orpsteam voor alle hulp en zorg Een stukje erkenning voor Bosnië-veteraan :yj Icisitstp i week °Ult> 8 verkoop! Ba.— Laboratoriumschool tegen de vlakte Feestje PvdA Tholen wil opheldering over sluiten jeugdplekken aby stille ;etuige van itrafzaak ouders gemeente wil proefproject starten in Heinkenszand zeeuwse almanak Hij komt er weer aan! Tholen geeft gul voor Azië CU klaagt over vuurwerk Dow moet langer flink affakkelen Vrouw bekneld na ongeval bij Westdorpe Hypotheken Verzekeringen Pensioenen (Advertentie) 0113-315649 'ostbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Tord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; peuws-Vlaanderen: 0114-372770; ationaal: 020-4562500. iaterdag 8 januari 2005 editie Bevelanden-Tholen flnnrMieke van der Jagt mtjnjvxiNSZAND - Sinds enke- fle jaren heeft de gemeente Borse- jc een loket waar alle vragen over zorg, welzijn en wonen be- ntwoord kunnen worden; het joket Inzet. Dat is handig, want jjlfs gecompliceerde vragen linnen in één keer beantwoord gorden. Nog handiger is het als jje daar niet meer voor naar het wieentehuis hoeft. Met het in- lellen van dorpsteams wil de ge- jjeente Borsele het zó handig ilcen. c stuurgroep Wozoco van de meente Borsele heeft een plan itwikkeld om geïntegreerde ams te maken van alle dicipli- i'es die er in een bepaald dorp oor zorgen dat ouderen, gehan- capten en chronisch zieken innen wonen, verzorgd en ver- eegd worden en toegang heb- n tot de beschikbare diensten., (iichtig procent van de vragen aarmee mensen naar het Lo lt Inzet komen, hebben betrek ing op dingen die in het ver- ngde liggen van het dagelijks iven: schoonmaken, maaltij- en, persoonhjke verzorging, de was en bijvoorbeeld het aantrek ken van steunkousen. Allemaal zaken waarmee een tocht naar een gemeentehuis niet in verhou ding staat. Een dorpsteam, waar in alle soorten van zorg, hulpver lening en welzijnsdiensten verte genwoordigd zijn, heeft een veel lagere drempel omdat de mede werkers toch al bij de mensen over de vloer komen. Het werkt gemakkelijker en sneller omdat de medewerkers voortdurend contact met elkaar onderhou den, zeker als iedereen expliciet met de verantwoordelijkheid van de dagelijkse communicatie wordt uitgerust. De stuurgroep Wozoco wil be ginnen met een proefproject, voorlopig alleen in Heinkens zand. Daar zullen op de helft van dit jaar verpleegkundigen, verzorgenden, woonbegeleiders, huishoudelijke hulpen en ande re hulpverleners als team aan de slag gaan voor de Heinkenszand- se ouderen en gehandicapten. De bedoeling is om het project na verloop van tijd naar andere dorpen uit te breiden. Bestuurlijk wordt het project ge leid door de stuurgroep Wozoco, waarin behalve de gemeente Borsele de woonstichting R&B, de zorgcentra De Kaaijert en Poelwijck, de Seniorenraad, de thuiszorg Allévo, het Gors, stich ting Siloah en het zorgkantoor Zeeland, zitting hebben. Vier is ze nu, Renate uit Mid delburg. Maar binnenkort wordt ze vijf. En Thomas mag op haar feest je komen. Enthousiast zegt ze tegen hem: „Dan gaan we naar Vlissingen. Daar kan je vissen aaien en ze hebben pi raten. Weetje wel, in het jour naal'." QDDELBURG - Een baby van maanden was gisteren in c rechtszaal in Middelburg stil- getuige van de strafzaak te- ra zijn Goese ouders. Terwijl 40-jarige vader van politie- chter F. van Hemert-Meeuwis «n maand gevangenisstraf feegen de 29-jarige moeder tot istig uur werkstraf werd ver- ordecld, lag de baby nietsver moedend in de kinderwagen. inderjarigen mogen normali- 3" geen rechtszitting bijwonen, politierechter meende hierop n uitzondering te moeten ma- ra, omdat er geen oppas voor baby was. De verdachten wer pt poging tot oplichting verwe- n. Het stel had. 3 juni vorig ar in Goes geprobeerd het per- neel