Veel animo voor campinglodges Productielijn en bussen stoppen even Geld inzamelen met de koenkelpot Familie zoek je niet uit! Aanvragen voor twintig exemplaren in behandeling 1 .week "Uit verkoop! Van de Velde wordt burgemeester Geen adelstatus voor adoptiekind Bende afpersers actief Zeeuws-Vlaamse kritiek op opzet Veteranendag NIEUWJAARSRECEPTIE VRIJDAG 7 JANUARI 2005 VLISSINGEN zeeuwse almanak Adresje u-. ,.v, 'www.pzc.nl '*E-mail:redactie@pzc.nl I-Postbus 31, 4460 AA Goes ('Advertentie-exploitatie: \Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ÏZeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; (Nationaal: 020-4562500. donderdag 6 januari 2005 waarin opgenomen 1 de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Ada Steketee outsider op Indoor Zeeland editie Schouwen-Duiveland door Esme Soesman ZIERIKZEE - Verschillende re creatieondernemers op Schou wen-Duiveland gaan cam- jinglodges invoeren. Na een ja renlange voorbereiding lijkt er inu wat beweging in de realisatie van deze kampeervorm te ko men. Vier ondernemingen heb ben een aanvraag bij de gemeen- ite ingediend; samen goed voor (twintig luxe houten kampeer- ffiutten. I 'Per kampeerterrein mogen maxi- vijftien campinglodges -orden gebouwd, mits er vol- j'daan wordt aan verschillende {oorwaarden. [et aantal lodges dat per kam- leerbedrijf mag worden neerge it, hangt af van het aantal per- ïanente standplaatsen op dat schetst wethouder IÉ. van der Wekken. Telt de on derneming tussen de één en vijf tig plaatsen, dan kunnen er twee hutten worden neergezet; jen de 51 en honderd plaat- betekent maximaal zes cam- glodges. Die permanente tandplaatsen leveren recreatie- indernemers dan wel in. (Advertentie) (Advertentie) Nationale Aktie 555 dc volledige dagomzet van vandaag van Brasserie De Drvkkeiy in Middelburg en van De Gecroonde Liefde in Vlissingen gaat naar giro 555 vanavond vanaf 17.30 uur iBrasseriemenut witlofsalade en botervis of gemarineerde aubergine (vegetarisch) en brownie met ijs 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 zaterdag 0 januari 15.00-16.30 uur Het is lange tijd stil geweest rondom deze nieuwe kampeer vorm. Al in 1998 werd door de toenmalige Stichting Ontwikke ling Recreatie (SOR) Schou wen-Duiveland over de invoe ring van campinglodges gespro ken. Dat resulteerde uiteinde lijk in een proefproject op cam ping De Wijde Bliek in Renesse. Daar werd de eerste campinglod- ge van de regio neergezet, met positieve resultaten. Twaalf kampeerbedrijven hadden wel oor naar dergelijke luxe blokhut ten, bestaande uit twee verdie pingen. Met het oog op kwaliteitsverbe tering, productdifferentiatie en seizoensverlenging zag ook het gemeentebestuur deze nieuwe kampeervorm zitten. Maar eerst moesten de regels op een rij wor den gezet. Het nieuwe - landelijk bepaalde - bouwbesluit, dat technische ei sen aan gebouwen stelt, zorgde voor extra vertraging. Ook het tekort aan menskracht bij de ge meente Schouwen-Duiveland heeft een rol gespeeld in de tra ge voortgang van het recreatie project. Aanvraag Nu de regels duidelijk zijn, is de tijd rijp om een aanvraag in te (Renen. De Renesser cam ping De Wijde Bliek wil acht campinglodges plaatsen, cam ping de Zeeuwse Kust in Renes se en Recreatieboerderij Van Langeraad in Kerkwerve heb ben beide een aanvraag voor vijf exemplaren de deur uitge daan. Middelhoek uit Burgh-Haamstede van de Hoge- weg 61 denkt aan twee cam pinglodges. Voor de initiatiefnemers speelt variatie in aanbod een grote rol. „Iets nieuws willen aanbieden, en dan geen eenheidsworst", stelt P. van Langeraad van de ge lijknamige recreatieboerderij in Kerkwerve. Hij ziet dergelijke comfortabel ingerichte hutten naadloos opgaan in zijn 26 hec tare grote bos bij Kerkwerve. Vanaf het terras kun je een hen geltje uitwerpen in de forellen- 'vijver, die gelegen is in het bos, schetst hij zijn droombeeld. „Dat is natuurbeleving op en top." Thijs, Peet, Janniek en Eline (van links naar rechts) g brengst. 