Peloton jaagt op koploper Tuitert PZC Mijmeringen van een gevallen held Misrekeningen in de woestijn Groenewold na één afstand al ver achter Mr. Bookmaker laat zich zien op de baan en straks op de weg 17 Nog vijf mannen in de race voor Europese allroundtitel Oranje mist finale Hopman Cup Dent schakelt Hewitt uit Clijsters niet in Australian Open Collins vecht schorsing aan Brantjes kansloos ten onder Teamnaam Tsunami na ramp ineens dubieus Waterpoloteam loopt WK mis zaterdag 8 januari 2005 HnnrTim Senden HEERENVEEN - Eind novem ber concludeerde Renate Groe newold tevreden dat ze sterker dan ooit was. Vooral op het men tale vlak had de wereldkampioe ne allround uit Dalen veel pro gressie geboekt, sprak ze na haar eerste WB-zege op de vijf kilometer ooit. Op de eerste dag van het Europees allroundkam pioenschap blijken dat loze woorden te zijn geweest. De rijdster van TVM volbracht de 500 meter in 40,72 seconden en was daarmee bijna anderhal ve seconde langzamer dan titel verdedigster Anni Friesinger. Zodoende lijkt Groenewold al na één afstand kansloos voor het kampioenschap. Haar ach terstand op de 1500 meter is liefst vier seconden. Dat kwam hard aan bij Groene wold. De wereldkampioene liet direct na de race een flinke vloek uit haar mond ontsnappen en stapte vervolgens kokend van woede van het ijs. Terwijl haar Nederlandse collega's - die ook op grote afstand van Friesin ger eindigden - voor de tv-came- ra's uitleg gaven voor hun teleur stellend optreden, weigerde Groenewold ook maar één woord met journalisten te wisse len. „Ik heb geen zin", mompel de ze en verliet Thialf via de ach terdeur. Deze houding maakte duidelijk dat de schaatsster uit Dalen de strijd al heeft opgegeven. Haar progressie op het mentale vlak is blijkbaar in één race teniet ge daan. Het contrast met Friesinger was groot. De schaatsster uit Inzeil maakte op de eerste honderd me ter liefst twee misslagen, maar liet zich daardoor niet van de wijs brengen. De Duitse ging op volle kracht door en noteerde de beste tijd: 39,36. De voorsprong op nummer twee, haar landgeno te Daniela Anschütz, bedroeg 0,34 seconde. De Nederlandse debutanten moesten zich tevreden stellen met een plek in de middenmoot. Ireen Wüst was de beste Neder landse met een zevende plaats in 40,37. Monielc Kleinsman werd als elfde (40,68) en Frédé- rique Ankoné kwam mede door materiaalpech niet verder dan de vijftiende plaats (41.15). ANP PERTH - Het Nederlands tennisteam is er niet in ge slaagd de finale te bereiken van het toernooi om de Hop man Cup. Het Oranje-tweetal Michaëlla Krajicek en Peter Wessels verloor gisteren in het Australische Perth in de laatste groepswedstrijd kansloos van Slowakije. Da niela Plantuchova bleek te sterk voor Krajicek: 6-4 6-2. Wessels gaf bij een stand van 5-2 in het voordeel van zijn opponent Dominik Hrbaty op wegens een borstspierbles sure, die hem al eerder in de week parten speelde. Het dubbelspel werd door de kwetsuur van Wessels automa tisch een prooi voor de. Slowaken, die in de finale tegen over Argentinië staan. ANP ADELAIDE - Taylor Dent heeft bij het tennistoernooi van Adelaide cle Australische favoriet Lleyton Hewitt uit geschakeld. De als vijfde geplaatste Amerikaan won giste ren in de kwartfinale met 7-6 6-3. De Belg Olivier Rochus zorgde eveneens voor een verrassing. Hij versloeg de Duit ser Nicolas Kief er, derde op de voorkeurslijst van de orga nisatie, in drie lange