Oplichting via internet neemt toe Onrust bij Van Bon kost klanten De tovenaarsleerling en Ikea-model Megawinkelcentra niet gewenst aan rand van steden Biefstukken zijn vaak om te huilen Criminelen proberen bankklanten hun wachtwoorden te ontfutselen Mobiele beller mag nummer niet behouden Boten en zee centraal in het kindercentrum Humares blijft favoriet van SHB Harde schijf van 500 gigabyte Camera spoort warmtelekken op China wil economie afkoelen Redactie: 01T3-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 6 januari 2005 I door Mare Laan T k AMSTERDAM - Slecht nieuws voor de consument die via inter- Iiiet bankiert. Steeds vaker po gen criminele bendes bankklan ten op te lichten, die via inter- net hun girootjes overmaken. Via vervalste e-mails lokken hackers internetgebruikers naar nep-websites, waar zij proberen hen wachtwoorden en andere vertrouwelijke gegevens af te troggelen. In de bankwereld staat deze praktijk bekend als 'phishing', een afkorting voor 'password harvesting' - het oog sten van wachtwoorden. Tussen juli en november vorig jaar steeg het aantal phishing-pogin- gen wereldwijd met 28 procent, zo méldt de Anti-Phishing Wor king Group in een rapportage over deze digitale misdaad, lij phishing-pogingen lokken hackers, vaak uit Rusland of Azië, de argeloze consument naar nep-internetpagina's. Wie daar vervolgens zijn naam en wachtwoord invult om een beta ling te verrichten, moet er reke ning mee houden dat hackers be dragen afboeken naar ongrijpba re rekeningen in een ver buiten land, Vooral Amerikanen zijn het doelwit. Nieuwjaarsgroeten Vorige week nog stuurden crimi nelen e-mails rond. waarmee zij internetgebruikers trachtten te lokken naar een vervalste web pagina van www.hetkaarten- huis.nl, een site waar mensen elektronische nieuwjaarsgroe ten kunnen laten versturen aan vrienden en kennissen. Een nog onbekend aantal webgebruikers gaf zijn hotmail-wachtwoord af AMSTERDAM - Mobiele bellers die willen overstappen naar een andere aanbieder en hun num mer willen behouden, kunnen dat pas doen als hun abonne ment is afgelopen. Tussentijds van telecommaatschappij veran- j deren betekent dat een nieuw j nummer moet worden aange lat heeft het College van Be roep voor het bedrijfsleven i(CBp) besloten in een slepende zaak tussen KPN en toezichthou- op de namaak-site. De website wil aangifte doen bij de politie. Ook e-mails zijn een geliefde me thode om mensen geld af te trog gelen. Amper een week na de tsunami-rampen in Azië en Afri ka verschenen bedel-emails van criminelen op het internet. Zij vragen daarin donaties te stor ten op bankrekeningen die hele maal niet toebehoren aan hulp organisaties. De afgelopen da gen circuleerden in Zuid-Korea bedel-emails die terug te voeren waren op het internetadres van een hacker die in India al eens wegens fraude werd vervolgd. Sinds enkele dagen duiken soort gelijke mails op in Hongkong, waarin de afzender zich voor doet als Oxfam, de internationa le hulporganisatie. De verzen ders vragen geld over te maken naar een banknummer op Cy prus. Oxfam liet weten dat de mail niet best was nagemaakt. De Nederlandse banken zwijgen in alle talen over de hoeveelheid phishing-aanvallen. Gebruikers van de Postbank krijgen indi rect wel een waarschuwing van hun bank. Wie via Mijnpost- bank.nl zijn girootjes uit schrijft, krijgt de aansporing te controleren of de naam van de webpagina bovenaan de inter net-browser wel klopt. Een woordvoerder van de bank stelt dat het vanwege de sterke beveiliging 'onmogelijk is dat phishing bij ons kan plaatsvin den'. Vorig jaar januari probeer den 'phishers' via e-mails Post bankklanten te verleiden hun wachtwoord op te sturen naar een imitatie-website. De woord voerder wil niet zeggen