PZC Wittedraadjesmensen rukken op Devotra levert goederen aan Azië ■SI kam Extra ziektekosten vaak aftrekbaar 19 Amerikaan volgt Schiphol-directeur Van Lier Leis op Draagbare digitale muziekspeler iPod verovert Nederland Meer maatschappelijke verslagen ABN Amro lijft Bouwfonds in Topvrouw voor Yves Saint Laurent Verkoop Ahold-dochter Disco stokt Kwaliteit op kantorenmarkt loopt terug het bedrijf profijt donderdag 6 januari 2005 van onze redactie economie SCHIPHOL - Schiphol heeft de Amerikaan A. Maca benoemd tot tijdelijk opvolger van de on langs opgestapte operationeel di recteur M. van Lier Leis. Zij moest het veld ruimen wegens een conflict met Schiphol-top- man G. Cerfontaine. Er was een verschil van inzicht ontstaan over het te voeren be leid. Maca (54) blijft aan, tot een definitieve opvolger voor Van Lier Leis is gevonden. Het is de bedoeling dat hij zo'n zes maan den op Schiphol actief blijft. De grootste klant van de lucht haven, KLM, heeft geklaagd over de bagageafhandeling op Schiphol. Vorig jaar zijn de pro blemen volgens een woordvoer der alleen maar nijpender ge worden, omdat KLM dat jaar met Air France is gefuseerd. Het is de bedoeling flink te groeien op Schiphol en bagageproble men kunnen dat bemoeilijken. De Nederlandse vervoerder was de eerste tien maanden van het afgelopen jaar de slechtst preste rende Europese luchtvaartmaat schappij op het gebied van baga geafhandeling. KLM houdt daar vooral Schiphol voor verant woordelijk. Maca is nu directeur van JFK In ternational Air Terminal, het be drijf dat terminal vier op de John F. Kennedy-luchthaven in New York beheert. Schiphol heeft een belang van 40 procent in deze onderneming. Maca heeft jarenlang bij KLM ge werkt. Hij was onder meer voor deze luchtvaartmaatschappij ac tief op de vliegvelden van New York, Atlanta en Orlando. ANP Een half jaar geleden was het nog een elitespeeltje, nu zijn de mensen met witte 'oortjes' over al, De mini-jukebox iPod is een hype. De hoge prijs van de mpS-speler lijkt niet uit te ma ken, want het is hobby, imago en muziekmachine tegelijk. door Marloes de Koning DEN HAAG - Een wanhopige oproep op veilingsite Markt plaats: 'Hey, ik ben echt hope loos op zoek naar een iPod 20gb. Mail of bel, ik reageer snel.' Af zender is Hugo uil Amsterdam. Hij moet en zal een iPod heb ben, het wit-zilveren mini-juke- boxje van Apple. Waarom? „Die wordt meer gehyped." Zijn huidige draagbare digitale muziekspeler van een ander merk doet hij met liefde in de aanbieding om bij de groeiende groep iPod-gebruikers te kun nen gaan horen. Er heeft zich echter nog geen koper met een fatsoenlijk bod gemeld. Een nieuw exemplaar (329 euro) kan hij zich niet veroorloven. Hugo is te laat om nog voorloper te •zijn, maar hij wil dolgraag deel uitmaken van de zich snel uit dijende groep trendvolgers. Sinds een paar maanden is de iFod-rage in Nederland doorge broken. Vorig jaar zijn ongeveer een half miljoen mp 3-spelers verkocht, bijna het tienvoudige van 2003. IPods zijn voor een be langrijk deel verantwoordelijk voor die groei. Apple zag de ver kopen omhoog schieten. De afge lopen weken zijn volgens mana ger Nederland T. van Garderen 'de stoutste verwachtingen over troffen'. „De verkopen van de iPod steken met kop en schou ders boven de andere mp3-spe- lers uit", zegt J. Lesterhuis, com mercieel directeur van elektroni- ca-concern Dixons. Vooral de zilveren en roze mini-iPods vlie gen in zijn winkels over de toon bank, de rood-zwarte uitgave is uitverkocht. In Amerika is vol gens Lesterhuis geen nieuwe iPod meer te krijgen. De trend brengt subtiele veran deringen in het straatbeeld mee. Uit jaskragen bungelen noncha lant de kenmerkende witte snoertjes met oortelefoontjes, in plaats van ouderwetse zwarte koptelefoontjes. Kenners heb ben al de eerste neppers gesigna leerd: mensen met een witte oor telefoon bij een goedkope mp 3-speler van een ander merk. Ze doen alles om ook bij de 'wit tedraadjesmensen' te