van een kledingzaak op lichten door polo-shirts, die in dag eerder aan een vrouw aren verkocht, te willen ruilen lor geld of een tegoedbon, emissie slaagde niet, omdat desbestreffende verkoopster man niet als de kl,ant herken- He puzzel was compleet toen gedupeerde vrouw naar cle edmgzaak had gebeld dat ze aar tas met polo-shirts .op het (bel was kwijtgeraakt. De of fi er en de politierechter waren 'f er over eens dat de man door ju omvangrijk strafblad een gë- ingenisstraf van een maand loest krijgen. De vrouw werd t zestig uur taakstraf veroor- |i In haar geval werd reke- Üg gehouden met het feit dat Voor haar kind moet zorgen, «rechter gaf de vader voor f aftocht naar de gevangenis wel de gelegenheid om een p in de kinderwagen te wer- p- Daarna werd hij afgevoerd. door Rob Paardekam GOES - De sloop van de voormalige laboratorium- school aan de Eommerswalestraat in Goes is in volle gang. Een woordvoerster van de gemeente zegt dat Huize den Berg er nieuwbouw gaat plegen. Dat wil regiomanager T. Berg van stichting Zuidwes ter, waar Huize den Berg onder valt, echter niet beves tigen. „Wij zijn bezig met die locatie", is alles wat hij er over wil zeggen. Huize den Berg biedt opvang aan tachtig verstandelijk gehandicapte mensen in een com plex van gebouwen tussen de 's-Heer Hendrikskinde- renstraat, de Nieuwstraat en de Stoofstraat in Goes. De meeste panden zijn heel oud en sommige zelfs afge keurd door de overheid. Daarom worden veel gebou wen gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. De bewoners moeten dus tijdelijk ergens anders worden gehuisvest. Het was al langer bekend dat Zuidwester met de gemeente in gesprek was over de voormalige la boratoriumschool. De gemeente stelt nu dat Huize den Berg daar nieuwbouw gaat plegen, maar de locatiema nager wil verkassen dus niet bevestigen. Hij maakte in het verleden al wel duidelijk dat even tuele nieuwe gebouwen ook na de herinrichting van het hoofdcomplex bij Den Berg blijven horen, zodat er per definitie een uitbreiding van het aantal plaatsen komt. Alle bewoners die straks moeten verkassen, krij gen wel de garantie dat ze, als ze dat willen, terug kun nen keren naar de hoofdlocatie. Het stuk grond in de Eommerswalestraat kwam vrij, omdat de laboratoriumschool daar na dertig jaar is vertrokken. De mbo-opleiding zou aanvankelijk ver kassen naar het nieuwe gebouw aan de Bessestraat in Goes, waar alle Goese EOC-opleidingen onder één dak zijn verzameld, maar later werd besloten dat de la boratoriumafdeling naar Vlissingen moest verhuizen. Daar gaat ze samenwerken met de hbo-opleiding voor laboratoriumonderwijs van de Hogeschool Zeeland. foto Willem Mieras door Frank Gijsel EETEANCHEMENT -Voor ex - Bosnië militair Mare Hoekstra (27) uit de Prins Mauritsstraat in Eetranchement kwam de uit reiking van de draaginsigne Ge wonden van het ministerie van Defensie door burgemeester Jaap Sala van Sluis als een er kenning voor zijn riskante werk in dienst van de vrede. Het Bosnië - oorlogsverleden haalde het, leven van de Truze- m entenaar volledig overhoop. Hij kampt nog steeds met een posttraumatische stress stoor nis. Om rust te vinden, verhuis de hij samen met zijn moeder Janny in 2003 van de Randstad naar Zeeuws - Vlaanderen. Mare vertelt zijn verhaal, dat zo veel trauma's opleverde, voor de (Advertentie) Vanaf dinsdag 11 januari weer in de PZC het alfabet van Zeeland zoveelste keer: „In 1995 koos ik samen met mijn broer voor het leger. Mijn voornaamste motief was iets te kunnen betekenen voor mensen." Na diverse oplei dingen in Nederland kwam Marc in Sisava terecht met een vërkenningsopdracht. Zijn broer werd in een ander gebied geplaatst.. Als ergens problemen in het gebied waren, werd hij er met zijn collega's op uit ge stuurd. In