Tekort wordt obstakel plannen Kinderopvang Weer eens wat anders dan een landschap PZC PZC Schippers hikken aan tegen beveiliging haven GRATIS Horeca-ondernemer moet zelf in overleg met tegenstanders .13 Welzijnshuis eist gezonde begroting Dorpshuizen snel in handen van Zeeuwland Raadslid wil museum redden AAZET VAKANTIE* 2^ Paaltje verrast CU-fractie is vuurwerkoverlast beu Boete voor slaan zus Winkelinbraak Segeerstraat Brandweer bevrijdt vrouw uit auto Jongeren vernielen bushokje V oorwaardelij ke celstraf voor computerzwendel zaterdag 8 januari 2005 Hnnr Melita Lanting ZIERIKZEE - Het tekort van 100.000 euro kan de kinderop vang op Schouwen-Duiveland voor grote problemen plaatsen. De stichting wil graag deelne men aan het Welzijnshuis, en dat kan alleen als de financiële huishouding op orde is. Met een tekort van een ton over het afge lopen jaar en een begroting die eveneens een tekort laat zien, is daar geen sprake van. 1 Het gevolg kan zijn dat de kin deropvang (ingrijpende) finan ciële maatregelen moet nemen ,of niet binnen het Welzijnshuis ■kan functioneren. •Het nieuws over het tekort komt Ivoor de meeste betrokkenen als een donderslag bij heldere he mel. „We hadden wel rekening gehouden met een tekort van IZAAMSLAG - De gemeente Ter- neuzen moet zich inzetten voor ihet behoud van het Schelpenmu- in Zaamslag. Dat stelt iraadslid C. Freeke (LCF) in Ichriftelijke vragen aan burge- jmeester en wethouders. [Het raadslid wijst er op dat eige naar Gerrit de Zeeuw (76) geen' 'serieuze opvolgers heeft om het museum open te houden. „Het -zou jammer zijn als deze unieke en tevens buitengewoon fraaie 'collectie voor de gemeente Ter- ineuzen verloren zou gaan", al dus Freeke. Reden genoeg voor I en W, zo meent Freeke, om fhet museum te bezoeken. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING BIJ AANKOOP VAN VARISO kozijnen Laridal Ebi iküe In samenwerking met 1151® www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-3303: .NL,/ Bezorgklachten: 30-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark. 28 Postbus 31 3 AA goes Tel: (0113)315500 pax: (0113)315669 Entail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl i E-mail: web@pzc.nl rond de dertigduizend euro van wege de veranderde wet", zegt wethouder R. van der Wekken. „Maar zo'n hoog bedrag hadden we niet verwacht." Ook raads lid N. de Danschutter (CDA) vraagt zich af of dit niet eerder bekend was binnen het stich tingsbestuur. „Ik vermoed dat de kinderopvang in een eerder stadium aan de bel had kunnen trekken. Honderdduizend euro is op het totaal van de begroting toch een fors bedrag." De Dan schutter noemt de ontstane si tuatie zonder meer zorgelijk. „Ze zullen wel met een goed kloppende begroting moeten ko men en in de toekomst structu reel in staat moeten zijn om de eigen broek op te houden." J. van Felius (Alert!) vraagt zich ook af waar dit tekort vandaan komt. „Het komt als een duvel tje uit een doosje. We zullen moeten afwachten hoe het ver der gaat en we komen er op te rug in de commissievergade ring." Lager De stichting Kinderopvang heeft van Van der Wekken tot 1 februari de tijd gekregen om dui delijkheid te scheppen. Onder tussen heeft een accountant op- dracht gekregen om de cijfers te onderzoeken. Daaruit is inmid dels gebleken dat het tekort waarschijnlijk wat lager uit gaat vallen. „Het tekort is na een eerste onderzoek al terugge lopen tot tachtigduizend euro, en misschien wordt nog wel min der", zegt Van der Wekken. Blijft de vraag hoe dit tekort in een jaar tijd kan ontstaan. Van der Wekken heeft daar geen ver klaring voor. De gemeente krijgt jaarlijks de begroting en jaarrekening. „En de begroting van het afgelopen jaar gaf geen tekort aan, en de jaarrekening is er nog niet", zegt hij. Voorzitter J. van der Boom van de stichting Kinderopvang hult zich voorlopig in stilzwijgen. De kinderopvang zal hoe dan ook het tekort moeten wegwer ken als de stichting deel wil uit maken van het nieuwe Welzijns huis. Bovendien moet ook de be groting voor het komende jaar op orde zijn. Een keiharde voor waarde voor deelname is een sluitende begroting. „We heb ben binnen het Welzijnshuis een bepaling opgenomen dat er fi nanciële schotten staan tussen de verschillende organisaties. Dit is een bewuste keuze om te voorkomen dat bijvoorbeeld de stichting Jeugd de dupe wordt van een tekort bij de kinderop vang." