De Graaf is een laatbloeier Het onbevangene, het plezier in het spel FORTIS Stevens zo goed als rond met Roda JC 19 s Streep door strandrace voor mountainbikers Doorgaan iVredeskoers op de tocht Aanwinst Feyenoord kon bij RBC makkelijk meekomen ft; Wapenaar toch naar Vitesse RKC huurt Vermaelen van Ajax Nieuwe functie Van Lingen Ziege opnieuw geblesseerd Vagner Love haat Moskouse kou zaterdag 8 januari 2005 t 'den haag - De strandrace voor mountainbikes van Eg- et imond aan Zee tot de Noorder- pjcr van IJmuiden en terug die rvandaag zou worden gehouden t. !k rtt'nnlmst om De vernachte slechte weersom- kistandigheden met windstoten [ot 100 kilometer per uur, ma- ien dat de race niet onder goede omstandigheden kan worden [verreden, aldus de organisato- k en. De halve marathon van Eg- nond, die morgen wordt gehou- ien, gaat wel gewoon door. 3e 36 kilometer lange strandra- voor mountainbikers zou van- aaag voor de achtste keer wor sen gehouden, onder aanvoe ring van Erik Dekker. Maar de 2000 ingeschreven deelnemers -mogen niet van start. „Er zijn 500 mensen die pijlsnel naar de Noorderpier rijden, en dan de andere deelnemers ergens •^onderweg tegenkomen. Met een p'strand dat naar verwachting is Slechts zo'n 2 meter breed is, Jpijg je dan gevaarlijke toestan den" aldus de organiserende ver eniging Le Champion. GPD er r jrJERLIJN - Het doorgaan van is uiterst twijfel achtig. Vier maanden voor de ge plande start van het wielere- venement (7-15 mei) zijn de rou- fljteschema's noch de etappeplaat sen bekend. ljjflcweet nog nergens van", zei 'oordvoerder Maik Martin gis- :ren. „Het ziet er dus niet best it." In 2004 waren er al grote iroblemen met de sponsoring. |De organisatie, sinds 1993 in ijechische handen, werd ook leonfronteerd met het afhaken [van het tv-bedrijf MDR, dat pijna niets van de traditionele jonde wilde uitzenden, ie Vredeskoers zou dit jaar in sfPolen beginnen en via Tsjechië 1 naar Duitsland gaan. Daar is in periode de concurren- van de Ronde van Thüringen Ronde van Rijnland-Palts. 'anp/dpa Voormalig trainer Piet Lindenberg (77) geniet vooral van jeugdvoetbal {door Koen de Vries jjVLISSINGEN - Wie is toch die man die zo vaak bij jeugdvoet- 'lalwedstrijden langs de lijn laat? De meeste mensen die jon- jer dan 45 zijn zullen waar schijnlijk niet weten wie hij is, maar iedereen die ouder is en ijzijn klassiekers kent, ziet het ijneteen: daar staat Piet Linden berg, de trainer die Middelburg ,ooit naar drie landskampioen schappen stuwde. groot deel van het leven van lindenberg (77) stond in het te- ■jcen van het voetbal. Hij begon ls pupilletje bij RCS en stond •p zijn vijftiende al in het eer- te, stapte over naar Vlisingen werd daar gescout door RBC. laar voetbalde hij begin jaren ijftig twee jaar als semiprofIn Ie week, na zijn werk op De '"helde, reisde hij twee keer iet de trein naar Roosendaal, in het weekend weer met de ïin, naar de wedstrijd. ■Van de week had ik het con- ict uit die tijd nog voor me. Ik 'g 7,50 per training, twintig [ulden voor een overwinning, djftien gulden voor een gelijk spel en een tientje bij een neder ig- Tja, de tijden veranderen." idenberg speelde er met Ge- jrge Knobel en Kees Vermunt ,én nam het op tegen Ajax, PSV •en Feyenoord. fa RBC verkaste hij naar Mid- lelburg. Hij werd er jeugdtrai omdat hij dat eigenlijk lie- 'er deed dan voetballen. Deson danks ging hij er na een jaar ge- iwongen rust (moest van de iond als je van de profs naar de [mateurs terugging) ook voet ballen. De Vlissinger klom lang zaam op als trainer en was op een gegeven moment zelfs speler/trainer van het eerste, 'ijn grootste successen vierde hij van 1966 tot en met 1969. Vier keer werd Middelburg kam pioen van de eerste klasse E, en wie