Bouterse eist nieuw onderzoek PZC Offensief Duitse schandaalpers tegen bijbaantjes Duitse politici Orthodoxen Georgië vieren Kerstmis VN-troepen Congo verkrachten vrouwen Strengere bewaking Spaanse grens wordt asielzoekers fataal Klachtenregen over uitzending opera Jerry Springer Raadsman ex-legerleider vecht procedures aan Website voor opsplitsing België Cruijff in bres voor eurogrondwet Hulpje Dutroux niet vervroegd vrij Veertig jaar voor vrouwenmoord Rel om vermiste Prozac-papieren Politie schuift splinter IRA bankroof in de schoenen Unhcr verwacht volksverhuizing in Zuid-Soedan Hoxha is geen oorlogsveteraan Palestijnse kandidaat Jeruzalem uitgezet zaterdag 8 januari 2005 Hnnr Esther Gotink LONDEN - De BBC zendt van avond een opera uit waarin 3168 keer het woord 'fuck' wordt uitgesproken. •jerry Springer The Opera' heet de controversiële Londense West End-theaterproductie, die gebaseerd is op de Springers le ven als gastheer bij zijn succes volle Amerikaanse tv-talkshow. Nog voordat de opera is uitge- zonden regent het klachten bij de BBC. Behalve de protesten in zake het grove taalgebruik, zijn er protesten vanwege de blasfe mie in het stuk. Zo wordt Jezus opgevoerd in een luier en geeft hij toe 'een beetje homofiel' te zijn. Springer krijgt in het stuk de taak geschillen tussen God en de duivel te beslechten op de zelfde manier die hij doorgaans in zijn eigen praatprogramma hanteert. Dominee Parsons uit Dartford noemde de tv-uitzending 'meer dan een aanval op het christen dom'. „Het is een aanval op aan vaardbare maatschappelijk nor men in het algemeen, een aanval op respect en fatsoen." Het Britse commissariaat voor de media, Ofcom, kreeg al meer dan 5500 klachten binnen over de uitzending. Bij de BBC zelf kwamen meer dan 15.000 pro testen binnen.De Springer-ope ra trekt nog steeds volle zalen en daarom heeft de BBC beslo ten om de uitzending ondanks alle opwinding door te zetten (BBC2, 23.00 uur). De omroep liet geestelijken weten het beleid niet onder de druk van gelovigen bij te zullen stellen. De musical is een satire en zal 'niet naar ieders smaak' zijn, stelde een zegsman van de BBC. „Het is onze opdracht pro gramma's te bieden voor alle lagen van de bevolking. Dit is een fantastisch theaterstuk, de BBC heeft daarom een taak dit aan het brede publiek te tonen." De nationale vereniging voor de scheiding van kerk en staat. NSS, steunt de beslissing van de BBC. „Deze georganiseerde aanval is de zoveelste in een serie pogingen van religieuzen om te bepalen wat we kunnen zien of zeggen in dit land", aldus vice-president Sanderson. GPD van onze redactie buitenland PARAMARIBO - Bij het Hof van Justitie in Paramaribo ligt een verzoek tot heropening van het gerechtelijk vooronderzoek naar de decembermoorden van 1982. Het verzoek is ingediend door de raadsman van de hoofd verdachte. oud-legerleider Bou terse. diend omdat er vormfouten zou den zijn gemaakt bij de uitrei king van de kennisgeving over verdere vervolging. Die is vol gens Kanhai uitgereikt aan de minderjarige dochter van zijn cliënt. Het Openbaar Ministerie laat weten dat alles correct is verlopen. De kennisgevingen van verdere vervolging werden in december aan 26 verdachten verstrekt. Ze zouden in de perio de van 7 tot 9 december 1982 be trokken zijn geweest bij het op zettelijk om het leven brengen van 15 tegenstanders van het re gime van Bouterse. Het is niet duidelijk wanneer het Hof van Justitie de bezwaar schriften in behandeling neemt. Indien het Hof de bezwaarschrif- terren toewijst, is er geen moge lijkheid meer de verdachten te dagvaarden en te vervolgen. De termijn van dertig dagen