iiilif G7 belooft schulden te bevriezen V IJK? Marechaussee pakt mensensmokkel aan SUNWEB.NL Van Ardenne zegt meer geld toe voor Azië Achttien doden bij treinramp Hulp aan regeringen in door tsunami getroffen gebied Meer mensen melden zich uit rampgebied Stationsderby in de Arena onaanbidders v.a. 99 Wat regen Enkele opklaringen, maar vanmiddag enige tijd regen. Vrij krachtige tot stormachtige zuidwestenwind. Maxima rond 11 graden. 247e jaargang no. 6 zaterdag 8 januari 2005 los nummer 1,75 www.pzcnLjHHHBBHBBHHHHHBMaH van onze redactie buitenland LONDEN - De ministers van Financiën van de G7, de zeven rijkste landen ter wereld, hebben gisteren af gesproken de schulden te be vriezen van de landen die zijn getroffen door de tsuna mi op tweede kerstdag. Dat heeft Groot-Brittannië, als voorzitter van de groep, la ten weten. Landen als Indonesië en Sri Lan ka zijn jaarlijks miljarden kwijt aan de afbetaling van hun bui tenlandse schulden. Dat geld kunnen ze nu voorlopig aan de wederopbouw van de getroffen gebieden besteden. Het gaat om in totaal ongeveer 4,3 miljard eu ro per jaar. De G7 heeft er bij het Internationaal Monetair Fonds en de Wereldbank op aan gedrongen de precieze schulden lasten van de tsunami-landen snel in kaart te brengen. In de verklaring staat verder dat de G7 het plan zal voorleg gen aan de Club van Parijs. Daarin zijn de landen verenigd die vorderingen hebben op ont wikkelingslanden. De negentien donorlanden voeren volgende week overleg. De ministers van Financiën van de G7 komen begin volgende maand bijeen in Londen. In de verklaring van gisteren staat dat daar verdere 'passende maat regelen' voor hulp aan cle getrof fen landen zullen worden be sproken. De G7 wordt gevormd door Groot-Brittannië, Duits- DEN HAAG - Het aantal moei lijk traceerbare Nederlanders in de door de tsunami getroffen ge bieden is gedaald tot ruim zes tig- Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren gezegd. Een dag eerder waren het er nog een klei ne honderd. Het ministerie verstaat onder moeilijk traceerbare mensen, Nederlanders die 'mogelijk' ten tijde van de natuurramp in de getroffen gebieden waren. Velen van hen hebben zich echter ge meld na oproepen aan deze men sen en hun familieleden. Ruim dertig Nederlanders wor den nog vermist. Van hen is ze ker dat zij tijdens de tsunami in de rampgebieden waren. Het of ficiële Nederlandse dodental staat op zeven. Buitenlandse Za ken houdt er ernstig rekening mee dat het aantal doden en ver misten nog zal stijgen. ANP land. Italië, Frankrijk, Canada, de Verenigde Staten en Japan. Samen met Rusland vormen zij de G8. Indonesië schatte giste ren de totale kosten van de we deropbouw in dat land voor de komende vijf jaar op 1,6 miljard euro. Dat is een verdubbeling van een eerdere schatting van Jakarta. De zeebeving voor de kust van Sumatra, die gevolgd werd door de allesverwoestende tsunami, heeft volgens de laat ste cijfers het leven gekost aan ruim 153.000 mensen in dertien landen. Zeker vijf miljoen men sen zijn volgens de Verenigde Naties afhankelijk geworden van noodhulp. VN-secretaris-generaal Kofi An nan bracht gisteren een bezoek aan de Indonesische provincie Atjeh, waar het dodental inmid dels is opgelopen tot boven de 100.000. Hij wees op het belang van psychologische hulp aan de overlevenden van het natuurge weld in Zuidoost-Azië, van wie er velen zwaar getraumatiseerd zijn. ANP/AFP pagina 4 hulpactie waan van de dag pagina 21 hadden we maar naar de dieren geluisterd Indonesische havenarbeiders beladen een marineschip met hulpgoederen