leven Reizen is PZC Groot-Brittannië heeft heel wat te vieren zaterdag 8 januari 2005 w( de steden is Berlijn (foto) veruit favoriet, maar interesse is er ook voor onder meer Frankfurt, München, Düsseldorf, Keulen, Hamburg en Dresden. Speciaal voor jonge reizigers ver scheen onlangs een nieuwe uitvoering van de gids 'Berlin für junge Leute'. Het 270 pagina's tellende boek is verkrijgbaar in een Duitstalige versie a €4,50 en in een Engelstalige variant a €6, bestellen via www.herden.de. Kaartverkoop WK voetbal in Duitsland begint Extra toeloop van toeristen wordt ook in 2006 verwacht, als in Duitsland het wereldkampi oenschap voetbal wordt gehouden. Reeds vol gende maand begint de eerste fase van de ver koop van entreekaarten. In totaal worden drie miljoen kaarten verkocht. De prijzen voor kaarten voor de voorronden, met uitzondering van de openingswedstrijd, liggen tussen de 35 en 100 euro. De wedstrijden zijn in Berlijn, Dortmund, Frankfurt, Gelsenldrchen, Ham burg, Hannover, Kaiserslautem, Keulen, Leip zig, München, Neurenberg en Stuttgart. Meer informatie: tel. 0049-692 00 60, www.FIFAworldcup.com. Denemarken herdenkt dit jaar uitgebreid de tweehonderdste geboortedag van Hans Christian Andersen, Met speciale tours, voorstellingen, exposities en themareizen. In Kopenhagen en Odense zoeken we naar sporen van de sprookjesschrijver, die misschien nog meer een reiziger was. Door ALICE PLEKKENPOL Er was eens een Deen die al jong wist dat hij beroemd zou wor den. 'Ooit wordt mijn geboorte stad Odense in een adem met mijn naam genoemd', voorspelde hij. Aanvankelijk probeerde Hans Christian Andersen roem te vergaren als zanger, balletdanser en acteur. Zijn onappetijte lijke uiterlijk stonden hem in de weg. Toch werd hij wereldberoemd, maar dan als sprookjesschrijver. Er wordt dit jaar dan ook in diverse landen aandacht besteed aan het feit dat HCA, zoals de De nen hem liefkozend noemen, op 4 april 1805 geboren werd. Het accent I ligt uiteraard op Denemarken zelf. Andersen mag dan al wel ruim hon derd jaar dood zijn, wie tegenwoordig langs de Nyhavn in Kopenhagen struint heeft grote kans de schrijver toch nog tegen het lijf te lopen. Al thans zijn dubbelganger Richard Car- pen, een Amerikaan die gekleed als Andersen rondleidingen door de stad verzorgt. Hij voert toeristen langs plekken die gerelateerd zijn aan An dersen. 'Eigenlijk zijn dat er hier niet zoveel, vandaar dat ik veel vertel en er 1 een beetje een show van maalc,' ver- tróuwt hij zijn groepje toe. We zien en kele bronzen beelden van Andersen, en natuurlijk de kleine zeemeermin in de haven. We drinken iets in het oude Café a'Porta aan Kongens Nytorv, waar HCA soms kwam, en wandelen langs het naastgelegen Hotel du Nord, waar hij eni ge tijd verbleef. Voor het koninklijk pa leis Amalienborg kijken we naar het wis selen van de wacht, en bezoeken tenslot te de in juni geopende attractie Wonder ful World of Hans Christian Andersen te genover het Raadhuis. Hier wandel je door en langs de sprookjes van Ander sen. Aardig, vooral voor kinderen, maar voor het echte HCA-gevoel moeten we beslist naar Odense. Daar staat aan de rand van het centrum een huisje waar Andersen als kind woon de. Klein, laag, donker. Je kunt je goed voorstellen hoe de kleine Hans hier in de woonkamer annex werkplaats van zijn vader, die schoenmaker was, speelde. In Odense staat ook de lutherse St. Icelandair zestig jaar in de lucht Op 11 juli van dit jaar is het zestig jaar geleden dat de IJslandse luchtvaartmaatschapij Icelan dair, toen nog Flugfélag Islands, een passagiers- vlucht uitvoerde tussen IJsland en Schotland. Snel daarna ontstond Loftleidir Icelandic, dat bekend