sets: 6-7 7-6 7-5. Joachim Johansson (Zwe/2) en Juan Ignacio Chela (Arg/4) haalden zoals ver wacht de halve eindstrijd wel. ANP BRUSSEL - Kim Clijsters doet dit jaar niet mee aan het Australian Open. De Belgische tennisster, in 2004 verlie zend finaliste in Melbourne, meldde op haar website dat ze niet op tijd fit is. Clijsters onderging eind vorig jaar een operatie aan de linkerpols. Ze rekent erop medio fe bruari haar rentree te kunnen maken bij het toernooi van Antwerpen. ANP LAUSANNE - De Amerikaanse atlete Michelle Collins vecht bij het hof van arbitrage voor de sport in Lausanne (CAS) een schorsing van acht jaar wegens dopinggebruik aan. Ze werd een maand geleden in de Verenigde Staten schuldig bevonden aan het gebruik van onder meer THG. De 33-jarige Amerikaanse is voormalig wereldkampioene op de 200 meter indoor. De THG zou zijn vérstrekt door Balco. De leiding van Balco wordt er van beschuldigd ille gale drugs aan diverse sportmensen te hebben geleverd. Collins is de eerste atlete die in het Balco-schandaal is ge schorst zonder een positieve test. Zij heeft het gebruik ook niet toegegeven. ANP/RTR FRIMLEY GREEN - André Brantjes is er gisteren niet in geslaagd als tweede Nederlander de halve finales te berei ken van de Lakeside darts. De verrassende debutant in het meest prestigieuze darttoernooi ter wereld verloor kansloos (1-5) van de Australiër Simon Whitlock. Van de vijf Nederlanders die aan het toernooi begonnen is alleen Raymond van Barneveld nog over. De Hagenaar heeft zo veel indruk gemaakt dat hij opnieuw geldt als de grote favoriet voor de overwinning. Vandaag treft hij in de halve finale de Engelsman Daryl Fitton. De andere hal ve finale gaat tussen Whitlock en de winnaar van de par tij tussen de Engelsen Adams en Hankey. ANP Het is stil in huize Ritsma. Zoals het er de laatste jaren wel vaker stil is in de koude maanden van het jaar. Nou ja, stil. Op deze avond vullen de stemmen van Herbert Dijkstra en Mar tin Hersman - op een nog net te verdra gen volume, dat wel - de riante woning jn Lemmer. Maar de heer des huizes rijkt slechts met een schuin oog naar de eerste dag van het EK allround schaatsen. In Thialf. Zijn Thialf. Ver domme. Maar het Heerenveense ijspaleis is al een hele tijd niet meer van Rintje Rits je Zoals Inzeil, Calgary en noem al the vermaarde ijsbanen maar op, al heel lang niet meer van de gevallen held zijn. Al wil dat nog niet doordrin gen tot de Beer uit Lemmer. „Daar had ik kunnen rijden. Nee, móe ten rijden", bromt de schaatser uit het pittoreske Friese dorp, dat in de zomer wordt overspoeld door Duitsers, maar waar je nu een kanon kunt afschieten zonder iemand te raken. Hij doet een greep in het schaaltje borrelnoten en neemt een slok van het bier dat al een tijd staat te verschralen in het glas op tafel. Het smaakt 'm niet. Niets smaakt Rintje de laatste jaren eigenlijk nog. „Logisch", praat de Lemster schaatser hardop in zichzelf, terwijl vier landge noten en een heel leger buitenlanders tijden rijden die hij al heel lang niet meer heeft gereden. Wat? Die hij al eeu wen niet meer benaderde. „Als je zo wordt miskend als ik, vergaat je de eet- lust'wel." Er zijn er, zo weet Rintje heus wel, die zeggen dat hij te lang is doorgegaan. Dat hij had moeten stoppen op zijn hoogtepunt. Nou ja, zeg! Alsof dat al is geweest. Leken zijn het. Halfgare niets nutten. Neem die televisieverslaggever. Die had het lef om hem, dé