voor de zwaar getroffen provincie Atjeh. van onze redactie buitenland BRUSSEL - Nederland stelt 'enige honderden miljoenen eu ro's' ter beschikking voor weder opbouw, die m de door de zeebe ving getroffen gebieden vijf tot tien jaar gaat duren. Dat heeft minister Van Ardenne (Ontwikkelingssamenwerking) gisteren gezegd in het program ma Netwerk, Van Ardenne maakt volgens een woordvoer ster het precieze bedrag bekend tijdens de donorconferentie dins dag in Genève. Nederland ver hoogt ook het bedrag voor nood hulp. „Het blijft niet bij de hui dige dertig miljoen euro", zei de woordvoerster. „We hebben een aantal verzoeken van hulpverle ners nog in behandeling." Nederland en andere EU-lan- den hebben gisteren in Brussel afgesproken dat ze de toegezeg de gelden ook echt gaan beste den. Sommige landen kwamen hun beloften niet altijd na, zo blijkt uit klachten van Iran (na de aardbeving in Bam) en Irak (na een donorconferentie voor wederopbouw)- De Europese Commissie gaat de toezeggingen daarom nu in de gaten houden. Landen die minder blijken te ge ven dan beloofd, worden aange pakt. De ministers verwelkom den het voorstel om 450 miljoen euro uit de reserves van de Euro pese Commissie te halen. Hon derd miljoen is bestemd als di recte noodhulp en 350 miljoen voor wederopbouw van getrof fen gebieden. Volgende week stemt het Europees Parlement er naar verwachting mee in. De Britse minister van Buiten landse Zaken Straw zei gisteren dat Thailand geen hulp nodig heeft. De toeristenindustrie zal zeer snel weer op volle toeren draaien, aldus Straw. „De Thai se premier heeft me duidelijk ge maakt dat dit een ontwikkeld land is. En wat zo verbazingwek kend is, is de snelheid waarmee schoonmaak en wederopbouw plaatsvinden", aldus Straw tij dens een bezoek aan de bad plaatsen die door de zeebeving zijn verwoest. Giro 555 De hulporganisaties in Neder land zijn opgetogen over het be drag dat de actie voor Azië in Nederland tot nu toe heeft opge bracht. Meer dan negen miljoen kijkers zagen donderdagavond een deel van de televisieactie. De ruim 112 miljoen is meer dan de hulporganisaties hadden ver wacht. Het bedrag staat overi gens nog niet in zijn geheel op de bankrekening, veel mensen foto Dadang Tri/RTR zegden een storting toe met een machtiging. Cordaid, dat met 18,6 procent het grootste deel van de op brengst van giro 555 krijgt, heeft inmiddels al 2,1 miljoen uitgegeven aan noodhulp zoals opvang, voedsel en medicijnen. De hulporganisatie trekt een kwart uit voor noodhulp, de rest is voor de wederopbouw. Het Ro de Kruis krijgt 14,9 procent van de opbrengst en heeft daarop vooruitlopend al 3 miljoen euro gespendeerd, voornamelijk in Sri Lanka. Unicef Nederland heeft al 6 miljoen euro uitgege ven van de 12 procent die de or ganisatie krijgt. ANP/AFP CREVALCORE - Bij een botsing tussen twee treinen in het noorden van Italië zijn gistermid dag zeker achttien mensen om het leven geko men en meer dan vijftig gewond geraakt. Een goederentrein en een passagierstrcin reden op hetzelfde spoor in dichte mist frontaal op el kaar. Het ongeluk gebeurde tussen twee sta tions bij Crevalcore, iets ten noorden van de stad Bologna. Door de klap ontspoorde de loco motief van de passagierstrcin, waardoor de voorste coupé werd geraakt door de goederen trein. De dichte mist bemoeilijkte de reddings werkzaamheden. Volgens de Italiaanse spoor wegen was de passagierstrcin onderweg van Verona naar Bologna. De oorzaak van het onge luk is onbekend, foto Daniele La Monaca/RTR Avondland rond de Indische Oceaan Clinge integreert omgekeerd Een engeltje dat over je waakt De voetballers van Kruiningen en Yerseke hadden giste ren een bijzondere ervaring. Voor één keer mochten ze een vriendschappelijk potje spelen in de Amsterdam Are na. De grasmat was al niet best en de Bevelanders ploeg den het veld nog eens extra om. Kruiningen won de eerste stationsderby op neutraal ter rein met 2-0. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buitenland: 5; Economie: 7; Radio en Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11, 13, 15 en 16; Sport: 17, 18 en 19; Reportage: 21, 22, 23, 25 en 27; Reizen: W1, W3, W6, W7, W9 en W11; Wonen: W15, W16 en W17; Trends: W23 en W25; Jong: W27. Advertentie boeken op: Elke week in de zaterdagkrant Daar moet je naar toe. Advertentie door Alex Bogers en Ferdi Schrooten DEN HAAG - De Koninklijke Marechaussee wil de komende jaren veel meer hoogwaardige technologie inzetten om de gren zen te bewaken tegen illegalen, criminelen en terroristen. 'Slimme camera's' moeten alarm slaan bij verdachte bewe gingen van reizigers. Zodra de technologie daarvoor beschik baar is moeten gezochte perso nen door middel van elektroni sche vingerafdrukken uit het luchtreizigersverkeer kunnen worden gefilterd. Ook gaat de marechaussee, be last met grenscontroles en de veiligheid op luchthavens, zelf internationale mensensmokkel bendes opsporen. Het korps krijgt hiervoor drie gespeciali seerde teams van elk tachtig mensen. De teams worden opge richt omdat bij de regionale poli tiekorpsen door andere prioritei ten het afgelopen jaar veel van deze zaken zijn blijven liggen. Dat meldt generaal-majoor Min- ze Beuving, bevelhebber van de Koninklijke Marechaussee. Hij benadrukt dat het aan de poli tiek is of reizigers op Schiphol en regionale luchthavens hun vingerafdrukken af moeten staan. Maar hij verwacht dat de technologie binnen afzienbare tijd beschikbaar is en vindt dat die dan ook moet worden inge zet. De strijd tegen terrorisme en ge organiseerde misdaad rechtvaar digt volgens Beuving de in zijn ogen beperkte inbreuk op de pri- (Adverlentie) Zie onze wekelijkse vacature-index zie pagina 24 katern 3 vacy. „Als ik naar de VS vlieg, kan ik nu al inchecken door even met mijn linkeroog in een irisscan te kijken. Wat is dan het probleem om iedere reiziger te vragen zijn vinger op een ap paraatje te leggen, zodat wij de afdruk door onze databanken met gezochte personen kunnen halen?" Hetzelfde geldt voor camera's die in een mensenstroom kun nen signaleren of iemand zich te gen de stroom in beweegt of zich opeens losmaakt uit een groep. Ook is Beuving er voor s'™'- om bij grensovergangen came- nummer: - jtistcottó ra's te plaatsen die automatisch p!a3,5. alarm slaan bij het signaleren J .fn- 1 lelsioon: 7 van kentekens van auto s die ge- - - zocht worden. Beuving constateert dat het nu niet goed gaat met de aanpak van de mensensmokkel. De bestaande grensbewakings- teams van de marechaussee heb- 1 p2Cbv90!"*> ben in 2004 veel informatie over mensensmokkel doorgespeeld 1 Kt'k°P mww m/abonnem, bei 11- 1 U800- 0231231 al sMurdaio bon aan de regiokorpsen van de poli- m t&ivaam, tie, maar daar gebeurt weinig Antvmitimimm713. momg mee. GPD O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij eenmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand lekeningnummei, Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O pet maand met automatische incasso |C 19.95). per kwartaal mei automatische incasso 58.001 O per jaar met automatische incasso (C 222.50). I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1