keer zelfs landskampioen. Veel praten doet hij er niet meër )ver. De meesten mensen weten romers niets van die tijd. Zo af en toe komt hij een bekende van pen tegen en dan gaat het na tuurlijk over niets anders. nu, in huize Lindenberg fan de Singel in Vlissingen, volgt de ene anekdote de andere pp. Zo af en toe raadpleegt hij zijn vrouw, die vroeger overal naartoe ging. Het gaat over Bert Pentury, die Piet Lindenberg geniet nog altijd van het voetbal van de D'tjes en E'tjes. „Dat is voetbal zoals het hoort." door Lindenberg als zeventienja rige uit de A-junioren van Mid delburg werd geplukt, vier jaar achtereen kampioen werd en toen verkaste naar Jong Ambon. Pentury kon verschrikkelijk goed voetballen, maar was wars van ceremonieel. „We werden na een kampioenschap gehul digd op het stadhuis, maar ik zag Pentury maar niet. Ik vroeg aan Wim Groenewegen, 'waar is Bert toch?' 'Bert? O, die is bij mij thuis aan het oppassen. Hij wilde toch niet mee'." Diezelfde Groenewegen verkaste enige tijd later naar Vlissingen omdat hij er een brommer kreeg. Het gaat ook over Wim de Vos. De spits was de enige die na een verloren wedstrijd kon lachen. „'We hebben toch lekker ge speeld', zei hij dan. Dat werd hem door zijn ploeggenoten niet in dank afgenomen. Die vonden het allemaal verschrikkelijk om te verliezen. Terecht natuurlijk. Wim kopte ook bijna nooit, ter wijl hij een schitterende kop- techniek had. 'Dat kost me mijn tanden', was zijn verklaring." Ko Groenewegen was in die tijd de enige speler die rookte. „Heel het elftal had er moeite mee. Ik wist dat hij er af en toe behoefte aan had en dirigeerde hem dan even de wc in." Het materiaal Het succes was volgens Linden berg voor negentig procent te danken aan 'het materiaal'. Hij kon beschikken over jongens die bijna allemaal van Middelburg afkomstig waren en voor elkaar door het vuur gingen. Het elftal was een prachtige mix van ta lent en werkers. „We hadden Wim Groenewegen, die ver schrikkelijk goed was en overal inzetbaar. En Arie Delmotte, die al op zijn vijftiende in het eerste speelde. Hij had spille beentjes, maar een verschrikke lijk goede mentaliteit. En een ta lent... Maar we hadden ook An ton Schoenmakers en Ko Groe newegen. Twee beperkte voet ballers die toch verschrikkelijk belangrijk waren. Ze hadden een over-mijn-lijkmentaliteit. Anton was bovendien een gewel dige aanvoerder." Wat ook opmerkelijk was: Mid delburg speelde altijd fair. Offi ciële waarschuwingen kreeg de ploeg zelden of nooit. Daar zorg de Lindenberg wel voor. „De enige die wel eens een schopje uitdeelde was Jan Bostelaar. 'Kijk maar uit dat je niet ge schorst wordt', zei ik wel eens. 'Want dan verdubbel ik je straf. Nou, hij is nooit geschorst.'" Cas Hubregtse komt ook nog even ter sprake. Hij werd na het Lindenberg-tijdperk trainer van Middelburg en had het vol gens Lindenberg helemaal in zijn vingers. Hij eiste alleen soms iets te veel van zijn spe lers. Met Hubregtse gaat het heel slecht, weet Lindenberg. Hij herkent niemand meer en foto Ruben Oreel wordt verpleegd in Ter Ree- de.Piet Lindenberg was tot zijn 73e actief als trainer. Eén keer per week gaf hij rivier- en zee- loodsen voetbaltraining. Toen bleek plotseling een openharto peratie noodzakelijk. Sinds de ingrijpende ingreep in Antwer pen doet hij het rustiger aan. Jaap van Maris, ook al zo co ryfee uit het verleden, nam het van hem over. Hij vermijdt wedstrijdspanning. Daarom gaat Lindenberg bij voorbeeld niet naar wedstrijden van het eerste van RCS. „RCS is nog steeds mijn duppie. Als ik er ben, wil ik RCS zien winnen. En als ik dan op het middenveld die aansluiting niet zie, of ze plooien niet terug, dan begin ik me op te winden. Daarom kijk ik op tv niet naar Ajax, Feye