Kolder onbevangen naar EK Mare Overmars weer gewone Epenaar Peter Post wellicht terug in wielersport Van Haaren op proef bij Sparta Sydney FC wil Arie Haan als coac Experiment Fifa met chipbal Elkhattabi per trein naar Cadiz Tennissers verslaan Australië Schaatscoach Jong Oranje debuteert met twee pupillen op titeltoernooi André Brantjes verrast ook Mervyn King Lobont weer lang uit roulatie Rus rijdt Nederlandse truckers op grote afstand donderdag 6 januari 2005 ROTTERDAM - Ramon van Haaren komt toch op pr bij Sparta. De 33-jarige linksback van Feyenoord, dij drieënhalf seizoen sukkelt met een knieblessure, krijgt het Kasteel een week de tijd om te laten zien dat hij fit noeg is. Vorige maand ketste een overgang naar Spa af, omdat Van Haaren weer geblesseerd raakte. Hij 1 nu echter voldoende hersteld. GPD SYDNEY - Sydney FC staat op het punt Arie Haany de komende twee jaar vast te leggen als coach. De Ned lander vertrok recentelijk als bondscoach van China, de uitschakeling in de kwalificatie voor de wereldtil strijd. Sydney FC debuteert dit seizoen in de hoogste af ling. ANP LONDEN - De Fifa gaat op 26 februari een bal uitpro' ren waarin een chip zit gemonteerd. Een dergelijke zou in de toekomst een einde moeten maken aan de fi discussies over de vraag of een bal wel of niet de doel! is gepasseerd. Het onderwerp is weer actueel. Dinsdagavond werd in Engelse competitie Tottenham Hotspur een zege op M; Chester United ontnomen, toen de arbiter een duideli treffer van de Spurs niet toekende. Op televisie waj zien dat doelman Carroll de bal na een schot van Tott ham-speler Mendes niet onder controle kreeg en diew achter de doellijn terughaalde. Het bleef daardoor O-O.; wel Martin Jol, trainer van Tottenham, als Maneh ter-baas Alex Ferguson riepen daarna op de techniek te schakelen om spelsituaties te beoordelen. RTR ALKMAAR - Ali Elkhattabi, spits van eredivisiekoplq AZ, reist komend weekeinde per trein naar het trainiij kamp van zijn club in Cadiz in het zuiden van Spanje Marokkaan met vliegangst moet daardoor een dag een vertrekken dan zijn ploeggenoten per vliegtuig. Op bijna 3000 kilometer lange reis via Parijs en Mad wordt de spitsspeler vergezeld door perschef Willem Ze mans. Ali Elkhattabi moest dit seizoen, omdat hij weig te vliegen, de Europese bekerwedstrijd in Griekenland gen Paok laten schieten. Naar de uitwedstrijden in Po tegen Amica Wronki en Oostenrijk (Grazer AK) reisde per auto. ANP PERTH - Het Nederlandse tennisteam heeft zijn twee wedstrijd in het toernooi om de Hopman Cup gewonn Het koppel Michaëlla Krajicek/Peter Wessels versloeg Perth gastland Australië met 2-1. De stand was nat? enkelspelen 1-1. Juniore Krajicek legde het af tegen/ cia Molik (3-6 5-7), maar Wessels trok de stand gei door van Mark Philippoussis te winnen (7-6 3-6 6-2), De Australiër trok zich daarna geblesseerd terug voorl beslissende gemengd dubbel, waardoor Nederland de. ge cadeau kreeg. Krajicek en Wessels, die dinsdag hune ste duel verloren van de Verenigde Staten, zijn nog in race voor een finaleplaats. ANP door Peter van der Hulst HEERENVEEN - Het trainings kamp van Jong Oranje had de laatste weken veel weg van een duiventil. De schaatstalenten van Nederland bereiden zich doorgaans in relatieve rust voor op de wedstrijden, nu was het een komen en gaan van rijders en media. Sven Kramer en Ireen Wüst ver trokken eerder uit Inzeil om zich de laatste dagen in Neder land voor te bereiden op het EK allround. Annette Gerritsen plaatste zich tussendoor voor FRIMLEY GREEN - André Brantjes heeft gisteravond bij de Lakeside in de Engelse plaats Frimley Green, het Wim bledon van de darters, de kwart finale bereikt. De debutant versloeg de Engel se routinier