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Binnen enkele weken wordt duidelijk welke kant het opgaat met de dorps huizen op Schouwen-Duive land. De gemeente wil ze over dragen aan woningbouwcor poratie Zeeuwland en ver wacht daarover volgende maand een principe-akkoord af te kunnen sluiten. j Dat antwoordde wethouder R. van der Wekken deze week tijdens de vergadering van de gemeentelijke adviescommis- sie Samenleving en Bestuur op vragen van het CDA. Zeeuwland-directeur Ph. van Doorne deelt het optimisme j van Van der Wekken. „Er moeten nog een aantal zaken uitgezocht worden, maar ik denk dat een akkoord in fe bruari een reële verwachting IS'. Eén van de dingen die nog uit gezocht móet worden is hoe het precies gesteld is met de staat van onderhoud van de dorpshuizen. „Wij willen pre cies weten wanneer bijvoor beeld voor het laatst kozijnen en dergelijke zijn vervangen, zodat wij voor het beheer ook een langetermijnplanning kunnen maken." De angst die in onder inwo ners van sommige kernen leeft dat ze 'hun' dorpshuis kwijtraken, is volgens Van Doorne onterecht. „Ik wil wel duidelijk zeggen dat het ons niet gaat om de gebouwen, maar om de activiteiten. Die mogen niet in de knel komen, maar dat wil niet zeggen dat i ze tot in lengte van jaren in j de huidige dorpshuizen ge- houden worden. Je kunt bij voorbeeld waar nu een dorps- huis staat, woningen neerzet- ten en elders in het dorp een nieuwe ontmoetingsruimte te j bouwen." Om zo'n ontmoetingsruimte i een stevige basis te geven, j kan - stelt Van Doorne - ge- i zocht worden naar combi-na^ ties met bijvoorbeeld wonin gen. „Maar je kunt ook den- j ken aan de combinatie met j een peuterspeelzaal, en zo zijn er nog heel wat andere mogelijkheden." ZOUTELANDE - In de Langst raat in Zoutelande is vrijdag de auto van automobiliste uit de ge meente Veere beschadigd ge raakt. De vrouw reed over de Langstraat en zag dat een afslui- ingspaaltje omlaag was en dat iet licht op oranje stond. In de veronderstelling van een vrije 'doorgang reed zij verder, maar ilots kwam het paaltje omhoog, laar auto raakte daardoor flink idigd. De auto moest weg gesleept worden. 'Heel bijzonder', vindt bloedplasmadonor A. Kerkhove de tekeningen en de gedichten van vmbo-leerlingen in de Goese bloedbank. foto Willem Mieras door Joeri Wisse GOES - Een foto, een tekening en een gedicht. Die drie elementen zijn door derdejaars vmbo-leerlingen van het Buys Ballot College in Goes samenge smolten tot een drieluik, Het resultaat is nog tot eind maart te zien in de bloed bank in Goes. De drieluiken zijn vorig schooljaar ge maakt tijdens de lessen Nederlands en culturele en kunstzinnige vorming (ckv) voor het zogeheten Bazarproject. Met subsidie die voor dit project beschik baar was, kon het Buys Ballot College de posters laten drukken. Het Bazarpro ject heeft als doel om lezen onder vm- bo-scholieren te bevorderen. Zeeuwse bibliotheken en jeugdzorginstellingen participeren in het project. Voor de les Nederlands nam elke leer ling een foto mee die hem of haar aan sprak. De foto vormde het uitgangspunt om een gedicht te schrijven. Bij het vak ekv maakten de ruim zestig vmbo'ers een tekening bij hun foto. Ckv-docent L. Beye besteedde vervolgens heel wat uurtjes achter de computer om de foto, de tekening en het gedicht tot één ge heel te maken. A. Kerkhove komt vandaag voor de vijftigste keer bij de bloedbank. Ze heeft al heel wat kunst