noord of PSV. Ik neem de wed strijd op de video op en kijk de andere dag, als ik de uitslag al weet. Naar Heerenveen, Utrecht of AZ kijk ik weer wel. Als ze winnen is het leuk, als ze verlie zen is het alleen jammer." Waar hij wel dolgraag 'live' naar kijkt, is jeugdvoetbal. „Het onbevangene, het plezier in het spelletje, daar kan ik verschrik kelijk van genieten. Vooral op zaterdagmorgen kijk ik graag, naar de D'tjes en de E'tjes. Ver dorie, denk ik dan, dat was al een eentweetje! Prachtig is dat. Het is voetbal op z'n puurst, voetbal zoals het hoort." Van de wedstrijden op zaterdag middag geniet hij vaak minder. „Plet niveau van het voetbal is niet minder geworden, maar de discipline is weg. Dingen die ik iedere week zie bij de B- en A-junioren kwamen bij ons in de senioren nooit voor. Je moet eens weten hoe vaak tegenwoor dig een scheidsrechter bedreigd wordt. Het gebeurt tegenwoor dig ook te vaak dat begeleiders niet ingrijpen. Dat ze die kinde ren niet tegen zichzelf in be scherming nemen. Ze laten ze ge woon mouwen tegen de scheids rechter, ja ze staan ze zelfs op te jutten. En laatst zag in de bege leiders van RBC D2 nota bene hun eigen spelertjes uitschel den! Ik kan begrijpen dat steeds meer mensen er mee ophouden." „De beste die ik de zestig jaar dat ik de voetballerij actief ben heb gezien, was Ronnie Krocké van RCS. Die jongen had alles wat een jeugdleider goed maakt. Maar ja, hij is gestopt. Het werd hem op een gegeven moment al lemaal te veel." Talentjes Ondanks dat alles laat Linden berg zich niet uit het veld slaan. Talentjes kijken, het is zijn lust en zijn leven. Of het nu bij schoolvoetbalwedstrijden in Westkapelle is of bij RCS, hij kan er overal van genieten. „Er loopt bij NAC nu een speler tje van RCS, die gaat het wor den. Ik weet het zeker. Het is het zoontje van Geert Bouman, die middenvelder van vroeger van Middelburg en Vlissingen. Hij heet Pim, of is het Wim? Het is nog een ventje van niks, maar voetballen! Hij is links- en rechtsbenig, heeft een prachtige passeerbeweging, kijkt terwijl de bal naar hem onderweg is al wie er vrijloopt, heeft een heer lijke traptechniek en hij is een op en top liefhebber. Als ik op het sportpark ben, is hij er ook. Al zijn het de F-jes die spelen, Pim staat te kijken." door Marcel van der Kraan LAS PALMAS - Aan de rand van het trainingscomplex, er gens ver weg verscholen op een vulkaanachtige berg van het ei land Gran Canaria, kijkt de clubarts van Feyenoord naar het beulswerk dat nieuweling Edwin de Graaf onder de Spaan se winterzon verricht. Robbart van Linschoten constateert dat de in de winterstop vervroegd binnengehaalde middenvelder van RBC de longinhoud moet hebben van een topatleet. Ook trainer Ruud Gullit denkt in het blonde, 24-jarige loop- wonder kwaliteiten te zien die ontbreken in het elftal van Feye noord. „Wij hebben heel veel voetballers die in de bal spelen, De Graaf is een jongen die diep gang zoekt en ruimte creëert", zegt Gullit. Met enige spanning worden de ontwikkeling en vooral de aan passing van de laatbloeier uit Zoetermeer gevolgd. Hoewel hij tactisch en technisch misschien nog moet aanhaken bij de beste spelers van Feyenoord, heeft Edwin de Graaf een streepje voor op veel van de in de laatste twee jaar ingestroomde nieuwe spelers. Hij spreekt de taal. Waar Saidi, Ghaly, Basto of Song het afgelopen half jaar worstelden in de communicatie met de andere Feyenoorders, zegt zelfs Ruud Gullit dat het goed is om er weer Nederlan ders in de selectie bij te hebben. „We proberen echt wel Neder landse jongens aan te trekken. Kijk naar Hofs, kijk naar Bous- saboun, die toch hier is opge leid. Ik moet alleen accepteren dat dit spelers zijn van een an der niveau." Sta'je er bij stil