Ex-satellietstaten kunnen bij EU Kanttekeningen bij vrede in Soedan Abbas noemt Israël zionistische vijand Brits leger limiteerde Rebellen Peru leveren wapens in bewust het aantal niet-blanke rekruten Geen cola meer op Belgische scholen Rusland legt Oekraïne en Georgië geen strobreed in de weg Chileens hof staat berechting Pinochet toe Zes jaar voor besmetten met hiv Geen rechtszaak door teennagels China telt 1,3 miljard inwoners Veel doden door ongeluk met truck Poolse minister wil weg Gouverneur Bagdad dood door aanslag www.cswalcheren.nl woensdag 5 januari 2005 door Remco Reiding MOSKOU - Rusland legt Oekraï ne en Georgië geen strobreed in de weg als zij zich willen aan sluiten bij de Europese Unie en de Navo. Dat heeft Sergej La vrov, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, gezegd. ioetreding van de Voormalige Sovjetrepublieken Oekraïne en Georgië tot de EU en de Navo is Ihun keuze', zei Lavrov in een in terview met de Duitse krant Handelsblatt. „Wij achten het het recht van elke staat - onze buren inclusief - zelf te beslis sen bij welke organisaties zij zich willen aansluiten. We gaan ervan uit dat zij zelf nadenken hoe ze hun politiek en economie bntwikkelen en op welke part ners en bondgenoten zij inzet ten." [n Georgië kwam in december SANTIAGO - Het hooggerechts hof in Chili heeft gisteren be paald dat de voormalige dicta tor Augusto Pinochet mag wor den berecht wegens moord en ontvoering tijdens de dictatuur. Drie leden van het vijfkoppige hof spraken zich uit voor het be krachtigen van het vonnis van een lagere rechtbank. Twee le den stemden tegen. Eind december oordeelde het Chileense hof van beroep dat de ex-president mag worden be i-echt wegens zijn rol in de Ope ratie Condor. Dat was in de ja pen zeventig een geheim samen werkingsverband van inlichtin gendiensten in Zuid-Amerika waarmee linkse activisten wer den uitgeschakeld. Advocaten van Pinochet gingen in beroep tegen de uitspraak j/an het hof van beroep. Ze stel len dat de gezondheid van hun p9-jarige cliënt geen proces toe staat. ANP/AFP/RTR 2003 de pro-westerse Michail Saakasjvili aan de macht. In Oekraïne won Viktor Joesjtsjen- ko vorige maand de herkansing van presidentsverkiezing, nadat een eerdere ronde wegens frau de ongeldig was verklaard. Voor heen behoorden de twee voorma lige Sovjetrepublieken tot de in vloedssfeer van Rusland. De omstreden presidentsverkie zingen in Oekraïne leidden tot spanningen tussen het westen en Rusland die deden terugden ken aan de Koude Oorlog. „Als het principe van je niet mengen in binnenlandse aangelegenhe den van Oekraïne wordt vastge houden en Oekraïne wordt het recht gelaten zelf zijn partners uit te zoeken, dan zie ik geen ge vaar voor een nieuwe Koude Oorlog", aldus Lavrov. Bot Lavrov haalde in dat verband uit naar de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken Bot. Hij zou hebben gepoogd Rus land te isoleren door te zeggen dat Oekraïne 'de nabijheid van het westen moet zoeken'. Vol gens Lavrov heeft Bot daarover niets te zeggen. Oekraïne moet 'aan de hand van zijn geografi sche en geopolitieke ligging zelf beslissen' met welke partners het land in zee gaat. „Oekraïne heeft Rusland en de Europese Unie als buren en het is weinig zinvol Oekraïne van een buur te willen wegrukken." Eerder gaf de Russische presi dent Vladimir Poetin aan dat hij zich niet verzet tegen aanslui ting van Oekraïne bij de EU. Hij verwacht dat de economie van Rusland dalarvan kan profite ren. De EU hield de deur voor Oekraïne tot nu toe gesloten. Analisten en Kremlin-deskundi- gen menen dat Rusland zich ern stige zorgen maakt over het 'ver lies' van buurlanden. De Ameri kaanse