Borsels plan voor landgoederen Drie minuten stilte eigenlijk nog te kort laatste week Actiegroep voor behoud dorpshuis De Zaete stopt Familie zoek je niet uit! Gelijktijdige storing naftakrakers unicum Aanvraag in Hoedekenskerke vormt aanleiding Loslopende pony veroorzaakt twee ongevallen Kettingbotsing verkoop! Nanonaie| Aktie 555| IBrasseriemenul NIEUWJAARSRECEPTIE VRIJDAG 7 JANUARI 2005 VLISSINGEN Dit jaar geen winterkoopjesmarkt Gewonden bij frontale botsing Geen adelstatus voor adoptiekind Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 6 januari 2005 editie Bevelanden-Tholen Ada Steketee outsider op Indoor Zeeland door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De gemeen te Borsele gaat een speciale be leidsnota opstellen voor de mo gelijkheden van landgoederen in de gemeente. Directe aanlei ding daarvoor is een aanvraag voor de aanleg van een land goed aan de W&ardweg in Hoe dekenskerke. Het college van burgemeester en wethouders wil daarover geen beslissing nemen voordat een 1HMELDINGE - Een loslopen de pony heeft gistermiddag in Wemeldinge twee ongevallen veroorzaakt. Een 45-jarige automobiliste uit de gemeente Kapelle moest om streeks half zes op de Wemel- dingse Zandweg remmen en uit wijken voor bet dier. Haar auto raakte van de weg en bleef half hoven de sloot hangen Ook een Vhssingse automobiliste moest op de rem trappen. Een 54-jari- ge automobilist uit de gemeente Borsele reed vervolgens achter op de auto van de Ybssingse. De Vhssingse automobiliste en haar twee zoontjes die bij haar in de auto zaten, werden met neMdackten voor onderzoek overgebracht naar het zieken huis in Goes. De pony bleek door een tot nu toe onbekende .automobilist wel te zijn aangere den, maar liep hierbij vermoede lijk geen letsel op ABNEMUIDEN - Als gevolg van een aamijding op de zuid haan van de A5 8 ter hoogte van Ainemuiden is het verkeer .gis teravond omgeleid -via de Oude Rijksweg. Hond kwart over ne gen botsten vier of vijf auto's op elkaar. Onduidelijk is of er ge wonden zijn gevallen. Nadat de ravage was opgeruimd, werd de weg vrijgegeven. (Advertentie) (Advertentie) deugdelijk beleid isuitgestip peld. In de gemeente Borsele is al eer der plaatsgemaakt voor landgoe deren. In de gezamenlijke regio visie voor de stedelijke ontwik keling van Borsele, Goes en Ka pelle werd een gebied bij Hein- kenszand aangewezen als móge lijke plaats voor nieuwe landgoe deren zoals die in het Streek plan voor Zeeland omschreven zijn. Een nieuw landgoed is volgens de provincie een stuk grond van ten minste vijf hectare, waarop een huis van allure is gebouwd en dat bijna geheel toegankelijk is voor het publiek. De inrich ting van de grond moet duur zaam en aantrekkelijk zijn voor wandelaars en of fietsers. Voor het gebied aan de Waard- weg in Hoedekenskerke zijn al eerder plannen gemaakt. Het ligt dichtbij het eindpunt van de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) en het plan was om er een party centrum met een soort land- bouw-educatiecentrum te stich ten. Dat plan bleek echter econo misch niet haalbaar. Visie De gemeente Borsele staat in principe niet onwelwillend te genover een landgoed, maar wil de beleidsvisie van de provincie over landgoederen verder uit werken naar de specifieke situa tie in de gemeente. Volgens een woordvoerder van Borsele gaat het overigens niet om een uitge werkt plan. „Het gaat om mensen die best graag op een stuk grond van zes hectare een landgoed willen ont wikkelen. Ze hebben het colle ge, voordat ze met echte plan nen begonnen, gevraagd of dat zou kunnen. Het college wil een duidelijke visie neerleggen, die door de raad kan wordén vastge steld." Het maken van een dergelijk be leidsplan hoeft geen eeuwigheid te duren. Het moet passen in al le andere ruimtelijke plannen van de gemeente Borsele en in het