PZC Meer controle nodig op winstdeling loterij Imam moet eerst Anne Frank lezen mm A.s. zondag geopend Familiedrama aan Zoetermeerse Kikkersloot Murat Demir stapt naar Hoge Raad Minister eist klachtencommissie goksector Niod: bombardement Nijmegen vergissing Landbouwer in Woubrugge geeft uien weg Smokkelaars sigaretten en wapens gepakt Handen in de Oude Kerk Politie rolt criminele bende op Carnavalsoorlog in Roermond NOS en De Mol spanden samen Pfizer op de vingers getikt Haagse tramtunnel onder vuur Aantal ontsnapte gevangenen fors afgenomen ALEXANDRIA GEI zaterdag 8 januari 2005 rfnnr Chris Bakker HAAG - De Nederlandse kansspelvergunninghouders moeten een gezamenlijke en bin dende klachteninstantie krijgen om beslissingen over de verde lingvan opbrengsten onder goe de doelen te kunnen toetsen. Dat heeft minister Donner (Jus titie) geschreven aan de Tweede Kamer. Ook dienen de gokbedrijven vol gens hem elke vijf jaar in een be leidsplan hun keuzes te verant woorden. Dat moet leiden tot een evenwichtiger verdeling van de inkomsten uit de loterijen over de verschillende soorten goede doelen. Nu is nog sprake van een ongelijke verdeling. Het WOUBRUGGE - Akkerbouwer Noordam uit Woubrugge (bij Leiden) doet zijn oogst uien gra tis van de hand aan particulie- Een noodgreep, want het boeren gezin krijgt de voorraad niet ver kocht. De uien leveren op dit mo- imentgeen cent meer op. Hoewel Bil de supermarkt 40 cent voor een netje moet worden betaald, [kunnen de boeren ze aan de straatstenen niet kwijt. Omdat Noordam het zonde vindt de uien te laten wegrotten, doet hij ze voor niks weg. „Wij willen ie dereen laten genieten van deze met liefde geteelde fami lie-uien", zegt Gerda Noordam. Texelse landbouwers hielden vo rige week een dergelijke actie. Die was tevens bedoeld om te la ten zien voor welke problemen de boeren staan als de kostprijs niet wordt terugverdiend, GPD ROTTERDAM - Een smokkel bende die opereerde vanuit Rot terdam en Spijkenisse is deze week opgerold door de Nationa le Recherche en de opsporings dienst Fiod-ECD. Zeven men sen, onder wie een 58-jarige Rot terdammer, zijn aangehouden op verdenking van smokkel van wapens en sigaretten. In het Rotterdamse havengebied werd woensdag een vrachtwa gen met ongeveer vijf miljoen ge smokkelde sigaretten in beslag genomen. In een loods in Spijke nisse troffen de diensten nog een miljoen sigaretten aan, zo werd gisteren bekend. De bende smokkelde waarschijnlijk al sinds 2000 op grote schaal siga retten naar Groot-Brittannië De aangehouden verdachten zijn twee Bosniërs van 26 en 28 jaar, een Bulgaar van 41 jaar en vier Nederlanders, tussen de 40 en 60 jaar oud. De zaak kwam aan het rollen na een onderschept wapentrans port naar Bulgarije. GPD kabinet constateerde vier jaar geleden al dat een aantal goede doelen jaarlijks geld uit de op- brengstpot krijgt, terwijl andere niets ontvangen. Donner stelt de nieuwe eisen aan de goksector naar aanlei ding van een rapport van een commissie onder leiding van prof.dr. Schuyt, die het huidige verdeelsysteem van de opbreng sten uit kansspelen heeft onder zocht. De minister deelt de visie van de commissie dat de betrok ken bedrijven duidelijker moe ten aangeven wat de criteria zijn om in aanmerking te kun nen komen voor deze gelden. Vertrouwen Door het huidige gebrek aan hel derheid kan het vertrouwen van het publiek in de branche afne men en bovendien een 'schijn van oneigenlijke bevoordeling' ontstaan. Van dat laatste is vol gens de commissie overigens niets gebleken. Donner heeft verder bepaald dat de vergun ninghouders alleen gelden ter beschikking mogen stellen aan goede doelen die een speciaal certificaat hebben waaruit blijkt dat ze aan de vereiste cri teria voldoen. De gokbedrijven hebben in 2003 in totaal 381 miljoen euro afge dragen aan goede doelen. Het is de