Annan wil geen loze beloften Britse kan na drie weken weer slapen Opnieuw doden bij aanslagen in Irak Chileense ex-dictator Pinochet krijgt huisarrest Orthodoxe UTJ in kabinet Sharon bin n9n uit Palladio Nepalees leger doodt 150 maoïsten AU stuurt troepen naar Somalië Heroïne verstopt in puppies Ruzie VS en Mexico Internationale luchtvaart veiliger STATIEGELD VOOR AZIE mam Politieke leiders samen op vakantie Noord-Korea heeft plan totale mobilisatie klaar Taiwan mag in Amerika raketten kopen Voor 2,5 a 3 miljard steun aan Azië Eurocommissaris sust rel over huishoudster donderdag 6 januari 2005 5 KATHMANDU - Tijdens een hevig gevecht tussen opstan dige maoïsten en het Nepalese leger zijn in het afgelegen zuidwesten van Nepal gisteren circa 150 guerrillastrij ders omgekomen. Dat heelt een hoge legerfunctionaris ge zegd. Er is nog geen onafhankelijke bevestiging van het dodental. Het gevecht begon toen ongeveer vijfhonderd maoïsten militairen aanvielen. De rebellen vechten sinds 1996 voor een communistische republiek in het bergachtige Aziati sche land. De opstand heeft al aan meer dan 11.000 men sen het leven gekost. ANP/AFP ADDIS ABEBA - De Afrikaanse Unie is in principe be reid troepen te leveren voor een veilige terugkeer van de Somalische regering naar de hoofdstad Mogadishu. In een verklaring gaf de Vredes- en Veiligheidsraad van het Afrikaanse samenwerkingsverband echter geen details over de missie. Zo is onduidelijk wanneer de troepen macht vertrekt, hoeveel militairen eraan deelnemen en wat het preciese doel wordt van de troepenmacht. De halverwege vorig jaar gevormde Somalische regering bevindt zich momenteel in Nairobi, de hoofdstad van het naburige Kenia. ANP/RTR BOGOTA - Colombiaanse drugssmokkelaars hebben chi rurgisch heroïne in de buik van puppies gestopt met het doel de verdovende middelen over de grens te smokkelen. Dat maakte de Colombiaanse politie bekend. Agenten konden een stokje steken voor de smokkel nadat ze waren getipt. Bij zes hondjes troffen ze littekens aan op de buik. Met ultrasone scans vonden agenten de zakjes met vloei bare heroïne in de beestjes. Dierenartsen hebben de smok kelwaar chirurgisch verwijderd. De hondjes herstellen momenteel van de ingreep. ANP/RTR. LÓS ANGELES - De Verenigde Staten en Mexico zijn verwikkeld in een ruzie over een strip met overlevingstac- tieken voor mensen die illegaal de VS binnen willen ko men. De Mexicaanse autoriteiten hebben in de grens streek meer dan een miljoen van dergelijke boekjes uitge geven in een poging mensen 'te wijzen op de gevaren van de oversteek, meldde de Los Angeles Times. Amerikaanse groeperingen tegen immigratie zijn evenwel van mening dat dergelijke publicaties juist mensen aan zetten de illegale oversteek te wagen. Volgens Mexico is het 32 pagina's tellende boekje echter bedoeld voor men sen die al hebben besloten de grens over te steken. ANP LONDEN - De internationale luchtvaart is sinds de Twee de Wereldoorlog niet zo veilig geweest als in het afgelo pen jaar. Er werden elf ongelukken met passagierstoestel len geregistreerd waarbij doden vielen, zo heeft het Lon- dense onderzoeksbureau Airclaims gisteren gemeld. Niet eerder sinds de oorlog heeft zich een periode van vier opeenvolgende jaren voorgedaan waarbij het aantal fata le ongelukken is afgenomen, aldus het bureau. ANP/RTR BAQUBA - Door twee zelf moordaanslagen zijn in Irak gis teren ten minste 21 doden geval len. In de Iraakse stad Hilla liet een opstandeling zijn auto ont ploffen op het terrein van een politieschool, waardoor vijftien personen omkwamen. In Baquba eiste