Hooivorken uit de Gard Een stukje Holland in Turkije Het departement Gard ligt in het zuiden van Frankrijk. Informatie over deze streek via www.tourismeqard.com. en over de ver- schillende steden Uzès: www.ville-uzes.fr en http://www.uzes-tourisme.com: Nïmes: www.ot-nimes.fr: Anduze: www.ot-anduze.fr en Sauve: www.office-tourisme-sauve.com Informatie over het aqaduct Pont du Gard via www.pontduqard.fr en http://www.ot-pontduqard.com. Algemene informatie: Maison de la France, Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam, tel. 0900-11 22 33 2, www.francequide.com zaterdag 8 januari 2005 W3 Kamperen nieuw bij Holland International Voor het eerst komt Holland International dit seizoen met kampeervakanties, al betreft het min of meer een overname van het 'oude' Ar- ke-aanbod. In de brochure Kampeervakanties zomer 2005 worden drie verschillende cam pingformules gepresenteerd, te weten Canvas, Al Fresco, British Holidays en daarnaast nog een eigen selectie van vijftig campings. TravelDeet in nieuwe variant Het Romeinse aquaduct Pont du Gard is, na Parijs, de drulcst- bezochte attractie van Frankrijk. Maar het departement dat zijn naam aan de rivier ontleent, kent meer opmerkelijke bezienswaar digheden. Wat te denken van een hooivorkenmuseum? DoorGERARDCHEL nen vijftig jaar na het begin van onze jaartelling een aquaduct bouwden, waaraan de regio nu z'n voornaamste bekendheid dankt. Want hier, aan de bronnen van de Eure, troffen de Romei nen een overvloed aan vers water. Het zou genoeg zijn om het verderop gele gen Nïmes 450 jaar lang van water te voorzien. Pont du Gard, de majestu euze waterbrug over de Gard, getuigt van dit ingenieus vakmanschap. Op Pa rijs na is dit de drukst bezochte toeris tische attractie van Frankrijk. Dit heeft in de loop der jaren tot de nodige aan passingen geleid. Zo is er op de linker oever een multifunctioneel informatie- en museumcomplex verrezen en kun je er wandelen in het landschap zoals dat er ooit uitzag. Maar lopen over het dak van het aquaduct, zoals wij jaren geleden deden, is tegenwoordig uit den boze. En door het smalle waterkanaal zelf kan alleen onder begeleiding. In Nïmes hadden ze dat water overi gens niet echt nodig om te drinken, ver telt daar de lokale gids. Bronnen ge noeg. Maar ja, al die fonteinen, badhui zen en villa's slorpten zoveel water op dat een extra bron nodig bleek. Een luxe probleem, toen al. In Nïmes leeft vroeger en nu harmonieus met elkaar, samengebald in de 'place' waar ooit het Forum lag en dat nu vooral pas 's avonds echt gezellig wordt. Met de stok oude tempel Maison Carré aan ene en het hypermoderne glazen Carré d'Art aan andere zijde. Nïmes laat zich niet in een paar regels vangen. Zeker niet nu net als wij er zijn en de stad zich opmaakt voor een van de hoogtepunten van het jaar: la Féria. Een traditioneel volksfeest met veel muziek, dans, wijn en eten. Overal wor den stalletjes gebouwd en er fladdert een zenuwachtige gespannenheid door de straten, die in het weekeinde tot ontlading moet komen wanneer in de eeuwenoude Romeinse arena drie dagen lang stieren worden bevochten. 'Nïmes faire la féria', zeggen ze in de Languedoc. De Pont du Gard is een top attractie in heel Frankrijk. Kleine foto's: in Sauve wor den nog steeds hooivorken ge maakt, maar dan voor toeristen. De huizen in Sauve lijken tegen de steile rotsen gekwakt. Foto's GPD Onze gids wil niet herinnerd worden aan die desastreu ze maand in 2002. Door een aanval van Pluvius klommen talrijke rivieren in de Gard uit hun dalen en braakten met verwoes tend geweld hun inhoud uit over het landschap. Ook hier, in het bamboeoer- ivoud nabij Anduze, reikte de water massa tot ongekende hoogte. Moeilijk voor te stellen als we zien hoe ver, laag en onschuldig de rivier nu stroomt. Maar de meer dan manshoge rode streep op de gevel liegt niet. Dit bos ran bamboe is een vreemde eend in de bijt. Hier, in de onderbuik van de Ce- vennen, verwacht je dit soort exotische vegetatie niet. Het