bedoeling dat de branche van kansspelen de za ken halverwege volgend jaar voor elkaar heeft. ANP van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Het Amerikaanse bombardement op Nijmegen op 22 februari 1944 was een vergis sing. Dat is de belangrijkste con clusie uit nieuw onderzoek door het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (Niod). De resultaten zijn gisteren be kendgemaakt tijdens een presen tatie in het Nijmeegse stadhuis. Ruim zestig jaar na dato heer sen er onder de Nijmeegse bevol king twijfels of de geallieerden per ongeluk de binnenstad van Nijmegen verwoestten. Daarbij kwamen circa 750 mensen om het leven. Onderzoekster A. Mooij van het Niod: „Het was een vergissing, omdat de Amerikaanse piloten dachten dat ze boven Duitsland vlogen en omdat er chaos heer ste in de lucht door onduidelijke communicatie." Er is volgens Mooij geen tweede bombarde ment geweest. In 1984 verscheen het belang rijkste onderzoek tot nu toe on der de boektitel 'De fatale aan val' van A. Brinkhuis. De conclu sies in dat boek staan nog altijd overeind, stelt het Niod. Burgemeester G. ter Horst van Nijmegen wil graag een vervolg onderzoek naar hoe de Nijmege- naren het bombardement en de nasleep beleefden, maar zegt niet de daarvoor benodigde 100 tot 200 duizend euro te hebben. „Ik wil graag de Amerikanen daarop aanspreken. Niet voor excuses, maar' voor een finan ciële bijdrage. Het zou een mooi gebaar zijn voor de vergissing die zij begingen." ANP De stoffelijke overschotten van de kinderen worden naar de lijkwagen gereden. van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Een 38-jarige vrouw- uit Zoetermeer heeft hoogstwaarschijn lijk donderdagavond in haar woning haar twee kinderen gedood. Daarna pleegde ze even na middernacht zelf moord door voor de trein te springen. Dat meldde de politie gisteren. De politie vond de lichamen van de kin deren, een jongetje van drie en een meis je van zes, gisterochtend. In het kader van het onderzoek naar de zelfdoding was de politie naar de woning van de vrouw gegaan. De moeder en haar kinderen woonden nog maar enkele maanden in de boven woning aan de Kikkersloot. Buren ken den haar nauwelijks. Een buurvrouw kreeg met kerst nog wel een kaartje, maar had verder geen contact, vertelde ze. De vrouw heeft volgens de politie een af scheidsbrief achtergelaten. De politie woordvoerder wilde niet ingaan op de in houd. „Het gaat om een heel persoonlijk drama voor dit gezin", aldus de zegsman. foto Rob Keeris/ANP De politie spreekt van een 'gebroken ge zinssituatie' en heeft de vader van de kin deren op de hoogte gebracht. Hoe de kin deren om het leven zijn gekomen, maak te de politie niet bekend. Het gezin staat bij politie Haaglanden niet bekend als problematisch. Ook bureau Jeugdzorg in de regio Den Haag kent het gezin niet. ANP door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Imams die in Ne derland aan de slag willen, moe ten eerst De Aanslag van Harry Mulisch of Het Achterhuis van Anne Frank lezen. Dat staat in een voorstel dat de multiculture le denktank Forum de afgelopen maanden heeft opgesteld voor een imamopleiding. In het lesprogramma wordt op- GA MQU MAAI3- V/E.ÊX- vallend veel aandacht besteed aan de Tweede Wereldoorlog. De politiek praat al jaren over het opzetten van Nederlandse imamopleidingen, waarmee moet worden voorkomen dat moskeeën een imam uit het bui tenland halen die geen enkel idee heeft van de gebruiken in Nederland. Tot op heden zit er geen schot in de zaak. Met het voorstel wil Forum die impasse doorbreken, zegt Halim El Madkouri, onder wiens hoede het plan voor de opleiding is ont wikkeld. Hij heeft het voorstel deze week meegegeven aan de ministers Verdonk (Integratie) en Van der Hoeven (Onderwijs), die inventariseren welke moge lijkheden er zijn om in Neder land islamitische