1 koenkelend langs de deuren. Zoals elk jaar, maar dit jaar hebben ze een nobele bestemming gevonden voor de op- foto Dirk-Jan Gjeltema door Hester Timmermans BRUINISSE - Twee dagen zijn Eline, Janniek, Thijs en Peet met hun koenkel- potten in Bruinisse langs de deuren ge gaan om geld in te zamelen voor Azië. Daarmee haalden ze in totaal 610 euro op. Elk jaar met oudjaar gaan ze langs de deuren om voor zichzelf een centje op te halen, maar nu hebben ze besloten om het geld te storten op giro 555. De vier hebben allemaal een koenkelpot, een soort rommelpot, bij zich. Naast dit in strument dragen de twee meisjes een kar tonnen bordje om hun nek waarop staat waar het geld naartoe gaat. Bij elk huis bellen ze aan en als de deur opengaat vra gen ze beleefd of ze mogen koenkelen. Als dat mag dan zingen ze het liedje: 'Ik heb zo lang met de koenkelpot gelopen. Vrouwtje doe de deur eens open. Schip per trek je zeil eens op, gooi wat in mijn koenkelpot.' Rondgaan met de koenkel pot is een gebruik uit Yerseke. Hier komt Linda Bosman - de moeder van Janniek, Thijs en Peet - vandaan. „Vroeger ging ik langs de deuren en mijn kinderen zijn er mee begonnen uit een gekkigheidje", zegt zij. De koenkelpot is gemaakt van een blik, daaroverheen zit een leren zeem gespan nen en in het midden zit een bamboestok je. Als je het goed gebruikt maakt het in strument een knorrend geluid. Vroeger werd een varkensblaas gebruikt in plaats van een zeem. Niet alleen de kinderen in Bruinisse voe ren actie. Een groep kinderen uit de Zie- rikzeese wijk Poortambacht heeft giste ren kerstbomen verzameld. In één dag tijd hebben ze 48 bomen bij elkaar ge sjouwd voor de traditionele kerstboom verbranding. Voor iedere boom kregen de kinderen 20 eurocent. De opbrengst (tien euro) gaat naar de samenwerkende hulporganisaties. door Ali Pankow en Hester Timmermans ZIERIKZEE - Op het Haven- plein in Zierikzee is niks te mer ken van de drie minuten stilte die in heel Europa in acht wor den genomen ter herdenking van de slachtoffers van de zeebe ving in Zuid-Oost Azië. De au to's rijden als het noen slaat ge woon door, zelfs de wagen van de afdeling Reiniging zet het werk voort. (Advertentie) Speelt u nog niet mee? Geef uzelf dan op voor de tweede helft van het Eredivisiespel. Kijk voor meer informatie in de krant van zaterdag 15 januari of surf naar www.pzc.nl het alfabet van Zeeland Maar bij het bedrijf in bakkerij grondstoffen Koninklijke Zee- landia ligt het werk bij vrijwel alle afdelingen voor drie minu ten stil. „We kunnen niet alle appara tuur, bijvoorbeeld die waarin mengsels worden bereid, stop zetten. Maar waar mogelijk hou den wel de medewerkers drie mi nuten stilte", zegt algemeen Zee- landia-directeur R. Krist. Hij vertelt dat het schriftelijk ver zoek daartoe een dag eerder op alle afdelingen is verspreid. Het is aan de afdelingshoofden zelf te bepalen hoe verantwoord het is de productielijnen even stop te zetten. Zo moet de stilstand van de band bij de fondantberei ding tot één minuut beperkt blij ven vanwege de voortgaande vulmachine die niet tussentijds kan worden stopgezet. Lichtkrant Bij de afdeling Fonteine, waar onder meer de pastamengsels van Zeelandia worden bereid, stoppen de medewerkers op aan geven