Nieuwe opzet De Lange Akkers Drie minuten stilte veel gevraagd w laatste i week Sterke groei bezoekersaantal Ledeltheater üUlt> verkoop! NIEUWJAARSRECEPTIE VRIJDAG 7 JANUARI 2005 Verzorgingshuis in Koewacht volgt voorbeeld van Blaauwe Hoeve in Hulst 15 zeeuwse almanak Adresje Verslaafde zoon is moeder dankbaar voor aangifte Geen adelstatus voor adoptiekind Bende afpersers actief Inbreker heeft straf al uitgezeten Nationale Aktie 555 popsongs KERY JBeeld& Geluid Winkel LU Grote Markt 11 -13 4461 AH Goes 1—1 Telefoon: 0113 227607 Het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad van Vlissingen houden vrijdag 7 januari 2005 van 16.00 -18.00 uur de nieuwjaarsreceptie voor inwoners en relaties. De receptie wordt voor het eerst gehouden in de centrale hal van het vernieuwde stadhuis (ingang Stadhuisplein). Alle inwoners en vertegenwoordigers van bedrijven en organisaties zijn van harte welkom. Tijdens de receptie houdt burgemeester A. van Dok-van Weele omstreeks 17.00 uur een nieuwjaarstoespraak. GEMEE NTE VLISSINGEN door René van Stee OOSTBURG - Het Ledeltheater heeft een succesvol jaar achter de rug. In 2004 passeerden 25.000 bezoe kers de kassa, een stijging van twintig procent ten opzichte van een jaar eerder. De verwachtingen voor 2005 zijn nog hoger gespannen. Volgens algemeen coördinator J. Bolsius van het Ledeltheater is deze stijging te danken aan een uitgekiende en uitgebalan ceerde programmering. Ook be merkt hij de laatste jaren een steeds hogere bezetting per voor stelling. „Zowel jong als oud komen bij ons aan hun trekken. Ons aanbod varieert van cabaret en dans tot toneel en concerten. Daarnaast is er ook veel aandacht voor regionale arties ten en producties. Cultureier kan het naast niet, zeker omdat wij regelmatig risicovolle producties binnenhalen. Verder programmeren wij vele recente films. Die trekken ook veel men sen", aldus coördinator J. Bol sius. De bezoekersaantallen van het Ledeltheater vertonen al enige jaren een forse stijging. In 2003 kreeg het theater, mede dankzij de opening van de nieuwe klei ne zaal, 20.000 mensen over de vloer. Groter Coördinator J. Bolsius: „Maar daarin zat wel een groot aantal bezoekers van de gratis Ra- bo-streekconcerten. De autono- (Advertentie) me groei was in 2004 dus nog groter." Naast de programme ring van voorstellingen en films wijst Bolsius een andere oor zaak aan voor de groei. „De mensen moeten het weer le ren om naar het theater te gaan. Na enige jaren stilte hebben wij de boel in 2000 nieuw leven inge blazen. Ook die ontwikkeling is een niet te onderschatten fac tor." Vanavond in Het Familiediner, ned. 1, 20.55 uur horen zien gelouen ^Redactie: 0113-315649 'Www. pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; «Nationaal: 020-4562500. donderdag 6 januari 2005 r editie Zeeuws-Vlaanderen Ada Steketee outsider op Indoor Zeeland (Advertentie) de volledige dagomzet van vandaag van Brasserie De Drvkkery in Middelburg en van De Gecroonde Liefde in Vlissingen gaat naar giro 555 vanavond vanaf 17.30 uur [Brasseriemenul witlofsalade en botervis of gemarineerde aubergine (vegetarisch) en brownie met ijs 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 zaterdag 8 januari 15.00-16.30 uur bekijk ook onze website wwwdrukkeriimiddelbur2.nl Onze Middelburgse heeft een broer die zo zijn adresjes heeft. Toen. ze hem vertelde hoeveel ze had moeten neertel len voor een bescheiden vuur- werkpakketjeschudde hij meewarig zijn hoofd en zei dat ze volgend jaar hem moest bellen. Hij kende ie mand die via een kennis met connecties in België goed koop aan vuurpijlen kon ko men. Een paar dagen na oud en nieuw spraken broer en zus elkaar weer. De