Rintje, na het enigszins mislukte NK allround te vragen of hij per direct ging stoppen. Hallo! Moest hij die zogenaamde pro fessional uit gaan leggen hoe het werkt? Dat iedereen wel eens dip heeft. Dat niemand ontsnapt aan de 'zeven vette en zeven magere jaren'-wet. Maar dat een groot kampioen een groot kam pioen blijft. Nee, natuurlijk ging hij dat die nitwit niet vertellen. Dus snauwde hij dat hij zelf wel bepaalde wanneer hij zou stoppen. Ach, was hij dit seizoen maar schaatsbuitenlander geworden. Nee, geen Belg. Dan had hij moeten concurreren met Bart Veld kamp, niet half zo goed als hij, en André 'of all people' Vreugdenhil. Zul je net zien dat hij even zijn dag niet had. Maar Spanje, Denemarken of Luxemburg had gekund. Geen druk van kwalificatie, gewoon zeker van het EK. Dat getuigt nog eens van respect voor een klasbak. Goh, wat hadden de mensen deze avond in Thialf dan hun handen stuk geklapt. Zoals ze dat nog twee dagen zouden doen. Voor hem, de door ieder een afgeschreven schaatser die als eni ge wist dat hij nog steeds een grote was. Die op zondag in de arrenslee mocht plaatsnemen. Liefst met Anni Friesinger. Het oog wil immers ook wat. Plots rept Herbert Dijkstra met over slaande stem van 'een ongelooflijke rit'. Rintje schrikt wakker, kan het bier glas net van een wisse dood redden en zit met de schoot vol borrelnoten. Hij proeft er één en neemt een slok. Het smaakt hem niet. Zoals Rintje Ritsma de laatste jaren zelden nog iets smaakt. Logisch. Vindt Rintje. Bauke Boersma door Ad Pertijs ROTTERDAM - In de zesdaagse van Amsterdam dook hij - als aangekondigde vedette - nooit op. Bij die van Rotterdam ver scheen Frank Vandenbroucke gistermiddag in ieder geval op perspresentatie van zijn ploeg Mr. Bookmaker. Tezamen met zijn Nederlandse teamgenoten Stefan van Dijk, Matthé Pronk en Bobbie Traksel. Twee van hen (Pronk en Van Dijk) kwa men later die avond in actie op de tweede dag van de Six Days. „Mij niet meer gezien", zei Van denbroucke lachend. „Ze rijden me veel te rap." Mr. Bookmaker gokt met Van denbroucke op een ander paard: de voorjaarsklassiekers in april. „Voor mij hoeft hij niet meer zo vroeg in het seizoen in vorm te zijn. Geweldig zijn in Parijs-Ni- ce is mooi, maar voor mijn ge voel ging dat bij Frank vaak te koste van zijn wedstrijden in april", denkt manager Hilaire van der Schuere. Vanden broucke moet voor hem in die klassiekermaand het falen van de UCI aantonen. „Want waar om zitten we niet nu al in de Pro Tour? Ik moest naar Zwitser land komen om drie vragen te beantwoorden. Ja, financieel was alles geregeld. Ja, bij een Pro Tour-licentie zouden we uit breiden naar 28 renners, maai bij punt drie vond de de UCI dat we te weinig renners met Pro Tour-uitstraling in huis hadden. Dan vraag ik je. Wij beloven u nu een ding: volgend jaar zijn we er bij in de Pro Tom-. Ook om dat de sponsors het willen. Ze verhogen hun bijdragen als het zover is." Vandenbroucke maakt het voor lopig weinig uit. „De wedstrij den die we nu al op uitnodiging, met een wildcard dus, kunnen rijden, spreken me ook aan. Aan het einde van het jaar maak ik pas de balans op voor het jaar er op. Hoe dan ook wil ik weer te rug naar de absolute top." Van der Schuere rekent op veel wildcards. „Want als Frank da delijk laat zien in vorm te zijn, wie in België durft er dan nog een koers te organiseren zonder dat VDB aan het vertrek staat?" Over de drie Nederlanders