Bezwaren tegen actie huisartsen PZC Beeldend kunstenaars tonen Nieuws uit België Begeleiding bij chippen Beleving van ruimte en tijd in galerie Het Oude Raadhuis Vlissinger krijgt werkstraf voor slaan van vriendin Klaverblad trekt aan de bel Landbouwer moet van rechter bedrijf ontruimen kunst CJP-prijs voor theaterstichting lezers schrijven Identificatie Ramp II Beveiliging Cafés Zwanen II donderdag 6 januari 2005 door Aector Dooms MIDDELBURG - De economi sche politierechter R. Reinarz heeft gisteren in Middelburg een 47-jarige landbouwer uit Kwadendamme voor het plegen van milieudelicten veroordeeld tot acht dagen cel, 5000 euro boete plus 20.000 euro voorwaar delijk. Ook werd de boer een voorwaar delijke stillegging van zijn be- clrijf voor een jaar opgelegd. Daaraan is de voorwaarde ver bonden dat zijn bedrijf in Kwa dendamme voor 1 mei van dit jaar ontruimd moet zijn. Daar door wordt hij min of meer ver plicht zijn nieuwe bedrijf in Ril land op te starten. De celstraf heeft hij al uitgezeten. De man maakt zich sinds 1999 stelselma tig schuldig aan het plegen van milieudelicten. Het probleem is dat het bedrijf uit zijn jasje is ge groeid. De akkerbouwer weet zich telkens geen raad met de mestoverschotten. Zo was hij vo rig jaar een aantal keren in de fout gegaan door de mest op grasland, zijnde beschermd na tuurgebied, uit te rijden. Hij beriep zich op overmacht, omdat hij zich door de grote vee stapel gedwongen voelt zo te handelen. De politierechter ver wierp het verweer en stelde vast dat de man eigenwijs blijft en maar niet wil meewerken aan de verplaatsing van zijn bedrijf. De tijd van de overgangsfase is volgens haar voorbij. De man moet zich in de loop van dit jaar zien te vestigen in Rilland. door Rolf Bosboom GOES - Patiëntenorganisatie Het Klaverblad Zeeland is fel ge kant tegen de acties die de huis artsen gaan voeren 'over de rug van de patiënt'. Volgens de orga nisatie kunnen de acties schade lijk zijn voor het vertrouwen dat patiënten in hun arts heb ben. De Zeeuwse huisartsen sluiten zich volgende week maandag aan bij de acties die collega's op diverse plaatsen elders in het land zijn begonnen. De artsen uiten daarmee hun on vrede over. wat zij noemen, het 'wanbeleid' van minister Hoo- gervorst (Volksgezondheid) en Zorgverzekeraars Nederland. Die hebben de afgelopen tijd di verse plannen gelanceerd die de huisartsenzorg verder onder druk zetten, terwijl de artsen juist vinden dat er dringend moet worden geïnvesteerd in hun werk. Patiëntvriendelijk De acties krijgen een 'patiënt vriendelijk' karakter, verzeke ren de huisartsen. Om aan te tonen wat er gebeurt als de werkdruk nog groter wordt, gaan zij patiënten eerder doorsturen naar de (duurdere) specialist bij onzekerheid over de diagnose. Mensen die nor maal het advies krijgen de situa tie nog. een paar dagen aan te zien, worden vanaf maandag eer der doorverwezen. Het Klaverblad en de Districts Huisartsen Vereniging Zee land hebben gisteren gespro ken over de aanstaande acties. De patiëntenorganisatie heeft daarin aangegeven er grote moeite mee te hebben. Zij be strijdt dat de acties klantvrien delijk zijn. De huisartsen hebben aangege ven dat er tijdens de acties geen onnodige en overbodige specia listische zorg wordt gevraagd. Toch worden er meer mensen doorverwezen dan normaal. Het Klaverblad gaat ervan uit dat doorgaans ook zo min mogelijk onnodige of overbodige doorver wijzingen plaatsvinden. „Je krijgt daardoor een vreemd grijs gebied, wat schadelijk kan zijn voor het vertrouwen dat een pa tiënt in de huisarts zou moeten hebben", zegt M. Vermeer van Het Klaverblad. Krom De patiëntenorganisatie roept mensen die naar de huisarts gaan op zich terdege bewust te zijn van de acties. Bij het door sturen naar een specialist moe ten zij zich afvragen of dit een gebruikelijke doorverwijzing is of een 'actiedoorverwijzing'. „Dat is het kromme. Mensen gaan twijfelen,'terwijl je juist moet kunnen vertrouwen op een medisch advies", aldus Ver meer. Zij herinnert er ook aan dat