel opgestaan. „liet voelde alsof ik een WK moest rijden. Ik was een beetje prikkelbaar." Ze wist ook niet wat ze moest ver wachten. „Ik weet hoe het voelt als je wint. En als je een koers verliest. Maar wat gebeurt er met je als je je wielercarrière af sluit?" Ze was niet de enige die het niet droog hield. Als jonge Brabantse meid was Zijlaard-Van Moorsel de beste op WK's en winnares van de Tour Féminin. Als zelfbewuste Rotterdamse vrouw keerde ze, na een zwarte periode waarin ze afrekende met anorexia, vanaf 1998 terug op het internationale podium. En boekte ze haar ROTTERDAM - Op de vier de dag van de Zesdaagse hebben de Zwitsers Bruno Risi en Kurt Betschart de leiding genomen. Het Nederlandse koppel Robert Slippens-Danny Stam, dat de eerste drie da gen aan de leiding stond, staat tweede op een ronde achterstand. Het punten- verschil tussen de twee kop pels is nagenoeg te verwaar lozen: 204 om 207. Al met al doen nog vier koppels in Ahoy' mee om de ereplaat sen. Het Belgisch-Zwitser se duo Keisse-Marvulli en de Deense combinatie Mad- sen-Piil hebben met twee ronden achterstand ook nog uitzicht op het po dium. GPD door Peter van der Hulst HEERENVEEN - Woedend meldde Anni Friesinger zich voor de slotafstand van het EK allround. De Duitse kreeg vlak voor de rit, waarin ze haar Euro pese allroundtitel prolongeerde, last van een bloedneus. grootste resultaten: in Mexico (werelduurrecord) en op de Spe len van Sydney (driemaal goud en een zilveren plak) en Athene (goud in de tijdrit en brons op de achtervolging, na een zware val in de wegwedstrijd). De beel den op de grote schermen getuig den in Ahoy' nog eens van haar schier oneindige reeks zeges en ereplaatsen. Iedereen en alles was er op haar afscheidsfeestje. Haar trouwste fans, vrienden en sponsors. Een vol Ahoy'. Met tal van bekende koppen. Ze reed nog een wed strijdje, samen met Erik Dek „Dat heb ik wel vaker als ik naar het lage Nederland kom. Door de luchtdruk hier krijg ik ook hoofdpijn, maar zo'n bloed neus als nu heb ik nog nooit ge had. Ik was zo kwaad op mijn lichaam dat ik woedend heb rondgereden. Ik was meer met mijn neus bezig dan met mijn be ker. Tegen Michael Boogerd en haar ploegmaatje/hartsvriendin Anouska van der Zee. Dekker: „Ik heb bij de jeugd eens tegen Leontien gereden. We waren allebei veertien, denk ik. We wonnen geen van beiden, maar ze won wel van mijwant ik zat achter haar in de uitslag. En ik vond mezelf in die jaren best wel goed. Haar kracht? Ze trainde, misschien klinkt dat gek, bijna als een man. En ze heeft ook in de wedstrijd altijd met haar kracht gesmeten. Tus sen de wielen voelde ze zich niet prettig, dus liever reed ze een nen." Anni Friesinger meldde zich zo op alle afstanden voor de huldiging. De vijf kilometer sloot ze als der de af, de andere disciplines won ze. Daarnaast verbeterde ze nog het kampioenschapsrecord punten tot 162.530. GPD meter voor de meute, vol in de wind. Als ze geen enkele angst gehad had, was er voor de rest van het peloton helemaal geen lol aan geweest." Wielrenners van jong tot oud, artiesten en hoogwaardigheidsbekleders, ze waren er allemaal. NOCNSF- voorzitter Erica Terpstra sprak haar toe. Omschreef Van Moor sel als „een inspiratiebron voor velen". KNWU-voorzitter Joop Atsma roemde de „beste wielrenster al ler tijden, van de hele wereld". Zei volmondig van haar „geno ten te hebben".Omdat ze in de loop der jaren zo'n beetje alle lintjes en ereburgerschappen al had gekregen, restte slechts een onderscheiding van de wieler bond. De KNWU benoemde Van Moorsel tot lid van verdienste. Van Moorsel had zelf ook een speech voorbereid. Ze refereer de daarin nog eens aan de dagen van succes én ellende. De groot ste pluimen waren voor haar ouders, die zich „26 jaar voor mij hebben weggecijferd". En voor haar schoonouders. Met Ans Zijlaard bezocht ze in de donkere dagen van haar leven menig kuuroord om weer fysiek gezond, om weer wielrenster te worden. De uitsmijter was voor het pubhek. „Ik hoop dat u net zo van mij genoten heeft, als ik van u." Na haar laatste gouden plak op de Spelen van Athene was ze ge leefd. Daarom ook had Van Moorsel naar zaterdag uitgeke ken. Met haar nieuwe bedrijf Leontien Total Sports zal ze nieuw talent begeleiden, pr- werk is er volop. En er wordt van gezinsuitbreiding ge droomd. Ze hoopt volgend jaar als toeschouwer de Zesdaagse van Rotterdam bij te wonen. „Met een bol buikie." GPD WACHTEBEKE - Sven Nys is gisteren voor de derde keer in zijn loopbaan Belgisch kam pioen veldrijden bij de beroeps renners