Kassen bij Rilland in het groen PZC Weer eens wat anders dan een landschap Nissenaren willen af van lelijke lawaaimakende luchtververser PZC Binnenschippers hikken aan tegen beveiliging haven Tholen wil terugkeer onderscheidingen GRATIS lYilttllllH ,13 Bijna vijf ton beschikbaar om glastuinbouw aan zicht te onttrekken Raadslid wil schelpenmuseum Zaamslag redden Horeca moet overleggen met tegenstanders Boete voor slaan zus Ziekenhuis krijgt PET-scan SP-raadslid begint voor zichzelf Vijf weken voor stelen computers Duidelijkheid Dol-Fijn nabij VARISO zaterdag 8 januari 2005 fjnnr LucOggel j LT.MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen wil de moge- j lijkheid om personen en organi saties die zich voor de Thoolse samenleving hebben ingezet te kunnen eren, nieuw leven inbla- jen. Tholen had ooit een regeling .voor de instelling en toekenning van het ereburgerschap en de ge meentelijke erepenning, maar die is na de herindeling met Sint-Philipsland in 1995 komen te vervallen. Met de herinvoering wil Tholen een middel hebben om personen die niet direct in aanmerking kom men voor een koninklijke onder scheiding danwel daar geen prijs op stellen, toch een blijk van waardering geven. Het gaat dan onder anderen om mensen die zich in de gemeente Tholen (vrijwillig) inzetten voor maat schappelijke organisaties of bij zondere prestaties leveren op cultureel of sportief gebied. Ook organisaties kunnen in aanmer king komen. Het is overigens niet van belang of de voorgedra gen persoon in de gemeente woont. Het college pleit voor de instel ling van een gemeentelijk ere burgerschap, een erepenning en een medaille van verdienste. In die drie onderscheidingen kan een gradatie worden aange bracht; die kan worden afge stemd op de persoon en de aard van de geleverde prestatie. Het ereburgerschap zou volgens B en W dan de hoogste onderschei ding moeten zijn, die ook slechts in zeer bijzondere geval len zal worden toegekend. Daar na volgen de erepenning en de medaille. Het is nog niet duide lijk op welke manier personen kunnen worden voorgedragen. Het college wil verschillende (re gionale) kunstenaars ontwerpen laten maken voor de erepen ning, de medaille en de bij de on derscheidingen behorende draagspelden. Het beste ont werp wordt uitgekozen. Het voorstel komt aan bod tijdens de raadsvergadering van 27 ja nuari, die om 19.30 uur begint. HnnrRob Paardekam RILLAND - Er komt 480.000 eu ro beschikbaar voor een betere landschappelijke inpassing van liet glastuinbouwgebied in de -Bafhpolder bij Rilland. Met bre ide groenstroken moeten de kas sen straks aan het zicht van pas santen en omwonenden worden onttrokken. Tiet geld wordt opgebracht door het VSB-fonds, de provincie, de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO), de tuinders ui het gebied zelf en investe ringsmaatschappij Fortis; de ini tiatiefnemer van het kassenge- pied. De gemeente Reimerswaal geeft ,Onze bijdrage is het beschikbaar stellen van men- i", zegt-wethouder C. Knuit. >Zo neemt een ambtenaar zitting de projectgroep die de inpas- Bezorgklachten: 00-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel; 0113-315670 Fax:0113-315669 R-mail: redgoes@pzc.nl Erank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Miekevan der Jagt Freek Janssen Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie I Stationspark 28 Postbus 31 4480AA GOES Tel: (0113)315500 Pax; (0113)315669 j P-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl P-mail; web@pzc.nl de nieuwe groenzone aan te leg gen, zodat die ook een recreatie ve functie krijgt. De mogelijkhe den daarvoor moeten nog beke ken worden. De ZLTO heeft het initiatief genomen voor de land schappelijke inpassing van het gebied, omdat de organisatie merkte dat veel mensen, en niet alleen de omwonenden, zich stoorden