zien hangen tus sen de apparatuur en de behandelstoe- len. De werken van de leerlingen van het Buys Ballot College kan ze wel waarderen. „Dit is weer eens wat an ders dan een landschap of een schilderij met bloemen. Dit is echt heel bijzonder. Als ik het zo zie, zijn het echt talenten." Andere mensen die bloed of plasma af staan, zijn ook enthousiast over de nieu we expositie. Al snel gaat het gesprek- met de medewerkers van de bloedbank over de nieuwe expositie. Het afgeven van plasma duurt ongeveer één uur, de werken van de vmbo'ers worden dus uitgebreid bekeken. De-kunstwerkjes zijn door inspanning van Beye in de bloedbank aan de 's Gra- venpolderseweg terechtgekomen. Als beeldend kunstenaar werd hij benaderd om te exposeren. Hij stelde echter voor om het werk van zijn leerlingen op te hangen in de ruimtes van de bloedbank. Bij de bloedbank is elke drie maanden ruimte voor kunstenaars om hun werk tentoon te stellen. Contractje Beye selecteerde twintig werken voor de bloedbank. Voordat de posters wer den gedrukt, stelde Beye een contractje op dat moest worden ondertekend door de leerling en de ouders of verzorgers. Daarmee verklaarden ze er akkoord mee te gaan dat hun werk voor iedereen is te zien. „De leerlingen geven toch een stuk intimiteit weg. Hun emoties ko men heel direct naar voren in de gedich ten en tekeningen", zegt Beye. Niet alle gedichten zijn echter zwaar op de hand. Carola schreef: Het is span nend wat zal er gebeuren ik hoop niet dat hij op zijn muil gaat pleuren over een tekening van een crosser. On derin is de inspiratiebron te zien, een fo to van een crosser. Andere léerlingen kiezen voor een gedicht over mode, hun huisdier, voetbal of rockzanger Kurt Co- bain. Gevoeliger Kim maakte een gevoeliger gedicht over een onmogelijke relatie. Zij teken de twee mensen die naast een poort tus- sen twee gebouwen staan. In de plaats van de deur is een foto afgebeeld van een verliefd stel. Ik keek en jij keek te rug Maar we wisten allebei wij mo gen dit niet Maar het ging niet weg 1 keertje heel stiekem We spraken af bij het flatgebouw wat al een tijdje niet meer was Het ioas er heel grauw Ik dacht, wat moet ik nou? De bloedbank is maandag geopend van 14.00 tot 20.00 uur, op dinsdag en donderdag van 8.00 tot 20.00 uur en op vrijdag van 12.00 tot 15.30 uur. Ook het publiek kan dan een kijkje komen nemen. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Zeeuwse binnenschippers hebben grote moeite met de veiligheidsmaat regelen in de havens, die door Amerika zijn afgedwongen. Ze voelen zich beperkt in hun bewe gingsvrijheid. De schippers wor den, bijvoorbeeld in de havens van Terneuzen en Vlissingen, ge confronteerd met extra hekken, gesloten poorten en een irritan te 'papierwinkel'. Het beveiligingssysteem ISPS (International Ship and Port Fa cility Security), dat in juli vorig jaar internationaal van kracht werd, wordt door havenbedrij ven verschillend toegepast en ook is er een verschil in aanpak in bijvoorbeeld België en Neder land. De toegangscontrole voor schippers is vooral 's nachts en in het weekeinde een probleem. Vaak zijn er geen bewakers op post en zijn ze er wel, dan wordt soms minutieus gefouilleerd en worden auto's bijna letterlijk uitgekamd. Het bestuur van de afdeling Terneuzen van de schip persvereniging Koninklijke Schuttevaer vindt dat de maatre gelen de binnenschippers zo min mogelijk mogen treffen. Schuttevaer-directeur Kees de Vries verzekert dat er alles aan gedaan wordt om te voorkomen dat de veiligheidsmaatregelen uit de hand lopen. „Maar met bijvoorbeeld een legitimatie plicht valt voor ons, als het alle maal binnen het redelijke blijft, nog wel te leven. Dat we in toe nemende mate met die beveili ging te maken krijgen, is overi gens onvermijdelijk." Schutte vaer is gesprekspartner in een procedure, die uiteindelijk moet leiden tot sluitende wetgeving. Voorzitter J. Vogelaar van