Meer evenementen in Vlissingen PZC PZC Een blokje omrijden voor de Lidl mm Schippers hikken aan tegen beveiliging haven Horeca-ondernemer moet actief overleggen met tegenstanders -13 Met 450 buitenevenementen zit gemeente aan plafond Baby stille getuige van strafzaak ouders Raadslid wil schelpenmuseum Zaamslag redden bij nader inzien Winkelinbraak AAZËT VARISO -- Vijf weken voor stelen computers Boete voor slaan zus Jongeren vernielen bushokje Brandweer bevrijdt vrouw uit auto Cursus in politiek reilen en zeilen V oorwaardelijke celstraf voor computerzwendel zaterdag 8 januari 2005 'Hnor Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen kondigt voor 2005 meer dan 450 buitenevenemen ten aan. Dat zijn er veertig meer dan vorig jaar. De Pinkparade is van de lijst verdwenen. „De MIDDELBURG - Een baby van acht maanden was gisteren in de rechtszaal in Middelburg stil le getuige van de strafzaak te gen zijn Goese ouders. Terwijl de 40-jarige vader van politie rechter F. van Hemert-Meeuwis een maand gevangenisstraf kreeg en de 29-jarige moeder lot zestig uur werkstraf werd ver oordeeld, lag de baby nietsver moedend in de kinderwagen. Minderjarigen mogen normali- "ter geen rechtszitting bijwonen. De politierechter meende hierop reen uitzondering te maken, om dat er geen oppas voor de baby was. De verdachten werden poging oplichting verweten. Het stel had 3 juni vorig jaar in Goes ge probeerd het personeel van een kledingzaak op te lichten door polo-shirts, die een dag eerder aan een vrouw waren verkocht, te willen ruilen voor geld of een tegoedbon. De missie slaagde niet, omdat de desbestreffende verkoopster de man niet als de klant herken de. De puzzel was compleet toen 'de gedupeerde vrouw naar de kledingzaak had gebeld dat ze haar tas met polo-shirts op het toilet was kwijtgeraakt. De officier en de politierechter waren het er over eens dat de "man door zijn omvangrijk straf- 'blad een gevangenisstraf van 'eenmaand moest krijgen. De wouw werd tot zestig uur taakstraf veroordeeld. In haar geval werd rekening gehouden met het feit dat ze voor haar kind moet zorgen. LzAAMSLAG - De gemeente Ter- neuzen moet zich inzetten voor liet behoud van het Schelpenmu seum in Zaamslag. Dat stelt raadslid C. Freeke (LCF) in schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders. Het raadslid wijst er op dat eige- naar Gerrit de Zeeuw (76) geen serieuze opvolgers heeft om het museum open te houden. .„Het zou jammer zijn als deze unieke en tevens buitengewoon fraaie collectie voor de gemeen te Terneuzen verloren zou gaan", aldus Freeke. Reden ge noeg voor B en W, zo meent Freeke, om het museum te bezoe- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl parade heeft minder kwaliteit opgeleverd dan we gehoopt had den", verklaart F. Borgs, evene mentencoördinator van de ge meente Vlissingen. Uit een evaluatie van de evene menten over 2004 blijkt dat er drie klachten zijn geregistreerd. De gemeente wil daaruit niet de conclusie trekken dat 'alles glad jes is verlopen'. „We denken dat niet alle burgers op de hoogte waren van het centrale meld- nummer 0900-8844, waardoor de klachten over overlast de ge meente niet hebben bereikt." Volgens Borgs is met ruim 450 evenementen het plafond be reikt. „We moeten dit jaar de grens bepalen. Er lopen te veel mensen op hun tenen om alles in goede banen te leiden. We moe ten ook de kwaliteitstoets van de evenementen uitwerken om zorgvuldig te kunnen selecte ren." Punt van zorg is ook de verkeers drukte. Zelfs tijdens gewone da gen is het soms niet eenvoudig om enkele wijken in Vlissingen te bereiken. Bovendien wordt er dit jaar veel gebouwd en aan de weg gewerkt in Vlissingen, waar door wegen worden afgesloten. „Als