GroenLinks uit kritiek op Delta PZC Vier Zeeuwse bands strijden om prijs voor beste live-band Promotiecentrum Zeeland gepresenteerd Podia zoeken samenwerking 15 'Energiebedrijf gaat eigen gang en vergeet Zeeuwen9 Boete voor vechtersbaas Groep Roemenen bekent diefstal van bankpassen |6?Q.N LlARM Dirigent Kousemaker (89) uit Goes overleden zaterdag 8 januari 2005 GOES - Energiebedrijf Delta verlaat steeds meer de koers om Zeeuws en zelfstandig te blij ven. Provinciale Staten raken daarom steeds meer zeggen schap over het bedrijf kwijt. En dat is ongewenst. Gat vindt de fractie van Groen Links in Provinciale Staten. Ze heeft opmerkingen en een reeks van vragen over het Groepsplan ,2005-2007 van Delta op schrift gesteld en aan alle Statenleden gestuurd. GroenLinks vermoedt dat de Staten binnenkort met .overnames van Delta-onderde len zullen worden geconfron teerd. „Langzamerhand worden 'de door de aandeelhouder pro vincie Zeeland aangegeven voor waarden - Zeeuwse veranke ring, zelfstandigheid en mul ti-utility (behalve elektra, gas en water ook bijvoorbeeld inter net) - verlaten. Ze worden enkel nog als dekmantel gehanteerd." De invloed die de politiek nog heeft "wordt steeds minder, vreest M. Iersen. „Op het mo ment dat er besluiten genomen moeten worden door de Staten, vanwege de bepalingen in de Delta statuten, dan zullen we te horen krijgen: 'dat had je kun nen weten. Het groepsplan is in januari 2005 aan u toegezonden en besproken'." In dat groepsplan staan tal van dingen waar GroenLinks vraag tekens bij zet. Zo wil de par tij weten waarom Delta nog aandelen (minderheidsbelang) heeft in het havenbedrijf Ver- brugge Terminals. Delta kocht in 1996 de afvaltak van Ver- brugge. 'Part of the deal' was om aandelen te kopen in de haventak. Nu de afvaltak in 2004 is verkocht aan Sita, be zit Delta nog steeds aandelen in de havenpoot. GroenLinks wil weten waarom dat zo is. Kreeg Verbrugge ook niet de aandelen van de nv Plaven van Vlissingen en onlangs nog een mooie terminal van ESM (het sa menwerkingsverband tussen de havens in Zeeland en Rotter dam, red)?" Verder heeft GroenLinks veel vragen over de strategie van Delta, waaronder het waterbed- rijf. „Evides is bezig met een vijandi ge overname van Hydron in Zuid Holland. Het vijftig-pro cent belang van Delta zal spoe dig verwateren. Door verminder de zeggenschap is het verlies van tientallen Zeeuwse werkne mers zeer waarschijnlijk." Knikken Ook het opzetten van een kennis centrum water en watertechno logie roept vraagtekens op. „En de provincie de Hogeschool Zee land maar subsidiëren. En Gede puteerde Staten maar instem mend knikken als het om een Mastersopleiding 'water' bij de Roosevelt Academy gaat." De Zeeuwse verankering wordt nog met de mond beleden, maar blijkt ondergeschikt aan de ver dere groei die wél buiten Zee land moet plaatsvinden, denkt GroenLinks. „Delta Comfort zoekt 'een sa menwerkingsverband met een sterke partner'. Die zijn binnen Zeeland niet te vinden. Zeelandnet zit verweesd in Kam perland te wachten op de onder gang. Rondom is een explosie door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 25-jarige inwoner van Delft voor openlijke geweldple ging een boete van 500 euro op- Aan het slachtoffer moet hij 150 euro schadevergoeding betalen. Het slachtoffer werd 4 oktober vorig jaar in Vlissingen in de Walstraat belaagd door een groep jongeren. De verdachte was eerder op zit ting verschenen. Toen had hij verklaard onschuldig te zijn, om dat zijn broer de dader zou zijn geweest. Uit nasporing van de politie bleek dat verdachte tot de groep vechtersbazen behoorde die de man had toegetakeld. door Jan van Zuilen AXEL - De politie lijkt met de aanhouding van een groep men sen van Roemeense afkomst, eind vorig jaar in Axel, een goe de vangst te hebben gedaan. De groep, bestaande uit drie mannen en een vrouw met een kind, wordt verdacht van het af troggelen van portemonnees en bankpasjes in Zeeuws-Vlaande- ren en Midden-Zeeland. In een aantal gevallen namen zij met het pasje van de gedupeer den geld op. Ook hebben ze waarschijnlijk met geld uit por temonnees van hun slachtoffers boodschappen gedaan. De verdachten werden op 23 de cember