PZC Hij is zó bang geweest Het platleggen van internetsites is meer dan baldadigheid De ouders van Theo van Gogh 27 zaterdag 8 januari 2005 De woonkamer van de Wassenaar- se villa biedt een weidse blik op de grote vijver van park De Paauw. In het water, omzoomd door eeuwenou de bomen, zwemt een eenzame zwaan. In de hal tikt kalm een Franse comtoi- seklok. Het ouderlijk huis van de op 2 novem ber in Amsterdam vermoorde Theo van Gogh straalt door de gecombineer de inrichting van antieke en moderne spullen een plezierige, warme sfeer uit. Theo's ouders, Johan van Gogh (82) en Anneke van Gogh-Vonhoff (68), hebben sinds die november- ochtend een loodzware tijd achter de rug. Al direct na de moord blijkt dat de familie op een enorme informatie achterstand staat. Als de persbureaus Theo's dood allang hebben gemeld, is de familie nog steeds naarstig aan het telefoneren om dit bericht van offi ciële zijde bevestigd te krijgen. „Wat mij van alles het meest heeft aangegrepen, is dat hij daar zo lang op de straat heeft gelegen", zegt me vrouw Van Gogh. „Dat heeft van ne gen tot vier geduurd. Ik had zo het ge voel: dan is hij zo alleen daar. En de manier waarop hij is vermoord natuur lijk, dat maakt je woedend. Hij is zó bang geweest." Meneer Van Gogh: „Die laatste mo menten. In de krant stond dat hij om genade heeft geroepen. Dat raakte mij enorm." Mevrouw Van Gogh: „'Genade, gena de, doe het niet', riep Theo." Foto Over de niets verhullende foto van hun vermoorde zoon, liggend op straat met twee messen in zijn lijf ge stoken, de dag na de moord in De Tele graaf, hebben ze gemengde gevoelens. Meneer Van Gogh: „Ik vond het niet kies om te publiceren." Mevrouw Van Gogh: „Ook al klinkt het misschien raar, het was ook wel erg ontroerend om te zien hoe hij erbij lag, als een kind. Wij hebben die foto gezien in Propria Cures, het studen tenblad waar hij vroeger voor schreef. Mensen zeiden tegen ons: 'Daar moet je niet naar kijken'. Dat vond ik niet. Je komt het toch tegen, dat wil ik niet uit de weg gaan. Onze dochters wil den niks zien. Wij hebben alles gezien, alles gelezen, ik heb ook alles uitge knipt. Dat moet goed geordend wor den. Dat is ook een manier van verwer ken. Je moet dit met open vizier onder ogen willen zien, zodat het reëel wordt." De demonstratie, waarvoor twintig duizend mensen diezelfde avond op de Dam bijeenkwamen, heeft hen goed gedaan. Bij velen maakte de cre matieplechtigheid diepe indruk, ook de nuchterheid waarmee de moeder van de vermoorde filmmaker belang rijke zaken onderstreepte/ Mevrouw Van Gogh: „Dit moesten we voor Theo doen. We konden hem toch niet laten zakken. Het was heel van zelfsprekend. We zijn natuurlijk ook eën heel verbale familie. Er werd al tijd gesproken aan tafel. Ik weet dat Theo dit prettig had gevonden. Zelf sprak hij ook vaak op begrafenissen. Dat kon hij erg goed." Met de rechtstreekse televisie-uitzen ding van de crematieplechtigheid had de familie geen moeite. Mevrouw Van Gogh: „Daardoor kon ik ook uitspraken doen over Hirsi Ali en minister Verdonk. En laat maar merken dat je kwaad bent, vond ik ook." Column, de filmmaatschappij van Theo wilde burgemeester Cohen eigen lijk niet bij de crematie hebben. Meneer Van Gogh: „Hij had op de Dam een goede toespraak gehouden en voor mij was het vanzelfsprekend dat de burgemeester van Amsterdam erbij zou zijn. Voor de bijeenkomst op de Dam heeft Cohen ons opgebeld met het voorstel om een stille tocht te hou den. Toen heeft Heieen, de moeder van Theo's zoon Lieuwe, tegen hem ge zegd: 'Job, geen stille tocht, maar zo veel mogelijk lawaai'." Mevrouw Van Gogh: „Ik vond dat heel indrukwekkend". Meneer Van Gogh: „En dan ook nog al die honderden, misschien wel duizen den bloemen op de Linneausstraat in Amsterdam en bij zijn huis." Tijdens de crematie stak Theo's moe der Ayaan Hirsi Ali een hart onder de riem, ondanks het feit dat zij zich heel goed realiseerde dat de film Submiss ion 1 zeer