Prostituee verkiest anonimiteit PZC PZC Het is al dertig jaar ons stekje GRATIS Dam wand De Fonteyee voorzichtig de diepte in Pleidooi voor regionale opzet Veteranendag -11 Thuiswerken en escortservice groeien in Zeeland door legalisering bordelen Loslopende pony veroorzaakt twee ongevallen Apenmiddag Aazet VAKANTIE* SSSSil ISlilillSm.. Kettingbotsing op A58 Taakstraf voor fietsenverzamelaar Geen adelstatus voor adoptiekind Gewonde bij aanrijding in Kats Taakstraf voor verbergen weggelopen meisje donderdag 6 januari 2005 VLISSINGEN - Prostitutie door huisvrouwen en via escortbu reaus neemt toe in Zeeland. Dat is een gevolg van de opheffing van het bordeelverbod in 2000. Deze minder openlijke vormen van prostitutie worden populair der omdat vrouwen daarin ano niemer kunnen blijven. WEMELDINGE - Een loslopen de pony heeft gistermiddag in Wemeldinge twee ongevallen veroorzaakt. 1 Een 45-jarige automobiliste uit de gemeente Kapelle moest om- i streeks half zes op de Wemel- dingse Zandweg remmen en uit- I wijken voor het dier. Haar auto raakte van de weg en bleef half lboven de sloot hangen Ook een 'Vlissingse automobiliste moest pp de rem trappen. Een 54-jari- j.ge automobilist uit de gemeente Borsele reed vervolgens achter op de auto van de Vlissingse. De Vlissingse - automobiliste en i-haar twee zoontjes die bij haar iii de auto zaten, werden met Lnekklachten voor onderzoek 'Overgebracht naar het zieken huis in Goes. De pony bleek door een tot nu toe onbekende automobilist wel te zijn aangere den, maar liep hierbij vermoede lijk geen letsel op. VLISSINGEN - Kinderen kun- nerf zaterdag in Vlissingen mee doen aan een leerzame apenmid dag van het Wereld Natuur [Fonds. Tijdens deze middag, die [duurt van 13.15 tot 16.00 uur, i'beleven ze avonturen met Chico de aap, die vertelt over het apen- i bestaan. Kinderen vanaf zes jaar zijn welkom in het MEC in Vlissingen. Vantevoren aanmel den is nodig en kan via telefoon- nummer 0118-640174. Advertentie 'KOZIJNEN-ZONWERING bij aankoop van VARISO KOZIJNEN Landal Ewsktlc In samenwerking met www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-3303: 'Vinna nnnr da vooiwomdon agenda Genealogie. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg 'Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-maïl: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Wendy van den Hurk l Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 Bp-mail: redactie@pzc.nl internet Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Het Provinciaal Overleg Prosti tutie in Zeeland constateert dit in een rapportage over de invoe ring van het prostitutiebeleid in Zeeland. In het overleg zijn de gemeenten Hulst, Sluis, Terneu- zen, Goes en Vlissingen en de GGD en de politie Zeeland ver tegenwoordigd. Sinds de opheffing van het bor deelverbod moeten bordelen een vergunning hebben. Daardoor heeft de overheid meer grip op wat zich daar afspeelt. Er wor den eisen gesteld aan de bordeel houder en aan de werkomstan digheden van de prostituee. De vergunning beschermt ook het woon- en leefklimaat van de om geving. Alle bestaande 'seksinrichtin- gen' beschikken inmiddels over een vergunning. Dat zijn er in Zeeland 27: elf in Hulst, zes in Sluis, drie in Goes, drie in Ter- neuzen, drie in Vlissingen en één in Middelburg. Het zicht op de gelegaliseerde sekshuizen is beter geworden. Dat is ook goed voor de gezond heid van de vrouwen die er wer ken. Juist door die legalisering kiezen meer vrouwen echter voor minder transparante vor men van prostitutie zoals escort services en thuiswerksters. Zij verkiezen de anonimiteit. Het prostitutie-overleg (POP) leidt dat onder meer af uit het aantal advertenties in media en op in ternet. Het aantal meisjes van achttien jaar en ouder dat zich via internet aanbiedt, neemt bij voorbeeld toe. Het POP pleit er daarom voor daar meer aan dacht aan te gaan besteden. Vrouwen die in de illegale pros titutie belanden, zijn onbereik baar voor de gezondheidszorg. Er wordt ook al onderzoek ge daan naar illegale escortbedrij ven in Hulst, Sluis en Terneu- Mensenhandel Een ander effect van de ophef fing van het bordeelverbod is dat er signalen binnenkomen bij het POP van mensenhandel. Vrouwen worden gedwongen tot prostitutie. Het is echter moeilijk om aangiften of verkla ringen van vermoedelijke slacht offers te krijgen. De behoefte bij de overheden en de politie aan meer informatie over onvrijwilli ge prostitutie en mensenhandel staat namelijk haaks op de be hoefte van de vrouwen om ano niem te blijven. Bovendien neemt onvrijwillige prostitutie binnen relaties tóe. Er zijn geen aanwijzingen dat in Zeeland cri minele organisaties bezig zijn met prostitutie. STREEKACTIVITEITEN VLISSINGEN - Wijkcentrum Pape gaaienburg, 20.00 uur: Contactavond W. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het Huiskamerproject voor Drugsgebruikers (HKPD) moet weg uit de Coosje Buskenstraat in Vlis singen. Buurtbewoners vrezen voor de waarde van hun huis als dadelijk een nieuwe drug'sopvang bij hen om de hoek komt. Maar ook de gebruikers den ken zo het hunne van de eventuele nieu we locaties. Drie opties stelde het college van B en W voor: een voormalig slachthuis op een verlaten industrieterrein, en twee locatie dichterbij het centrum van Vlis singen. Co wil direct iets helder hebben. „Er is één locatie die voor ons sowieso géén optie is, en dat is het voormalige •slachthuis. De naam alleen al: een haak onder onze oksels en we zijn weg. Het is niets meer dan een eiland. Graaf er een slootje omheen en de mensen zijn voor goed van ons af. Dat willen ze toch?" Gebreken „Nee nee nee", nuanceert Willem. Maar ook hij is het niet eens met de plek op industrieterrein Buitenhaven. „Het is gewoon niet praktisch. Je moet beden ken dat we met een steeds ouder wor dende groep zitten. Allemaal hebben we onze gebreken. Co is slecht ter been, ik heb een dubbele hernia. Hoe moeten we bij de huiskamer komen?" Met busjes, zo heeft de gemeente be dacht. Alleen ziet de doelgroep dat idee niet zo zitten. Gekscherend wordt de voorstelling van een 'metrosysteem voor de laatste nog levende junks' ge maakt. Co weet wel hoe dat dan gaat. ,,'s Ochtends vroeg een busje heen, aan het eind van de dag terug. En de rest van de dag zitten wij vast in een kuil. In de jaren 70 zou niemand een dergelijk plan bedenken. Mensen vergeten dat wij overdag ook zo onze dingen hebben. Een sociaal leven, dat soms niet eens van onze verslaving af weet." Behalve de Poortersweg hebben de man nen gisterochtend ook de andere opties bekeken. Het zijn locaties aan de Oude Industrieweg en de President Roosevelt- laan. Prima, vinden ze. Frans spreekt zich uit voor het oude Kwik-Fit-pand. „Dat is tenminste niet zo afgelegen, met winkels in de buurt om onze boodschappen te doen. Het cen trum is ook niet zo ver lopen. En die an dere hoek is ook goed" Eigenlijk be staat er niet zo gek veel verschil tussen de laatste twee opties, luidt de conclu sie. Grote overeenkomst is echter dat beide panden dichtbij 'de bewoonde we reld' zijn. Raddraaiers Dat buurtbewoners niet op hun komst zitten te wachten, beseffen de heren maar al te goed. „Natuurlijk kan ik me voorstellen wat mensen van ons den ken. Zeker als je hoort er vernielingen zijn aangericht op de begraafplaats", betoogt Co. „Wat mij steekt, is dat die paniek is veroorzaakt door een stel rad draaiers. Zij verpesten het voor ons, ter wijl wij met onze omgeving verder moe ten." Willem weet zo een aantal buurtbewo ners van de Coosje Buskenstraat op te noemen die zogezegd geen bezwaar heb ben tegen de huiskamer in hun straat. „Maar die hoor je niet, zoals onze buur man. Uit de nieuwe flat kwam nog nooit een klacht," Toch was er sprake van overlast. Dat foto Ruben Oreel ontkent niemand aan tafel. „Maar dat waren wij niet. Meestal zijn het Duitse drugstoeristen, die op de stoep han gen", meent Willem. „Buiten gebrui ken doen wij überhaupt niet. Als ik een stuk folie uitrol en het spul er op leg, waait het weg voordat de aansteker werkt." Ook om hygiënische redenen kiezen ze voor een gebruikersruimte, en die komt er. Zelfs al in het huidige gebouw, dat volgens de mannen zowat van ellende in elkaar zakt. „De directeur gaat met een roeibootje naar kantoor", grapt Co. Desondanks wil eigenlijk niemand de Coosje Buskenstraat verlaten. „Het is al dertig jaar ons stekje", vertelt Co. „Dan wil je niet meer ergens anders aarden. Bovendien wonen de meeste jongens hier in de buurt. Het is een prachtige lo catie; van het huis valt best wat te ma ken. Een tijd geleden zijn er nog