horen. De 'i' in iPod betekent 'ik', het woord 'Pod' is Engels voor 'om hulsel'. Zo ervaren de fanatieke lingen het ook: hun hele persoon lijkheid is gevangen in dat klei ne witte machientje. Op de har de schijf staat een complete mu ziekcollectie die door de orde ning veel verraadt over de eige naar. Staan alle genres door el kaar of in zorgvuldig samenstel de lijstjes? Vaak wordt tot in de randen van de nacht gewerkt aan toppers van 2004, lijstjes 'beste platen aller tijden' of af- speellijsten voor geliefden. In de uitgekiende reclamecam pagne is de uitspraak de wereld in geholpen: bekijk mijn iPod en vertel me wie ik ben. Bryan Smiet (34) vist zijn nieuw ste iPod uit de gebreide iSoclc en laat in het schermpje foto's zien van de i-deejeeparty die hij onlangs organiseerde. Deelne mers draaiden om 'beurten mu ziek van hun iPod voor de ande re bezoekers. Een half jaar gele den moest de grafisch vormge ver uit Den Plaag de meeste men sen het fenomeen nog uitleggen. Nu kennen 'negen van de tien' mensen het woord en wil ieder een van hem weten waar en wan neer het volgende feest zal zijn. Het apparaat is voor Smiet meer dan een draagbare verza mel- en afspeelbak voor al zijn muziek. Het is ook een hobby. In zijn vrije tijd ordent hij zijn collectie in een computerpro gramma. Alle nummers worden gerangschikt op genre en kwali teit. „Ik ben numeriek ingesteld. De beste nummers moeten dus ook bovenaan staan." Het geeft hem een opgeruimd gevoel. Emotietank Wolf Hijlkema (17) uit Utrecht kocht er twee maanden geleden een, met financiële bijstand van zijn vader. „Het is een verlen ging van mijn huis, een emotie tank," jubelt hij per e-mail. Zijn complete muziekcollectie staat inmiddels op het apparaatje. „Wat ik thuis luister, luister ik ook graag onderweg. De iPod heeft bij elke gemoedstoestand die ik heb wel een fijn muziekje. Ben ik vrolijk, dan is het een draai aan de knop en hop, daar is een lekker vrolijk nummer tje." Hoewel het lijkt alsof walk mangebruikers in de publieke ruimte wegzinken in hun draag bare muziekwereld, was de aan schaf volgens Hijlkema juist goed voor zijn sociale contacten. „Het lijkt alsof je in een soort ge heime kring terechtkomt. Als je mensen op straat ziet met een iPod, dan spreek je,diegene snel ler aan, Som's'zwaaien we naar elkaar óf zeggen elkaar harte lijk gedag." GPD Bryan Smiet, organisator van i-deejeeparty's: „Ik ben numeriek ingesteld. De beste nummers moeten dus bovenaan staan." foto' Koen van Weel/GPD AMSTERDAM - Het aantal grote ondernemingen in Ne derland dat jaarlijks rapporteert over de maatschappelij ke gevolgen van de bedrijfsvoering, is sinds 2002 met 15 procent gestegen, aldus het adviesbureau KPMG gisteren. Bijna 40 procent van de bedrijven publiceert een milieu-, duurzaamheids- of sociaal jaarverslag. Volgens het adviesbureau neemt Nederland hiermee we reldwijd een vijfde positie in. De stijging komt vooral voor rekening van bedrijven in de chemische sector en in de communicatie- en mediabranche. Volgens KPMG doet de financiële wereld steeds meer een beroep op bedrijven om in het kader van hun investerings- belissingen inzicht te geven in de maatschappelijke risi co's. Het bureau bespeurt ook een tendens om de informa tie betrouwbaarder en beter vergelijkbaar te maken. ANP AMSTERDAM - Bankconcern ABN Amro heeft de reste rende 25 procent van cle aandelen Bouwfonds gekocht. Daarmee is de vastgoedonderneming volledig eigendom van ABN Amro geworden, zo meldde de bank gisteren. De aanschaf was al in 1999 beklonken toen de vastgoedac tiviteiten van ABN Amro met Bouwfonds werden samen gevoegd en de bank de belangen van de Nederlandse ge meenten in Bouwfonds kocht. De totale overnamesom be droeg indertijd 2,6 miljard gulden. Plet 25 procentsbelang kan daarmee op 390 miljoen euro worden geschat. De bank maakt in april gebruik van zijn recht om de bij zondere aandelen te kopen die in handen zijn van de ge meenten en de Bank Nederlandse