werd met laaggeprijsde vluchten van- j uit Luxemburg naar de VS. In 1973 fuseerden de twee maatschappijen tot Flugleidir, en zes jaar later werd het Icelandair. Tegenwoordig vliegt de maatschappij vanaf Amsterdam via IJsland naar diverse steden in de VS. Nieuwe be stemming wordt op 18 mei San Francisco. f Duitsland legt accent op bruisende steden Duitsland legt dit jaar het accent op bruisende steden en familievakanties. De Nederlandse markt is erg belangrijk voor Duitsland, van al- le toeristen komt vijftien procent uit ons land. Vorig jaar werden bijna zes miljoen Nederland- se overnachtingen geregistreerd, plus nog eens twee miljoen overnachtingen van kampeer ders. Die aantallen stijgen elk jaar. Wat betreft De avondgloed zet Nyhavn in Kopenhagen in een nostalgisch licht. Trouwen in ijskapel of onder de palmen Trouwen is weer in en het liefst op een bijzon- i dere locatie. Wie daarvoor het buitenland ver- J kiest gaat vooral naar de Cariben, Las Vegas en i Bah. Maar er zijn nog 'exotischer' plaatsen mo- gelijk: wat te denken van een huwelijksvoltrek king in een ijskapel in Lapland, om daarna de 1 wittebroodsweken door te brengen in een ig- i lo? Op de Vakantiebeurs wordt dit jaar in een Ij speciaal Wedding Honeymoon paviljoen aan- I dacht besteed aan trouwen in het buitenland, i waarbij ook de formele handelingen aan bod komen. zoveel, dat hij het grootste deel van zijn leven in hotels sliep of logeerde bij even eens bekende collega's en kennissen on derwie Edvard Grieg, Robert Schumann en Charles Dickens. Soms duurden die lo geerpartijen maanden, en werd hij met zachte dwang buiten de deur gezet, wat hem in Londen bij de familie Dickens overkwam. Misschien was Andersen wel de eerste reisjournalist. Sinds hij in 1831 Europa begon te verkennen, was zijn reislust niet mee te stuiten. Vanaf dat mo ment ook begon hij sprookjes te schrijven en rees zijn ster heel snel. Hij werd uitgenodigd in grote landhuizen en kastelen, waarvan er in Denemarken nog verscheidene te bezoeken zijn, verbleef zelfs enige tijd in de koninklijke residentie Ama in Kopenhagen. Van af 1840 reisde hij vooral per stoomtrein, toen nog een no viteit. Zo tufte Andersen ze ker twee keer naar Neder land, in 1847 en in 1866. Twee jaar later was hij bij ons op doorreis naar Zwitser land, en nam hij in Arnhem de trein, eer ste klas uiteraard. Hij kreeg een stoof om zijn voeten warm te houden, maar al snel bleek dat zijn rubberen overschoe nen aan de stoof waren vastgeplakt. Andersen trouwde nooit. In feite was hij een vrij onzeker persoon, ondanks zijn vele succesvolle boeken en de avonturen die hij bewust opzocht. Waarschijnlijk heeft het te maken met zijn eenvoudige komaf. Zijn vader was een schoenma ker, zijn moeder een ongeletterde was vrouw. Alleen dankzij een mecenas kreeg Andersen de kans de universiteit te bezoeken en zich te ontwikkelen. Een van de hoogtepunten in zijn leven had in 1867 plaats in Odense. Daar werd Hans Christian Andersen feestelijk inge haald als ereburger, zoals hij als kind reeds voorspelde. Acht jaar later stierf de schrijver en werd hij onder zeer grote belangstelling in Ko- pénhagen begraven. Het zou hem onge twijfeld deugd doen te weten dat zijn graf nummer 31 op Assistens Kirlcegard nog steeds een belangrijke toeristische trekpleister is. Lang zal hij leven Het 200e geboortejaar van Hans Christian Andersen wordt in heel Dene marken herdacht, met het accent op Kopenhagen en Odense. Odense (fo to boven) telt circa 180.000 inwoners en heeft een aardig, oud, voetgan gersgebied. De stad en het eiland Funen zijn ideaal voor gezinsvakan ties. Vanuit het centrum vaart een boot naar de dierentuin en het open