Masterplan dat voor de SGB is gemaakt. Daarin staat onder meer dat het belangrijkste re creatieve speerpunt in Borsele bij Hoedekenskerke moet ko men te liggen. Bij de Agrimarkt in Goes lag het werk gistermiddag om twaalf uur drie minuten stil. de volledige dagomzet van vandaag van Brasserie De Drvkkery in Middelburg en van De Gecroonde Liefde in Vlissingen gaat naar giro 555 vanavond vanaf 17.30 uur witlofsalade en botervis of gemarineerde aubergine (vegetarisch) en brownie met ijs 12,50 of 10.00 (vegetarisch menu) reserveren: 011 8 - 886 866 zaterdag 8 januari 15.00-16.30 uur bekijk ook onze website www.druldceri i middel burv.nl van onze regioredactie GOES - Stilte is niet makkelijk. Bij Sportpunt Zeeland in Goes, waar je heen moet als je vrolijke herrie zoekt, zijn ze zich daar van bewust. Op de razenddruk- ke ijsbaan en in het zwembad, beginnen medewerkers al vroeg met de voorbereiding van drie minuten stilte voor de slachtof fers van de zeebeving. Er zijn afspraken, gemaakt. De kassa's gaan uit, de tap gaat dicht en in het zwembad hou den alle spetterdingen vijf minu ten voor twaalf op. Via micro foons roepen medewerkers op tot bezinning op wat er in Azië is gebeurd. Al een paar minuten voor twaalf heeft iedereen de ijsbaan verlaten, Op stoelen en bankjes maken de schaatsers zich op voor de stilte. Een jongen die nog even met zijn schaatsen op de houten vloer ldost, krijgt een zijwaardse mep van zijn moe der. Wat opvalt is dat honder den jongeren hun uiterste best zitten te doen om muisstil te blij ven. Onder hen Kilian de Bruin van elf. Hij is weieens in Thailand op vakantie geweest. „Dat was toen ik vijf was. Ik weet er niet zoveel meer van maar deze week hebben we foto's opge zocht. Wat ik nog wel weet is dat er een aardige man was, Boets, die een soort pannenkoe ken op het strand bakte. Hij had een zoon die net zo oud was als ik en die Paulus heette. We staan nog met z'n allen op een foto. Ik hoop dat ze gered zijn." Kinderen De vriend van Kilian, Aaron Da lebout, is nooit in een van de ge troffen landen geweest maar hij meent te weten hoe het komt dat er zo veel kinderen zijn ver dronken. „Als er zo'n golf aan komt, lijkt dat natuurlijk eerst leuk. Die kinderen wilden daar lekker in gaan spelen, maar toen werd die ineens heel ge vaarlijk. Drie minuten duren, vinden de vrienden, wel lang maar eigen lijk is het ook weer erg kort voor zo iets vreselijks. Ze heb ben afgesproken om mee te hel pen met een lege- flessenactie. De caissière van het zwembad heeft een poosje niemand door gelaten en in het zwembad zijn de gasten verzocht te zwijgen. „Bijna iedereen deed dat, maar er zijn altijd mensen, ook vol wassenen, die daar niet aan mee doen. Je kunt daar weinig aan doen. Al onze medewerkers heb ben hun best gedaan om voor drie minuten respect af te dwin gen maar op een club van hon derden mensen zijn er altijd een paar die dat niet aankunnen." De kassa rammelt alweer want het is druk in Sportpunt Zee land. De squashers slaan hun ballen weer en op de ijsbaan is weer muziek. Bij hamburgerrestaurant McDo nald's in Goes wordt vijf minu ten voor twaalf de muziek even onderbroken door een vrouwen stem die aandacht vraagt voor de drie minuten stilte. In alle fili alen van McDonald's klinkt de ze boodschap van het hoofdkan toor. (Advertentie) Het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad van Vlissingen houden vrijdag 7 januari 2005 van 16.00 -18.00 uur de nieuwjaarsreceptie voor inwoners en relaties. De receptie wordt voor het eerst gehouden in de centrale hal van het vernieuwde stadhuis (ingang Stadhuisplein). Alle inwoners en vertegenwoordigers van bedrijven en organisaties zijn van harte welkom. Tijdens de receptie houdt burgemeester A. van Dok-van Weele omstreeks 17.00 uur een nieuwjaarstoespraak. door Rob Paardekam YERSEKE - De