na sluiting van het gerechtelijk vooronderzoek is namelijk ver streken. De rechter-commissa- ris sloot het onderzoek op 2 de cember 2004 af. ANP BRUSSEL - Een Vlaams parlementslid hoopt dat België binnen afzienbare tijd wordt opgeheven. Mark Demes- maeker heeft de website opgezet www.geen200jaar.be, doelend op het 175-jarig bestaan in 2005. De site toont hoe België doormidden wordt gezaagd. Hij stelt dat Vlaanderen jaarlijks miljarden euro's moet over maken aan het Franstalige deel Wallonië. Diefstal, vindt de politicus van het Vlaams-nationalistische N-VA. Hij wil dat Vlaanderen een zelfstandig land binnen de Euro pese Unie wordt. ANP BARCELONA - Johan Cruijff is een van de elf 'bekende Spanjaarden' die door de Spaanse regering zijn aange zocht de bevolking op te roepen om straks hun stem uit te brengen over de Europese grondwet. Sinds gisteren is de ex-voetballer en ex-trainer van Barce lona dagelijks op tv te zien in een voorlichtingsspotje. Daarin spoort hij de Spanjaarden aan om op 20 februari mee te doen aan het referendum. GPD BRUSSEL - Het hulpje van de Belgische kindermoorde naar Mare Dutroux, Michel Lelièvre, heeft zijn kans op vervroegde vrijlating voorlopig verpest. Hij is in zijn cel betrapt met 2 gram softdrugs. Lelièvre was tot 25 jaar cel veroordeeld. Half maart heeft hij eenderde van zijn straf erop zitten. „Hij kwam in aan merking om te worden vrijgelaten. Maar ik vrees dat de vrijlating door zijn stommiteit zal worden uitgesteld", al dus zijn advocaat Slusny gisteren. ANP/Belgci CIUDAD JUAREZ - Een rechtbank in de stad Ciudad Juarez in het noorden van Mexico heeft tien leden van een bende tot elk veertig jaar cel veroordeeld voor de moord op vijftien vrouwen. De Mexicaanse krant El Uni versal berichtte gisteren dat twee rechters in Ciudad Jua rez de bendeleden veroordeelden voor onder meer moord met voorbedachte rade en lidmaatschap van een misdadi ge organisatie. De veroordeelden waren tussen 1995 en 1999 opgepakt. In Ciudad Juarez zijn sinds 1993 bijna vierhonderd vrou wen vermoord. Verwanten van de slachtoffèrs wezen erop dat met de aanhouding van de bendeleden geen einde kwam aan de moord op vrouwen in de stad. ANP INDIANAPOLIS - Het Amerikaanse farmaceutische be drijf Eli Lilly and Co., producent van het antidepressi vum Prozac, heeft gisteren ontkend dat documenten over de veiligheid van het medicijn jarenlang vermist zijn ge weest. Het vooraanstaande Britse medische tijdschrift British Medical Journal (BMJ) stelde vorige week dat het vertrou welijke documenten in handen had gekregen, die Prozac in verband lijken te brengen met gewelddadigheid en suïcidaliteit. Lilly stelt echter dat die papieren meer dan tien jaar geleden al aan de Amerikaanse autoriteiten zijn gegeven. ANP van onze redactie buitenland KINSHASA - De Verenigde Na ties hebben erkend dat vredes troepen in de Democratische Re publiek Congo zich schuldig ma ken aan verkrachtingen. Uit een intern onderzoek naar 72 mogelijke verkrachtingen blijkt dat het om een 'ernstig en voortdurend probleem' gaat, meldden de VN gistereng. Twintig zaken zijn zo gedetail leerd dat ze verder in behande ling worden genomen. De ver moedelijke daders zouden uit Frankrijk, Uruguay, Pakistan, Nepal, Marokko, Tunesië en Zuid-Afrika komen. Nederland neemt niet deel aan de vredesoperatie, die moet hel pen de orde in Congo te herstel len, nadat een burgeroorlog in het land van 1998 tot 2003 naar schatting 2,5 miljoen levens eis te. De VN-missie in Congo zelf meldde gisteren dat afvallige re geringsmilitairen in het oosten van Congo zeker dertig burgers vermoord. Duizenden overleven den zijn op