Chardon gered door nieuweling Uytdehaage vindt succesformule PZC Van Barneveld doet het weer Schaatsers gaan op de vuist Ajax wil af van joods imago Hoek moeizaam naar bekerzege Kalou ontkent akkoord Chelsea Peter R. de Vries valt uit Federer kan geen finales verliezen In drie maanden van crash naar Europese titel Felicitatie koningin Redactie: 0113-315640 www.pzc.nl F-mail:redactie@pzc.nl postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 10 januari 2005 Van Moorsel is nu echt klaar als wielrenster HAARLEM - Worstelen op de schaats; het gebeurt tegenwoordig in de schaatsmarathons voor de KNSB Cup. Zaterdagavond bezondigden Miel Rozendaal en Roel van Hest zich er aan. De nummers één en twee van het klassement gingen schoppend en slaand over het ijs, tot de scheidsrech ter ingreep. Beide kemphanen werden uit de strijd genomen en mogen ook volgende week toekijken. Na afloop likten Rozendaal en Van Hest de wonden. De laatste hinkte met een pijnlijk gezicht naar de kleedka mer. Van Hest trok de linkerpijp van zijn schaatspak omhoog en toonde een gehavende knie. „Hier, moet je zien. Ro zendaal hakte met zijn schaats naar achteren. Da's toch niet normaal? Als ik mijn kniebeschermer niet had gedra gen, was ik er.nog erger aan toe ge weest." Rozendaal beende ook al weg met een gezicht als een oorwurm. „Die Van Hest hangt altijd achter me, doet nooit wat, valt nooit eens aan. Daar is op zich niets tegen, maar hij staat con stant achter op mijn schaatsen. Vrese lijk irritant en link. Ik heb Van Hest al een paar keer gewaarschuwd dat hij moest stoppen. Tja, en nu ging het fout. Ik raak hem achteruit, hij geeft een tik terug. Dan is het gebeurd." GPD door Rudy Boogert goes - Natuurlijk was IJs brand Chardon in zijn nopjes ,met de vierde zege op rij bij Xn- tfloor Zeeland. Maar zijn groot- de glimlach was zaterdagavond bedoeld voor Thomas, de nieuw ste aanwinst in zijn vierspan. De debutant belandde door een iSchouderduw van vaste kracht Kelvin in een plantenbak. Als een volleerd stuurman corrigeer de Thomas echter de fout van Izijn buurman. De 'botsing' vond plaats in de tweede omloop van de finale, pardon had de winst in Goes al por het grijpen, want hij wist pat hij negen tellen mocht toege ven op zijn eigen snelste tijd uit eerste manche. Dan nog zou hij winnen. „Maar Keivin ging te snel de bocht in, waardoor Thomas in de knel kwam. Die herstelde het vervolgens heel knap. Bij jonge paarden duurt het normaal zo'n vier, vijf hin dernissen voor ze zich herpak ken. Thomas pakte binnen een seconde het ritme weer op." De vlotte herstelwerkzaamhe den van de vijfjarige Thomas sterkten Chardon in de gedach te, dat hij weer een potentiële topper in zijn stal heeft gehaald. „Dat gevoel is me meer waard dan een overwinning. Voor de toekomst weet ik nu dat er iets moois kan bloeien." Dat was een opkikker, die Chardon en zijn team aan het begin van een nieuw kalenderjaar goed kon ge bruiken. Want zowel sportief als emotioneel beleefde de club - Ajax wil door de ejgen supporters niet langer jodenclub worden genoemd. Dat jpnst de club al langer, maar nu gaat Ajax voor het eerst de dis- met de supporters aan. bezwaren tegen het pochen 3Peen joodse identiteit, dat anti reacties zou oproe komen uit de ledenraad. ie heeft het verenigingsbe- verzocht maatregelen te phen. „Men beschouwt het als een geuzennaam", zei voorzitter John Jaakke gisteren tijdens de nieuws jaarsreceptie van Ajax. „Maar dat is