van de tekst op de licht krant in deze productiehal. „Ik vind het wel goed, zo'n massale herdenking. De mensen in -het rampgebied hebben er niks aan, maar voor ons hier is het een goede gelegenheid in die drie mi nuten even bij jezelf na te gaan hoe je tegenover zo'n ramp staat en wat je nog zou kunnen doen om bij te dragen aan de hulpver lening", zegt medewerker L. Juf fermans. Volgens hem raakt de zeebeving in Azië de mensen die op Schouwen-Duiveland in Zeelandia-medewerkers leggen het werk in de afdeling Fonteine even neer. foto Dirk-Jan Gjeltema 1953 de watersnoodramp nog hebben meegemaakt, extra. Ook in de kantine van het be drijf wordt het werk onderbro ken. Klanten voor en personeel achter het buffet zijn allen even met eigen gedachten bezig. Drie minuten na twaalf wordt er weer geserveerd en geconsu meerd. Wie om 11.40 uur in Renesse de bus van Connexxion binnen stapt, krijgt nog geen seintje van de buschauffeur dat de reis dit keer drie minuten langer duurt dan normaal. Die melding komt even later. Vijf voor twaalf krijgen alle chauffeurs van de meldkamer te horen dat het bijna tijd is ergens bij een halte te stoppen. Voordat de bus stilstaat, brengt de chauffeur de passagiers via de intercom op de hoogte van de herdenking en vraagt medewerking. Connexxion heeft al zijn werk- (Advertentie) Vanavond in Het Familiediner, ned. 1, 20.55 uur DREISCHOR - De Schouwse oud-wethouder G. van de Velde-de Wilde wordt eerste burger van de elfduizend inwoners tellende gemeente Goedereede. De benoeming van Van de Velde moet formeel nog worden bekrachtigd door de minister van Binnenlandse Zaken. Gebruikelijk volgt de minister zal de aanbeveling van een gemeente raad. Met deze nieuwe betrekking keert ze terug op het politieke toneel. Daar was ze na. een wethouderscarrière van tien jaar even verdwenen toen het college waar ze zit ting in had, struikelde over de Nobelgate-affaire. Haar er varing heeft echter wel gewicht in de schaal gelegd voor haar nieuwe benoeming. Naar verwachting begint ze hal verwege februari haar werkzaamheden, zo werd gisteren bekend, pagina 11 oud-wethouder naar Goedereede TERNEUZEN - Adoptiekinderen die zijn geboren voor 1 augustus 1994 en door een adellijke vader zijn geadop teerd kunnen geen aanspraak maken op een adellijke ti tel. Dit heeft de Raad van State in hoger beroep bepaald in de zaak van de 26-jarige in Zuid-Korea geboren Sanna van Beijma uit Terneuzen. Sanna werd in 1980 geadop teerd door een adellijk echtpaar. Toen in augustus 1994 de Wet op de Adeldom werd versoepeld vroeg zij om in schrijving in het filiatieregister. De versoepeling van de wet hield in dat buitenhuwelijkse kinderen ook aan spraak kunnen maken op een adellijke titel. De Hoge Raad van Adel weigerde Sanna in te schrijven. Minister Remkes van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties was het eens met de Hoge Raad van Adel en verklaarde de bezwaren van Van Beijma ongegrond. De rechtbank in Middelburg oordeelde echter dat de Terneuzense wel recht had op inschrijving in het filiatieregister. Op ver zoek van minister Remkes vernietigde de Afdeling be stuursrechtspraak de uitspraak van de rechtbank. ROTTERDAM - De politie heeft in Rotterdam veertien mensen van Chinese afkomst aangehouden. Zij worden verdacht van het afpersen van ten minste dertien onderne mers, ook van Chinese afkomst. De buit varieert van enke le honderden tot duizenden euro's per geval. De afgeper ste ondernemers komen uit verschillende plaatsen in Ne derland. Het openbaar ministerie (OM) vermoedt dat cle bende verantwoordelijk is voor meer afpersingszaken dan