aan het feit dat cle kas sen open en bloot in het land schap staan en niet omgeven zijn door groen. Ook de dorps raad, van Rilland dringt al lang aan op een betere inpassing van de kassen. Voorzitter C. de Vries zegt zeer tevreden te zijn over het bedrag dat beschikbaar is ge steld. De landschappelijke inpassing houdt in dat het hele gebied straks omgeven is door groen. Daar zullen vooral de bewoners •van de Middenhof blij mee zijn, pant zij klagen al lange tijd dat een beloofde groenstrook tussen de kassen en hun woningen er steeds maar niet komt. De bewo ners zeggen veel hinder te onder vinden van het nachtelijke licht in de kassen Het groen moet .dat straks enigszins tegenhou den. De projectgroep zal zich de komende tijd buigen over de de rails van de landschappelijke in- ïg', bijvoorbeeld over het .soort bomen, struiken of heggen dat er moet komen. Er zijn ook en om een fietspad door ZAAMSLAG - De gemeente Ter- icuzen moet zich inzetten voor het behoud van het Schelpenmu- seum in Zaamslag. Dat stelt raadslid C. Freeke (LCF) in schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders. Het raadslid wijst er op dat eige naar Gerrit de Zeeuw (76) geen leneuze opvolgers heeft om het museum open te houden. iHet zou jammer zijn als deze unieke en tevens buitengewoon üe collectie voor de gemeen- Terneuzen verloren zou laan", aldus Freeke. genoeg voor het college Van burgemeester en wethou ders, zo meent Freeke, om het museum te bezoeken. 'Heel bijzonder', vindt bloedplasmadonor A. Kerkhove de tekeningen en de gedichten van vmbo-leerlingen in de Goese bloedbank. foto Willem Mieras door Joeri Wisse GOES - Een foto, een tekening en een gedicht. Die drie elementen zijn door derdejaars vmbo-leerlingen van het Buys Ballot College in Goes samenge smolten tot een drieluik. Het resultaat is nog tot eind maart te zien in de bloed bank in Goes. De drieluiken zijn vorig schooljaar ge maakt tijdens de lessen Nederlands en culturele en kunstzinnige vorming (ckv) voor het zogeheten Bazarproject. Met subsidie die voor dit project beschik baar was, kon het Buys Ballot College de posters laten drukken. Het Bazarpro ject heeft als doel om lezen onder vm- bo-scholieren te bevorderen. Zeeuwse bibliotheken en jeugdzorginstellingen participeren in het project. Voor de les Nederlands nam elke leer ling een foto mee die hem of haar aan sprak. De foto vormde het uitgangspunt om een gedicht te schrijven. Bij het vak ckv maakten de ruim zestig vmbo'ers een tekening bij hun foto. Ckv-docent L. Beye besteedde vervolgens heel wat uurtjes achter de computer om de foto, de tekening en het gedicht tot één ge heel te maken. A. Kerkhove komt vandaag voor de vijf tigste keer bij de bloedbank. Ze heeft al heel wat kunst zien hangen tussen de apparatuur en de behandelstoelen. De werken van de leerlingen van het Buys Ballot College kan ze wel waarderen. „Dit is weer eens wat anders dan een landschap of een schilderij met bloe men. Dit is echt heel bijzonder. Als ik het zo zie, zijn het echt talenten." Andere mensen die bloed of plasma af staan, zijn ook enthousiast over de nieu we expositie. Al snel gaat het gesprek- met de medewerkers van de bloedbank over de nieuwe expositie. Het afgeven van plasma duurt ongeveer één uur, de werken van de vmbo'ers worden dus uitgebreid bekeken. De kunstwerkjes zijn door inspanning van Beye in de bloedbank aan de 's Gra- venpolderseweg terechtgekomen. Als beeldend kunstenaar werd hij benaderd om te exposeren. Hij stelde echter voor om het werk van zijn leerlingen op te hangen in de ruimtes van de bloedbank. Bij de bloedbank is elke drie maanden ruimte voor kunstenaars om hun werk tentoon te stellen. Contractje Beye selecteerde twintig werken voor de bloedbank. Voordat de posters wer den gedrukt, stelde Beye een contractje op