sinds 1 januari een no-claim- regeling geldt voor bezoek aan de specialist. Verkeerd Het Klaverblad is van oordeel dat de huisartsen op een verkeer de manier aandacht vragen voor hun situatie. „Er wordt nu ac tie gevoerd over de rug van de patiënt", zegt Vermeer. „De on vrede van de artsen richt zich echter op de minister en de zorg verzekeraars. Wij vinden dat zij het gesprek moeten aangaan met de partijen die er ook daad werkelijk wat aan kunnen doen." door Wendy van den Hurk DOMBURG - De euro is voor veel ouderen al modern genoeg. Maar om nou je geld toe te vertrouwen aan een plastic pasje? Mevrouw Van Eijzeren mag dan wel 81 jaar zijn; ze gaat graag met de tijd mee. Dus chipt ze regelmatig een kopje soep in de kan tine. Haar bankpasje laadt ze op in de gang van haar verzorgings huis Simnia in Domburg: zo gedaan. Maar veel leeftijdsgenoten weten niet hoe het apparaat werkt; vinden het een eng idee. „Waar is het geld, wagen ze me dan. Dus leg ik het uit. Alleen heeft dat niet voor iedereen nut. Als je niet snel genoeg reageert, blokkeert je pasje. Daarom is dit hoorntje zo handig." Door de hoorn is een stem te horen die bijvoorbeeld slechtzien den stap voor stap uitlegt hoe het opladen werkt. Bovendien ver traagt het tempo, waardoor snel handelen niet nodig is. Ideaal dus voor zorginstellingen. Simnia was gisteren de eerste in Zeeland; later op de dag volgden enkele collega-zorghuizen op Walcheren. Eind dit jaar hoopt de Rabobank 250 oplaadpunten van de sprekende begeleiding te hebben voorzien. Wat mevrouw Van Eijzeren betreft kom je binnenkort overal pra tende oplaadautomaten tegen. „Eigenlijk heb ik hem met mijn ge zichtsvermogen niet nodig. Toch gebruik ik het. Alleen moet er dan niet zo veel lawaai zijn", en ze wijst gezeten op haar rollater naar een accordeonist die de zaal opzweept, „anders vergeet ik weer welk knopje ik moet indrukken." foto Lex de Meester door Anita Tournois TERNEUZEN - Onder de noemer 'Nieuws uit Bel gië' exposeren een negental beeldende kunste naars uit België hun werk in de hal en passerelle van het stadhuis. De expositie toont verschillende disciplines. Specifieke onderwerpen worden op een hedendaagse en eigenzinnige manier uitge diept. installaties, schilderijen, foto-impressies, maquet tes, tekeningen, grafiek, onder andere in de vorm van houtsneden en keramiek laten zien wat heden daagse, voor het merendeel jonge kunstenaars, be weegt op kunstzinnig vlak. Enkelen van hen volg den voor hun beeldende opleiding een ander vak gebied als sociale en technische wetenschappen of Werk van Maarten Leyn foto Camile Schelstraete orthopedagogie, zoals Maarten Leyn. Deze kunste naar legt een levendige bewondering aan de dag voor insecten. Gebiologeerd door de verschillende types, worden ze extreem uitvergroot, uitgestald in kastjes. Vaak voorzien van nummering. Zo is HHgi-27664 - 103 een dikke kever, de rug tegen de wand, aandacht voor de buikzijde, de vleugels gespreid. Verwerkt in zwart-wit en bruintinten, die voor een boeiend contrast zorgen. Naast klei - de lijven zijn van keramiek - past hij materialen toe als ijzerdraad en papier, dat veelal gebruikt wordt voor vleugels. Een andere kunstenaar die extreem gefascineerd is door een bepaald gegeven is Diederick Nuyt- tens. Zijn werk, foto-impressies, schilderijen en te keningen in diverse technieken, is voorzien van vi deobeelden. Alles wat maar met de spoorweg te maken heeft, zoals stationshuisjes, rails, bovenlei dingen of de rol van de mens in het geheel is afge beeld in evenveel hoedanigheden, stijlen en jaarge tijden. Men constateert de grauwheid van verbindings tunnels, woongebieden en behuizing langs die spoorwegen, effectief versterkt door het gebruik van sombere tinten. Maar men ervaart ook een fas cinatie voor het onbekende. Voor gewoonten van personen die dagelijks met het fenomeen te ma ken hebben als reizigers of aan de spoorweg gere lateerde beambten en bewoners. Ook Kim Vandaele is gefascineerd door leefomge ving en omringend landschap. Haar werk, fotobe