de af deling Midden-Zeeland van de schippersvereniging: „De IS- PS-code en de overige maatrege len om terrorisme te bestrijden worden over ons afgeroepen. Even met de auto weg, iemand op bezoek krijgen, een verjaar dag vieren. Het kan allemaal nog wel, maar er moeten eerst wel dingen voor geregeld wor den." De Zeeuwse havens tellen ruim veertig terminals met een veiligheidsplan. De eisen zijn ge formuleerd door de Internatio nale Maritieme Organisatie, in opdracht van de Verenigde Sta ten, die na de aanslagen van sep tember 2001 veiligheidslekken in hun havens willen dichten. In eerste instanties gaat het om zee schepen, maar ook de binnen vaart wordt met de extra veilig heidsmaatregelen geconfron teerd, zeker wanneer de wetge ving wordt aangepast. Verbrugge Terminals is het grootste havenbedrijf in Zee land met twee terminals in Vlis singen en één in Terneuzen, Het bedrijf trof, naast de ISPS-maat- regelen, al uitgebreide maatrege len. Bemanningsleden van welk schip dan ook (binnenvaart of zeevaart) dienen daaraan te vol doen. Veiligheidsman P. van dei- Made: „Veel opvarenden ken nen de gevaren op een terminal niet. We proberen de mensen te gen zichzelf in bescherming te nemen. Ze mogen bijvoorbeeld alleen nog per auto het terrein verlaten en daarnaast eisen we voormelding van zowel vertrek als de komst van bemanning en bijvoorbeeld familieleden. Moge lijk komt het allemaal betutte lend over, maar bij ons gelden strikte regels, 24 uur per dag, 365 dagen per jaar. Ja, wat de binnenvaart betreft lopen we daarmee misschien vooruit op nieuwe wetgeving. Maar we kun nen niet anders." YERSEKE - De fractie van de ChristenUnie (CU) in de ge meenteraad van Reimerswaal vindt dat het de spuigaten uitloopt met vuurwerkoverlast en wil dat de gemeente bij de volgende jaarwisseling betere maatregelen treft. In een brief aan het college schrijft fractievoorzitter A. Ju- melet dat in Krabbendijke en Yerseke al weken voor de 31e december vuurwerk werd afgestoken en dat de kerk dienst van de PKN in Yerseke, op oudejaarsavond, ern stig werd verstoord, omdat er constant knalvuurwerk werd afgestoken. Volgens de CU was er afgesproken dat er tussen 18.00 en 20.00 uur niet mocht worden afgesto ken om de verschillende diensten niet te verstoren. De partij wil van B en W weten waarom dat verbod niet in het informatiekrant je van dé gemeente is gepubliceerd. Ze herinnert ook aan het vuurwerkincident waarbij een tiener uit Yerseke gewond raakte en constateert dat het college de situatie rond de jaarwisseling heeft onder schat. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een 39-jarige vrouw uit Goes wegens mishandeling van haar zuster veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 180 euro. De verdachte was 23 december 2003 in Goes haar zuster bij het winke len tegengekomen. Er ontstond een woordenwisseling, die escaleerde in het slaan van het slachtoffer. Aan het con flict lagen familieperikelen ten grondslag. Daarmee hield cle politierechter rekening in de strafmaat. MIDDELBURG - Uit een winkelpand in de Middelburgse Segeerstraat zijn vrijdagnacht enkele honderden euro's gestolen. De inbraak kon gebeuren nadat de toegang werd geforceerd. WESTDORPE - Het verkeer tussen Westdorpe en Sas van Gent is gistermorgen urenlang gestremd geweest door het stranden van een Belgische vrachtwagencombinatie. Een 46-jarige vrouw uit de gemeente Terneuzen botste tegen de vrachtwagen en moest door de brandweer uit haar au to worden gehaald. De trekker met oplegger was om half zeven bij het op draaien van de Oostpoortweg in de berm weggezakt, zoda nig dat de truck nagenoeg de hele weg blokkeerde. De 46-jarige vrouw reed met haar auto tegen de vrachtwagen aan en raakte met haar voeten bekneld in de auto. Nadat ze was bevrijd, werd de vrouw overgebracht naar het zie kenhuis in Terneuzen. Het duurde uren voordat de weg weer kon worden vrijge geven. Al