Mondiale goedgeefsheid voor Azië PZC Muur sluit Palestijnen buiten Overleven dier bij vloedgolf is puur geluk Remkes worstelt met zijn imago Ramp in randgebied Indische Oceaan zet andere hulpacties in de schaduw te gast 5 januari 1955 U7 gr woensdag 5 januari 2005 door Luuk Kortekaas Het was zo'n fraaie drup pel hoop in een oceaan van gruwel: het bericht dat de dieren op Sri Lanka de zee beving massaal hebben over leefd, omdat ze de ramp voor voeld zouden hebben. Maar vermoedelijk is het onzin. „Er zijn geen argumenten voor", zegt prof. Herbert Prins, hoogleraar natuurbe heer in de tropen aan de Uni versiteit van Wageningen. Dë plaatsvervangend direc teur van het Yala-reservaat, dat in het getroffen deel van Sri Lanka ligt, berichtte vori ge week dat 'zijn' dieren de ramp hadden overleefd. „Ik denk dat dieren rampen kun nen voorvoelen", was zijn ver klaring. „Gelukkige beesten", was het eerste dat ik dacht", zegt hoogleraar Prins. „Maar bij nadere bestudering van het bericht dacht ik er anders over. Als je het leest, staat er dat er geen haas of olifant dood is teruggevonden. Nou, van een haas vind je na zo'n ramp per definitie niets te rug, en wat de olifant betreft: heb jij wel eens een olifant op het strand zien liggen? Wilde dieren zitten in het bin nenland. liet desbetreffende natuurgebied is ongeveer zo groot als de provincie Utrecht, en het deel dat aan de kust ligt, heeft de omvang van het gebied langs de rand meren van de Veluwe. Hoe veel herten zouden er op de Veluwe omkomen als de rand meren overstromen?" Zesde zintuig Andere berichten uit het ge troffen gebied, zoals die van de dierenhulporganisatie HSI Asia, zijn net als Prins scep tisch. „Er zijn verslagen die melden dat een deel van de in het wild levende dieren zich heeft weten te redden", meldij de website van HSI Asia. „Maar onze deskundigen gelo-; ven dat het ware lot van veel dieren nog altijd onduidelijk; is." HSI is momenteel bezig de schade in het gebied op tf nemen. Met name het behoud van de veestapel is voor vee getroffen mensen van levens belang. Alle berichten over massaal overlevende dieren zijn hel op één punt eens: wetenschap pelijk bewijs voor een zoge noemd 'zesde zintuig' bij die ren is er sowieso niet. Maar zo gering als het aantal bewijzen is, zo onvergelijk baar groot is het aantal be richten na aardbevingen ot vulkaanuitbarstingen over bij voorbeeld honden die maar bleven blaffen en bijten voor de ellende zich voltrok. Gek Prins: „Met wetenschap heeli dat niets te maken. Trou wens, uit het verleden zijn ei ook geen ooggetuigenverha- len - bijvoorbeeld van de im mense- ramp met de Krakataii - over dieren die alle ellende aan zouden hebben zien ko men. Ik zou die verhalen wel eens willen vernemen vóórdal er een ramp geschiedt, maat dan hoor je het nooit. Het zijn verklaringen achter af: o ja, weet je nog wel, onzf hond deed zo gek. Die voeldi de ramp zeker aankomen. Ei vervolgens gaat het een eigei leven leiden." Voorzichtig geopperde plan nen om dieren in te gaan zet ten in waarschuwingssyste men tegen aard- of zeebevin gen hebben dan ook bepaalt niet de zegen van Her'oer Prins. „Als ik in dat gebied zou wo nen, zou ik liever vertrouw! op goed ontwikkelde seismo logische apparatuur dan oj het gehinnik van mijl paard." GPD door Conny van Gremberqhe Bij de grootste natuurramp in de moderne geschiedenis, de Tangshan-aardbeving in Chi na in 1976, waarbij 255.000 slachtoffers vielen, bleef een we reldwijde hulpcampagne uit. De Chinezen moesten groten deels zelf de puinhopen oprui men en het leed verwerken. Nu, goed een kwarteeuw later, rea geert de wereldbevolking totaal anders. Hulpacties voor de door de zee beving en vloedgolven getroffen landen rond de Indische Oceaan