m Snel onderzoek distributiecentrum Slachthuis is niets meer dan een eiland Prostitutie groeit door legalisering bordelen Wijziging in de handhaving van milieuvergunningen Van de Velde wordt nieuwe burgemeester van Goedereede agenda VARIS© Verslaafden in Vlissingen Gewonde bij aanrijding in Kats Aanrijdingen op de Philipsdam Stroomstoring treft Grijpskerke Uitstel baggeren havens Vlissingen Belangen Nieuwe Haven en Havenkwartier tegenstrijdig hnrAli Pankow 5ÏERIKZEE - Wethouder y. Renden van Verkeer wil aart maken met een onderzoek «ar de mogelijkheid een distri butiecentrum aan de rand van ^ierikzee te bouwen. Doel daar in is op termijn het vrachtver keer zoveel mogelijk te weren lit de historische binnenstad. jenden zei dat gisteravond tij- lens de vergadering van de com- nissie Openbare Ruimte (OR), lij vindt dat de gemeente ook |ld over moet hebben voor zo'n Voorziening omdat volgens hem le kosten van een distributiecen tra niet volledig op het bordje an de Zierikzeese ondernemers (jannen worden gelegd. „Het :§it dat we een Middeleeuws itadje moeten gebruiken in de Ie eeuw; levert vaak conflicten jp. Met geld zijn veel proble- rien op te lossen, maar het zal i'ooit lukken het iedereen naar le zin te maken." Aldus vatte lenden de huidige situatie sa- tien, waarin de belangen van de iwoners van de Nieuwe Haven ai die van het Havenkwartier Zehooiiijk botsen en waarin loral ook de overlast van het lachtverkeer een grote rol meelt. :n de commfssie stond het voor- ifel van Havenkwartier-bewo- ter J. van der Nagel ter discus sie. Het betreft het eerste burger- .nitiatief dat sinds de invoering Sm het duale stelsel in de ge beente Schouwen-Duiveland is igediend. Van der Nagel be- oleit daarin een groot aantal Maatregelen ter verbetering van fe leefbaarheid in zijn woonge bied. dij doet dat naar aanleiding i|n de plannen tot herinrich ting van de Nieuwe Haven. Daarmee ziet hij de verkeers overlast in het achterliggend Ha venkwartier alleen maar toene men, terwijl de huidige situatie i| zijn optiek al veel onveilig heid en bijna-ongelukken ople vert. Tevens laat volgens hem de bereikbaarheid van dit gebied |tbr de hulpdiensten vaak te wensen over. (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING bij aankoop van KOZIJNEN Landal I ump> MM www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-3303 J3 'Vinng nooi do woiwonrdon Bezorgklachten: *0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; ^zaterdags tot 12.00 uur redactie schouweim-duiveland 1Grachtweg 23a Postbus 80 li 4300 AB zierikzee 'Tel: 0111-454647 -1 Fax: 0111-454657 '•jE-mail: redzzee@pzc.nl K W\ Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow |'f Esme Soesman I. Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 'Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl ïE-mail: web@pzc.nl Van der Nagel draagt in het bur gerinitiatief tal van voorstellen aan ter verbetering van de situa tie. Zo stelt hij voor laad- en los plaatsen in de Sint Domusstraat in te stellen en alle zijstraatjes daarvan autoluw te maken. Verder bepleit hij het aantal parkeerplaatsen aan de Nieuwe Haven te handhaven en het be taald parkeren daar evenals aan de Oude Haven té wijzigen in parkeren voor vergunninghou ders. Met het terugdraaien van het voornemen eenrichtingsverkeer in te voeren op de Nieuwe Ha- ven komt de gemeente al op een belangrijk punt tegemoet aan het wensenpakket van Van der Nagel en zijn achterban. Vol gens brandweer en politie is het in de huidige situatie onverant woord hier eenrichtingsverkeer in te voeren. Dat dit wel zo staat aangegeven in de verkeersmodu- le van de structuurvisie Zierik- zee, is volgens wethouder Ren den gebaseerd op de situatie waarin er inderdaad een distri butiecentrum buiten de stad zou zijn en de doorrijdroute in de binnenstad derhalve veel min der zou dichtslibben met vracht verkeer. Overigens wil de commissie ge deelten uit het burgerinitiatief vanuit het Havenkwartier een kans van slagen geven en toont wethouder Renden zich bereid enkele concrete voorstellen over te nemen. Nadere besluiten daar over worden genomen in de ge meenteraadsvergadering op don derdag 27 januari. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Geluidsoverlast in de horeca is de meest gecon stateerde overtreding van de mi lieuvergunning. Ook bij de op slag van gevaarlijke stoffen wor den vaak fouten geconstateerd. Toch is wethouder G. Houteka mer niet ontevreden. „Maar 1 procent van de overtredingen geeft aanleiding tot handha ving", stelt hij. In verreweg de meeste gevallen waarin de milieuvergunning wordt overtreden, is sprake van een kleine tekortkoming. „Dan gaat het bijvoorbeeld om het ontbreken van afgiftebonnen voor afgewerkte olie of het ont breken van lekbakken", zegt Houtekamer. Deze tekortkomin gen worden volgens hem over het algemeen snel verholpen. „In 10 procent van de gevallen wordt gedreigd met bestuur lijk optreden en bij 1 procent moeten we overgaan tot hand haven." Houtekamer geeft aan dat het aantal overtredingen de laatste jaren is teruggelopen, mede door de intensieve contro les. De procedures binnen de ge meente Schouwen-Duiveland voor het handhaven van milieu vergunningen zijn sinds 1 janua ri veranderd. Het verlenen van de vergunning is niet langer on dergebracht bij afdeling die ook de vergunning moet handhaven. Bovendien is afgesproken dat handhavingsambtenaren niet te vaak achter elkaar naar hetzelf de bedrijf gaan. Bedrijven die aan de regels voldoen, krijgen minder vaak controle. Deze 'professionalisering van de milieuhandhaving' vindt niet al leen binnen de gemeente plaats. Alle Nederlandse gemeenten werken hier aan mee. In Zeeuws verband is bovendien afgespro ken om eenduidige regels te han teren. „Uitzonderingen zijn niet mogelijk, tenzij er sprake is van overmacht of een overgangssi tuatie." :<STREEKA CTIVITEITEN j ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: vergadering Commissie Samenleving en Bestuur (onder meer over het Speel- Frans, die geregeld bi; het huiskamerproject komt. ziet een plokje in het centrum wel zitten: „Niet zo afgelegen, maar met winkels in de' buurt." foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het Huiskamerproject voor Drugsgebruikers (HKPD) moet weg uit de Coosje Buskenstraat in Vlis singen. Buurtbewoners vrezen voor de waarde van hun huis als dadelijk een nieuwe drugsopvang bij hen om de hoek komt. Maar ook de gebruikers den ken zo het hunne van de eventuele nieu we locaties. Het woord is aan hen. Drie opties stelde het college van B en W voor: een voormalig slachthuis op een verlaten industrieterrein, en twee locaties dichterbij het centrum van Vlis singen. Co wil direct iets helder hebben. „Er is één locatie die voor ons sowieso géén op tie is, en dat is het voormalige slacht huis. De naam alleen al: een haak onder onze oksels en we zijn weg. Het is niets meer dan een eiland. Graaf er een sloot je omheen en de mensen zijn voorgoed van ons af. Dat willen ze toch?" „Nee nee nee", nuanceert Willem. Maar ook hij is het niet eens met de plek op industrieterrein Buitenhaven. „Het is gewoon niet praktisch. Je moet beden ken dat we met een steeds ouder wor dende groep zitten. Allemaal hebben we onze gebreken. Co is slecht ter been, ik heb een dubbele hernia. Hoe moeten we bij de huiskamer komen?" Met busjes, zo heeft