die tijd werd het verkeer van en naar Sas van Gent omgeleid via Sluiskil. KOUDEKERKE - De politie heeft gisteren in Koudeker- ke zeven jongeren aangehouden voor het vernielen van een bushokje op het Dorpsplein. De groep varieert in leef tijd van vijftien tot negentien jaar. De vandalen zijn mee genomen naar het bureau en verhoord. door Maurits Sep VROUWENPOLDER - Hore- ca-ondernemers die een etablis sement willen bouwen of uitbrei den, moeten op eigen initiatief met hun mogelijke tegenstan ders gaan overleggen. Dat drin gende advies gaf VVD-Europar- lementariër T. Manders gisteren tijdens een werkbezoek aan Zee land. Manders ging in Vrouwenpolder in gesprek met horeca-onderne- mers. Zij beklaagden zich bij hem over de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen. Die maken het ondernemers soms erg moei lijk. Zeker als hun zaak nabij een natuurgebied staat of bij een gebied waar vogels verblij ven. Wat is echt wijsheid, vroeg WD-raadslid A. Verseput van Schouwen-Duiveland zich af: doen wat Manders voorstelt, dus zelf contact zoeken met mo gelijke tegenstanders om protes ten voor te zijn, of je plan indie nen en de reacties afwachten? Dat laatste niet, benadrukte Manders. „Neem zelf het initia tief voor overleg met bijvoor beeld de milieuvereniging. Kijk wat die ervan vindt en pas je plan zodanig aan dat zij zich er in kan vinden. Dan voorkom je dat ieder zich in de loopgraven ingraaft." Van de Europese politiek hoe ven de ondernemers weinig steun te verwachten. Manders weet uit ervaring dat Europarle mentariërs het gemakkelijker vinden om op te komen voor de belangen van vogels dan voor die van de economie. Slapen Directeur J. Claes van Koninklij ke Horeca Nederland (KHN) vond dat de Nederlandse over heid heeft zitten slapen toen Eu ropa de Vogel- en Habitatricht lijnen heeft ingevoerd. „Neder land accepteert ook alles wat maar uit Europa komt. Maatre gelen die zich richten tegen mul tinationals kunnen goed zijn. Maar men staat onvoldoende stil bij de effecten van diezelfde maatregelen voor de kleine on dernemers." Manders kaatste de bal zachtjes terug naar Claes. Want als politi cus wordt hij vaak wel opge wacht door milieuorganisaties, maar niet of nauwelijks door be langenbehartigers van onderne mers. KHN kan dus wel eén voorbeeld nemen aan de Greeji- peaces van deze wereld, meende Manders. „Jullie moeten scher per reageren. Vaker aan de bel hangen om ons op onverwachte effecten van onze regels te wij zen." MIDDELBURG - Officier van justitie J. Valente gaf gisteren in Middelburg een dertigjarige vrouw uit Rotterdam het voor deel van de twijfel. „Misschien vergis ik me. want u bent een gladde praatster", luisterde hij sceptisch naar haar relaas. Dat gedrag was volgens de officier haar goed van pas gekomen bij de oplichting van Zeeuwse com puterbedrijven. De officier eiste tegen de ver dachte een halfjaar gevangenis straf voorwaardelijk. Politie rechter F. van Hemert-Meeuwis had ook haar twijfels, ma$r nam de eis over. „U zult die kans moeten waarmaken. Dit zijn geen loze woorden", gaf ze haar te verstaan. De vrouw, die een forse schul denlast heeft, moet de computer bedrijven voor een bedrag van 17.000 euro schadeloos stellen.; De Rotterdamse woonde in Zee land toen ze in 2002 op slinkse wijze computers, laptops en beeldschermen bij Delta Auto matisering en AAC Lijnbach in Goes en bij Réco Computer in Middelburg achterover drukte door niets te betalen. De straf zaak werd eerder aangehouden voor rapportage van een psy chiater en de reclassering. De rapporten moesten meer helder heid verschaffen over haar per soon. De officier en de politierechtèr hadden desondanks niet de ze kerheid dat ze niet meer in de fout zal gaan. De Rotterdamse zei zeer gedecideerd: „Ik zal dit gebouw en andere rechtsgebou- wen van binnen niet meer zien. Dat weet ik zeker."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 65