dat moest worden ondertekend door de leerling en de ouders of verzorgers. Daarmee verklaarden ze er akkoord mee te gaan dat hun werk voor iedereen is te zien. „De leerlingen geven toch een stuk intimiteit weg. Hun emoties ko men heel direct naar voren in de gedich ten en tekeningen", zegt Beye. Niet alle gedichten zijn echter zwaar op de hand. Carola schreef: Het is span nend wat zal er gebeuren ik hoop niet dat hij op zijn muil gaat pleuren over een tekening van een crosser. On derin is de inspiratiebron te zien, een fo to van een crosser. Andere leerlingen kiezen voor een gedicht over mode, hun huisdier, voetbal of rockzanger Kurt Co- bain. Gevoeliger Kim maakte een gevoeliger gedicht over een onmogelijke relatie. Zij teken de twee mensen die naast een poort tus sen twee gebouwen staan. In de plaats van de deur is een foto afgebeeld van een verliefd stel. Ik keek en jij keek te rug Maar we wisten allebei wij mo gen dit niet Maar het ging niet weg 1 keertje heel stiekem We spraken af bij het flatgebouw wat al een tijdje niet meer ivas Het was er heel grauw Ik dacht, wat moet ik nou? De bloedbank is maandag geopend van 14.00 tot 20.00 uur, op dinsdag en don derdag van 8.00 tot 20.00 uur en op vrij dag van 12.00 tot 15.30 uur. Ook het pu bliek kan dan een kijkje komen nemen. door Mieke van der Jaqt NISSE - Omwonenden van het dorpshuis in Nisse dreigen in be roep te gaan bij de Raad van Sta te, als de gemeente Borsele be zwaren tegen een luchtbehande lingsinstallatie niet snel serieus neemt. Het apparaat op het dak van het dorpshuis is al een jaar inzet van geruzie tussen de ge meente Borsele en de inwoners van het dorp Nisse. Er wil maar geen zegen rusten op het dorpshuis, dat nog niet zo lang geleden voor veel geld is verbouwd. Dat de kelder van de schietvereniging Pro Patria nog steeds lekt, nemen de dorpsbe woners de gemeente niet kwa lijk maar wel dat er al een jaar een zeer ontsierende installatie op dak van het dorpshuis staat. Zelfs op de laagste stand maakt de installatie nog vreselijk veel leven en in het dorpshuis zelf verspreidt het niets anders dan een onaangename kou. Buur man Tunnis Meijer is het na veel heen-en-weer-gepraat nu wel beu. ,,Die installatie is op het dak gezet zonder milieu- of bouwvergunning. Er is van tevo ren niet met de omwonenden, niet met de dorpsraad en niet met het bestuur van het dorps huis over gesproken. Er bleek een wettelijke verplichting voor de eigenaar van het dorpshuis, de gemeente, om de lucht te be handelen. Dat is de enige grond die de gemeente heeft. Nu blijkt dat het ding niet deugt, doet de gemeente nog steeds niets." Een andere buur, Ineke Korstan- je, vertelt hoe verbaasd de dorps bewoners waren toen het glim mende gegalvaniseerde monster op het dak werd gezet. „Ten eer ste'wisten we van niks en ten tweede moeten de mensen hier de verandering van de glaslat ten bij wijze van spreken nog aanvragen. Dat is goed, want Nisse is een beschermd dorpsge zicht. Maar als je jaren bezig bent om een onzichtbare serre aan de achterkant van,je huis te krijgen, is het vreemd als er zo'n lelijk geval op een dak komt, dat ook nog van alle kanten zichtbaar is." Shuttles Meijer: „En bleef het nou maar bij het zicht, want' je kunt er nog iets voor zetten. Maar het apparaat maakt een enorme her rie. Zoveel dat wie er in de buurt woont, er niet van kan sla pen. Niet alleen daarom staat dat ding nooit aan; de kaarters sterven bijna van de kou en de badmintonclub ziet de shuttles alle kanten op vliegen. Het eni ge wat dat ding veroorzaakt is een ijskoude storm binnen en een hoop lawaai buiten." De dialoog met het gemeentebe stuur leverde in het begin al wei nig anders op dan het advies dat de omwonenden dan maar be zwaar moesten maken. Dat de den ze en de commissie uit de ge meenteraad verklaarde