schieten als paddestoelen uit de natte grond. Nationale overhe den zeggen miljoenen toe aan noodhulp, multinationals done ren kapitalen aan internationa le hulporganisaties, burgers van Argentinië tot Zwitersland trek ken grif de beurs. Dat is bemoe digend, maar tegelijkertijd ver ontrustend. Bemoedigend, omdat nimmer te voren zo'n mondiale noodhulp campagne heeft plaatsgevon den. De Wereldbank berekende deze week dat voor het herstel van de infrastructuur, het we- deropbouwen van woningen en weer op gang brengen van loka le economieën in Sri Lanka, In dia, zuid-Thailand, de Maledi ven en op Sumatra ruim vier mil jard euro nodig is. Dat is los van de onmiddellijke noodhulp - voedsel, water, tenten en medi cijnen - waarvoor ettelijke hon derden miljoenen euro's nodig zijn. Het heeft er alle schijn van dat die middelen door de inter nationale gemeenschap ook bij een gebracht zullen worden. De Verenigde Staten stelden on middellijk na de ramp op twee de kerstdag 15 miljoen dollar voor noodhulp beschikbaar. Die toezegging van 's werelds enige superstaat leverde de VS veel kritiek op. VN-functionarissen meenden dat de toezegging van de wereldmacht 'erg magertjes' was. Daags erop werd die kri tiek weer ingeslikt. Neemt niet weg dat president Bush de Ame rikaanse steun voor de getroffen regio opschroefde tot 350 mil Bij een opvangplaats voor ontheemden in Zuid-Sri Lanka hangt een spandoek om buitenlandse organisaties te bedanken voor hun hulp aan het door de vloedgolven getroffen gebied. foto Yves Herman/RTR joen dollar en andere naties op riep het Amerikaanse voorbeeld te volgen. Dat is inmiddels ook gebeurd. Nederland heeft een to taal aan steun van 27 miljoen eu ro toegezegd. Frankrijk 42 mil joen, het Verenigd Koninkrijk 75 miljoen en Zweden 60 mil joen. Zelfs landen, die zelf niet zonder steun kunnen, zoals Cam bodja, Mozambique en Roeme nië hebben substantiële geldbe dragen beschibaar gesteld. Ook het bedrijfsleven laat zich niet onbetuigd. Multinationals als the Coca Cola Company, BP, Shell, Exxom Mobile, Vodafone, the Walt Disney Company, Ni ke, Wal-Mart, Siemens en Bayer laten de miljoenen rollen. Voet balteams spelen benefietwed strijden, popsterren schenken hun gages aan de goede doelen en hoogwaardigheidbekleders (zoals koningin Beatrix) maken gebaren, net zoals de vele gewo ne mensen. De verwoestende tsunami werd gevolgd door een vloedgolf aan geld waarvan het peil nog niet gedaald is. Fixatie Probleem is-echter dat door de fixatie van de wereld op de ram- spoed om de Indische Oceaan de aandacht voor andere crisisre gio's op de aardbol verdwijnt. Zo stond Giro 555 vlak voor de gebeurtenissen in Azë nog open voor bijdragen aan het door et nisch geweld getroffen Darfoer. Mensen die via internet geld hadden overgemaakt voor de ramp in Azië keken dan ook vreemd op: na de storting ont vingen ze een bedankje voor hun donatie voor de westelijke provincie in Soedan. De geza menlijke hulporganisaties SHO kregen verontruste telefoontjes. Volgens een woordvoerder had den de banken een paar dagen nodig om de tekst aan te passen. Maar al het geld dat na zondaga vond is overgemaakt gaat naar Azië, zo werd benadrukt. Dins dag meldde een woordvoerster van SHO dat de organisaties toch nog met enige regelmaat vragen krijgen van mensen die willen weten of de actie voor Darfoer nog loopt. Dat is dus het geval, mits er bij stortingen nadrukkelijk melding gemaakt wordt van het betreffende doel. Tot nu toe heeft de campagne voor de vluchtelingen in de door oorlog geplaagde Soedanese pro vincie in Nederland 12 miljoen euro opgeleverd. Hoe verheugend de financiële steun aan de landen rond de In dische Oceaan ook moge zijn, te kenend is wel hoe snel de ellen de elders