Bij sommige tegels heb je een kraantje nodig ANTIEKHANDEL DE PAGTER frt WOON ■jnwAmUr.g, uitvoering ón. verkoop Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 8 januari 2005 In de Sterrewijk in Clinge wonen gehandicapten en niet-gehandicapten bij elkaar. foto's Camile Schelstraete Niet alleen de ligging - mid den in een groene omge ving - maakt de Sterrewijk uniek. Bijzonder is ook dat de nieuwe wijk gerealiseerd is op het terrein van De Sterre, het in stituut voor verstandelijk gehan dicapten van Stichting Tragel. Sinds 1974 wonen op het onge veer veertig hectare grote ter rein, in alle rust en ruimte, men sen met een verstandelijke beper- king. Het domein is in de loop der ja ren een wezenlijk onderdeel van het dorp geworden. Clingenaren en mensen uit de omgeving be zoeken met hun kinderen gere geld de kinderboerderij van De Sterre en gaan elk jaar massaal naar de traditionele Sterrefees- ten die op het domein worden ge houden. In de loop dér jaren verlieten steeds meer gehandicapte bewo ners van De Sterre het terrein om in het dorp of elders te gaan wonen en werken. Zij integreer den hoe langer hoe meer in de sa menleving, zij het onder begelei ding. Ondertussen telt Stichting Tragel ongeveer zestien wonin gen buiten het instituut. In 2001 lanceerde Tragel het pro ject 'omgekeerde integratie' waarbij gestreefd werd de 'maat schappij' binnen de hekken van het instituut te halen. Ook Clin genaren en anderen zonder be perking mochten komen wonen in de groene omgeving. Gehandi capten en niet-gehandicapten wonen nu bij wijze van spreken naast elkaar. De hoop en ver wachting was dat dit het begrip en respect voor mensen met een functiebeperking zou vergroten en dat is in de praktijk ook ze ker zo gebleken. „Je hebt helemaal geen last van die mensen, de gehandicapten", zegt J. Meert. Haar broer is een jaar geleden in één van de nieu we huizen in de Sterrewijk gaan wonen en zodoende komt zij er ook geregeld. „Het is juist plezie rig, mijn broer heeft er enorm veel vriendschap van. En hij woont hier ook zo graag hè, de tuin van zijn vorige huis was veel te groot." Het project is een samenwer kingsverband tussen Stichting Tragel, de gemeente Hulst en Woongoed (voorheen de Regiona le Zeeuws-Vlaamse Woning bouwvereniging RZVW). Het be sluit het Sterreterrein drastisch om te vormen werd, hoe raar het ook klinkt, makkelijk gemaakt omdat er betonrot werd gecon stateerd in de constructie van drie paviljoens waar voorheen Sterrecliënten woonden. Ook een aantal andere algemene ge bouwen bleek hierdoor aange tast. Door toevoeging van chemi sche middelen aan het beton werd de wapening van binnen uit als het ware opgegeten. Daar door ging die roestenen brokkel de het beton af. Renovatie bleek niet mogelijk en daarom werd de beslissing tot sloop snel en makkelijk genomen. Op de vrijkomende ruimte wer den 23 woonunits voor Tra gel cliënten gepland, die elk plaats bieden aan maximaal zes bewo ners. De overige ruimte wilden de projectpartners bestemmen voor in totaal 21 nieuwe koop- en huurwoningen, geschikt voor senioren en gezinnen afkomstig uit Clinge en omgeving. De nieu we bewoners konden niet alleen wonen in een prachtig groene omgeving, maar zouden ook ge bruik mogen maken van de voor zieningen op het terrein, waaron der het zwembad, de manege, het restaurant, een theehuis en een nieuw activiteitencentrum. Helaas wordt de keuken van het restaurant gesloten en kunnen de bewoners van de nieuwe wijk daar niet meer uit eten gaan. Gerenoveerd