is ook niet oorspron maar halverwege de negentien deeeuw ingevoerd door specerijenhan delaar Mazel. Iemand met te veel geld en een voorkeur voor Laos, zodat in de ze 'Bambouseraie' ook een Aziatisch dorp is nagebouwd. Om ons het gevoel te geven in een echt regenwoud te lo pen. Mazel ging uiteindelijk aan z'n parkfailliet, maar niet nadat hij een in drukwekkend irrigatiesysteem had aangelegd om water uit de Gard naar zijn bamboe te leiden. Poort van de Cevennen wordt Anduze wel genoemd. De rivier Gard heeft zich hier eeuwen geleden tussen twee kal krotsen een doorgang geslepen. Aan de ;ne kant gloren de heuvelen van de Ce- vennen, aan de andere kant de begin nende vlakte van de Languedoc. Éen historisch stadje van waaruit in de ze ventiende eeuw Hugenotenleider Ro han zijn deel van de godsdienstoorlog Met de 'Tour de l'Horloge' als blijvende herinnering aan de vroe stadswallen. Anduze huisvest ook Temple die doorgaat voor de groot protestantse kerk van Frankrijk. In iets verderop gelegen Musée di Dé- in Mialet wordt de strijd van de Hu ienoten meer zichtbaar gemaakt. Het s een plek waar zich jaarlijks vele ge- oofsgenoten verzamelen. kunstenaarsdorp Sauve duidelijker, langs de oevers van de ligt Sauve. Een van de vele waar je niet voor afslaat als je beter weet. Wij tuffen wel de nieu- brug over en zien stroomafwaarts voorganger uit de elfde eeuw van pensioen genieten. Sauve blijkt middeleeuws stad- e, waarvan de oude binnenstad op de ïeuvel helaas niet overal autovrij is. daar het terug-in-de-tijd gevoel krijgen ve wel wanneer we door de smalle teegjes slenteren. TravelDeet 50% is vanaf deze maand ook ver krijgbaar als spray. De fabrikant heeft daar be wust voor gekozen, zodat de muggenmelk voortaan op de huid gespoten kan worden zon der dat de gebruiker er met de handen aan zit. Dat is vooral praktisch tijdens tochten, waarbij geen water aanwezig is om de handen na het insmeren te wassen. Even op je kiezen bijten Niets zo vervelend als tijdens een verre trek tocht last te krijgen van een loszittende kies- vulling. Dat kan redelijk snel gebeuren tijdens grote temperatuurverschillen of afwijkende luchtdruk, zoals bij duiken of bergbeklimmen. Voor de doe-het-zelvers is een nieuw EHBO-set- je verkrijgbaar van TravelSafe, met daarin on der meer een noodvulling, aanbrengspatel en mondspiegel. Spelletjes onderweg: compacte Rolit Travel Na de reisvariant van Rummikub is er nu ook een aangepaste versie van Rolit, Rolit Travel. Rolit wordt door twee tot vier personen vanaf zeven jaar gespeeld. De spelers moeten vooruit denken maar mogen elkaar ook dwars zitten. Dat maakt Rolit mede tot een populair familie spel. De compacte reiseditie is vooral een klei ne uitvoering van de gangbare en kost €9,99. Zelf digitale foto's afdrukken en inbinden Wie digitale vakantiefoto's maakt, wil de favo riete opnames ook graag op mooi fotopapier af drukken en netjes kunnen inbinden. 'Print Bind' is een systeem dat het mogelijk maakt fo to's op hoogwaardig fotopapier te printen en direct in te binden. Een standaard verpakking bevat een kant-en-klaar album met vijftien vel len zijdeglans fotopapier op A4-formaat. De vel len hebben twee boorgaatjes en een vouwlijn en kunnen gemakkelijk in het album worden gelegd. Het product is sedert december te koop voor €18,95. Meer informatie: www.print-bind.nl. Vacansoleil: zeventien nieuwe Franse bestemmingen Met het uitkomen van de nieuwe Camping Ho lidays brochure biedt Vacansoleil voor het aan komende kampeerseizoen maar liefst zeven tien nieuwe Franse campings aan. Drie accom modaties bevinden zich in Languedoc-Roussil- lon, de meest geboekte Franse kampeerbestem- ming bij Vacansoleil. Ook drie nieuwe cam pings zijn er in de Loire, de overige zijn meer verdeeld door het land. den. De 'fourche' vindt z'n oorsprong in de netelboom. Tijdens de groei wor den de takken al in een soort drietand gestuurd, na de kap worden de takken in een oven verhit en op maat kromge bogen. We rijden