Kamer steunt legervakbond PZC Meeste jongeren gaan na celstraf opnieuw in de fout Vier jaar geëist tegen belager Roeland Nawijn gastspreker bij Vlaams Belang Wilders wil weer gewoon het land in Therapeuten ontduiken bezuinigingen Grootste kleindierenshow van start Jubileum Beatrix in Scheveningen Vader Van Gogh uit dankbaarheid Zeehond Hannes krijgt standbeeld Meer eieren aan westkant Vlieland Lijk in voormalige supermarkt Uitgezonden militairen in Irak eisen hogere vergoeding Verdachte moord caissière overlijdt Zorg dat je niet teveel premie betaalt. 49 geestelijken mogen niet in Nederland komen werken SIPT donderdag 6 januari 2005 IrlnnrJaco van Lambalgen Ir IDEN HAAG - De vergoeding ;die de Nederlandse militairen in Irak en Afghanistan krijgen, moet omhoog. Dat vindt een imeerderheid van de Tweede Ka lmer. Zij reageert daarmee op een op- ïroep van voorzitter Van den jBurg van de militaire vakbond AFMP. Die waarschuwde giste- DEN HAAG - Psychothera peuten ontduiken het maxi male aantal behandelingen dat wordt vergoed. Door te sjoemelen met de diagnose of de therapie begeleiding te noemen, voorkomen ze dat patiënten met de behan deling moeten stoppen voor ze daar klaar voor zijn. Een deel van de patiënten wordt opgenomen, omdat de behandeling dan wel wordt vergoed. Dit blijkt uit een rondgang langs vrijgevestigde psycho therapeuten, GGZ-instel- lingen en psychiatrische klinieken. Tot eind 2003 kregen patiënten psycho therapie vrijwel ongelimi teerd vergoed. Sinds 2004 kunnen maximaal 25 ses sies bij een therapeut wor den vergoed uit de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten). Voor kinde ren en mensen met een per soonlijkheidsstoornis is het maximum vijftig sessies. Volgens de beroepsgroep is dat voor ongeveer tachtig procent van de patiënten genoeg. Wie meer nodig heeft, moet stoppen of de behandeling uit eigen zak betalen. GPD ren dat de militairen zo boos zijn over de te lage onkostenver goeding, dat zij met een staking dreigen. De Tweede Kamer steunt zijn oproep, maar ver scheidene fracties vragen zich wel af waarom de bonden de kwestie zolang hebben laten lig gen. Militairen die aan een buiten landse missie deelnemen, ont vangen een belaste uitzendtoela- ge van 39 euro per dag wegens extra werkdruk, en een onbelas te onkostenvergoeding van 27 dollar (20,30 euro) per dag. Voor al dit laatste bedrag wordt door de soldaten bestempeld als een fooi. Het bedrag is in 1996 vast gesteld en sindsdien niet meer aangepast aan de inflatie. Bo vendien wordt het berekend op basis van de dollarkoers. De dollar is de laatste maanden flink in waarde gedaald ten op zichte van de euro, benadrukt de AFMP-voorzitter. Daardoor krijgt de huidige lichting Irak-militairen een lager bedrag dan de militairen die in 2003 in Irak zaten. Brief De 1350 in Irak gelegerde mili tairen hebben hun onvrede ken baar gemaakt in een brief aan Van den Burg. Die zal in het eerstvolgende arbeidsvoorwaar denoverleg met Defensie beplei ten dat de toelage alsnog wordt opgeschroefd. Defensie is op de hoogte van de bezwaren van de militairen. Zij hebben twee we ken geleden al hun beklag ge daan bij landmachtbevelhebber Urlings, toen die in Irak op be zoek was. Defensie onderzoekt of de vergoeding in ieder geval voor de inflatie gecorrigeerd kan worden. PvdA, D66, WD en CDA vin den dat de vergoeding omhoog moet. De militairen verdienen ook financieel respect en waar dering voor het zware werk dat ze doen, stelt de PvdA. „Zij zijn immers bereid hun leven te ge ven", aldus D66'er Bakker. CDA en WD vinden dat de toe lage in ieder geval aangepast moet worden aan de prijsstij ging. GPD Voormalig tv-verslaggever Harmen Roeland wordt na de rechtszaak geïnterviewd door RTL Nieuws. foto Evert Elzinga/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het Openbaar Ministerie in Amsterdam heeft gisteren vier jaar cel geëist te gen een 49-jarige man vanwege het toetakelen van presentator Harmen Roeland. De verdachte zou Roeland op 17 juli in het Amsterdamse