Mervyn King met 3-2. Brantjes is de derde Neder lander bij de laatste acht. Eer der kwalificeerden titelfavoriet Raymond van Bameveld en Vin cent van der Voort zich al. Zij spelen donderdag tegen elkaar. ANP AMSTERDAM - Doelman Bog- dan Lobont van Ajax is op nieuw voor lange tijd uit de rou latie. De pechvolle Roemeen brak gis termorgen tijdens de training de middelvinger van zijn rechter hand. Het herstel vergt volgens de medische staf van de Amster damse voetbalclub zeker zes we ken. Lobont was net hersteld van een zware knieblessure, die hij opliep in de wedstrijd tegen PSV op 24 oktober 2004. ANP het WK sprint. Coach Peter Kol der is de man achter de succes volste jonge generatie van het Nederlandse schaatsen. „Ik laat het maar over me heen komen", zegt hij over de ontstane eufo rie. Kolder weet als geen ander wat zijn pupillen deze weken door maken. De 29-jarige coach is zelf net zo onervaren en onbe vangen. Hij geeft immers pas drie jaar training bij Jong Oran je en was zelf niet, zoals Gerard Kemkers en Jac Orie, een bege nadigd schaatser. Kolder sloeg als tennisser een aardig balletje en zat op jongere leeftijd gere geld op de fiets om door de bos sen te crossen. Schaatsen werd pas een passie toen hij zich als student op de cios meldde. „De ervaringen van de laatste tijd deel ik dus met de schaat sers. Ik denk dat ik wel aardig met het succes om kan gaan, maar er worden wel grapjes over gemaakt. Natuurijs Niet alleen voor Kramer en Wüst (wiens deelname onzeker is door ziekte) is het EK all round komend weekeinde het eerste mondiale toernooi, ook Kolder maakt op dat podium zijn debuut. „Ik schaatste vroe ger graag op natuurijs, maar ben er niet mee doorgegaan. Ik deed al aan twee sporten en tel kens honderd kilometer op en neer rijden naar de schaatsbaan in Kardinge deed ik niet", aldus Kolder, die in Beerta opgroeide en op zijn zestiende naar Hee renveen verhuisde. Leerkrachten als Henk Gemser, Tjaard Kloosterboer en Arie Koops wakkerden bij hem het vuur voor de schaatssport aan. „Schaatsen is veel complexer dan tennis. Je hebt te maken met zoveel verschillende soor ten training. In het tennis had ik lang niet zoveel kunnen berei ken. Dan had ik waarschijnlijk op donderdagochtenden tennis- les aan huisvrouwen hebben ge geven." Op 18-jarige leeftijd begon Kol der met lesgeven bij verschillen de schaatsclubs, waaronder De Preamkeskouwers, de vereni ging van Rintje Ritsma. Een jaar later had hij de vrouwen - onder wie Mireille Reitsma en Irene Visser - van het gewest Friesland onder zijn hoede. „Dat verbaasde mij. Normaal be gin je met de junioren. Hét was een moeilijk eerste jaar." Dat Kolder niet kon teruggrijpen op een eigen schaatscarrière bood ook voordelen. „Doordat je geen bagage hebt, kijk je anders te gen zaken aan. Ik ben redelijk ei genwijs, maar ik moest in het be gin zelf ook nog veel leren. Ik stond daarom open voor de erva ringen van de schaatsers. Zo werk ik eigenlijk nog steeds. Ze hebben bij mij redelijk veel te zeggen. Ik luister er misschien niet altijd naar, maar ze kunnen wel hun gevoelens kwijt." De pupillen van Kolder varen wel bij die aanpak. „Het zijn ta lenten die zich in de afgelopen twee jaar goed hebben ontwik keld. Ze stimuleren elkaar, Het succes is een optelsom van aller lei zaken. Als ze mij vorig jaar hadden gevraagd wie er dit sei zoen zouden doorbreken, had ik Ireen Wüst en Annette Gerrit sen genoemd, niet Sven Kramer. De prestatiedichtheid bij de mannen is veel groter dan bij de vrouwen, maar Sven heeft op het NK allround een ongelofelij ke stap gezet. In de trainingen laat hij lang niet alles zien, maar als er een startpistool in de buurt is, kan hij wat extra. Dat typeert hem wel." Druk Kolder beseft