Kritiek op aanpak Veteranendag PZC PZC Het Houtenkwartier blijft beste plek Zeeuwse prostituee verkiest anonimiteit Gelijktijdige storing naftakrakers unicum GRATIS winriflr.scheldetheater.nl 11 Zeeuws-Vlaams bestuurslid wil meer inbreng vanuit regio's Voorzitter dorpsraad Sluiskil weg Afvalkalender laat op zich wachten Sociaal cultureel werk gaat door Van de Velde burgemeester Automobilisten in de fout agenda AAZET VAKANTIE* VARISO Tel. 0115-695555 THEATERAGENDA donderdag 6 januari 2005 pnrRené Hoonhorst 1RNEUZEN - De oorzaak van technische storingen in de •ee naftakrakers van Dow Be- ilux is achterhaald. De kraker JC2 is maandagavond stilge- s'd vanwege problemen met °n lager. De productie in de [Cl werd uren later gestopt, idat een warmtewisselaar !,fiet goed functioneerde. Het is uitzonderlijk zeldzaam dat twee krakers tegelijkertijd mt vallen. Productieleider D. Schipper kan zich niet herin neren dat het tijdens het dertig jarig bestaan van beide krakers - de LHC3 is pas drie jaar in be drijf - eerder is voorgekomen. De storingen in beide krakers hadden niets met elkaar te ma ken. „De kans op twee verschillende mankementen is bijna onnoeme lijk klein. Dat ook de tweede warmtewisselaar het begaf, is nog zo'n zeldzame toevallig heid. De storingen vielen nog eens extra op, omdat we het pro ductieproces een heel jaar niet hoefden stil te leggen." Duizend graden De productieprocessen stoppen vanzelf bij storingen. Schipper meldt dan ook dat het systeem prima heeft gewerkt. „Er gaat enige tijd overheen voor de pre cieze oorzaak is gevonden, ook al omdat de onderdelen eerst af moeten koelen. De temperatuur van warmtewisselaars bedraagt bijvoorbeeld zo'n duizend gra den", legt hij uit. Als krakers uitvallen, moeten eerst de gassen en producten die nog in de installaties aanwezig zijn, worden verbrand. Zowel om explosiegevaar en an dere veiligheidsrisico's te voor komen en om de installaties niet te beschadigen. Dow spant zich in om het verbrandingsproces zo schoon mogelijk te laten ver lopen. Door stoom toe te voegen tijdens het affakkelen, wordt roetvorming zoveel mogelijk voorkomen. Het toevoegen van stoom zorgt er wel voor dat de geluidsoverlast toeneemt. Het uitvallen van twee fabrie ken zorgde voor een cumulatie van licht en geluid, wat weer re sulteerde in een aantal telefoon tjes van bezorgde mensen. Maar Schipper verzekert nogmaals dat de overvloed aan fakkelacti viteit geen moment heeft geleid tot risico's voor de veiligheid van personeel en omwonenden of de volksgezondheid. De leider van de krakerproduc tie hoopt in de loop van zater dag voorzichtig te kunnen begin nen met het opstarten van de LHC2-fabriek. Later op dezelf de dag moet ook het werk in LHC1 hei-vat worden. frtoorRené van Stee ^ERNEUZEN - Het instellen van een Nederlandse Veteranen- dag op 29 juni, de geboortedag van Prins Bemhard, is een pri ma initiatief. Maar de opzet van het eerbetoon door het Comité Nationale Veteranendag klopt itiet. Dat zegt Terneuzenaar J. Roovers (77), secretaris en pen ningmeester van het Oost-Indië Monument Zeeuws-Vlaanderen. ;,feoals zo vaak is niet gevraagd naar de mening van de vetera- in zelf. Het idee leeft dat het al- laal wel over hen gaat, maar it het ook daadwerkelijk over langs hen heen gaat. Een eve- iment voor en door bobo's dus. jeel jammer, maar misschien Si dit nog veranderen", aldus ioovers, zelf ook veteraan. Van .147 tot 1950 was hij gelegerd ifi Zuid-Sumatra. De plannenmakerij voor de vete ranendag is nog in volle gang. In elk geval komt er een manifesta tie op het Binnenhof. Aan het eind van de dag wordt een soort frala