Roken in zorgcentra ai >rgcentra aan banden DIT LEZEN DE MEESTE MENSEN LIEVER NIET! PZC Lees de PZCkrant voor Zeeland Sluis niet verontrust over onderzoek VROM-inspectie GIRO 309 Terneuzenaar beboet voor verstoppen wapen zoon Rus veroordeeld voor diefstal worst in Hulst Ni et alle directies volgen rookverbod minister Hoogervorst STEUN WAKKER DIER IN DE STRIJD TEGEN DE BIO-INDUSTRIE, GIRO 4868 woensdag 5 januari 2005 zl, door Aector Dooms MIDDELBURG - Een vijftigjari ge inwoner van Terneuzen gaf gisteren in Middelburg toe een verkeerde keuze te hebben ge maakt door een semi-automa- tisch pistool van zijn zoon in zijn woning te verstoppen. Waar normaliter op wapenbezit drie van onze regioredactie ZIERIKZEE - De zorgcentra in Zeeland hebben in het algemeen geen probleem met een strenger toezicht op het rookverbod. Woordvoerders van verschillen de instellingen geven aan het ge- doogjaar 2004 te hebben ge bruikt voor maatregelen die per soneel een rookvrije werkplek moeten garanderen. Waar mogelijk blijft roken op de kamers toegestaan. In de re creatiezalen en andere gemeen schappelijke ruimten is het voor- taan in de meeste gevallen ge daan met de tabakswolk. Bewo ners en personeel kunnen te recht in aparte rookvertrekken. Vanaf deze week wordt weer streng gecontroleerd op nale ving van de Tabakswet uit 2003. De landelijke regeling geeft iede re werknemer het recht op een rookvrije werkplek. Bewoners van (onder meer) verpleeg- en verzorgingshuizen kunnen daar door niet langer vrijuit een siga ret opsteken. Het afgelopen jaar kregen instel lingen extra de tijd om bouw kundige aanpassingen te doen en werden roken door de inspec tie gedoogd. Minister Hooger vorst (Volksgezondheid) vindt het nu welletjes, heeft hij de' Tweede Kamer laten weten. Een Kamermeerderheid van CDA, PvdA, SP en GroenLinks is voor verlenging van het gedoogjaar. Verpleeghuis De Stelle in Oost burg is één van de weinige Zeeuwse instellingen die zich vboralsnog van de minister wei nig aantrekt. Zolang de Tweede K^mer zich nog niet heeft uitge sproken over het verbod, han teert De Stelle een gedoogbe- maanden gevangenisstraf staat, week gisteren politierechter I. Woltring sterk van de richtlij nen af. De Terneuzenaar werd bestraft met 600 euro boete, om dat de politierechter rekening hield met de (kwalijke) rol van leid. „Bij ons wonen alleen men sen met een verpleegindicatie. Mensen die vaak door ziektes een heleboel ellende hebben meegemaakt. Moet je hen dan de voor hun korte, maar pretti ge momenten in het leven verbie den?", waagt directeur verpleeg huiszorg J. Sanders zich af. „Op de kamer mogen ze overigens uit veiligheidsoverwegingen niet roken. Wij hebben in de re creatiezaal twee tafeltjes staan, waaraan roken is toegestaan." In woonzorgcentrum Antonius in Kloosterzande mag wel op de kamer worden gerookt. „Je merkt dat de rokers elkaar op zoeken. Vorig jaar waren we nog soepel, maar nu hanteren we regels heel strikt. Dat is jam mer, want op deze manier raken een aantal bewoners wellicht steeds meer in een isolement. De gang naar de recreatiezaal voor een kopje koffie wordt de rokers nu min of meer afgenomen", zegt directiesecretaresse C. de Putter. Strikte beleid Zorgkoepel Allévo, actief op Schouwen-Duiveland en de Be- velanden, heeft geen moeite met het strikte beleid, aldus commu nicatiemedewerkster A. van der Heide. Het afgelopen jaar heb ben ze in de vijf verzorgings- en verpleeghuizen rookvrije ruim ten gemaakt. Overal mag op de kamers worden gerookt, met uit zondering van het Zierikzeese verpleeghuis Cornelia. Roken op de tweepersoonskamers daar is taboe om onderlinge overlast te voorkomen, maar tevens in verband met 'ontploffingsge vaar' van de aanwezige zuurstof tanks, aldus Van der Heide. Voor bewoners van de gesloten de zoon. „Het wapen is via hem boven water gekomen. U bent de dupe geworden van uw zoon", motiveerde de politie rechter de uitzonderlijke straf. Het wapen werd op 20 juli vorig jaar bij een huiszoeking aange- psycho-geriatrische afdeling wordt nog een aparte ruimte ge bouwd. Het wachten is op een bouwvergunning van de gemeen te. Container Personeel van 't Opper in Brui- nisse moet tijdelijk genoegen ne men met een container, in af wachting van het speciale tuin huisje dat bij het nieuw te bou- troffen, nadat de politie een ko gelpatroon bij de zoon had ge vonden. Het een en ander was het gevolg van oplopende span ningen met zijn vader. Door de ernstige bedreigingen van zijn zoon voelde de verdachte zich wen (in volle gang) zorgcentrum moet verrijzen. Ook op Walcheren hebben bewo ners van