de vlucht geslagen. Het stadje Buramba, dat voor de massaslachting ongeveer 10.000 inwoners telde, is nu ge heel verlaten. De VN-missie onderzocht het bloedbad in de provincie Noord-Kivu op 17 december. Volgens de missie was er sprake van 'systematische executies' van vrouwen en kinderen. Het dodental kan nog oplopen om dat veel lijken zijn verbrand of nog niet zijn gevonden. De daders behoren tot RCD-Go- ma, een voormalige rebellen groep die door Rwanda wordt gesteund. Formeel zijn die rebel len opgenomen in het regerings leger. Zij raakten echter in de cember slaags met het regerings leger toen dat oprukte om de grens met Rwanda te verster ken. ANP/RTR/DPA/AFP van onze redactie buitenland BELFAST - Een afsplitsing van het verboden Ierse Republikein se Leger was verantwoordelijk voor de bankroof in december in Belfast. Dat zei gisteren poli tiechef Hugh Orde in Noord-Ier- land. Orde zei dat de overvallers bij de bankroof bij de Northern Bank 26,5 miljoen pond (38,3 miljoen euro) meenamen. Britse media lieten eerder weten dat de buit 22 miljoen pond (31,8 miljoen euro) bedroeg. De Northern Bank heeft laten weten dat het alle bankbiljetten van 10, 20, 50 en 100 pond wil te rughalen om ze daarna in een an dere kleur en met speciale ken merken opnieuw uit te brengen. Met die maatregel hoopt de bank een bijdrage te leveren aan het opsporen van de gesto len bankbiljetten en de bankro vers. De Northern Bank is een van de commerciële banken in Noord-Ierland die eigen bank biljetten in omloop hebben. Het laten drukken van nieuwe biljet ten met een totaalwaarde van 300 miljoen pond duurt acht we ken. De politie heeft tot nu toe geen verdachten van de bankroof opgepakt. Ook zijn er geen gestolen bankbiljetten te ruggevonden. Twee weken gele den ontkende de IRA elke be trokkenheid. Volgens Sinn Fein, de politieke arm van de IRA, is de verdenking 'niets meer dan een politiek bevooroordeelde aantijging'. ANP (Advertentie) ^^1 B SCHOONMAAKBEDRIJF ^dfiSÜ BLEIJENBERG Schoonmaakbedrijf Blqijenberg b.v. Scheldestraat 98, Postbus 230. 4380 AE Vlissingen Tel: 0118-417500. Fax. 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185. Postbus 150, 4870 AD Etten-Leur Tel: 076-5083594. Fax: 076-5083501 info@bleijenbergbv.nl www. bleijenbergbv. nl Vertraging [„Volkomen kolder", zeg advo- caat F. Kruisland van de nabe- staanden. De door Kanhai opge- R somde zaken horen volgens j Kruisland op de zitting thuis en niet bij de rechter-commissaris. Kruisland ziet in het verzoek tot ij heropening van het gerechtelijk B vooronderzoek een poging tot ii vertraging van de berechting van Bouterse. De advocaat van Bouterse heeft ook een bezwaarschrift inge- NAIROBI - De VN-vluchtelinge- norganisatie Unhcr verwacht TBILISI - Inwoners van Tblisi dragen de nationale Georgische vlag mee in de traditionele kerstprocessie. De Russisch-orthodoxe kerk viert Kerstmis op 7 januari, omdat in dat een half miljoen ontheem- dit geloof de Juliaanse kalender wordt gehanteerd. foto Zurab Kurtsikidze/EPA den terugkeren naar het zuiden van Soedan, nu rebellen uit die Bouterses advocaat Kanhai meent dat enkele zaken in het onderzoek niet goed zijn verlo pen, aldus de raadsman gisteren in de krant De Ware Tijd. Kan hai stelt dat de rechter-commis saris in het gerechtelijk vooron derzoek heeft nagelaten getui gen te confronteren met de ver dachte Bouterse. Dat zou voor een goede rechtsgang nodig zijn. Ook zouden getuigen aan een 'psychologische evaluatie' moe ten worden onderworpen, meent Kanhai. De zaak heeft zich in 1982 afgespeeld en nage gaan moet worden of de getui gen mentaal in staat zijn na zo lange tijd