broer moest bekennen dat de kwaliteit van zijn vuur werk niet al te best was ge weest. Sterker nog, alleen het papier van de huls wilde een beetje branden. Achteraf bleek ook waarom de duizendklappers en vuur potten zo goedkoop waren: het was etalagemateriaal, los se flodders zogezegd. ramp in Azië. Dat is goed dat u het zegt. Ik zal er zeker aan den ken." Bij chemiegigant Dow Benelux nemen medewerkers de herden- kingsoproep wel serieus. De vol- continu-fabrieken draaien na tuurlijk door, maar degenen die in de kantine in lunch gebrui ken, laten hun broodjes drie mi nuten onaangeroerd. Serene stilte Rond het sluizencomplex in Ter- neuzen heerst een serene stilte. „Het is nu toevallig heel rustig. Dit plaatje past dus wel bij de herdenking. Voor het overige is er niks noemenswaardig waar te nemen", aldus Albert-Wim Re- ijngoudt in de commandopost bij de middensluis. Het verkeer raast over de sluis bruggen. Net als zijn collega's heeft Reijnhoudt gehoor gege ven aan de oproep. „Maar dan wel als het werk het toelaat. Vei ligheid gaat voor alles. We ne men zelf niet het initiatief om foto Camile Schelstraete contact met de schepen te zoe ken. Maar als zij ons oproepen, moeten we toch in actie komen. Ook als de brug open moet of de schepen verder willen." De drie minuten stilte zijn in Hulst vermoedelijk thuis of el ders binnenskamers in acht ge nomen. Na twaalf zware slagen van de klok in de Willibrordusbasiliek verstomt het rumoer in de bin nenstad niet. Auto's blijven wegrijden van de parkeerplaats, twee jonge vrou wen lopen babbelend voorbij en een man maant zijn blaffende hond luid roepend tot gehoor zaamheid. Op het gemeentehuis is even voor twaalf uur nog een interne mail onder alle ambtenaren ver spreid om hen te herinneren aan de drie minuten stilte. Drie minuten lang is het in het Hulster stadhuis muisstil. De receptioniste in de ontvangst hal maant klanten die het stad huis willen verlaten tot stilte. door Aector Dooms MIDDELBURG - Moeder geeft zoon aan bij de politie. De Mid delburgse politierechter G. van Unnik was gisteren getroffen door de daad van de moeder van een jonge Axelaar. „Er moet veel moed voor nodig zijn om tot zo'n noodsprong te komen", zei hij. „Ik had geen an dere keus. Ik wilde mijn zoon niet verder zien afglijden", ver telde de vrouw. De politie vond 2 oktober na de aangifte op de kamer van ver dachte 68 gram amfetamine en 4,79 gram cocaïne, waarvoor hij 350 euro had betaald. Hij gebruikte zelf twee jaar verdovende middelen en ver kocht de speed als partydrug aan vrienden op feesten om zijn kosten te dekken. Officier van justitie R, Rammeloo hield reke ning met bijzondere omstandig heden. „Het is een kwalijke zaak, maar het is goed dat uw moeder heeft ingegrepen. Het heeft zijn uitwerking niet ge mist." De officier eiste 150 uur werkstraf en een maand voor waardelijke gevangenisstraf, met verplicht reclasseringscon- tact. De politierechter nam de eis over. De Axelaar zei achter af blij te zijn dat zijn moeder hem had aangegeven. „Ik was op het verkeerde pad." Advertentie TERNEUZEN - Adoptiekinderen die zijn geboren voor 1 augustus 1994 en door een adellijke vader zijn geadop teerd kunnen geen aanspraak maken op een adellijke ti tel. Dit heeft de Raad van State in hoger beroep bepaald in de zaak van de 26-jarige in Zuid-Korea geboren Sanna van Beijma uit Terneuzen. Sanna werd in 1980 geadopteerd door een adellijk echt paar. Toen in augustus 1994 de Wet op de Adeldom werd versoepeld vroeg zij om inschrijving in het filiatieregis- ter. De versoepeling van de wet hield in dat buitenhuwe lijkse kinderen ook aanspraak kunnen maken op een adel lijke titel. De Hoge Raad van Adel