of dit tot schade heeft geleid. Volgens de Anti-Phishing Wor king Group (APWG) groeit het aantal phishing-pogingen snel. Vooral in de VS zijn grote ban ken dit jaar steeds vaker het doelwit. De phishers gebruiken gerobotiseerde netwerken, of wel 'bots'. Dit zijn computers op internet die via software zijn geïnfecteerd, en massaal e-mail- tjes versturen op kosten van de nietsvermoedende pc-eigenaar. In november waren wereldwijd 1518 vervalste phishing-websi tes actief, aldus de APWG. Ge middeld blijven zij zes dagen in de lucht. Meer dan een kwart van de phishing-websites ope reerde vanuit de VS. Twintig procent zat in China en tien pro cent in Zuid-Korea. Over Neder land zijn nog geen actuele cij fers voorhanden. Bij de laatste telling van de APWG, in juli, herbergde Nederland drie pro cent van alle phishing-websites in de wereld. GPD 'Mede door de heersende prijzen slag willen mobiele bellers nog Pel eens overstappen naar een -andere, goedkopere aanbieder. Pet feit dat zij dan een ander liimimer krijgen, weerhoudt 'veel mensen daar echter weer I van. De Opta vindt dat niet eer- I lijk. Volgens de toezichthouder van de telecommarkt, Opta, moet 1 een klant het nummer kunnen meenemen, als hij het lopende contract netjes uitdient en be- l taalt. Als de beller daarvoor Iciest, dan zou hij dus wel tijde- I jijk twee abonnementen heb- j ben: zijn oude en het nieuwe bij de andere (goedkopere) aanbie- der. Hij zou dan echter zijn ver- I trouwde nummer houden. Volgens de wet is het meegeven van een nummer naar een ande re aanbieder, pas verplicht bij 'bet einde Van het contract. GPD Jelly Bannani vermaakt zich met een aantal kinderen in de jungle-kamer. door Raymond de Frel TERNEUZEN - In kinderdagverblijf en buitenschoolse opvang (BSO) 't Juultje in Terneuzen gaat veiligheid boven al les. Maar tegen sommige dingen zijn ge woonweg geen maatregelen te nemen. Assistent-leidinggevende Jelly Bannani weet er alles van. „Pas op Ricardo, ik zou nog vallen!", geeft zij een jochie mee, als hij haar al spelende plots laat struikelen. 't Juultje huist in twee gebouwen naast het schippersinternaat Koningin Julia na. De organisaties staan los van el kaar, maar ze maken deels gebruik van dezelfde faciliteiten. In de centrale keu ken wordt bijvoorbeeld voor zowel kin deren van het internaat als 't Juultje ge kookt. En de vijf wasautomaten, droger en strijkmachine (geschikt voor zittend werken) worden ook voor beide par tijen ingezet. De inrichting van 't Juultje is in veel op zichten gerelateerd aan water en boten. Zo is de gemeenschappelijke ruimte van de kindergroep De Dekzwabbers - alle groepen worden aangeduid met aan zee verbonden namen - als een schip in gericht. Ook is een oude kaart met vaar routes uit het internaat in 't Juultje op gehangen. „Daarop konden de kinderen met een magneetje bijhouden waar hun ouders zich bevonden. De leidsters kun nen zelf aangeven hoe ze een kamer wil len indelen. De mensen van de techni sche dienst gaan er dan mee aan de slag. Zo hebben we een junglekamer. foto Camile Schelstraete sprookjeskamer, circusruimte en onze eigen BSO Supermarkt, waar kinderen winkeltje kunnen spelen", vertelt Ban nani. Ook op de speelplaats speelt het water een rol. Zo is er een stalen vaar- plan, waar kinderen met zelfgemaakte miniatuurbootjes kunnen varen in 'de haven van Antwerpen'. De allerklein sten kunnen natuurlijk nog niet naar buiten. Zij vermaken zich in de baby ruimte. „Baby's kruipen vaak, dus moe ten alle ouders hier uit hygiëne-oog- punt plastic overschoenen aandoen." door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Koel- en Vries veem Vlissingen (KW) voert nog gesprekken met overname kandidaten en samenwerkings partners. De geruchten dat het