Prostituee verkiest anonimiteit PZC PZC Het is al dertig jaar ons stekje Diamanten paar in Kortgene Van de Velde wordt nieuwe burgemeester van Goedereede GRATIS iwnmn bil Opnieuw celstraf geëist tegen asielzoekerspaar Thuiswerken en escortservice groeien in Zeeland door legalisering bordelen Aanhoudingen na vernielingen oud op nieuw Taakstraf voor verborgen houden meisje Bende afpersers actief Aanrijdingen op de Philipsdam Taakstraf voor fietsenverzamelaar Gewonde bij aanrijding in Kats agenda AAZET donderdag 6 januari 2005 rinor Niels Juist DEN HAAG - Tegen het Albane se asielzoekersechtpaar uit Mid delburg dat op grote schaal ge stolen goederen verhandelde, werd gisteren in hoger beroep bij het Haags gerechtshof vijf maanden gevangenisstraf waar van drie voorwaardelijk geëist. De politierechter in Middelburg veroordeelde de 35-jarige man en zijn één jaar jongere vrouw in juni tot dezelfde straf. De twee verdachten waren giste ren bij de zitting in hoger be roep niet aanwezig omdat zij vanwege hun illegale verblijfsta tus inmiddels het land zijn uitge zet. Maar ondanks dat ze niets van de straf merken nu ze in Al banië zijn, wilden ze toch dat de zaak in hoger beroep wordt be handeld. De man en zijn vrien din wezen namelijk dat ze wor den opgepakt en in de cel gezet als ze hun familie in Nederland komen opzoeken. Daarom ho pen ze dat het hof hen vrij- spreekt. Te goeder trouw Bij het echtpaar werd een enor me hoeveelheid gestolen goede ren aangetroffen. De artikelen, waar vaak het prijsetiket nog op zat, varieerden van partijen aan stekers, cassettebandjes en fo torolletjes tot een videorecor der. De twee Albanezen hebben altijd beweerd dat ze volkomen te goeder trouw hebben gehan deld. De man verklaarde bij de politierechter dat hij en zijn vriendin de spulletjes in de zo mer van 2003 hadden gekocht op de Zwarte Markt in Bever wijk. Ze zouden de spullen heb ben betaald van het geld dat ze met appelplukken verdienden. De artikelen waren volgens het stel bedoeld voor familie in Al banië. Die verklaring was volgens de aanklager bij het hof volstrekt ongeloofwaardig. De goederen konden nooit twee zomers gele den zijn gekocht, omdat ze toen namelijk nog niet gestolen wa ren. Uit het onderzoek van de politie bleek dat de artikelen pas in oktober 2003 uit winkels in Kamperland, Middelburg en Goes waren ontvreemd. De aan klager was daarom van mening dat het echtpaar wel degelijk schuldig was aan heling en dat de politierechter de juiste straf had opgelegd. Het hof doet over twee weken uitspraak. door Maurits Sep VLISSINGEN - Prostitutie door huisvrouwen en via escortbu reaus neemt toe in Zeeland. Dat is een gevolg van de opheffing van het bordeelverbod in 2000. Deze minder openlijke vormen van prostitutie worden populair der omdat vrouwen daarin ano niemer kunnen blijven. Het Provinciaal Overleg Prosti tutie in Zeeland constateert dit in een rapportage over de invoe ring van het prostitutiebeleid in Zeeland. In het overleg zijn de gemeenten Hulst, Sluis, Terneu- zen, Goes en Vlissingen en de GGD en de politie Zeeland ver tegenwoordigd. Sinds de opheffing van het bor- WEMELDINGE - In verband met vernielingen die in Wemel- dinge werden gepleegd in de nieuwjaarsnacht zijn gisteren drie jongeren aangehouden. De jongeren, een achttienjarige Goesenaar en twee jongens van dertien en vijftien jaar uit de ge meente Kapelle worden ver dacht van het vernielen van een brievenbus, telefooncel, bushok- jei/én lantaarnpalen. De politie isinog bezig met het onderzoek en'sluit meer aanhoudingen niet uit; MIDDELBURG - Een 44-jarige inwoner van Oost-Souburg heeft vorig jaar een 16-jarig meisje aan het ouderlijk gezag onttrokken. De Middelburgse politierechter G. van Unnik vond de Soubur ger strafbaar en veroordeelde hém conform de eis tot tachtig uür werkstraf. Zelf vond de man dat hij niets verkeerd had gedaan. „Ze is een goede vrien din van mijn dochter. Ze kwam bij mij om hulp, omdat ze niet meer naar huis wilde. Het meis je is verliefd op mij geworden en dat is wederzijds. De man zei nu in te zien dat het beter is om de relatie te verbreken. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELAIMDEIM/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl deelverbod moeten bordelen een vergunning hebben. Daardoor heeft de overheid meer grip op wat zich daar afspeelt. Er wor den eisen gesteld aan de bordeel houder en aan de werkomstan digheden van de prostituee. De vergunning beschermt ook het woon- en leefklimaat van de om geving. Alle bestaande 'seksinrichtin- gen' beschikken inmiddels over een vergunning. Dat zijn er in Zeeland 27: elf in Hulst, zes in Sluis, drie in Goes, drie in Ter- neuzen, drie in Vlissingen en één in Middelburg. Het zicht op de gelegaliseerde sekshuizen is beter geworden. Dat is ook goed voor de gezond heid van de vrouwen die er wer ken. Juist door die legalisering kiezen meer vrouwen echter voor minder transparante vor men van prostitutie zoals escort services en thuiswerksters. Zij verkiezen de anonimiteit. Het prostitutie-overleg (POP) leidt dat onder meer af uit het aantal advertenties in media en op in ternet. Het aantal meisjes van achttien jaar en ouder dat zich via internet aanbiedt, neemt bij voorbeeld toe. Het POP pleit er daarom voor daar meer aan dacht aan te gaan besteden. Vrouwen die in de illegale pros titutie belanden, zijn onbereik baar voor de gezondheidszorg. Er wordt ook al onderzoek ge daan naar illegale escortbedrij ven in Hulst, Sluis en Terneu- zen. Mensenhandel Een ander effect van de ophef fing van het bordeelverbod is dat er signalen binnenkomen bij het POP van mensenhandel. Vrouwen worden gedwongen tot prostitutie. Het is echter moeilijk om aangiften of verkla- Frans, die geregeld bij het huiskamerproject komt, ziet een plekje in het centrum wel zitten: „Niet zo afgelegen, maar met winkels in de buurt." foto Ruben O reel door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het Huiskamerproject voor Drugsgebruikers (HKPD) moet weg uit de Coosje Buskenstraat in Vlis singen. Buurtbewoners vrezen voor de waarde van hun huis als dadelijk een nieuwe drugsopvang bij hen om de hoek komt. Maar ook de gebruikers den ken zo het hunne van de eventuele nieu we locaties. Drie opties stelde het college van B en W voor: een voormalig slachthuis op een verlaten industrieterrein, en twee locatie dichterbij het centrum van Vlis singen. Co wil direct iets helder hebben. „Er is één locatie die voor ons sowieso géén optie is, en dat is het voormalige slachthuis. De naam alleen al: een haak onder onze oksels en we zijn weg. Het is niets meer dan een eiland. Graaf er een slootje omheen en de mensen zijn voor goed van ons af. Dat willen ze toch?" Gebreken „Nee nee nee", nuanceert Willem. Maar ook hij is het niet eens met de plek op industrieterrein Buitenhaven. „Het is gewoon niet praktisch. Je moet beden ken dat we met een steeds ouder wor dende groep zitten. Allemaal hebben we onze gebreken. Co is slecht ter been, ik heb een dubbele hernia. Hoe moeten we bij de huiskamer komen?" Met busjes, zo heeft de gemeente be dacht. Alleen ziet de doelgroep dat idee niet zo zitten. Gekscherend wordt de voorstelling van een 