een zelfmoord aanslag bij een wegblokkade ten minste zes levens. In Hilla reed de dader met zijn auto vol explosieven het schoolterrein op. Daar werd hij onder vuur ge nomen, waarna het voertuig ex plodeerde. Drie gebouwen op het complex, circa honderd kilometer ten zui den van Bagdad, zouden dooi de krachtige ontploffing zijn be schadigd en 25 personen raak ten gewond. De aanslag in Baqu ba volgde enkele uren later. Bij de aanslag in deze stad, 65 kilo meter ten noorden van Bagdad, raakten dertien personen ge wond. De aanslagen komen een dag na een zelfmoordactie bij het hoofd kwartier van een speciale poli- tie-eenheid in Bagdad. Daar door kwamen zeker elf mensen om het leven. ANP/RTR Advertentie Actie voor slachtoffers zeebeeving Azië zaterdag 8-1 tussen 8.00-13.00 uur grote inzamelingsactie van lege STATIEGELDFLESSEN. In te leveren in de containers in: KOUDEKERKE, Dorpsplein O.SOUBURG, Verl. Kanaalstraat (achter de Spar) Totale opbrengst gaat naar GIRO 555. (Advertentie) BANGLADESH SOMALIË MALEISIË. KENIA INDONESIË TANZANIA l Epicentrum tsunami- Banda At|eh ATJEH Dodental als gevolg van zeebeving: 145.860 (stand woensdag 5 januari 2005,16.00 uur) Indonesië Sri Lanka India Thailand Somalië Myanmar Maladiven Maleisië Tanzania Bangladesh Kenia Doden Vermisten Europa 282 5661 Nederland 7 30 Zweden 52 702 Duitsland 60 1000 Italië 20 338 Frankrijk 22 99 Gr-Brittannië 41 159 Oostenrijk 10 385 Zwitserland 23 105 Azië-Oceanië 79 598 N/Z-Amerika 24 4273 Afrika 9 7 Midden-Oosten 3 7 Buitenlandse schuld getroffen la den (mijjarden) Indonesië 130,8 Sri Lanka 7,7 India 82,9 Thailand 58,2 Myanmar 4,1 Maleisië 48,3 Maladiven 0,2 Bangladesh 11,0 Somalië 2.5 Tanzania 1.8 Kenia 4,5 Dala Wereld Bank (2002) TYSOVETS - De Oekraiense oppositieleider Victor Joesjtjenko Joesjtjenko en Saakashvili zijn behalve politieke bondgenoten (r.) kijkt naar zijn kleindochter Yaryna die bij het skieën wordt ook vrienden. De families zijn samen op vakantie in de Carpaten geholpen door de Georgische president Mikhail Saakashvili. in het westen van Oekraïne. foto Mykhailo Markiv/RTR ANDAMAN- EN NICOBAR EILANDEN SR LANKA van onze redactie buitenland SEOEL - Het communistische regime in Noord-Korea heeft plannen gemaakt om de totale bevolking van 23 miljoen men sen binnen 24 uur te mobilise ren in geval van een aanval. Het geheime plan, ondertekend door leider Kim Jong II zelf, dateert van april vorig jaar, maar is nu uitgelekt. Het regime gaat uit van een aanval over land, door de lucht en over zee. Het is de bedoeling dat de communistische partij, het leger en alle burgers in dat geval onder één commando worden gebracht. Alle menselijke en materiële hulpbronnen van het land moeten ingezet wor den. Noord-Korea heeft een leger van 1,2 miljoen mensen. Het is de bedoeling dat het leger bij een aanval wordt bijgestaan door zeven miljoen reservisten die binnen een dag beschikbaar moeten zijn. In het plan worden de Verenig de Staten als meest waarschijn lijke aanvaller aangeduid. Na dat de VS in Irak klaar zijn, zou Noord-Korea aan de beurt ko men. Daarbij zouden de VS een 'bedacht nucleair probleem' in Noord-Korea als excuus gebrui ken. De Amerikanen beschuldigen de Noord-Koreanen al langer van het produceren van kernwa pens. Onderhandelingen waar bij ook China en Rusland zijn be trokken hebben tot nu toe ech ter geen oplossing voor het pro bleem gebracht. Noord-Korea weigerde bij de laatste gespreks ronde in september vorig jaar te verschijnen uit protest tegen het Amerikaanse vijandige beleid je gens het land. De burgers moeten bij de mobili satie