luchtmuseum. In Odense wordt van eind juni tot begin augustus bij het museum drie keer daags de gratis toegankelijke Hans Christian Andersen Parade opgevoerd, een soort musical. Op het eiland Funen zijn meerdaag se tochten naar kastelen en huizen waar Andersen verbleef. Ook zijn er Andersentours in en om Odense. Meer informatie: tel. 0045-66 13 13 37, www.visitfyn.com. Het grote Hans Christian Andersen Museum aan Bangs Boder is dagelijks, behalve maandag, open van 10 00-16.00 uur, entree 50 kronen. Het vroe gere woonhuis van Andersen aan de Munkemollestraede 3 is dagelijks, be halve maandag, open van 11.00-15.00 uur. Het openluchtmuseum Den Fynske Landsby, net buiten Odense, is vanaf april dagelijks, behalve maan dag, open van 10.00-17.00 uur, entree 40 kronen. In de winter alleen op zondag van 11.0.0-15.00 uur open, gratis entree. Informatie over alle drie musea in Odense: tel. 0045-65 51 46 01, www.odmus.dk. In Kopenhagen staat vanaf maart veel muziek en theater centraal. Het museum Wonderful World of Hans Christian Andersen is dage lijks open van 10,00-18.00 uur, entree 80 kronen, www.hcan- dersen.com. Tussen mei en september zijn erfietssafari's door de Deense hoofdstad, de tocht van 4,5 uur inclusief lunch en fietshuur kost 350 kronen. Wandelingen zijn er ook. Meer infor matie: tel. 0045-33 23 94 90, www.citvsafari.dk en www.visitcopenhaqen.dk. In Nederland is er eveneens aandacht voor Andersen. Diverse touroperators hebben themareizen naar Denemarken. De Efte- ling biedt de attractie Het Meisje met de Zwavelstokjes en de musical De Kleine Zeemeermin, jeugdtheater Sonnèvanck trekt door het land met sprookjesvoorstellingen en op tv komt de serie Fairytaler. Meer informatie: Deens Verkeersbureau, Postbus 266, 2300 AG Leiden, tel. 071 -521 15 44, www.visitdenmark.com en www.hca2005.com. Bedevaarten naar Lourdes Een bijzondere vorm van reizen is een bede vaart. Waarbij Lourdes met afstand een van de populairste bestemmingen blijft. Vorig jaar bracht Lourdes-specialist VNB Nationale Bede vaarten zo'n zevenduizend mensen naar Zuid-Ffanlcrijk. Dit jaar verschijnt een gids waarin zo'n twintig tochten naar Lourdes zijn opgenomen. Er is lceuze uit vervoer per bus, trein of vliegtuig, uiteraard kunnen ook zieken en gehandicapten mee en is in bijzondere ge vallen zélfs een financiële tegemoetkoming in de kosten mogelijk. Meer informatie: tel. 073-681 81 11, www.lourdes.nl. Knudslcerk waar Andersen werd aange nomen. Die bewuste zondag trolc hij zijn broekspijpen hoog op, zodat iedereen kon zien dat hij nieuwe laarzen droeg. Later schaamde hij zich voor het feit dat zelfs in de kerk ijdelheid het nog won van het geloof. In het oude Centrum van de stad bevindt zich voorts het vermoedelijke geboorte huis van Andersen. Reeds in 1908 werd dit halfronde pand als museum inge richt, en na diverse uitbreidingen, de laatste vorig jaar, is het Hans Christi an Andersen Museum nu een mooi en interessant complex. Met veel brie ven, boeken, ook in het Nederlands, knipwerk (zijn grote hobby) en foto's. Fo tografie stond destijds in de kinder schoenen, maar Anders en-was zeer ijdel en liet zich graag en veelvul dig vereeuwigen. Meestal en profil, waardoor zijn magere gezicht en grote neus nog meer opvielen. Opmerkelijk zijn z'n- vaste 'reisgezellen', de hutkoffer hoge hoed, paraplu en een flink stuk touw. Dat laatste had hij altijd bij zich omdat hij bang was in een hotel door brand overvallen te worden. Nu zou hij zichzelf kunnen redden. Andersen was licht paranoïde; dikwijls legde hij in ho tels een briefje naast zijn bed neer met de tekst 'ik ben niet dood, ik slaap slechts', uit angst levend begraven te worden. Waar die vrees vandaan kwam wordt niet duidelijk. Wel staat vast dat Ander sen een zeer rijke fantasie had. Zo ver zon hij al zijn sprookjes zelf, in tegenstel ling tot bijvoorbeeld de gebroeders Grimm, die hun verhalen baseerden op oude volkslegenden. Logeren bij Dickens Al geniet Andersen vooral bekendheid als sprookjesschrijver, hij schreef heel gevarieerd: toneelstukken, gedichten, liefst drie autobiografieën en reisversla gen. 