je vervolgens extra mensen naar de binnenstad lokt, omdat er leuke evenementen zijn, dan moeten er verkeersmaatregelen worden getroffen." De verwachting is niet dat er dit seizoen al een extra verkeers weg komt over het voormalige terrein van de Koninklijke Schelde Groep. Daardoor zou de binnenstad een extra ontslui ting krijgen. „Voor de brug die over het dok wordt aangelegd, zal nog voorbereidingstijd no dig zijn", verwacht Borgs. De werkgroep Verkeer van de gemeente, waarin Borgs ook zit ting heeft, ontwikkelt een plan waarin het voormalige PSD-ter- rein als tijdelijk parkeerterrein wordt gebruikt. „Tijdens evene menten kunnen daarvandaan pendeldiensten worden ingezet. De busjes kunnen ook aan de an dere kant van de sluizen worden opgesteld, aan de Piet Heinka- de, waar ze van en naar het cen trum rijden." Nieuw Een van de nieuwe evenementen die prijkt op de evenementenka lender is de Groove to Chill&Meijerij Pinksterparty. Een ondernemer aan de Nieuw- endijk wil de afronding van de werkzaamheden aan diezelfde Nieuwendijk luister bijzetten met een buitenfeest op zaterdag 14 mei. Borgs: „Maar het werk aan de Nieuwendijk is pas eind mei afgerond. We moeten nog overleggen met de ondernemer over een andere datum." Het Straatfestival wordt van 6 tot en met 10 juli gehouden. De evenementenkalender 2005 ligt vanaf 20 januari vier weken ter inzage bij de publieksbalie van het gemeentehuis. Op een vol parkeerterrein laden bezoekers van het nieuwe winkelcentrum in de Middelburgse Magistraatwijk hun boodschappen in. foto Lex de Meester door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Het nieuwe winkel centrum in de Middelburgse Magistraat- wijk kent nauwelijks grenzen. Dorpelin gen komen van verre om er hun winkel wagentje vol te laden. Het is vrijdag, zo tegen het middaguur, druk rond het nieuwe winkelcentrum. Vrijwel alle parkeerplaatsen zijn bezet door gezinswagens, volgeladen met boodschappentassen. Windkracht zes of niet, mensen krijgen hun caddy toch wel de Lidl binnen. En mannen genoeg, die buiten met hun bibberende terriër op vrouwlief staan te wachten. Op het parkeerterrein vult Lammy F^ks de kofferbak van haar auto. Langzaam sluipt er een andere auto naar voren, die kennelijk aast op haar plekje. „Het is hier druk", zegt ze retorisch. Mevrouw Fiks komt 'helemaal' uit Oost-Souburg. „Dat is makkelijk te ver klaren: de dichtstbijzijnde Lidl zit in de ze wijk. Ik rijd er graag een blokje voor om. Je hebt hier alle winkels bij de hand; je hoeft het trottoir maar te vol gen. De winkels zijn ruim ingedeeld, dat is wat relaxter." Haar zoon herin nert zijn moeder aan nog een voordeel. Een letterlijke: korting bij supermarkt Em-Té. „Mijn zoon werkt er als hulp kracht", verklaart Fiks. „Ook daar her kent hij veel mensen uit ons dorp." Amerikaans Twee parkeerplaatsen verder worstelt het winkelwagentje van mevrouw Gros feit met de wind. Samen met haar man komt ze speciaal uit Oostkapelle om hier hun boodschappen in te slaan. „We zijn mee verhuisd met de oude Lidl", vertelt meneer. „Als gepensioneerde moet je goed kijken waar je geld blijft. Eens in de maand rijden we naar de Ma gistraatwijk en dan shoppen we op zijn Amerikaans: de hele wagen vol eten. En ook Elza van Heest is geen autocht oon in Middelburg. Het is dat haar kin deren bij hun opa en oma logeren, an ders zou ze nooit in de Magistraatwijk belanden. Begrijpen doet de Arnemuid- se het dan ook niet, dat het winkelcen trum mensen van verre trekt. „Dorpen hebben toch hun eigen supermarkt?" Dezelfde vraag komt boven bij me vrouw Trielier, als ze met de aantrek kingskracht van het winkelcentrum wordt geconfronteerd. De echte Magis- traatse is verbaasd. „Het is inderdaad een