de gemeente be dacht. Alleen ziet de doelgroep dat idee niet zo zitten. Gekscherend wordt de voorstelling van een 'metrosysteem voor de laatste nog levende junks' ge maakt. Co weet wel hoe dat dan gaat. ,,'s Ochtends vroeg een busje heen, aan het eind van de dag terug. En de rest van de dag zitten wij vast in een kuil. In de jaren 70 zou niemand een dergelijk plan bedenken. Mensen vergeten dat wij overdag ook zo onze dingen hebben. Een sociaal leven, dat soms niet eens van onze verslaving af weet." Behalve de Poortersweg hebben de man nen gisterochtend ook de andere opties bekeken. Het zijn locaties aan de Oude Industrieweg en de President Roosevelt- laan. Prima, vinden ze. Raddraaiers Frans spreekt zich uit voor het oude Kwik-Fit-pand. „Dat is tenminste niet zo afgelegen, met winkels in de buurt om onze boodschappen te doen. Het cen trum is ook niet zo ver lopen. En die an dere hoek is ook goed" Eigenlijk bestaat er niet zo gek veel ver schil tussen de laatste twee opties, luidt de conclusie. Grote overeenkomst is ech ter dat beide panden dichtbij 'de be woonde wereld' zijn. Raddraaiers Dat buurtbewoners niet op hun komst zitten te wachten, beseffen de heren maar al te goed. „Natuurlijk kan ik me voorstellen wat mensen van ons den ken. Zeker als je hoort dat er vernielin gen zijn aangericht op de begraaf plaats", betoogt Co. „Wat mij steekt, is dat die paniek is veroorzaakt door een stel raddraaiers. Zij verpesten het voor ons, terwijl wij met onze omgeving ver der moeten." Willem weet zo een aantal buurtbewo ners van de Coosje Buskenstraat op te noemen die zogezegd geen bezwaar heb ben tegen de huiskamer in hun straat. „Maar die hoor je niet, zoals onze buur man. Uit de nieuwe flat kwam nog nooit een klacht." Toch was er sprake van overlast. Dat ontkent niemand aan tafel. „Maar dat waren wij niet. Meestal zijn het Duitse drugstoeristen, die op de stoep han gen", meent Willem. „Buiten gebrui ken doen wij überhaupt niet. Als ik een stuk folie uitrol en het spul er op leg, waait het weg voordat de aansteker werkt." Ook om hygiënische redenen kiezen ze voor een gebruikersruimte, en die komt er. Zelfs al in het huidige gebouw, dat volgens de mannen zowat van ellende in elkaar zakt. „De directeur gaat met een roeibootje naar kantoor", grapt Co. Desondanks wil eigenlijk niemand de Coosje Buskenstraat verlaten. „Het is al dertig jaar ons stekje", vertelt Co. „Dan wil je niet meer ergens anders aarden. Bovendien wonen de meeste jongens hier in de buurt. Het is een prachtige lo catie; van het huis valt best wat te ma ken. Een tijd geleden zijn er nog teke ningen gemaakt, de keuken is pas nieuw." Willem ziet de bui al hangen. „Zeker drie dagen per week die kuil in? Dan weiger ik nog methadon te halen, en met mij velen. De enige optie is dan nog de zwarte markt en overdag hangen in de Walstraat. Maar of dat is wat de ge meente wil?" door Maurits Sep VLISSINGEN - Prostitutie door huisvrouwen en via escortbu reaus neemt toe in Zeeland. Dat is een gevolg van de opheffing van het bordeelverbod in 2000. Deze minder openlijke vormen van prostitutie worden populair der omdat vrouwen daarin ano niemer kunnen blijven. Het Provinciaal Overleg Prosti tutie in Zeeland constateert dit in een rapportage over de invoe ring van het prostitutiebeleid in Zeeland. In het overleg zijn de gemeenten Hulst, Sluis, Terneu- zen, Goes en Vlissingen en de GGD en de politie Zeeland ver tegenwoordigd. Sinds de opheffing van het bor deelverbod moeten bordelen een vergunning hebben. Daardoor heeft de overheid meer grip op wat zich daar afspeelt. Er wor den eisen gesteld aan de bordeel houder en aan de werkomstan digheden van de