weigerde Sanna in te schrijven. Minister Remkes van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties was het eens met de Hoge Raad van Adel en verklaarde de bezwaren van Van Beijma onge grond. De rechtbank in Middelburg oordeelde echter dat de Ter- neuzense wel recht had op inschrijving in het filiatieregis- ter. Op verzoek van minister Remkes vernietigde de Afde ling bestuursrechtspraak de uitspraak van de rechtbank. De Afdeling bestuursrechtspraak bepaalde gisteren dat de versoepeling van de Wet op de Adeldom geen betrek king heeft op buitenhuwelijkse kinderen die voor 1 augus tus 1994 zijn geboren. ROTTERDAM - De politie heeft in Rotterdam veertien mensen van Chinese afkomst aangehouden. De Chinezen worden verdacht van het afpersen van ten minste dertien ondernemers, ook van Chinese afkomst. De buit varieert van enkele honderden tot duizenden eu ro's per geval. De afgeperste ondernemers komen uit verschillende plaat sen in Nederland. Het Openbaar Ministerie (OM) ver moedt- dat de bende verantwoordelijk is voor meer afper singszaken dan de nu bekende dertien. „We sluiten niet uit dat ook in Zeeland slachtoffers zijn", zegt J. de Graaf van het OM. Elf van de dertien verdach ten zitten nog in voorlopige hechtenis. Een verdachte wordt ook in verband gebracht met een gewapende over val in het oosten van het land. MIDDELBURG -De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 2'1-jarige inwoner van Oostburg voor een woning inbraak tot 110 dagen, waarvan 28 dagen voorwaardelijk, opgelegd. De man heeft de straf in voorarrest uitgezeten. De Oost burger werd vrijgesproken van brandstichting. Daarvoor zou een 25-jarige plaatsgenoot verantwoordelijk zijn. De man had 3 oktober in Oostburg in een dronken bui uit de woning een televisie en kipfilet gestolen. Vanaf zaterdag 15 januari kunt u uw team wisselen voor het Eredivisiespel. Speelt u nog niet mee? Geef uzelf dan op voor de tweede helft van het Eredivisiespel. Kijk voor meer informatie in de krant van zaterdag 15 januari ofsurfnaarwww.pzc.nl door Jean-Lou de Gucht KOEWACHT - Verzorgingshuis De Lange Akkers in Koewacht wordt omgevormd tot een zorg- complex met één groepswoning en 25 interne zelfstandige wo ningen. Daarnaast maken !straks 35 externe woningen deel uit van de nieuwe opzet. "Op dit moment telt het verzor gingshuis zestig kamers. De Bannen hebben grote gelijkenis 'met wat er in de Blaauwe Hoeve Ui Hulst is gebeurd. Het traditio nele verzorgingshuis is daar op- [eheven. de plaats daarvan komen 151 ipartementen. Dat de Lange <kers nu dezelfde opzet krijgt niet zo gek. Het verzorgings- iuis maakt samen met de Blaau we Hoeve deel uit van de Stich- ting Curamus. Eerste fase Wolgens directeur Lex Janse ;kan de eerste fase van de omvor- ing in de loop van volgend jaar plaatsvinden. „Dat zal een -oepswoning voor tien demen- ;rende ouderen zijn. Je moet laarbij denken aan een woning (Advertentie) zoals we die binnenkort aan de Korenmarkt in Hulst in gebruik nemen. Vervolgens gaan we een vleugel van de Lange Akkers aanpassen. Van twee kamers gaan we één woning maken. Na tuurlijk kan dat pas geleidelijk gaan. We moeten vervangende woonruimte vinden voor dege nen van wie we de kamer gaan verbouwen. Het hele plan moet over een jaar of vijf uitgevoerd zijn." Met de verbouw van het verzor gingshuis speelt de Lange Ak kers volgens Janse in op landelij ke ontwikkelingen. „De vraag naar een kamer in een verzor gingshuis loopt terug. We heb ben nog geen leegstand, maar we moeten toch naar de toe komst kijken. Ouderen Ouderen willen in de toekomst zelfstandig wonen. Dat gaan we in Koewacht aanbieden. Boven dien hebben mensen de keuze tussen intern