in zijn ploeg is hij al even enthou siast. „Matthé omdat hij een ge weldige werker is, Bobbie om dat hij niet voor niets het grote talent van Nederland was en Stefan omdat we hem nodig heb ben om koersen af te werken." Voor de drie is de Pro Continen tal Tour waarin Mr. Bookmaker dit jaar uitkomt voorlopig een ideale opstap. „Er zijn wel wed strijden in de Pro Tour die ik aankan, maar over het algemeen liggen die van de Continental Tour me beter. In de toekomst wel ik echter nog graag een gro te ronde rijden. Dat gaat dus in 2006 gebeuren. Overigens vind ik dat hele Pro Tour-verhaal ner gens op slaan. De Tour de Fran ce is de ideale mix van vlakke ritten en bergetappes. Zo moet de Pro Tour ook zijn. Nu is hij er alleen voor de klimmers en snap ik dat een Pro Tour-ploeg mij niet een, twee, drie een con tract aanbiedt," aldus Van Dijk. Voor Traksel is het belangrijk dat hij na vier jaar Rabobank weer het vertrouwen krijgt van een ploeg. „Met Hilaire klikte het onmiddellijk. En wat die Pro Tour betreft. Ik geloof niet- dat die competitie er louter zal blijven voor de klimmers. Het zal zo evolueren, dat ook ik er mijn plek ik kan vinden." Pronk zat destijds bij Rabobank ook niet lekker in zijn vel. „Op de baan rijden was er uitgeslo ten. De afgelopen jaren bij Bank giroloterij mocht het wel. En Hi laire vindt het ook oké. Daar ben ik blij mee, want ik ben er altijd van overtuigd geweest dat weg en baan te combineren zijn. Het geeft meerwaarde voor de ploeg en de baan is een goede manier om de winter door te ko men." Pronk komt uit een baange- slacht. Met zijn broer Jos reed hij ook gisteren behendig zijn rondjes mee in de zesdaagse. „Ik ben ooit op de baan begonnen. Toch blijft de weg altijd het voornaamste. Komt ook omdat ik geen ideale baanrenner ben. Alleen op de puntenkoers kan ik me onderscheiden. En achter de derny (hij werd onlangs werel- duurrecordhouder), maar daar van heb je alleen een EK. Ik zou trouwens niet weten wanneer en waar dat gehouden wordt. Zie me vooral als een wegrenner die een prima aanvulling is voor de zesdaagsen." GPD door Tom Scholten DEN HAAG - Trots waren ze op de teamnaam 'Tsunami' bij de honkbalclub ADO/ Tor nado's uit Den Haag. Maar na de ramp in Azië leidt die tot onbegrip. De club startte vorig seizoen een honkbalschool voor jon gens vanaf twaalf jaar onder de naam 'Tsunami'. Er werd flink geïnvesteerd in onder meer een logo en een speciale kledinglijn, waarop de naam in grote letters werd afge drukt. Trainer Ferry Neuteboom: „Normaal eisen we van de spelertjes dat ze op de trai ning in hun Tsunami-pak kó men, maar nu hebben we ze voor de komende twee maan den toestemming gegeven om iets anders te dragen. De ge dachte achter de naam was dat een tsunami dezelfde ver nietigende kracht heeft als een tornado, de naam waaron der het eerste en tweede team van de club uitkomen." Positief Neuteboom stelt dat destijds bij de start van de honkbal- school bijna niemand van een tsunami had gehoord. „We kregen veel positieve reacties op de naam, dat is nu veran derd. Toen ik onlangs in mijn Tsunami-pak iets wilde be stellen bij McDonald's, waren de twee dames achter de toon bank te verbouwereerd om me te helpen." GPD door Frank van den Heuvel TICHIT - De ware grootte van het slagveld zal pas vandaag dui delijk worden. Gisteravond ston den nog altijd meer dan hon derd deelnemers van de Da kar-rally in de woestijn tussen Zouerat en