ter wereld lijkt te zijn vergeten. In West-Afrika blij ven burgeroorlogen woeden, Irak is nog steeds een kruitvat, honderdduizen vluchtelingen in Afrika dwalen nog steeds in de jungle of over de savannes. Is er geen sprake van oorlogsge weld, dan eisen ziektes nog steeds hun tol. Het is dan ook wrang dat grote medicijnenpro ducenten als Pfizer, Bayer, Ab bott en anderen grif in geld en in natura (medicamenten) schen ken aan de Aziatische rampge bieden, terwijl diezelfde multi nationals weigeren om in Afrika noodzakelijke medicijnen als goede aids-remmefs goedkoop beschikbaar te stellen. Het is te hopen dat in de toe komst de goedgeefsheid van na ties, organisaties en burgers zo als die zich nu manifesteert een vervolg krijgt. Of dat zo zal zijn, valt af te wachten. Barre beelden Voorlopig blijven de camera's van de media gericht op de boor den van de Indische Oceaan. Gaan de vele tv-zenders door met het uitzenden van barre beelden uit het oosten. Het do dental van de ramp heeft de 155.000 inmiddels overschre den. Nog steeds worden tiendui zenden mensen vermist. Zo'n an derhalf miljoen mensen hebben huis en haard verloren. Het op ruimen van de puinhopen is be gonnen, met voortvarendheid op en rond het Thaise Phuket, met moeite op Sumatra en Sri Lanka. De wereldbevolking krijgt overigens slechts een be perkt deel van de rampspoed en ellende im woord en beeld thuis bezorgd. De meest toegankelij ke rampgebieden komen in de media zeer nadrukkelijk aan bod. Hoe de situatie is in het vrijwel geisoleerde stalinisti sche Myanmar, het vroegere Bir ma, is volstrekt onbekend. De autoriteiten gaven vorige week te kennen dat er negentig men sen waren omgekomen en dat er een fors aantal vermisten wa ren. Meer duiding werd er niet gegegeven. Net zo min werd er informatie verstrekt over de aard en omvang van de schade. Ook over het aantal slachtoffers en de schadeomvang op noord-oost Sri Lanka, waar sinds 1983 een burgeroorlog woedt (Tamils en overheid), is de informatieverstrekking niet eenduidig. Wat wel vaststaat is dat grootste hulpverleningsactie aller tijden is aangevangen. van onze redactie binnenland 01' het waar is of niet, de in druk zal blijven bestaan dat minister Remkes (Binnen landse Zaken) pas gisteren be sloot de slachtoffers van de tsunami in Phuket te bezoe ken, toen de Tweede Kamer daarop had aangedrongen. Het is niet voor het eerst dat de WD'er struikelt over zijn beeldvorming. Het kan toeval zijn geweest, dat Remkes juist maandag liet aankondigen dat hij naar Phuket zou gaan, op het mo ment dat de Tweede Kamer zijn onzichtbaarheid aan de kaak stelde. Hij was niet eerder gegaan, omdat hij de hulpverleners niet voor de voeten wilde lo pen, luidde de verklaring. Maar toen was de indruk al gewekt dat hij zijn vakantie op het eiland Koh Samui, op amper 250 kilometer van Phu ket, niet wenste te onderbre ken voor de slachtoffers van de ramp. Remkes kon lang zeggen wat andere politici alleen durfden te denken. Zo zou hij de jon gens cüe twee jaar geleden René Steegmans in Venlo mo lesteerden, het liefst 'een rot- schop' hebben verkocht en vond hij de celstraf voor Vol hert van der G. kortweg 'te laag'. Toen kwam hij daar nog mee weg, werd hij zelfs geprezen om zijn a-politiekè uitlatin gen, maar die tijd lijkt voor goed voorbij. Commotie In november 2003 struikelde hij over een tv-interview waarin hij suggereerde dat de huidige regionale politiekorp sen zouden moeten opgaan in een nationaal korps. Na een boel commotie bleek dat hij bedoeld had te Zeggen dat dit slechts een van de mogelijkhe den was. Diezelfde maand nog kreeg hij openlijk ruzie met de Am sterdamse hoofdcommissaris van politie Kuiper. Burge meester Cohen moest de zaak sussen. De schade bij