Loterij is boos op de fiscus PZC Advocaten doen aangifte tegen goed verkocht nieuwe verdachte zaak-Nienke Politie zet Rotterdamse huurders op straat Kamerlid Hirsi Ali werd per Orion in veiligheid gebracht ANWB verliest recordaantal leden Caissière dood na steekpartij Ook gegevens van niet-prijs winnende wanbetalers vrijgegeven Minderjarige verdacht van brand in Roosendaal Politie Utrecht zet tandje bij a^aBËSÜ Él n Amsterdam blij met waterstofbus Eerste bijsluiter met plaatjes Gergiev stopt als chef-dirigent Man bedreigt burgemeesters Havenbedrijf redt De Delft Paniek om nepwapen Casino's zien omzet dalen woensdag 5 januari 2005 AMSTERDAM - Een caissière van een super markt in het winkelcen trum Reigersbos in Amster dam is gisteren overleden na een steekpartij. De vrouw werd rond kwart over negen 's ochtends door een man neerge stoken, terwijl zij aan het werk was. Zij overleed la ter in het ziekenhuis aan haar verwondingen. De politie heeft een onge veer veèrtigjarige man gear resteerd. Volgens een woordvoerder gaat het om een ruzie in de relationele sfeer. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De preventieve beslaglegging van de Belasting dienst bij inwoners van het win nende postcodegebied 3068 in Rotterdam Zevenkamp is slecht gevallen bij de Postcode Loterij. De organisatie vindt dat de Be lastingdienst in Rotterdam bui tengewoon onfatsoenlijk heeft gehandeld door de loterijgege- vens te overhandigen van alle wanbetalers in het winnende ge bied. Deze zaak had veel discreter kunnen worden afgehandeld, is een van de verwijten in een boze brief die onderweg is naar de Be lastingdienst. Woordvoerster Li- sette Schoonen van de Postcode Loterij: „Wij hebben gegevens gekregen van mensen die hele maal niet meededen aan onze lo terij. Dat lijkt me een schending van hun privacy." Niet verkeerd „Uiteindelijk hebben zeven wan betalers een prijs gewonnen, maar we hebben informatie over 76 mensen. Informatie die wij niet hadden willen hebben." De Rotterdamse Belastingdienst vindt niet dat er verkeerd is ge handeld. Woordvoerder Fred Marree: „We hebben gebruik gemaakt van de wettelijke mogelijkhe den om belasting te innen. En als je beslag laat leggen bij der den, dan moet je een aantal gege vens overhandigen. Je moet dui delijk maken om wie het gaat, waar ze wonen en hoeveel hun schuld bedraagt." Volgens de Belastingdienst was er ook geen sprake van een pu bliciteitsstunt. Dat verwijt is on terecht, aldus Marree. „We hebben wanbetalers aange pakt en als overheid mag je best aangeven waar je mee bezig bent." GPD BREDA - Het Openbaar Ministe rie verdenkt een zeventienjarige inwoner van Bergen op Zoom van brandstichting in een win kelcentrum aan de Nieuwe Markt in Roosendaal. Dat bleek gisteren tijdens een pro for- ma-zitting bij de rechtbank in Breda. Door de brand in de nacht van 9 september gingen acht winkels in vlammen op. Bij het blus werk waren honderd brandweer lieden betrokken. Tijdens het na blussen deden zich allerlei pro blemen voor en laaide het vuur opnieuw op. De schade was enorm. De zeventienjarige verdachte werd begin oktober opgepakt op verdenking van andere feiten. Eind november kreeg justitie het vermoeden dat hij betrok ken was bij de brand in Roosen daal. Getuigenverklaring Er zijn belastende getuigen verklaringen tegen hem af gelegd. Zelf ontkent hij iets met de brand te maken te hebben. Het onderzoek in de zaak loopt nog, onder meer naar DNA-materiaal dat is gevon- den ANP Geen vervolging imam die hand Verdonk niet wilde schudden DEN HAAG - Minister Ver- donk (Vreemdelingenzaken en Integratie) stapt niet naar de Commissie Gelijke Behandeling