bedrijf faillissement heeft aange vraagd, spreekt het tegen. De verhalen kosten de zelfstan dige dochteronderneming van Van Bon wel klanten. „Zo'n tien procent van het volume brengen zij onder bij concurrenten", zegt directeur W. van Bon. Behalve dat het zeer doet, tast het ge ruchtencircuit de sfeer op de werkvloer aan. „Er zijn nog geen ontwikkelin gen. We voeren nog steeds ge sprekken. We hoopten aanvan kelijk half december duidelijk heid te kunnen bieden aan het personeel. Jammer genoeg kun nen we die nog niet geven. In de tijd rond de feestdagen zijn veel mensen weg die bij de gesprek ken aanwezig moeten zijn. De sfeer op de werkvloer wordt aan getast door de verhalen die de ronde doen. Dat is vervelend en het schaadt het imago van het bedrijf. De verhalen zijn afkom stig van concurrenten. Ik noem geen namen. Die hebben er be lang bij dat er een verkeerd beeld bij onze klanten ontstaat. Ik vind het niet eerlijk en zeker niet netjes." De gesprekken over een overna me van het bedrijf of een samen werking met een andere onder neming gaan zo snel als moge lijk door, benadrukt directeur Van Bon. Al drie jaar hebben we een onge bruikte videorecorder staan. Het wil steeds maar niet lukken om het ding op de televisie aan te sluiten. Ik (noet daarvoor een toets indrukken tot het leken voor de 21-polige EUR-AV aansluitbus tegenkom. Nooit tegenge komen. In de gebruiksaanwijzing voor de video-recorder lees ik hoe ik het vi deokanaal moet instellen. Ik moet be ginnen bij een teken dat prachtig staat afgebeeld. Ook dat teken heb ik nooit gevonden. jVan een horloge verlang ik drie eenvou- dingen: tijd, datum en wekker. Ik flacht dat deze zomer te hebben gevon den. Helaas; ik leef nog steeds met zo mertijd, want ik heb de juiste combina tie van de vier bedieningsknoppen niet Sponden om terug te schakelen. geluidsapparatuur is aan vervan ging toe. Ik loop ter oriëntatie een win kel binnen die tot de nok is gevuld met' dat soort apparatuur. De poging ein digt in desoriëntatie. Ik begrijp geen snars van de kaartjes naast de appara ten. Wat is nou weer een woofer? Toe vallig eet ik die avond met een aantal collega-hoogleraren. Mijn vraag zet de sluizen open voor een stortvloed aan soortgelijke ervaringen. Tot mijn op luchting zijn het niet alleen de veertig plussers die moeite hebben met moder ne apparatuur. Ik hoef mezelf nog niet definitief de status van achtergebleven ouwe sukkel toe te kennen. Als je ergens in het buitenland een auto huurt, dan krijg je de sleutel en het nummer van de parkeerplaats: in elke auto rij je zo weg. Maar andermans mo biele telefoon kun je niet bedienen zon der toelichting. Waar komen die proble men vandaan? Faalt de markt? Om te beginnen is er een heus probleem dat nooit bevredigend kan worden opge lost. Dat is het probleem van de 'bunde ling': welke mogelijkheden stop je bij elkaar in één product, en hoeveel ver schillende producten maak je, als ver schillende bundeltjes van die mogelijk heden? Dat draait om de combinatie van kosten en marktwaarde. Legenda risch is de uitspraak van Henri Ford dat mensen zijn T-Fordje in alle kleu ren konden krijgen als het maar zwart was: zonder wisseling van verflijn ble ven de productiekosten laag. Stel dat ik een veilige sterke maar ver der eenvoudige auto wil. Ik ben niks te beroerd om zelf mijn raampje omlaag te draaien of met de hand mijn spiegels af stellen. Dan is het de vraag of ik die combinatie kan vinden. Wie voor veilig heid wil betalen, wil meestal ook luxe bediening. Het is voor een fabrikant de kunst om een model te ontwerpen waar mee hij veel klanten binnen boord houdt. Dat sluit zeldzame combinaties uit en maakt het onmogelijk om ieders favoriete model te leveren. Vervolgens zijn er de lage