deze incidenten was nog beperkt, maar in de zomer van 2004 moest Rem kes diep door het stof. Hij had gereageerd op een brief waarin het terroristennet werk. Al Qaeda zou dreigen met aanslagen in Nederland. De brief bleek niet te be staan. Hij had gereageerd 'ver onderstellend dat de vermeen de brief zou bestaan'. Het afgelopen najaar volgden de incidenten elkaar in rap' tempo op. Op 2 november, kort na de moord op Theo van Gogh, sprak de minister van. Binnenlandse Zaken voor zijn beurt door te melden dat de verdachte een bekende van de Algemene Inlichtingen en Veiligheidsdienst (AIVD) was. De Amsterdamse hoofd officier De Wit wist op dat moment nog van niets en voel de zich gepasseerd. Kort daarop volgde een inter view in NRC-Handelsblad waarin Remkes vaststelde dat zijn collega Donner (Justitie) 'sneller de neiging heeft' de grenzen van de wet te onder strepen, Remkes zelf zou soms verder willen gaan in de aanpak van het terrorisme. De veiligheidsministers haast ten zich vervolgens eensge zind te ontkennen dat er ook maar een streep licht zat tus sen hun opvattingen. Het was, wederom, niet zo be doeld. Het geruis was nog niet van de lijn of weer een paar dagen later kreeg Remkes in een de bat over de moord op Van Gogh een motie van wantrou wen aan zijn broek van het on afhankelijke en inmiddels on dergedoken Kamerlid Geert Wilders. Remkes had het al moeilijk doordat VVD-fractieleider Van Aartsen het kabinet, en dus ook hem, 'laksheid en naïviteit' had verweten bij de bestrijding van het terroris me: In de wandelgangen heette het dat Van Aartsen de WD-minister liet bungelen. De beterschap die Remkes be loofde, en het. vertrouwen dat Van Aartsen hem vervolgens gaf, konden niet verhinderen dat aan hem nog steeds het beeld van een bungelende mi nister van Binnenlandse Za ken kleeft, ANP De Israëlische autoriteiten noe men de afscheiding van de Pales tijnse gebieden hardnekkig een 'tijdelijk hek'. In werkelijkheid is het wel degelijk een ondoor dringbare muur. De Palestijnen worden er achter opgesloten en de boeren wordt him land ontno- door Jaap Hamburger De muur in Palestina is geen Muur, maar slechts een tij delijk veiligheidshek, zo bewe ren de Israëliërs. Rond Jayyous, in noordwest Palestina, mogen Palestijnen hun eigen landerijen ten westen van dit hek alleen nog betreden met Israëlische toe stemming. Samen met de Israëlische autori teiten weven kolonisten daar in derhaast een ondoorzichtig web van Ottomaanse 19e-eeuwse re gels, moderne willekeur, intimi datie en bedrog om Palestijnen zo hun land af te pakken. Het hek is daar de nieuwe grens waarachter grond wordt gesto len en de Palestijnen ernstig on recht wordt gedaan. Waarom is het woord 'muur' ei genlijk verboden? Het deugt, als benaming voor het geheel, geba seerd op de meest in het oog springende kenmerken. Op som mige delen van het traject staat immers een acht meter hoge be tonnen muur, met bewapende uitkijktorens en militaire 'no go ax~eas' aan de voet, een muur die de Berlijnse Muur reduceert tot een speelgoedmuurtje uit Lilli- put. Het hek is niet zomaar een 'hek', zoals om onze Hollandse tuin tjes staat, maar een complex af grendelingssysteem, met rollen scheermesdraad, metershoge hekwerken, 'verboden zones', greppels en aarden wallen. Delen van het tracé zijn in de rotsen uitgehakt, met patrouille wegen voor schietklare soldaten in gepantserde voertuigen, elek tronische sensoren, camera's en veel andere Big Brother-snufjes. Het is een hek waarvan de weini ge poorten zich naar de luimen van de hekkenbouwer enige ke ren per dag openen, om de boe ren en hun ezelskarren door te laten, een gevangenishek voor een heel volk. De strijd in Pales tina is niet langer die van stenen tegen tanks, het