l!C ii£ Nederland geeft ruim 112 miljoen voor Azië BEL 0800-1119 Identificeren slachtoffers moet sneller PZC Rechter jaagt op miljoenen Pinochet Auto Het wordt weer puzzelen voor de autobezitter Betoog tegen identificatieplicht Therapie met paarden Unie met Vlaamse loodsen AZ moet verder zonder Adriaanse Pleidooi voor opheffing van Wadden vereniging Sftiii lezen we zeeuws Actie op radio en tv jaagt recordbedrag nog op CSM Breda stuurt 75 man de laan uit Terneuzense (50) verongelukt Schelde Int. BV Vrouw Wiegel verongelukt 12° 8° ZW7 Veel wind Veel bewolking en af en toe wat regen. Krachtige tot harde zuidwestenwind. Maximumtemperatuur 12 graden. 247e jaargang no. 5 vrijdag 7 januari 2005 los nummer 1,25 PZC De identificatieplicht die per 1 januari in Nederland geldt, is buitenproportioneel en schiet zijn doel voorbij, zo betogen twee topmensen van de Christen- Unie. ,,Het is voor een veertienjarige lastig voet ballen met een paspoort op zak.'" Eefke Bastianen uit Sint- Annaland is een praktijk voor equitherapie begon nen. De Thoolse zet paarden in om mensen met lichamelij ke of psychi sche proble- gSj! men te helpen. De Nederlandse en Vlaamse minister moeten nog hun handtekening zetten, maar daarna kan de Unie van Loodsdiensten Scheldemonden snel worden op gericht. Het is een samenwerkingsverband van sflj JE" het Nederlandse en het Vlaamse loodswezen. Trainer Co Adriaanse gaat aan het einde van het voet balseizoen weg bij AZ. Hij deelde dit gisteren mee aan de clubleiding. AZ sprak bij de nieuwjaarsreceptie van maandag nog de hoop uit dat de trai ner een jaar zou blijven. V# Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buitenland: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Redactie en Reactie: 8; Zeeland: 9, 1113 en 15; Sport: 16, 17 en 18; Auto: 19 en 21 van onze redactie binnenland SCHALSUM - De Waddenvere niging kan zichzelf het beste op heffen, omdat de organisatie de mensen niet meer weet te berei ken. Dat vindt oud-directeur H. Tameling van de vereniging. De Waddenvereniging verloor de afgelopen twee jaar ruim 10 procent van de toenmalige 50.000 leden. „En dat terwijl het Waddengebied met de dis cussie over de gaswinning erg in het nieuws is geweest. De Wad denvereniging weet de mensen kennelijk niet meer te berei ken", verklaarde Tameling giste ren. Doemscenario's De oud-directeur denkt dat de bezoekers van de Wadden zich niet kunnen identificeren met het beeld dat de Waddenvereni ging van het gebied schept. „De mensen komen recreëren en zien een prachtig gebied. De doem scenario's die de vereniging schetst, soms heel terecht, zijn door die mensen niet te plaat sen", aldus Tameling. Hij denkt dat vooral jongeren niet meer overal tegen zijn, maar juist opbouwend denken. „En de Waddenvereniging voert alleen maar een juridische strijd tegen ontwikkelingen binnen het gebied." Hij hekelt dan ook het standpunt van de Wadden vereniging over gaswinning. „De organisatie houdt vast aan het standpunt dat gaswinning onbespreekbaar is. De laatste vijf jaar zijn wel 30 a 40 procent van de mensen die eerst tegen waren, voorstander geworden. De idealen van de Waddenvere niging worden dus steeds min der gedragen." Tameling stapte in 2004 op als directeur, omdat hij vond dat de Wadden vereni ging de bezwaren tegen gaswin ning moest laten vallen. Huidig directeur H. Revier van de Waddenvereniging vindt de uitlating van Tameling 'van der mate niveau dat we er niet op willen reageren'. ANP (Advertentie) ir IposQbanfaekgBifflihummer: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,95). D per kwartaal met automatische incasso 58,00). LH per jaar met automatische incasso 222.50). i iGjk óp vmwpx.nl/aboimeren, bel gratis 0800 - 0231231 ot stuur deie bun naai: I PZC. afdeling leterssenice i Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland (0118) 441 441 En laac u als afsluiting verrassen met het dessert van de chef voorgerecht gegratineerde reuzen champignons heerlijke garnaaltjes Gevolgd door een tongfilet overbakken met zeefruit BREDA - Voedingsproducent CSM sluit zijn suikerfabriek in Breda en verhuist de bietenver werking naar Groningen. Van de honderdvijftig banen in Bre da verdwijnen er negentig, waar van 75 via gedwongen ontslag. pagina 3 niet iedereen stort op 555 pagina 4 commentaar 8 Thais optimisme