Tichit. De chaos na de zevende etappe is groot en de deelnemers richten hun giftige pijlen op de organisatie. Patrick Zaniroli, de koersdirec- teur, kreeg het zwaar te verdu ren. Het organiserende A.S.O. zou niet goed ingespeeld hebben op de zwaarte van de rit naar Tichit. Zo was bijvoorbeeld de levering van benzine onvoldoen de, waardoor veel voertuigen in het zand bleven steken. Vanaf donderdagnacht spoedden au to's en trucks van de organisatie en het leger van Mauritanië zich naar de pistes om deelnemers alsnog van brandstof te voor zien. A.S.O. geeft overigens toe dat de special verkeerd inge schat is, maar wijst ook op de onvoorziene, barre weersomstan digheden in het gebied. Gisteravond, dertig uur na de start van de etappe, hadden nog altijd veertig motorrijders, 46 auto's en 22 trucks zich niet in het bivak van Tichit gemeld. Zij beleefden hachelijke momenten in het zand. De voor gisteren ge plande proef was al ingekort en werd later definitief geschrapt. Pas bij de start van de etappe van vandaag zal duidelijk zijn welke teams nog in de race zijn. Zeker is dat de motorcoureurs Herwin Hopmans en de KIA-equipe van Herman Hut- ten/Hennie Wullink zich bij het rijtje Nederlandse uitvallers hebben gevoegd. Het lot is nog ongewis voor de auto's van Paul van Vliet/Frits Hessing en Evert Kroon/Peter R. de Vries en de vrachtwagens van Hugo Duis ters en Wuf van Ginkel. Veel motorrijders kwamen in de problemen omdat ze bij het laat ste controlepunt maximaal twin tig liter benzine kregen. „En daarmee red je het niet, dat wist ik meteen", zei Eric Verhoef, die veel tijd verloor toen hij op vier kilometer voor de finish strand de. „Ik vind dit een grove misre kening van de organisatie. Als ik Zaniroli tien liter kerosine geef en zeg; vlieg ermee naar Da kar, dan haalt hij het ook niet." Verhoef is de tweede Nederlan der in de motorcategorie. Frans Verhoeven staat er met zijn 25e plaats het best voor. Bij de trucks is het klassement volle dig door elkaar gehusseld. De twee vrachtwagens van Team De Rooy meldden zich rond vier uur in de nacht in het bivak en reden gisteren gezamenlijk ver der naar Tidjikja. Jan de Rooy had het laatste stuk van de etap pe met een kapot veerpakket en een gebroken spoorstang afge legd en hielp bovendien zijn zoon Gerard, die dertien kilome ter voor de finish wachtte op brandstof en zijn tweede plaats in rook zag opgaan. De Rooy se nior werd uiteindelijk veertien de in de proef en staat op een tiende plaats in het algemeen klassement, Gerard de Rooy be zet een zeventiende plaats. Hans Bekx kwam de proef als een van de weinigen relatief goed door en heeft zich stevig in de top van het klassement genes teld. Hij staat tweede achter de Kamaz-truck van Firdaus Kabi- rov, de nieuwe leider nu Tcha- gin is afgehaakt. GPD HnorMartijn van Beeten HEERENVEEN - Een Neder lands kwartet en een Italiaan knokken op het Europees kam pioenschap allïoundschaatsen in Heerenveen om de titel. Dat was vooraf de voorspelling en na twee afstanden, de 500 meter en de vijf kilometer in een uit verkocht Thialf, is daar nog niets aan veranderd. Een jaar terug ging Mark Tui tert na de eerste dag van het EK naar bed met het gevoel dat de titel hem amper kon ontglippen. Hij hield de schijn hoog dat er nog van alles kon gebeuren, want er moesten toch nog twee afstanden worden afgewerkt. Twee dagen later pakte de man Uit Holten onbedreigd zijn eer ste grote titel. Tuitert