bemoeienissen in voor malige Sovjetrepublieken wor den gezien als onacceptabele 'ex pansiedrift'. Dat Rusland toe zegt een vrije keuze te laten, be tekent dus niet dat het Kremlin aansluiting bij westerse organi saties toejuicht. GPD De Palestijnse PLO-leider en presidentskandidaat Abbas op campagne in het vluchtelingenkamp Khan Yunis, een bolwerk van Palestijnse militanten. foto Ayman Mansour/EPA van onze redactie buitenland GAZA-STAD - De Palestijnse PLO-leider en presidentskandi daat Mahmoud Abbas heeft Is raël gisteren 'de zionistische vij and' genoemd. De als gematigd bekendstaande Abbas deed zijn onverwacht fel le uitspraak na een Israëlische, tankbeschieting in het noorden van de Gazaströok, waardoor ze ven Palestij nen om het leven kwamen. De Israëlische regering noemde de uitspraak van Abbas 'niet te toleren'. „We bidden voor de zielen van de martelaars die het slachtof fer werden van de mortieren van de zionistische vijand", al dus Abbas op campagne in het vluchtelingenkamp Khan Yunis, een bolwerk van Palestijnse mili tanten. Over vijf dagen zijn er presidentsverkiezingen in de Pa lestijnse gebieden en Abbas is de grote favoriet om de in no vember overleden Jasser Arafat op te volgen. De Israëlische vice-premier 01- mert zei in een reactie dat Ab bas zijn boekje te buiten is ge gaan. „Dit kan niet als basis die nen voor een toekomstige samen werking", aldus de plaatsver vanger van premier Sharon. Kinderen De zeven Palestijnen kwamen gistermorgen om nadat een Is raëlische tank het vuur had ge opend op een huis bij de stad Beit Lahiya op de Gazastrook. Volgens Palestijnse medische en veiligheidsbronnen waren de slachtoffers Palestijnse burgers, onder wie een aantal kinderen. Daarnaast zouden bij de Israëli sche beschieting zeker vier Pa lestijnen zwaargewond zijn ge raakt. Volgens een zegsman van het Is raëlische leger is geschoten op een groep gemaskerde en gewa pende mannen. Het incident ge beurde nadat Palestijnse mili tanten mortiergranaten op een nabijgelegen joodse nederzet ting hadden afgevuurd. Volgens Israëlische bronnen raakten in de nederzetting twee mensen ge wond. ANP/RTR/AFP PARIJS - Het gerechtshof in de Franse stad Colmar heeft gisteren een 31-jarige man tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij opzettelijk twee vrouwen met hiv heeft besmet. Het hof bevestigde een eerder vonnis van de rechtbank in Straatsburg. De man, die bij verstek was ver oordeeld, was in hoger beroep gegaan. Het is de eerste keer dat in Frankrijk een man voor een dergelijk vergrijp achter slot en grendel gaat. De dader wist dat hij besmet was maar zweeg daarover te gen de vier verschillende vriendinnen met wie hij in 1999 en 2000 geslachtsgemeenschap had. GPD LONDEN - De moslimgeestelijke Abu Hamza al Masri heeft gisteren geweigerd via een videoverbinding te ver schijnen voor de rechtbank, omdat zijn teennagels te lang waren. Daardoor kon hij volgens het Openbaar Ministerie niet lopen. Plamza zit sinds mei vorig jaar in voorarrest op verden king van terrorisme. Hij zou op zestien punten worden aangeklaagd, waaronder tien aanklachten wegens aanzet ten tot moord van niet-moslims. De rechtszaak tegen de moslimgeestelijke vindt waarschijnlijk plaats op 4 juli, meldde de BBC. ANP PEKING - China telt vanaf morgen officieel 1,3 miljard inwoners. Dat heeft het Chinese bureau voor de statistiek gemeld. Volgens het Chinese staatspersbureau Xinhua zou deze mijlpaal al vier jaar eerder zijn bereikt, maar door het be leid van geboortebeperking kon het worden uitgesteld. China kent voor grote groepen van de bevolking een één-kindbeleid.Het geboortecijfer in China is van 21,06 per duizend