vooruitgang op het voormalige cen trum, maar ik sta ervan te kijken dat hier mensen van buitenaf komen. Is het zo populair? Hoewel... Ik kom zelf eigen lijk ook niet meer in Dauwendaele." Anita Poppe uit Nieuw- en Sint Joos- land doet nog wel boodschappen in haar eigen dorp. Zij heeft haar bood schappenlijstje keurig over de centra verdeeld. „Groenten hier, brood daar. Ik houd wel van afwisseling. En van vrij parkeren. Dat gaat in de Magistraat wijk heel prettig met die ruime plek ken. Drie keer per week wip ik even langs. Dan tref ik overigens geen men sen uit ons dorp. Er zijn best alternatie ven, maar ik kies voor de Lidl. Lekker goedkoop." Sjouwen Dat is te merken bij de winkel in kwes tie. Twee mannen in de laatste gang sjouwen zich te pletter aan dozen ijs thee. „We hebben zeker een kwart meer klanten dan voorheen aan de Kousteen- sedijk. Daar was vooral parkeren een probleem. Nu kunnen klanten onge stoord hun kar volduwen. Dat is toch waar het om draait." Ook de caissière ziet ze van heinde en verre boodschap pen op haar loopband plaatsen. „Zoute- lande, Vlissingen, Veere, noem maar op. Het zal de nieuwsgierigheid zijn, maar ook de schone winkelpaden. Onze dag omzet bedraagt nu evenveel als destijds een weekomzet. Dan willen ze wel een stukje omrijden." door Wout Bareman TERNEUZEN - De Zeeuwse binnenschippers hebben grote moeite met de veiligheidsmaat regelen in de havens, die door Amerika zijn afgedwongen. Ze voelen zich beperkt in hun bewe gingsvrijheid. De schippers wor den, bijvoorbeeld in de havens van Terneuzen en Vlissingen, ge confronteerd met extra hekken, gesloten poorten en een irritan te 'papierwinkel'. Het beveiligingssysteem ISPS (International Ship and Port Fa cility Security), dat in juli vorig jaar internationaal van kracht In de PZC van 7 januari is een fout geslo pen in het internetadres bij de actie van HZ-studenten die riemen voor Azië ver kopen. Meer informatie over de actie is te vinden op www.cinturon.nl werd, wordt door havenbedrij ven verschillend toegepast en ook is er een verschil in aanpak in bijvoorbeeld België en Neder land. De toegangscontrole voor schippers is vooral 's nachts en in het weekeinde een probleem. Vaak zijn er geen bewakers op post en zijn ze er wel, dan wordt soms minutieus gefouilleerd en worden auto's bijna letterlijk uitgekamd. Het bestuur van de afdeling Terneuzen van de schip persvereniging Koninklijke Schuttevaer vindt dat de maatre gelen de binnenschippers zo min mogelijk mogen treffen. Schuttevaer-directeur Kees de Vries verzekert dat er alles aan gedaan wordt om te voorkomen dat de veiligheidsmaatregelen uit de hand lopen. „Maar met bijvoorbeeld een legitimatie plicht valt voor ons, als het alle maal binnen het redelijke blijft, nog wel te leven. Dat we in toe nemende mate met die beveili ging te maken krijgen, is overi gens onvermijdelijk." Schutte vaer is gesprekspartner in een procedure, die uiteindelijk moet leiden tot sluitende wetgeving. Voorzitter J. Vogelaar van de af deling Midden-Zeeland van de schippersvereniging: „De IS- PS-code en de overige maatrege len om terrorisme te bestrijden worden over ons afgeroepen. Even met de auto weg, iemand op bezoek krijgen, een verjaar dag vieren. Het kan allemaal nog wel, maar er moeten eerst wel dingen voor geregeld wor den." De Zeeuwse havens tellen ruim veertig terminals met een veiligheidsplan. De eisen zijn ge formuleerd door de Internatio nale Maritieme Organisatie, in MIDDELBURG - Uit een win kel in de Middelburgse Segeer- straat zijn in de nacht van vrij dag op donderdag honderden eu ro's gestolen. De toegang tot het pand werd geforceerd. opdracht van de Verenigde Sta ten, die na de aanslagen van sep tember 2001 