prostituee. De vergunning beschermt ook het woon- en leefklimaat van de om geving. Alle bestaande 'seksinrichtin- gen' beschikken inmiddels over een vergunning. Dat zijn er in Zeeland 27: elf in Pluist, zes in Sluis, drie in Goes, drie in Ter- neuzen, drie in Vlissingen en één in Middelburg. Gezondheid Het zicht op de gelegaliseerde sekshuizen is beter geworden. Dat is ook goed voor de gezond heid van de wouwen die er wer ken. Juist door die legalisering kiezen meer wouwen echter voor minder transparante vor men van prostitutie zoals escort services en thuiswerksters. Zij verkiezen de anonimiteit. Het prostitutie-overleg (POP) leidt dat onder meer af uit het aantal advertenties in media en op in ternet. Het aantal'meisjes van achttien jaar en ouder dat zich via internet aanbiedt, neemt bij voorbeeld toe. Het POP pleit er daarom voor daar meer aandacht aan te gaan besteden. Vrouwen die in de ille gale prostitutie belanden, zijn onbereikbaar voor de gezond heidszorg. Er wordt ook al on derzoek gedaan naar illegale es cortbedrijven in Hulst, Sluis en Terneuzen. Mensenhandel Een ander effect van de ophef fing van het bordeelverbod is dat er signalen binnenkomen bij het POP van mensenhandel. Vrouwen worden gedwongen tot prostitutie. Het is echter moeilijk om aangiften of verkla ringen van vermoedelijke slacht offers te krijgen. De behoefte bij de overheden en de politie aan meer infor matie over onvrijwillige prosti tutie en mensenhandel staat namelijk haaks op de behoefte van de vrouwen om anoniem te blijven. Bovendien neemt onvrij willige prostitutie binnen rela ties toe. Er zijn geen aanwijzin gen dat in Zeeland criminele or ganisaties bezig zijn met prosti tutie. donderdag 6 januari 2005 sll KATS - Op de le Deltaweg in Kats vond gistermorgen rond acht uur een aanrijding plaats tussen twee personen auto's. Een 36-jarige automobilist uit Dordrecht wilde vanaf een benzinestation de le Deltaweg oprijden. Bij het oprijden van de weg schatte hij de snelheid van een ach terop komende personenauto, bestuurd door een 50-jari- ge vrouw uit Bergen op Zoom, verkeerd in. Om een aanrij ding te voorkomen probeerde hij recht over te steken waarbij hij tegen de zijkant van de auto van de 50-jarige vrouw reed. De 36-jarige bestuurder werd met nekklach- ten voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis, de - 50-jarige vrouw kwam met de schrik vrij. PHILIPSDAM - Op de Philipsdam in Sint-Philipsland vonden gisterochtend rond elf uur kort na elkaar twee aanrijdingen plaats. Het eerste ongeval gebeurde toen een 42-jarige automobi liste uit Zoetermeer een voor haar rijdende auto met aan hangwagen, bestuurd door een 44-jarige man uit de ge meente Steenbergen, wilde inhalen. Tijdens het inhalen verloor zij de macht over het stuur, raakte in een slip en reed tegen de auto van de 44-jarige man. Beide bestuur ders kwamen met de schrik vrij, de auto van de 42-jarige vrouw is vermoedelijk geheel vernield, de andere auto raakte aan de zijkant beschadigd. De tweede aanrijding gebeurde omdat een 26-jarige auto mobiliste uit de gemeente Tholen een noodstop moest ma ken voor de zojuist gebeurde aanrijding. Een achter haar rijdende 23-jarige automobiliste uit de gemeente Dirks- land kon niet meer op tijd stoppen en botste achter op< haar auto. Er was alleen materiële schade. GRIJPSKERKE - Enkele tientallen woningen in Grijps kerke en Buttinge hebben dinsdagavond enige tijd zonder- stroom gezeten..In Middelburg viel de stroom twee keer kortstondig uit. Oorzaak was kortsluiting in twee verbin dingen vanaf het hoofdkantoor van Delta naar het hoofd verdeelstation en naar het Molenwater in Middelburg. De storing in