Opbrengst hulpactie Azië breekt record Verdachte in moordzaak Zwarte John vrijgesproken Middelburgs meisje komt om in Thailand Inmiddels 54,3 miljoen op giro 555 Terneuzen schept orde In Azië-acties Leger roept om hogere vergoeding Thuisprostitutie neemt toe Weerstand tegen actie huisartsen Het succes van trainer Kolder Jongetje (6) overleden na aanrijding Droog met zon Eerst flink wat zon, later ook wolken. Vrij krachtige zuidwestenwind en maxima rond 9 graden. 247e jaargang no. 4 donderdag 6 januari 2005 los nummer 1,25 pan onze redactie binnenland DEN HAAG - De Samen werkende Hulporganisaties (SHO) hebben tot nu toe voor hulp aan Zuid- oost-Azië 54,3 miljoen euro binnengehaald via giro 555. [Dat maakten zij gisteren be kend. De huidige tussenstand is |l een nieuw record, maar van daag volgt een grote tv- en ra- idio-actie om nog meer geld in te kamelen. De SHO is een samen werkingsverband van onder .meer Artsen zonder Grenzen, het Nederlandse Rode Kruis en ENovib. In' tijden van grote rampen en crises vraagt het ver band aandacht en werft het fondsen. De succesvolste natio nale actie tot gisteren was in p999 voor de vluchtelingen in [Kosovo. De opbrengst was toen 114 miljoen gulden (bijna 52 mil joen euro). Stilte [Nederland heeft gisteren drie •ilninuten stil gestaan bij het leed lin het Verre Oosten. Weggebrui kers. het openbaar vervoer, su permarkten, televisie- en radio zenders gaven rond het mid- faaguur gehoor aan de oproep [van de regering om stilte in acht ie nemen.„Dit leed laat nie mand onberoerd. We zijn één in ioor Raymond de Frel TERNEUZEN - Burgemeester J. Lonink van Terneuzen heeft regels opgesteld om de wild groei aan hulpacties voor Azië tegen te gaan. Initiatiefnemers worden verzocht hun acties te melden bij de gemeente. Achter af moet het resultaat kenbaar worden gemaakt en een stor tingsbewijs worden overlegd. De gemeente stort per ingeza melde euro 25 cent op giro 555 ioteen maximum van 55.364 eu ro. Lonink: „Er zijn een hele boel goedbedoelde acties, maar wij dringen aan op afstemming met Buitenlandse Zaken en de verenigde Naties. Er zijn bedrij en en instellingen die ons heb ben gewaagd of ze met bepaal- le initiatieven in zee kunnen [aan. Wij zeggen alleen steun öe als de coördinatie bij Buiten landse Zaken ligt." Dat is niet het geval bij de actie van R. van Beusekom uit Hoek, zo constateerde Lonink. Van Beusekom is een inzamelactie pestart. Volgende week hoopt ?ij een team van tien vrijwilli gers met een vliegtuig vol hulp goederen naar Sumatra te stu ren. Lonink: „Zij zegt dat er con tacten zijn met Buitenlandse Za ken en het Rode Kruis. Dat heb ben wij laten natrekken, maar zij weten daar niets van. Ik ga Uit van de goede bedoelingen van deze mevrouw, maar ik ben Wellicht in haar enthousiasme ioor haar voorgelogen." Lonink tteeg gisteren ook minder posi- ieve berichten uit het land over erdere hulpacties van Van Beu- ekom. „Daarom gaan wij van- met elkaar om de tafel. Ze eeft ook gesuggereerd dat de emeente de oprichting van een allcenter heeft toegezegd. Dat S niet. waar. Ik heb haar ge daagd tot ons gesprek geen ini- atieven te ontplooien", aldus onink, Van Beusekom zegt rensen van Buitenlandse Za- en aan de telefoon te hebben ehad. „En de contacten met ri Rode Kruis heb ik zwart op jwt staan", zegt ze.Verhalen dat |j acties, zoals voor Kosovo, iet materiaal nooit op de plaats fan bestemming is aangekomen, jjntkent ze stellig. „Ik heb vi- |eo's en foto's als bewijs. Men iën die twijfelen over mijn actie Roeten niet meedoen. Dat. zijn ?e toch niet verplicht?" onze ontzetting. Eén in ons meéleven met de nabestaanden van de slachtoffers, waar ook ter wereld", zei premier Balken ende op een speciale herden kingsbijeenkomst op het Binnen hof.. Ook in andere EU-landen werd gisteren drie minuten stilte in acht genomen. In Brussel had den zich rond het middaguur op de Schuman-rotonde honder den EU-politici en ambtenaren verzameld om drie minuten stil te in acht te