'metrosysteem voor de laatste nog levende junks' ge maakt. Co weet wel hoe dat dan gaat. ,,'s Ochtends vroeg een busje heen, aan het eind van de dag terug. En de rest van de dag zitten wij vast in een kuil. In de jaren 70 zou niemand een dergelijk plan bedenken. Mensen vergeten dat wij overdag ook zo onze dingen hebben. Een sociaal leven, dat soms niet eens van onze verslaving af weet." Behalve de Poortersweg hebben de man nen gisterochtend ook de andere opties bekeken. Het zijn locaties aan de Oude Industrieweg en de President Roosevelt- laan. Prima, vinden ze. Frans spreekt zich uit voor het oude Kwik-Fit-pand. „Dat is tenminste niet zo afgelegen, met winkels in de buurt om onze boodschappen te doen. Het cen trum is ook niet zo ver lopen. En die an dere hoek is ook goed" Eigenlijk be staat er niet zo gek veel verschil tussen de laatste twee opties, luidt de conclu sie. Grote overeenkomst is echter dat beide panden dichtbij 'de bewoonde we reld' zijn. Raddraaiers Dat buurtbewoners niet op hun komst zitten te wachten, beseffen de heren maar al te goed. „Natuurlijk kan ik me voorstellen wat mensen van ons den ken. Zeker als je hoort er vernielingen zijn aangericht op de begraafplaats", betoogt Co. „Wat mij steekt, is dat die paniek is veroorzaakt door een stel rad draaiers. Zij verpesten het voor ons, ter wijl wij met onze omgeving verder moe ten." Willem weet zo een aantal buurtbewo ners van de Coosje Buskenstraat op te noemen die zogezegd geen bezwaar heb ben tegen de huiskamer in hun straat. „Maar die hoor je niet, zoals onze buur man. Uit de nieuwe flat kwam nog nooit een klacht." Toch was er sprake van overlast. Dat ontkent niemand aan tafel. „Maar dat waren wij niet. Meestal zijn het Duitse drugstoeristen, die op de stoep han gen", meent Willem. „Buiten gebrui ken doen wij überhaupt niet. Als ik een stuk folie uitrol en het spul er op leg, waait het weg voordat de aansteker werkt." Ook om hygiënische redenen kiezen ze voor een gebruikersruimte, en die komt er. Zelfs al in het huidige gebouw, dat volgens de mannen zowat van ellende in elkaar zakt. „De directeur gaat met een roeibootje naar kantoor", grapt Co. Desondanks wil eigenlijk niemand de Coosje Buskenstraat verlaten. „Het is al dertig jaar ons stekje", vertelt Co. „Dan wil je niet meer ergens anders aarden. Bovendien wonen de meeste jongens hier in de buurt. Het is een prachtige lo catie; van het huis valt best wat te ma ken. Een tijd geleden zijn er nog teke ningen gemaakt, de keuken is pas nieuw. Willem ziet de bui al hangen. „Zeker drie dagen per week die kuil in? Dan weiger ik nog methadon te halen, en met mij velen. De enige optie is dan nog de zwarte markt en overdag hangen in de Walstraat. Maar of dat is wat de ge meente wil?" door Joeri Wisse KORTGENE - Het jonge paar De Buck-Brouwer trouwde zes- lig jaar geleden in Veere, waar ze elkaar al van jongst af aan kenden. De oorlog was nog niet lang afgelopen toen ze januari 1945 in Veere elkaar het ja-woord gaven. Mevrouw D. de Buck-Brouwer werkte in die jaren op het stad huis in Veere. Haar man, P. de Buck, werkte bij de marine en la ter op de kazerne in Tilburg. In 1951 is het echtpaar in Kort gene komen wonen. Daar kon den zij een melkhandel overne men. P. de Buck bracht de melk rond aan de deuren. Zijn vrouw stond in de winkel. Daar werd zuivel verkocht; melk en kaas. Later werd de winkel uitgebreid tot een kleine supermarkt. Het werk werd voor haar licha melijk erg zwaar. Omdat ze niet meer in staat was om voor de winkel te blijven zorgen, zijn ze met de melkhandel gestopt. Daarop verhuisden ze