kosten van allerlei extra's. Met moderne elektroni ca kost het niks om in een horloge een stopwatch in te bouwen, een geheugen voor eerdere metingen en weet ik wat allemaal. Maar zo krijg je overproduc tie als je niet goed op de consument let. Mijn horloge levert cijfers waar ik niks van begrijp. Ik druk op een knop en weet niet eens meer hoe laat het is. Zo word ik een tovenaarsleerling die krachten oproept die niet meer zijn te beheersen. De extra knoppen geven geen extra informatie, ze produceren slechts verwarring. De krachten zijn ongetwijfeld te be heersen voor wie geduldig investeert in het aanleren van de kunstjes, net als bij die tovenaarsleerling. De producten zijn in feite ontworpen in de Ikea-filo- sofie. Zoals je met een meubel van Ikea nog uren aan het sleutelen bent, zo moet je met de elektronische producten nog uren studeren op de bediening. Een deel van de markt kwijlt van genot bij de eindeloze mogelijkheden die zich daarbij aandienen, Maar een heel groot segment van de markt wil helemaal niet studeren en wordt alleen maar in verwarring gebracht. Zij zijn gene geerd door de ontwerpers. Ze willen be dieningsgemak en een simpele gebruiks aanwijzing. Met voordeel van de tech nologie, zoals een fototoestel waarin de rolfilm automatisch in de juiste startpo sitie wordt gebracht. Waarom was er geen videorecorder die zelf het videoka naal kan vinden? Joop Hartog ROTTERDAM - Directeur E. Janssen van de Rotterdamse havenpool SHB blijft voorstander van verkoop van zijn bedrijf aan het Zeeuwse uitzendconcern Humares. Jans sen zei dit gisteren in reactie op het bod dat havenonder nemer J. Vervat heeft gedaan op SHB. Humares heeft voor later deze maand een bod op de aan delen van de havenpool aangekondigd. „Ik heb een voor keur voor Humares", verduidelijkte Janssen. „Die voor keur heb ik verwoord in een voorstel aan de onderne mingsraad van SHB." GPD LAS VEGAS - Het Japanse computerbedrijf Hitachi heeft de grenzen van informatieopslag opgeschoven met de komst van een 3,5 inch harde schijf die 500 gigabyte aan data kan bevatten. Dit is goed voor 200 uur aan film of muziek, aldus Hitachi. Het bedrijf, de op een na grootste producent van harde schijven ter wereld, biedt de harde schijf nog dit kwar taal aan elektronicafabrikanten aan. De schijf kan meer dan 500 miljard bits aan data opslaan. Digitale videore corders kunnen zo'n 40 uur aan film herbergen. ANP/RTR GRONINGEN - De Gasunie in Groningen heeft een infra- roodcamera ontwikkeld die laat zien waar zich in een ge bouw warmtelekken bevinden. De camera legt vast op welke plekken in een gebouw de warmte zich niet goed verspreidt of door kieren en gaten naar buiten lekt. Als alle gebouwen in Nederland met de camera zouden worden bekeken, dan bespaart dat 1 mil jard kubieke meter gas, aldus een woordvoerder. Een van de eerste panden die bij wijze van proef wordt on derzocht is het Groningse Provinciehuis. ANP PEKING - De Chinese centrale bank treft maatregelen om de snelgroeiende economie af te koelen. De bank wil de hoeveelheid geld in omloop minder hard laten groeien. Dit is nodig om te voorkomen dat de inflatie te hoog op loopt, aldus bankdirecteur Zhou Xiaochuan gisteren. Voor dit jaar mikt de bank op een toename van de geld- hoeveelheid van 15 procent. Voor 2004 was er nog een doelstelling van 17 procent. Na de bekendmaking daalden de metaalprijzen op de we reldmarkten door de vrees onder handelaren dat de vraag naar staal en aluminium vanuit China zal afnemen. China's economie is in 2004 naar verwachting met 9,3 pro cent gegroeid. De rentestand in China is 5,6 procent en de inflatie staat op 2,8 procent. ANP/AFP door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het bouwen van megawinkelcentra