nemen. Op het par lementsgebouw in Berlijn hing de vlag halfstok. Ook op de beurs in Frankfurt werden de slachtoffers herdacht. De trei nen in Duitsland vertrokken uit respect voor de doden een mi nuut later dan normaal. De Nederlandse minister Rem- kes van Binnenlandse Zaken was op het moment van de her denkingen in het zwaargetrof- fen toeristenoord Phuket. Bij aankomst verdedigde hij zich te gen kritiek uit de Tweede Ka mer dat hij zijn vakantie in Thai land veel eerder had moeten on derbreken om Nederlandse slachtoffers in het nabijgelegen Phuket een hart ónder de riem te steken. „Een loslopende mi nister heeft hier geen toegevoeg de waarde", aldus Remkes. Ver der verklaarde hij de hulpverle ners niet voor de voeten te wil len lopen. Vandaag bezoekt Remkes onder meer 'zijn' Ram pen Identificatie Team en het ziekenhuis in Phuket. Geldproblemen Verzekeraars komen de nabe staanden tegemoet. Aegon zal niet wachten op officiële o verlij- denspapieren als familieleden kunnen aantonen dat naasten in het gebied vermist zijn. Het Ver bond van Verzekeraars heeft de overheid verder gevraagd om sneller overlij densverklaringen af te geven. Nabestaandenpen sioenen en levensverzekeringen kunnen zo eerder worden uitge keerd. De verzekeraaars willen voorkomen dat nabestaanden in geldproblemen komen. ANP van onze regioredactie MIDDELBURG - Een vierjarig meisje uit Middelburg is het eer ste Zeeuwse slachtoffer van de tsunami, van wie de dood vast staat. Ze is op vakantie in Thailand omgekomen. Haar familie heeft dit gisteren bevestigd. De dertig jarige vader van het meisje pagina 4 de wezen van Sri Lanka paria's ruimen doden pagina 5 Annan wil geen loze beloften pagina 9 stilte in Zeeland pagina 13 zoeken naar familie hulp kpmt traag op gang benefietconcert Goes wordt nog vermist. De moeder heeft de ramp overleefd. De va der van de vermiste man ver blijft op dit moment in Thai land, op zoek naar informatie over zijn zoon. De familie wil de namen van het slachtoffer en de vermiste voorlopig nog niet in de publiciteit brengen. Gisteren bleek dat ook de 69-ja- rige Zierikzeeënaar Harry van der Wolf wordt vermist. Hij ver bleef eveneens in Thailand toen de ramp zich op tweede kerst dag voltrok. Al eerder is mel ding gemaakt van de vermissing van Monique Boonman en Wim Snoodijk uit Kamperland. De in Sri Lanka als vermist op gegeven Goesenaar Erik Jon kers (55) is terecht. Hij was met zijn Srilankaanse vrouw en hun kinderen op bezoek bij familie in Colombo, buiten het rampge bied. Familie in Nederland maakte zich zorgen omdat sinds de ramp niets van het gezin was vernomen. Mini-jukebox iPod een hype Een meerderheid in de Ka mer steunt de oproep van de militaire vakbond om een hogere vergoeding voor zending naar Irak en Afgha nistan. De toelage voor een buitenlandse missie is in 1996 vastgesteld en sinds dien niet meer aangepast aan de inflatie. Prostitutie door huisvrouwën en via escortbureaus neemt toe in Zeeland als gevolg van de afschaffing van het bor deelverbod. Volgens het Provinciaal Overleg Prostitutie in Zeeland worden deze minder openlijke vor men van prostitutie populairder omdat vrou- i-':. wen daarin anoniemer kunnen blijven. Patiëntenorganisatie Het Klaverblad keert zich te gen de actie van Zeeuwse huisartsen om patiënten sneller door te verwijzen naar een specialist. Vol gens Het Klaverblad zetten de huisartsen de vertrou wensband met hun patiënten op het spel. Niet alleen de jonge schaatsers Sven Kramer, Annette Gerritsen en Ireen Wüst staan plotseling in het centrum van de belangstelling, ook hun trainer Peter Kolder is een veelgevraagd persoon. De 29-jarige coach is zelf net zo onervaren en onbevangen als zijn sue- 16 Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buitenland: 5; Radio en Televisie: 6; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15 en 16; Economie: 17, 18 en 19. Geëmotioneerde mensen in het gemeentehuis van de Noord-Duitse stad Hamburg. Een jongetje staart voor zich