voor een uit spraak over de imam die weigerde haar de hand te schudden. Ze heeft dat gisteren geant woord op schriftelijke vra gen van het onafhankelijke Tweede-Kamerlid Lazrak. Ook zal ze over het inci dent geen verklaring afleg gen. Lazrak had Verdonk ge vraagd of de imam niet kan worden aangepakt wegens ongelijke behandeling op grond van geslacht. Vol gens de bewindsvrouwe is dat niet het geval. De imam weigerde in no vember Verdonk de hand te schudden omdat zij een vrouw is. Volgens zijn inter pretatie van de islam mag een man een vreemde vrouw niet aanraken. ANP ROTTERDAM - Verhuizers kijken toe terwijl de politie een woning ontruimt in Rotterdam-Zuid. Met de hulp van zon vijftig agenten van de Mobiele Eenheid zijn gisteren vier woningen aan de Rotterdamse Cortenbachsingel ontruimd. De huur ders moesten er op last van de woningcorporatie uit, nadat er enkele hennepkweke rijen waren ontmanteld. De bewoners negeerden het vonnis van de rechter waarin zij werden opgeroepen hun huis te verlaten, waarna ze gisterochtend met hun hele hebben en houwen op straat werden gezet. Drie mensen zijn opgepakt wegens het plegen van verzet. foto Roel Dijkstra/GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het college van procureurs-generaal gaat de gang van zaken rondom de 35-jarige man uit Vlaardingen, die is veroordeeld wegens moord op Nienke Kleiss onder zoeken, zo maakte het Open baar Ministerie gisteren be kend. De advocaten van de veroordeel de reageerden op het onderzoek door aan te kondigen dat zij van daag aangifte zullen doen tegen de nieuwe verdachte in deze zaak, een 25-jarige man uit Hoek van Holland. De Vlaardin- ger werd in 2002 in hoger be roep veroordeeld tot achttien RiaLEks' ER. GE.BEVR.T HE-U S" NIK?,'' jaar celstraf en tbs voor de moord op het tienjarige meisje Nienke Kleiss. Zij werd op 22 juni 2000 in het Schiedamse Bea- trixpark misbruikt en om het le ven gebracht. Haar toen elfjari ge vriendje Mailcel werd door de dader voor dood achtergelaten. Recentelijk bekende de nieuwe verdachte, de man uit Hoek van Holland, de moord op Nienke toen hij werd verhoord over twee andere zedenmisdrijven. De straf van de Vlaardinger is opgeschort in afwachting van een uitspraak van de Hoge Raad. Volgens het college van procu reurs-generaal is het doel van het onderzoek 'er lering uit te trekken ter verhoging van de kwaliteit van de opsporing en vervolging'. In het onderzoek zal de rol van de rechters niet aan de orde komen. Ook is het niet de bedoeling dat advo caat-generaal F. Posthumus van UTRECHT - De politie in Utrecht neemt geen genoegen meer met de beoogde daling van de criminaliteit met 25 procent in 2006. De criminaliteit in de regio moet over twee jaar met 40 pro cent zijn afgenomen, vertelde korpschef Heijsman gisteren bij de presentatie van de jaarcij fers. In winkelcentrum Hoog Catha- rijne is die doelstelling al be reikt. In 2004 daalde het aantal incidenten en vergrijpen dank zij harde sancties tegen veelple gers met de helft. De criminali teit in de regio Utrecht nam ten opzichte van 2002 over de hele li nie af met 17 procent. De politie verrichte vorig jaar 28.074 aan houdingen, een stijging van 20 procent ten opzichte van 2003. De hoeveelheid aangiften daal de licht naar 97.606. GPD het ressortsparket in Amster dam op zoek gaat naar zonde bokken. Bewijsmateriaal Het college van procureurs-ge neraal wil van Posthumus wel precies weten wat er tijdens het opsporingsonderzoek en de ver volging is gebeurd met bewijs materiaal. Advocaten' G. Spong en J. Taeke- ma stellen het op prijs dat er een onderzoek komt, maar vol gens hen is het niet