de steek „Zo ontdekte ik de schoonheid van het land, maar er waren ui teraard ook heel wat mindere kanten aan ons verblijf. Ten tij de van de verkiezingen werden we tijdens een gevaarlijke op dracht volledig in de steek gela ten. Op een gegeven moment stonden we met acht mensen te genover een legertje van zestig. Hulp werd ingeroepen, maar kwam niet opdagen. Na onder handelingen besloten we daar om naai' Sarajevo, buiten het Ne derlandse gebied, te trekken met amper twee jeepjes en zon der ondersteuning." Hoekstra weet nog erg goed hoe die bewuste nacht verliep. Ver binding met de thuisbasis was er niet en op hulp hoefden ze niet te rekenen. „Later hoorde ik dat ze ervan uit gingen dat we het niet zou den redden. We hebben een nacht onderhandeld en de situa tie was erg dreigend. Uiteinde lijk zijn we doorgegaan, maar dit vergeet ik nooit meer. Toen we op de thuisbasis kwamen, volgde de ontlading." Achteraf is de Bosnië - veteraan niet te spreken over zijn bataljoncom mandant. „We zijn flink in de zeik gezet en er is nooit werk van gemaakt en daar loop ik nog steeds mee. Die spanning heb ik nooit goed kunnen ver werken. Je kunt gerust stellen dat de communicatie erg slecht is geweest tijdens dit 'voorval. Als je later hoort dat we opgege ven waren door de basis, dan is dat wel erg zwaar om dat te ver werken." Bij terugkomst in Nederland werd er weinig over de ervarin gen gepraat. „Mijn broer schreef het van zich af. Ik kon dit niet en uiteindelijk heb ik zelf ontslag gevraagd en gekre gen, terwijl mijn contract er nog niet op zat." Fout Tot drie jaar na zijn terugkomst liep alles goed. Toen liep zijn re latie stuk en hij verloor zijn werk. Eind 2003 ging het com pleet fout. „Ik kreeg black-outs en raakte volledig van de kaart. Nog steeds krijg ik de nodige be geleiding. De toekomst zie ik, mede door mijn komst naar dit gebied, al wat positiever in. De eerlijkheid en spontaniteit van de mensen is hier hartverwar mend. Ik voel me nu veilig. Voor zichtig wil ik iets gaan oppak ken en contacten met mensen Burgemeester Sala was diep on der de indruk van het oorlogs verhaal van Hoekstra. „De socia le aspecten van Bosniëgangers worden vaak vergeten. De gevol gen voor het menselijk functio neren zijn groot. In Nederland is weinig traditie om die te er kennen. Gelukkig komt daar de laatste jaren wat verandering Burgemeester Jaap Sala spelt Mare Hoekstra de draaginsigne Gewonden op. foto Peter Nicolai SINT-MAARTENSDIJK - De huis-aan-huiscollecte voor Azië in alle kernen van de gemeente Tholen heeft en to taalbedrag van 25.850,74 euro opgebracht. Dat hebben de initiatiefnemers gisteren bekend gemaakt. Het geld wordt overgemaakt op giro 555. Het meeste geld werd opge haald in Sint-Maartensdijk. Daar werd in totaal 6203,65 euro in de collectebus gestopt. De gemeente Tholen is van plan om het bedrag te verdubbelen. Als de raad daarmee akkoord gaat komt het eindbedrag van Tholen voor Azië op 51.701,48 euro. pagina 14 azië-acties YERSEKE - De fractie van de Christenunie (CU) in de ge meenteraad van Reimerswaal vindt dat het de spuigaten uitloopt met vuurwerkoverlast en wil dat de gemeente bij de volgende jaarwisseling betere maatregelen treft. In een brief aan het college schrijft fractievoorzitter A. Jumelet dat in Krabbendijke en Yerseke al weken voor de 31ste de cember vuurwerk werd afgestoken en dat de kerkdienst van de PKN in Yerseke, op oudejaarsavond, ernstig werd verstoord, omdat er constant knal vuurwerk werd afgesto ken. Volgens de CU was er afgesproken dat er tussen 18.00 en 20.00 uur niet mocht worden afgestoken om de verschil lende diensten niet te verstoren. De partij wil van burgemeester en wethouders weten waarom dat verbod niet in het informatiekrant je van de gemeente is