PZC Mongolië, het eindeloze niets T^ Art nouveau in Brussel zaterdag 8 januari 2005 Wil Even had ilc gehoopt op een warme douche vanavond. Een warme douche? Gewoon een koude was al voldoende, of desnoods een emmer water over de bol om mijn vette haren en gehavende billen te wassen. Gelukkig hebben we nog een pak bijdehandjes in de rugzak en hebben we 'slechts' dertien dagen meer te gaan. Ach ja, TIM. (--RUS LAN. D j' fiyioNc •JJlaah bataar^ f i ?obi wo CHINA Extreem landklimaat Vanwege het extreme landklimaat is het verstandig om tussen mei en september een bezoek te brengen aan het land van de ontelbare paarden, schapen en kamelen. De rest van het jaar gaat Mongolië ge bukt onder een zeer koude winter, temperaturen van min vijftig graden Celsius zijn geen uitzondering. Om Mongolië binnen te komen zijn een geldig paspoort en visum vereist. Een visum voor maximaal dertig dagen kost €70 en kan aangevraagd worden bij de Mongoolse ambassade in Brussel, of bij het Honorair Consulaat van Mongolië in Nederland, De Cuserstraat 5, 1081 CK Amsterdam, tel. 020-6 444 222 (dinsdag t/m donderdag 13.30-16.30 uur), www.monqolienet/consul.html. Ter plekke kan met Amerikaanse dollars betaald worden, in afgelegen gebieden accepteert men alleen de lo kale munteenheid Togrog. Bewaar ale bonnen van wisselkantoren en banken, de douane kan er naar vra gen. Vliegen naar de hoofdstad Ulaanbataar gaat via Peking, vandaar vertrekt ook de Transsiberië Express die in 36 uur van de Chinese naar de Mongoolse hoofdstad rijdt. Er wordt weinig of geen Engels gesproken in Mongolië, een woordenboek en/of tolkende gids zijn nodig Onder meer de reisorganisatieis Koning Aap, Baobab, Sawadee en Djoser bieden meerweekse reizen door Mongolië aan. Tiara Tours uit Breda helpt individuele reizigers op weg in combinatie met vervoersbiljetten voor de Transmongolië Express. Boeken via internet blijft toenemen Vakantiegangers oriënteren zich steeds valeer via internet op een bestemming. Diverse tour operators bieden de mogelijkheid om behalve in de vertrouwde reisbureaus, ook zelf per in ternet rechtstreeks te boeken. Dat geldt met name voor 'simpele' reizen als wintersport en stedentrips. Uit een onderzoek van De Jong In- tra Vakanties blijkt dat van die intemetboe- lcers zestig procent het op prijs stelt nog wel reispapieren te ontvangen via de reisagent. Je bent jong en je wilt wat Veel jongeren willen niet alleen (ver) reizen, maar ook een tijd in het buitenland wonen en werken. Hoe pakje dat aan en hoe weetje of een organisatie betrouwbaar is? In Nijmegen wordt 19 februari een gratis toegankelijke in- j formatiebeurs gehouden die in het teken staat van wereldwijd vrijwilligerswerk, bijvoorbeeld in een Amerikaans vakantiekamp, en studie voor jongeren vanaf 18 jaar. De Vakantie Ac tief Beurs is van 11.00-16.00 uur in bibliotheek De Mariënburg. Meer informatie: tel. 024-381 27 40. www.vwc-niimeqen.nl. Azië weer in trek bij toeristen Azië en met name China winnen aan populari teit bij de Nederlandse toeristen. De in China rig jaar 4500 reizen naar Azië, waarvan 3500 naar China en 350 naar Japan. Ook het toeris me naar Indonesië, van oudsher populair bij Nederlandse vakantiegangers, lijkt weer aan te trekken. Of en welke gevolgen de recente zee beving voor het toerisme heeft zal pas over eni ge tijd blijken, al laten vakantiegangers zich doorgaans weinig afschrikken door natuurge weld, dit in tegenstelling tot terreuraanslagen of ziekten zoals sars. Meer bestemmingen in Latijns-Amerika Het aantal vakantiereisdoelen in Latijns-Ameri ka breidt zich gestaag uit. Trekken geliefde, en vooral goedkope, landen als de Dominicaanse Republiek, Mexico en Brazilië al jaren vlieg tuigladingen vol