is nu ook die van olijvenplukkers en schapen hoeders tegen een versperring, tégen in staal en gaas vertaalde minachting en onverschilligheid voor hun leven en bestaan. Van achter de versperring bij Jayyous zien de Palestijnen de bulldozers hun grond 'egalise ren' voor de zogenoemde uitbrei ding van de nederzetting Zufin, liefst drie kilometer verderop. Zufin is volgens alle internatio naal recht illegaal, dus hoe kan deze uitbreiding ooit legaal zijn? Om bekendheid te geven aan wat daar gebeurt, is in Ne derland het Steuncomité Jayyous opgericht. Olijfbomen De Palestijnen zien door het hek heen de vrachtwagens die hun prachtige olijfbomen opladen en wegrijden naar het westen, waar ze worden verkocht voor geld waar zij nooit iets van zul len krijgen. Ze turen naar hun dorstige boomgaarden, naar hun overrijpe druiven en manda rijnen, naar hun opslagschuren, waterputten, grasland, kudden, scholen, klinieken, naar hun bruiden en bruidegoms, hun zie ke grootouders, naar het leven dat hen afgenomen is door de be zetter, die zich veilig wil weten naar hij zegt. Veilig, nadat hij zijn eigen onveiligheid over zich afgeroepen heeft, door als hard vochtige kolonisator al 37 jaar van geen wijken te weten en en kel voorwaarts te gaan, steeds voorwaarts. Het Palestijnse volk wordt opgesloten in een openluGhtgevangenis, omdat een opgesloten volk minder ver zet kan plegen. As de Palestijnen zich deson danks tegen de bezetter keren, zeggen de Israëliërs: wij zullen de bezetting verhevigen. Dat is bezetterslogica. De nederzettingen heetten ooit 'tijdelijk', maar we weten beter. Is het hek wel tijdelijk, zoals ons voorgehouden wordt? Waar om staat het in Palestina en niet tijdelijk op de groene lijn, de eni ge Israëlische scheidslijn die in ternationaal wordt gezien als grens? Zijn de onteigeningen tij delijk, de olijf boomgaarden tij - deüjk ontworteld en omgehakt? 'Tijdelijkheid', heeft altijd deel uitgemaakt van de Israëlische strategie. Die bestaat uit tijd winnen door de geschilpunten met de Palestijnen door te schui ven naar een onduidelijk mo ment in de toekomst en intussen "'feiten' op de grond te scheppen. Het meest monsterlijke daarvan is het hek, dat net zo weinig 'voorlopig' zal blijken als de ne derzettingen. Het hek wordt - op zijn best een onderhandelingsobject voor de Israëliërs als zij de tijd geko men achten om als machtigste partij hun eisen op tafel leggen. De Palestijnen moeten dan weer VEROORDELING - Joseph Petersen, die dertien jaar in dienst was bij de Amerikaanse inlichtingendienst, is tot zeven jaar cel veroordeeld. Hij had geheime documenten in per soonlijk bezit gehouden en ge heime informatie doorge speeld aan de Nederlandse re gering. HAVEN- Sinds twintig jaar is het niet zo druk geweest in de haven van Vlissingen. In 1954 passeerden 2112 schepen, met 4,5 miljoen bruto ton. Het grootste schip was de 'Himala ya' van de de P&O-line, een boot van 28.000 ton. WEDEROPBOUW - Het he stel en de wederopbouw vi Bruinisse is voornamelijk g richt op mosselvisserij envi sersproblemen. Er is bijvoorbeeld een niem haven nodig, zodat de sehepi sneller geladen en gelost ku nen worden. Onder meer li Deltaplan krijgt weinig aa: dacht. ZAKENCONTRACT - Een N derlandse delegatie onder ding van de heer G. J. Scha: heeft goede zaken gedaan Peking. De delegatie kwa thuis met contracten ter waa de van 6,5 miljoen gulden. Een Palestijnse ruiter passeert de omstreden muur. Op het beton posters van de presidentskandidaat Mahmoud Abbas, die zondag gekozen hoopt te worden als opvolger van Jasser Arafat. foto Goran Tomasevic /RTR concessies doen, om dit 'tijdelij ke hek' hier en daar vijftig of honderd meter verplaatst te krij gen, nota bene op hun eigen grond. Nu