'Reizen is leven', was zijn motto. Hij maakte tientallen buitenlandse trips, on der meer naar Nederland, waar hij be vriend raakte met wandelvriend Jacob van Lennep, en het kunstenaarsecht paar Bosboom-Toussaint. Hij reisde zelfs j Er wordt dit jaar wat herdacht en gefeest bij onze overburen. Om te beginnen is 2005 uit geroepen tot SeaBritain, jaar van de zee. Zo i's het tweehonderd jaar geleden dat de zee held Nelson, bij ons vooral bekend van zijn "°ge kolom op Trafalgar Square in Londen, sneuvelde. Ook vraagt Winston Churchill dit jaar aandacht. Het is zestig jaar geleden dat de Tweede Wereldoorlog tot een einde kwam en veertig jaar geleden dat Churchill stierf. Vanaf 11 februari heeft de grote man een museum in Londen. Het is onderge bracht in de Cabinet War Rooms, de onder grondse ruimten die gedurende de oorlog dienst deden als regerings- en commando- centrum. Voorts varen literaire helden voor bij. In Yorkshire meert men af ter gelegen heid van de 150e sterfdag van Charlotte Brontë. Haar huis in Haworth is nu een mu seum waar van 1 februari tot eind dit jaar een tentoonstelling (brieven, manuscrip ten, kleding) is te zien. Er wordt ook een spe ciale postzegel uitgegeven. Verder is er aan dacht voor Beatrix Potter, omdat het een eeuw geleden is dat ze haar boerderij Hill Top bij Windermere in het Lake District be trok. Meer over deze feiten op de speciale website www.qocumbria.com. Voor de toerist die de Britse waterwegen eens wil verkennen, bijvoorbeeld met zo'n rustieke, kleurige narrow boat, is er een aar dige brochure verschenen: Enjoy Britain's Waterscape. Daarin staat een overzicht van zo'n tweeduizend mijlen kanalen, meren en bevaarbare rivieren. Ook staan er sugges ties in voor vakanties op en langs het water inclusief vissen en fietsen. Zie verder www.waterscape.com. Er is geen Britse stad die zulke hechte ban den heeft met de roemruchte Vikingen als het historische York. Ofwel Jorvik, zoals de stad ten tijde van de Vikingen heette. Elk jaar viert York, dat een interessant Vildng- museum heeft, zijn Jorvik Viking Festival. Dat gebeurt nu voor de twintigste keer en wel van 4-20 februari. Honderen Vikingstrij ders, handwerkslieden en kooplieden uit heel Europa trekken dan in vol ornaat door de stad. Zie www.iorvik-vikinq-centre.co.uk. Algemene informatie over Groot-Brittan nië: Visit Britain, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam, tel. 020-689 00 02, www.vi- sitbritain.com/nl, www.seabritain2005.com. York wacht volgende maand een invasie door Vikingen. Foto's WEGENER In Londen opent het Churchillmuseum en is er ook aandacht voor admiraal Nelson. Nicole de Munck, woordvoerster Oostenrijks Toeristenburo Om de hectische en verwarrende periode van de afgelopen tijd achter zich te laten zou de Nederlandse vakantieganger naar Oostenrijk op vakantie moeten. Samen genieten van de natuur, de bergen, meren van drinkwaterkwaliteit en actieve vakanties. Oosten rijkse 'Gemütlichkeit' en onbezorgd genieten! Speciale evenementen in 2005 zijn er ook, onder meer de Mozart Dinner Konzerte in april in Salzburg, en een grote Piet Mon- driaantentoonstelling in hetAlbertina in Wenen, van 7 7 maart tot 19 juni.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37