nog betrouwbare ver klaringen af te leggen. regio en de Soedanese regering morgen een vredesakkoord wil len sluiten. De Unhcr is daarom begonnen tentenkampen voor de vluchte lingen op te zetten, aldus de or ganisatie gisteren in een verkla ring De vredesakkoorden worden on dertekend in de Keniase hoofd stad Nairobi. De Soedanese rege- i ringen de belangrijkste rebellen- R beweging in Zuid-Soedan, j' SPLM, bereikten vorige week overeenstemming over de laat ste kwesties. I De burgeroorlog in het zuiden van Soedan is het langstlopende I conflict in AfrikaDe rebellen van de SPLM leverden meer dan twintig jaar strijd met het l regeringsleger. ANP/RTR TIRANA - De vroegere commu nistische dictator van Albanië, Enver Hoxha, is geen oorlogsve teraan. Er is geen bewijs dat hij in de Tweede Wereldoorlog ac tief tegen de Italianen en Duit sers heeft gevochten. Dit heeft de Albanese minister van Defensie, Majko, bekendge maakt. Hij legde een beslissing van de veteranencommissie om Hoxha als oorlogsveteraan te be schouwen, naast zich neer. Majko stelde dat documenten - bewijsstukken zoals brieven van vroegere strijdmakkers - ontbreken om Hoxha de titel te geven. GPD/RTR door Henk van den Boom BARCELONA - Zeker 300, maar mogelijk 500 Afrikaanse vluchtelingen zijn vorig jaar ver dronken bij hun poging illegaal ln bootjes over te steken naar Spanje. Nooit eerder was het aantal slachtoffers zo groot. Volgens een Spaanse organisa- i he voor mensenrechten is dat het gevolg van de steeds strenge re grensbewaking aan de Spaan se zuidkust. De meest gangbare route om het j Europese vasteland te bereiken was tot voor kort de 14 km lan- ge oversteek over de Straat van Gibraltar. Sinds daar een zeer effectief radarsysteem is geko- men, gefinancierd door de Euro- pese Unie, brengen men- sensmokkelaars hun klanten j vanaf de Afrikaanse westkust naar een van de Canarische Ei landen. Dat is een gevaarlijke oversteek van ruim honderd kilometer, i Daarbij zijn vorig jaar 256 men den verdronken. I-iet aantal do den in de Straat van Gibraltar is sterk afgenomen tot 25, om dat die route nu veel minder wordt gebruikt. Opvallend is dat 71 mensen ver dronken op het moment dat de Guardia Civil hen probeerde te 'redden', zoals dat in politiejar gon wordt genoemd. De vluchte lingenorganisaties zetten vraag tekens bij die interpretatie. Vol gens hen raken de vluchtelingen in paniek bij nadering van pa trouilleboten op volle zee. De meeste ongelukken gebeuren als de politie de mensen uit de scheepjes overzet op de politie- boot. De bootjes slaan om of de mensen springen over boord. Bij de laatste dramatische 'redding' door de Guardia Civil op 28 no vember bij Fuerteventura, ver dronken zestien Afrikanen, Ongeschikt Volgens cle vluchtelingenorgani satie zijn de patrouilleschepen ongeschikt om veilig arrestaties op zee uit te voeren. Ze vindt dat er een radicaal andere aan pak moet komen. GPD die ergens anders nog (zeer veel) geld verdient, laadt de verden king van partijdigheid op zich, oordeelde de Bild-commentator. De kwestie speelt sinds het re cente aftreden van Laurenz Meyer als algemeen secretaris van de CDU, de grootste opposi tiepartij. Meyer bleek van het stroomconcern RWE betalingen te ontvangen, die hij niet bij zijn partij had gemeld. Naarmate er meer leugens aan het licht kwa men, werd Meyers positie on houdbaar. Hoewel op internet-forums zeer kritisch wordt gediscussieerd over bijbaantjes, vinden veel politici dat zij juist op deze ma nier in contact blijven met de kiezers en met wat er speelt in de samenleving en in het be drijfsleven. De sociaal-democratische frac tievoorzitter Franz