over toerisme pagina 5 o VN coördineren noodhulp pagina 9 8 Hulpactie overgenomen De specialiteitenfabriek, opslag silo's en distributie blijven in Breda gehandhaafd. Niet verrast, wel teleurgesteld en bevreesd voor hun baan. Zo omschrijft voorzitter Pieter Broovmans van de groepsonder- nemingsraad van CSM Suiker de stemming onder het perso neel. dat gistermiddag in Breda werd geïnformeerd over de slui ting. CSM zegt genoodzaakt te zijn tot sluiting in Breda om zijn sui- kertak in de toekomst rendabel te houden, wanneer de gewijzig de EU-regels de prijzen en quo ta zullen verlagen. Voor de Zeeuwse en Brabantse bietentelers verandert er niets, benadrukt een CSM-woordvoer- ster. GPD TERNEUZEN - Een vijftigjari ge wouw uit Terneuzen is gister avond om het leven gekomen bij een verkeersongeval. De vrouw werd rond kwart over :es op de Binnenvaartweg in j laar woonplaats geschept door !en auto toen ze wilde overste- ren. Het slachtoffer overleed ter 'laatse aan haar verwondingen. (Advertentie) Bent u de Hoofd Research Development die zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. Een Thaise moeder houdt haar dochter vast terwijl ze tussen de tenten doorloopt van een opvangkamp voor ontheemden. Ze verloor haar huis door de tsuanami in het district Takuapa, zo'n 130 kilometer ten noorden van het eiland Phuket. foto Sukree Sukplang/RTR van onze redactie binnenland PHUKET - Het vaststellen van de identiteit van de slachtoffers van de tsunami in Thailand moet en kan sneller. Nederland overlegt vandaag met de Thaise autoriteiten om dit mogelijk te maken. Dat heeft minister Remkes giste ren verklaard. Remkes bezocht de afgelopen twee dagen het ei land Phuket en de getroffen ge bieden ten noorden daarvan. De minister liet zich onder meer informeren in een tot mortua rium ingerichte tempel ten noor den van Khao Lak. Het Rampen Identificatie Team probeert daar samen met buiten landse collega's de identiteit van de slachtoffers van de zeebe ving vast te stellen. De afstand vanuit Phuket-stad (waar de meeste identificatie teams verblijven) naar deze tem pel is echter veel te groot, vindt Remkes. De in Phuket en omge ving geborgen lijken liggen nu in twee mortuaria. De oplossing waaraan wordt ge dacht, is het verplaatsen van al le lichamelijke resten naar een plek die dichter bij Phuket Town ligt. „Het klinkt oneerbie dig, maar we willen graag één lo catie waar we meer als een lo pende band kunnen werken", al dus korpschef Van Zunderd van het Korps landelijke politiedien sten. Het grootste deel van de nog bijna honderd moeilijk traceer bare Nederlanders in het ramp gebied van de zeebeving zou Thailand als bestemming heb ben. Dat heeft minister Bot (Buiten landse Zaken) gisteren in een brief aan de Tweede Kamer ge schreven. Hij vreest dat een deel van deze groep tot de categorie vermisten zal gaan behoren. Het gaat om mensen die zich mo gelijk in het rampgebied bevon den en van wie sinds de tsunami niets meer is vernomen. Woensdag was het aantal moei lijk traceerbare landgenoten in het rampgebied nog 102, giste ren was het aantal gedaald tot onder de honderd. Het zevende Nederlandse slacht offer dat woensdag is geïdentifi ceerd, is de zeventienjarige Do minique de Vries uit Diemen. Zij was met haar ouders en zus je op Ko Phi Phi toen de tsuna mi het Thaise eilandje nabij Phu ket trof. Adoptieverbod Sri Lanka verbiedt tot nader or der de buitenlandse of binnen landse adoptie van kinderen die door de zeebeving hun ouders hebben verloren. Dat heeft een regeringswoordvoerder gezegd. Reden voor de maatregel zijn, vooralsnog onbevestigde, berich ten over mensenhandelaren die kinderen zouden ontvoeren voor adoptiedoeleinden of voor de seksindustrie. GPD/ANP van onze redactie buitenland SANTIAGO - De Chileense rech ter Sergio Munoz heeft gisteren beslag laten leggen op een hoe veelheid documenten uil de fi nanciële administratie van Au- gusto Pinochet. Munoz leidt het onderzoek naar beschuldigingen van corruptie aan het adres van de oud-dicta tor. Munoz onderzoekt de her komst van vier tot acht miljoen dollar die Pinochet op een reke ning had staan bij de Riggs Bank in Washington. De docu menten werden gevonden bij een inval in een kantoor van Pi nochet in de welgestelde buurt Las Condes in Santiago. Pinochets advocaat Pablo Rodri guez noemde