toeristen, nu hopen ook 'klei nere' landen als Honduras en Nicaragua een graantje mee te pikken. De Wereld Toerisme Organisatie verwacht dat de komende vijftien jaar jaarlijks zeven procent meer Nederlanders naar Latijns-Amerika reizen. Ogen laseren in Thailand Ogen laseren in Thailand of Turkije, een face lift in Polen of revalideren in de Spaanse zon: wie iets aan zijn lichaam wil laten doen gaat daarvoor steeds vaker naar het buitenland. Niet altijd is dit van gevaar ontbloot, in verre landen is de kans op een aandoening extra groot. Op de Vakantiebeurs presenteren zich enkele buitenlandse klinieken, maar ook zijn GGD's en Travel Clinics aanwezig. Innige band tussen Marokko en Nederland Nederland en Marokko onderhouden vierhon derd jaar banden met elkaar. In beide landen hebben dit jaar diverse evenementen plaats. Een hoogtepunt is een feest van 22 t/m 24 april op het Leidseplein in Amsterdam en het markt plein Jemaa el Fna in Marralcech. Op de Vakan tiebeurs in Utrecht presenteert Marokko zich in een extra grote stand. gen verdwijnt de gêne en kijkje overal tegen witte billen aan. Na drie dagen zijn cle meeste billen echter rood en opengekrabd. De insecten op de Mon goolse vlakten zijn veel minder vrien delijk dan de net iets meer dan twee miljoen trotse inwoners van het einde loze niets. De dagen hierna herhaalt zich het patroon van lange ritten, het gehannes met vochtige doekjes in de te kleine koepeltentjes en het toiletteren in de buitenlucht. Edelweiss en roze lava Vermoeiend, maar o zo indrukwek kend. Iedere meter in deze onmetelijk heid leent een andere kleur groen en de luchten zijn indrukwekkend. Op het ene moment is de steppe dor, een paar kilometer verderop bloeit edelweiss of kleurt lava de omgeving roze, paars of oranje. Het oog raakt geoefend voor de tail. Deze eentonigheid kent meer va riatie dan menig ander landschap. Een paar weken geleden heeft een groep Japanners staan huilen op de vlakte waar we vandaag doorheen rij den. Een horizon van 360 graden." Zo iets hadden ze nooit eerder gezien en wij ook niet. Ik vraag of de motoren van de busjes kunnen worden uitgezet. -Iedereen zoekt een plekje van de ander vandaan en vanaf dat moment zijn we overtuigd van de intense schoonheid van dit land. De stilte is op dit moment oorverdovend. Overal waar je kijkt zie je de uitgestrekte steppe. Land dat over gaat in lucht en lucht die overgaat in land. Geen reclames, geen lichtmas ten, geen steden, geen mensen, geen verkeer, geen wegen, niets. In Mongo lië kun je dagen rondreizen, zonder iets of iemand tegen te komen. Het oude indrukwekkende keizerrijk is het dunst bevolkte land ter wereld. Tijdens onze drie weken durende avon tuurlijke trektocht leggen we 3.400 ki lometer af, een schijntje op de schaal van de oneindigheid. On ze chauffeurs rijden op ge voel, van kompas of GPS hebben ze nooit gehoord. Ze rijden op de stand van de zon en schijnen ieder grassprietje van het land te herkennen. Er bestaan wel gedetailleerde kaar ten, maar na iedere win ter zijn de 'wegen' kapot, verdwenen of onbegaan baar. Inmiddels verlangt ieder een na drie weken rondrei zen naar een 'normaal' ho telbed en een warme douche. Maar ook in de hoofdstad, met zijn Turk se en Italiaanse pizzeria's, trendy discotheken en grauwe Sovjet-apparte menten, slaat TIM toe. Het warme bad blijkt koud, het ijskoud -aangeprezen biertje warm, de speciale 'duivelsaus' bij de maaltijd gewoon to matenketchup, het grootste warenhuis van het land heeft net die ene middag vakantie en de terugvlucht naar Peking vertrekt niet laat in de middag maar om vijf uur 's nachts. We nemen af scheid in stijl. Door KARELVANDER POL TIM is al binnen een paar da gen een gevleugelde en veel gehoorde lcreet. 