werkingen en maquettes, wordt sterk gedomi neerd door bomen. Intrigerende installaties zijn er van Ineke Kosten en Griet Nys. Van eerstge noemde hangen een soort witte gipsen pijpvorm- pjes, aan lange doorzichtige draden boven een spiegelplaat. Ballonnen Nys is gebiologeerd door de vervorming van bal lonnen, die in de vorm van een aantal witte kunst stof exemplaren over de vloer zijn uitgespreid. Net als een paneel van Mathias Spriet, met ab stract uitgesneden vormen, grafisch werk van Pre- ma Van de Broecke, schilderijen in gemengde tech niek van Vera De Deurwaerdere en keramiek van Riet de Feyter, die met een viertal enorme schalen en een compositie van dertien vazen in diverse groottes, duidelijk teruggrijpt naar de natuur en oervormen, laten zij veel over aan de fantasie van de kijker. Tentoonstelling t/m 4 februari in hal en passerelle van het stadhuis, Oostelijk Bolwerk 4Terneuzen. Openingstijden: ma. t/m do. 9.00 - 17.00 uur, vr. van 9.00 - 20.00 uur Schilderijen van Rietje de Bijl en beeldjes van keramiste Anita Fleerackers in galerie Het Oude Raad huis. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - De Stichting Theater Exploitatie Zeeland heeft een prijs gekregen van de Stichting Cultureel Jongeren Paspoort (CJP). De zogeheten CKP Acceptant Topper Award wordt per provincie toegekend aan de culturele instelling die het beste met CKV-bonnen om gaat. Met CKV-bonnen kunnen scho lieren voor het vak Culturele Kunstzinnige Vorming culturele activiteiten bezoeken. Onder Theater Exploitatie Zeeland val len de Stadsschouwburg en de Concertzaal in Middelburg, de Mythe in Goes en drie dorpshuis locaties op Schouwen-Duive- land. Er worden ook prijzen toe gekend aan scholen die enthou siast bezig zijn met CKV. In Zee land kwam Scheldemond in Vlis- singen het afgelopen jaar als bes te uit debus. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Ge dichten, reizen, architectuur, maar vooral de indrukken in haar dagelijks leven zijn de be langrijkste inspiratiebronnen voor Rietje de Bijl. Deze Bra bantse beeldend kunstenares ex poseert de komende weken haar schilderijen in galerie Het oude raadhuis in Burgh-Haamstede. Dat gebeurt in combinatie met een collectie beelden van kera miste Anita Fleerackers uit Bel gië. Uit het werk van beide kunste naressen spreekt een persoonlij ke beleving van ruimte en tijd. Fleerackers laat onder meer in haar tango-thema een dansende man en vrouw zo intens in el kaar opgaan dat ze boven zich zelf lijken uit te stijgen. Zij maakte twee beelden van een dansend paar. De ene gemaakt uit chamotte, het andere kera- mieken beeld kreeg een stijlvol le zwarte dekmantel van glan zend glazuur. Mooie voorbeelden van het the ma Sonate toont Fleerackers met rondborstige vrouwenfi guurtjes met boeiend cra- quelé-patroon dankzij het bak ken via de raku-methode op zeer hoge temperaturen. Zij vor men een mooi contrast met de meer hoekig vormgegeven tango paren. Hoofdmoot van de tentoonstel ling is het werk van Rietje de Bijl. Haar schilderijen zouden omschreven kunnen worden als 'lyrisch abstract'. De Bijl begint met figuratieve elementen en werkt die laag voor laag verder uit naar een abstract eindresul taat waarin die begin-elemen- ten nog vaag zichtbaar zijn. Aquarel De kunstenares begon ooit met aquarel maar vond na verloop van tijd beter haar draai met olieverf op linnen en legt zich te genwoordig ook veelvuldig toe op collages van gemengde tech nieken. Zij combineert daarbij olieverf, lapjes, stof, oud kran tenpapier, maar ook zand en modder en zelfs stukjes ijzer. Met een tweeluik onder de titel 'Less is more' toont De Bijl in Het Oude Raadhuis daar een fraai voorbeeld van. Zo heeft ze in een van haar schilderijen een stukje metaal verwerkt dat vroe ger gebruikt werd bij het vast zetten van telefoonkabels. Uit al haar schilderijen spreekt een poging de meest fundamen tele vormen weer te geven met gebruik van simpele materialen. Het werk van deze kunstenares getuigt verder van een duidelij ke fascinatie voor