de onverwachte Augusto Pinochet huiszoeking illegaal en ongrond wettig. Zijn cliënt zou als voormalig foto Tim Ockenden/EPA staatshoofd nog altijd speciale privileges genieten. Pinochet werd eerder deze week onder huisarrest geplaatst. Hij is formeel aangeklaagd wegens moord en ontvoering. De aan klachten houden verband met Operatie Condor. Dat was in de jaren '70 een geheim samenwer kingsverband tussen de inlich tingendiensten van enkele mili taire regimes in Latijns-Ameri ka, met als doel linkse dissiden ten uit te schakelen. Pinochet regeerde Chili van 1973 tot 1990 met harde hand. Onder zijn bewind zijn ongeveer 3000 van zijn politieke tegen standers spoorloos verdwenen. Voor deze verdwijningen heeft hij zich nooit hoeven verant woorden. Eerst genoot hij immu niteit als senator en oud-presi dent. Later verhinderde zijn slechte gezondheid herhaalde lijk zijn berechting. ANP/AFP PESSE - De 53-jarige Marianne Wiegel, echtgenote van Hans Wiegel, is gisteravond om het le ven gekomen bij een ongeluk op de A28 tussen Pesse en Spier. De auto van mevrouw Wiegel sloeg over de kop. Het slachtof fer werd uit het voertuig geslin gerd. Ze moet vrijwel meteen zijn overleden. De politie kon gisteravond nog geen duidelijk heid verschaffen over de toe dracht. Getuigen verklaarden dat de vrouw moest uitwijken voor een overstekende hond. Een woordvoerder van de poli tie kon dat niet bevestigen. Marianne Wiegel is de tweede vrouw van Wiegel. Zij was de zus van zijn eerste echtgenote die eind 1980 bij een verkeerson geluk om het leven kwam. GPD mNk r Wim Kok, Katja Schuurman en Jan-Peter Balkenende zitten in het belteam tijdens de uitzending voor Azië. foto Koen Suyk/ANP De opbrengst gaat in zijn geheel naar giro 555. Ook de belastingdienst draagt een steentje bij. Minister van Fi nanciën Gerrit Zalm kondigde aan dat de fiscus geen btw gaat heffen over spullen die verkocht zijn voor de actie. Dat geldt voor de goederen waarvan de ge hele opbrengst ten goede komt aan hulp aan Azië, aldus Zalm. Hij maakte verder bekend dat de loonbelasting over de vrije dagen die mensen inleveren voor de actie wordt gestort op gi ro 555. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het bedrag dat Nederland heeft opge haald voor hulp aan de slachtoffers van de vloed golf in Zuidoost-Azië stond gisteravond om kwart voor twaalf op ruim 112 miljoen euro. Nooit eerder bracht een liefda- digheidsactie in Nederland zo veel op. Vóór de gezamenlijke te levisieactie van de publieke om roepen met RTL4 en SBS6 be gon, stond de teller al op ruim zeventig miljoen euro. Tweeduizend vrijwilligers, on der wie 160 bekende Nederlan ders als oud-premier Wim Kok en actrice Katja Schuurman, za ten in de tv-studio klaar om de duizenden telefoontjes te beant woorden. Later voegde ook pre- ftiier Balkenende zich bij hen. Hij riep de mensen op ruimhar tig geld te storten. „Ik ben erg trots op wat hier gebeurt. Werk mee en geef geld." De totale op brengst betreft niet alleen geld dat al gestort is op giro 555, maar ook toezeggingen via tele fonische machtigingen. Het kan nog wel even duren voor al het geld ook inderdaad op de reke ning van de Samenwerkende Hulporganisaties staat. Concert Op de Dam in Amsterdam kwa men gisteravond 25.000 mensen samen voor een benefietconcert door de groten van de Neder landse popmuziek, zoals Trijn tje Oosterhuis, Acda en De Mun- nik, Blof en DJ Tiësto. Onder de aanwezige muziekliefhebbers was rond tien uur ruim 163.000 euro opgehaald. Het concert was georganiseerd door de geza menlijke popzenders van de commerciële en publieke omroe pen. Het was het slot van de ra dio-samen werking Radio 555, waarbij op de zenders Radio 3FM, Radio 538, Noordzee FM, RTL FM, Yorin, Radio Veronica en Radio 10 Gold de hele dag hetzelfde programma te horen was. De geldinzameling onder de luisteraars van de popzen ders had gisteravond om acht uur meer dan vijf miljoen euro opgebracht. De benefietsingle van Neder landse artiesten 'Als je iets kan doen' ging gisteravond in pre mière. De tekst was geschreven door Karin Bloemen en de mu ziek gecomponeerd door Tjeerd Oosterhuis. Een keur van Neder landse artiesten, onder wie Ma- thilde Santing, Ali B, Trijntje Oosterhuis, Freek de Jonge, Jan Smit en Do werkte eraan mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1