Gemeenten. Hiermee krijgt ABN Amro niet alleen economisch maar ook juri disch volledig zeggenschap over Bouwfonds. ANP PARIJS - Het mode- en luxehuis Gucci heeft Valerie Her mann benoemd tot bestuursvoorzitter van dochteronder neming Yves Saint Laurent. Hermann, nu nog werkzaam bij Christian Dior, volgt in het tweede kwartaal James Mc Arthur op. Mc Arthur was in november als tijdelijk top man benoemd. Hij blijft bij Gucci verantwoordelijk voor de overnamestrategie van Gucci en voor de merken Stella McCartney, Alexander McQueen en Balenciaga. ANP ZAANDAM - De verkoop van Aholds Argentijnse super marktketen Disco dreigt in gevaar te komen. Nieuwe rech telijke uitspraken zouden volgens Ahold ertoe kunnen lei den dat de overdracht van de aandelen aan koper Cenco- sud 'in het uiterste geval' tijdelijk moet worden terugge draaid. Het concern heeft gisteren aangekondigd in hoger beroep te gaan bij het Argentijnse hooggerechtshof. De kwestie draait erom dat Ahold in november 85 pro cent van de aandelen in Disco heeft verkocht aan Cenco- sud zonder toestemming vooraf van de Argentijnse mede dingingsautoriteiten. Met de overname van de 237 super markten is een bedrag van 315 miljoen dollar gemoeid. Vorige maand keerde Ahold zich tegen een uitspraak van een lokale rechter. Die had de transactie ongeldig ver klaard en besloten dat de koop in elk geval tijdelijk moest worden teruggedraaid. Ahold had gevraagd de uitvoering van dit vonnis op te schorten, zolang het hoger beroep loopt. Dat is echter 23 december afgewezen. ANP AMSTERDAM - Moderne, goede kantoorruimte wordt steeds schaarser. Er wordt weinig nieuwbouw gepleegd en de verhui zende gebruikers laten ver ouderde panden achter. Een miljoen vierkante me ter kantoren voldoet niet meer aan de eisen van 'de tijd. De omvang van dit 'kanslo ze aanbod' kan voor het ein de van het decennium ver dubbelen, constateert de makelaars- en adviesorga nisatie DTZ Zadelhoff in haar jaarlijkse rapport Cij fers in Perspectief. Aanbod Deze miljoen vierkante me ter vormt 15 procent van het aanbod in Nederland, aldus DTZ gisteren. De kantorenmarkt is de afgelo pen jaren helemaal in de versukkeling geraakt. Toch lijkt het erop dat vo rig jaar het dieptepunt is bereikt. In 2004 werd 1,4 miljoen vierkante meter kantoorruimte betrokken. Dat is weliswaar 15 procent minder dan in 2003, maar gezien de om standigheden vindt Zadel hoff dat toch een redelijk niveau. Het aanbod van ruimte steeg in het afgelo pen halfjaar niet meer. In enkele regio's was vorig jaar zelfs een voorzichtige toename van de behoefte voelbaar. Sloop Zadelhoff vindt het van be lang dat flink wat van de oude kantoren van de markt verdwijnt. Een deel is eenvoudig rijp voor de sloop. Een ander deel zou kunnen worden omgebouwd voor huisvesting, iets waarvan minister Dekker van Volks huisvesting zich vorig jaar ook een voorstandster toon de. Het probleem is niet alleen dat de geest van de eige naren nog niet rijp zijn voor deze voor hen minder rendabele verandering, maar ook gemeenten wer ken vaak maar traag mee. ANP door Jeffrey Kutterink THOLEN - Het is hectisch bij Devotra. Want de technische handelsonderneming legt de laatste hand aan een aanvraag van de Verenigde Naties voor duizenden hulpgoederen aan Zuidoost-Azië. Maar het is slechts een deel van de wereld wijde activiteiten van het Thool- se bedrijf. Idealisme voert niet de boven toon. Al is directeur en eigenaar Ronald Simon wel trots om de VN als opdrachtgever te heb ben. „Ze verrichten goed werk." Simon richtte tien jaar geleden Development of Vocational Trai ning (Devotra) op. Een leveran cier van goederen voor met na me de inrichting van vakscholen over de hele wereld. Van meubi lair tot gereedschap. Devotra le vert niet alleen de spullen, maar geeft ook adviezen en zorgt voor de installatie, training en onder houd. De handelsonderneming' ver zorgt projecten op het gebied van vakonderwijs, technische scholen, industriële- en