geworden. De renner van Rabobank finish te met een voorsprong van 55 se conden op Tom Vannoppen. Ben Berden veroverde het brons, net voor titelverdediger en wereld kampioen Bart Wellens. Nys was eerder kampioen in 2000 en 2003. ANP van onze sportredactie EGMOND AAN ZEE - De Keni- aan Robert Cheboror heeft giste ren de 33e editie van de halve marathon van Egmond gewon nen. Hij liep de 21 kilometer in 1 uur, 3 minuten en 35 secon den. Zijn landgenoten Jason Mbote en Wilson Kigen eindig den respectievelijk op de tweede en derde plaats. Mbote noteerde 1.03.36, Kigen 1.04.08. Cheboror (26) vestigde vorig jaar de aandacht op zich in de marathon van Amsterdam. Die won hij in een parkoersrecord van 2 uur, 6 minuten en 23 se conden. Dat was de derde tijd van onze sportredactie CHAMONIX/SANTA CATERI- NA - Vier alpineski-onderdelen voor de wereldbeker kregen vier verschillende winnaars. De Oos tenrijker Johan Grugger woii de afdaling van Chamonix en zijn landgenote Marlies Schild de slalom in Santa Caterina. De reuzenslalom ging een dag eer der naar de Sloveense Tina Ma- ze en de slalom in Chamonix was voor de Italiaan Giorgio Rocca. Grugger bleef met 1.56,93 de 35-jarige Italiaanse veteraan Kristian Ghedina (1.57,04) voor. De Oostenrijker Michael Wal- chhofer werd derde met 1.57,07. Grugger (23) won twee wereld bekerafdalingen op rij. De vori ge was op 29 december in Bor- mio in Italië. Met zijn zege stel de Grugger zijn kandidatuur voor de wereldtitel. De WK be ginnen over drie weken. De wedstrijd in Chamonix werd zaterdag korte tijd onderbroken wegens een ongeval. De Franse skiër Sebastien Fournier-Bidoz kwam tijdens zijn afdaling zwaar ten val. Hij verloor enke le minuten het bewustzijn en moest per helikopter van de pis te worden gehaald. Zijn verwon dingen bleken uiteindelijk mee te vallen. De 29-jarige Rocca behaalde gis teren in de slalom van Chamo- op marathongebied in 2004. Eer ste Nederlander was gisteren Hugo van den Broek. De atleet uit Heemskerk, vrijdag terugge keerd van een trainingsstage van vijf weken in Mexico, finish te achter vijf Kenianen op de zesde plaats in 1.04.55. Bij de wouwen zegevierde de Keniaanse Hilda Kibet, de le venspartner van Van den Broek. De Keniaanse legde de afstand af in 1 uur, 13 minuten en 18 se conden. Haar landgenote Hellen Kimutai finishte als tweede in 1.13.38. De derde plaats was voor de Keniaanse Carolyn Kip- too (1.14.19). Selma Borst was op de vijfde plaats in 1.15.17 de beste Nederlandse. ANP nix zijn vijfde zege in de wereld beker alpineskiën. Hij was een klasse apart. Rocca had na twee runs de gecombineerde tijd van 1.28,15. De Oostenrijker Benja min Raich werd tweede (1.29,48), de Zweed Markus Larsson behaalde de derde plaats (1.29,51). Rocca won in 2004 op dezelfde piste eveneens. De Amerikaan Bode Miller haal de de finish niet, maar behield wel de leiding in het klassement om de wereldbeker algemeen. Rocca staat eerste in de slaloms tand. De Sloveense Tina Maze won za terdag in de reuzenslalom van Santa Caterina de tweede WB-wedstrijd uit haar loop baan. Zij was in Italië over twee runs de snelste. Twee Canadese skisters werden tweede en der de: Genevieve Simard en Al lison Forsyth. De Oostenrijkse skister Marlies Schild won gisteren voor de tweede opeenvolgende keer een slalom voor de wereldbeker. Zij profiteerde optimaal van mis sers van de favorietes. Achter Marlies Schild finishte de Ame rikaanse Kristina Koznick als tweede en de Duitse Monika Bergmann-Schmuderer als der de. De Finse Tanja Poutiainen ver stevigde haar leidende positie in het wereldbekerklassement, al eindigde zij slechts op de zesde plaats. ANP/RTR/AFP SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: 0113-315640 Fax: 0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pze.nl E-mail: web@pzc.nl Leontien Zijlaard-Van Moorsel en haar man Michael Zijlaard kij ken hoe haar racefiets naar het dak van Ahoy' wordt getakeld. foto Toussaint Kluiters/ANP SALT LAKE CITY - De Amerikaan Shani Davis en de Canadese Cindy Klassen hebben gisteren bij selectiewedstrijden voor de we reldtitelstrijd schaatsen de wereldrecords op de 1500 meter verbe- iterd. Davis realiseerde in Salt Lake City een tijd van 1.43,33. De oude itoptijd stond met 1.43,95 op naam van zijn landgenoot Derek Parra. fKlassen kwam bij de vrouwen tot een tijd van 1.53,86. -Het oude record stond op naam van de Duitse Anni Friesinger, die op dezelfde baan bij de Olympische Spelen van 2002 0,16 seconde langzamer was. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17