Eendracht havens op de tocht PZC Niet meer denken, maar zijn Citroen Provinciale kunstaankopen geëxposeerd lezers schrijven Museum Vrijwilligers Ramp Trein kunst Verdieping is splijtzwam Ruilbeurs voor modeltreinen Zeeuwse mosselkweker slaat vleugels uit in Amerika Meer aandacht voor regionale bands op festival autobedrijf ANDRÉ DEES MIDDELBURG - De recen te aankopen voor de provin ciale kunstcollectie zijn de komende maanden op di verse plaatsen te zien. Als eerste worden de werken in Middelburg geëxposeerd, bij het Centrum voor Beel dende Kunsten, Vormge ving en Architectuur Zee land (CBK Zeeland) in Mid delburg. '/Vorige maand is het totale aankoopbudget voor de ja- l 'ren 2002, 2003 en 2004 in één keer uitgegeven, een be- l'^Ürag van 120.000 euro. 'Kunstenaars die wonen of werken in Zeeland konden in aanmerking komen voor selectie door werk in te le veren. Dat leidde tot ruim 'driehonderd inzendingen van 87 kunstenaars. Alle inzendingen werden beoordeeld door een onaf hankelijke commissie, die bestond uit publiciste en kunsthistorie a Janneke Wesseling en conservator hedendaagse beeldende kunst Paula van den Bosch van het Bonnefantenmu- seum in Maastricht. De commissie toonde zich en thousiast over het niveau van het aangeboden werk. Uiteindelijk heeft zij 25 uit eenlopende werken van twaalf, veelal gerenom meerde kunstenaars geko zen: Arie Berkulin, Piet Dieleman, Bert Frijns, Gui- do Lippens, Antoine Mes, RJanpeter Muilwijk, Henclri van der Putten, Bianca Runge, Ben Sleeuwenhoek. Kees de Valk, Kees Wijken en Machteld van der Wijst De tentoonstelling is tot en ''ihet 17 februari te zien bij 'CBK Zeeland aan de Ba- dans 17 in Middelburg, ihaandag' tot en met donder dag tussen 9.00 en 17.00 uur en. op zondag 6 februa ri van 13.00 en 17.00 uur tij dens de maandelijkse kunstroute in Middelburg. Commissaris van de konin gin W. van Gelder verricht 16 januari de opening. Na Middelburg is de exposi tie ook te zien in Terneu zen 'en Zierikzee. De data en locaties zijn nog niet be kend. woensdag 5 januari 2005 z Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In reactie op een brief in Lezers Schrijven in de PZC over het on derwerp Zeeuws Kunstmuseum in Terneuzen het volgende: Na tuurlijk zou het prachtig zijn als we een Zeeuws Kunstmuseum zouden hebben in Terneuzen. Zelf heb ik anderhalf jaar gele den intern gesuggereerd om het museum Plus/Min dat met slui ting bedreigd werd hierheen te halen. Ook heb ik toen voorge steld contacten te leggen met de Belgische organisatie van Beel den aan de Kust om het beelden- intiatief dat hier al een aantal seizoenen loopt kwalitatief te verdiepen, maar ook mee te pro fiteren van het cultuurtoerisme dat dit kan opleveren. (Beelden van Duinkerke tot Saeftinge, was het idee). Daar is toen ook niets mee gedaan, maar dat was ook begrijpelijk omdat toen de bodem van onze schatkist hier en daar al te zien was. Wat de ideeën van Frits Jansen betreft: Hij vroeg in zijn notitie om de bat. Debat is niet meteen zeggen van: 'schitterend Frits, helemaal mee eens'. Het is kanttekenin gen plaatsen om zo dat idee te beproeven. Kwaliteit staat voor mij voorop en wie mij kent, weet dat. Mij ging het om een de mocratische omgang met over heidsgelden voor professionele beeldende kunst. Daar zijn twee mogelijkheden voor: Een voor ie dereen betaalbare kunstuitleen, het museum de huiskamer in brengen dus. En: kunst in wijk en kern, het museum op straat dus. Heel goede musea bevinden zich in een straal van zo'n drie kwartier autorijden (Gent Ant werpen o.a.). Dat hoef je hier na tuurlijk niet dunnetjes over te gaan doen. Peter Clijsen Dïjkstraat 92 Terneuzen Een onthullende foto in de PZC van 30-12: we zien onze water schapsbestuurders in hun nieu we vergaderruimte. Ze zitten achter enorme gesloten gordij nen: kleine luiden in hun ivoren toren. Hiervoor betalen wij één miljoen euro per jaar. Wie zijn deze