agrari sche ontwikkeling, noodhulp en VN-vredesmissies. Daarbij is de blik voornamelijk buiten de landsgrenzen gericht. Vijf pro cent van de omzet behaalt ze in Nederland. Slechts een handvol concurrenten bevindt zich dan ook in Nederland. Devotra doet inmiddels zaken met twintig VNforganisaties, zoals Unicef en Unpd. De handelsonderne ming' levert bijvoorbeeld veld bedden, tenten, dekens, lijkzak ken, generatoren, opslagtanks voor drinkwater voor noodhulp, maar ook gereedschappen, ma chines, complete garage inrich tingen, onderdelen, kantoormeu bilair en inrichtingen van scho len. Door de toename de afgelopen jaren van het aantal vredesmis sies - zoals in Irak, Soedan, Haï ti, Liberia en Burundi - zorgt er voor dat Devotra veel spullen levert Voor vredesmissies. Speciaal voor vredesmissies heb ben Devotra en de VN werk plaats containers ontwikkeld. .Ze zijn onder meer bedoeld als mobiele en stationaire werk plaats voor het repareren van generatoren in het veld. „Zijn de containers eenmaal aan el kaar gekoppeld, dan ontstaat een grote ruimte, compleet met sanitair en bijvoorbeeld werk banken en lasapparatuur." Aan- Door een aantal containers aan elkaar te koppelen ontstaat één grote werkruimte. vragen voor Jeveringen komen binnen per fax, mail of post. De votra heeft een beperkt aantal goederen op voorraad. „We be stellen artikelen bij leveranciers over de hele wereld. Afhanke lijk van de situatie kunnen ze di rect worden geleverd of worden ze eerst op Tholen bij elkaar ge bracht om dan als een pakket via de haven van Rotterdam of Antwerpen te worden ver scheept." Behalve het leveren van goederen voor de VN, voert Devotra allerlei projecten uit. „We doen nu op verzoek van het Keniaanse ministerie van Onder wijs een studie naar hoe vak scholen daar kunnen worden verbeterd. Naar aanleiding' daar van maken we een gedetailleerd overzicht van de spullen die no dig zijn." Heropbouw Irak Het Thoolse bedrijf presenteert zich in april op de beurs Re build Iraq in Aman. „Voor de op bouw van het land zijn zoveel spullen nodig. Zeker ook op het gebied van (technisch) onder wijs. We hopen daar een graan- Naam: Devotra Pflaats: Tholen Opgericht: 1995 Aantal medewerkers: 8 Omzet; 6 miljoen euro tje van te kunnen meepikken. Zo richten we ons ook op Marok ko, Oezbekistan, Ethiopië en Ge orgië. Want ook daar staat de ko mende tien tot vijftien jaar veel te gebeuren." Regelmatig schrijft de handelsonderneming zich in op openbare aanbestedin gen. „Zo hebben we onlangs in richtingen voor praktijklesloka len van technische scholen gele verd voor Ethiopië." Hoewel het leveren van goede ren voor noodhulp de aandacht trekt van de buitenwereld, be slaat het een klein deel van de werkzaamheden van Devotra. Het gaat om het leveren van bij voorbeeld watertanks, waterzui- veri ngsinstallatiesgeneratoren en lijkzakken. Devotra zit zelf ook niet stil bij een ramp zoals dié in Zuidoost-Azië. Het be drijf heeft de VN-organisaties aangeschreven en op de hulpgoe deren geattendeerd. „Door de jarenlange ervaring die we met de VN hebben, weten we precies welke organisaties wat doen." Het hebben van goede contacten en het nakomen van afspraken zijn eerste vereisten om aan de VN te mogen leveren, aldus Si mon. „Ieder bedrijf staat vrij om zich bij de VN in te schrij ven als leverancier. De kunst is dat je daarna ook aanvragen krijgt. Je krijgt nooit direct een order. Als het meezit mag je eerst een stuk of tien keer een offerte indienen. Daar gaat het bij veel bedrijven al mank. Als je dat telkens op een goede ma nier doet, maak je kans. Uit de offerte moet direct zijn op te ma ken wat je levert. Wè winnen, het vaak van de concurrentie omdat we in de offerte tot in de tail omschrijven wat we leveren. We doen het dus niet af met een A4'tje." Maar ook daarna blijft gelden dat een bedrijf zo goed is, als bij de laatste opdracht. „We weten inderdaad precies welke ontwikkelingen waar gaande zijn. De aansluiting op