naar Uzès, ooit zetel van de bisschop en oude hertogelijke residen tie waarvan kasteel en bisschoppelijk paleis hoog boven de stad uittorenen. De burcht is nog steeds eigendom van de familie Crussol d'Uzes, die er sinds de zestiende eeuw woont en, door hun innige contacten met het Franse hof, eerste troonopvolgers waren. Zo ver is het nooit gekomen. Uzès toont trots de sporen van dat wel varende verleden. Gotiek, barok en re naissance vechten er om aandacht. Al zijn de meeste gevels en huizen niet meer zo oud, want ettelijke godsdienst oorlogen lieten zo hun sporen na. Een kniesoor die daar op let, want neem nu het karaktervolle Place aux Herbes. Bomvol platanen, de fontein zoals het hoort en cafés en winkels, eentje spe ciaal voor zwarte truffels, verscholen in de fraaie arcades. Probeer eens ach ter een voordeur te geraken en laat je dan verrassen door geheime binnen plaatsjes of lommerrijke tuinen, zoals de Middeleeuwse Tuin temidden van al die vroegere hertogelijke rijkdommen. Romeins aquaduct Uzès is ook de reden waarom de Romei- Toulouse In de Romeinse tijd ontstaan aan een bron, groepeerden huizen zich in de tiende eeuw rondom een klooster. Soms lijken ze wel tegen de steile rot sen gekwakt. Als belangrijke pleister plaats op de handelsroute tussen Nï mes en Rodez werd het stadje zelfs wel varend en mocht het eigen munten slaan. Nu is Sauve een kunstenaars dorp. En je vindt er 'Le Conservatoire de la fourche', het museum met de houten hooivorken. Rond 1900 produceerde Sauve 19.000 hooivorken per jaar, geen Franse boer die er niet een had. Nu wor den er in de museale ambachtplaats amper duizend meer gemaakt en dan nog louter voor toeristische doelein- FRAN^RIJK GARD Sauve groot resort dat geheel ge bouwd is in Oudhollandse stijl. Gasten komen binnen via een entree die een replica is van het Centraal Station in Amsterdam. De hotelkamers lijken op Amsterdamse grach tenpanden, er zijn molens, ka nalen en bruggen, een Volen- dams winkelcentrum, perso neel in klederdracht, een kaaswinkel en zelfs een ha- ringkraam. Eigenaar en bedenker is GTI Travel uit Amsterdam, dat ui teraard klanten levert. Maar ook andere touroperators, on der wie KRAS Stervakanties en Reiscompas, hebben het complex in hun pakket opge nomen. Orange County verwacht dan ook dat zeker de helft van de klanten uit Nederlanders zal bestaan, met name jonge ge zinnen. Ook wordt op grote aantallen Belgische en Duitse toeristen gerekend. Meer informatie: www.oranqecountv.nl. Een land dat de laatste jaren een enorme groei qua toeris me doormaakt, is Turkije. Gold Turkije tien jaar geleden nog als een te ontdekken va kantiebestemming, nu is het een topper met liefst 1,2 mil joen gasten per jaar. Ook vele duizenden Nederlan ders zoeken er de zonnige zuidwestelijke kuststreken op, steeds vaker in een all in clusive hotelcomplex. Of ze maken een korte stedentrip naar Istanbul, of een langere rondreis door het binnen land. Het zijn vooral 'repea ters', vakantiegangers die al meerdere keren Turkije heb ben bezocht, die het strand verruilen voor een verken ningvan het achterland. Voor al die Nederlandse toeris ten die wel zon willen, maar het vaderland moeilijk achter zich kunnen laten zonder ge voelens van heimwee, is er binnenkort Orange County Resort. Per 1 april opent net buiten de stad Kemer een Mije: 'Amsterdamse' grachtenpanden en een windmolen bieden wei- '9 kans op heimwee. Foto orange county resort IJsland is een bestemming voor liefhebbers van bijzondere vakanties. Hier kun je in he te bronnen dobberen tussen lavavelden, spuitende geisers bewonderen, walvissen spotten, sneeuwscooteren over gletsjers, vulkanen beklimmen, op een IJslands paard galopperen en je laten overdonderen door reusachtige watervallen. Al deze attracties liggen op nog geen uur rijden van Reykjavik en slechts drie uur vliegen van Schiphol. Hetty van der Hart, public relations Icelandair/IJslands Verkeersbureau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31