datje tot een ca tegorie spelers behoort die hard zal moeten knokken om het le gioen te overtuigen Edwin de Graaf: „Ik maak me niet zo veel zorgen. Ik ben 24 jaar, maar mijn hele carrière is laat op gang gekomen. Ik geloof in mijn eigen kwaliteiten. Ik moet het allemaal nog laten Edwin de Graaf: „Ik speelde ooit in de B-junioren van Feyenoord. Geloof het of niet, maar ik kwam toen niet verder dan B2..." foto Guido Benschop/ANP zien, maar denk het niveau van Feyenoord wel aan te kunnen." Kom je nu wel of niet uit een Feyenoord-familie? „Ik speelde ooit in de B-junio ren van Feyenoord. Geloof het of niet, maar ik kwam toen niet verder dan B2... Feyenoord vin den ze bij mij thuis wel een prachtige club. Oorspronkelijk komen we uit Scheveningen. Mijn vader heeft jaren gevaren op een vissersboot, die wist wel wat hard werken was. Dagen lang op zee in de vis. Nu is hij daarmee gestopt. Mijn ouders zijn naar Zoetermeer verhuisd, waar ik ook ben opgegroeid. Met Brabant heb ik verder niet zo veel te maken. Ik ben toeval lig bij RBC gaan voetballen, maar daar bleef het bij." Toch heb je wel een stempel ge drukt op het elftal van RBC. „Ik voelde me er thuis en ik was er, zeggen ze, heel erg aanwezig. Ach, ik ben een druk baasje. Mijn moeder grapt altijd dat ik een ADHD-kind was. Er zit wel wat in. Ik heb heel veel ener gie en dat merkten de spelers of trainers van RBC ook. Ik denk dat ze af en toe gek van me zijn geworden. Hier bij Feye noord houd ik me nog maar even op de vlakte. Dat is verstan diger hè, als je net ergens bin nen bent." Jan van Dijk, je oud-trainer, zegt dat je bij RBC in het veld de man was. „Ik denk dat de overstap naar Feyenoord op het ideale mo ment is gekomen. Bij RBC kon ik makkelijk meekomen. Te makkelijk misschien. Zelfs als ik geblesseerd was of op zeven tig procent speelde, werd ik nog opgesteld. Bij Feyenoord kom ik nu in een andere wereld. Hier moet ik me opeens weer bewij zen. Ik heb niks te verliezen, al leen maar veel te winnen." Hoe ontdekte Feyenoord jou „Je moet daarvoor teruggaan naar de periode van Mark Wotte als bondscoach van Jong Oran je. Hij heeft mij jeugdinternatio- nal gemaakt. RBC speelde toen slechts in de eerste divisie, toch selecteerde Wotte mij voor een vertegenwoordigend elftal. Daar heb ik ook de enige twee Feyenoorders die ik nu goed ken, ontmoet: Dirk Kuijt en Pas cal Bosschaart. De rest leer ik hier op Gran Canaria pas een beetje kennen." GPD ARNHEM - Vitesse is er toch in geslaagd Harald Wape naar aan te trekken als vervanger van Dragsolav Jevric, die tijdens de winterstop werd verkocht aan Ankaraspor. De 34-jarige doelman van Portsmouth en in het verleden FC Utrecht tekende gisteren, nadat hij medisch was goed gekeurd, in Arnhem een contract voor 2,5 jaar. De trans fer van Wapenaar kreeg zijn beslag na moeizame onder handelingen tussen Vitesse, de doelman en diens Engelse werkgever. Donderdag leek de overgang zelfs af te ket sen. Wapenaar voegde zich gisteren zo snel mogelijk bij de se lectie, die in Turkije op trainingskamp is. ANP WAALWIJK - RKC huurt de Belgisch jeugdintemational Thomas Vermaelen voor de rest van het seizoen van Ajax. De negentienjarige linksback kan ook centraal in de ver dediging spelen. Volgens de eredivisieclub uit Waalwijk moeten er nog enkele formaliteiten worden vervuld met de Amsterdammers, maar Vermaelen ging gistermiddag al wel met de selectie van Erwin Koeman mee naar Suri name voor een trainingskamp. ANP ZEIST - Bert van Lingen heeft bij de KNVB een andere functie gekregen. De voormalige assistent van Dick Advo caat bij Oranje wordt per direct coach voetbalontwikke ling en opleidingen. Van Lingen zal zich gaan bezighou den met het ontwikkelen van les- en leermateriaal voor