gepubliceerd. Ze herinnert ook aan het vuur werkincident waarbij een tiener uit Yerseke gewond raak te en constateert dat het college de situatie rond de jaar wisseling heeft onderschat. TERNEUZEN - Vandaag en morgen zullen de vlammen op de affakkelpijpen van Dow Benelux in Temeuzen weer regelmatig hoog oplaaien. Het affakkelen is nodig om de eerder deze week stilgelegde naftakrakers weer op te starten. Vandaag wordt de eerste kraker, de LHCl opgestart, mor gen volgt de LHC2. Het opstarten gaat net als het stilleg gen van de kraakinstallaties gepaard met affakkelen. Dat zal echter tijdens de opstartprocedure geleidelijk minder worden. Woordvoerder Eric van Oosten van Dow: „U moet zich voorstellen dat het opstarten in fasen gebeurt. Tijdens ie dere fase moet er even gefakkeld worden, maar dat wordt dan naarmate het proces vordert, steeds minder. Als het opstarten goed lukt, zullen vanaf maandag de af- fakkelvlammen van Dow weer op normale sterkte bran den. door Luc Opgei SINT-MAARTENSDIJK - De PvdA-fractie in de gemeente Tholen zet vraagtekens bij de voorgenomen sluiting van de skatebaan in Oud-Vossemeer en het jeugdhonk in Sint-Philips- land. Het college wil de voorzie ningen verwijderen vanwege vandalisme en vervuiling. De PvdA heeft daarover schrifte lijke vragen gesteld aan B en W. De fractie vraagt zich bij monde van M. den Haan af of het 'be leidsmatig sterk' is om de jeugd voorzieningen al weer te sluiten, terwijl die er nog maar net zijn. Het jeugdhonk Flipjop, op het havenplateau, is in juli vorig jaar in gebruik genomen. „Als je er nu mee stopt, dan komt er noojt meer een voorziening op Tholen. Dat zou een slechte zaak zijn", aldus Den Haan. Het raadslid vindt het niet te recht om de schuld volledig op de jeugd af te schuiven. „Er zijn misschien ook dingen die de ge meente niet goed heeft gedaan." Het college wil de voorzienin gen, hoe tegenstrijdig dat ook lijkt, weghalen op advies van jongerenraad JotH. Voorzitter H. Geluk liet eerder weten dat de jeugd het 'voor zichzelf ver pest', Flipjop is de eerste jonge- renplek op Tholen die zonder toezicht 24 uur per dag open is. In een half jaar tijd is het honk echter al verworden tot een bouwval. Er is brand gesticht en de muren zijn beklad. Ook de op Koninginnedag 2003 geopende skatebaan aan de Pa- trijzenweg in Oud-Vossemeer is mikpunt van vandalisme. De toe- ganshekken zijn omver getrok ken en het terrein ligt bezaaid met afval. De PvdA wil onder nieer van het college weten of er van de ver nielingen aangifte is gedaan bij de politie en hoe B en W, in sa menwerking met de politie, de problemen denkt op te lossen. Ook wil de fractie weten of de gemeente op de hoogte was van de ontwikkelingen. Verantwoor delijk wethouder M. Velthuis (jeugdzaken) was gisteren niet in de gelegenheid om te reage ren. De kwestie komt dinsdag 18 ja nuari aan de orde tijdens de bij eenkomst van de commissie sa menleving. Die begint om 19.30 in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. WESTDORPE - Het verkeer tus sen Westdorpe en Sas van Gent is gistermorgen urenlang ge stremd geweest door het stran den van een Belgische vrachtwa gencombinatie. Een 46-jarige vrouw uit de ge meente Terneuzen botste tegen de vrachtwagen en moest door de brandweer uit haar auto wor den gehaald. De trekker met op legger was om half zeven bij het opdraaien van de Oostpoortweg in de berm weggezakt, zodanig dat de truck nagenoeg de hele weg blokkeerde. De 46-jarige vrouw reed met haar auto tegen de vrachtwagen aan en raakte met haar voeten bekneld in de auto. Nadat ze was bevrijd, werd de vrouw overgebracht naar het ziekenhuis in Terneu zen. RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615:151

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 57