PZC Groeten uit 'erla"" teil 2 E -a Vraag tkantwoord De wijde wereld aan je voeten Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 8 januari 2005 Reizen Uw Reizen Uitgaanstip Vlieg er eens uit in het Museon in Den Haag. Daar is tot eind augustus de interactieve expositie Testpiloten m/v gezocht te zien. Meer info: tel. 070-338 Monument Valley is hét symbool van het wilde westen. Foto INGE YSPEERT Vrijwel elke reisorgam- ÉSOS satie die naar de VS Sp gaat biedt camperrei- Ldfl zen aan, waarbij je overigens individueel reist. Voordelen zijn de reeds gereserveerde camper en overnachtingsplaat sen. Het is ook goed mogelijk op eigen gelegenheid een camper te huren en zelf route en campings te bepalen. De KOA-campings (Kampgrounds Of America, www.koa.com) hebben goede en schone voor zieningen. De Good Sam-Cam pings, geen keten maar van particuliere ondernemers, zijn ook goed www.qoodsam- club.com. Üfe' Het contrast kan bijna niet groter. In Las Vegas, dat volgend jaar zijn eeuwfeest viert, is alles pompeus en artificieel; in de relatief nabijgelegen nationale parken in Utah en Arizona, daarentegen is alles groots en authentiek. Een rondrit per camper. VERENIGDE STATEN Las Vègas Door RONALD VRUGTEMAN Allemaal kijken we al uit naar de natuur van het wilde westen, maar toch begint onze tocht in het grootste gokhol ter wereld, Las Vegas, omdat daar het bedrijf zit dat de campers verhuurt. Ook voor wie niets met gokken, glamour en glitter heeft, is een wandeling over The Strip van Las Vegas niettemin een unieke ervaring. Las Vegas kent twee centra: de flikkerende neonlichten van Las Vegas Boule vard (The Strip), waar hotels an nex casino's wedijveren wie het meest pompeus is, en Down town, de oude wijk, waar in 1905 de stad werd gesticht.Na een korte maar verkwikkend nacht nemen we een taxi rich ting camperverhuurder, Ameri ca Cruise Camper. Die heeft al twee zespersoons-campers afge- tankt klaarstaan. Riante vehi kels, want we zijn met z'n ach ten. Ik mag meteen achter het stuur van zo'n bak kruipen en - uiteraard automatisch - Las Vegas uitrollen, de woestijn in. Je voelt je een hele piet in zo'n gevaarte. Niks geen geschakel, alleen maar gas geven en rem men. Dat laatste zeer met mate omdat al snel voorbij 'city li- mits' de wereld akelig leeg wordt. Het eindeloze asfaltlint van de interstate leidt ons door het wilde westen naar Zion Na tional Park in de staat Utah. Overnachten doen we op Zion Ri ver Resort RV (recreation vehi cle) Park in Virgin. Daar voelt 'de hele piet' zich plotseling een 'pietje' bij het zien van de cam pers, die al netjes in de kaars rechte parkeervakken staan. Het zijn zonder uitzondering joe kels van het formaat waarin wij in Nederland voetbalsupporters, kinderen op schoolreisje of toe risten naar Spaanse costa's ver voeren. Je ego krijgt nog een extra deuk wanneer je ziet dat er uit het gevaarte op de plek naast je een bejaard echtpaar stapt. Hun auto, uiteraard een SUV van Amerikaans formaat, hangt met een stalen driehoeks constructie achter de 'camper- bus' en zo toeren Herbert en Ja- net Dawson door de States. Hun riante huis in een voorstadje van New York verruilden ze voor een compleet ingericbte cam per. 'We leven hierin en trekken door ons land. We hebben al veel gezien, maar nog lang niet alles', zegt Herbert, terwijl Janet de camper inschiet omdat ze bijna haar favoriete show zou missen op de mega-tv. De Dawsons 'doen' de komende week net als wij enkele nationa le parken. Zion hebben ze al bezocht, wij nog niet. 