PZC kronkelwegen Spaghetti van 'Di öroe*cn 5 clicks Lichtdicht zaterdag 8 januari 2005 Wfi uit gegaan. De Italianen hebben een goede hand van vormgeving. We zitten hier midden -in de chianti- streek, waar de skyline wordt bepaald door eeuwenoude terracotta stadjes bo venop de heuvels, aangekleed met graatmagere cipressen. Richting de da len golven de wijngaarden van de we reldberoemde chianti-classico. Het is oktober en de druivenoogst is in volle gang. De druiven worden bij Cennatoio in kratten aangevoerd zodat de vruch ten niet voortijdig kapotgeperst wor den. Paolo wijst me op het afval van tak jes en velletjes. 'Daar maken we grappa van, de Italiaanse sterke drank.' In het onthutsend mooie vestingstadje Monteriggioni waar we na een schitte rende motortocht de lunch gebruiken, wijst mijn culinaire gids me op de loka le specialiteiten, in de herfst onder meer wild zwijn, paddestoelen en truf fels. Monteriggioni is een van de tien tallen versteende Toscaanse fotomodel len die bevallig bovenop de heuvels zijn gedrapeerd. Hetzelfde geldt voor het schattige plaatsje Volpaia, waar on ze motoren vanochtend de eeuwenou de rust even verstoorden voor een kop je espresso. Voor de mensen die niet het geluk heb ben achter een privé gids aan te rijden, zijn op de camping routes voor prachti ge motortochten verkrijgbaar. Ik heb het geluk om door de kenner rondge leid te worden en trouw volg ik hem op mijn BMW R1150GS. Paolo weet als en thousiast motorrijder en actief lid van de Harleyclub van Florence de mooiste weggetjes feilloos te vinden. Italië is ook geschikt voor motorrijders die boven de tweehonderd kilometer per uur willen scheuren; die kunnen te recht op de snelweg van Milaan via Bo logna en Florence naar Rome. Maar in het binnenland ligt een spaghetti aan kronkelweggetjes te wachten op de lief hebber van de edele stuurkunst. Tosca ne bezit voor motorrijders een gevaar lijke schoonheid. Na elke bocht is het uitzicht namelijk weer zo adembene mend en overweldigend datje de witte Motor naast je bed Toscane is niet alleen een mooie en geliefde vakantiestreek, maar ook een eldo-gg rado voor motorrijders. Touroperator Vacansoleil biedt dit jaar voor het eerst sa men met de Koninklijke Nederlandse Motor Vereniging (KNMV) motorreizen aan, die staan vermeld in een onlangs verschenen brochure, te bestellen via www.vacansoleil.nl. Overnacht wordt in compleet ingerichte luxe tenten of stacaravans met handdoe ken, beddegoed en uiteraard kookgele genheid. De motor mag bij de slaapplaats geparkeerd worden. Norcenni Girasole Club is een van de der tig campings in Europa die Vacansoleil heeft uitgezocht voor de Nededandse mo torrijder. Daarbij neeh de touroperator ge- keker of de ligging, serv ce en faciliteiten geschikt zijn voor motorrijders. Negent en geselecteerde campirgs ligger in Frank rijk, Italië telt er zes, en verder zijn er geschikte campings in Duitsland, Neder land, België, Spanje, Oostenrijk en Zwitserland. Vacansoleil Motor Holidays werkt samen met de KNMV om alle problemen waar reizende motorrijders tegenaan lopen op te lossen. Dat resulteert in een groot aantal iuxe opties voor motorrijdend Nederland. Zo hoef je bijvoorbeeld helemaal niet zelf naar Italië of Frankrijk te rijden, want je kunt je motor door Vacansoleil naar je vakantieadres laten transporteren. Ook kun je op het vakantie-adres mo toren huren. De reizen zijn geschikt voor individuele motorrijders, maar als je met de motorclub een tocht wil maken naar een lekker warm motorland, wordt dat eveneens geregeld. De overnachtingskosten hangen samen met onder meer de bestemming, perio de, camping en het aantal personen. Reken globaal op minimaal acht euro per persoon per nacht. streep in het midden gaat vergeten. En daar moetje op je motor toch een beet je uit de buurt blijven, want de lokale automobilisten willen nog wel eens een regel aan hun Italiaanse laars lap pen en dan is ook een doorgetrokken witte streep niet heilig. Scheuren langs Sting Nadat we van een afstandje nog even de Toscaanse villa van zanger Sting be wonderd hebben, rijden we terug naar de camping. Mijn thuisbasis is Norcen ni Girasole Club, een grote camping die dertig kilometer ten zuiden van Flo rence bijna een complete heuvel be dekt. Er zijn appartementen in een vijf eeuwen oude Toscaanse villa, veel sta caravans, ruimte voor tenten, Neder lands sprekende