PZC Hadden we maar naar de dieren geluisterd 22 j Sjors Fröhlich, een echte NCRV-er 25 I Wedloop van guile gevers 271 De twee levens van Theo van Gogh Avondland rond de Indische Oceaan ostbus 314460 AA Goes iHvertentie-exploitatie: Ee„ Midden-Zeeland: 0113-315520; eeuWs-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. aterdag 8 januari 2005 Het gebied rond de Indische Oceaan is veranderd in een rot tende vuilnisbelt. De wederopbouw van dit avondland zal jaren kosten, zo er al een toekomst is voor deze ontwik kelingsgebieden. „Alleen menselijk heid kan ons redden." De legende van de prinses op het schip ver telt hoe duizend jaar geleden de koning zijn oudste dochter uitzwaaide in de haven van Colombo, de hoofdstad van Sri Lanka. Luttele minuten later was het schip alweer te rug. De bemanning vertelde dat ze niet wist wat haar was overkomen, een enorme golf had het schip opgetild, rond het hele eiland ge sleurd en iedereen heelhuids neergezet op de plaats waar ze waren vertrokken. „Het was een voorteken, maar we hebben het niet willen zien", zeggen de Srilankanen nu, twee weken na de tsunami. Deze keer waren de golven minder mild. Zoals in Hambantota, een plaatsje in het zuidoosten. Het ligt laag en de zee had er vrij spel op die 26e december. In weinig meer dan een seconde waren duizend mensen dood. De toegangsweg werd weggeslagen en twee da gen later begon het onophoudelijk te regenen. Geen hulptransport kan er komen, zelfs een helikopter niet. Niemand weet hoe het met de bevolking is, of ze nog eten en drinken heb ben, of er ziektes zijn uitgebroken, of ze hun doden hebben kunnen begraven. Dit is het avondland waarin het gebied rond de Indische Oceaan is veranderd. Het is ver worden tot een vuilnisbelt waar de mensen die er nog op leven slechts een vage hoop op een toekomst hebben. Ze waren in goede doen, het echtpaar dat nu iedere voorbijganger aan spreekt en vraagt vooral te komen kijken in hun verwoeste huis. Verder zitten ze daar maar, weten niet wat ze moeten doen. Niets hebben ze meer, geen kinderen, geen bestaan. Om hen heen zijn jongeren voorzichtig begon nen de puinhopen op te ruimen. Er komt een eerste truck met hulpgoederen aan. Enkele Hongaarse artsen nemen een kijk je. Ze hebben een flinke voorraad vaccinaties tegen tyfus bij zich en proberen zoveel moge lijk mensen te verzamelen voor een winkeltje dat nog wat Coke, Sprite en een paar koekjes in blik heeft staan. Niemand vertrekt een spier als ze hun prik krijgen. Trein Dertig kilometer verderop, ruim een uur rij den, hebben Oostenrijkse brandweerlieden de leiding genomen bij werkzaamheden die de spoorlijn moeten herstellen. Hier spoelde het water een hele trein weg en kwamen driedui zend reizigers in één keer om het leven. „Kuck doch mal", zegt iemand, daar steekt nog een hand onder het puin vandaan met een zak doek er in. Zo snel kwam het water, niemand had het in de gaten. Hadden we maar naar de dieren geluisterd, op peren overlevenden. Werknemers van het Yala Nationaal Park in Sri Lanka zijn er namelijk niet in geslaagd ook maar één dood dier te vin den. Olifanten, buffels, geiten en koeien, die hier allemaal vrij kunnen rondlopen, moeten een zesde zintuig hebben gehad, dat het onheil heeft voelen aankomen. Vanuit India kwamen zelfs verhalen dat olifan ten toeristen hebben gered, die op hun rug za ten voordat de golven zichtbaar werden. Veel Srilankanen zeggen dat ze op tweede kerstdag hele hordes dieren de binnenlanden in hebben zien vluchten. Graag geloven ze dat het boven natuurlijke gaven zijn, maar meer voor de hand ligt dat dieren seismische schokken en geluidsgolven waarnemen die aan mensen voorbij gaan. Toen de tsunami op komst was, hebben olifan ten waarschijnlijk trillingen in de grond ge voeld die mensen niet kunnen opmerken. Vo gels verdwenen van de kust, omdat ze zeer ge voelig zijn voor veranderingen van druk in de atmosfeer. Ze bezitten ook een soort intern kompas dat reageert op veranderingen in het magnetische veld op aarde. Het zou een mooi uitgangspunt kunnen zijn voor een waarschuwingssysteem, dat de getrof fen landen willen gaan invoeren. Alleen Sri Lanka twijfelt of dat wel zinvol is, omdat ze de kans op nog zo'n zeldzame