PZC Extra afslag in N59 onderzocht Cursus in politiek reilen en zeilen Sirjansland viert zevenhonderdjarig bestaan Speelruimtebeleid is veel te ingewikkeld Nieuwe hoofdontsluiting Zierikzeese buitenwijk Poortambacht bespreekbaar Duidelijkheid Dol-Fijn nabij Verkoopovereenkomst Rollandthof Dow moet langer extra affakkelen Schoppende bromfietsster Korting op tour sportveld liet haalbaar Uit» verkoop! Hij komt er weer aan! zeeuwse almanak Feestje Thuis in. Hypotheken Verzekeringen Pensioenen edactie: 0113-315649 ww.pzc.nl sstbus 314460 AA Goes dvertentie-exploitatie: ord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ,PUWS-Vlaanderen: 0114-372770; pionaal: 020-4562500. 8 januari 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland wrMarcel Modde IERIKZEE - Rijkswaterstaat bereid te praten over aanleg mi een nieuwe hoofdroute tus- >nde N59 en de wijk Poortam- aclil in Zierikzee. De instantie •kent dat de druk op de huidi- 5 en enige inkomweg (Laan in Saint Hilaire) aan die kant ju de stad de afgelopen jaren evenredig veel is toegenomen. olgens woordvoerder E. de eijter wacht Rijkswaterstaat p plannen van de gemeente ehouwen-Duiveland. Wanneer je goed zijn onderbouwd, kan aieus naar de mogelijkheden iörden gekeken, aldus De Feij- Hij benadrukt evenwel dat van een nieuwe aan- hulpdiensten is er dan geen doorkomen aan en is omrijden de enige snelle oplossing. „Dat is niet meer van deze tijd", vindt wethouder A.Croné. „Als in die hoek écht iets gebeurt, houd je je hart vast." Croné is verantwoordelijk voor de uitbreiding van Poortam bacht met 329 woningen. Bij de ondertekening van de uitvoe ringscontracten met het bouwbe drijf november vorig jaar, bena drukte hij het steeds zwaarder wegende belang van een nieuwe hoofdontsluiting voor de reeds omvangrijke buitenwijk. De wet houder zei daarover snel de ge sprekken met Rijkswaterstaat te willen heropenen. Kort voor kerst is er regulier overleg geweest tussen ambtena ren van Rijkswaterstaat, de ge meente en verkeerswethouder W. Renden. Bij die gelegenheid is echter niet gesproken over een extra afslag in de N59. Waarom die gelegenheid onbe nut is gelaten, is Croné onduide lijk. „Ik kan me heel goed voorstel len dat collega Renden het on derwerp heeft laten rusten, om dat het in feite aan mijn porte feuille hangt als projectwethou- der voor Poortambacht. Wel licht was het handig geweest er even over te beginnen, maar aan de andere kant zitten we vaak genoeg met Rijkswaterstaat rond de tafel. Bovendien willen we goed voorbereid dat gesprek aangaan en gelijk hoog inste ken. Dat vereist toch weer een ander platform." Croné juicht het overigens toe dat Rijkswaterstaat 'anders dan voorgaande jaren' serieus wil kijken naar een alternatieve ont sluiting van Poortambacht. [Uiting op de Rijksweg in prin- ipe haaks staat op het gevoerde éleid. Dat gaat juist uit van zo iin mogelijk zijwegen uit oog- iint van veiligheid en een vlot- idoorstroming. ovendien zou een tweede af lag relatief kort volgen op de estaande met de Laan van aint Hilaire, somt De Feijter jbgelijke bezwaren op. nderzijds, erkent hij, heeft ook ijkswaterstaat de afgelopen ja- ;n een sterk toenemende druk p. het bestaande kruispunt „Ik kan me best dat die stroom voor een probleem kan Ju. Mpdiensten lok in dat verband spelen veilig st! en doorstroming een hoofd- öl. Met name in het hoogsei- flen loopt het verkeer rond de jpige afslag naar het centrum [as Zierikzee en Poortambacht mterdan eens vast. Ook voor de NIEUWERKERK - Burgemeester en wethouders komen volgende maand met een voorstel over het Nieuwerkerkse zwembad Dol-Fijn aan de gemeenteraad Via een open voorstel zal de raad verschillende keuzen, onder meer in subsidiewijzen, worden voorgelegd. Naar verwachting komt dit voorstel over twee weken in het college. De commissie samenleving en bestuur buigt zich dan over het zwembad in de vergadering van februa- ZIERIKZEE - Woningbouwcomplex