medewerkers en aller hande voorzieningen. Dat laatste is prettig, al beschikken de stacaravans over een volledig ingerichte keuken. Maar het blijft zonde helemaal naar Ita lië te rijden en dan niet te proeven van de Toscaanse keuken en de opbrengst van die duizenden hectares aan wijn gaarden. Paolo: 'In mijn restaurants zet ik zo veel mogelijk authentieke Tos caanse gerechten op de kaart, maar ook pizza's en pasta's natuurlijk.' En, zo verklapt hij, veel toeristen komen echt niet alleen voor de natuur en cul tuur naar zijn land, maar ook om een paar weken lekker te genieten van 'la dolce vita'. Oad houdt eigen 'brede' reismarkt Oad Reizen houdt zondag 23 januari de jaarlijk se reismarkt. Deze kent een zo breed mogelij ke opzet. Dat betekent dat behalve de meeste intercontinen tale bestem mingen, ook een aantal Eu ropese vakan tiedoelen is vertegenwoor digd. Er zijn in formatie stands, presen taties, optredens en buitenlandse hapjes en drankjes. De gratis toegankelijke reismarkt heeft plaats in het Van der Valkhotel in Henge lo (Ov.), en wel tussen 10.00-17.00 uur. Meer in formatie; tel. 0900-8482, www.oad.nl/beurzen Goedkoop vliegen naar Britse steden Bijna geen belangrijke Britse stad of die is straks wel vliegend met een low cost-carrier te bereiken. Goed nieuws voor wie er eens een paar dagen op uit wil om wat Britse sfeer te snuiven en te winkelen. Op 7 januari begon Bmibaby, dochter van Bmi (het vroegere Bri tish Midland) met de verbinding Amster dam-Birmingham (bmibaby.com). En Jet2 com (www.jet2.com), die nu al van Amsterdam naar Leeds/Bradford vliegt, onderhoudt vanaf 10 fe bruari dagelijkse verbindingen tussen Schip hol en Manchester. Veel Britse steden hebben de laatste decennia fikse opknapbeurten gekre- gen en zowel Birmingham als Manchester be- i horen inmiddels tot de populairste en levendig i ste steden van Groot-Brittannië. Spanje herdenkt Don Quichote Spanje heeft 2005 uitgeroepen tot het jaar van Don Quichote. Dit jaar is het namelijk 400 jaar geleden dat het boek over deze beroemde anti held voor het eerst verscheen. Het hele jaar door zijn er allerlei activiteiten. Een van aardig ste is de ingebruikname van een Don Quicho- te-route die begint en eindigt in de stad Tole do. De route is alles bij elkaar 2.500 km lang, maar verdeeld in tien trajecten. Om het ecotoe ristische aspect te benadrukken gaat de tocht onder meer over oude historische wegen, door rivierbeddingen, over herderspaden en spoor trajecten die niet meer gebruikt worden. Er is een speciale Spaans- en Engelstalige website: www.donquiiotedelamancha2005.com. Toscane verkennen Van tevoren of op de plek van bestemming is het handig het weerbericht te weten. Op inter net zijn van alle plekken op aarde weersom standigheden te vinden, vaak inclusief vooruit zichten, satellietbeelden en webcams. Ook over Nederland zijn uitgebreide sites. KNMI geeft achtergrondinformatie over weersom standigheden, extremen en overzichten van de afgelopen jaren. Voor zeilers, surfers en winter sporters is er specifieke informatie over wind en sneeuw in de sportgebieden. Sommige sites hebben een sms-service met actuele weersver wachtingen. Dan kun je op vakantie nog acuut besüssen tot een strandwandeling of museum. Algemeen: www.weerinfo.nl: KNMI: www.knmi.nl; wereldwijde meteorologie: www.wmo.ch: met webcams en weerfoto's: www.weer.nl en extreem weer: www.vwkweb.nl. De kronkelwegen vormen een uitdaging voor de toerrijder. Comfortvermijdende vagebonden, dat waren motorrijders ooit. Maar tegenwoordig kan het anders. Luxer vooral. Verspreid door Europa zijn er nu dertig campings waar Nederlandse motorrijders meer dan welkom zijn. Wij testen deze nieuwe formule in motorparadijs Toscane. )oor FRANK LAMBREGTS ie Harley van jou voelt zich volgens mij hier niet thuis', pest ik mijn Italiaanse gids Paolo, na lat we een kwartier lang over een rots- ïchtig kronkelpaadje een heuvel opge- ■eden zijn. 