actiegroep 'De Zaete mó bluuv'n', die strijdt voor het behoud van het dorpshuis in Yerseke houdt er voorlopig mee op. Het geld dat nog in de kas zit, wordt gestort op giro 555. De groep werd ruim een jaar geleden opgericht door T. La- ban en enkele sympathisan ten, toen de plannen van Ar- cus nog actueel waren. De projectontwikkelaar wilde het dorpshuis slopen om er ap partementen voor in de plaats te bouwen. De gemeenteraad koos echter voor het plan De Putter/Lacor. Ook dat voor ziet in de sloop van het huidi ge dorpshuis, maar er komt er wel één voor in de plaats op de middelste oesterputten. De initiatiefnemers willen daar ook appartementen bouwen. Het zal echter nog vele jaren duren voor die plannen wor den uitgevoerd, als het al ge beurt, en dus blijft het huidi ge dorpshuis nog wel even be staan. De gemeente heeft ver der gesteld dat Yerseke in de toekomst altijd een dorpshuis moet hebben. Voor de actiegroep is dat re den om in ruste te gaan. De negenhonderd euro die nog in de kas zit, gaat naar de slacht offers van de natuurramp in Azië. Als het in de toekomst nodig is, gaat de groep op nieuw actie voeren. (Advertentie) GEME ENTE Vanavond in Het Familiediner, ned. 1, 20.55 uur GOES - De jaarlijkse winterkoopjesmarkt gaat dit jaar niet door. Ondernemers Organisatie Goes (OOG) hield de ze tientallen jaren achtereen op de Grote Markt. Vanwege de werkzaamheden op de markt kan OOG daar nu niet terecht. Alternatieve locaties leverden teveel pro blemen op. In plaats van de winterkoopjesmarkt houden de Goese winkeliers in de binnenstad een restanten drie daagse van 27 tot 29 januari. Winkeliers mogen dan de restanten van de wintercollec tie op straat verkopen voor lage prijzen. OUD-VOSSEMEER - Op de Kreekweg in Oud-Vossemeer vond dinsdagmiddag uur een frontale aam-ij ding plaats waarbij vier personen gewond zijn geraakt. Een 48-jarige automobiliste uit de gemeente Tholen reed over de Hikseweg komende uit de richting van Oud-Vosse meer en wilde de kruising met de Kreekweg oversteken. Daarbij verleende ze geen voorrang aan een 18-jarige au tomobiliste uit Steenbergen. Een frontale botsing volgde. De vrouw uit de gemeente Tholen werd met een lichte her senschudding en een gekneusd been met de ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. De andere automobilis te liep een gekneusde arm op en haar inzittenden, een 19-jarige inwoner uit de gemeente Tholen en een 37-jari- ge inwoonster uit Oudenboseh liepen verwondingen aan het gezicht en een gekneusd been op. Zij zijn behandeld in de huisartsenpost. Beide auto's zijn geheel vernield. Omstreeks 18.00 uur was de kruising weer vrij. TERNEUZEN - Adoptiekinderen die zijn geboren voor 1 augustus 1994 en door een adellijke vader zijn geadop teerd kunnen geen aanspraak maken op een adellijke ti tel. Dit heeft de Raad van State in hoger beroep bepaald in de zaak van de 26-jarige in Zuid-Korea geboren Sanna vap Beijma uit Terneuzen. Sanna werd in 1980 geadopteerd door een adellijk echt paar. Toen in augustus 1994 de Wet op de Adeldom werd versoepeld vroeg zij om inschrijving in het filiatieregis- ter. De versoepeling van de wet hield in dat buitenhuwe lijkse kinderen ook aanspraak kunnen maken op een adel lijke titel. De Hoge Raad van Adel weigerde Sanna in te schrijven. Minister Remkes van Binnenlandse Zaken en Koninkrijks relaties was het eens met de Hoge Raad van Adel en ver klaarde de bezwaren van Van Beijma ongegrond. De rechtbank in Middelburg oordeelde echter dat de Ter- neuzense wel recht had op inschrijving in het filiatieregis- ter. Op verzoek van minister Remkes vernietigde de Afdeling bestuursrechtspraak de uitspraak van de rechtbank. foto Willem Mieras Om twaalf uur stopt de muziek. Het personeel schakelt dan ook de waarschuwingssignalen uit die normaal door de keuken van het restaurant