databases van de VN en het heb ben van contacten is van levens belang om te weten dat er aan vragen te verwachten zijn." Devotra ziet veel kansen. De op richting van nevenvestigingen zoals in Oekraïne en Marokko staan op het programma. Even als een uitbreiding van het hui dige pand in Tholen, samenwer king met het ROC en de Hoge school Zeeland en Zeeuwse be drijven. door Hans Sonders Je hebt bazen en goede ba zen. En ook nog eens heel goede bazen. Die laatsten leg gen hun werknemers af en toe letterlijk in de watten. Zij doen dat in het algemeen niet geheel zonder eigenbelang, maar toch. Die bazen vergoeden name lijk de extra ziektekosten die hun werknemers maken. Dankzij een (para-)medische behandeling is de betreffen de werknemer vaak weer snel ler inzetbaar dan zonder. Weinigen weten dat dit belas tingvrij mag. Bijvoorbeeld een kaakchirur- gische behandeling, al gauw een paar duizend euro en niet door de ziektekostenverzeke ring vergoed, kan de werkge ver voor zijn rekening ne men. Maar er zijn veel meer behandelingen die voor ver goeding in aanmerking ko men. De goede baas kan zich voor wat honderden medi sche of paramedische behan delingen betreft van zijn meest filantropische zijde la ten zien. Natuurlijk zijn er wel een paar voorwaarden. Zo moet er een medisch voorschrift of indicatie voor de behande ling zijn. En mag alleen dat belastingvrij worden vergoed wat het ziekenfonds niet dekt. Bovendien alleen die kosten die - als de werkgever ze niet vergoedt - voor de in komstenbelasting als een af trek voor buitengewone uitga ven kan worden opgevoerd. De uitgaven moeten wel op de werknemer 'drukken'. Als hij de kosten op een andere manier krijgt vergoed, ziekte kostenvergoeding of AWBZ, dan houdt het op. Een vergoe ding voor premies van ziekte kostenverzekering of zieken fonds is wel belast! Maar dan nog blijft er ruim voldoende over. Een greep. In grote trekken gaat het om uitgaven die de werknemer maakt voor ziekte, invalidi teit en bevalling. Dat betreft de uitgaven voor de werkne mer zelf. Voor belastingvrije vergoe ding komen dus in aanmer king: kosten voor huisarts, tandarts of specialist, verple ging in een ziekenhuis of an dere verpleeginstelling en pa ramedische behandelingen door of onder begeleiding van een arts. Zoals daar zijn fysiotherapie, acupunctuur, revalidatie, logopedie, homeo pathie of chiropraxie. Van de verplichte eigen bij drage bij een verblijf in een verzorgings- of verleeghuis mag 25 procent belastingvrij worden vergoed. Ook uitgaven voor extra ge zinshulp mag de werkgever fiscaal vriendelijk vergoeden. Als die gezinshulp tenminste noodzakelijk is als gevolg van ziekte of invaliditeit. Brillen Daarnaast hulpmiddelen die de werknemer in staat stellen normale lichaamsfuncties uit te oefenen die zonder die mid delen niet mogelijk zouden zijn. Daaronder vallen bij voorbeeld brillen, lenzen (ook de schoonmaakmidde len), steunzolen, gehoorappa raten, kunstgebitten, een blindengeleidehond, een rol stoel, krukken en traplift. Als mede onderhoud, reparatie en verzekering hiervan. Vervoerskosten van een zieke of invalide voor een medische behandeling komen ook voor belastingvrije vergoeding in aanmerking. Voor reiskosten voor ziekenbezoek gelden nogal wat voorwaarden. De zieke moet tot het huishou den hebben behoord, het moet om langdurige verple ging gaan en de afstand dient minimaal tien kilometer te zijn. Extra uitgave voor kleding", beddengoed en uitgaven voor een dieet, alsmede reis- en verblijfkosten in verband met de terminale ziekte van een in het buitenland verblij vend fiscale partner of kind onder de 27 jaar komen even eens voor vergoeding in aan merking. Er is nog één beperking waar mee rekening moet worden gehouden. Als de werkgevers vergoeding voor deze kosten in CAO of arbeidscontract is afgesproken, dan is sprake van belastbaar loon. Belas tingvrije vergoeding is dan niet mogelijk. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19