'This Is Mon golia' en in dit onmetelijke en nauwelijks begaanbare land ge beurt iedere dag wel iets dat anders loopt dan gepland of verwacht. Toch heeft TIM geen negatieve bijklank. En al helemaal niet voor de doorgewinter de reiziger die tegen een stootje kan. Reizen door Mongolië is een ver moeiende aangelegenheid, zelcer voor de individuele rugzakker. Infrastruc tuur ontbreekt, zelfs de op de kaart aan gegeven 'highways' blijken niet meer dan karrensporen en in de ver ver spreid liggende dorpjes of stadjes ont breekt iedere vorm van accommodatie. Het huidige Mongolië, ruim vijftig maal groter dan Nederland, omvatte ooit eenderde van de wereld. De troe pen van Dzenghis Khan stonden zelfs tot aan de poorten van Wenen. Dit gi gantische rijk ging snel aan haar eigen succes ten onder. Vijanden had het nau welijks, maar het was eenvoudigweg te groot, en dus onbestuurbaar. Na de Tweede Wereldoorlog slokten China en de voormalige Sovjet-Unie grote delen van het land op. Maar het huidige Mongolië is nog steeds een in drukwekkend groot en vooral leeg land. In 1990 opende het toen heersen de Stalinistische regime na de 'Fluwe len Revolutie' voorzichtig de poorten en werd het voor buitenlanders moge lijk het steppenland te bezoeken. Het toerisme staat nog in de kinderschoe nen en het handjevol toeris ten dat het land nu bezoekt mag zich pioniers noemen. Individueel rondreizen kan en mag, maar zoals gezegd is dat moeilijk, zwaar en vooral tijdrovend. Een auto huren kan alleen met chauf feuren men is verplicht een Mongoolse gids mee te ne men. Om in korte tijd zo veel mogelijk van Mongolië te zien is het een goede op tie een georganiseerde reis te boeken. Maar ook dat be tekent in Mongolië vaak im proviseren en constant af wijken van het programma. Wegen blijken niet meer be gaanbaar of gewoon 'weg' te zijn, overnachtingplaatsen zijn vergeven of de Russi sche YA3-busjes krijgen lek ke banden of staan met mo- torpech aan de kant. Over relatieve kor te reisafstanden van bijvoorbeeld twee honderd kilometer doe je al gauw twaalf uur of langer, ook al omdat de er- varen chauffeurs ieder uur echt even moeten pauzeren omdat alle organen een andere plaats in het lichaam heb- j ben gekregen. Zelfs de met een dikke i rode lijn op de wegenkaart aangegeven doorgaande routes bestaan vooral uit kuilen en stenen. Na een paar dagen verdwijnt de gêne en kijkje overal tegen witte billen aan m Geen plek in nomadentent 'TIM' verzuchten mijn reisgenoten als we laat in de avond bij een voor toeris ten ingericht gerlcamp aankomen. Een Grote foto: de gigantische Gobiwoestijn. Kleine foto's: slapen doe je in een ger, als er tenminste plaats is. In de containerwin kels is bijna alles te koop. Foto's Wegener ger is een traditionele Mongoolse no madentent van vilt of boomschors die demontabel is. Cheetjec, onze vrouwe lijke Mongoolse gids en als huisarts af gestuurd aan de universiteit van Mos kou, wappert met iets van een reserve- ringslijst. 'We hebben hier zes gers tot onze beschikking', lacht ze enthou siast. 'Bovendien zijn toilet en douche aanwezig'. Een douche is na vier dagen meer dan welkom. Helaas zijn 'onze' nomadententjes vol. Hadden we maar eerder moeten komen. De eigenaar is niet te vermurwen en zo blijken we ki lometers voor niets te hebben gereden in een land waar internet, mobiele tele fonie en e-mail net zo ver weg zijn als tijdreizen bij ons. Opnieuw drie lange reisdagen, hobbe lend over de steppes. We rijden langs eindeloze en oneindig lijkende groene velden. Op iedere heuveltop zien we weer hetzelfde: de volgende eindeloze vlakte. Het oneindige niets. Hier en daar wordt het eentonige, maar altijd fascinerende landschap onderbroken door een paar