het niet. De naam joden roept andere associaties op dan bijvoorbeeld superboe ren." Voor het begin van Ajax - Bayern München (vorige maand in de Champions League) liet Ajax al een spandoek verwij de ren met de tekst 'Joden nemen wraak voor 1945'. Ook moeten de Israëlische vlaggen uit de Arena verdwijnen. GPD Chardon in 2004 een moeilijk jaar. Aan zijn recordseries op het WK (drie keer winnaar), op het NK (zeventien keer winnaar) en het prestigieuze concours in Aken (acht keer winnaar) kon hij vo rig jaar geen enkele titel toevoe gen. Op het WK en NK werd hij derde. In Aken kon hij zelfs niet eens deelnemen, omdat drie van zijn paarden met koorts op.stal stonden. Maar die sportieve te genvallers vielen in het niet bij de emotionele tegenslag bij de fa milie Chardon. De roof van rij spullen ter waar de van ruim tienduizend euro, in clusief de grijze hoge hoed waar mee Chardon twee keer wereld kampioen werd, was een klap. Het overlijden van zijn 27-jarige oogappel Palede, waarmee Char don eveneens twee keer wereld kampioen werd, deed zich ook voelen. Maar voor de grootste pijn zorgde het overlijden van zijn schoonmoeder. „Overal ging ze met ons mee naartoe. Het is een groot gemis en die pijn voe len we nog iedere dag." Het verwerkingsproces zal jaren duren, weet Chardon. De geza menlijk paardenpassie zal daar bij in het gezin een gepaste rol spelen. Want het leven van een Chardon is bijna synoniem voor paarden. Vader Abraham zette zoon IJsbrand al vroeg op de bok en de nu 44-jarige vader IJs brand heeft hetzelfde gedaan bij zijn kinderen Jeanette, Bram, Eén van de vier Chardon-telgen, Edith, is op weg naar een bronzen plaats in de jeugdrubriek van het mennen bij Indoor Zeeland. foto Willem Mieras Edith en Lianne. AUevier telgen reden zaterdag in Goes bij de jeugd, met een eerste, tweede, derde en vijfde plaats als buit. Het niveau van hun vader heb ben ze nog niet, maar wie heeft dat wel? Ja, zijn eeuwige rivaal Michael Freund heeft dat. Bij de indoorwedstrijden was de Duit ser zelfs jarenlang onaantast baar. Ook voor IJsbrand Char don. Maar als het aan hem ligt niet lang meer. „Wij hebben ons pas een jaar of drie geleden se rieus op het incloor-mennen toe gelegd. Maar ik wilde dat niet met mijn outdoor-paarden doen, want dan zou hun seizoen veel te zwaar worden. Chardon moest dus andere paar den gaan opleiden voor het bin nenwerk en hij gaf zichzelf daar voor twee jaar. „Het was een in haalrace, maar we hebben de aansluiting inmiddels gemaakt." Het beste bewijs was de wereld bekerwinst in november in Han nover (vóór Freund) en enkele weken later de tweede plaats in Maastricht. Ook de winst in Goes paste in dat plaatje, want vorig jaar won Chardon nipt van de Belg Geert den Brouwer en nu liet hij hem vér achter zich. Met dank aan Thomas. Ritme Chardon ziet het indoor-mennen als een nuttige overbrugging van de wintermaanden. „Een groot voordeel is dat je sneller wordt met je handelingen bij het stu ren. Vorig seizoen was ik out door de beste marathonrijder; dat kwam door het indoorrijden. Bovendien heb je als voordeel, dat je in april als het buitensei zoen begint al in het ritme zit. Je bent een hoger tempo gewend en dat hebben rijders die geen in doors hebben gereden niet." Het zijn details, maar de perfec tionist Chardon wil elk mogelijk voordeeltje optimaal uitbuiten. Als hij daarvoor op zijn enige vrije dag van de week toch nog een paar uurtjes moet trainen, prima. „Ik wil