in 1990 intussen gedaald tot 12,41 per dui zend. ANP PEKING - Een vrachtwagenongeluk heeft maandag in China zeker 54 mensen het leven gekost en 41 mensen ver wond. Op de truck, die op weg was naar de provincie Qin- hai zaten in totaal 104 mensen, aldus de lokale autoritei ten. Het ongeval gebeurde bij de berg Kuola in de Tibet aanse regio Yushu, melde persbureau Xinhua. Van de ge wonden zijn er 29 ernstig aan toe. De passagiers waren op bedevaart geweest in de Tibetaan se hoofdstad Lhasa. ANP/AFP WARSCHAU - De Poolse minister van Buitenlandse Za ken, Cimoszewicz, wil weg. Hij wil voorzitter van het Poolse parlement worden. Cimoszewicz leidde de onder handelingen die leidden tot de toetreding van Polen tot de EU. Hij was ook de drijvende kracht achter de pro-Amerikaanse koers van Polen. Cimoszewicz is sinds 1996 minister. Het voorzitterschap van het Poolse parlement komt vrij nu de huidige president Oleksy volgens de rechter heeft gelogen over zijn verleden als informant van de commu nistische machthebbers en daarom moet vertrekken. GPD van onze redactie buitenland door Esther Gotink LONDEN - Het Britse leger beeft lange tijd een geheime da tabank van al zijn niet-blanke rekruten bijgehouden, om er voor te zorgen dat hun aantal binnen de perken bleef. Militairen van zwarte en Aziati sche afkomst, omschreven als factor D- personeel', werden tussen 1957 en 1975 bewust geli- tniteerd opdat geen minderheids- leger zou ontstaan. BAGDAD - Opstandelingen heb ben gisteren de gouverneur van Bagdad Ali al Haidri en zijn lijf wacht doodgeschoten. Een zelfmoordaanslag op een controlepost van de veiligheids troepen kostte aan zeker elf jnensen het leven. De groepe ring van de Jordaanse terroris tenleider Abu Musab al Zarqa- vi heeft beide aanslagen op geëist. kl Haidri werd in zijn auto op een weg in het westen van de iraakse hoofdstad onder vuur ge- bomen door schutters in een an- iere auto. Je gouverneur was in septem- 3er ook al het doelwit van een lanslag. Hij is de hoogste Iraak- •e functionaris die is vermoord (inds mei vorig jaar. Toen Èwam de voorzitter van de faakse regeringsraad bij een zelfmoordaanslag om het leven. Bij de tweede aanslag maakten le daders gebruik van een |rahdstoftruck. Volgens oogge tuigen ramden zij daarmee een pertuig bij de commandopost. Jnder de slachtoffers van de ex- ïlosie zijn veel veiligheidsagen- en. Tientallen mensen zijn ge- Vond geraakt. Je aanslag was vlakbij de in- [ang van de Groene Zone, het zwaarbeveiligde gebied in het 'entrum van Bagdad waar de raakse interim-regering en de pnerikaanse ambassade zijn ge- festigd, ANP/RTR/DPA Het geheim werd ontdekt door dat de overheid sinds 1 januari al haar informatie openbaar moet maken in het kader van een nieuwe wet. Tienduizenden overheidsrapporten zijn nu pu bliekelijk toegankelijk. Uit de documenten bleek dat bijna twee decennia lang per le gereenheid hooguit twee pro cent van de soldaten zwart of van Aziatische afkomst mocht zijn. Medische officieren kregen instructies om 'Aziatische of ne groïde kenmerken' van rekruten te noteren. Zelfs mensen met een mediterraan voorkomen of een 'donkere Fransman' werden onder 'factor D' geklassificeerd. Het systeem was zo geheim dat zelfs ministers er niks vanaf wis ten. Als de' legertop over de re- crutering werd aangesproken, werd er gelogen. Officieren wis ten wie onder 'factor D' was in gedeeld middels een vernuftig systeem via militaire ponsplaat jes. Een zegsman van het ministerie van Defensie verklaarde dat het historische materiaal geen af spiegeling vormt van de heden daagse krijgsmacht. „Het leger is een werkgever die iedereen ge lijke kansen biedt." GPD LIMA - De