mensen? Mensen die een mooie carrière gemaakt hebben. In hun vrije tijd willen ze iets voor de gemeenschap beteke nen, ze willen iets terug doen. Hier ontsporen ze. Ze gaan vrij willigerswerk in de tijd van hun werkgever, wie dat dan ook is, doen. Bepalen zelf de hoogte van hun steeds groter wordende vergoedingen. Bouwen te grote kantoren; aannemers zijn im mers interessanter dan hun 'kie zers'. Laten polderwegen verloe deren. Het worden bijzondere vrijwilligers. De volgende dag lees ik dan in de krant (PZC 31-12) dat eenzelfde soort be stuurders Deltamilieu aanstuurt om het door verenigingen inge zamelde oud papier, extra te be lasten. Het wordt voor gewone vrijwilligers moeilijker gemaakt om rendabel oud papier op te ha len. Gewone vrijwilligers die zich in hun eigen vrije tijd, zon der onkostenvergoeding, inzet ten om de jeugd van de straat te houden of op te leiden tot nieu we gewone vrijwilligers; brand weerlieden. De bijzondere vrij willigers dragen op enig mo ment elkaar voor om een lintje te krijgen. Het behaagt de konin gin dan om dit toe te kennen. Als ze naar één van de laatste uitspraken van haar vader ge luisterd heeft weet ze nu beter. Volgens Martin van Amerongen had Pi-ins Bernhard voor deze mensen een titel vol onbehagen. Deze militaire uitdrukking her haal ik niet. J.WMinderhout Haymanstraat 7 Middelburg In de PZC van 3 januari las ik het artikel over ramptoerisme en ik kreeg er koude rillingen van, dat er zulke mensen be staan, onbegrijpelijk, heb er geen woorden voor. In dezelfde PZC staat ook een artikel over Remi en de stichting die voor hem is opgericht: Stichting We deropbouw Dorpen Sri Lanka, giro 4820138, In plaats van daar de toerist uit te hangen, zet hij zich volledig in om de mensen te helpen. Ook, in die zelfde PZC staat de uitslag van de staatslo terij, nu had ik 3 loten en ik heb niet naar de uitslag op tv of in ternet gekeken, maar h'et dus wel in de krant gelezen. Hoera, ik heb een prijs, helaas niet de hoofdprijs (hoop, dat het eén foute uitslag is en dat ik alsnog de hoofdprijs heb) en stort dpt geld dus door naar de stichting. Ik heb mijn twijfels over 555, misschien ten onrechte, maar ik denk dat het geld veel beter naar de stichting kan gaan. Nel Reyniefse-. Lange Viele 95 Middelburg Dat de trein geleidelijk duurder wordt dan het vervoer met een eigen auto (PZC 31-12-2004), vind ik géén goede zaak! Als je alleen al bekijkt hoeveel méér ruimte er nodig is voor een goed, doorstromende autoweg dan voor een treintraject. Ook lijkt- het mij dat een locomotief met vele wagons minder energie verri bruikt dan iedere reiziger ïn zijn of haar eigen auto. Mijns ih- ziens is het dan ook zeer wensp-; lijk dat de overheid prioriteiten; stelt en een goed openbaar ver voer, wat ieder ten goede komt,- verkiest boven de asfalthongeri- ge autolobby, om zodoende een totaal dichtslibben van onze openbare ruimte te voorkomen, zowel op als boven de grond. George Calon\ Oud Vlissingen 28, Hoek' door Jeffrey Kutterink TERNEUZEN - De samenwer king tussen de Zeeuwse havens en die van Antwerpen en Gent staat op losse schroeven. De Zeeuwse werkgevers dreigen zich terug te trekken, omdat de derde verdieping van de Wester- schelde vooralsnog alleen nade len oplevert voor het Zeeuws be drijfsleven. Voorzitter J. Groenink van de Brabants-Zeeuwse Werkgevers vereniging afdeling Zeeland sprak gisteren zijn zorgen uit tij deus de nieuwjaarsbijeenkomst. De havens van en het havenbe drijfsleven in Vlissingen, Ter neuzen, Antwerpen en Gent spraken onlangs af met elkaar te >gaaii samenwerken om hun positie te versterken. Doel is de hayens beter bereikbaar te ma ken om ontwikkelingen te ver sterken en beheer te verbeteren. De BZW heeft mede de samen werkingsovereenkomst onderte kend. „Als wij minister Peijs in de vas te ;Kamercommissie horen zeg gen dat 'de aanleg van de A4 als onderdeel van het Westerschel- depakket' zal worden