teke ningen gemaakt, de keuken is pas nieuw." Willem ziet de bui al hangen. „Zeker drie dagen per week die kuil in? Dan weiger ik nog methadon te halen, en met mij velen. De enige optie is dan nog de zwarte markt en overdag hangen in de Walstraat. Maar of dat is wat de ge meente wil?" door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingers hoe ven zich geen zorgen te maken, zegt hoofduitvoerder B. de Kroo van BAM utiliteitsbouw. De Ba- taafsche Aannemings Maat schappij is verantwoordelijk voor de bouw en ontwikkeling van het woon-, winkelcentrum De Fonteyne in het hart van het Vlissingse centrum. „We hebben géén vertraging, zoals sommi gen misschien denken. We gaan zorgvuldig te werk en dat kost tijd." Sinds ongeveer een maand staan er indrukwekkende machi nes opgesteld op de vroegere parkeerplaats bij de Spuistraat en op een gedeelte van de weg zelf. Voorbereidingen worden getroffen om een aantal platen ongeveer 21 meter de grond in de trillen. Dat moet gebeuren ter hoogte van de toekomstige entree van de parkeergarage. „We hebben metingen verricht tot drie meter diep. Daaruit is gebleken dat we nog meer sto rende materialen uit de bodem moeten halen om de platen met zo min mogelijk weerstand de grond in te brengen." In de bo dem zitten hardstenen blokken, die waarschijnlijk voor de vroe gere haven gebruikt werden, oude bielzen balken, houten damwanden en funderingsres- ten. „We hebben onlangs een tweede machine erbij gehaald om de restanten uit de grond te verwijderen. Dinsdag worden de platen de diepte ingetrild", zegt hij. Volgens planning zal midden februari aan fase twee worden begonnen. Daarvoor worden diepe sleuven gegraven van ongeveer zeventien meter diep. Die moeten de buitenran den van soort kuip vormen voor de drielaagse, ondergrondse par keerkelder. De sleuven worden volgestort met beton. „Daarin brengen we de damwanden aan", legt De Kroo uit. „Het is een dure, maar tegelijkertijd ook trillingsarme operatie. Er is voor deze methode gekozen om de belendende percelen zo min mogelijk te belasten. We willen weinig trillingen veroorzaken." De afronding van het complete werk wordt medio 2006 ver wacht. foto Ruben Oreel ARNEMUIDEN - Als gevolg van een aanrijding op de zuidbaan van de A58 ter hoogte van Arnemuiden is het verkeer gisteravond enige tijd omgeleid via de Oude Rijks weg. Rond kwart over negen botsten vier of vijf auto's op elkaar. Onduidelijk is of daarbij gewonden zijn gevallen. Nadat de ravage was opgeruimd, werd de weg weer vrijge geven. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 56-jarige fietsendief uit Bigge- kerke veroordeeld tot zestig uur werkstraf. De man was een verwoed verzamelaar van fietsen. Omdat hij geen geld had om fietsen te kopen, stal hij ze van toeristen. Op 11 augustus liep hij in Meliskerke tegen de lamp, toen de politie hem tegenkwam met een gestolen fiets op een kar retje. Bij de man thuis werden nog eens drie fietsen aange troffen, die eerder in 's-Heer Arendskerke en Biggekerke waren gestolen. De man, een fanatiek fietser, vertelde zeer geïnteresseerd te zijn in verschillende typen rijwielen. De gestolen fiet sen waren van de merken Gazelle en Batavus. Achteraf was hij blij met zijn aanhouding. „Ik ben heel naïef ge weest", zei hij. De fietsen zijn terug naar de eigenaar. TERNEUZEN - Adoptiekinderen die zijn geboren voor 1 augustus 1994 en door een adellijke vader zijn geadop teerd kunnen geen aanspraak maken op een adellijke ti tel. Dit heeft de Raad van State in hoger beroep bepaald in de zaak van de 26-jarige in Zuid-Korea geboren Sanna van Beijma uit Terneuzen. Sanna werd in 1980 geadopteerd door een adellijk echt paar. Toen in augustus 1994 de Wet op de Adeldom werd versoepeld vroeg zij om inschrijving in het filiatieregis- ter. De versoepeling van de wet hield in dat buitenhuwe lijkse kinderen ook aanspraak kunnen maken op een adel lijke titel. De Hoge Raad van Adel weigerde Sanna in te schrijven. Minister Remkes van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties was het eens met de Hoge Raad van Adel en verklaarde de bezwaren van Van Beijma onge grond. De rechtbank in Middelburg oordeelde echter dat de Terneuzense wel recht had op inschrijving in het filia- tieregister. Op verzoek van minister Remkes