waarschijnlijk het doodvon nis voor haar zoon heeft betekend. Mevrouw Van Gogh: „Ik kende Aryaan Hirsi Ali niet. Maar dat was voor het vrije woord natuurlijk; dat zij zich niet de mond laat snoeren en dat zij vooral door moet gaan. Daar om hebben mijn dochter Jantine en ik de verzetsstrijder uit de Tweede We reldoorlog, H.M. van Randwijk, ook geciteerd. Ik heb bewust 'barbaren' gezegd, in hefoorspronkelijke gedicht staat 'tirannen'; 'Een volk dat voor ti rannen zwicht, zal meer dan lijf en goed verliezen, dan dooft het licht...' Ik voel ook echt dat dit een bedreiging is van de vrijheden in ons land." Ook de ouders van de omgebrachte filmmaker vinden dat hun zoon soms „Die vrouw zei: 'U moet zorgen dat Ayaan Hirsi Ali ophoudt, want anders komt er geen vrede' of iets soortge lijks." Mevrouw Van Gogh, opnieuw fel: „In plaats dat de premier van het land dan meteen zegt dat we hier in een de mocratie leven waarin je alles mag zeggen en dat ook Hirsi Ali dat mag, liet hij dat op dat moment lopen." Meneer Van Gogh: „Nou ja, later heeft hij het wel gehad over de vrij heid van meningsuiting, maar op zo iets moet je natuurlijk direct reage ren. Bovendien had hij ook moeten antwoorden: 'Ik wil Hirsi Ali ook niet verbieden om te zeggen wat zij wil'." Meneer Van Gogh stoort zich mate loos aan wat hij noemt het 'Maduro- damniveau' waarop de Nederlandse nogal doorschoot in wat hij meende dat moest worden gezegd. Meneer Van Gogh: „Wat ik vaak tegen Theo heb gezegd is: 'Je mag wel alles zeggen, maar het hoeft niet'." Mevrouw Van Gogh, ineens fel: „Ja maar Johan, je mag daardoor niet wor den vermoord. Dat is gewoon het es sentiële verschil." En: „Balkenende stond op televisie bij een Marokkaans jongetje dat zei dat het zo erg was dat zijn school weg was en hoe het nu verder moest. De pre mier antwoordde dat hij het vreselijk vond. Maar dat andere jongetje van dertien - Lieuwe, die zijn vader kwijt is - die heeft natuurlijk nooit iets van hem vernomen." Meneer Van Gogh wijst ook op televi siebeelden van Balkenende die bij de vernielde school in Uden door een Ma rokkaanse vrouw werd aangesproken: politiek met deze hele problematiek omgaat. „Je mag alles zeggen, maar toch... 'Je moet geen mensen moedwil lig beledigen', horen we steeds. Eerst Van Mierlo die het daarover had en dan minister Brinkhorst met zijn uitla ting dat Hirsi Ali zich gedraagt als 'een roker in een munitiefabriek'. Wat bezielt die man toch? Zo'n uitlating is zó onverstandig. Het kabinet had met één mond moeten spreken. Het gaat hier om een wereldprobleem, dat mis ik hier heel erg. Het is lang niet scherp genoeg doorgedrongen dat er inderdaad grote groepen Marokkanen op uit zijn om de Westerse wereld in hun macht te krijgen. Daar worden de ogen veel te veel voor gesloten. Het toppunt was natuurlijk die advocaat die een eventuele tweede film Sub mission op voorhand wil laten verbie den." Mevrouw van Gogh gelooft dat haar zoon op zijn manier de wereld en in het bijzonder Nederland heeft willen waarschuwen dat het met de samenle ving de verkeerde kant dreigde uit te gaan. Volgens haar zijn Theo's ogen open gegaan na het uitspreken in 1989 door ayatollah Khomeini van de fat wa (doodvonnis) tegen Salman Rush die vanwege zijn boek De Duivelsver zen. Over de sombere kijk van haar zoon op de mensheid: „Hij had iets van een moraalridder, dat had hij sterk. Hij was vrij cynisch, hij geloofde niet zo erg in de mensheid. Hoewel - als je nu na die crematie al die brieven leest en ziet hoe al die mensen van hem hiel den, is dat toch heel bijzonder. Er wa ren heel veel mensen met groot ver driet." Theo van Gogh was beslist geen Ma- rokkanenhater, zeggen zijn ouders. Mevrouw Van Gogh: „Zijn zoon Lieu we ging om met twee Marokkaanse jongetjes die bij hem aan de overkant woonden. Die kwamen regelmatig thuis bij Theo over de vloer en een van hen is ook tijdens een vakantie in Katwijk bij hen komen logeren. Maar Lieuwe mocht van