uitge voerd, bekruipt ons toch het ge- HEINKENSZAND - In De Sten- ge in Heinkenszand wordt zater dag een Zeeuwse ruilbeurs van modeltreinen gehouden. Een testtafel is voorhanden om artikelen te beproeven. Op de beurs zijn ook modelauto's aan wezig. De bijeenkomst in De Stenge begint om 10.00 uur en duurt tot 15.30 uur. voel dat Zeeland voornamelijk de lasten en geen lusten van de W esterscheldeverdieping voor Antwerpen gaat ondervinden", sprak Groenink. „Als zelfs de A4 en ook nog eens het hoofd pijndossier HSL ermee verbon den gaan worden, raken wij steeds verder van huis. Heel mooi die A4, maar voor Zeeland natuurlijk slechts in de marge. Als dat alles is, moeten wij onze handtekening onder het memo randum nog eens tegen het licht houden en eventueel alsnog in trekken." In zijn toespraak vroeg Groe nink bijzondere aandacht voor de grote betekenis van de ha ven- en industriële sector voor de Zeeuwse economie. Uit recen te rapporten en ook in het on langs verschenen economisch be leidsplan van de provincie zou volgens Groenink ten om-echte kunnen worden afgeleid dat die betekenis marginaal is. De aanleg van de Westerschelde Container Terminal acht de BZW dringend noodzakelijk, on derstreepte Groenink nog eens. „De Zeeuwse havens groeien weliswaar prima mee met die Van bijvoorbeeld Antwerpen. Maar net zoals de Antwerpse ha ven alleen toekomst heeft met aan de tijd aangepaste, groot schalige containerfaciliteiten, zal Zeeland die ook moeten krij gen." Verder hield Groenink een pleidooi voor een zakelijke over heid en hekelde hij de forse ta riefstijgingen die lagere overhe den, waaronder het waterschap Zeeuwse Eilanden, doorvoeren. Naar zijn opvatting mogen ta riefstijgingen de inflatie niet te boven gaan. „Tegen die achter grond zou ook Zeeland Seaports de voorgenomen stijging van de havengelden met twee procent nog wel eens mogen herzien." T. cle Koning in de haven van Bruinisse. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf BRUINISSE - Theo de Koning, mosselkweker uit Bruinisse, had het april vorig jaar hele maal gehad. Uit Den Haag kwam zo'n negatief beleidsad vies over de mosselsector. Hij ging als de wiedeweerga ambas sades aanschrijven. Sinds begin oktober is hij als kweker actief in Maine, aan de noordoostkust van de Verenigde Staten. De Koning is inmiddels van de schrik bekomen. Zo heet als de commissi e-Meij er de soep op diende in haar advies, is die niet gegeten. De mechanische kok kelvisserij is verboden, maar de mosselsector heeft extra tijd ge kregen om te werken aan nieu we kweekmethoden. De Bruse mosselkweker wacht een andere uitdaging. Hij blijft vpor de helft deelnemen in De Koning Mosselkweek BV, het be drijf dat hij met zijn achterneef Jan de Koning runt. Maar als al les goed gaat,,zal hij daar niet meer vaak te vinden zijn. In het Amerikaanse Maine ziet hij zijn toekomst, als directeur en aan deelhouder van Aquaculture Harvesters. Hij gaat alles op al les zetten om van die firma een mosselkweekbedrijf te maken naar Nederlands model. Overal had De Koning terecht kunnen komen. Na de publica tie van het rapport-Meijer heeft hij ambassades aangeschreven van Nieuw-Zeeland, Australië, Zuid-Afrika, Canada, Ierland, Noorwegen en Chili. Hij kreeg overal enthousiaste reacties. Ie dereen was zo positief dat het De Koning bevreemdde. „Ik was dat-niet meer gewend in Neder land. Terwijl geen andere sector zo dicht bij de natuur staat. Als alle bedrijven zouden kunnen werken als wij, zou Nederland één natuurgebied 'zijn. Maine Maine stond niet op zijn lijstje. Via een omweg is De Koning er terecht gekomen. Hij had zieh ingeschreven voor een Canadees congres over aquacultuur, spe ciaal voor een spreker uit Mai ne, van het mosselhandelbedrijf Great Eastern Mussel Farms. De spreker haakte echter af. De Koning zocht contact met hem, kreeg een uitnodiging naar Mai ne te komen en 'het klikte di rect'. „Ik stelde