aan de rand van alle vier de Zeeuwse steden lijkt niet gewenst. Even min als het wegtrekken van su permarkten uit dorpen. Maar dan doemt direct de vraag op wat dan wel nodig is en waar. Om dat voor het midden en noor den van Zeeland op een rij te zet ten zal adviesbureau BRO uit Vught een onderzoek doen. Zij doet dat in opdracht van de Kamer van Koophandel. Voor de zomer moet het bureau een rapport uitbrengen waarin zij in zicht geeft op welke wijze de ver schillende winkelgebieden zich ten opzichte van elkaar verder kunnen ontwikkelen. Het Rijk wil zich steeds minder bemoeien met de lokale detailhandel. Dat betekent dat provincie en ge meenten het voor het zeggen krijgen. Om te voorkomen dat er een wildgroei ontstaat, is re gionale afstemming volgens de Kamer van Koophandel nodig. De directe aanleiding is dat er zich in de detailhandel veel ont wikkelingen voordoen, maar waarvan niet duidelijk is hoe daarop moet worden inge speeld. „Denk bijvoorbeeld eens aan grootschalige detailhandel aan de randen van steden", ver duidelijkt J. Bruurs van de Ka mer van Koophandel. „Wat ga je daarmee doen in Zeeland? Sta je dat overal toe of niet en waar om dan? De volgende waag is dan wat het effect is op de bin nensteden." Outlet centrum Als willekeurig voorbeeld noemt Bruurs de vestiging van Mediamarkt op de Mortiere in Middelburg. „Daar tornen we niet aan, want dat is bestaand beleid. Maar hoe moet er wor den gereageerd als er een aan- waag van een concurrent komt om elders in de provincie een dergelijke vestiging op te zet ten?" Hetzelfde geldt voor ontwikke lingen die net over de provincie grens plaatsvinden. „We willen weten wat het effect is van de vestiging van grote winkels als Ikea of een factory outlet cen trum in Brabant. In Zeeland is in het verleden gezegd dat voor dat soort ontwikkelingen geen plaats is. Toch gaan er mensen naar toe en is het goed op een rij te zetten wat de invloed is op de Zeeuwse detailhandel. Dan ook kun je bepalen of je het beleid moet bijstellen of niet." Een an dere trend is de schaalvergro ting in de supermarkten, waar door vestiging in de dorpskern vaak niet meer mogelijk is. „Wil een buurtsuper nog concurrend zijn, moet die al snel van 300 naar 1000 vierkante meter op pervlakte groeien. Dat kan vaak niet niet zomaar. Maar laten wegtrekken is ook niet gewenst, want dan haal je de loop uit een kern." Voor het opstellen van de regio nale visie op de detailhandel maakt het onderzoeksbureau zo veel mogelijk gebruik van be staande rapporten. Ook zullen bijeenkomsten met vertegen woordigers van gemeenten en ondernemersorganisaties wor den belegd. De Kamer van Koophandel heeft (in nauw overleg met MKB-Zeeland) in de afgelopen periode bij overheden en onder nemersorganisaties in Midden- en Noord-Zeeland gepeild of er belangstelling is voor een regio nale visie op de detailhandel. Zowel ondernemers als overhe den onderschrijven het belang daarvan breed. Ook de nood zaak tot meer afstemming tus sen gemeenten wordt bena drukt. Behalve de Kamer van Koophandel dragen ook de pro vincie Zeeland en alle Midden- en Noord-Zeeuwse gemeenten bij aan de kosten van het onder zoek. Omdat er al een detailhan delsvisie Zeeuws-Vlaanderen ligt, wordt met dit onderzoek de detailhandel in de hele provin cie in beeld gebracht. De uitkomsten van het onder zoek zullen worden gebruikt bij het opstellen van het nieuwe Omgevingsplan Zeeland. De Ka mer van Koophandel hoopt dat de visie ook gaat dienen als ba sis voor gemeentelijk detailhan- delsbeleid. Vóór de zomer moet de visie ge reed zijn. Het is de eerste keer dat de detailhandel in de hele re gio Midden- en Noord-Zeeland in één studie onder de loep wordt genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17