dat de druk voor nationaal kampioen allround Kramer en ook voor zijn andere talenten is toegenomen. Niet voor niets predikt hij in de da gen voor het EK rust. Hij waakt ervoor dat de jonge schaatsers al snel opgebrand raken. En hij staart zich ook niet blind op het EK. „Er komen nog veel meer wedstrijden, daarom heb ben we de laatste weken in In zeil bewust doorgetraind." Valt alles op zijn plek dan moe ten Kramer, Wüst en Gerritsen zich, in de ogen van Kolder, volgend jaar kunnen plaatsen voor de Olympische Spelen. Zelf verwacht hij niet naar Turijn af te reizen. Kolder, die inmiddels aan zijn derde jaar bij Jong Oranje bezig is, heeft nog een contract van een jaar. Na die tijd voelt hij veel voor een avon tuur bij een commerciële ploeg. „Dit is zo'n mooi vak. Ik wil dit mijn hele leven doen." GPD Peter Kolder: „Als er een startpistool in de buurt is, kan Sven Kramer iets extra's." foto Jan de Vries/GPD van onze sportredactie AMSTERDAM - De kans is aan wezig dat Peter Post op beschei den basis terugkeert in de wie lersport. De oud-ploegleider, 71 jaar inmiddels, gaat waarschijn lijk een adviserende rol spelen bij de wielerploegen van de Ra bobank. Post moet deel gaan uitmaken van een raad van adviseurs, die verder bestaat uit mensen uit het bedrijfsleven, de politiek en de topsport. De bank wilde het bericht gisteren bevestigen noch ontkennen. Post maakte in de jaren zeven tig en tachtig naam als ploeglei der. In 1974 zette hij de fameuze Raleigh-ploeg op, waar renners als Jan Raas, de inmiddels over leden Gerrie Knetemann en Joop Zoetemelk grote successen binnenhaalden. Vervolgens leid de hij de ploegen Panasonic en Histor Novemail. Eind 1994 stapte de slagei-szoon gedwon gen uit de wielersport omdat hij geen geldschieter kon vinden voor een nieuwe formatie. Het instellen van een raadi advies is een gevolg van i structuurswijziging die dei boploeg vorig jaar in oktobe bekend maakte. Daarin is dei ding van de wielerploeg in b den gekomen van het driem schap Theo de Rooy, E Breukink en Geert Leinders,i de directie vormen met DeRi als voorzitter. Het trio moetv antwoording afleggen aan Raad van Commissarissen,! bestaat uit de Rabo-directeii Schinkelshoek, Van Rijcket: sel en Bruggink. De raad van advies, een so college van wijze mannen,! de directie op allerlei terren gevraagd en ongevraagd ter! de staan. „We wilden de besluitvorm meer bij de sportkant neer! gen", zegt een woordvoeii van de bank. „Maar het is no; vroeg om in te gaan op nan voor de raad van advies. worden topmensen uit hetl drijfsleven, de politiek en sport. Er moet alleen nog* aantal knopen worden dooi) hakt." ANP winning, toen hij kort voorde! nish kantelde op een bult. G deukt en gebutst bereikte! truck 3,5 uur na Tsjagoeinei bivak. Bij de motoren herstelde Verhoef zich van zijn zwakke' treden in de vijfde etappe i Dakar-veteraan uit Veldhof bezig aan zijn tiende woests rally, zette van de zestien Ntë landse motorrijders de snel tijd neer en werd 25e. Op gefj te afstand overigens van de IU aanse winnaar Meoni, dien een uur korter deed overl proef. De Fransman Desfj werd vierde en nam de leicj in het algemeen klassement I Titelverdediger Stéphane P«- hansel deed voor het eerst i zich spreken. De Franse X\ coureur was ongenaakM Zijn landgenoot en grote com rent Bruno Saby eindigdel ruim zeven minuten. Saby ij telde zich wel 'aan kop van! autoklassement. Bob ten Hatj stuurde zijn Kia-auto als l*v Nederlander door de Sahara.! Zutphenaar werd op 1.27 tj van Peterhansel 35e. ANP door Hans Koenekoop ZOUERAT - De Russische trucker Vladimir Tsjagoeine heeft de Dakar Rally bij de vrachtwagens al na zes etappes volledig in zijn greep. De Rus boekte gisteren in zijn robuuste Kamaz