opstandige militai ren in Peru, die een politiebu reau in de zuidwestelijke stad Andahuyalas bezet hielden, heb ben zich gisteren overgégeven en hun wapens ingeleverd. Dat heeft een politiewoordvoerder gezegd. De ewoordvoerder zei dat poli tiemensen en militairen bezit na men van het politiebureau in de minuten nadat de opstandelin gen hun wapens hadden ingele verd. Kort voor de overgave wa ren omwonenden van het bu reau op last van de politie naar elders overgebracht. De televisiezender TNP bericht te dat de zeventien personen die door de rebellen gegijzeld wer den gehouden, gezond en wel De ingerekende opstandelingenleider Humala begroet aanhangers bij zijn aankomst in Lima. foto Paolo Aguilar/EPA het politiebureau hebben verla ten. „Ze zijn een beetje gespan nen, maar in goede gezond heid", aldus een ziekenhuisme dewerker. Hoofd van de nationa le politie Murazzo zei tegen het Peruaanse persbureau Andina dat ook onder de rebellen die hun wapens neerlegden geen ge wonden zij'n gevallen. Aanhangers van de opstandelin genleider Antauro Humala Tas- so zeiden na het neerleggen van de wapens dat ze wachtten op een speciale commissie die zich over de rebellen zou ontfermen. In die commissie zou ook een vertegenwoordiger van het Inter nationale Rode Kruis zitten. Humala zelf was maandaga vond laat al ingerekend door agenten. Humala, een ex-ma joor van het Peruaanse leger, en zijn aanhangers bestormden op nieuwjaarsdag het politiebu reau en namen zeker elf mensen in gijzeling. Ze eisten het aftre den van president Toledo. Militairen bestormden maandag avond het bureau waar de op standelingen zich met gijzelaars hadden verschanst. Daarbij zou een opstandige militair zijn ge dood. Na een eerste aanval staakten de Peruaanse politie en militairen de beschietingen van het politiebureau. Onderhande lingen volgden over de voor waarden van overgave. Tijdens die gesprekken rekenden orde troepen Humala in. ANP De Zuid-Afrikaanse presi dent Thabo Mbeki weet het zeker: het vredesakkoord in Soedan tussen noord en zuid illustreert de niet te stuiten wederopstanding van het continent. Cynici houden het erop dat er wei nig goeds te verwachten valt van een deal tussen twee brute leiders. door Eelco van der Linden PRETORIA - De feiten en cij fers rechtvaardigen enige eufo rie. Soedan is het grootste land van Afrika dat sinds zijn onaf hankelijkheid in 1956 vrijwel permanent in staat van burger oorlog verkeert. Het conflict tus sen de islamitische regering in A het noorden en de christelijke en animistische rebellen in het zuiden heeft de afgelopen 21 jaar 2 miljoen doden en 4 mil joen ontheemden opgeleverd. Een vredesakkoord is een mijl paal te noemen. Probleem is de geloofwaardig heid van de spelers. Rebellenlei der John Garang is op en top mi litair, lid van de Dinka-stam, die de noordelingen, maar ook interne dissidenten altijd hard heeft bestreden. Hij heeft een deal gesloten met een even har de militair, president Omar el Bashir. Die heeft in zijn nu vijf tienjarige regeringsperiode het land met geweld een radicale vorm van islam opgelegd, dissi denten opgesloten en opstandi ge stammen geëlimineerd. Er is veel achterdocht en veel haat, die verder gaat dan het oude noord-zuïdconflict tussen 'islamitische Arabieren' en 'christelijke Afrikanen'. Veel groepen en stammen zien het ak koord als een deal tussen twee mannen en hun respectievelijke partijen. analyse Volgens het akkoord wordt Ga- rang vice-president van een overgangsregering. Die moet ga randeren dat het volstrekt on derontwikkelde zuiden zich de komende zes jaar zal ontwikke len tot een democratische en au tonome entiteit. Vervolgens be sluiten de