was in ja nuari 2004 een sensatie, met een nieuw wereldrecord op de grote vierkamp. Maar eigenlijk was hetmannentoernooi saai. Nu zijn na de eerste dag nog vijf mannen in de race voor de Euro pese troon. Een wankele troon, die sinds 2000 steeds wisselde van eigenaar. Na de machtsgre pen van achtereenvolgens Rint je Ritsma, Dmitri Sjepel, Jo- chem Uytdehaage, Gianni Rom- me en Mark Tuitert is het halver wege het EK van 2005 maar de vraag wie kampioen wordt. Met scherpe tijden proberen de favorieten elkaar af te troeven. Jochem Uytdehaage reed met 36,40 seconde een persoonlijk re cord op de 500 meter, maar dat deed de Italiaan Enrico Fabris met 36,71 ook. Tuitert, Verhei- jen en Kramer bleven slechts een fractie verwijderd van hun persoonlijke toptijden. „Als je hier een steekje laat vallen, maak je dat nooit meer goed," stelde Tuitert. Haalt dit vijftal op de vier af standen het beste naar boven, dan zijn de verschillen uiterst klein. Dat wisten de kansheb bers al aan de vooravond van het EK. Tuitert noemde Fabris de te kloppen man, op basis van de eerste worldcups dit seizoen. Maar hij had net zo goed Verhei- jen kunnen noemen of tiener Kramer na zijn sensationele coup op het NK. Koploper Tuitert voelt een ja gend peloton in zijn rug. Zijn voorsprong op Uytdehaage op de 1500 meter is zeventien hon derdsten van een seconde en de Utrechter blaakt van het ver trouwen. Zijn vijf kilometer (6.25,72) was sneller dan Uytde haage ooit had gereden in Thialf. Tuitert gaf 2,66 seconde toe, maar legde voor het eerst dit seizoen een sterke vijf kilo meter af. „Ik heb meer vertrou wen dan ooit in de 1500 meter," stelde een strijdlustige Uytde haage. „Hoe dan ook, dit wordt een ontzettend spannend toer nooi. Ik durf over de winnaar geen voorspellingen te doen, maar het wordt geen 1-2-3-4 voor Nederland." Tuitert, vooruitblikkend: „Vol gens mij heeft Jochem de beste papieren." Kort achter Uytde haage hebben ook Fabris (ach terstand op de 1500 meter 0,75 seconde), Kramer (1,93) en Ver- heijen (2,07) nog alle kansen. Fa bris en Kramer vochten op de vijf kilometer een prachtig duel uit. Kramer won dat, met dank aan een slotronde van 29.6 en een nieuw wereldrecord voor ju nioren in 6.24,29 minuten. De achttienjarige debutant heeft nog altijd kans om net als tij dens het NK voor een gouden stunt te zorgen. Maar ook een Italiaanse kam pioen, voor het eerst in de ge schiedenis, behoort zeker nog tot de mogelijkheden. Het voor beeld van Fabris, boswachter Roberto Sighel, werd tweemaal tweede en eenmaal derde. Bo vendien heeft Fabris een machti ge schaatsmijl in de benen, zo als hij in november bewees met een zege op de woridcup in Ber lijn. Om het hoge niveau van dit EK nog meer gestalte te geven, won de Noor Eskil Ervik de vijf kilo meter in 6.23,40. Maar de kans is uiterst klein dat hij nog een grote rol gaat spelen in het klas sement. GPD foto Vincent jannink/ANP IMPERIA - Het Nederlands mannenwaterpoloteam is uitge schakeld voor deelname aan de eindronde van het WK. Oranje verloor gisteren in het Italiaanse Imperia de kwartfina le van het kwalificatietoernooi tegen Roemenië met 5-8. De pe riodestanden waren: 2-2 1-2 1-2 1-2. De Nederlandse doelpunten kwamen op naam van Mai'k Sie- wers 2, Willem-Wouter Gerrit- se. Jeroer. Kuilmar. en Mathieu de Bruijn. ANP Mark Tuitert hijgt na zijn 500 meter uit bij coach Jac Orie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 77