al zijn derde dagzege op rij en verstevigde de leiding in het klassement. De viervoudig Dakar-winnaar was na de proef van 492 kilome ter door de eindeloze zandvlak tes van Mauritanië ruim 18 mi nuten sneller dan de Nederlan der Hans Bekx, die een knappe tweede plaats veiligstelde. De Brabantse trucker bleef nipt de Rus Kabirov voor. Hans Stacey uit Best werd vier en Gerard de Rooy zevende. Het team van de ongelukkige transportondernemer uit Son, die vorig jaar nog als derde ein digde, heeft de hele nacht moe ten sleutelen in het bivak van het Marokkaanse Smara om de DAF weer rijklaar te krijgen. De Rooy leek in de vijfde etappe op weg naar een glorieuze over- Nuchtere topvoetballer blikt terug op glanzende carrière door Piet Arends VAASSEN - „Een goede voor zet had ik niet. Ik kon toevallig een beetje hard rennen en spe lers passeren. Als ik dat maar vaak genoeg deed, viel er altijd wel een bal goed..." Snoeven is Mare Overmars vreemd. Geen opgeblazen woord over zijn schitterende carrière, hij haalt zijn schou ders op over zijn miljoenen ver mogen. „Of je nou zes of twin tig miljoen bezit. Het is allebei voldoende." Een half jaar na zijn vertrek van het grote voet balpodium geniet Overmars (31) van de repeterende zaken in het leven van de modale ster velingen: Een biertje op vrijdag met de jongens van kantoor en de dagelijkse tippel van huis naar werk. Een mooi moment om de ver worvenheden kort door het hoofd te laten schieten. „Ik ben een bevoorrecht mens, kan doen wat ik wil. Ik run samen met broer Edwin en mijn vader een bedrijf in vastgoed. Edwin is de techneut, mijn vader het slot op de deur en ik volg mijn gevoel. Het klikt fantastisch." Te klein PEC Zwolle testte hem als der tienjarig jochie af. „Ze vonden mij te klein en te licht. Als het goed is, heb ik de brief nog er gens." Tja, niet alle scouts be zitten kennersogen. Go Ahead Eagles legde bij toeval het ta lent van Epe BI vast. „Edwin, mijn twee jaar oudere broer, speelde al bij Go Ahead. Mijn vader tipte jeugdtrainer Hen- nie Spijkerman dat zijn jongere broertje eigenlijk beter was." Spijkerman haalde ook Mare naar de Eagles en schoof het veertienjarige talent gelijk de voetbalschool van de Eagles in. Vier jaar later telde Willem II een half miljoen gulden neer voor de door PEC Zwolle afge- serveerde lichtgewicht. Go Ahead Eagles, Willem II, Ajax, Arsenal, Barcelona, 86 inter lands. Een uniek rijtje. Toch? „Ja, een mooie carrière." Daar blijft het bij, geen lyriek. Ieder z'n vak. „Achter ons kan toor in Epe heeft een vakman een perfect straatje gelegd. Dat kan ik niet. Dat vind ik uniek." De transferbedragen zitten in zijn hoofd gebeiteld. Go Ahead Eagles streek een half miljoen op; Willem II 1,7 miljoen gulden, Ajax: 14,5 mil joen gulden. Arsenal: 38 mil joen euro. Tenslotte kwam Bar celona. Die club verrijkte in 2000 Arsenal met 38 miljoen harde euro's. In de zomer leverde Overmars met een vastgelopen turbomo tor zijn doorlopende contract bij Barcelona in. De rechter knie was voor topsport op. Na vier operaties was het kraak been volledig verdwenen uit het gewricht. De pijn was soms niet meer te harden. Soms werd de knie, na instemming van Overmars, ingespoten om hem als voetballer overeind te houden. „Ik wilde kwaliteit blij ven leveren." Na het EK in Portugal en de uit schakeling in de halve finale door Figo en zijn mannen was het voetbalverhaal Overmars na veertien jaar definitief over. „Ik had er vrede mee. Ik kon niets meer met mijn knie opvan gen. Ik had ook in Barcelona kunnen blijven zitten, maar dat zag ik niet zitten. Nu hebben al le clubs waar ik heb gespeeld de vruchten geplukt van mijn carrière: als speler en ze heb ben een paar centen aan me overgehouden. Mooier