georganiseerd. Als locatie wordt gedacht aan Ahoy in Rot terdam. |erder is het de bedoeling les pakketten te ontwikkelen voor jfeholieren in de leeftijd van tien tot vijftien jaar. Geld probleem is dat er een beperkt midget van 850.000 euro is. Een deel daarvan gaat naar een eve nementenbureau dat de organi- BERNEUZEN - De Dorpsraad moet op zoek naar een voorzitter. A. Ivens leg de voorzittershamer gisteren Ivens blijft wel lid van de van het kanaaldorp. reden voor zijn aftreden Ivens drukke beroeps Maar hij ver- Heelt niet dat een ruzie met enke le, voormalige bestuursleden een ról speelt in zijn overwegingen. Een jaar terug traden twee be stuursleden af, omdat ze vonden lilde voorzitter en enkele ande re dorpsraadleden immer hun doordreven. Ivens voelt niet behoefte om op de onenig terug te komen. „Je doet toch nooit voor iedereen Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen T Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl I Conny van Gremberghe (chef) WoutBareman Raymond de Frel j. René Hoonhorst j René van Stee I Frits Bakker (sport) j. Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl ["-Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 1 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet t www.pzc.nl ({E-mail: web@pzc.nl satie van het slotevenement voor zijn rekening neemt. De landelijke koepel wil verder het jaarlijkse défilé in Wageningen niet in de wielen rijden. Roovers is voorstander van een geheel andere opzet. Wat hem betreft komt het centraal gere gelde evenement er niet. In plaats daarvan wil hij de vetera- nenorganisaties in de regiode ruimte geven. Roovers: „Op die manier kun nen we alle veteranen erbij be trekken. Wij zijn best zelf in staat om een interessant pro gramma in elkaar te draaien. De mensen om wie het draait ko men dan ook op de juiste manier in het middelpunt van de belang stelling te staan." De landelijke koepel zegt regio nale initiatieven toe te juichen. Wat Roovers teleurstelt is dat hierover nog op geen enkele wij ze is gecommuniceerd. Voor hem wederom een bewijs dat al les in Den Haag moet worden ge houden. Roovers denkt dat de provincies en gemeentes een be langrijke rol in de organisatie van de Nederlandse Veteranen dag kunnen spelen. Voor de fi nanciering denkt hij onder meer aan een subsidie naar rato van het aantal deelnemers. „Verder kun je er een hele streek bij betrekken of het eve nement jaarlijks in een andere gemeente organiseren. Op die manier kan er echt werk van ge maakt worden. Het is ook een goede gelegenheid om een ge meente positief voor het voet licht te laten treden." Voor de handyclub is nog geen vervangende huisvesting gevonden. door Frank van Cooten HULST - Na acht jaar onzekOerheid wordt hoogstwaarschijnlijk deze maand de knoop doorgehakt over activi teitencentrum het Houtenkwartier in Hulst. De gemeente Hulst en de Woon- stichting Hulst zetten de handtekenin gen onder een intentie-overeenkomst en voorlopig koopcontract. Secretaris Wil lem Verschueren van de Stichting Hou tenkwartier, tevens voorzitter van de Handyclub, is niet blij met deze ontwik keling. „De verenigingen wordt de duimschroeven aangedraaid." De corporatie betaalt een bedrag van lussen de drie en vier ton aan de ge meente voor het Houtenkwartier. De Woonstichting wil in het bestaande ge bouw appartementen bouwen. De ge meente wil het Houtenkwartier in sep tember leeg opleveren. Naast secretaris Verschueren plaatst ook raadslid Jos van Eek van het CDA vraagtekens bij de deal. „Het is geen stijl dat de gemeenteraad voorbij wordt gelopen. De raad bepaalt of zaken met de Woonstichting wordt