vorig jaar op de Kinder dijk in Axel aangehouden nadat ze eerder die dag al gesigna leerd waren in Temeuzen en Hulst. Daar hadden ze zich vol gens de politie verdacht gedra gen. Ze hingen rond bij geldau tomaten en spraken mensen die geld gepind hadden aan met het verzoek om te wisselen. Als de aangesprokene dan zijn of haar portemonnee tevoorschijn haal de, probeerden ze die te pakken te krijgen. In een aantal geval len werd gewoon een greep in de portemonnee gedaan. Oproep Een oproep van de politie in de ze krant aan slachtoffers om zich te melden, heeft geresul teerd in veertien aangiftes. Deze zijn afkomstig uit Hulst, Ter- neuzen, Sas van Gent, Oost- burg, Breskens, Vlissingen, Middelburg en Goes.'In-het ver- froehb£ chs v0l6t hj obmtier 555"- nkbakv&s! éesn zeeciua weuua meez ae&i/firef&le W CE vucfmei'uHkS.terWwmse: THEfTEZStAPTOFS Hter/H PE ht w alus 'ht/otkcu&zchwüvd rw? m afzhüweiyce zm?!mmicj&cm hem fwe f/j&weatréeeh sektce, meen xe&vn/sec 7b b&smh. COR DE JONGE mzal sphlanka -fócri et/erAuHole&n aan breedbandactivititeiten via ADSL. Zeelandnet zit stil zon der aansturing. Tegelijkertijd vergeet Delta de Zeeuwen, oordeelt GroenLinks. „Delta sponsort onder andere de Tour de France, maar maakt de inzameling van oud papier zo duur en moeilijk dat het voor menige vereniging niet meer loont. Zowel uit sociaal als mi lieustandpunt is dat moeilijk verdedigbaar." De Statencommissie Sociale en Bestuurlijke zaken behandelt het Groepsplan 2005-2007 van Delta NV tijdens de vergadering op 21 januari. hoor hebben de Roemenen in middels twaalf van de veertien aangiftes bekend. Het onder zoek naar de andere twee aangif tes loopt nog. De Roemenen zitten nog vast. De politie kon gisteren nog niet zeggen hoeveel geld de Roeme nen in totaal buit gemaakt heb ben. Bij hun aanhouding had den ze volgens de politie een paar duizend euro aan contant geld op zak. Ook hadden ze sie raden en andere goederen bij zich waarvan de politie ver moedt dat ze gekocht zijn met geld van de gestolen bankpas jes. Het geld en de goederen zijn in beslag genomen. door René van Stee TERNEUZEN - De promotie campagne 'Welkom in Zeeland' is weliswaar sympathiek, maai de reikwijdte is veel te gering. Op economisch, toeristisch en cultureel terrein sorteert de cam pagne te weinig effect. Daarom moet er iets anders voor in de plaats komen. Om die doelstelling te bereiken presenteerde de werkgroep Poort van Zeeland gisteren in Terneuzen de plannen voor een futuristisch piramidevormig in formatie- en promotiecentrum langs de snelweg A58, ter hoog te van Rilland. Het idee is afkomstig van de Sta tenfractie van de Partij voor Zeeland (PvZ). Die kreeg nauwe lijks draagvlak voor de plannen. Daarom werd de werkgroep Poort voor Zeeland in het leven geroepen die het project los van de politiek probeert te verwezen lijken. „Beschouw het als maat schappelijk ondernemen vanuit een politieke visie. Zeeland moet veel beter in de markt wor den gezet En dan niet alleen op economisch gebied, maar op alle mogelijke terreinen", vertelt PvZ-voorzitter H. Looymans Rilland en omgeving is volgens de initiatiefnemers de beste loca tie omdat die letterlijk aan de toegangspoort van Zeeland ligt. Een belangrijk aspect van het plan is grensoverschrijdende sa menwerking met Vlaanderen en de omliggende Nederlandse pro vincies. De presentatie van het project was dan ook niet toeval lig in Terneuzen. PvZ-fractievoorzitter R. Stof fels: „Vlaanderen ligt letterlijk in de achtertuin. We moeten de provinciegrenzen zien te slech ten. Dat kan door Zeeland aller eerst beter in de regio te positio neren en daarnaast veel beter sa men te werken met onze buren. Op die manier levert dit de sa menwerkende partijen alleen maar voordelen op." Alle mogelijke informatie ovel de provincie moet in de Poort van Zeeland worden onderge bracht. Dit gebeurt volgens de initiatiefnemers nu nog te ver snipperd. Er wordt verder een combinatie gezocht met se minars, bedrijfspresentaties, (se- mi)permanente exposities of congressen. Naast overheden en allerlei andere instanties moe ten dankzij een dergelijke opzet ook private partners inhaken. Volgens Stoffels hebben vijf gro te bedrijven en toeristische