zuiderlingen via een referendum of ze in een vere nigd Soedan willen blijven. Garang heeft veel geld en over heidsbanen weten binnen te sle pen voor zijn SPLA en de garan tie dat zijn troepen gedurende cle interim-periode het officiële leger van het zuiden zullen zijn. Het SPLA zal zeventig procent van de zetels van het zuidelijke parlement innemen; vijftien pro cent gaat naar de Nationale Con grespartij (NC) van El Bashir. In het noordelijke parlement krijgt de NC 52 procent van de zetels en het SPLA 28 procent. De omstreden grensgebieden Nuba gebergte en Blauwe Nijl zullen bij het noorden blijven horen. Alleen de derde grenspro vincie, het olierijke Abyei, mag later in een referendum kiezen tussen noord of zuid. Werkt dit? Cynici menen dat Khartoem de vrede met het zui den gebruikt om onder de Ame rikaanse druk uit te komen en le gereenheden vrij te maken zo dat die kunnen worden ingezet in nieuwe opstandige gebieden als Darfoer. De ironie is dat de opstand hier geïnspireerd is door de SPLA en de rebellen een soortgelijke deal eisen met Khartoem. In het oosten denkt de Bej a-stam er hetzelfde over. De onrust in west en oost is voor het regime in Khartoem gevaar lijker. Het is dichterbij en de ide ologische scheidslijnen zijn va ger, want de opstandelingen zijn ook moslim. Ernstiger is dat veel rebellen in west en oost banden hebben met El Bashirs grootste politieke vij and, de invloedrijke islamiti sche ideoloog Hassan al Turabi. De deal kan de vonk zijn voor opstanden in andere delen van Soedan. GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - Coca Cola ver koopt geen suikerhoudende frisdranken meer op Bel gische basisscholen. De dran kenautomaten zijn gevuld met sap, mineraalwater en melk. De beslissing is ingege ven door de discussie over overgewicht bij kinderen. Frisdrank is een belangrijke dikmaker. Coca cola produceert behalve cola ook de frisdrank Fanta en Sprite, mineraalwater, het energiedrankje Aquarius en fruitsappen van het merk Mi nute Maid. Volgens Coca Cola in België is twee jaar gewerkt aan een gedragscode voor het onderwijs. „We willen een voorbeeldfunctie vervullen; verantwoord ondernemen zo als dat heet. Uitgangspunt is dat een school geen commer ciële omgeving is", zegt een woordvoerder. Hij ontkent dat de beslissing om de drankenautomaten te vervangen is ingegeven door een mogelijk verbod op fris dranken op basisscholen dooi de overheid. Zowel de Brusselse als de Waalse deelregering hadden laten weten de distributie van suikerhoudende dranken op kleuter- en lagere scholen met ingang van volgend schooljaar te willen verbie den. Alleen in Vlaanderen was co la en andere limonade nog wel toegestaan. Intotaal heeft Coca Cola 4500 frisdrankautomaten ver vangen door minder opzichti ge automaten met een sobere verwijzing naar het merk Co ca Cola. Het gebruikelijke lo go met de merknaam is ver vangen door een basketbal speler. De vijfhonderd automaten die in basisscholen staan, be vatten helemaal geen fris drank meer. In het voortgezet onderwijs kunnen scholieren wel nog suikerhoudende drankjes krijgen. In overleg met de schooldirecties is be sloten om leerlingen de keuze te geven tussen normale fris drank en light-producten. De Nederlandse voedingsmid delenindustrie is al lange tijd op de gezonde tour. Cola is op de basisscholen al ruim een jaar niet meer te krijgen, maar ook ongezond snoep goed is uit het assortiment verdwenen. (Advertentie) De CSW heeft oog voor alle leerlingen en verzorgt onderwijs op maat. Leerlingen die een steuntje in de rug nodig hebben, helpen wij waar dat nodig is. Dus ook bij huiswerk maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5