Rollandthof komt met rasse schreden dichterbij. Maandag worden in het Schouwen-Duivelandse gemeentehuis twee overeenkom sten getekend tussen de gemeente en achtereenvolgens grondverkoper Emulsion Holland en projectontwikkelaar Willemsen-Minclerman. Met het ondertekenen van koopovereenkomst en samen werkingsovereenkomst leggen de partijen de afspraken vast voor de realisatie van het woningbouwplan tegen over het Zierikzeese poortencomplex. Er komen 35 appar tementen en 14 grondgebonden woningen. TERNEUZEN - Vandaag en morgen zullen de vlammen op de affakkelpijpen van Dow Benelux in Terneuzen weer regelmatig hoog oplaaien. Het affakkelen is nodig om de eerder deze week stilgelegde naftakrakers weer op te starten. Vandaag wordt de eerste kraker, de LHC1, opgestart, mor gen volgt de LHC2. Het opstarten gaat net als het stilleg gen van de kraakinstallaties gepaard met affakkelen. Dat zal echter tijdens de opstartprocedure geleidelijk minder worden. Woordvoerder E. van Oosten van Dow: „U moet zich voor stellen dat het opstarten in fasen gebeurt. Tijdens iedere fase moet er even gefakkeld worden, maar dat wordt dan naarmate het proces vordert, steeds minder." Als het op starten goed lukt, zullen vanaf maandag de affakkelvlam- men weer op normale sterkte branden. MIDDELBURG - Op de Markt in Middelburg is in de nacht van donderdag op vrijdag een achttienjarige inwoonster van Middelburg op een bromfiets aangehou den. Zij had eerder die nacht een 22-jarige stadsgenote ge schopt. Bij haar aanhouding bleek dat de vrouw bovendien drie maal de maximaal toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. Ze kreeg daarom een rijontzegging van zeven uur. loorEsme Soesman IERIKZEE - Het initiatiefvoor- jelvan het CDA om korting op 6 buur van sportvelden toe te assen als de verenigingsleden ét boeltje via zelfwerkzaam- eid draaiende houden, is voor boog onhaalbaar. De huur die e gemeente Schouwen-Duive- ind int, is een schijntje vergele- n met de onderhoudskosten leze aan de velden kwijt is. gemeente telt jaarlijks Beënhalf- tot vierduizend euro |r. onderhoud per sportveld Ir. Sportverenigingen betalen puur gemiddeld een euro of fgenhonderd. Dat betekent dat [weinig op de huurprijs te kor- valt, legde wethouder Croné eerder deze week aan e leden van de commissie sa- jenleving en bestuur uit. lel CDA pleit in het voorstel |or het belonen van zelfwerk- Nheid door middel van een Priing op de huur van velden, legemeente zou moeten aange- pwat de jaarlijkse gemiddel den per sportveld zijn zon- er enige vorm van zelfwerk- lamheid en daar vervolgens én huurprijs op moeten zetten, [wr de mogelijkheid aan vere ggen te bieden om verschil de onderhoudstaken in eigen M(l te nemen, kunnen vereni gen een korting bedingen, p kortingspakket zouden er intraden kunnen worden afge- Pten met een looptijd van drie I Vijf jaar. Zodat verenigin- afhankelijk van de capaci- ft van hun ledenbestand, ta in voor een bepaalde tijd kun- m afstoten dan wel aanvaar- in, Daarvan is groot onder in wel uitgezonderd. Dat lijft wel een taak van de ge- «nte. et CDA denkt veel frustratie pr betrokkenen te voorko- «n door omhoogschietende hu- pende vraag om meer zelfred- Pheid in een logisch systeem [Vervatten. Bovendien wordt jveven jaar na de gemeentelij- [herindeling, meteen geharmo- iseerd. et'sympathieke' voorstel van fusten-democraten heeft al en zin als in de berekening het groot onderhoud zou "wen betrokken, betoogde de P'houder. Verschillende frac- trokken bovendien de prak te haalbaarheid in twijfel. e; ®A beraadt zich nog op pnugaat doen. Sirjansland mag klein zijn, de levendige gemeenschap is niet van plan haar zevenhonderdste verjaardag in stilte te laten passeren. De voorbereidingen voor de feestelijkheden zijn in volle gang. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman SIRJANSLAND - Sirjansland mag dan slechts rond de 350 zie len groot zijn, met bijzondere ge beurtenissen weten de inwoners wel raad. Dit jaar vieren de dorpsbewoners het zevenhon derdjarig bestaan van Sirjans land. Dat gebeurt op vrijdag 9 en zaterdag 10 september, onder meer met een open podium, Mid deleeuwse maaltijd en een ten toonstelling met reünie. Er zullen, verspreid over de vrij dagavond en zaterdag, optre dens zijn van onder meer Ooster- lands Fanfare en muzikanten uit het eigen dorp. Er zijn plan nen om een wagenspel op te voe ren en er komt een 'open po dium', waarop eigen inwoners zich geheel naar wens kunnen uitleven. Een Middeleeuwse maaltijd en dito modeshow zijn andere programmaonderdelen. Inwoners worden ook opgeroe pen in Middeleeuwse kledij het zevenhonderdjarig bestaan mee te vieren. Dat heeft alles te ma ken met het ontstaan van Sir jansland in 1305. In dat jaar kreeg Jan van Beaumont (sire Jean) van zijn broer graaf Wil lem III de toen nog onder water staande polder 's Fleer Jansland. De vroegere heerlijkheid, ook wel Nieuw of Klein Dreischor genoemd, werd eerder door de Sint Aagten vloed van Dreischor afgescheurd. Heer Jan gaf opdracht tot bedij king en werd zo naamgever van het nu vaak als Sir aangeduide dorp. Groot is Sirjansland niet, maar desalniettemin heeft het dorp nog altijd een eigen school, heel veel bedrijvigheid, een enthou siaste dorpsraad en belangenver eniging Sir Vooruit. Uit hun bei der midden is het comité 'Sir jansland 700 jaar' voortgeko men, bestaande uit G. Oele, F. Parrin, H. de Hulster, W. Mul ders, K. Struijk, J. Visser en P. van der Zande. Wensen Tijdens een openbare vergade ring zijn wensen en ideeën geïn ventariseerd. Die waren er ge noeg; het comité zou wel een week met feestgedruis kunnen vullen. „Maar je moet niet een al te grote broek aan willen trek ken", constateert voorzitter Oe le nuchter. Al sluit hij niet uit dat voor het feestelijk weekeinde ook al wat activiteiten zullen plaatsvinden. Daarbij denkt hij bijvoorbeeld aan Middeleeuwse kinderspe len. Verder staan tijdens het sep- temberweekencl een gekostu meerd korfbal, een reünie van oud-inwoners en een tentoon stelling in het dorpshuis op het programma. Dat laatste is geënt op het suc ces van de fototentoonstelling die naar aanleiding van de wa tersnoodherdenking in 2003 in het dorpshuis is gehouden. De opzet van de tentoonstelling dit jaar is breder, omdat niet alleen de watersnoodramp in beeld zal worden gebracht. Naar materi aal wordt nog gezocht. Het zevenhonderdjarig bestaan móet in de eerste plaats uit ei gen zak van de bevolking be taald worden. Daartoe wordt in februari op ludieke wijze geld in het dorp opgehaald. Ook zal aan alle ondernemers om een bij drage worden gevraagd en wor den sponsorbrieven rondge deeld aan inwoners van Sir jansland die zij aan hun werkge ver kunnen geven. Verder wor den gemeente en provincie om een bijdrage gevraagd. Dorps raad en Sir Vooruit leveren al een bijdrage. Camping 't Hoge Zand heeft toegezegd voor elk jaar van het bestaan van het dorp een euro neer te willen tel len. door Melita Lanting RENESSE - F. Prins uit Renes- se wil meer mensen enthousiast maken voor gemeentepolitiek. Daarom organiseert hij een cur sus voor alle Schouwen-Duive- landers die wat meer willen we ten over het reilen en zeilen van de gemeente. „Het wordt geen saaie cursus, gewoon leuk om te doen", zegt Prins. Hij is voorzitter van de PvdA Schouwen-Duiveland en in die hoedanigheid organiseert hij deze cursus. „Ik ben niet van plan om mensen te indoctrine- (Adverlentie) f v w i% ren, maar ik wil meer mensen be trekken bij de gemeentepoli tiek", zegt Prins. Plij vindt het belangrijk dat men sen zich verdiepen in de gemeen te en uiteindelijk op een of ande re manier betrokken worden bij de politiek. Binnen welke partij, maakt hem verder niet uit. „Het gaat om gemeentepolitiek en dat zijn niet altijd principiële za ken. Het is gewoon goed als raadsleden scherp gehouden worden, dat ze weten wat er leeft en het