's Morgens na een vlug ontbijt breken we daarom op en pakken de State Highway 9, die dwars door het park gaat. De prachtige Zion Canyon (24 kilo meter lang en 800 meter diep) ligt midden in het park en wordt gekenmerkt door rotsformaties met een overheersend rode kleur. Per pendelbus gaan we over de parkweg (de Zion Ca nyon Scenic Drive), die de bed ding van de rivier volgt en langs prachtige, kleurrijke rotsforma ties voert. Elke paar minuten komt een pendelbus voorbij. Handig, je kunt dus steeds uit stappen om de natuur beter op je te laten inwerken, je te verga pen aan de kloof met zeshon derd meter hoge wanden of een korte wandeling te maken. Graag hadden we het nationale park Bryce Canyon aangedaan, maar de tijd laat het niet toe. Er wacht een volgende flinke rit, naar het Grand Canyon National Park. We rijden via Kanab en Bit ter Springs door het gebied van de Navajo-indianen. Links en rechts van de highway staan hut jes van golfplaten, kleine neder zettingen, autowrakken en kraampjes langs de weg waar squaws ringen, kettingen, amu letten en andere indiaanse voor werpen te koop aanbieden. Nog voor Page zitten we al weer in Arizona op weg naar de Los Angeles Grand Canyon. De verwachtin gen zijn hooggespannen voor wat betreft de 'grote kloof. We zoeven met een vaartje van 55 mijl per uur westwaarts maar zien nergens ook maar iets dat zou kunnen duiden op de aanwe zigheid van de Grand Canyon. Het overweldigende panorama ontrolt zich pas als je pal aan de rand van dat enorme gat staat. Je wordt er wel stil van, vooral als je een eind verderop - op een an der uitkijkplatform - een groep je nietige mensen ziet staan met de kloof op de achtergrond. Vijf miljoen bezoekers genieten jaar lijks van het grootse panorama van de Grand Canyon, dat op de Werelderfgoedlijst prijkt. De meeste bezoekers bevolken de South Rim, die in tegenstelling tot de North Rim het hele jaar door is geopend. Aardig detail is dat South en North Rim hemels breed slechts zestien kilometer van elkaar verwijderd zijn, maar over de weg maar liefst 345 kilo meter. Onze overnachting heeft plaats op een van de vele 'camping- grounds' van de Grand Canyon, waar we 's avonds laat, terwijl de temperatuur ras daalt tot dik- ke-truien-niveau, de bij onze camperplek aangelegde barbe cueplaats feestelijk in gebruik nemen. En daarna rillend onder de wol, want de andere dag wacht de laatste etappe over een klein stukje van de fameuze Rou te 66, dwars door Seligman, een plaatsje dat leeft van die beroem de highway, richting Hoover Dam. Bij de Hoover Dam ont moeten we een aantal gehelmde figuren, ruim voorzien van 'plak plaatjes' en op knetterende mo toren. Ze zijn, zo vertellen ze, op weg naar hetzelfde einddoel als wij. Da's boffen. Laten we nu net op tijd weer in Las Vegas arrive ren om het grootste Harley Da- vidson-treffen van Amerika mee te maken. In Downtown Las Vegas vergaat je horen en zien als daar honderden Harley's star ten, maar wat is het gezellig. Vooral als je een liter 'frozen margarita' (wel met veel ijs, hoor) in een plastic football sol daat hebt gemaakt. Vakantievoorpret De feestdagen zijn weer achter de rug, en mis schien ook al de wintersportvakantie. Dus wordt het tijd zich te oriënteren op de zomer. Gaan we drie weken met de caravan naar Frankrijk, maken we een camperreis door de VS (de dollar staat ver leidelijk laag) of zoeken we in eigen land het wa ter op? Wie de komende week niet naar de Vakan tiebeurs in Utrecht gaat, kan ook middels deze extra dikke bijlage Reizen volop ideeën opdoen voor de zomervakantie. Vakantie in aantocht Met de kortste dag achter de rug maken veel mensen al plannen voor de zomervakantie. De keuze is groot: van aanbiedingen voor vroegboekers tot last minutes voor twijfelaars. Wanneer is volgens u het beste moment om de zomervakantie te boeken? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Ver reizen, maar hoe ver? la O fö Ö0 V We vroegen vorige week in de Graadmeter welke informatie over vakanties u het moeilijkst kunt vinden op internet. Vooral het aantal kilometers naar de vakantiebestemming blijkt lastig te vinden. Daarnaast is ook de exacte prijs van een reis moeilijk via internet te achterhalen. De uitslag (1|; Hoe ver is bestemming 40 Exacte prijs van reis 20% Kwaliteit van hotel 16% Wat is er te doen? 15% Reisverhalen van anderen 5% 6>' Welk klimaat is er? 4% Oriënteren op Vakantiebeurs Hoe vind ik wat ik zoek op de Vakantiebeurs? Ben de Jongh, woordvoerder van de Vakantie beurs: 'Ik zou zelf nooit onvoorbereid binnen stappen bij de beurs. Al is er een degelijke plat tegrond en staan er routebordjes, het is gemak kelijker van tevoren te weten waar je heen moet. Stel,je wilt op vakantie naar Polen, dan kun je eerst op de website van de Vakantie beurs kijken naar welke hal je moet. Dit jaar staan de reisaanbieders per land of regio ge groepeerd: je kunt dus naar de landen rond de Middellandse Zee of naar China. Een enkele touroperator zal misschien ook andere landen in het pakket hebben. Daarom is het goed om een bezoekje degelijk voor te bereiden. Veel mensen kijken nu al op de website om een rou te uit te stippelen. Maar ach, verdwalen kan ook spannend zijn. Dat is net als wanneer je op vakantie door een vreemde stad loopt: je ziet onderweg dingen die ook leuk zijn.' Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Met een rugzak vol informatie en gimmicks zullen de bezoekers van de Vakantiebeurs 2005 het evenement verlaten. Maar er ook mee binnenkomen, want die rugzak wordt al bij de ingang uitgereikt. Het is een speels 'binnenkomertje' voor de bezoekers die in Utrecht de 'Wereld aan hun voeten' zullen vinden. Dat is het motto waaronder de Va kantiebeurs zich van woensdag 12 tot en met zondag 16 januari presenteert. Een sym bolische wegwijzer naar alle hoeken van ons land, van Europa en van landen over de hele wereld die zich informatief, vaak fees telijk zullen presenteren in negen hallen van de Jaarbeurs in Utrecht. De komende week brengen touroperators, hotels, VW's, attractieparken, campers en caravans, verkeersbureaus en tal van ande- j re aan de reisbranche verwante organisa ties hun producten weer onder de aandacht van een groot publiek. Een aantal belangrij ke touroperators ontbreekt, daarentegen zijn grote reisaanbieders als Oad, De Jong In- tra Vakanties en Kras Stervakanties (niet met een eigen stand trouwens) wel aanwe zig, en laat bijvoorbeeld Vrij Uit zich verte genwoordigen door Happy Camp. Daar naast zijn veel kleinere, gespecialiseerde reisorganisaties present. Overigens komen Ce meeste bezoekers voor algemene infor matie over een bepaalde bestemming. En voor een dagje sfeer proeven, exotische hap jes en drankjes proberen, modeshows be zoeken, lezingen bijwonen in het Wereld wijdweg Theater, of theedrinken op de Chi nese Muur. De Vakantiebeurs kent een iets andere op zet dan voorgaande jaren. Zo worden de Eu ropese bestemmingen dichter bij elkaar, en dus op een meer logische wijze, gepresen teerd. Nieuwe thema's zijn er oolc: active leisure (actieve vakanties), medical tou rism, wellness spa (toerisme voor specifie ke doelgroepen dat in opkomst is), en wed ding honeymoon (trouwvakanties). Voorts kunnen de bezoekers deelnemen aan de 'Wereldwijdweg-route', een puzzel- tocht die de mensen meeneemt door alle hallen, waar in elke hal bij participerende reisorganisaties 'iets' te vinden is wat zij no dig hebben voor de oplossing van de puzzel. De winnaar mag een droomreis maken. Tot de nieuwe landen op de Vakantiebeurs be horen Japan, Rusland, Cambodja en Brunei. Ook de verdere groei van Latijn s-Amerika en Turkije komen tot uiting. Eveneens nieuw is het 'Recrejob Werkplein, waar Eu ropese recreatiebedrijven actief personeel kunnen werven voor het komende zomer seizoen. De Vakantiebeurs werd vorig jaar door 176.000 mensen bezocht, die het evene ment waardeerden met het rapportcijfer 7,6. Driekwart van die bezoekers liet weten ook dit jaar weer van de partij te zullen zijn. De Vakantiebeurs in de Utrechtse Jaarbeurshal is geopend 12 tot en met 16 januari van 10.00-18.00 uur, vrijdag 14 januari tot 22.00 uur. Entree €12, bezoekers die zelf een kaart via internet printen betalen €11. Meer informatie: tel. 0900-52 27 23 87, www.vakantiebeurs.nl. In Ierland ben je in een land van pure schoonheid, bevolkt door misschien wel de aardigste mensen die u zich kunt voorstellen, en die er een geheel eigen levensritme op na houden. Ierland is gemakkelijk en goedkoop bereikbaar met diverse luchtvaartmaatschappijen. Er zijn historische plaatsen, natuur, zand stranden, steden. Naast Dublin profileert ook Belfast zich steeds meer als bruisende bestemming, en dit jaar is Cork de culturele hoofdstad van Europa. Annemiek van der Steen, woordvoerster Ierland Toerisme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29