IJ heb ben geduwd en even later met de achterkant van een zaklan taarn zijn linkeroog hebben doorkliefd. De tv-verslaggever raakte blind aan zijn linkeroog. Roeland deed ook zelf "het woord tijdens--de" behandeling van de zaak op de rechtbank in Amsterdam. Het is de tweede keer in Nederland dat een slachtoffer van een geweldsmis drijf zijn verhaal hield. Per 1 ja nuari is het mogelijk dat slacht offers van zware mishandeling spreektijd krijgen in de rechts zaal. Dinsdag maakte een slacht offer op de rechtbank in Den Haag al gebruik van het spreek recht. De presentator eiste een schade vergoeding van 15.882 euro als voorschot op de immateriële schade die hij heeft ondervon den. Hij begint ook nog een ci viele procedure bij de rechtbank voor de materiële schade die hij heeft geleden. De verdachte zei Roeland in het water te hebben geduwd omdat de presentator hem een 'oneer baar voorstel' deed. „Ik gaf hem met m'n heup een duwtje, waar op Roeland in het water viel. Het was een impulsieve actie. Ik was kwaad." De man wilde de tv-verslaggever niet dood heb ben. „Ik vond dat hij een beetje moest afkoelen." Het 'oneerbare voorstel' noemde Roeland 'abso lute onzin'. „Dit is ranzige fanta sie van de verdachte", zei de tv-verslaggever. „Ik word hier op ongelofelijke wijze met mod der besmeurd." Ook officier van justitie M. Hollander zei hier niet in te geloven. „Plet is vorm van natrappen." Het was de eer ste keer dat de verdachte, dit mo tief naar voren bracht. Toen Roeland door zijn vriend op de wal was geholpen, Wilde hij eigenlijk naar huis. De be manning van een net gearriveer de pont vroeg hem mee te varen naar de overkant van het IJ om dat de politie daar de belager zou kunnen arresteren. Toen de veerboot in Amsterdam-Noord aankwam was de politie nog niet gearriveerd. De man pro beerde te vluchten, maar Roe land en zijn vriend hielden hem tegen. Toen deelde de man de be wuste klap uit met de zaklan taarn. Advocaat F. Meltke noem de de eis van justitie buitenpro portioneel. „Ik proef daar een groot repressiegehalte in." De uitspraak is op 19 januari. ANP ZUID LAREN - Bij een konijn worden de oren gemeten tijdens de grootste kleindierenshow van Nederland, die gisteren in Zuid-Laren de deuren opende. foto Karei Zwaneveld/ANP DEN HAAG - Koningin Beatrix viert Koninginnedag dit jaar in Scheveningen. Ze bezoekt de kustplaats na afloop van de plechtige viering van haar 25-jarig ambtsjubileum in de Ridderzaal. Dat deelde burgemeester Deetman van Den Haag mee in zijn nieuwjaarstoespraak. Volgens Deet man zal het ambtsjubileum van de koningin die dag ook op andere plekken in Den Haag gevierd worden. GPD AMSTERDAM - De vader van de in november vermoorde cineast Theo van Gogh heeft gisteren in een aantal och tendkranten zijn dank betuigd voor het getoonde medele ven. De advertentie staat in de Volkskrant, De Telegraaf en Trouw. In de advertentie bedankt Johan van Gogh 'voor de over weldigende hoeveelheid blijken van deelneming in de vorm van brieven, bloemen en anderszins die wij ontvin gen na de moord op Theo van Gogh'. De filmmaker en co lumnist werd op 2 november in Amsterdam vermoord met messteken en schoten uit een vuurwapen, ANP NORDHORN - De zeehond Hannes krijgt een standbeeld in de Duitse dierentuin waaruit hij in september was ont snapt, Tierpark Nordhorn zei gisteren dat een sponsor, die niet in de openbaarheid wil treden, de totstandko ming belangeloos financiert. Het stenen beeld, waarschijnlijk een zeehond op ware grootte, wordt gemaakt door een kunstenares. De ver wachting is dat Hannes in stenen vorm in februari in de dierentuin terugkeert. Het plan om van de ontsnapte zee hond een blijvende herinnering in zijn oude verblijfplaats te creëren is als grap ontstaan. De burgemeester van Nordhorn had gekscherend geroepen dat hij een beeld van Hannes wilde hebben. ANP VLIELAND - De koolmezen die aan de westkant van Vlie land nestelen, leggen meer eieren dat hun soortgenoten van de oostkant. De westelijke mezen leggen gemiddeld 