naar een boerderij in Wissenkerke waar De Buck Haflingerpaarden fok te. Samen hebben ze op Noord-Be veland fijne jaren achter de rug. Het echtpaar is echter twee keer met een overstroming geconfron teerd. Toen ze nog niet waren ge trouwd stond Walcheren gedeel telijk onder water. In Kortgene kregen de in 1953 te maken met de watersnoodramp. Dieptepunt De melkboer en zijn vrouw heb ben vijf kinderen gehad. Een dieptepunt in hun leven was het overlijden van een zoon op vroe ge leeftijd. Het huwelijksjubi leum kon maar met twee kinde ren worden gevierd omdat de an dere twee in het buitenland ver blijven. ringen van vermoedelijke slacht offers te krijgen. De behoefte bij de overheden en de politie aan meer informatie over onvrijwilli ge prostitutie en mensenhandel staat namelijk haaks op de be hoefte van de vrouwen om ano niem te blijven. Bovendien neemt onvrijwillige prostitutie binnen relaties toe. Er zijn geen aanwijzingen dat in Zeeland cri minele organisaties bezig zijn met prostitutie. ROTTERDAM - De politie heeft in Rotterdam veertien mensen van Chinese afkomst aangehouden. De Chinezen worden verdacht van het afpersen van ten minste dertien ondernemers, ook van Chinese afkomst. De buit varieert van enkele honderden tot duizenden euro's per geval. De af geperste ondernemers komen uit verschillende plaatsen in Nederland. Het Openbaar Ministerie (OM) vermoedt dat de bende verantwoordelijk is voor meer afpersingszaken dan de nu bekende dertien. „We sluiten niet uit dat ook in Zee land slachtoffers zijn", zegt J. de Graaf van het OM. Elf van de dertien verdachten zitten nog in voorlopige hechte nis. Een verdachte wordt ook in verband gebracht met een gewapende overval in het oosten van het land. PHILIPSDAM - Op de Philipsdam in Sint-Philipsland vonden gistermorgen rond 1L00 uur kort na elkaar twee aanrijdingen plaats. Het eerste ongeval gebeurde doordat een 42-jarige automobiliste uit Zoetermeer een voor haar rijdende auto met aanhangwagen, bestuurd door een 44-jarige man uit de gemeente Steenbergen, wilde inha len. Tijdens het inhalen verloor zij de macht over het stuur, raakte in een slip en reed tegen de auto van de 44-jarige man. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij, de auto van de 42-jarige vrouw is vermoedelijk total loss, de andere auto raakte aan de zijkant beschadigd. De tweede aanrijding gebeurde omdat een 26-jarige auto mobiliste uit de gemeente Tholen een noodstop moest ma ken voor de zojuist gebeurde aanrijding. Een achter haar rijdende 23-jarige automobiliste uit de gemeente Dirks- land kon niet meer op tijd stoppen en botste achter op haar auto. Er was alleen materiële schade. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 56-jarige fietsendief uit BiggeT kerke conform de eis veroordeeld tot zestig uur werk straf. De man was een verwoed verzamelaar van fietsen. Omdat hij geen geld had om fietsen te kopen, stal hij ze van toeristen. Op 11 augustus liep hij in Meliskerke tegen de lamp, toen de politie hem tegenkwam met een gestolen fiets op .een karretje. Bij de man thuis werden nog eens drie fietsen aangetroffen, die eerder in 's-Heer Arendsker- ke en Biggekerke waren gestolen. De man, een fanatiek fietser, vertelde zeer geïnteresseerd te zijn in verschillen de typen rijwielen. De gestolen fietsen waren van de mer ken Gazelle en Batavus. Achteraf was hij blij met zijn aan houding. „Ik ben heel naïef geweest", zei hij. De fietsen zijn terug naar de eigenaar. KATS - Op de le Deltaweg in Kats vond gistermorgen rond acht uur een aanrijding plaats tussen twee personen auto's. Een 