gedaan en on der welke condities. Nu wordt door het college te veel gestuurd. Er is geen vrije keuze meer." Voordat handtekeningen worden gezet wil Van Eek eerst een haalbaarheidsstu die naar behoud van de verenigingen op de begane grond van het Houtenkwar tier. Belangrijkste gebruikers zijn nog het Jeugd Vakantiewerk, de toneelclub, het jeugdbiljart, de handyclub en jeugd- circus Reinardi. Behoud van het gebouw voor deze vere nigingen was ook de eerste opzet van de Woonstichting Hulst. De clubs zouden dan een ruimte op de begane grond wor den, op de eerste en tweede verdieping zouden dan de appartementen worden gebouwd. Dit was voor het college ech ter onacceptabel. De corporatie moest daarom een aangepast plan maken. Van Eek wil ook weten wat het de ge meente allemaal kost om de vereningen elders onder te brengen. Voor alle clubs is een oplossing gevonden, behalve voor de handyclub. Volgens secretaris Verschueren van de stichting heeft het college met het afwij zen van het oorspronkelijke plan van de corporatie een gouden kans laten lopen. „De verenigingen willen helemaal niet weg uit het Houtenkwartier. Het is de meest ideale plek. Het meest kwalijke vind ik nog wel dat het college na acht jaar de intentieverklaring er nu opeens door wil drammen. Zonder de commis sie en de raad daarbij te betrekken. Na het zetten van de handtekeningen is er immers geen weg meer terug. Daar ben ik echt bang voor." Wethouder Paul Weemaes kwam in het najaar van 1997 met het eerste plan. Al le verenigingen van het Houtenkwartier naar het noodlijdende gemeenschaps centrum Den Dullaert. Het college stuurde aan op ontmanteling. De leden van de raadscommissie Samenleving zetten twee jaar geleden de rem op deze ingeslagen weg. Het college kreeg huis werk. Onderzoeken wat de beste optie was. Verkoop of behoud als verenigings gebouw. De uitkomst van de studie was ontluisterend voor de stichting. Behoud zou volgens het college veel te duur zijn. „Van die cijfers klopte helemaal niets", zegt Verschueren. Ook Verschueren wil weten wat de nieu we huisvesting van de verenigingen foto Camile Schelstraeteh kost. Hij denkt dat de gemeente geen- cent overhoudt van de opbrengst van het Houtenkwartier. En dan is er nog steeds geen oplossing voor de huisves ting van de Kreatieve Vorming. Deze club zit al jaren in een versleten kotje naast Den Dullaert. De gemeente wil een deel van de opbrengst van het Hou tenkwartier gebruiken voor nieuwe huisvesting van de Kreatieve Vorming. „Maar nu gaan we nog goede schoenen weg gooien. Op de begane grond van het Houtenkwartier zou ook ruimte zijn voor de Kreatieve Vorming. De vereni gingen willen gewoon graag blijven in het Houtenkwartier. Maar het college wil niet luisteren. En de raadscommis sie wordt monddood gemaakt." De handyclub kreeg twee alternatieven. Een lokaal in de locatie Gildenstraat van het Reynaertcollege en een ruimte in de voormalige Regenboogschool aan de Tabakstraat, de tegenwoordige huis vesting van het ROC. Verschueren: „Door het college is keihard gezegd dat geen enkele vereniging de dupe zal wor den. Maar de zaak wordt nu snel afge raffeld. Dat is de wereld op zijn kop." De betrokken verenigingen zijn door wethouder Frank van Driessche uitge nodigd voor een gesprek op dinsdag 11 januari. door Maurits Sep VLISSINGEN - Prostitutie door huisvrouwen en via escortbu reaus neemt toe in Zeeland. Dat is een gevolg van de opheffing van het bordeelverbod in 2000. Deze minder openlijke vormen van prostitutie worden populair der omdat vrouwen daarin ano niemer kunnen blijven. Het Provinciaal Overleg Prosti tutie in Zeeland constateert