'Harley-rijders komen over- antwoordt hij stoer. Na enkele kilo- neters dirt track arriveren we onaan gekondigd bij de gesloten poort van de betoverend mooie Toscaanse villa van lennatoio, een kleine, ambachtelijke vijnmakerij die een selecte hoeveel- ïeid topchianti's produceert. We bei en aan en mogen nog naar binnen ook. Om voorzichtig te proeven. Motor rijden in Toscane biedt een wereld aan extra's als je ook van wijn en goed eten houdt. Mijn gids Paolo weet daar alles van, want hij heeft op camping Norcenni Gi rasole Club in Figline Valdarno de lei ding over de drie restaurants en de bars. Ik verblijf op die camping omdat daar volop mogelijkheden voor motor rijders zijn gecreëerd. Spontaan nodig de Paolo me toen uit voor een rondritje door zijn geboortestreek, die volgens sommigen tot de mooiste van de pla neet behoort. Zelfs de Romeinen wa ren al verliefd op Toscane. En sinds die tijd is het gecultiveerde heuvelland schap er eigenlijk alleen maar op voor- De wij'ngaarden leveren de smakelijke chianti. per Vespa-scooter Italiaanser lean het bijna niet, rondtoeren op een Vespa-scooter. Touroperator Holland Inter national biedt in de nieuwe dikke zomerbro- chure Italië een vijfdaagse ontdekkingsreis door Toscane aan, waarbij de deelnemers zich verplaatsen per Vespa-scooter. Tijdens de indi viduele reis wordt per dag tussen de 60 en 140 afgelegd. De reis kost vanaf 407 eu- scooterhuur en verzekering. Moderne motorrijder wil luxe en een goed restaurant Florence* I TOSCANE ggioni^ Siena is ITALIË* Rome Hoewel er genoeg te beleven valt in Parijs besloten we naar een plek te gaan waar absoluut niets te zien was. Op een steen worp van het Centre Pompidou, aan de Rue Quincampoix 51, ligt namelijk een duister restaurant. Niet datje daar op het eerste gezicht veel van merkt. Goed, de ramen in de witte gevel zijn dichtge- schilderd met zwarte verf, maar na bin nenkomst word je vriendelijk ontvangen aan de bar. Rechts tegen de muur staan het soort metalen kastjes die je ook in de kleedkamer van een sporthal tegen komt. Daar kun je de jassen en de rook waren in opbergen, want die mogen niet mee naar binnen. Een op een schoolbord geschreven menu biedt keuze uit vier voorgerechten, vier hoofdgerechten en vier toetjes. We bestellen er wijn en wa ter bij. 'Dirque?' Een heldere stem spreekt mijn voor naam Frans en vragend uit. Vanachter een zwaar gordijn is Susanna versche nen, onze eigen serveerster van deze avond. Ze palet me bij de pols, geeft mijn vriend de instructie dat hij zijn hand op mijn schouder moet leggen en leidt ons via een lichtsluis een zwart gat in. Door DIRK MULDER Evenals het andere bedienend personeel van Dans le Noir? (dat vraagteken hoort bij de naam) is Susanna blind. Wie in dit restaurant gaat dineren kan een maal tijd lang ervaren hoe dat is. De eetzaal is in totale duisternis gehuld. Je wordt naar je tafeltje gebracht bent en zelfs als je ogen een beetje aan het duister ge wend zijn zie je niets. Er is nergens ook maar een speldeknopje licht te beken nen. Roken mag niet, aanstekers en zaklan taarns zijn streng verboden, evenals lichtgevende horloges en telefoons. Bij het wijn inschenken is het handig om je vinger een stukje in het glas te houden, legt Susanna uit, dan voel je vanzelf wanneer je moet stoppen. Tien minuten later brengt ze het voorgerecht. Eten in het donker is helemaal niet zo makkelijk. Als ik mijn mond gevonden heb, zit er vaak niets meer aan mijn vork. Er wordt dan ook veel gegiecheld om ons heen, afgewisseld door Franse vloekjes als er een fles omvalt of het be stek onvindbaar blijkt. Hoeveel andere eters er zijn kan ik al leen maar schatten. Een stuk of twintig denk ik. Misschien lijken het er meer dan het zijn, de mensen worden wat luid ruchtiger in het donker. Naast ons zitten een man en een vrouw, concludeer ik uit de klank van hun stem men. In een ander restaurant zou ik niet zo makkelijk mijn medegasten aanspre ken, maar hier maakt de onzichtbaar heid de drempel lager. Tussen de gangen door praten we en maken grapjes alsof we elkaar al jaren kennen. Na het dessert roepen ze hun ser veerster, die ze naar de uitgang bege leidt. We nemen afscheid met een welge meend 'au revoir'. De absurditeit daar van dringt pas tot me door als ik hun voetstappen hoor verdwijnen. (www.danslenoir.fr) René Brouwer, woordvoerder Kroatisch Verkeersbureau Hier genietje nog van het oorspronkelijke mediterrane leven. Geen hoogbouw en gro te hotels, maar prachtige historische steden zoals Dubrovnik en Split in het zuiden, en Zadar en Rovinj in het noorden. Die worden afgewisseld door fraaie natuurgebieden. Vooral de kuststreek met meer dan duizend eilanden mag niet onvermeld blijven. Bo vendien is de kustweg van noord naar zuid een van de mooiste van Europa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 34