veiligheidslekken in hun havens willen dichten. In eerste instanties gaat het om zee schepen, maar ook de binnen vaart wordt met de extra veilig heidsmaatregelen geconfron teerd, zeker wanneer de wetge ving wordt aangepast. Verbrugge Terminals is het grootste havenbedrijf in Zee land met twee terminals in Vlis singen en één in Terneuzen. Het bedrijf trof, naast de ISPS-maat- regelen, al uitgebreide maatrege len. Bemanningsleden van welk schip dan ook (binnenvaart of zeevaart) dienen daaraan te vol doen. Veiligheidsman P. van der Made: „Veel opvarenden ken nen de gevaren op een terminal niet. We proberen de mensen te gen zichzelf in bescherming te nemen. Ze mogen bijvoorbeeld alleen nog per auto het terrein verlaten en daarnaast eisen we voormelding van zowel vertrek als de komst van bemanning en bijvoorbeeld familieleden. Moge lijk komt het allemaal betutte lend over, maar bij ons gelden strikte regels, 24 uur per dag, 365 dagen per jaar. Ja, wat de binnenvaart betreft lopen we daarmee misschien vooruit op nieuwe wetgeving. Maar we kun nen niet anders." (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING bij aankoop van KOZiJNEN Landal Een aktic In samenwerking met 5® «avSS www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-3303 MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een 22-jarige inwoner van Vlissingen voor diefstal van computers veroordeeld tot vijf weken gevangenisstraf. Officier van justitie J. Va- lente eiste tien weken cel. De man stal op 22 februari uit een school in Vlissingen vier computers en een videorecorder. Hij had dit samen met zijn vrouw en een kennis vantevoren beraamd. De Vlissinger verscheen gisteren niet op de zitting. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een 39-jarige vrouw uit Goes wegens mishandeling van haar zuster veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 180 euro. De verdachte was 23 december 2003 in Goes haar zuster bij het winke len tegengekomen. Er ontstond een woordenwisseling, die escaleerde in het slaan van het slachtoffer. Aan het con flict lagen familieperikelen ten grondslag. Daarmee hield de politierechter rekening in de strafmaat. KOUDEKERKE - De politie heeft gisteren in Koudeker- ke zeven jongeren aangehouden voor het vernielen van een bushokje op het Dorpsplein. De groep varieert in leef tijd van 15 tot 19 jaar. De vandalen zijn meegenomen naar het bureau en verhoord. WESTDORPE - Het verkeer tussen Westdorpe en Sas van Gent is gistermorgen urenlang gestremd geweest door het stranden van een Belgische vrachtwagencombinatie. Een 46-jarige vrouw uit de gemeente Terneuzen botste tegen de vrachtwagen en moest door de brandweer uit haar au to worden gehaald. De trekker met oplegger was om half zeven bij het op draaien van de Oostpoortweg in de berm weggezakt, zoda nig dat de truck nagenoeg de hele weg blokkeerde. De 46-jarige vrouw reed met haar auto tegen de vrachtwagen aan en raakte met haar voeten bekneld in de auto. Nadat ze was bevrijd, werd de vrouw overgebracht naar het zie kenhuis in Terneuzen. Het duurde uren voordat de weg weer kon worden vrij ge geven. Al die tijd werd het verkeer van en naar Sas van Gent omgeleid via Sluiskil. RENESSE - F. Prins uit Renesse wil meer mensen enthou siast maken voor gemeentepolitiek. Daarom organiseert hij vanaf 1 februari een gratis cursus voor alle Schou- wen-Duivelanders die wat meer willen weten over het rei len en zeilen van de gemeente. Prins is voorzitter van de PvdA Schouwen-Duivelancl. „Ik ben niet van plan om mensen te indoctrineren, maar ik wil meer mensen betrekken bij de gemeentepolitiek", zegt hij. De PvdA'er vindt het belangrijk dat mensen zich verdiepen in de gemeente en uiteindelijk op