en extern. Waar die externe woningen komen is nog niet bekend. Dat hoeven geen aanleunwoningen bij de Lange Akkers te zijn. Dat kan ook in een ander gedeelte van het dorp zijn. Mensen kunnen er zeker van zijn dat we 24-uurs zorg aanbieden." In het woonzorgcentrum komt naast de groepswoning en de 25 interne woningen ook een aan tal andere ruimtes. Daar zal bij voorbeeld dagopvang worden aangeboden en een ontmoetings ruimte komen voor ouderen die in Koewacht wonen. Zorg Over de zorg die buiten de mu ren zal worden aangeboden is Curamus nog in onderhandeling met Zorgsaam, de koepel van in stellingen in de Zeeuws-Vlaam- se gezondheidszorg waartoe ook ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen behoort. De externe woningen worden uitgewerkt met woningbouwver eniging Woongoed Zeeuws- Vlaanderen. Janse: „Met de ge meente Terneuzen moet ook nog het een en ander besproken wor den. Ook al bevinden de plan nen zich nog in een beginsta dium, toch heb ik goede hoop dat we over vijf jaar een modern zorgcentrum in Koewacht heb ben. Kleinschaliger dan de Blaauwe Hoeve in Hulst, maar helemaal toegepast op Koe wacht." Op de schaatsbaan in Terneuzen ging iedereen gistermiddag om twaalf uur gewoon door met schaatsen. is er niemand die stilte in acht neemt. „We hebben de hele dag volk. De zaken gaan gewoon door", zegt een medewerker. Ondertus sen pakt hij een maaltje vis in. Vrijwilligers van de kunstijs baan laten dé schaatsliefheb bers vooraf weten dat om twaalf uur de muziek drie minuten uit gaat. Ook aan hun oproep wordt nauwelijks gehoor gegeven. Jeugdige schaatsers trekken on verstoord hun baantjes. Ouders met kinderen staan wel langs de kant. Ingi'id Houtepen en haar dochtertje Leonie wachten de drie minuten geduldig af. „Heel normaal. Dit is het minste dat je kunt doen", zegt Houtepen. Onbegrijpelijk In de Noordstraat loopt het pu bliek in sneltreinvaart langs de winkels. Voorbijganger Peter de Mesmaecker kan er met zijn ver stand niet bij. „Het is echt ieder voor zich. Dat is helaas de maatschappij van te genwoordig", zegt hij zuchtend. Ook in Sluis is het tegen twaalf uur business as usual in de Ka- pellestraat. Mensen slenteren van winkel naar winkel, graaien tussen de kledingrekken naar een voor deeltje in de uitverkoop, een jong stel komt gniffelend uit een van de seksshops, een heer al leen glipt naar binnen. Het is dat de vlag op het Belfort half stok hangt, anders kun je ner gens aan merken dat zo dadelijk 'heel' Europa drie minuten stilte houdt. In brasserie Le Poisson d'Or keu velen de gasten gewoon door en lopen de serveersters af en aan met lunchbestellingen. De ach tergrondmuziek stond al zacht, maar wordt om twaalf uur niet uitgezet. In de Free Recordshop schrikt de verkoopster een beet je als zij wordt geconfronteerd met de vraag of ze van plan is, om twaalf uur de muziek even uit te zetten. „Oh, dat is waar ook", zegt ze. „Dat is voor die van onze regioredactie TERNEUZEN - De omvang en de gevolgen van de zeebeving in Azie zijn catastrofaal. Dat besef is nadrukkelijk aanwezig. Toch is er blijkbaar onvoldoende aanleiding om eventjes bij de ramp stil te staan. Ondanks mas sale oproepen om drie minuten stilte te houden voor de slachtof fers, gaat het leven in Zeeuws-Vlaanderen woensdag om twaalf uur nagenoeg gewoon zijn gangetje. Op de weekmarkt in Terneuzen stoppen enkele marktkramers even met hun werk. „Als de omstandigheden het toe laten doe je dat gewoon. Onze klanten hebben er geen moeite mee", zegt Jaap Ras van de tex- tielkraam. Voor zijn collega's wil hij niet spreken. Een enkeling volgt zijn voorbeeld, maar bij de viskraam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35