die Marokkaanse ouders niet bij hen binnenkomen. Bo vendien heeft Theo diverse Marok kaanse acteurs in verschillende films belangrijke rollen gegeven." Veiligheidsdienst Als oud-medewerker van de binnen landse veiligheidsdienst weet Van Gogh sr., die in 1982 met pensioen ging, uit eigen ervaring hoe moeilijk het is om als Westerse dienst te infil treren in kleine extremistische groe pen. „In mijn tijd was het met de Mo- lukkers. Toen was ook het verwijt aan de BVD: 'Jullie hebben die treinka pingen niet voorzien.' Ik hoor nog Dries Kuipers, later het hoofd van de dienst, zeggen: 'Het is zo ontzettend moeilijk, omdat het individuele groe pen van een man of tien zijn.' Daar kun je praktisch niet in infiltreren. En met die echte fundamentalisten is dat natuurlijk ook zo." Hoewel Theo van Gogh een behoorlijk negatieve kijk had op de ontwikkelin gen in de wereld, herinnert zijn moe der hem als een ontzettend leergierig en ook positief kind: „Hij las al heel vroeg kranten, literatuur, filosofen, echt van alles. Hij was een heel zonnig en opgewekt kind." Hoewel de vermoorde filmmaker wordt bestempeld als een echte fami lieman, was hij niet altijd even makke lijk. Jong talent Mevrouw Van Gogh: „Toen hij in 1980 zijn eerste speelfilm Luger maakte, riepen zijn zussen Jantine en Josine wel eens: 'Daar is het jong talent.' Die meisjes kwam dat soms de strot uit. Hij had hier thuis natuurlijk net zo veel in te brengen als iedereen. We hielden hem wel met zijn voeten op de grond. Als hij dan vervelend deed, zei den wij: 'Nou zeg, kom op, ophou den!"' Theo van Gogh werd om het leven ge bracht op een moment dat zijn filmcar rière zich op een keerpunt leek te be vinden. Mevrouw van Gogh: „Hij stond juist op het punt om echt door te breken met zijn werk. Ik vond de zesdelige tv-serie Medea en de film 06/05 alle bei erg mooi." Meneer Van Gogh: „Na zijn dood is de veelzijdigheid van Theo ons nog eens extra duidelijk geworden. Zijn produc tie van de afgelopen jaren is echt onge lofelijk." Theo's zoon Lieuwe (13) heeft het mo menteel van alle directe familieleden, het zwaarst. Het echtpaar wil niet op details ingaan, wel geven ze aan hoe zijn moeder kort na de moord haar zoon een kunstwerk liet maken. Me neer Van Gogh: „Heieen adviseerde hem toen zijn posters van de wand af te halen om daarop een graffitischilde rij te maken. Het werd de skyline van New York met de Amerikaanse vlag erboven, en dan in de sterren 'Theo'. Kort daarvoor waren Theo, Heieen en Lieuwe nog in New York geweest. Over die enorme hoeveelheid werk die Theo heeft verzet, heeft Heieen tegen Lieuwe gezegd: jouw vader heeft ei genlijk twee levens geleid, in feite is hij 94 geworden." Hans Verhagen Vijf jonge hackers werden in november opgepakt voor het platleggen van een aantal overheidssites. Met een zogeheten DDoS-aanval rekruteerden ze wereldwijd tienduizenden computers om al het verkeer naar de sites te blokkeren. Nu riskeren ze ;een celstraf van maximaal zes jaar. Over jcomputerbaldadigheid met criminele trek jes. „Ik word behandeld als staatsvijand ;nummer één." h.hij is zich rot geschrokken van wat zijn ludieke' actie heeft teweeggebracht. En 'nee> dat was echt niet zijn bedoeling. De achttienjarige Eric de V., één van de vijf hackers die begin oktober drie overheids sites platlegden, weet het: hij zit tot over zijn nek in de problemen. „Ik sta net op het Punt naar mijn advocaat te gaan." Samen met zijn vier metgezellen moet hij binnenkort voor de rechter verschijnen. .Welke straf hem te wachten staat zegt hij jbiet te weten. „Maar volgens mijn advocaat IjMet ik rekening houden met een eis van jhcrtigmaanden celstraf." h is zondag 3 oktober. Vijf jonge hackers ijeven het commando voor een aanval op brie websites: regering.nl, overheid.nl en ne- beriand.nl. Het vijftal is er in een paar we ken tijd in geslaagd tienduizenden pc's ver spreid over de wereld in hun macht te krij gen. Een waar leger computers, dat