Nog voor het project omgekeer de integratie officieel zo werd genoemd, woonden er al Clinge naren op het terrein. De voorma lige RZVW bouwde jaren gele den tien woningen voor leerling- verpleegkundigen bij de ingang van het Sterreterrein. De studen tes wilden er echter niet wonen. Nadat er tijdelijk Tragel-cliën ten in waren gehuisvest, stonden ze leeg en de RZVW besloot de woningen aan te bieden voor een beperkte huurtijd voor mensen van buitenaf. Het wonen op het Sterreterrein beviel de nieuwe bewoners zo goed, dat ze niet van wijken wilden weten. Uitein delijk zijn twee van de voormali ge 'verpleegsterswoningen' ge sloopt en zijn de overige acht he lemaal gerenoveerd. Zowel senio ren als kleine gezinnen wonen nu in de volledig opgeknapte wo ningen. Ze zijn allemaal ver huurd, Specifiek voor senioren zijn ook tien huurwoningen gebouwd die allemaal al bewoond zijn. Ze hebben een klein tuintje, een wens van veel ouderen. Voor de verkoop zijn zes twee-on- der-een-kap woningen gereali seerd, alle met garage, een ruime tuin op het zuiden en uitgevoerd in een opvallende oranjerode steen met een grijze bies. De wo ningen zijn ontworpen door Cle vis- Kleinjans Architecten uit Venlo. Daarnaast zijn er kavels in de vrije sector beschikbaar. In eer ste instantie zouden dat er vijf zijn, maar twee van de kavels zijn door aannemers overgeno men. De drie resterende kavels (alle zo rond de zeshonderd vier kante meter groot) worden wel door particulieren bebouwd. Er is slechts nog één vrije kavel te koop. Het plan voor de bouw van twee landhuizen op enorme kavels is voorlopig in de ijskast gezet. De bedoeling was dat in 2007 of uiterlijk 2008 de gehele nieuwe wijk klaar moest zijn. Nu inmid dels alle nieuwe huizen be woond zijn, wordt fiks ingelo pen op de origineel gestelde rea lisatieperiode. De puntjes wor den inmiddels op de i gezet. Zo heeft de wijk per 1 januari nieu we straatnamen gekregen. Voor heen waren er slechts twee straatnamen voor het hele ter rein: Sterredreef en Kapelled- reef. Sinds kort zijn daar de BrinkdreefHoevedreef en Hof plein bijgekomen. De post wordt nu ook rechtstreeks bij de nieu we wijkbewoners thuis bezorgd. Voorheen kwam alle post nog bij het interne postkantoor van Tra gel binnen en werden de brieven en pakketten vanaf daar ver spreid. Opvallend is dat veel van de nieuwe bewoners op de één of andere manier banden hebben met De Sterre. „Omdat mijn dochter in De Sterre werd ver zorgd, heb ik er altijd vrijwilli gerswerk gedaan"zegt me vrouw R. de Waal-Baccker (84). „Ik steek nu nog de handen uit de mouwen op het terrein. Na tuurlijk niet meer zoveel als vroeger, maar zoveel als gaat, doe ik." Ook mevrouw Van Huf- fel (63), die in de Sterrewijk is komen wonen, doet vrijwilligers werk bij Tragel. „Ik heb vroeger dertien jaar lang in de naaika mer van De Sterre gewerkt. Ik draag nu graag ook nog mijn steentje bij." Beide dames zijn niet naar de Sterrewijk gekomen omdat ze dan 'dichter bij het werk' zou den wonen. Ze wilden juist graag gelijkvloers gaan wonen. Dat de nieuwe wijk rustig gele gen was, speelde ook een grote rol in hun keus. Ze kennen het terrein natuurlijk op hun duimp je. Sheila van Doorsselaer Herenstraat 9 Kaai 53 Segeerstraat 8 Veere Middelburg www.antiekhandeldepagter.nl TE KOOP Luxe vrijstaande woningen Nieuwbouwwijken zijn vooral de eerste vijf jaar saai en grijs. Bomen en plantsoenen zijn wél aangeplant, maar de bakstenen en het beton blijven lang overheersen. Zo niet in de nieuwste