wapens en mondvoorraad meenemen. GPD/RTR Zeebeving Azië TAIPEI - De Verenigde Staten hebben toestemming gegeven voor de verkoop van meer dan vierhonderd zogeheten Hellfi- re-raketten aan Taiwan. Dat heeft de producent van de raketten, Lockheed Martin Cor poration, meegedeeld. De raket- jen, met een waarde van 50 mil joen dollar, zijn bedoeld voor de (bewapening van Taiwanese [Straaljagers en gevechtshelikop- Iters. De verkoop zal ongetwijfeld lei- een tot protest van China. Dat 'land beschouwt Taiwan als een (Onderdeel van zijn grondgebied, (een provincie die desnoods met geweld tot de orde moet worden geroepen. ANP/AFP door Esther Gotink LONDEN - Slapen is voor Rita Carlisle een droom die na drie weken eindelijk is uitgekomen. De 53-jarige vrouw uit het Brit se plaatsje Knaphill lijdt aan een neurologische aandoening waardoor zij de slaap niet kan vatten zonder een ingebouwd zendertje in haar schouder uit te schakelen met hulp van een afstandsbediening. Die werd echter vlak voor de kerst gesto len. Het gevolg was dat zij we kenlang nauwelijks drie uur per dag kon slapën. Dokters in binnen- en buiten land gingen naarstig op zoek naar een vervangende afstands bediening - waarvan er in Enge land slechts 44 bestaan - om Car lisle's implantaat te kunnen uit zetten voordat ze zou bezwijken aan oververmoeidheid. Gisteren kreeg de slapeloze een nieuw exemplaar overhandigd. Het oude apparaatje, een slordige 33.000 euro waard, zat in haar handtas die een week voor kerst mis in een supermarkt werd ont vreemd. „Het was mijn eerste uitje nadat ik het ziekenhuis had verlaten, en ik' had me in tijden niet zo goed gevoeld", vertelde Carlisle gisteren. „De operatie was be doeld om mijn leven terug te ge ven, in plaats daarvan stond ik dood op mijn benen. Ik ben zo blij dat ik nu weer kan slapen. Ik ben net na terugkeer uit het ziekenhuis gelijk een paar uur tjes plat gegaan." Carlisle lijdt aan 'essentiële tremor', een neu rologische aandoening die op zichzelf een dief genoemd kan worden. De ziekte zorgt voor on gecontroleerde bevingen en steelt daarmee het vermogen om alledaagse taken uit te voeren, zoals drinken uit een glas, sche ren, make-up aanbrengen of eten. Carlisle kreeg op 13 december een zogeheten n euro stimulator in haar schouder geïmplan teerd, die door middel van draadjes elektronische impulsen naar de hersens stuurt. Deze ver minderen de ongewenste trillin gen. Na de diefstal van de afstands bediening had het implantaat echter een tegenovergesteld ef fect: 'de impulsen hielden Carlis le wakker. „Telkens als ik op mijn schouder of armen ging lig gen, voelde ik de shocks zo he vig dat ik er niet van kon sla pen. Ik ben nog steeds ongeloof lijk moe, omdat ik drie weken lang hooguit drie uur slaap per nacht kreeg." Een politiewoordvoerder denkt dat de dief het apparaatje heeft weggegooid. „Niemand heeft er iets aan omdat het speciaal is vervaardigd voor communicatie met de neurostimulator." Volgens de gedupeerde hebben de dieven haar kerst en oudejaarsavond verpest. „Behal ve slaapgebrek, waardoor ik nauwelijks van de feestdagen 'kon genieten, hebben ze me ook emotionele pijn bezorgd. In de tas zat een ring van mijn overle den moeder en 600 pond (900 eu ro) voor kerstcadeautjes. De cri minelen hebben er een goede kerst uitgesleept. Het nationale ziekenhuis voor neurologie in Londen onder zocht Carlisle op mogelijke pro blemen als gevolg van de dief stal. Opgerekt Alles bleek in orde. „Ik werd zo hard door de dieven in mijn rug geduwd en aan mijn arm getrok ken, dat alle draadjes van bin nen flink waren opgerekt. Ge