nu met een massale aanval de centrale computer (server) van de drie webstekken van de over heid ('sites') probeert pootje te lichten. Die aanval heeft het gewenste effect: de ser ver kan het spervuur aan informatieaanvra gen niet aan. De sites gaan vier dagen plat. Niemand kan ze bereiken. Het lijkt onschuldig: vijf jongens die een paar internetsites platleggen. Een kwajon gensstreek, zou je zeggen. Maar is het dat ook? Hoe gevaarlijk is zo'n DDoS-aanval (Distributed Denial of Service - geen toe gang mogelijk door overbelasting) en hoe veel schade kan zij aanrichten? Crimineel DDoS is meer dan alleen baldadigheid, zegt Maurijn Keulen van de Safe Internet Foundation (SIF), die onderzoek doet naar de veiligheid van internet. „Je dringt door tot in iemands computer. Dat noemen we hacken. Crimineel gedrag dus." Het listige van DDoS is dat iedereen die een beetje handig is met computers een aan val kan uitvoeren. En als die goed wordt uit gevoerd, valt er amper iets tegen te begin Een ruimte vol met servers. Het platleggen van computersystemen kan grote financiële schade berokkenen. foto Kim Kyung-Hoon/Reuters nen. In de meeste gevallen wordt DDoS ge bruikt als pesterij, maar de methode is ook geliefd bij de Russische maffia. „Die ge bruikt het om goksites af te persen", zegt Keulen. „Ze eisen twintigduizend dollar en dreigen anders tijdens of vlak voor een wed strijd de site van een gokkantoor plat te leg gen." Het is niet denkbeeldig dat ook in Neder land bedrijven worden afgeperst, meent technisch specialist Carol Overes van Gov- cert.nl, het meldpunt voor computercrimi naliteit van de overheid. Ook Esther Schad- delee van het National High Tech Crime Center (NHTCC) sluit niet uit dat Neder landse bedrijven wórden gechanteerd. Des ondanks durft geen van beiden dat met ze kerheid te zeggen. Simpelweg omdat het nergens wordt geregistreerd. „De bestrij ding van computercriminaliteit staat daar voor nog te veel in de kinderschoenen", zegt Schaddelee. Claim Maar ook zonder afpersing kan de finan ciële schade van één DDoS-aanval enorm zijn. Zo schermde de Rijksvoorlichtings dienst in de dagen na de aanval op de drie overheidssites met een claim van enkele tienduizenden euro's. Bij bedrijven die ge heel of voor een belangrijk deel van inter net afhankelijk zijn, zoals een internetreis- bureau of een bank, kan de schade veel ho ger oplopen. Tot dusver is DDoS in Nederland nog voor al een zaak van 'scriptkiddies', zegt Keu len. Pubers met een buitengewoon grote be langstelling voor computers. Bij de meer doorgewinterde hackers staan ze in laag aanzien: het zijn 'losers'. Verliezers. Trucjes Niettemin is het voor bedrijven of instellin gen pijnlijk om slachtoffer te worden van een DDoS-aanval. Volgens Schaddelee doen ze daarom vaak geen aangifte. „Bedrij ven willen er niet mee te koop lopen. Het is alsof je klaagt dat je fiets is gestolen, maar moet toegeven dat hij niet op slot stond." Daarnaast heeft aangifte ook niet altijd zin. Een beetje hacker zorgt met een paar trucjes wel voor dat hij niet wordt gepakt." Trucjes die Eric de V. en de zijnen blijk baar niet kenden. De V. werd op 9 novem ber door zestien politieagenten in Breda van zijn bed gelicht. Zeven weken zat hij vast. „Ik word behandeld als staatsvijand nummer één", vindt hij zelf. Toch is er één geluk: hij kan gewoon blijven internetten. „Ik ken wat mensen bij een provider (aan bieder van internet). Dus ook al sta ik er gens op een zwarte lijst: dat is geen pro bleem." Jan Salden De ouders van de vermoorde Theo van Gogh zijn nog steeds geroerd door de vele reacties na de dood van hun zoon. Maar ook bang en boos over het het 'Madurodamniveau' van de Nederlandse politiek. 'Een volk dat voor tirannen zwicht, zal meer dan lijf en-goed verliezen, dan dooft het licht...' Anneke en Johan van Gogh. foto Harry Verkuylen/GPD foto Evert Elzinga/ANP Bloemen voor Theo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27