hem voor om mosselen te gaan kweken zoals in Nederland, op de bodem. In Maine waren ze alleen gewend mosselen te kweken aan vlotten in het water en ze visten op wil de mosselen. Maar zo krijg je nooit een vaste aanvoer' van kwalitatief goede bodemmosse len. Je moet daarvoor mossel zaad vissen, op percelen uit zaaien en laten groeien. We heb ben daar ruim een eeuw erva ring mee in Nederland." Great Eastern Mussel Farms wil de De Koning in dienst nemen. Hij bedankte voor 'de eer'. „Ik wil zelfstandig ondernemer zijn, geen werknemer." En dat kon. Hij kocht de helft van de aande len in het kweekbedrijf van de mosselhandel, Aquaculture Har vesters, en kreeg de leiding. Het is daarna vlot gegaan. Hij heeft voor Kerstmis twee maanden in Maine gewerkt, mosselzaadban- ken gezocht én gevonden, goede kweekpercelen voor mosselen gezocht én gevonden. Verhuizen De Koning wil dit jaar gebrui ken om stap voor stap Aquacul ture Harvesters uit te bouwen. Hij heeft er evenals zijn van ori gine Engelse vrouw Fiona veel vertrouwen in. Als lukt het, is De Koning van plan Bruinisse te verlaten met zijn gezin - met drie kinderen van vijftien, der tien en vijf jaar - en zich in Mai ne te vestigen. Hij ziet kansen om in de Verenigde Staten zijn vleugels uit te slaan. Voor mosse len is er een grote markt te win nen. „Elk Nederlands mosselbe- drijf doet er trouwens wijs aan een buitenlandse tak op te zet ten, voor de continuïteit", stelt De Koning. Meer mosselkwe kers hebben dat door. Vooral Ier land is in trek. De Koning gaat nog een stap verder. „Zes uur vliegen is het", tekent zijn vrouw aan, „varen naar de Wad denzee duurt langer." Tenor Alexei Grigorev, sopraan Renate Arends en bariton Henk Smit (van links naar rechts) zijn te gast bij de nieuwjaarspromconcerten van het Zeeuws Orkest. foto Lex de Meester door Marianne van de Polder MIDDELBURG - „Een nieuw jaarsconcert moet altijd brui send als champagne zijn." Vol gens tenor Alexei Grigorev is dit cle reden dat de nieuwsjaars- promconcerten van Het Zeeuws Orkest morgen in Goes, vrijdag in Vlissingen en zaterdag in Aar denburg, ih het teken staan van operette. Samen met sopraan Renate Arends en bariton Henk Smit is hij te gast tijdens de con certen, die geleid worden door dirigent Joan Berkhemer. De solisten zijn alledrie zeer te spreken over het repertoire. Op het programma staan onder meer delen uit Die Fledermaus van Strauss. Ook worden wer ken van onder anderen Offen bach, Geminez en Barbieri uitge voerd. Grigorev: „Ik vind het programma heel fris. De samen stelling is heel origineel, die tref je niet dagelijks in Nederland aan. Dat vormt voor mij de uit daging: je moet nu meerdere rol len van hetzelfde stuk spelen. Operette vind ik in die zin moei lijk dat zang maar één onder deel is van het geheel." Arends: „Bij operette is het ver haal wat kluchtachtig. Het is leuke muziek om te zingen." Smit: „Muzikaal graaft het wat minder diep, het is toegankelij ker dan opera. Opera is meer drama. Een wezenlijk verschil is dat er in een opera in principe geen gesproken teksten zitten." Arends vult aan: „Hoewel daar ook wel uitzonderingen op zijn. Operette is dan wel toegankelij ker, het is zeker niet makkelij ker om te zingen." Grigorev: „Operette is toegespitst op: vro lijk maken. Het neemt je zorgen voor een paar uurtjes weg. Waar opera vooral over conflictsitua ties gaat, draait het bij operette om verbroedering." De drie solisten hebben hun spo ren in de muziek ruimschoots verdiend. Hebben ze nog last van zenuwen? Grigorev: „Een •van de dingen die ik inmiddels heb geleerd, is om die uit te scha kelen, alsof je een knop om draait." Arends, die tijdens de concerten een van de moeilijk ste aria's ten gehore gaat bren gen: „Zenuwachtig ben ik niet echt, ook niet om die ene hoge noot te halen, Je moet dan voor al proberen om tijdens het stuk rustig te blijven." Smit,: „Jij doet dat ook met een mengeling