uit bij de herdenking in het EU-district van Brussel. foto Christian Charisius/RTR foto Thierry Roge/RTR door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 34-jarige man uit Sas van Gent is gisteren in Middelburg vrijgesproken van de moord op John Andro Wijngaarde. De getuigenis van een insektendèskundige van het Nederlands Forensisch Instituut- over de vermoedelijke datum van overlijden speelde een grote rol bij de beslissing van de recht bank. De rechtbank sprak verder een twintigjarige inwoner van Ter- neuzen vrij van medeplichtig heid. De Sassenaar werd wel tot tien maanden gevangenisstraf veroordeeld voor inbraken, dief stallen en het beschadigen van een schilderij. Het tijdstip van overlijden van Zwarte John, zoals hij in het Ter- neuzense circuit van drugsver slaafden en daklozen bekend stond, was doorslaggevend voor de vrijspraak. Zo had de jonge Terneuzenaar, die volgens officier van justitie L. Boogert een cruciale rol in de bewijsvoering speelde, ver klaard dat Wijngaarde 12 maart 2003 door zijn oudere kompaan was doodgeslagen. Lijklucht Onderzoek van de insektendes- kundige van het Nederlands Fo rensisch Instituut wees echter uit dat het overlijden van Zwar te John niet vóór half april heeft plaatsgevonden. Van belang was verder dat agenten, die be gin april verschillende keren in de loods waren geweest, geen lijklucht hadden geroken. De rechtbank hechtte ook waar de aan de verklaring van een ge tuige, die Zwarte John 16 april nog had gegroet in de binnen stad van Terneuzen. Het lichaam van het 56-jarige slachtoffer werd een maand la ter, 16 mei, in een loods aan de Stationsstraat in Terneuzen on der een vloerkleed en planken gevonden. De rechtbank twijfelde aan de verklaringen van de jonge Ter neuzenaar, die onder druk van de verhoren telkens werden aan gepast. Zo vertelde hij op de be wuste avond in de loods, ook wel De Bunker genoemd, getui ge te zijn geweest van een drugs ruzie tussen de Sassenaar en Wijngaarde die escaleerde in ex cessief geweld. Politie en Justitie stonden voor een raadsel toen het lichaam van Zwarte John in verregaande staat van ontbinding werd aan getroffen. De hele Terneuzense drugsscene werd ondervraagd, maar men werd niet veel wijzer. Verslaafd stel In eerste instantie werd een ver slaafd stel, dat in De Bunker woonde, aangehouden maar bij gebrek aan bewijs weer vrijgela ten. Vast staat dat de man en de vrouw de loods 17 april, rond het tijdstip van de raadselachti ge dood van Zwarte John, hals overkop, hun bezittingen achter gelaten, hebben verlaten. De officier eiste negen jaar ge vangenisstraf tegen de Sassen aar. De man zat bijna tien maanden in voorarrest. Zijn straf voor de andere delicten heeft hij bijna uitgezeten. Over vijf dagen komt hij vrij VROUWENPOLDER - Een zesjarig jongetje uit de ge meente Veere is gistermid dag omgekomen bij een ver keersongeluk. Hij werd even buiten Vrouwenpol der aangereden en overleed ter plekke. Het jongetje stond met zijn familie te wachten om ter hoogte van de Noorddijk de N57 over te steken. Juist toen een auto passeerde, stak hij plotseling de weg over. De 60-jarige bestuurder, uit Vlissingen, kon hem niet meer ontwijken. De traumahelikopter is nog ingezet om de jongen te helpen. Pogingen om hem te reanimeren waren echter vruchteloos. i- wÉÏÉÊL i snaak i plaats: y. telefoon' i(pMt)bajikrekeningiiummer; i. 'jjjtSWekehing: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geBf daarbij éénmalig roestemming voor automatische Incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de taaiste les maanden geen pruefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19,95] O per kwartaal mal automatische incasso 58,00) O per jaar met automatische incasso 222,50). I In de colofon leest u er meer ov -K>jk op yww^enl/abó'nneKn,bpJ:graiis .0800 -0231231 oi sluur deiebon naar: i;'- PZC,; afdeling jleiêisseivice Aniwooidiwmmer 713. .4400 WB.Goes 8H711688H5555301 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1