ramp minimaal acht. De bevolking vindt het best, op een enke ling na is het vertrouwen in de overheid einde loos en het gezag bijna onaantastbaar. Wachten Dat laatste was ook het grote probleem tijdens de eerste dagen van de ramp. De overlevenden wisten niet beter dan dat de overheid voor al les zorgt en daardoor hebben miljoenen men sen dagen zitten wachten bij de puinhopen van hun huizen. Niemand kwam echter de rot zooi opruimen, niemand kwam met water en eten, niemand kwam met medicijnen. Het land moest zelfs drie dagen wachten voor dat mevrouw Chandi'ika Kamaratunga, de pre sident van het land, zich in het openbaar liet zien. Ach, zeggen de Srilankanen, ze heeft het toch gedaan, dus wat zou je dan zeuren. Het is typerend voor de bevolking, die zich zelden op windt, veel vriendelijkheid uitstraalt en blijft geloven in het goede. Ook al sijpelen er uit di verse gebieden verhalen binnen over groeps verkrachtingen, over leeggeroofde huizen van slachtoffers en over mensen die lijken verkoch ten aan nabestaanden. „Alleen menselijkheid kan ons redden", zegt de bevolking, of die nu in redelijke welstand leeft of alles kwijt is. De ramp lijkt het land zelfs meer te verenigen dan ooit, nu ook de zwaar getroffen Tamils bereid lijken mee te helpen aan de wederopbouw. De hulp uit het buitenland, die onmisbaar is, wordt bijna als een geschenk van de goden ge zien. Ook al is het maar een flesje water of een zakje rijst. Deze samenleving mag dan gewend zijn aan een minimaal bestaan, zelfs hier zal een nieu we toekomst veel tijd kosten. Zo die al moge lijk is met ruim 40.000 doden, meer dan tien duizend ouders zonder kinderen en nog eens zo'n aantal kinderen zonder ouders. Daarna lijkt het eenvoudig, een dak boven het hoofd, stromend water, elektriciteit, riolering, boten en onderwijs. Alleen al in Sri Lanka gaat het om een kust strook van zeshonderd kilometer waar alles is weggevaagd, anderhalf miljoen daklozen, mil joenen werklozen en honderden verwoeste scholen. „Je zou willen dat alles in drie dagen geregeld is, maar dat gaat natuurlijk niet", zegt Cees Breederveld, directeur van het Ne derlandse Rode Kruis. „Iedereen roept om coördinatie, maar het duurt alleen al dagen voordat je precies weet waar welke noodhulp moet zijn. Hoe lang heeft het niet geduurd voordat we wisten hoe erg het in Atjeh is? En het zal maanden duren voor je weet waar langlopende projecten no dig zijn en wat daarvoor moeten worden aan- Wat wel zeker is, zonder jarenlange hulp van de rijke landen zullen deze ontwikkelingslan den het niet redden. Sri Lanka heeft bij lange na niet het geld om straks alleen al zijn vissers weer aan boten en netten te helpen. Tot nu toe kwam er veel belastinggeld binnen door het toerisme, dat bovendien voor veel werkgele genheid zorgde bij de plaatselijke bevolking. Die geldstroom is zeer onzeker geworden. Van de overige inkomsten, visserij en een klein beetje thee, kan dit land zichzelf bij lange na niet bedruipen. Toekomst Dan zijn er nog duizenden die een bord rijst verdienen in naai-ateliers, waar ze kleding ma ken voor grote westerse merken als Tommy Hilfiger. Hulpverleners opperen dat als je dit soort landen werkelijk een toekomst wilt ge ven, je de lokale bevolking beter moet betalen. Dan kan ze niet alleen een redelijk bestaan op bouwen onder normale omstandigheden, maar zijn ze ook weerbaarder als het tegenzit. Dat laat onverlet dat de vloedgolf voor een ver nietiging heeft gezorgd op een schaal die nie mand op eigen kracht te boven kan komen. De gigantische internationale hulpactie is onmis baar en nu die eenmaal goed op gang begint te komen, weten de Srilankanen niet wat ze over komt. Niet zozeer het geld, waar ze zich geen voorstelling van kunnen maken, maar al die mensen uit al die verschillende landen die het beste met hen en hun land voor hebben, doet ze goed. Geregeld kussen ze de hand van een arts, hulp verlener of iemand die gewoon een praatje met ze maakt en zich hun lot aantrekt. Zoals de koning duizend jaar geleden de barmharti ge goden dankte dat ze zijn dochter veilig had den teruggebracht en de rest van zijn leven wierook voor hen brandde. Dick Hofland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21