van concentratie en relaxed zijn die ik ideaal vind!" Loslaten Arends: „Het is natuurlijk eerst goed oefenen, er even over na denken, zo van: hoe ga ik het doen, maar daarna moet je het loslaten. Dat is wat ik het moei lijkst vind: het loslaten, je over geven. Niet meer denken, maar zijn. En plezier hebben, want dat is waarom je niet alleen maar zenuwachtig bent. De sopraan vindt Smit, net als haar collega Grigorev, een be grip in de wereld van de operet te. Arends: „Henk straalt op het podium een enorme energie uit, vind ik." Smit: „Dat soort ener gie zit tussen je oren, zoals alles in je hoofd zit, ook de zin die je hebt om te zingen. Je moet over tuigd zijn van wat je te melden hebt, zo overtuigd dat je de mu ziek bént. Muziek is de sleutel." De nieuwjaarspromconcerten vin den plaats donderdag 6 januari om 20.00 uur in de Grote Kerk in Goes, vrijdag 7 januari om 20.15 uur in de Sint Jacobs kerk in Vlis singen en zaterdag 8 januari om 20.00 uur in de Sint Baafskerk in Aardenburg. Kaarten kosten 15 eu ro en zijn voor Goes en Middel burg te bestellen via 0900-3300033 (voor Goes ook. bij Boekhandel De Koperen Tuin) en voor Aarden burg via de VVV0117-461700 en via Boekhandel Basting. SAS VAN GENT - De organisa tie van het Sasse muziekfestijn Dance en Rock Around The Bridge heeft rockband Di-rect als uitsmijter voor de veertiende editie gecontracteerd. Di-rect geldt als één van Neder lands populairste rockbands. Het Haagse gezelschap maakt melodieuze rock en kreeg in de nationale popscene voet aan de grond met hits als Rollercoaster, Just the way I do en Inside my head. Meer namen van optreden de acts kan festivalorganisator Jan Vinke nog niet melden. „We zijn in onderhandeling met een Amerikaanse band, maar daar over heb ik pas over een paar weken meer duidelijkheid." Dance Around The Bridge wordt gehouden op vrijdag 17 juni. Een dag later staat Rock Around The Bridge op het pro gramma. De organisatie wil de formule van de voorbije jaren enigszins op de schop nemen. De aandacht wordt meer ver legd naar muzikale talenten uit de provincie Zeeland. „Voor heen hadden we ook wel regio nale bands op het programma staan, maar wij willen de acts van eigen bodem nu meer ruim te geven. Dus geven we ze in plaats van drie kwartier bijvoor beeld een uur speeltijd. Wij wer ken sinds kort ook samen met de Stichting Popmuziek Zee land en de Sasse jongerenorgani satie JongerenPlaSa. De laatste wil een contest voor jonge bands opstarten, met als hoofd prijs een optreden op Rock Around The Bridge", vertelt Vin ke. De regionale bands zullen zich vooral in de middag- en vroege avonduren van het festival kun nen etaleren. Daarna is het tijd voor Nederlandse en Belgische acts, die op het punt staan natio naal en internationaal aan de weg te timmeren. De afsluiter blijft, als altijd, een bekende act. Vorig jaar konden bezoekers voor het eerst op een kampeer- veld nabij het festivalterrein overnachten. Dat experiment wordt dit jaar herhaald. Ook de regeling' met het dragen van polsbandjes wordt voortgezet. De bandjes worden bij de in gang uitgereikt aan bezoekers van zestien jaar en ouder. Zo wordt voorkomen dat minderja rige muziekliefhebbers alcoholi sche dranken kunnen bestellen. UITVERKOOP SHOWROOMKEUKENS! (Advertentie) Ook dat doet ALNO anders. De ALNO showroomkeukens moeten weg, vóór 5 februari. Wij willen ruimte maken voor de nieuwe ALNO keukencollectie. Echt interessante prijzen...en toch 5 jaar garantie! Uw ALNO Select Dealers: Vraag bij de ALNO dealer naar de actievoorwaarden TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 tel.: 0115-680615 TERNEUZEN Mondial Keukens Naeye öl Flfi8 Verstraten Kennedylaan 90 tel.:0115-612404 WHIU ...daarom kies ik voor een ALNO (Advertentie) officieel Citroën-dealer voor Zeeuws-Vlaanderen Mr. F.J. Haarmanweg 21 - Terneuzen Telefoon 0115-612035

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39