de cursussen van de voetbalbond. Hij gaat tevens de KN- VB-coaches, docenten, management en directie van het amateurvoetbal adviseren. Zijn speciale aandacht krijgt het Masterplan jeugdvoetbal. ANP MARBELLA - Dick Advocaat heeft in de aanloop naar de tweede helft van de competitie in de Bundesliga een flin ke tegenvaller te verwerken gekregen. De Nederlandse trainer van Borussia Mönchengladbach moet waarschijn lijk routinier Christian Ziege opnieuw voor langere tijd missen. De 32-jarige verdediger, die 72 interlands voor Duitsland afwerkte, raakte tijdens het trainingskamp in Marbella geblesseerd aan de linkerenkel, die hem dit sei zoen al zo vaak aan de kant hield. Ziege vloog gisteren voor nader onderzoek terug naar huis. ANP/SID RIO DE JANEIRO - De Braziliaanse voetballer Vagner Love is niet van plan terug te keren naar CSKA Moskou. Hij vindt het klimaat niet deugen. „Ik ben de kou meer dan zat en ik wil mijn twee maanden oude zoontje niet langer laten lijden in de Russische winter." Vagner Love, die zich bij CSKA onderscheidde in de Champions League, is bezig aan zijn eerste seizoen in Rus land. Hij heeft een vierjarig contract. Het sportinveste- ringsbedrijf MSI zou bereid zijn dat af te kopen. De twin tigjarige aanvaller zegt al rond te zijn met Corinthians. Deze club uit Sao Paulo heeft zich, mede dank zij MSI, ook al kunnen versterken met de begeerde Argentijn Car los Tevez. ANP van onze sportredactie KERKRADE - Huub Stevens wordt volgend seizoen vrijwel zeker de nieuwe trainer van Ro da JC. De onderhandelingen met de huidige oefenmeester van FC Köln zijn nagenoeg afge rond. Stevens heeft in Keulen een aflo pend contract, maar er is een op tie waardoor de Duitse club de Limburger langer aan zich zou kunnen binden. De verwachting is echter dat dit geen struikel blok vormt voor een overgang naar Roda JC, zo bevestigen be trouwbare bronnen binnen de club. Roda-directeur Frank Rut ten onthoudt zich van commen taar: „Wij gaan niet in op indivi duele namen." Nadat onlangs bekend was ge worden dat Wiljan Vloet aan het einde van dit seizoen Roda JC zal verlaten, dook de naam Stevens meteen op als wenstrai- ner voor de toekomst. Andere kandidaten waren: Bert van Marwijk, Lierse SK-trainer Paul Put en de Belgische bonds coach Aimé Anthuenis. De Kerkraadse club vreesde aan vankelijk dat een terugkeer van Stevens zou stranden op diens fi nanciële eisen. De in Sittard ge boren oefenmeester werkt sinds zijn vertrek uit Kerkrade in ok tober 1997 in Duitsland, waar de salarissen aanzienlijk hoger liggen dan in Nederland. De vrees van Roda bleek echter on gegrond omdat Stevens te ken nen gaf vaker thuis bij zijn vrouw en dochter in Eindhoven te willen zijn. Roda JC is dei-hal ve een prima optie voor hem. Om dit te realiseren is de vroege re international bereid een aan zienlijk deel van zijn salaris in te leveren. Met Stevens (51) keert de man terug die Roda JC midden jaren negentig naar grote successen leidde. In maart 1993 volgde hij in Kerkrade de ontslagen Adrïe Koster op. In het seizoen 1994/95 leidde Stevens Roda JC naar de tweede plaats achter Ajax, dat naast de landstitel ook de Champions League won. De uitstekende prestaties van Roda JC onder Stevens bleven niet onopgemerkt. In het najaar van 1997 vertrok de trainer naar Schalke 04, dat hij meteen naar winst van de Uefa Cup leid de. De Limburger bleef vijfeneen- half jaar in Gelsenkirchen, won ook nog twee keer de DFB-be- ker, om vervolgens voor Hertha BSC te kiezen. Bij de Berlijnse club voelde hij zich nooit echt thuis. Na anderhalf jaar werd de vroegere verdediger van For- tuna Sittard en PSV ontslagen wegens gebrek aan goede resul taten. GPD (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19