dit in een rapportage over de invoe ring van het prostitutiebeleid in Zeeland. In het overleg zijn de gemeenten Hulst, Sluis, Terneu- zen, Goes en Vlissingen en de GGD en de politie Zeeland ver tegenwoordigd. Sinds de opheffing van het bor deelverbod mqeten bordelen een vergunning hebben. Daardoor heeft de overheid meer grip op wat zich daar afspeelt. Er wor den eisen gesteld aan de bordeel houder en aan de werkomstan digheden van de prostituee. De vergunning beschermt ook het woon- en leefklimaat van de om geving. Alle bestaande 'seksinrichtin- gen' beschikken inmiddels over een vergunning. Dat zijn er in Zeeland 27: elf in Hulst, zes in Sluis, drie in Goes, drie in Ter- neuzen, drie in Vlissingen en één in Middelburg. Het zicht op de gelegaliseerde sekshuizen is beter geworden. Dat is ook goed voor de gezond heid van de wouwen die er wer ken. Juist door die legalisering kiezen meer wouwen echter voor minder transparante vor men van prostitutie zoals escort services en thuiswerksters. Zij verkiezen de anonimiteit. Iiet prostitutie-overleg (POP) leidt dat onder meer af uit het aantal advertenties in media en op internet. Het aantal meisjes van achttien jaar en ouder dat zich via internet aanbiedt, neemt bijvoorbeeld toe. Het POP pleit er daarom voor daar meer aandacht aan te gaan be steden. Onbereikbaar Vrouwen die in de illegale pros titutie belanden, zijn onbereik baar voor de gezondheidszorg. Er wordt ook al onderzoek ge- TERNEUZEN - Inwoners van de gemeente Terneuzen die door de feestdagen in vertwijfeling zijn geraakt over wel ke afvalcontainer ze cleze en volgende week buiten moe ten zetten, moeten internet raadplegen. Dat advies geeft de gemeente Terneuzen nu duidelijk is geworden dat de gemeentelijke afvalkalender nog niet bezorgd is. Die ka lender had in de laatste week van het oude jaar bij alle in woners in de brievenbus moeten vallen. Maar, volgens de gemeente, door een foutje van TPG Post zijn de afvalka- lenders op het postkantoor blijven liggen. De omissie kwam aan het licht naar aanleiding van vragen en klach ten van inwoners. TPG Post heeft de gemeente verzekerd dat de afvalkalender nu volgende week vrijdag 14 januari bij de inwoners worden bezorgd. Op zich hoeft de te late bezorging volgens de gemeente geen drama te zijn. Voor de meeste huishoudens verandert er namelijk niets. Wie nog twijfelt kan op het internet de website van de gemeen te Terneuzen raadplegen: www.temeuzen.nl. SAS VAN GENT - Geluiden dat het sociaal cultureel werk in Sas van Gent tussen en wal en schip dreigt te be landen, zijn volledig uit de lucht gegrepen. Dat zegt wet houder C. Liefting van Welzijn. In schriftelijke vragen aan B en W in Terneuzen stelt raadslid P. Clijsen (Groen- Links) dat de vrijwilligers in Sas van Gent nog steeds niets weten over de wijze waarop d'e activiteiten dit jaar worden voortgezet. Zij deden hun werk namens de eerder opgeheven Stichting Kultureel Werk (SKW) Sas van Gent. Een deel van die activiteiten is overgeheveld naai de Stichting Welzijn Terneuzen (SWT). Liefting bevestigt dat er officieel nog niets is vastgelegd over de voortgang van het werk van de Sasse vrijwilli gers. Volgens hem is dit echter geen belemmering voor de voorzetting van de activiteiten. „Het is de bedoeling dat alles op korte termijn wordt geregeld", aldus Liefting. Ge luiden dat vrijwillgers zouden afhaken, hebben hem nog niet bereikt. In het kader van nieuw gemeentelijk jeugdbe leid richt de SWT zich in de toekomst voornamelijk op het jongerenwerk. Activiteiten voor volwassenen gaan zelfstandig verder. DREISCHOR - Oud-wethouder G. van de Velde-de