wijk in Clinge. Daar verrees de zoge naamde Sterrewijk zowat midden in de bossen. De 21 nieu we koop- en huurwoningen zijn nu opgeleverd en be woond en het lijkt alsof het wijkje er altijd is geweest. Originele Globe Wernicke® boekenkasten, bureaus, boekenkasten op maat voor kantoor en werkkamer wBBBBm In de serie woonberoepen 1 slaat wekelijks een beroep °P het gebied van wonen centraal. De meest uiteenlopende personen I komen aan bod: van j stukadoor en architect tot ambtenaar welstandscommissie of glazenwasser. Vandaag: de sierbestrater. foto Willem Mieras Naam: Martin Rijk Woonplaats: Heinkenszand Beroep: Sierbestrater Belangrijkste gereedschap: waterpasinstru ment De hedendaagse stratenmaker heeft meer no dig dan een rubberen hamer en een kruiwa gen. Terrassen en opritten worden tegenwoordig voorzien van verlichting en grote tegels die soms wel een vierkante meter groot zijn. „Die tegels zijn niet te tillen", vertelt Martin Rijk. „Die moe ten in het zand worden gelegd door een kraantje met een zuignap. Dat is precies werk." Voor het leggen van die grote tegels zijn minimaal drie mensen nodig. Iemand di<? het kraantje bestuurd L en twee mensen die de tegel op de goede plaats manoeuvreren. Om te voorkomen dat de tegels scheef gaan liggen, moet de ondergrond perfect zijn. „Je kan niet de hele boel nog aantrillen, zo als dat bij klinkers wel kan." Om een goede onder grond voor tegels en stenen te maken is een water pasinstrument onmisbaar. Dat is niet zoals vroe ger een grote lat met een luchtbelletje in het wa ter, maar een geavanceerd laserapparaat. Martin Rijk is drie jaar geleden voor zichzelf be gonnen. Hij was toen drieëntwintig. Zijn vader helpt vaak mee in het bedrijfje en sinds een jaar heeft hij iemand in dienst genomen. „Dat is ook genoeg, als je met z'n zessen bent, loop je elkaar veel te gauw in de weg. Veel mensen steken veel geld in hun tuin. Daarbij wordt steedsaker beroep gedaan op een tuinar chitect. Rijk krijgt regelmatig een tekening te zien die gemaakt is door een architect. Daar moet hij meestal veel aan bijstellen. „Die tuinarchitecten hebben niet zo veel verstand van prijzen." Zo kan een tuinarchitect of een klant wel bedenken dat er tegels van een vierkante meter op de oprijlaan moeten komen, maar die moeten worden ingemet seld om verzakking te voorkomen. Dat brengt veel werk en dus ook hoge kosten met zich mee. Voor veel mensen is het dan niet meer interessant. Het komt ook voor dat klanten zelf een tekening hebben gemaakt voor de tuin. Ook daar schort vaak het één en ander aan. „Mensen denken gauw te bekrompen. Als je een tuintafel met zes stoelen permanent in de tuin wilt laten staan, heb je een groot terras nodig. Dat willen ze nog wel eens ver geten." Geïntegreerde verlichting in de straatstenen is een nieuwe trend in de tuin. „Het bestaat al wel lang, maar het is de laatste jaren veel goedkoper geworden. Veel mensen nemen zulke verlichting omdat het gezellig staat. En in het donker kun je de weg beter vinden, makkelijk dus als je dronken thuis komt. En dan maakt tweehonderd euro ook niet veel uit als een nieuwe oprit drieduizend euro kost." Behalve stratenleggen doet Rijk ook andere din gen in en rond de tuin. Als hij met een klant praat over de bestrating, komen andere zaken in de tuin ook ter sprake. Die kan Rijk ook leveren. Zo maakt hij schuttingen met gemetselde pilaren, legt hij vijvers aan en zorgt hij voor de begroeiing. Joevi Wisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43