de nu bekende dertien. „We sluiten niet uit dat ook in Zee land slachtoffers zijn", zegt J. de Graaf van het OM. Elf van de dertien verdachten zitten nog in voorlopige hechte nis. Een verdachte wordt ook in verband gebracht met een gewapende overval in het oosten van het land. door René van Stee TERNEUZEN - Het instellen van een Nederlandse Veteranen- dag op 29 juni, de geboortedag van Prins Bernhard, is een pri ma initiatief. Maar de opzet van het eerbetoon door het Comité Nationale Veteranendag klopt niet, vindt Terneuzenaar J. Roo- vers (77). „Zoals zo vaak is niet gevraagd naar de mening van de vetera nen zelf. Het idee leeft dat het al lemaal wel over hen gaat, maar dat het ook daadwerkelijk over en langs hen heen gaat", aldus Roovers, zelf ook veteraan. De plannenmakerij voor de vete ranendag is nog" in volle gang. In elk geval komt er een manifesta tie op het Binnenhof. Aan het eind van de dag wordt een soort gala georganiseerd. Roovers is voorstander van een geheel an dere opzet. Wat hem betreft komt het centraal geregelde eve nement er niet. In plaats daar van wil hij de veteranenorgani- saties in de regio de ruimte ge ven. „Op die manier kunnen we alle veteranen erbij betrekken. Wij zijn best zelf in staat om een interessant programma in el-' kaar te draaien. De mensen om wie het draait komen dan ook op de juiste manier in het mid delpunt van de belangstelling te staan." nemers opgeroepen letterlijk drie minuten stil te staan bij de ramp in Azië. „Als de bus op de snelweg rijdt, kan dat natuur lijk niet, maar wel als je vlak bij een halte bent", zegt één van de buschauffeur. Hij is ook zeker van plan dat te doen. Volgens de dienstregeling zal hij rond het middaguur in Kamperland zijn. Tijdens de drie minuten in de bus tussen Renesse en Zierikzee zijn alle passagiers stil. Wel klinkt er wat gegiechel tussen door van Romy en Diane, twee jongedames van twaalf. Ze pro beren zich wel in te houden. „Het is een heel erge ramp, maar het is wel moeilijk om hele maal stil te zijn. We hebben wel aan de ramp gedacht. Niet al leen hier, ook op school", zegt Diane en Romy knikt instem mend. Bedankt Behalve de bus staat er weinig ander verkeer stil. Het raast voorbij alsof er niks aan de hand is. Na iets langer dan drie minuten bedankt de chauffeur iedereen voor zijn medewerking en gaat de bus weer op weg naar de volgende halte. (Advertentie) Het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad van Vlissingen houden vrijdag 7 januari 2005 van 16.00 18.00 uur de nieuwjaarsreceptie voor inwoners en relaties. De receptie wordt voor het eerst gehouden in de centrale hal van het vernieuwde stadhuis (ingang Stadhuisplein). Alle inwoners en vertegenwoordigers van bedrijven en organisaties zijn van harte welkom. Tijdens de receptie houdt burgemeester A. van Dok-van Weele omstreeks 17.00 uur een nieuwjaarstoespraak. Onze Middelburgse heeft een broer die zo zijn adresjes heeft. Toen ze hem vertelde hoeveel ze had moeten neertel len voor een bescheiden vuur werkpakketje, schudde, hij meewarig zijn hoofd en zei dat ze volgend jaar hem moest bellen. Hij kende ie mand die via een kennis met connecties in België goed koop aan vuurpijlen kon ko men. Een paar dagen na oud en nieuw spraken broer en zus elkaar weer. De broer moest bekennen dat de kwaliteit van zijn vuur werk niet al te best was ge weest. Sterker nog, alleen het papier van de huls wilde een beetje branden. Achteraf bleek ook waarom de duizendklappers en vuur potten zo goedkoop waren het ivas etalagemateriaal, los se flodders zogezegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27