Wilde (48) uit Dreischor wordt burgemeester van de elfduizend inwoners tellende gemeente Goedereede. Naar verwach ting begint ze halverwege februari haar werkzaamheden, zo werd gisteren bekend. De WD-politica past volgens het dinsdagavond genomen besluit van de gemeenteraad van Goedereede 'in hoge mate' in het plaatje waaraan een nieuwe burgemeester móet voldoen. GOES - Bij snelheidscontroles in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren heeft de politie tussen 8.00 uur en 17.30 uur 102 hard-, rijders geflitst. Op cle Clingseweg in Clinge passeerden' 339 voertuigen en reden er 26 harder dan de toegestane tachtig kilometer. Op de Absdaalseweg in Hulst kwamen; 755 voertuigen voorbij en overschreden er 35 de maxi-; mumsnelheid van vijftig kilometer per uur. Op de N61 in' Terneuzen gingen 41 van de 429 voertuigen in de fout. Zijl reden harder dan de toegestane tachtig kilometer per uur. I STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, handvaardigheid en biljarten; De Halle, 14 uur: Kaarten, biljarten, dan sen; Trefpunt, 10 uur: Schilderen; 13 uur: Kaarten en biljarten; 14.30 uur: Zang koor; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten bieden, HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: SWO bridge; 9.30 uur: Biljarten, kaarten, koersbal; 13.30 uur: Soos middag; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 9.00 uur: Engels; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwer ken; Reynaertland, 19.45 uur: Bingo; KAPELLEBRUG - Kapel van Onze lieve Vrouw ter Eecken, 14.30 uur: Aanbid ding; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voorouderen; ST.JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur: Biljarten; 14.30 uur: Ouderen soos 'Derde Jeugd'; 19.30 uur: Repetitie toneel; TERNEUZEN - De Veste, 10.00 uur: Morgenwijding; 13.30 uur: Handwer-' ken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie zangkoor; 19 uur:; Bridge; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur:' Jeugdcentrum Meetpoint; De Hoeve, 20.00 uur: Bingo; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30i uur: Koersbal; Café Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30: uur: Jokeren; De Baeckermat, 13.30 - 17.00 uur: KBO' kaarten en bingo. (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING BIJ AANKOOP VAN KOZIJNEN Landal Een okïc In samenwerking met I S3S8 - www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-330333 'Vioog noor de voorwconlon (Advertentie) daan naar illegale escortbedrij ven in Hulst, Sluis en Terneu zen. Een ander effect van de ophef fing van het bordeelverbod is dat er signalen binnenkomen bij het POP van mensenhandel. Vrouwen worden gedwongen tot prostitutie. Het is echter moeilijk om aangiften of verkla ringen van vermoedelijke slacht offers te krijgen. De behoefte bij de overheden en de politie aan meer informatie over onvrijwilli ge prostitutie en mensenhandel staat namelijk haaks op de be hoefte van de vrouwen om ano niem te blijven. Bovendien neemt onvrijwillige prostitutie binnen relaties toe. Er zijn geen aanwijzingen dat in Zeeland cri minele organisaties bezig zijn met prostitutie. week 2 6 t/m 13 jan. Zaterdag 8 januari 20.00 u. JEROEN VAN MERWIJK Ik ben blij dat Ik mezelf niet ben Zondag 9 januari 15.00 u. OPERA DELLA CASA, Carmen Operaklassieker met een knipoog (familievoorstelling vanaf 6 jaarl Woensdag 12 januari 20.00 uur JAVIER GUZMAN, Ton Zuur Openingstijden kantoor tijdens de kerstvakantie ma. t/m vr. 10.00 -12.00 u. Wij wensen u een schitterend nieuw jaar! westkolkstraat 16 4531 AW Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37