9,5 ei per nest, die van het oosten 8,36. Bioloog Erik Post- ma van het Nederlands Instituut voor Ecologie noemt het verschil opmerkelijk, omdat de beide populaties op het waddeneiland relatief dicht bij elkaar liggen. Hij zoekt de oorzaak van het onderscheid in immigratie: aan de west zijde vestigen zich nogal wat koolmezen die van de vaste wal zijn komen aanvliegen. GPD APELDOORN - In Apeldoorn is in een voormalige super markt het lichaam van een dode man gevonden, aldus de politie gisteren. Het slachtoffer is door geweld om het le ven gekomen. In de directe omgeving heeft de politie na de vondst vier mensen aangehouden. De politie kreeg dinsdagavond rond half elf de melding dat in het pand aan de Nieuwstraat een man zou liggen. Agenten troffen het stoffelijk overschot aan. De verdach ten zijn net als het slachtoffer dak- en thuislozen. Ze wor den verhoord. De politie heeft 25 agenten op de zaak ge zét. ANP onze redactie binnenland houden. Vandaar de uitnodi- DEN HAAG - Hilbrand Nawijn, het Tweede-Kamerlid voor de l| LPF, zal als gastspreker optre- den bij de nieuwjaars bijeen- komst van het Vlaams Belang. ,j De partij van Filip Dewinter heeft Nawijn gevraagd zijn visie te geven op de situatie in Neder- 'land. „Ze hebben me gevraagd en die uitnodiging heb ik aan- J vaard", aldus Nawijn. 1.Het Vlaams Belang is een om- I \steeden partij in België. Tot IJ Évoor kort heette de partij I 'Vlaams Blok, maar die partij 1 '-werd door de rechter verboden wegens racisme. vindt de nieuwe VB ech- [ter geen racistische partij. „Ik jwil niks met racisme te maken hebben, maar ik vind dat ik met elke democratische partij con tacten kan onderhouden. Ik heb Dewinter ontmoet tijdens een (debat op de Erasmus Universi- jteit. Het klikte tussen ons en - '-sindsdien hebben we contact ge- ging." Nawijn, die eerder de LPF de rug toekeerde, zoekt po litiek onderdak. Daarom heeft hij interesse voor Vlaams Be lang. „Ik ben me aan het oriënte ren, onder andere op de ideeën die het VB heeft over integratie en de multiculturele samenle ving. Maar u moet niet verwach ten dat ik binnenkort de oprich ting van het Nederlands Belang aan zal kondigen." Met de rest van zijn fractie heeft Nawijn geen overleg gehad over zijn toespraak in Antwerpen. Dat hoeft ook niet, zegt Nawijn, want hij heeft een status aparte binnen de LPF-Kamerfractie. Verketteren Fractievoorzitter Van As van de LPF noemt het 'alleen maar goed' dat Nawijn de dialoog zoekt met Vlaams Belang. „We kunnen beter met elkaar commu niceren, dan elkaar verketteren en in de loopgraven kruipen. We hebben gezien waartoe dat leidt met Pim Fortuyn." GPD/ANP ET EN HfrTZ. ELTPB ALT CA STÉRCN/ DEN HAAG - De afgelopen vier jaar is één speciale verblijfsver gunning voor geestelijke voor gangers of godsdienstleraren in getrokken en is in 49 gevallen de verlenging van een dergelijke vergunning geweigerd. Dat heeft minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Inte gratie) gisteren aan de Tweede DEN HAAG - Geert Wilders wil de komende maanden het land intrekken om met burgers te pra ten. Het onafhankelijke Twee de-Kamerlid is al sinds de moord op Theo van Gogh onder gedoken na doodsbedreigingen aan zijn adres. In een interview met weekblad van plan is zijn schuilplaats te verlaten. „Ik laat më niet opslui ten. Ik wil direct in contact staan met kiezers. Daarom ga ik weer spreekbeurten houden." Wilders zegt zich ervan bewust te zijn dat hij een zeker .risico neemt met zijn optredens.Maar volgens hem wordt het niveau van beveiliging aangepast. GPD van onze redactie binnenland Elsevier zegt Wilders dat hij Kamer geschreven in antwoord op vragen van de leden Dijssel- bloem (PvdA) en Visser (WD). In diezelfde periode zijn 196 ver gunningen verleend. Geestelijke voorgangers en godsdienstlera ren kunnen met deze speciale vergunning in Nederland ko men werken. De tijdelijke vergunning kan- niet worden omgezet in een ver gunning voor onbepaalde tijd en is gebonden aan strenge eisen. Zo bekijkt het Centrum