orga nisaties hun belangstelling al kenbaar gemaakt. Looymans voegt er aan toe dat iedere parti cipant de ruimte moet krijgen om zijn of haar ideeën uit te wer ken. „Ook willen wij nieuwe ont wikkelingen op de meest uiteen lopende gebieden stimuleren." De voorbereidingen voor de Poort van Zeeland zijn twee jaar aan de gang. Binnenkort wordt een stuurgroep ingesteld die zich gaat richten op zaken als de financiering van het pro ject, (Europese) subsidiemoge lijkheden en het opzetten van aquisitielijnen en benodigde net werken. Stoffels en Looymans hopen dat de Poort van Zeeland er over drie jaar staat en draait zoals zij dat voor ogen hebben. Prijs voor Vlissingse ondernemer VLISSINGEN - De Vlissingse ondernemer Peter van Druenen van Exed Internet is gekozen tot 'ondernemer van het jaar' van de gemeente Dronten. Exed ont wikkelt webtoepassingen voor onder meer Shell, Achmea, GlaxoSmithKline, Organon, ETOS en Reed Elsevier. De jury prees Van Druenen voor de grote landelijke klantenkring die Exed heeft opgebouwd. „Het heeft Dronten op internet- gebied beslist op de Nederland se kaart gezet. De succesvolle en kosteneffectieve introductie van de gemeentelijke website en het van de grond komen van de sta gevacaturebank in Dronten, heb ben zeker bijgedragen aan de verkiezing", aldus het juryrap port. Van Di-uenen was verrast en prees de achttien medewer kers. „Zonder hen had Exed dit niet kunnen neerzetten. kunst door Rolf Bosboom KRUININGEN - Podium Rei- merswaal, dat theatervoorstel lingen in de dorpshuizen in het oosten van Zuid-Beveland verzorgt, kijkt over de Zeeuw se grens heen. Er is een samen werking op gang gekomen met de gemeente Woensdrecht, met voorstellingen in multi functioneel centrum Klooster hof in Hoogcrheide. Sinds de bouw van het nieuwe gemeentehuis in Hoogerheide, onderdeel van het multifunc tioneel centrum, beschikt de gemeente over een theater zaal. Dat werd echter maar be perkt gebruikt. De beheerder van Kloosterhof, enthousiast geworden na het bezoeken van een voorstelling in Rilland, be naderde daarom vorig jaar pro grammeur Jacques Boonman van Podium Reimerswaal. Die zag direct' kansen. „Het is een geweldig zaaltje, met aller lei faciliteiten, maar er gebeur de eigenlijk niets. Dat is dood zonde." Er is een tribune die plaats biedt aan 280 mensen. Daarnaast is er voldoende ruimte voor een aantal rijen stoelen, waardoor de totale ca paciteit oploopt tot een kleine vierhonderd bezoekers. Dat is meer dan de grootste locatie waar Podium Reimerswaal over kan beschikken (Kruinin- gen). Boonman is direct aan de slag gegaan om een bescheiden pro grammering op te zetten. Met hulp van de gemeente Reimers- waal kon een bijdrage van 10.000 euro bij de gemeente Woensdrecht worden losge weekt. Door sponsors te zoe ken en voorstellingen te kie zen die naar verwachting veel mensen trekken, probeert Boonman het financiële risico verder zo klein mogelijk te houden. Nieuwjaarsconcert Er zijn inmiddels twee, succes volle kindervoorstellingen in het Kloosterhof geweest (Ha- kim en Cowboy Billy Boem). Vanavond verzorgt het Zeeuws-Brabantse koor A58 om 20.00 uur een nieuwjaars concert. De helft van de inkom sten, zes euro per verkochte kaart, gaat naar giro 555 voor de slachtoffers van de zeebe ving in Azië. Boonman heeft nog twee voor stellingen op het programma staan voor Hoogerheide. Voor de kinderen komt donderdag 27 januari Kabouter Klus met de Klus Klungel Show. Folk groep Knijn treedt zaterdag 5 maart op. Toekomst De gemeentepolitiek in Woens drecht praat binnenkort over cle verdere toekomst van de theater activiteiten. „Hopelijk komt er een structurele subsi die", zegt Boonman. Hij gaat er niet van uit dat er uiteinde lijk één organisatie ontstaat die zowel in Reimerswaal als in Hoogerheide program meert, maar denkt eerder aan een aparte stichting of werk groep voor Kloosterhof. „Het belangrijkste voor mij is dat er een goede afstemming is in de programmering. Rockband Yes You Did uit Middelburg maakt kans op de titel beste Zeeuwse live-band van het afgelopen jaar. foto Willem Mieras Het Zeeuws-Brabantse koor A58 geeft vanavond om 20.00 uur een nieuwjaarsconcert voor Azië. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Vier bands ma ken kans op de titel beste Zeeuwse live-band van het afge lopen jaar: The Juke Joints, For The Alliance, Yes You Did en Void of Air. Zij treden zaterdag 29 januari op tijdens de jaarlijk se uitreiking van de Zeeuwse Popprijzen, in het Arsenaalthea ter in Vlissingen. Behalve de strijd om de beste li ve-band worden er ook prijzen toegekend aan de beste cd, het beste artwork (cd-ontwerp) en beste website. Daarvoor maakt de organiserende Stichting Pop muziek Zeeland dit jaar geen no minaties bekend. Zeeuwse bands kunnen hun werk inzen den waarna deskundigen en de stichting een keuze maken. Voor de prijs van beste li ve-band zijn de kandidaten wel bekend. Ze komen voort uit de lijstjes met favorieten die de di verse poppodia in de provincie hebben opgesteld. De vier geno mineerden geven op 29 januari elk een optreden van twintig mi nuten. De winnaar wordt be paald door zowel een jury als door het publiek. Bluesband The Juke Joints is veruit het meest gerenommeerd van de vier geselecteerden. Zij timmeren al meer dan twintig GOES - Enkele dagen voor zijn negentigste verjaardag is woens dag Jan Pieter Kousemaker uit Goes overleden. Hij was, in 1945, mede-oprichter van de Goese Operette Vereniging, waarvan hij veertig jaar diri gent was. Onder zijn leiding werden 42 operettes gespeeld, met, in totaal 136 voorstellingen. Kousemaker dirigeerde ook diverse koren en orkesten en was werkzaam als muziekleraar, onder meer bij de Zeeuwse Muziekschool. In 1986, bij zijn afscheid van de Goese Operette Vereniging, ontving hij de eremedaille behorend bij de Orde van Oranje-Nassau. Kousemaker wordt maandag in Kruiningen begraven. jaar met succes aan de weg, in binnen- én buitenland. De Schouwse punkrockgroep For The Alliance heeft de afgelo pen jaren een stevige naam opge bouwd en is op vrijwel elk festi val te vinden. Twee jaar geleden won zij al de Zeeuwse Popprijs van beste live-band. Yes You Did uit Middelburg schopte het afgelopen jaar tot cle finale van de Zeeuwse Belof te en stond onder meer op Mos selrock in Yerseke. Tijdens Dijk- rock bij Rilland won zij de com petitie voor jonge bands. Void of Air begon in 2002 als singer/songwriterproj eet van Jo- han Jeras uit Dordrecht, maar groeide een jaar later uit tot een band met Zeeuwse leden, die meteen de Unplugged Competi tie won. Het afgelopen jaar stond Void of Air onder meer op Sunburn in Vlissingen. Film by the Sea presenteert voorpremières door Rolf Bosboom VLISSINGEN - In de reeks filmvoorstellingen die het festival door het jaar heen verzorgt, presenteert Film by the Sea de komende we ken drie Nederlandse voor premières. De thriller Enduring Love van regisseur Roger Mi- chell is dinsdag 11 januari te zien. De film is geba seerd op de bestseller van Ian McEwan en gaat over een groep mensen die van uit een luchtballon een tra gisch ongeluk zien gebeu ren, waarbij ze machteloos moeten toekijken. Door het ongeval ontstaat een vreemd soort band tussen de passagiers, die elkaar voorheen niet kenden. Hoofdrolspelers zijn Rhys It'ans, Daniel Craig en Sa- mantha Morton. De Nederlandse voorpre mière van The Sea Inside is dinsdag 25 januari. Regis seur Alejandro Amenabar werd bekend met thrillers zoals Tesis, Abre Los Ojos en The Others. The Sea In side gaat over een man die al dertig jaar verlamd in bed ligt. Zijn wereld wordt op z'n kop gezet door de komst van twee vrouwen. De belangrijkste acteurs zijn Javier Bardem en Belén Rueda. De film won al drie onderscheidingen op het filmfestival van Ve netië, waaronder die van beste internationale film en beste acteur. Voor de Golden Globes heeft The Sea Inside meerdere nomi naties. Sideways van regisseur Alexander Payne, dinsdag 1 februari te zien in Vlissin gen, maakt zelfs kans op ze ven Golden Globes. Paul Giamatti speelt een misluk- te schrijver die met zijn bes te vriend een lange auto- trip onderneemt naar Cali- fornië. Alle filmvoorstellingen vin den plaats in de Vlissingse bioscoop Cine City en be ginnen om 19.00 uur. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij zo wel de bioscoop als De Drukkerij in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 61