altijd net iets har der lopen dan een ander. Als je dat wilt, moet je discipline op brengen." En dan heb je wel 's een kort nachtje, omdat je in het holst van de nacht thuiskomt van een (gewonnen) wedstrijdje in Goes. „Als ik dat niet meer kan opbrengen, stop ik er mee." MIDDELBURG - De voetballers van Hoek hebben de vol-; gende bekerronde bereikt. Maar makkelijk ging dat niet. De hoofdklasser had in Middelburg de nodige moeite om zich te ontdoen van zondag-derdeklasser Zeelandia Micl-i delburg: 1-3. Met een beetje geluk had de thuisclub na bijna twintig minuten zelfs een man meer op het veld ge| had. Maar scheidsrechter Wattel bestrafte de overtreding van Hoek-doelman Olivier de Pauw op Alberto Conclo Morgado slechts met geel. Sam Ysebaert (2) en Nyim Mel- ld maakten de Hoek-goals, Bouba Kieta scoorde tegen, pagina 21 Hoek haalt doel, meer niet MASPALOMAS - Salomon Kalou speelt volgens de Engel se media volgend seizoen bij Chelsea. Zondagskranten meldden gisteren dat de club van de Russische eigenaar Roman Abramovitsj in het geheim een deal heeft gesloten met Feyenoord over een transfersom van 15 miljoen euro. Het enige dat de verhuizing van Kalou nog in de weg zou staan, is zijn paspoort. Zolang hij geen andere nationali teit heeft dan die van Ivoorkust, zal hij in Engeland niet in aanmerking komen voor een werkvergunning. Vanuit het trainingskamp van Feyenoord op de Canarische Eilan den zegt Kalou zelf, dat hij niks getekend heeft en met nie mand heeft gesproken. GPD TIDJIKJA - Peter R. de Vries wist van tevoren dat hij aan een hachelijk avontuur begon. De misdaadverslaggever stapte immers voor het eerst van zijn leven in een rally wa gen om mee te doen aan de legendarische Dakar Rally. Maar dat hij zoveel ontberingen zou moeten doorstaan, had de 48-jarige journalist in zijn ergste nachtmerries niet gedroomd. Zaterdag moest De Vries opgeven na de zoveelste tegenslag in de woestijn. Op weg naar het bivak in Tidjikja reed zijn teammaat Evert Kroon, de Bowler Wildcat in een ravijn. Het tweetal bleef ongedeerd, maar de auto was reddeloos verloren. Een helikopter van de or ganisatie pikte Kroon en De Vries op en dropte ze een stuk verderop in een woestijnnederzetting. ANP DOHA - Roger Federer lijkt onverslaanbaar. De Zwitser se tennisser schreef zaterdag het toernooi in Doha op zijn naam. In de eindstrijd versloeg hij de Kroaat Ivan Ljubi- cic in twee sets: 6-3 en 6-1. Voor Federer was het zijn veer£ tiende gewonnen finale op rij. Ljubicic kwam er niet aap te pas. „Ik heb me rot gelopen, maar Federer heeft op elke tegenstander een antwoord", aldus de Kroaat. ANP door Martijn van Beeten HEERENVEEN - Hij was te ka pot om te juichen en struikelde kort na de finish bijna over een knuffelbeer. Jochem Uytde haage moest op de tien kilome ter de laatste restjes energie uit zijn lijf persen, moest zichzelf met psychologische trucjes voor de gek houden, om Sven Kramer voor te blijven en zijn tweede Europese allroundtitel te pakken. Van zijn voorsprong van bijna zeventien seconden bleven er 2,2 over. Van een verstandig ge programmeerde race, ,het han delsmerk van de tweevoudig olympisch kampioen, was geen sprake. „In de laatste vier rond jes bleef ik mezelf vertellen dat ik niet moe was, dat ik echt niet moe was. Dit was op het tandvlees." Bijna, in het derde rondje, was het helemaal mis gegaan. Uytdehaage wilde wat versnellen en tikte met zijn ene been het andere aan. Een hand je op het ijs