voor Werk en Inkomen of het echt no dig is een voorganger uit het bui tenland te halen.AIW van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Meer dan de helft van de jongeren die in jeugdde tentie hebben gezeten en daar behandeld zijn, gaat binnen een jaar na hun invrijheidstelling weer in de fout. Tussen de 60 en 75 procent komt opnieuw in aan raking met justitie. In 25 pro cent van de gevallen gaal het dan om ernstige misdrijven. Dat blijkt uit een. onderzoek naar recidive bij jeugdigen van de Nijmeegse pedagoge C. van Dam. Zij promoveert volgende week vrijdag aan de Radboud Univer siteit Nijmegen. Van Dam volgde zestig minder jarige jongens, die gemiddeld twee jaar gedetineerd hadden ge zeten in de justitiële jeugdinrich ting De Hunnerberg in Nijme gen. Van Dam heeft als eerste onder zoeker met de jongens zelf con tact gehouden na hun detentie. Zij stelde vast dat uit dossiers van justitie blijkt dat 61 procent recidiveert, maar de groep zelf rapporteert dat driekwart al weer een misstap had begaan. „Onder hen zijn opscheppers, die het stoer vinden om zoiets te zeggen. Ook gaat het in een aantal geval len om heel kleine vergrijpen zo als vandalisme, waarvoor een minderjarige niet opnieuw bij justitie komt. Hoewel ik hen niet meetel als recidivisten, zijn ze natuurlijk wel alweer op een hellend vlak", zegt de promoven da. Hulpverleners in jeugdgevange- AMSTERDAM - De 43-jarige verdachte van de moord op een caissière dinsdag in een super markt in Amsterdam, is overle den. De politie kon de man direct na zijn daad in winkelcentrum: Rei gersbos in Amsterdam-Zuidoost overmeesteren. Op het politiebu- nissen nemen volgens Van Dam in het algemeen aan dat 'wonen, werk en een wijf' (de drie W'tjes) heel belangrijk zijn om na de straf op het rechte pad te blijven. „Maar dat is niet zo. Een vriendin die het niet, zo nauw neemt, is juist een grote ri sicofactor. En zelfs als de W'tjes goed geregeld zijn, vormen ver keerde vrienden nog steeds het grootste gevaar, samen met uit- gaansgedrag, alcohol- en drugs gebruik." De promovenda verwerpt de sug gestie dat haar onderzoek be wijst dat jeugddetentie met be- reau gaf hij aan dat hij een vloei stof had gedronken waardoor hij ernstig ziek raakte. De man werd direct overge bracht naar een ziekenhuis, waar hij gistermiddag overleed. Dat maakte de politie bekend. Ze vermoedt dat de steekpartij in de relationele sfeer Ligt. ANP handeling weinig zinvol is. „Je weet niet wat er gebeurd zou zijn, als de jonge misdadiger ge woon op straat was blijven lo pen." „Dan was het misschien nog wel veel erger fout gegaan. Boven dien is er nog altijd zo'n 30 pro cent bij wie de straf wel zin heeft gehad. In het algemeen gaat het dan om jongeren, die uit een nette familie komen, die een behoorlijke schoolopleiding hebben en die fatsoenlijke vrien den hebben." Nazorg Van Dam pleit voor veel meer nazorg voor jeugddehnquenten. „Het is belangrijk om de jonge ren al tijdens de detentie de weg te wijzen naar een andere omge ving. Als ze weer op vrije voeten zijn, moeten zij in contact blij ven met een eenvoudig te berei ken persoon die ze kan helpen als het moeilijk worclt. En die in grijpt als ze weer in het verkeer de circuit rondhangen. Die hen als het ware beschermt." ANP individuele particuliere premie slechts 5,8% stijging bij een stijging van maar liefst 10% bij andere zorgverzekeraars Slechts €36,35 per maand.Voor dit bedrag bent u bij CZ al zeer compleet ziekenfondsverzekerd, inclusief een aanvullende verzekering. Dat is een stuk voordeliger dan bij de meeste zorgverzekeraars. Verder stijgen de individuele particuliere premies bij veel andere zorgverzekeraars maar liefst met 10% (bron: lndepender.nl). Bij CZ bent u met een stijging van slechts 5,8% veel beter uit. Kortom: 4,2% minder dan bij de meeste andere zorgverzekeraars. En dat voelt een stuk prettiger in uw portemonnee. Ga nu voor de beste offerte naar www.cz.nl Zorg kan altijd beter. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3