is het hek nog een middel om de beste delen van de Jordaan-oever te annexeren. In de Jordaanvallei in het oosten is een tweede hek gepland, om de openluchtgevangenis te sluiten. De soldaten worden aan de bui tenzijde van het hek gelegerd en verworden tot cipiers van het buurvolk. Zij kunnen 'veilig' door hun dag- en nachtkijkers loeren hoe de Palestijnen crepe ren. De bezetting wordt voortgezet, maar met andere middelen. Wat de Israëlische ambassadeur Mar- galit 'Palestijnse propaganda' heeft genoemd, is wel degelijk de nieuwe werkelijkheid die de Israëliërs creëren om beslag te leggen op het land en de hulp bronnen van Palestina, en om de Palestijnen achter hekken voorgoed op te sluiten in de on vruchtbaarste resten van hun ei gen land pagina 5 Abbas noemt Israël zionistische vijand Jaap Hamburger, vice-voorzit- ter van Stichting Een Ander Joods Geluid, Amsterdam, mede namens Steuncomité Jayyous in oprichting. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: 1 MAim. Postbus 31 L-±J ^0 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek Bezorgklachten: D. Bosscher (adjunct) 0800-0231231 A. L. Kroon (adjunct) op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; Centrale redactie: zaterdags tot 12.00 uur. Stationspark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel: (0113)315500 autom, afschrijving acceptgiro ■Fax: (0113)315669 per maand: 19,95 n.v.t E-mail; redactle@pzc.nl per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar: €222,50 226,50 Lezersredacteur: A. J. Snel Voor toezending per post geldleen Stationspark 28 toeslag. Postbus 31 E-rfiail: lezersservice@pzc.nl 4460 AA Goes Beëindiging van abonnementen Tel: (0113)315660 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hel Fax:(0113)315669 einde van de betaalperiode. E-mail: lezersredacteur@pzc.nl PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Middelburg: Losse nummers per stuk: Buitenruststraat18 maandag t/m vrijdag: 1,25 Postbus 8070 zaterdag: 1,75 4330 EB Middelburg Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 Bankrelaties: E-mail: redwalch@pzc.nl ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Goes: Stationspark 28 Postbus 31 Advertenties: 4460 AA Goes Alle advertentie-orders worden uitgevoe Tel. (0113)315670 overeenkomstig de Algemene Fax. (0113)315669 Voorwaarden van Wegener NV en volya E-mali: redgoes@pzc.nl de Regelen voor het Advertentiewezen. Terneuzen: Overlijdensadvertenties: Willem Alexanderlaan 45 maandag t/m vrijdag: postbus 145 tijdens kantooruren 4530 AC Terneuzen zondag: van 16.00 tot 18,00 uur Tel. (0115)645769 Tel, (0113)315555 Fax, (0115)645742 Fax. (0113)315549 E-mail: redtern@pzc.nl Personeelsadvertenties: Hulst: Baudeloo 16 Tel: (0113)315540 Postbus 62 Fax:(0113)315549 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Fax:(0114)372771 Tel. (0113)315550 E-mail: redhulsl@pzc.nl Fax, (0113)315549 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord-en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315520 Tel: (0111)454651 Fax- (0113)315529 Fax: (0111)454657 Zeeuws-Vlaanderen E-mail' redzzee@pzc.nl Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Opening kantoren: Business to Business/Onroerend got Maandag l/m vrijdag Tel: (076)5312277 van 8.00 tot 17.00 uur Fax: (076)5312274 Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uilqeverii Provinciale Zeeuwse Courant BV is e< jn onderdeel van het Wegener-concern. De doe aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voord (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en p ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseleclt de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij. PZC zersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4