Müntefering (SPD) wil, in samenwerking met de andere fractievoorzitters, de uit 2002 stammende gedragsco des voor parlementariërs aan scherpen. Die regels bepalen dat de afgevaardigden hun bijbaan tjes moeten opgeven bij de Bondsdag-voorzitter. Politici uit de verschillende parijen wil len nu dat ook openbaar wordt hoeveel met de nevenfuncties wordt verdiend. Müntefering vindt alle kritiek overtrokken. „De Bondsdag is geen beroepsvrije zone", zei hij. De sociaal-democraat waar schuwt wel voor lobbyisme. Geen verbod Omdat zoveel politici bijbaan tjes hebben - meestal met inkom sten tussen 500 en een paar dui zend euro - is er geen meerder heid te vinden voor een verbod op nevenfuncties. Zelfs de presi dent van de Bond van Belasting betalers vindt een verbod te ver gaan. „De burgers moeten ge woon de getallen en de feiten kennen, opdat zij kunnen beoor delen of er sprake is van finan ciële afhankelijkheid." GPD door Wierd Puk BERLIJN - Een groot aantal Duitse politici ligt onder vuur omdat zij neveninkomsten blij ken te hebben. Hoewel het Bondsdagafgevaardigden is toe gestaan bijbaantjes te hebben, eist parlementsvoorzitter Wolf gang Thierse (SPD) meer open heid. Thierse reageert op berichten in vooral de schandaalpers. Het in vloedrijke massablad Bild vraagt zich af of de onafhanke lijkheid van politici niet in het geding is, als zij nog op de loon lijst voorkomen van bedrijven als Siemens en Volkswagen. Veel grote Duitse ondernemin gen blijken politici op projectba sis te betalen. 'Dresdner Bank betaalt belang rijke CDU-politica', kopte Bild boven een artikel over het 37-ja- rige christen-democratische bondsdaglid Hildegard Müller. Deze vertrouweling van partij - leidster Angela Merkel blijkt maandelijks twintig uur per week bij de Dresdner Bank te werken. Zij krijgt hiervoor 2000 euro betaald. Iedere politicus, van onze redactie buitenland JERUZALEM - Twee dagen voor de Palestijnse presidents verkiezingen heeft de Israëli sche politie kandidaat Mustafa Barghouthi in Jeruzalem opge pakt. Barghouthi staat in de pei lingen voor de verkiezingen van morgen op circa 20 procent en is de grootste rivaal van de gedood verfde winnaar Mahmoud Ab bas. De links-georiënteerde Barg houthi werd op weg naar het vrijdaggebed in de Al Aqsamos- lcee door agenten in burger aan gehouden, aldus ooggetuigen. Na een paar uur te zijn vastge houden werd hij naar de Weste lijke Jordaanoever vervoerd en vrijgelaten. Barghouthi stelde dat hij toe stemming had om in Oost-Jeru- zalem te zijn. Een Israëlische po litiewoordvoerder zei echter dat de politicus niet in de moskee mocht komen. „De moskee is een gebedsplaats en geen plaats voor propaganda." Ook PLO-leider Abbas had aangekondigd naar het vrij daggebed te gaan, maar besloot daarvan af te zien omdat de Israëlische autoriteiten hem wilden laten omringen met Is raëlische veiligheidsagenten. Dat zou hem naar eigen zeggen in verlegenheid hebben ge bracht. Israël begon donderdag zijn troe pen terug te trekken uit de ste den op de Westelijke Jordaanoe ver. Jeruzalem wil daarmee voorkomen dat het beticht wordt van inmenging in de presi dentsverkiezingen Volgens de Israëlische minister Shalom blijven de Israëlische militairen 72 uur weg uit de bezette gebieden. Israël wil de verkiezingen soepel laten ver lopen. Honderden internationa le waarnemers, onder leiding van de Amerikaanse oud-pre sident Carter, houden toe zicht op de stembusgang. ANP/RTR/AFP Mustafa Barghouthi (rechts) zit met Israëlische agenten in een auto na zijn aanhouding bij de Al Aqsamoskee in Jeruzalem. foto Ammar Awad/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5