lukkig is niets losgeraakt, an ders had ik weer op de operatie tafel gekund. Hopelijk mag ik binnenkort weer aan het werk. Ik kan niet wachten." GPD TAMIL NADU Gebied: 130.000 km2 Bevolking: 62 miljoen Bijna 700.000 mensen kampen met gevolgen van de tsunami Gebied: 55.000 km2 Bevolking: 4.500.000 i Bijna 400.000 mensen j I ondergebracht In opvangkampen ZUIDWEST- THAILAND Gebied: 20.700 km2 Bevolking: 2.000.000 j Meer dan 20.000 ihuishoudens direct i door ramp getroffen ■/van onze redactie buitenland JERUZALEM - De orthodoxe partij Verenigd Torah Judaïsme (UTJ) treedt toe tot het kabinet van de Israëlische premier Sharon. Dat meldden Israëli- i sclie media gisteren. i Sharon zei gisteravond dat hij ^volgende week zijn nieuwe kabi- net zal presenteren. „Die zal /Worden goedgekeurd door het BRUSSEL - De Luxemburgse eurocommissaris Reding heeft een mini-rel over haar Filipijnse huishoudster gesust. Ze heeft haar baas, voorzitter JBarroso van de Europese Com missie, desgevraagd telefonisch iuitleg gegeven, aldus een woord voerster van de Europese Com- fjmissie gisteren. Reding had eind vorig jaar een werkvergunning gekregen voor Kaar Filipijnse huishoudster. Dat riep vragen op. De vergun ning was eerst tweemaal gewei gerd, omdat er nog Europese ihuishoudsters werkloos zijn. De eommissiewoordvoerster zei dat er niets illegaals was ge beurd. ANP parlement en Israël vrede en vei ligheid gaan brengen", aldus de eerste minister in Tel Aviv. Eer der stemde de centrumlinkse Ar- beidspartij er al mee in om deel uit te gaan maken van de rege ring. De belangrijkste taak van de coalitie wordt de terugtrek king uit de Gazastrook. Met de vijf zetels van de UTJ ge niet de regering de steun van 66 van de 120 parlementariërs in de Knesset. UTJ-fractieleider Avraham Ravitz zei volgens Haaretz dat de geestelijke leider van' de partij, de 95-jarige rabbi Shalom Elyashiv, na ongeveer een week van overpeinzingen had besloten om de partij toe stemming te verlenen voor rege ringsdeelname. Elyashiv zou bezorgd zijn over de weerstand die bestaat onder orthodoxe joden tegen de terug trekking uit de Gazastrook. Een medewerker van Ravitz zei dat de partij deel gaat uitmaken van de coalitie, maar de komen de drie maanden geen ministers zal leveren omdat er nog kwes ties moeten worden opgelost. Het zou gaan om een proeftijd. De rechtervleugel binnen Sharons Likoed-partij wilde het UTJ in de coalitie hebben als te genwicht tegen de Arbeidspar- tij. Met die partij bereikte de pre mier vorige week overeenstem ming na veel gesteggel over de post van vice-premier. ANP Internationale - donorconferentie in Jakarta 6 jan. Galle i T I Gebied: 19.000 km2 Bevolking: n.b. j Bijna een miljoen ont- I heemden, meer dan 100.000 huizen verwoest van onze redactie buitenland DEN HAAG - De internationale gemeenschap heeft tot dusver tussen de 2,5 en 3 miljard euro toegezegd aan steun aan de ge bieden die getroffen zijn door de tsunami. VN-secretaris-gene- raal Kofi Annan riep gisteren wereldleiders op hun financiële beloftes ook waar te maken. „Ik hoop dat al dat geld er ook echt komt", zei Annan. „Het i moet om nieuwe middelen gaan, niet Petrus bestelen om Paulus te betalen, door het van andere crises af te romen." Vandaag wordt in Jakarta een conferentie gehouden waarop leiders van 26 landen en hulpor- j ganisaties de coördinatie van de hulpverlening zullen bespreken. [Het grote aantal hulporganisa- ties dat Azië overspoelt zorgt al voor coördinatieproblemen. Ook zal op de conferentie beke- ken worden hoe in de toekomst jde schade van natuurrampen kan worden