architectuur waar ze tijdens haar reizen naar Ierland, Toscane, Zweden, Por tugal en Sicilië kennis mee heeft gemaakt. Met haar olieverfschil derijen in mooi op elkaar afge stemde aardentinten tracht zij een indruk te geven van poor ten, ramen, bogen, torens en doorgangen door de tijd heen. De tentoonstelling in Het Oude Raadhuis biedt verder kenmer kend werk van beeldend kunste naar Joop van Nugteren uit Burgh-Haamstede. Hij stelt on der meer de protserige mannelij ke kracht door middel van een robuuste torso tegenover de frê le gestalte van een in zichzelf ge keerde man. De expositie in Het Oude Raad huis is lot en met 27 februari, te zien van donderdag tol en met za terdag van 13.00 tot 17.00 uur en desgewenst op afspraak. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 44-jarige inwoner van Vlissingen is giste ren in Middelburg wegens toe brengen van zwaar lichamelijk letsel aan zijn vriendin veroor deeld tot honderd uur taakstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met verplicht re- classeringstoezicht. Verder mag de Vlissinger geen contact zoeken met het slachtof fer. De verdachte takelde 8 augus tus vorig jaar in Vlissingen zijn vriendin ernstig toe door met zijn vuist in haar gezicht te slaan. Het slachtoffer liep dooi de vuistslag een gebroken kaak en een fractuur aan de lin keroogkas op. Tegenover de politie had de man verklaard geen spijt te heb ben. Hij vertelde haar in de zes jaar durende relatie eerder een aantal keren te hebben 'gecorri geerd.' „Ik stapte als een zon in haar le ven. Ik heb het positief en nega tief geprobeerd om haar wafel te doen schudden." Politierechter G. van Uns vond het een merkwaardige!; rapie die de Vlissinger erop; hield. „Denkt u dat u iets pj tief kunt bereiken door haai slaan?" Raadsman G. de Wit zei dati klap van zijn cliënt harder t aangekomen dan de bedoel; was. Officier van justitie R. Ramn loo kon niet anders conclude.- dan dat de man met zijn vj hard had uitgehaald. Hij q wees ook naar het beleid vanji titie dat er hard moet worden j getreden tegen huiselijk gewei dat nu meer naar buiten kot Hij eiste 120 uur taakstraf |j een maand voorwaardelijke? vangenisstraf en contactverbj De raadsman beweerde dat; gedrag van de vrouw ook rj fraai was. „Zij heeft hemtoti uiterste gedreven door telka naar hem te komen." In de strafmaat werd meeg® men dat verdachte zijn (ex) pï ner had beledigd toen ze 3 stadswacht dienst deed. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZCt schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reaci tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nieti de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wot: niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden,! redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Ovet| weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De identificatieplicht, dat het voor jongeren verplicht wordt is nog acceptabel. Maar wat moe ten wij ouderen ermee? Vroeger kon je ramen open laten. Deur niet op slot. Met de fiets weg zonder slot. Ik kan er nog steeds niet aan wennen hoe je nu moet denken. Ramen dicht. Zit de deur wel op slot? Heb je de sleu tel goed opgeborgen? Kom je met de fiets bij een winkel, dan moet je er wel aan denken die op slot te doen en de sleutel op te bergen. Dan ook nog aan een paspoort denken? Nee, dat is me te veel. Als je met het openbaar vervoer reist, kom je af en toe een junk tegen. Ze schooien om geld. Straks schooien ze om je paspoort. Veel te gevaarlijk. Je voelt je veiliger zonder. J.S. Slingerland-Memelink Valerius straat 1 Veere 'Oost-Souburger wil geen ramp toerist zijn', meldt de PZC. Ik kon mijn ogen niet geloven toen ik dit artikel las. Een meneer heeft een rondreis geboekt naar Sri Lanka met Fox reizen, met als uitsmijter 8 dagen Galle, de zwaar getroffen stad aan de zuidkust. Ik begrijp heel goed dat deze meneer zich een ramp toerist zal voelen en ik vind dat er in deze situaties een uitzonde ring gemaakt moet worden, qua annulering keuze. Ja, hij kon an