genoeg. „Het is een beetje slap om voor het onderzoek begint al te zeg gen dat er niet gezocht wordt naar zondebokken. Er zijn hoogst ernstige fouten gemaakt en op deze manier wordt de aan sprakelijkheid van betrokkenen bij voorbaat al afgedekt", aldus Spong. ANP HAARLEM - Van de Nieuwe Bij bel Vertaling (NBV) zijn in 2004 390.000 exemplaren verkocht. Dat heeft het Nederlands Bijbel genootschap gisteren bekendge maakt. De NBV ligt sinds eind oktober in de winkels. Sinds de presenta tie zijn gemiddeld 3900 exempla ren per dag verkocht. De grootste uitgever van bijbels, Uitgeverij Jongbloed in Heeren veen, is inmiddels aan de derde druk van de NBV toe. De uitge ver heeft een deel daarvan druk kerijen in Duitsland en Frank rijk uitbesteed. ANP - .rv-- AMSTERDAM - Een bus die wordt aangedreven door waterstof staat voor de deur van weten schapsmuseum Nemo in Amsterdam. De drie brandstofcelbussen die in Amsterdam-Noord rijden, zijn een succes en daarom wil de gemeente aan het Europese experiment van busfabrikant Daim- lerChrysler blijven meedoen. Als Amsterdam genoeg geld bij elkaar krijgt, zullen de milieuvriende lijke bussen de komende drie jaar blijven rijden. Dat liet wethouder Maij van Milieu gisteren we ten tijdens de opening van de expositie 'H2: de Blauwe Brandstof' in Nemo. Maij voorziet dat ook andere voertuigen, zoals vuilniswagens, in de toekomst op waterstof rijden. foto Toussaint Kluiters/ANP GRONINGEN - De Wetenschapswinkel van cle Rijksuni versiteit Groningen (RuG) heeft een visuele bijsluiter ont wikkeld voor doven met een verstandelijke beperking. Het is de eerste keer dat er een bijsluiter is gemaakt die alleen uit plaatjes en gebarentekeningen bestaat, aldus een woordvoerster van de RuG gisteren. Volgens de zegsvrouw hebben doven met een verstandelij ke beperking vaak grote problemen met gewone bijslui ters. Ze kunnen vaak slechts enkele woorden lezen terwijl de meeste medici en hulpverleners geen gebarentaal ken nen. In de toekomst kan de visuele gebruiksaanwijzing als basis dienen voor een bijsluiter1 voor bijvoorbeeld anal fabeten en laagopgeleide anderstaligen. ANP ROTTERDAM- Valery Gergiev stopt in augustus 2008 als chef-dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Hij blijft wel artistiek leider van het jaarlijkse Gergiev Festival in Rotterdam. Dat heeft het orkest gisteren laten weten. Gergiev is sinds 1995 chef-dirigent. In november 1988 maakte hij zijn debuut bij het Rotterdams Philhar monisch Orkest. ANP HEERENVEEN - De politie in Friesland heeft in novem ber een 61-jarige man uit de gemeente Skarsterlan aange houden, omdat hij de burgemeesters van de gemeenten Heerenveen en Skarsterlan per brief met de dood zou heb ben bedreigd. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Leeuwarden pas gisteren bekendgemaakt. Burgemeester Kuiper zegt dat cle bedreigingen alles te ma ken hebben met een samenwerking tussen de twee ge meenten. „We willen gezamenlijk tussen Heerenveen en Joure industrie, huizen, recreatie en groenvoorzieningen aanleggen. Dat heeft nogal wat consequenties voor de be woners van dat gebied. De bedreiger is erg boos over een onderdeel van dat plan", aldus Kuiper. ANP ROTTERDAM - De afbouw van de replica van het oor logsschip De Delft is gewaarborgd. Lange tijd was er on zekerheid of dit Rotterdamse project, dat in 1998 begon, kon worden voltooid. Maar door een jaarlijkse bijdrage van 175.000 euro van het Havenbedrijf is de bouw van de replica zeker gesteld. De Delft was een oorlogsschip dat tussen 1785 en 1797 schepen van de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC) escorteerde in de Europese wateren. GPD AMSTERDAM - Een 17-jarige jongeman met een nepwa pen heeft de politie in Amsterdam gistermiddag flink be ziggehouden. Voorbijgangers sloegen alarm nadat ze in cle Vondelstraat door de jongen werden bedreigd. Ze dachten dat hij een pistool op hen richtte. De politie nam geen enkel risico en sloot de straat gedurende drie uur af, waarna een arresta tieteam de verdachte in een woning kon oppakken. Uit nader onderzoek bleek dat het om een nepwapen ging. De jongen zit nog vast. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het bedreigde Tweede-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali is vorig jaar door Defensie in een Orion het land uitgevlo gen. Het WD-Kamerlid werd op 10 november, de dag waarop in het Haagse Laakkwartier ver dachten van terreur na een lang durige belegering werden opge pakt, naar marinevliegkamp Valkenburg gebracht. Daar stond een Orion klaar om haar naar een onderduikadres in het buitenland te brengen. In gewijden hebben dat gisteren be vestigd. Het ministerie van De fensie wil geen commentaar ge ven. De WD-politica is sinds de moord op cineast Theo van Gogh op 2 november vorig jaar niet meer in de openbaarheid verschenen. Op het lichaam van Van Gogh werd een brief aange troffen, waarin ze met de dood werd bedreigd. Op 10 november vorig jaar wer den in het Laakkwartier enkele leden van de zogenaamde Hof stadgroep opgepakt, een terreur netwerk dat van plan zou zijn geweest Hirsi Ali en onafhanke lijk Kamerlid Wilders te ver moorden. Hirsi Ali werd 's mid dags in het geheim naar Valken burg gereden, waar zij, begeleid door gewapende bewakers, in de gereedstaande Orion stapte. Naar welk buitenlands adres zij is vervoerd, is niet bekend. Volgens de WD zal Hirsi Ali overigens na het reces van de Kamer, dat eindigt op 18 janua ri, weer in de Kamerbankjes plaatsnemen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De ANWB heeft vorig jaar 114.000 leden verlo ren. Niet eerder zegden zoveel mensen hun lidmaatschap op. „De ANWB is in zwaar weer te recht gekomen. Echt zwaar weer", zei directeur G. van Woerkom gisteren in zijn nieuw jaarsboodschap tegen zijn mede werkers. Sinds de oprichting bleef de toe ristenbond groeien, met enkele uitzonderingen daargelaten. In 1899 raakte de bond duizend le den kwijt. In 1983 liepen 45.000 mensen weg. Volgens Van Woer kom lag dat aan de economische recessie die de jaren tachtig van de vorige eeuw trof. De directeur verklaart het recen te verlies met de vergrijzing en hij stelt dat automobilisten op een andere manier naar pech kij ken. Zij denken dat auto's tegen woordig zo goed zijn, dat de We genwacht overbodig is. Boven dien vertrokken vorig jaar 65.605 mensen met een ANWB-lidmaatschap naar con current Route Mobiel. „We houden er rekening mee dat we in 2005 opnieuw leden verhezen. In de begroting gaan we uit van 90.000. We mogen ons dus gerust zorgen maken, ook over de werkgelegenheid", schetste hij een somber beeld. „Inmiddels is het zwaar weer: harde tot stormachtige wind. De stormbal is gehesen. Hier en daar loopt het water over de dijk," aldus ANWB-directeur Van Woerkom. ANP HOOFDDORP - Holland Casino heeft vorig jaar minder omzet geboekt dan verwacht. De onderneming meldde giste ren bij de presentatie van haar voorlopige cijfers dat bezoekers op hun uitgaven bezuinigden. Het aantal bezoeken steeg wel, van 6,2 miljoen in 2003 naar 6,4 miljoen. Elk bezoek leverde Hol land Casino vorig jaar gemid deld 107 euro op. In 2003 was dat nog 113 euro. De winst van de in totaal twaalf casino's daal de daardoor van 129 miljoen tot 120 miljoen euro. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3