kan het niet." De vermaledijde knie wordt in het dagelijks leven op de auto matische piloot ontzien. „Ik be gin nooit met mijn rechterbeen aan een trap. Zet met links de eerste stap op een trap." Nadat het contract in Barcelo na was verscheurd stroomden de aanbiedingen binnen. Inter, Qatar, Franse topclubs. „Het is een gek wereldje. Ik heb nooit veel aanbiedingen gehad. Na Ajax, kwam Arsenal en vervol gens Barcelona. Niet veel meer. In de zandbak van Qatar had ik op één been mee kunnen ko men en het meeste in mijn loop baan kunnen verdienen. Ik wil de het mijn familie en mezelf niet aandoen." Moederschoot Het gehavende gewricht keerde met de baas in bonus terug in moederschoot Epe. Dat heeft de familie geweten. De eerste twee maanden stopten horden nieuwsgierigen voor zijn huis. Om een glimp van hun idool op te vangen. Het nieuwtje is er in middels af. „Ik kan in Epe rus platgedrukt verstopt in grote tassen en koffers. Ergens op zol der moeten de gewonnen Gou den en Zilveren Schoen te vin den zijn. Ze leggen het af tegen zijn grote passie: emaillen recla meborden uit een grijs verle den. In zijn huis en het restaurant van het Vaassense recreatie park De Bosrand (in bezit van de Overmarsjes) zijn de muren behangen met de Perfecte Siga ren van Willem II, de Fijne Li keuren van Bols en de Troost van Van Rossem. Het is een ver slavende hobby. Overmars sjouwt veilingen en verzamel- beurzen af. Als zijn vrouw Chantal niet oppast hangt man lief het huis vol met de borden. Na zijn thuiskomst in Epe heeft Overmars het voetbal van zich afgezet. Potjes op tv kun nen hem niet boeien. „Na een kwartier loop ik weg. Ik kan niet stilzitten." Videobeelden met hoogtepunten uit zijn car rière evenmin. „Het is net als met foto's. Mijn vrouw schiet er duizenden. Ik kijk er nooit naar." Pas zes maanden na zijn Barce- lonese afscheid drong het voet- balzweet zijn neusgaten weer eens binnen. Dat gebeurde na de topper Arsenal-Chelsea. „Wat een flashback. De kleed kamer, de jongens. Mijn vaste plekkie. Ik kreeg de kriebels." Geboortehuis Overmars pikte de kraker mee, hij was al in Londen om zoon Frankie van vijf ('gek van voet bal') zijn geboortehuis te laten zien. De kriebels waren ook weer snel weg. Zelfs aftrainen is aan de gewezen turbo-aanval ler niet besteed. „Ik heb één keer zeven kilometer gelopen. Dat is niks voor mij, doe ik nooit meer." Toch gaat hij niet helemaal op zijn lauweren rusten „Ik ga mis schien op een lager niveau een balletje trappen. Bij Epe, mijn duppie." Tot de cirkel rond is, vult de van poeha gespeende co ryfee de dagen met zijn vast goed-familiebedrijf en ceremo niële handelingen. Penaltyfes tijnen, het aansnijden van een megataart van 365 kilo, prijsuit reikingen voor goede doelen, be zoekjes aan carnaval voor min der valide kinderen. „Doe ik met veel plezier. Vaak blijf ik nog hangen ook." tig rondlopen." En met gevoel voor humor: „Ik ben ook niet zo groot, ze zien me snel over het hoofd." Overmars heeft zich aardig bin nen gevoetbald. Hij staat in de Quote 500 op positie 472 met een geschat vermogen van 44 miljoen euro. „Dat blad koop ik niet en ik lees 'm niet. Een hoop is niet realistisch. En of je nou zes of twintig miljoen be zit. Het is allebei voldoende." Helemaal los laten hem de bij een vergaarde miljoenen niet. „Er lopen meer gekken los, dan er vastzitten." In huize Over mars herinnert weinig aan de opmerkelijke loopbaan van de Veluwse Speedy Gonzalez. De 250 uitgewisselde shirts liggen Mare Overmars in het restaurant van zijn bungalowpark De Bosrand in Vaassen. Het verzamelen van emaillen borden uit de periode 1900 tot 1960 is een passie van hem. foto Sacha Wunderink/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 16