nuleren, maar dan is hij wel dui zend euro kwijt. Schenkt Fox dit aan giro 555? Hoe kun je heerlijk vakantievieren terwijl je weet dat er in datzelfde land zoveel leed en pijn gaande is? Te vens geeft Fox zelf ook aan dat ze nog steeds bezig zijn slachtof fers uit de rampgebieden weg te halen. Ik vind het echt ongeloof lijk en diep triest. Ikzelf ben pas op Phuket geweest en moet er niet aan denken om daar nu, aan een strand verder, lekker te zonnen. Nee ik vind dat alle reis organisaties in deze situaties de klant de keuze moet geven of ze wel dan niet naar Azië reist. En: misschien kan de ANVR nog iets voor die meneer uit Sou burg doen. Bianca vd Broeke J.I Sandersestraat 67 Oost- Souburg Er is meer personeel voor bevei liging nodig, lees ik in de PZC. Deze beveiliging is uitsluitend voor bekende Nederlanders en gaat de belastingbetaler miljoe nen euro's kosten. Mevrouw Hii'si All is al twee maanden niet op haar werk verschenen. Ze is begin november met een speciaal vliegtuig naar onbeken de bestemming gevlogen en kan in alle rust werken aan haar vol gende film die ongetwijfeld weer een hoop onrust teweeg zal brengen. Geldzorgen heeft ze niet, want ze krijgt ook haar sa laris volledig doorbetaald. Wat een verschil met vrouwen die zo als we vorig jaar hebben kun nen lezen gestalkt en mishan deld worden hier in ons eigen land. De daders worden ver vroegd vrijgelaten en de ellende begint opnieuw. Voor deze men sen is er geen beveiliging, inte gendeel. De politie kan en mag niets doen. Ze mogen alleen in grijpen als het voor de slachtof fers al te laat is. Als je erffl een mening over hebt dan na je met de mensen in debat ga en niet op kosten van de gems schap wegkruipen in een ara land. A. v.d. Be: Arnelam Middern Geweld in binnenstad Midè' burg'. In de PZC van 4 jand staat het bericht over het tn fen vorig jaar tussen Koera en Turken in de binnenstad Middelburg. Binnenstad Middt burg lijkt mij duidelijk gen» in deze, maar nee; het speé zich af in de buurt van twees fés. Om dit even toe te licht: de twee groepen die elkaar int haren vlogen, hebben die avo- beide cafés niet bezocht, er la dus ook kunnen staan: in buurt van twee advocatenkafl ren of in de buurt van een eb telijke boekhandel, Zeeuwse; bachtswinkel, twee kappeis ken, een expositieruimte, een; nema en last but not least: Bureau Halt. Nou, de Middelt* gers weten nu vast allen: waar het was: in de buurt', twee cafés dus! Op dit moment staat Midi burg in de top twintig van ge ligste steden van Nedeiiï Dat zal niet zijn om zijn reptf tie van ambtenarenstad. J£ mer trouwens dat de schrij van dit stukje vergeet te veris den, dat twee veiligheidsmei: van het vergeten derde caféi gevaar voor eigen leven tusa beide zijn gesprongen en da mee veel erger leed hebben vo komen! Paul Roodenb Schuttershofstnu Middelt. Nederland neemt in Europa* belangrijke plaats in voor* vogels als het gaat om doortr overwinteren voedselaanbod broeden. In ons land zijn voa het waddengebied en Zeeli voor vele vogels onmisbaar te kunnen overwinteren. Hel loeren er door menselijk han len overal bedreigingen died dieren kunnen verstoren, d; aan de landbouw, oprukke: bebouwing, ontpoldering en verkeer. Helaas is het vliegvi Zeeland ook geen veilige pk om te overwinteren en voed te zoeken. Als zwaan denk daar lekker te kunnen grai blijkt dat je dan een vliegtn crash kan veroorzaken wann je tegen een opstijgend of 1* dend vliegtuig aan vliegt. M net wanneer de Provincie vo nemens is een vergunning tev lenen om een aantal zwanen' het leven te beroven komt d de redding in de gedaante' de Dierenbescherming. Dani deze instantie zijn de zwat naar een veiliger plaats bracht waar zij in alle rustin nen grazen. Er zijn geluk toch nog veilige plaatsen oir overwinteren. Ook in Zeeland Wij van de Koninklijke Nen landse Natuurhistorische Ve niging (KNNV) juichen dit' tiatief van de Dierenbescb ming van harte toe. Pete? Swdi Secretaris 0 afd. Walchti Middelburgsewei GrijpM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 12