moest een val voor komen. Maar net wist Uytdehaage een nieuw Fries mirakel op ijs van tienerster Kramer te voorko men. En pakte hij na Erfurt 2002 zijn tweede Europese ti tel, Voor het publiek een anticli max, getuige de reacties tijdens de race van Uytdehaage en Mark Tuitert, de onttroonde kampioen en als vierde Neder lander (achter Uytdehaage, Kramer* en Verhei jen) de schle miel van dit EK. Uytdehaage zat compleet ka pot na zijn race, zwalkte met moeite tussen de vele knuffel beesten door. Voor de camera's van Studio Sport schoot de Utrechter vol toen hij in ge dachten terug ging naar 28 sep tember, de dag dat hij met zijn Donkervoort in een geluids scherm vloog en met een zwaar gehavend lijf werd afgevoerd naar het brandwondencentrum 'm Beverwijk. „Ik had toen nooit kunnen vermoeden dat ik deze titel zou pakken. Ik vind deze hoofdprijs ook mooier dan mijn wereldtitel allround in de maand na de Spelen. Dat was Jochem Uytdehaage toonde met zijn Europese titel aan weer helemaal terug te zijn. Mark Tuitert verspeelde zijn Europese titel en was nu zelfs de slechtste Nederlan- foto Michael Kooren/RTR der op het EK. foto Michael Kooren/RTR toch een beetje mosterd na de maaltijd." Uytdehaage gebruikte het onge luk om een nieuwe start te ma ken. „Het was de kans om een streep te zetten onder alles wat voor die tijd is gebeurd. Om te bouwen aan een nieuwe lijn om weer de beste te worden." Het gaf hem de onbevangenheid te rug die leidde naar de succes sen van 2002. Toen was Uytde haage niet bang om de strijd aan te gaan met de onklopbaar geachte Gianni Romme. Na dien gedroeg hij zich meer als een sporter die op elk evene ment het gevoel had zich te moeten bewijzen. Dat ver dween na een crash op de snel weg bij Hilversum. Herstel Alleen had Uytdehaage nooit verwacht dat het herstel zo snel zou intreden. In november, toen Romme in Berlijn zijn wereldre cord op de vijf kilometer tot, op vier honderdsten van een secon de benaderde, reed Uytdehaage een vijf kilometer die bijna der tig seconden langzamer was. „Kort voor het NK reed ik nog duürrondjes van 33 seconden, werd ik aan alle kanten voorbij gereden." Week na week groei de Uytdehaage, die zich op het NK allround als vierde plaatste voor het EK. Meer en meer be gon hij te geloven in nieuwe suc cessen. „Ik ben in potentie de beste allro under van Neder land", riep Uytdehaage aan de vooravond van het NK. Alleen wist hij die mogelijkhe den de laatste jaren zelden uit zijn lijf te toveren. Na zijn gou den dubbelslag in Salt Lake Ci ty, alweer drie jaar terug, pak te hij internationaal nauwe lijks hoofdprijzen. Goud op de vijf kilometer van het WK af standen in 2003 was een zeldza me uitschieter. Als allrounder dacht de Utrech ter zich vorig seizoen weer te gaan bewijzen. Hij had de lijst jes al voorhanden met tijden die hem titels moesten brengen. Alleen wist Uytdehaage die tij den niet te rijden. Afgelopen weekeinde was dat anders. De kampioen was op vier afstanden sneller dan ooit in Thialf en moest alleen op de tien kilometer toegeven op zijn eigen lijstje. Voor het eerst won hij zelfs een internationale 1500 meter. „Ik wist voor de start steeds wat er zou gebeu ren. Een 2 6'er in het eerste rondje van de 1500 meter, die kwam er ook. Alleen op de tien kilometer heb ik die controle nog niet." Na het EK mag Uyt dehaage zich weer Neerlands beste allrounder noemen. Ook cijfermatig. Met een puntento taal van 150.997 verbeterde hij het