vernietigde de afdeling bestuursrechtspraak de uitspraak van de rechtbank. KATS - Op de le Deltaweg in Kats vond gistermorgen rond acht uur een aanrijding plaats tussen twee personen auto's. Een 36-jarige automobilist uit Dordrecht wilde vanaf een benzinestation de le Deltaweg oprijden. Bij het oprijden van de weg schatte hij de snelheid van epn ach terop komende personenauto, bestuurd door een 50-jari- ge vrouw uit Bergen op Zoom, verkeerd in. Om een aanrij ding te voorkomen probeerde hij recht over te steken waarbij hij tegen de zijkant van de auto van de 50-jarige vrouw reed. De 36-jarige bestuurder werd met nekklachten voor on derzoek overgebracht naar het ziekenhuis, de 50-jarige vrouw kwam met de schrik vrij. Beide voertuigen moes ten worden weggetakeld. door René van Stee TERNEUZEN - Het instellen van een Nederlandse Veteranen- dag op 29 juni, de geboortedag van Prins Bernhard, is een pri ma initiatief. Maar de opzet van het eerbetoon door het Comité Nationale Veteranendag klopt niet. Dat zegt Terneuzenaar J. Roovers (77), secretaris en penningmeester van het Oost-In- dië Monument Zeeuws-Vlaande- Zoals zo vaak is niet gevraagd naar de mening van de vetera nen zelf. Het idee leeft dat het al lemaal wel over hen gaat, maar dat het ook daadwerkelijk over en langs hen heen gaat. Een eve nement voor en door bobo's dus. Heel jammer, maar misschien kan dit nog veranderen", aldus Roovers, zelf ook veteraan. Van 1947 tot 1950 was hij gelegerd in Zuid-Sumatra. De plannenmakerij voor de vete ranendag is nog in volle gang. In elk geval komt er een manifesta tie op het Binnenhof. Aan het eind van de dag wordt een soort gala georganiseerd. Als locatie wordt gedacht aan Ahoy in Rot terdam, Verder is het de bedoe ling lespakketten te ontwikke len voor scholieren van tien tot vijftien jaar. Probleem is dat er een beperkt budget van 850.000. euro is. Een deel daarvan gaat naar een evenementenbureau dat de organisatie van het slot- evenement voor zijn rekening neemt. De landelijke koepel wil verder het jaarlijkse défilé in Wageningen niet in de wielen rij den, Roovers is voorstander van een geheel andere opzet. Wat hem betreft komt het centraal gere gelde evenement er niet. In plaats daarvan wil hij de vetera- nenorganisaties in de regio de- ruimte geven. Roovers: „Op die manier kunnen we alle vetera nen erbij betrekken. Wij zijn best zelf in staat om een interes sant programma in elkaar te draaien. De mensen om wie het draait komen dan ook op de juis te manier in het middelpunt van de belangstelling te staan." De landelijke koepel zegt regio nale initiatieven toe te juichen. Wat Roovers teleurstelt is dat hierover nog op geen enkele wij ze is gecommuniceerd. Voor hem een bewijs dat alles in Den Haag moet worden gehouden. Roovers denkt dat de provincies en gemeentes een belangrijke rol in de organisatie van de Ne derlandse Veteranendag kunnen spelen. door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 44-jarige inwoner van Oost-Souburg heeft vorig jaar een zestienjarig meisje aan het ouderlijk gezag onttrokken. De Middelburgse politierechter G. van Unnik vond de Soubur ger strafbaar en veroordeelde hem conform de eis tot tachtig uur werkstraf. Zelf vond de man dat hij niets verkeerd had gedaan. „Ze is een goede vrien din van mijn dochter. Ze kwam bij mij om hulp, omdat ze niet meer naar huis wilde. Het meis je is verliefd op mij geworden en dat is wederzijds. Ik hou veel van haar," Ook had de man het meisje op 25 maart bij vrienden had ondergebracht toen ze was weggelopen uit het Orthopeda gogisch centrum in Dordrecht. Officier van justitie R, Ramme- loo nam het de man kwalijk dat hij het meisje verborgen hield. „Zij is een probleemkind van ge scheiden ouders. Ze woonde bij haar moeder, die op een gegeven moment de Stichting Jeugdbe scherming Zeeland heeft inge schakeld. Dan zat u er ook nog een keer tussen. U had zich afzij dig moeten houden," De Souburger meende dat hij er goed aan had gedaan om haar op te vangen. „Dat er later een relatie is ontstaan, daar kan ik niets aan doen." De man zei nu in te zien dat het beter is om de relatie te verbreken. Op het onttrekken van een kind aan ouderlijk gezag staat maxi maal zes jaar gevangenisstraf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11