gemeentelijke beleid door de bevolking wordt her kend." Prins heeft tientallen jaren erva ring in de gemeentepolitiek. Eerst als PvdA-raadslid en daar na als wethouder en loco-burge meester in de gemeente Lisse. Een jaar geleden is hij naar Re- nesse gekomen en is inmiddels voorzitter van de gemeentelijke PvdA afdeling. In de cursus die hij geeft, wordt uitgelegd hoe de F. Prins: „Ik ben niet van plan om iemand te indoctrineren, ik wil meer mensen betrekken bij de gemeentepolitiek." foto Marijke Folkertsma gemeentelijke organisatie in el kaar steekt en wat de verschil lende beleidsterreinen inhou- „Maar ook mensen wegwijs ma ken in procedures. We gaan een huis bouwen en kijken wat er al lemaal bij komt kijken. Dat is door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Houdt het sim pel, snel en slagvaardig. Dat was vrij vertaald de boodschap van de politiek aan het adres van Schouwen-Duivelands dage lijks gemeentebestuur met be trekking tot het speelruimtebe leid. Het college wil bij elke aan vraag voor plaatsing van een toe stel of inrichting van een speel terrein advies vragen aan het Welzijnshuis. Daar wordt het jeugdwelzijnswerk onderge bracht en dat is, vinden burge meester en wethouders, dé in stantie om te beoordelen of een vraag reëel is en er voldoende draagvlak voor bestaat. De politiek zet daar vraagte kens bij, zo bleek deze week tij dens de vergadering van de ge meentelijke adviescommissie Sa menleving en Bestuur. D. Meul- blok (WD): „Zorgvuldigheid is belangrijk, maar het kan toch niet zo zijn dat we straks een jaar moeten wachten op de plaatsing van drie wipkippen." CDA'er N. de Danschutter viel Meulblokbij. Hij maakte gewag van een 'veel te zwaar opgetuig de boom'. Hij pleitte voor een slagvaardige aanpak, geënt op de praktijk. Dus daar waar speeltoestellen niet gebruikt worden, kunnen ze weggehaald worden. Soortgelijke opmerkin gen kwamen van PvdA, Alert!, Leefbaar Schouwen-Duiveland en ChristenUnie. Vanuit het publiek kwam de op merking dat de gemeente voor wat betreft de keuze van speel toestellen hier en daar behoor lijk achter de feiten aanloopt. Secretaris T. Heijboer van de dorpsraad Scharendijke: „Een zandbak voor zes- tot elfjarigen, dat is van een oubolligheid, dat is iets van de vorige eeuw. Jeugd van die leeftijd wil skatevoorzie- ningen." J. Tieben van de dorps raad Kerkwerve vroeg verder aandacht voor het idee op de in onbruik geraakte tennisbanen skatevoorzieningen te maken. Donderdag 27 januari dient de gemeenteraad zich definitief uit te spreken over de uitgangspun ten voor het speelruimtebeleid. het leuke, het wordt interactief met ervaringen van de cursisten zelf." Nobelgate Prins heeft zich het afgelopen jaar ruim verdiept in de gemeen tepolitiek op Schouwen-Duive land. „Ik heb heel bijzonder jaar meegemaakt met Nobelga te", zegt hij. Ik heb mij er over verbaasd dat dit kon gebeuren. Normaal hebben ambtenaren een mandaat en daar horen ze binnen te blijven. Als ze daar overheen gaan, horen ze onmid dellijk de politiek verantwoorde lijke wethouders te informeren die vervolgens de raad informe ren. Het opvallende is dat we dat allemaal terugkrijgen. Het feit dat er niet efficiënt wordt bestuurd, vindt de burger terug in de portemonnee. Volgens Prins valt er nog wel het nodige te verbeteren in de re latie tussen burger en politiek. „De ambtenaren zijn er voor de burger en niet andersom." De (gratis) cursus begint op 1 fe bruari 's avonds in het MFC in Zierikzee. Meer informatie is verkrijgbaar via fransprins©zee- landnet.nl. (Advertentie) Vanaf dinsdag 11 januari weer in de PZC het alfabet van Zeeland Vier is ze nu, Renate uit Mid delburg. Maar binnenkort wordt ze vijf. En Thomas mag op haar feest je komen. Enthousiast zegt ze tegen hem: „Dan gaan we naar Vlissingen. Daar kan je vissen aaien en ze hebben pi raten. Weet jewel, in het jour naal!" RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 63