nationale record dat Carl Verheijen vorig jaar vestigde op het wereldkampioenschap in Hamar. „Het geeft mij in elk geval het gevoel dat ik er weer heiemaaibij hoor." GPD door Dennis Jansen FRIMLEY GREEN - Raymond van Barneveld heeft zich voor de vierde maal tot wereldkampi oen darts gekroond. De Hage naar (37) veegde gisteravond in de finale van de Lakeside, de voormalige Embassy, zijn Engel se kameraad Martin Adams van het podium: 6-2. Eerder won Barney de felbegeer de titel in 1998, 1999 en 2003. „Dit kampioenschap is een belo ning voor wat ik er allemaal voor doe: trainen, fitnessen, be handelingen bij mijn hapto- noom. Als er mensen zijn die darts geen topsport vinden, stuur ze maar naar mij toe", zei de dolgelukkige darter, die woensdag in zijn woonplaats Den Haag wordt gehuldigd. De dartkoning droeg zijn titel op aan zijn vrouw Silvia; „Zij moet er zo veel voor laten, staat altijd achter me. Ze is zo belang rijk voor me." Na de halve eind strijd tegen Darryl Fitton, toen Van Barneveld zich voor het eerst in het zweet moest wer ken, glinsterde er een traantje in de ooghoeken van de Hage naar. Gisteren hield hij het droog, al werd hij na afloop door alles en iedereen opgeslokt in de kermis van het darts. Vrouw, vader, zoon, bekenden, onbekenden, officials, persmen sen, cameramannen, wie knuffel de Barney niet? De profdarter heeft Engeland als dartsnatie weer een gevoelige tik uitge deeld. Pas in de halve finale mocht iemand, Darryl Fitton, hem voor het eerst dit toernooi een setje afpakken (5-3). De vraag rees: wie kon de ontke tende Van Barneveld nog stop pen? „Alleen als zijn rechterarm er af valt, kan iemand hem stop pen", merkte dartslegende Bob by George op. In die arm, met de daar vóór twee miljoen euro verzekerde hand aan, waren kort voor de finale plotseling al lerlei kriebels geslopen, Net als in zijn andere ledematen overi gens. „Ik weet niet wat er ge beurde, maar ik leek Shakin' Stevens wel, zo stond ik te sha ken. Dat was wel te zien in de eerste set. Ik kreeg geen pijl goed weg. Het was meer duwen. Ik was zo zenuwachtig." Echter, Wolfie, zoals zijn tegen stander Martin Adams wordt ge noemd, blafte wel, maar beet maar heel eventjes. De Engels man brak Barney en pakte de eerste set, maar veel meer tegen stand bood hij niet. „Ik heb het geprobeerd, maar Barney is de beste." Minder dan 24 uur voor de Nederland-Engeland-finalê zaten ze nog samen aan tafel bij de Chinees: de families van Bar ney en Wolfie. Van Barneveld: „En gelachen dat we hebben. We zijn al jaren vrienden." Silvia van Barneveld zorgde tij dens het toernooi goed voor Mar tin Adams. Ze zette voor elke partij netjes een dubbele brandy met cola light voor hem neer en legde er telkens een sigaretje bij. „Sharon, zijn vrouw, was daarvoor te nerveus", verklaar de ze. Gisteren was dat ritueel niet anders. „Een fantastisch ge baar", glunderde Adams, die niet lang treurde na afloop. „Twee seconden." GPD FRIMLEY GREEN - Koningin Beatrix heeft Raymond van Bar neveld gefeliciteerd met het be halen van zijn vierde officieuze wereldtitel darts. In een fax die ze gisteravond naar Frimley Green stuurde, is Beatrix vol lof over de presta ties van de 37-jarige Hagenaar. Ook refereert ze aan zijn vorige kampioenschappen. „Fantas tisch", reageerde Van Barne veld. „Als dit geen erkenning is van de dartssport, weet ik het ook niet meer." GPD GOES onóernsrnënd KOMAfsu;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15