Grijpskerke en omgeving duurde in totaal onge veer twee uur, maar de afzonderlijke huizen hebben niet de hele tijd zonder stroom gezeten, aldus Delta. De sto ring in Middelburg bleef beperkt tot een uitval van twee keer een seconde. Daardoor gingen wel het licht en bij voorbeeld de televisie even uit, maar ook meteen weer aan. VLISSINGEN - De Koopmanshaven en de Michiel de Ruyterhaven in het centrum van Vlissingen hoeven niet gebaggerd te worden. Dat bleek uit metingen van de ge meente Vlissingen. „De aanzanding valt reuze mee", zegt A. van Leiden van de gemeente Vlissingen. In 2001 is de jachthaven voor de laatste keer gebaggerd. Rijkswaterstaat heeft vorig jaar de entree van cle Koop manshaven verdiept. In dat jaar waren twee zeilboten op een zandplaat gelopen bij het veriaten of binnenvaren van de jachthaven. Door de snelle 'aanzanding' bestond het vermoeden dat ook de havens zelf ondiep zouden zijn geworden. „Maar we hoeven voorlopig nog niet in actie te komen. Na de zomer gaan we weer metingen nemen." door Marcel Modde DREISCHOR - Oud-wethouder G. van de Velde-de Wilde (48) uit Dreischor wordt burgemees ter van de elfduizend inwoners tellende gemeente Goedereede. Naar verwachting begint ze hal verwege februari haar werk zaamheden, zo werd gisteren be kend. De WD-politica past volgens het dinsdagavond genomen be sluit van de gemeenteraad van Goedereede 'in hoge mate' in het plaatje waaraan een nieuwe burgemeester moet voldoen. Vanuit haar vorige functie op Schouwen-Duiveland beschikt ze over ruime bestuurlijke erva ring en kennis op specifieke ter reinen zaken als visserij, land bouw en recreatie. Wat tevens sterk in haar voordeel heeft ge sproken in de sollicitatieproce dure, is haar 'relevante netwerk' en wetenschap van ontwikkelin gen rond het Grevelingenschap en de Brouwersdam. De benoeming van Van de Velde moet formeel nog worden be krachtigd door de minister van Binnenlandse Zaken. Het is ech ter ongebruikelijk dat de minis ter de aanbeveling van een ge meenteraad naast zich neerlegt. Ze volgt burgemeester C. Sinke (CDA) op, die mei 2004 opstapte in verband met zijn rol in de fi nanciële affaire rond de visaf- slag in Stellendam. Sinds half juni wordt die functie waargeno men door de 59-jarige CDA'er J. de Prieëlle. Van de Velde werd gisteren be dolven onder bloemen, telefoon tjes en e-mails om haar te felici teren met haar nieuwe functie. Het betekent voor de Dreisterse het einde van een vervelende pe riode. Maart vorig jaar nam ze - even als haar drie collega's - ontslag als wethouder van Schou wen-Duiveland, toen duidelijk werd dat een raadsmeerderheid haar de kwestie Nobelgate zwaar aanrekende. Daarbij ging het om hoog opgelopen kosten voor archeologische opgravin gen, buiten medeweten van de raad om. Logische stap Haar besluit een gooi te doen naar het burgemeestersambt, komt vooral voort uit gedreven heid, aldus Van de Velde in een reactie op de bekendmaking. „Ik wil heel graag terug in het openbaar bestuur. Na dik tien jaar wethouderschap vind ik een burgemeesterspost een logi sche stap. De post in Goede reede lag daarbij' voor de hand, vooral ook omdat het gebied en de kwesties die er spelen zoveel lijken op waar ik in de Kop van Schouwen mee te maken heb ge had. Het is de eerste sollicitatie in heel mijn leven. Tot dusver' ben ik eigenlijk overal ingerold, of voor gevraagd." De gemeente bestaat uit de ker nen Goedereede, Havenhoofd, Oostdijk, Ouddorp eir Stellen dam, de thuishaven van vijftig viskotters. Daarnaast kent. Goedex-eede een gevarieerd land bouwgebied met onder meer bloemzaadteelt. G. van de Velde-de Wilde foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29