36-jarige automobilist uit Dordrecht wilde vanaf een benzinestation de le Deltaweg oprijden. Bij het oprijden van de weg schatte hij de snelheid van een ach terop komende personenauto, bestuurd door een 50-jari- ge vrouw uit Bergen op Zoom, verkeerd in. Om een aanrij ding te voorkomen probeerde hij recht over te steken waarbij hij tegen de zijkant van de auto van de 50-jarige vrouw reed. De 36-jarige bestuurder werd met nekklach- ten voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis. door Marcel Modde DREISCHOR - Oud-wethouder G. van de Velde-de Wilde (48) uit Dreischor wordt burgemees ter van de elfduizend inwoners tellende gemeente Goedereede. Naar verwachting begint ze hal verwege februari haar werk zaamheden, zo werd gisteren be kend. De WD-politica past volgens het dinsdagavond genomen besluit van de gemeenteraad van Goedereede 'in hoge ma te' in het plaatje waaraan een nieuwe burgemeester moet voldoen. Vanuit haar vorige functie op Schouwen-Duive- land beschikt ze over ruime be stuurlijke ervaring en kennis op specifieke terreinen zaken als visserij, landbouw en recreatie. Wat tevens sterk in haar voor deel heeft gesproken in de solli citatieprocedure, is haar 'rele vante netwerk' en wetenschap van ontwikkelingen rond het Grevelingenschap en de Brou- wersdam. De benoeming van Van de Velde moet formeel nog worden be krachtigd door de minister van Binnenlandse Zaken. Het is ech ter ongebruikelijk dat de minis ter de aanbeveling van een ge meenteraad naast zich neerlegt. Ze volgt burgemeester C. Sinke (CDA) op, die mei 2004 opstapte in verband met zijn rol in de fi nanciële affaire rond de visaf- slag in Stellendam. Sinds half juni wordt die functie waargeno men door de 59-jarige CDA'er J. de Prieëlle. Van de Velde werd gisteren be dolven onder bloemen, telefoon tjes en e-mails om haar te felici teren met haar nieuwe functie. Het betekent voor de Dreisterse het einde van een vervelende pe riode. Maart vorig jaar nam ze - even als haar drie collega's - ontslag als 'wethouder van Schou- wen-Duiveland, toen duidelijk werd dat een raadsmeerderheid haar de kwestie Nobelgate zwaar aanrekende. Daarbij ging het om hoog opgelopen kosten voor archeologische opgravin gen, buiten medeweten van de raad om. Logische stap Haar besluit een gooi te doen naar het burgemeestersambt, komt vooral voort uit gedreven heid, aldus Van de Velde in een reactie op de bekendmaking. „Ik wil heel graag terug in het openbaar bestuur. Na dik tien jaar wethouderschap vind ik een burgemeesterspost een logi sche stap. De post in Goede reede lag daarbij voor de hand, vooral ook omdat het gebied en de kwesties die er spelen zoveel lijken op waar ik in de Kop van Schouwen mee te maken heb ge had. Het is de eerste sollicitatie in heel mijn leven. Tot dusver ben ik eigenlijk overal ingerold of voor gevraagd." De gemeente bestaat uit de ker nen Goedereede, Havenhoofd, Oostdijk, Ouddorp en Stellen dam, de thuishaven van vijftig viskotters. Daarnaast kent Goedereede een gevarieerd land bouwgebied met onder meer bloemenzaadteelt. (Advertentie) Het echtpaar De Buck-Brouwer foto Willem Mieras STREEKACTIVITEITEN GOES - Wijkinfowinkel Goese Polder, 10.00 12.00 uur: Inloopspreekuur voor vragen en advies over voeding en ge zondheid; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit en sjoelen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. KOZIJNEN - ZONWERING BIJ AANKOOP VAN VARISO KOZIJNEN Landal Een aktie In samenwerking met www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-330333

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23