het be zwaarschrift ontvankelijk en ge grond. „Toen werd het weer stil", zegt, Meijer, „ook omdat niemand het in zijn hoofd haalt die installatie aan te zetten." Intussen hebben de bezwaarden van de gemeenteambtenaren al drie keer een handleiding toege stuurd gekregen over een be roep bij de Raad van State. In een brief aan het gemeentebe stuur maken de omwonenden duidelijk de gang naar De Haag serieus te overwegen. Meijer: „Alleen een duidelijk besluit van de gemeente kan ons stop pen. Een hekje voor het zicht is niet genoeg, maar we zouden al blij zijn als bleek dat het college constructief meedenkt. Tot nu toe is er alleen maar langs el kaar heen gepraat. VROUWENPOLDER - Hore- ca-ondernemers die een eta blissement willen bouwen of uit breiden, moeten op eigen ini tiatief met hun mogelijke te genstanders overleggen. Dat ad vies gaf VVD-Europarlementa- riër T. Manders gisteren tijdens een werkbezoek aan Zeeland. Manders ging in Vrouwenpolder in gesprek met horeca-onderne- mers. Zij beklaagden zich bij hem over de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen. Wat is echt wijsheid, vroeg WD-raadslid A. Verseput van Schouwen-Dui- veland zich af: doen wat Man ders voorstelt, dus zelf contact zoeken met mogelijke tegenstan ders om protesten voor te zijn, of je plan indienen en de reac ties afwachten? Dat laatste niet, benadrukte Manders. „Neem zelf het initia tief voor overleg met bijvoor beeld de milieuvereniging. Dan voorkom je dat ieder zich in de loopgraven ingraaft." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een 39-jarige vrouw uit Goes wegens mishandeling van haar zuster veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 180 euro. De verdachte was 23 december 2003 in Goes haar zuster bij het winke len tegengekomen. Er ontstond een woordenwisseling, die escaleerde in het slaan van het slachtoffer. Aan het con flict lagen familieperikelen ten grondslag. Daarmee hield de politierechter rekening in de strafmaat. VLISSINGEN - Het ziekenhuis Walcheren krijgt volgen de week de beschikking over een PET-scan. Met zo'n scan kunnen uitzaaiingen van kanker worden opgespoord. Nu moeten patiënten voor zo'n onderzoek naar een zieken huis buiten Zeeland. De scan staat in een vrachtwagen die ingericht is als onderzoeksruimte. Eén keer in de veer tien dagen komt de vrachtwagen naar afdeling nucleaire geneeskunde van het ziekenhuis in Vlissingen. Deze afde ling behandelt patiënten uit heel Zeeland. MIDDELBURG - De Socialistische Partij (SP) heeft geen vertegenwoordiging meer in de Middelburgse gemeente raad. Het enig overgebleven raadslid W. Steketee begint voor zichzelf. Hij gaat verder onder.de naam Middelburg Alert!Steketee noemt onenigheid met de landelijke partij als reden voor zijn breuk. De landelijke partij wilde hem niet garanderen dat hij bij de verkiezingen van volgend jaar hoog op de kandidatenlijst zou staan. Daarnaast had hij het idee dat hij er alleen voor stond. De Middelburgse SP heeft geen afdelingsbestuur meer. „Onze afdeling kreeg sinds november geen geld meer van de SP. Zo kan het niet langer. Het landelijk partijbureau van de SP spreekt tegen dat in Middelburg geen afdeling van de partij meer is. „Toeval lig zijn we vorige maand met een groepje van veertien bij elkaar geweest", zegt H. van Leeuwen. „Het gaat om men sen die wel SP-lid zijn, maar nog" niet actief zijn geweest in het bestuur." Of de SP volgend jaar weer meedoet aan de verkiezingen is nog niet duidelijk, zegt hij. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een 22-jarige inwoner van Vlissingen voor diefstal van computers vijf weken cel opgelegd. Officier van Justitie J. Valente eiste tien weken cel. De man heeft 22 februari vorig jaar uit een school in Vlissingen vier computers en een videorecorder gestolen. De diefstal had hij samen met zijn vrouw en een kennis vantevoren beraamd. NIEUWERKERK - Burgemeester en wethouders van Sehouwen-Duiveland komen volgende maand met een voorstel over het Nieuwerkerkse zwembad Dol-Fijn naar de gemeenteraad toe. Via een open voorstel zal de raad verschillende keuzen, onder meer in subsicliewijzen, wor den voorgelegd. Naar verwachting komt dit voorstel over twee weken in het college. De Zeeuwse havens tellen ruim veertig terminals met een veilig heidsplan. De eisen zijn gefor muleerd door de Internationale Maritieme Organisatie, in op dracht van de Verenigde Staten, die na de aanslagen van septem ber 2001 veiligheidslekken in hun havens willen dichten. In eerste instanties gaat het om zee schepen, maar ook de binnen vaart wordt met de extra veilig heidsmaatregelen geconfron teerd, zeker wanneer de wetge ving wordt aangepast. Verbrugge Terminals is het grootste havenbedrijf in Zee land met twee terminals in Vlis singen en één in Terneuzen. Het bedrijf trof, naast de ISPS-maat- regelen, al uitgebreide maatrege len. Bemanningsleden van welk schip dan ook (binnenvaart of zeevaart) dienen daaraan te vol doen. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Zeeuwse binnenschippers hebben grote moeite met de veiligheidsmaat regelen in de havens, die door Amerika zijn afgedwongen. Ze voelen zich beperkt in hun bewe gingsvrijheid. De schippers wor den, bijvoorbeeld in de havens van Terneuzen en Vlissingen, ge confronteerd met extra hekken, gesloten poorten en een irritan te 'papierwinkel'. Het beveiligingssysteem ISPS (International Ship and Port Fa cility Security), dat in juli vorig jaar internationaal van kracht werd, wordt door havenbedrij ven verschillend toegepast en ook is er een verschil in aanpak in bijvoorbeeld België en Neder land. De toegangscontrole voor schippers is vooral 's nachts en in het weekeinde een probleem. Vaak zijn er geen bewakers op post en zijn ze er wel, dan wordt soms minutieus gefouilleerd en worden auto's bijna letterlijk uitgekamd. Het bestuur van de afdeling Ter- neuzen van de schippersvereni ging Koninklijke Schuttevaer vindt dat de maatregelen de bin nenschippers zo min mogelijk mogen treffen. Schuttevaer-di- recteur Kees de Vries verzekert dat er alles aan gedaan wordt om te voorkomen dat de veilig heidsmaatregelen uit de hand lo pen. „Maar met bijvoorbeeld een legitimatieplicht valt voor ons, als het allemaal binnen het redelijke blijft, nog wel te leven. Dat we in toenemende mate met die beveiliging te maken krij gen, is overigens onvermijde lijk." Schuttevaer is gespreks partner in een procedure, die uit eindelijk moet leiden tot sluiten de wetgeving. Veiligheidslekken Voorzitter J. Vogelaar van de afdeling Midden-Zeeland van de schippersvereniging: „De ISPS-code en de overige maatre gelen om terrorisme te bestrij den worden over ons afgeroe pen. Even met de auto weg, ie mand op bezoek krijgen, een ver jaardag vieren. Het kan alle maal nog wel, maar er moeten eerst wel dingen voor geregeld worden." Gevaren Veiligheidsman P. van der Ma de: „Veel opvarenden kennen de gevaren op een terminal niet. We proberen de mensen tegen zichzelf in bescherming te ne men. Ze mogen bijvoorbeeld al leen nog per auto het terrein ver laten en daarnaast eisen we voormelding van zowel vertrek als de komst van bemanning en bijvoorbeeld familieleden. Moge lijk komt het allemaal betutte lend over, maar bij ons gelden strikte regels, 24 uur per dag, 365 dagen per jaar. Ja, wat de binnenvaart betreft lopen we daarmee misschien vooruit op nieuwe wetgeving. Maar we kun nen niet anders." Advertentie KOZIJNEN-ZONWERING BIJ AANKOOP VAN KOZIJNEN Laiïdal BB www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-3303 J3 'Vloog nnoi de vooiwoordon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 59