ldeine witte tentjes om ringd door talrijke kuddes paarden of geiten. We maken reisdagen van soms veertien uur en komen 's avonds gerad braakt aan bij onze kampeerplaats. Ge woon een plekje onder de sterrenhe mel in de buurt van een ijskoud beekje. De beek biedt verfrissing maar blijkt te vens een verzamelplaats voor miljar den muggen, dazen en ander vliegend gespuis. Plassen en poepen doe je in de buitenlucht, bosschage is niet of nau welijks te vinden, maar na een paar da- - Het is ruim honderd jaar geleden dat in Brussel het eerste art nouveauhuis werd ge bouwd, tegenwoordig staan er nog ruim vijfhonderd in deze stijl gebouwde panden. Dit jaar besteedt de Belgische hoofdstad er extra aandacht aan middels exposities, rondleidingen en tijdelijke activiteiten. Vo rige maand heropende het oudste, uit 1893 daterende huis na een ingrijpende restaura tie. Het betreft het Autrique Huis in Schaar beek (www.autrique.hpL waar de bezoeker een goed beeld krijgt van het ontstaan van de art nouveau. In de loop van het jaar zijn er diverse tentoonstellingen in kunstmu sea en wandelingen door art nouveauwij- ken. Het Belgisch verkeersbureau Wallonië en Brussel geeft een speciale brochure uit waarin de belangrijkste activiteiten, maar ook speciale winkels, restaurants en zelfs de beschermde begraafplaats van Uklcel staan vermeld. Aanvragen lean via Postbus 2324,20 02 CH Haarlem, tel. 0900-202 01 ¥!Mw.belqie-toerisme.net. Zie ook de speciale website iQi¥!ëALbmssel-art-nnin/Paii hp ven van de boven de poolcirkel gelegen Zweedse stad Kiruna. Na een instructie vlie gen de deelnemers mee in een bijzonder IL-76 MDK parabolisch vliegtuig met een af geschermde ruimtecabine. Het betreft een vliegtuig dat onder meer wordt gebruikt om astronauten gewichtloosheid te laten ervaren. Om de gewichtloosheid te creëren maakt het vliegtuig vanaf een hoogte van 9000 meter een vrije val naar beneden tot 6000 meter hoogte, waardoor de deelne mers in de cabine gedurende dertig secon den een staat van gewichtloosheid ervaren. De trip duurt twee dagen, alles bij elkaar er vaart de deelnemer twee uur gewichtloos heid. Dat een en ander in Lapland plaats heeft is vanwege de militaire status van dit luchtruim, en het feit dat dit luchtruim zo rustig is. Uiteraard hangt aan deze trip wel een prijskaartje: 4000 euro. Meer informa tie: tel. 0046-98 01 91 70, www.xero.se. 's Avonds worden veel historische panden in Brussel in de schijnwerpers gezet. Foto FRANS NIKKELS Vrije val per vliegtuig Het ervaren van gewichtloosheid is niet meer alleen weggelegd voor astronauten, maar is vanaf dit jaar voor iedereen bereik baar. Een Zweedse organisatie biedt toeris ten de zogenaamde Xero Experience aan. De Xero Experience begint op de luchtha- Zeil maken op Bataviawerf De Bataviawerf in Lelystad staat bekend om de ambachtelijke scheepsbouw. Nu kan ook het publiek er zelf aan de slag. Gedu rende zeven zaterdagen in februari en maart komt het knopen en zeilnaaien aan bod. De cursus is voor donateurs van de Ba taviawerf (maar dat mag men ook ter plek ke worden) en lcost €40. Meer informatie: tel. 0320-26 14 09, e-mail reserverinq@bataviawerf.nl. Spanje behoort tot de toptien van vakantiebestemmingen dankzij een combinatie van factorenDenk aan goede toeristische accommodaties, geschiedenis en cultuur. Ook is ons land uitermate geschikt voor jonge gezinnen. En we hebben veel zon ne-u ren per jaar, een uitgestrekte kust met magnifieke stranden, actief toerisme met diverse water en bergsporten en een zeer gevarieerde natuur, beschermd maar toch toegankelijk dank zij het uitgebreide netwerk van natuurparken. J. Munoz, directeur Spaans Verkeersbureau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39