een of andere manier betrokken worden bij de politiek. Binnen welke partij, maakt hem verder niet uit. „Het is goed als raadsle den scherp gehouden worden. door Maurits Sep VROUWENPOLDER - Hore- ca-ondernemers die een etablis sement willen bouwen of uitbrei den, moeten op eigen initiatief met hun mogelijke tegenstan ders gaan overleggen. Dat drin gende advies gaf WD-Europar- Iementariër T. Manders gisteren tijdens een werkbezoek aan Zee land. Manders ging in Vrouwenpolder in gesprek met horeca-onderne- mers. Zij beklaagden zich bij hem over de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen. Die maken het ondernemers soms erg moei lijk. Zeker als hun zaak nabij een natuurgebied staat of bij een gebied waar vogels verblij ven. Wat is echt wijsheid, vroeg WD-raadslid A. Verseput van Schouwen-Duiveland zich af: doen wat Manders voorstelt, dus zelf contact zoeken met mo gelijke tegenstanders om protes ten voor te zijn, of je plan indie nen en de reacties afwachten? Dat laatste niet, benadrukte Manders. „Neem zelf het initia tief voor overleg met bijvoor beeld de milieuvereniging. Kijk wat die ervan vindt en pas je plan zodanig aan dat zij zich er in kan vinden. Dan voorkom je dat ieder zich in de loopgraven ingraaft." Van de Europese politiek hoe ven de ondernemers weinig steun te verwachten. Manders weet uit ervaring dat Europarle mentariërs het gemakkelijker vinden om op te komen voor de belangen van vogels dan voor die van de economie. Slapen Directeur J. Claes van Koninklij ke Horeca Nederland (KHN) vond dat de Nederlandse over heid heeft zitten slapen toen Eu ropa de Vogel- en Habitatricht lijnen heeft ingevoerd. „Neder land accepteert ook alles wat maar uit Europa komt. Maatre gelen die zich richten tegen mul tinationals kunnen goed zijn. Maar men staat onvoldoende stil bij de effecten van diezelfde maatregelen voor de kleine on dernemers." Manders kaatste de bal zachtjes terug naar Claes. Want als politi cus wordt hij vaak wel opge wacht door milieuorganisatiès, maar niet of nauwelijks door be langenbehartigers van onderrfe- mers. KHN kan dus wel e£n voorbeeld nemen aan de Green- peaces van deze wereld, meende Manders. „Jullie moeten scher per reageren. Vaker aan de bel hangen om ons op onverwachte effecten van onze regels te wij- MIDDELBURG - Officier van justitie J. Valente gaf gisteren in Middelburg een dertigjarige vrouw uit Rotterdam het voor deel van de twijfel. „Misschien vergis ik me, want u bent een gladde praatster", luisterde hij sceptisch naar haar relaas. Dat gedrag was volgens de officier haar goed van pas gekomen bij de oplichting van Zeeuwse com puterbedrijven. De officier eiste tegen de ver dachte een halfjaar gevangenis- rechter F. van Hstraf voorwaar delijk. Politieemert-Meeuwis had ook haar twijfels, maar nam de eis over. „U zult die kans moeten waarmaken. Öit zijn geen loze woorden", gaf ze haar te verstaan. De vrouw, die een forse schul denlast heeft, moet de computer bedrijven voor een bedrag van 17.000 euro schadeloos stellen: De Rotterdamse woonde in Zee land toen ze in 2002 op slinkse wijze computers, laptops en beeldschermen bij Delta Auto matisering en AAC Lijnbach in Goes en bij Réco Computer jn Middelburg achterover drukte door niets te betalen. De straf zaak werd eerder aangehouden voor rapportage van een psy chiater en de reclassering. De rapporten moesten meer helder heid verschaffen over haar per soon. De officier en de politierechter hadden desondanks niet de ze kerheid dat ze niet meer in de fout zal gaan. De Rotterdamse zei zeer gedecideerd: „Ik zal dit gebouw en andere rechtsgebou- wen van binnen niet meer zién. Dat weet ik zeker."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13