beperkt. Indonesië hoopt dat de leiders het eens zullen worden over de invoering van een tsuna- mi-waarschuwingssysteem voor i de Indische Oceaan. Volgens ex- I perts zou zo'n systeem veel le vens kunnen sparen. Voor de Stille Oceaan is er al wel zo'n systeem. J. Eg'eland, hoofdcoördinator voor de VN van de humanitaire hulp, riep gisteren de regerin- gen en de diverse rebellengroe pen in Sumatra, Sri Lanka en Somalië op om de vrede te bewa ren. Hoewel nu in de meeste ge bieden niet gevochten wordt, waarschuwde Egeland dat her vatting van gevechten de hulp verlening aan slachtoffers ern stig zal bemoeilijken. Egeland zei verder blij te zijn dat Indonesië plaats zal bieden aan een centraal commandocen trum van waaruit alle hulpope raties zullen worden gecoördi neerd. Om de hulpverlening aan Indonesië te vergemakkelijken hebben de Verenigde Staten het in 1999 ingestelde verbod op de levering van militair materieel deels opgeheven. De VS stelden het embargo in wegens het zeer omstreden op treden van Indonesische strijd krachten in 1999 in Oost-Timor. Door de schade die de tsunami op Sumatra heeft aangericht is volgens de Wereldgezondheids- organsatie (WHO) moeilijk in te schatten hoeveel mensen daar gevaar lopen op ernstige ziek tes. Volgens de WHO lopen in Zuidoost-Azië ongeveer 150.000 mensen een 'extreem risico' om te sterven aan besmettelijke ziektes. Vooral het gebrek aan schoon drinkwater baart de or ganisatie grote zorgen. Die heeft al miljoenen waterzuiveringsta bletten naar het rampgebied ge stuurd. Hoewel tot dusver geen grote uitbraken zijn geconsta teerd van ziektes als cholera en dysenterie, is bij vluchtelingen het aantal geïsoleerde gevallen van diarree toegenomen. Dodental Het dodental van de tsunami stond gistermiddag op 145.860. Daaronder zijn 412 buitenlan ders waarvan de dood vaststaat. Nog duizenden buitenlanders staan als vermist te boek. Neder land telt tot dusver zeven beves tigde doden. GPD/RTR van onze redactie buitenland LOS BOLDOS - De Chileense ex-dicta- tor Pinochet is gisteren onder huisarrest geplaatst. De 89-jarige man, die het Zuid-Amerikaanse land van 1973 tot 1990 met harde hand regeerde, kan zijn ranche bij het plaatsje Los Boldos niet langer af. Het hooggerechtshof van Chili besloot dinsdag dat hij mag worden berecht we gens, moorden en ontvoeringen die tij dens zijn dictatuur plaatsvonden. Pinochet is aangeklaagd voor enkelvoudi ge moord en voor de ontvoering van ne gen personen van wie het lichaam nooit is gevonden. Hij is'officieel op de hoogte gesteld van de aanklacht en heeft die ook moeten on dertekenen. Tijdens zijn huisarrest wordt de oud-dictator bewaakt door een bataljon van de militaire politie. De beschuldigingen tegen Pinochet staan in verband met Operatie Condor. Dat was een geheim samenwerkingsverband in de jaren zeventig tussen de inlich tingendiensten van enkele totalitaire re gimes in Latijns-Amerika. Doel ervan was linkse tegenstanders uit de weg rui men. Pinochet heeft zich tot duver nooit hoe ven verantwoorden voor de vermoedelij ke dood van circa 3000 politieke dissiden ten, die onder zijn dictatoriale bewind spoorloos zijn verdwenen. Aanvankelijk genoot hij als oud-staatshoofd en senator juridische onschendbaarheid. Later verhinderde zijn slechte gezond heid herhaaldelijk zijn berechting. ANP/AFP Gebied: 8249 km2 Bevolking: 365.000 Zeker 6000 vermisten, vrees voor 10.000 doden BIJMEUBELEN! vraag naar de voorwaarden. buitenmeubelen buitenverlichting Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 215838 www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5