geestelijke ver zorgers op te leiden. El Madkouri: „De politiek heeft bepaald dat er over drie jaar geen buitenlandse imams meer in Nederland aan het werk mo gen, maar de moslimgemeen schap neemt geen enkel initia tief om hier imams op te leiden. Ook universiteiten doen niets, omdat ze geen opleiding -willen beginnen zonder dat ze weten of er voldoende animo voor is. Als daar geen verandering in komt, zitten er straks moskeeën zon der imam. We hopen dat mosli morganisaties straks met ons voorstel aankloppen bij universi teiten." Poldermodel De cursus van Forum duurt tien maanden, met twee dagen colle ge per maand. Er zijn twee de len: een over de islam zelf en een over de Nederlandse samen leving. Een van de eerste onder werpen die aan de orde komen is de Tweede Wereldoorlog. Met als opdracht: lees een Neder lands boek over de Tweede We reldoorlog. Verder is er aan dacht voor onderwerpen als vrij heid van meningsuiting, het Ne derlandse zorgstelsel en het pol dermodel. Forum mikt met de cursus op ho ger opgeleide jongeren uit Ne derland. El Madkouri erkent dat de aankomende imams al lang weten dat de Tweede We reldoorlog in Nederland vijf jaar duurde en dat de nazi's slecht waren. „De colleges over de oorlog zijn vooral een middel om thema's als antisemitisme en extremis me aan de orde te stellen. De Ne derlandse gevoeligheden op dat gebied zijn niet vanzelfspre kend voor iemand die hier niet vandaan komt, ook al kent hij de feiten." Een ander belangrijk onder werp is de verhouding tussen de islamitische leefregels en de Ne derlandse samenleving. El Madkouri: „De islamitische ideeën over bijvoorbeeld de ver'- houding tussen man en vrouw zijn eeuwen geleden ontwik keld. De geleerden van toen heb ben nooit gedacht dat moslims als minderheid zouden leven in een niet-islamitische omgeving, waar andere regels gelden. Imams in NedeiTand moeten niet blind afgaan op wat er in het verleden is geschreven, maar in staat zijn tot een eigen oordeel te komen." GPD AMSTERDAM - Eindexamenkandidaten van de Rietveld Academie exposeren hun werk in de Oude Kerk in Amsterdam. Op de tentoonstelling, die gisteren begon, is onder andere het werk Handen te zien van Martyn Peskcns. Van zijn eigen hand maakte hij ruim driehonderd gipsafdruk ken. foto Evert Elzinga/ANP NIJMEGEN - In Nijmegen en Wijchen heeft de politie gis teren tijdens huiszoekingen meerdex-e aanhoudingen ver richt. De politie zei dat de actie becloèld was om een crimi nele organisatie op te rollen die softdx'ugs produceert en verhandelt. Een van de invallen was in het woonwagen kamp aan de Teersdijk in Nijmegen, pal naast snelweg A73. Volgens een politiewooi'dvoerder zijn acht verdachten aangehouden in de leeftijd van 24 tot 41 jaar. Op elf loca ties zijn huiszoekingen verricht. ANP ROERMOND - In Roermond zijn gistei'middag op de rond weg Wirosingel kilometei'slange files ontstaan door een carnavalsoorlog tussen Intx'atuin en carnavalswinkels. Honderden automobilisten blokkeerden de wegen op hun rit naar Intx'atuin, dat carnavalsartikelen tegen dumpprij zen vex'koopt. De gemeente Roermond heeft Intx'atuin na een klacht van andere winkeliers met ingang van gister-en een dwangsom van 1000 eui'o per dag opgelegd, zolang deze tuinartike- lenwirxkel doorgaat met de dump verkoop. ANP HILVERSUM - De NOS en mediaondernemer John de Mol hebben aan het eind van de zomer met de gedachte gespeeld om samen te bieden op de televisierechten van het eredivisievoetbal. Dat zei NOS-directeur G. Dielessen gisteren. „In die periode spx-ak iedereen met iedex-een en in zo'n gesprek tussen mij en De Mol kwam het idee ter sprake.Een woordvoerder van De Mol bevestigt deze le zing. ANP GOUDA - Geneesmiddelenfabrikant Pfizer moet artsen een brief sturen met een waarschuwing voor een levensbe dreigende spierziekte, die in zeldzame