klinken. Sommi ge gasten blijven even doorpra ten, maar zwijgen snel wanneer ze merken dat de drie minuten zijn ingegaan. Blikken Mensen die gedurende de stilte al pratend binnenkomen, heb ben genoeg aan de blikken van de aanwezigen om tot zwijgen te worden gebracht. Onder het gezoem van de machines in de keuken eten de gasten zwijgend hun eten op terwijl het perso neel de klok in de gaten houdt om weer aan de slag te kunnen gaan. Wanneer de manager 'dank u wel' spreekt gaat alles weer door. Bij de Agrimarkt is het even voor twaalven niet erg druk. Op de schuifdeuren bij de ingang hangen A4-tjes waarop wordt aangekondigd dat de medewer kers om twaalf uur drie minu ten stilte in acht zullen nemen ter nagedachtenis aan de slacht offers. Ook worden klanten via de geluidsinstallatie op de hoog te gebracht. Als het twaalf uur is, valt nage noeg de hele winkel stil. Een en keling pakt nog iets uit de schap pen of legt wat op de kassa band. Buiten waarschuwt een medewerker mensen die naar binnen willen. Als de drie minu ten zijn verstreken, klinkt er een signaal en hervat iedereen zijn bezigheden. Bedrijfsleider J. Baaijens is te spreken over zijn klanten. „Dit soort dingen is altijd spannend. Je kan zien dat het de mensen echt iets. heeft gedaan." door René Hoonhorst TERNEUZEN - De oorzaak van de technische storingen in de twee naftakrakers van Dow Be nelux is achterhaald. De kraker LHC2 is maandagavond stilge legd vanwege problemen met een lager. De productie in de LHC1 werd uren later gestopt, omdat een warmtewisselaar niet goed functioneerde. Het is uitzonderlijk zeldzaam dat twee krakers tegelijkertijd uitvallen. Productieleider D. Schipper kan zich niet herin neren dat het tijdens het dertig jarig bestaan van beide krakers - de LHC3 is pas drie jaar in be drijf - eerder is voorgekomen. De storingen in beide krakers hadden niets met elkaar te ma ken. „De kans op twee verschillende mankementen is bijna onnoeme lijk klein. Dat ook de tweede warmtewisselaar het begaf, is nog zo'n zeldzame toevallig heid. De storingen vielen nog eens extra op, omdat we het pro ductieproces een heel jaar niet hoefden stil te leggen." De productieprocessen stoppen vanzelf bij storingen. Schipper meldt dan ook dat het systeem prima heeft gewerkt. „Er gaat enige tijd overheen voor de pre cieze oorzaak is gevonden, ook al omdat de onderdelen eerst af moeten koelen. De temperatuur van warmtewisselaars bedraagt bijvoorbeeld zo'n duizend gra den", legt hij uit. Als krakers uitvallen, moeten eerst de gassen en producten die nog in de installaties aanwezig zijn, worden verbrand. Zowel om explosiegevaar en an dere veiligheidsrisico's te voor komen en om de installaties niet te beschadigen. Dow spant zich in om het verbrandingsproces zo schoon mogelijk te laten ver lopen. Door stoom toe te voegen tijdens het affakkelen, wordt roetvorming zoveel mogelijk voorkomen. Het toevoegen van stoom zorgt er wel voor dat de geluidsoverlast toeneemt. Het uitvallen van twee fabrie ken zorgde voor een cumulatie van licht en geluid, wat weer re sulteerde in een aantal telefoon tjes van bezorgde mensen. Maar Schipper verzekert nogmaals dat de overvloed aan fakkelacti viteit geen moment heeft geleid tot risico's voor de veiligheid van personeel en omwonenden of de volksgezondheid. De leider van de krakerproduc tie hoopt in de loop van zater dag voorzichtig te kunnen begin nen met het opstarten van de LHC2-i'abriek. Later op dezelf de dag moet ook het werk in LHC1 hervat worden. horen zien tjeloi/en Vanaf zaterdag 15 januari kunt u uw team wisselen voor het Eredivisiespel. Speelt u nog niet mee? Geef uzelf dan op voor de tweede helft van het Eredivisiespel. Kijk voor meer informatie in de krant van zaterdag 15 januari of surf naar www.pzc.nl (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21