gevallen optreedt als bijwerking van cholesterolverlager Lipitor. Dat heeft de Codecommissie Geneesmiddelem-eclame (CGR) beslo ten in een zaak die concurrent AstraZeneca had aange spannen. Volgens de commissie beging Pfizer een ernstige overtreding van de Geneesmiddelenwet door te suggere ren dat de bijwex'kingen van Lipitor ver-gelijkbaar zijn met die van een placebo (nepmedicijn).ANP HILVERSUM - Om er achter te komen of in geval van een calamiteit mensen veilig uit de tx'amtunnel in Den Haag kunnen komen, is een nieuwe risicoanalyse nodig. Dat zei brandveiligheidsexpert R. van Her-pen gister-en in. een uit zending van radioprogramma Argos van de VPRO. In het deel van de tunnel onder het Haagse stadscentrum tussen Kalvermarkt en Muzenviaduct, is niet om de zestig meter een nooduitgang gemaakt, zoals wettelijk is voorge schreven. Volgens Van Herpen en Argos gaat het om een stuk van 230 meter. In dat deel van de tunnel kunnen die uitgangen nu ook niet meer worden gerealiseerd, omdat langs de tunnel een stalen damwand loopt. Van Herpen stelt dat bij brand in dat deel van de tunnel, mensen niet snel genoeg weg kunnen komen door de rook. ANP meer de ernst van het feit en de persoon van Murat ontoerei kend. De president stelde dat een vonnis op basis van het jeugdstrafrecht 'onaanvaardba re risico's' met zich meebrengt voor de samenleving. A. Moszkowicz, de huidige raadsman van Murat, zei gister middag dat de procedure bij de Hoge Raad een noodzakelijke stap is op weg naar het Euro pees Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg. „Ik ben benieuwd wat de Euro pese rechters vinden van deze zaak", aldus de raadsman. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Murat Demir, de leerling die een jaar geleden on derdirecteur Hans van Wieren van het Haagse Terra College doodschoot, stapt naar de Hoge Raad om het vonnis van het ge rechtshof in Den Haag aan te vechten. De minderjarige Hagenaar werd op 23 december volgens het vol wassenenstrafrecht veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging. Op 13 januari 2004 schoot de jongen de onderdirecteur tij dens de pauze in de kantine van de school in het hoofd. De leer ling was boos op Van Wieren om dat die hem dreigde te schorsen. De onderdirecteur overleed la ter op de dag in het ziekenhuis. Eind april kreeg de destijds pas 17 jaar geworden Murat van de jeugdstraf kamer van de recht bank in Den Haag ook al vijf jaar celstraf en tbs. Zowel de jeugdstraf kamer als het ge rechtshof namen daarmee de eis van het Openbaar Ministerie over. De advocaten van Murat hebben zich altijd hard gemaakt voor een uitspraak op basis van het strafrecht voor jeugdigen. Risico's In het jeugdstrafrecht is de maximale straf twee jaar cel en een zes jaar durende tbs-behan deling. Deskundigen durven ech ter geen garanties te geven dat Murat in die tijd kan worden omgevormd tot een normale bur ger. Het gerechtshof vindt het jeugdstrafrecht gezien onder DEN HAAG - Vorig jaar zijn slechts zeven mensen uit Neder landse gevangenissen ontsnapt. Dat is een forse afname ten op zichte van de vijftien mensen die het jaar daarvoor wisten uit te breken. De dienst justitiële in richtingen van het ministerie van Justitie kan niet zeggen wat de oorzaak van de daling is. Het aantal gevangenen dat ontsnapt schommelt al jaren tussen de 12 en 22. Omdat de capaciteit van de gevangenissen de afgelopen jaren fors is uitgebreid neemt het aantal ontsnappingen pro centueel al jaren af. Justitie kan nu circa 15.000 gevangenen in sluiten tegen circa 9500 in 1994. De nieuwe gevangenissen zijn ook beter te bewaken. GPD (Advertentie) ".00 uur van 12.00 tot 17.00 uur A20 - Afslag 16 Prins Alexander Rotterdam W o o n m ai I I Rotterda m Voor meer informatie: 0800-1598 of www.woonmall-alexandrium.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3