verzorgingshuizen wei nig last van het rookverbod. Stichting Werkt voor Ouderen (SWO) is inmiddels een paar keer door dé Keuringsdienst van Waren bezocht, maar vol gens directeur J. de Graaf had die geen opmerkingen. De Stich ting Protestantse Ouderenzorg gedwongen het pistool uit het bureau van de afgesloten kamer van zijn zoon te halen. „Alleen had u het wapen niet moeten be waren, maar naar de politie moe ten brengen. U heeft het risico genomen dal het wapen ge bruikt wordt", nam officier van justitie C. van der Burg het ge drag van verdachte kwalijk. „Ik heb er niets mee gedaan", repli ceerde de Terneuzenaar. De offi cier eiste 120 uur werkstraf. Raadsman E. Smit pleitte na drukkelijk voor een boete. Daar aan werd door de politierechter gehoor gegeven. door René van Stee SLUIS - De gemeente Sluis is niet verontrust over de uitkom sten van het onderzoek van de VROM-inspectie naar taken op het terrein van wonen, ruimte en milieu. Dat zeggen wethou der L. Wille van milieu en zijn collega J. Provoost van ruimtelij ke ordening. Uit het in 2003 uitgevoerde on derzoek blijkt dat Sluis meer werk moet maken van het actua liseren van bestemmingsplan nen en de verlening van ge bruiksvergunningen (voldoen aan eisen van brandveiligheid). Ook is er nog geen handhavings beleid vastgesteld. Verder is het milieubeleidsplan verouderd en worden geen jaarlijkse milieu programma's en -verslagen op gesteld. De uitkomsten bevestigen vol gens Wille wat al bekend was. Inmiddels heeft de raad een plan van aanpak goedgekeurd om de achterstanden in 2005 in te lopen. De wethouder ziet de cohtroles van de uitvoering op basis van dit plan van aanpak eind dit jaar dan ook met ver trouwen tegemoet. Wille: „Het is ook niet zo dat we in het strafbankje belanden. In het slechtste geval komt er een toezicht vanuit de inspectie. Dat zal bij ons niet aan de orde zijn, omdat wij laten zien dat het ons ernst is. Wij zien de bevindin gen dan ook eerder als aanmoe diging dan als aantijging." Wille verklaart dat VROM-In- spectie de gemeente Sluis er niet specifiek heeft uitgepikt. Ook is hem bekend dat van de ruim vijfhonderd gemeenten meer dan zestig procent achter standen heeft. Naast de gemeen telijke herindeling wijt hij de vertraging in Sluis vooral aan gebrek aan geld en menskracht. „Het naleven van al die regels kost gewoon veel tijd en geld. Dit heeft ook niet onze hoogste prioriteit, maar dat wil niet zeg gen dat we onze zaken niet op orde moeten hebben. Achter standen leveren vooral op proce dureel vlak veel vertraging® op. Voor onze burgers zou di een slechte zaak zijn. Die moe] ten zo snel mogelijk worden 'ge holpen. Denk bijvoorbeeld aar de verlening van een bouwver gunning", aldus Wille. I Sluis treft diverse maatregelen; Zo laat wethouder Provoost W ten dat het aantal bestemmings plannen gedurende de period- - dat ze worden geactualiseerd te ruggaan van 140 naar 30. Tege: lij leertijd worden ze gedigitiij seerd. 1 Dit voorjaar worden ook ge. bruiksvergunningen afgegeves aan gebouwen in de zwaarste 'J tegorie. Het gaat dan om pao- den als ziekenhuizen, bejaarden) tehuizen en hotels. Campings kc- men hierna aan de beurt.Verda 1 heeft het college van B en W it december vorig jaar een nol; aangenomen over de professie- nalisering van de milieuhandht ving. Ook zijn ten aanzien van miliet- 1 programma's initiatieven geno men. zoals op het gebied van ki> maatbeheersing en regels voc vuurwerkevenementen. MIDDELBURG - Voor de dief stal van een worst is gisteren ii Middelburg een 49-jarige ma uit Moskou door de politierecb- ter veroordeeld tot 185 euro boo te. De Rus nam op 1 november vc- rig jaar bij een supermarkt i: Hulst een Catalaanse braad; worst uit de schappen. Vervolgens at hij de worst ope gooide hij de verpakking tusse. zakken chips. Een medewerkeij van de supermarkt zag de ver-! dachte dit doen. Gisteren ontkende'de verdacht, de diefstal, nadat hij eerder air personeel van de supermara had aangegeven de prijs van worst te willen betalen. Een aantal tehuizen heeft een speciale rookruimte voor bewoners en personeel ingericht. Walcheren (SPOW)heeft bewo ners gevraagd op hun kamers niet te roken in het bijzijn van medewerkers. Want ook die om geving geldt immers als een werkplek, Levert dat problemen op, dan wordt een collega inge zet die minder last heeft van rook, aldus D. Stap. Directeur R. Oostelijk van zorg centrum Cleijenborch uit Co- lijnsplaat noemt het een belache- foto Dirk-Jan Gjeltema lijke situatie. In het zorgcen trum wisten bezoekers, bewo ners en personeel elkaar rond koffietijd altijd te vinden op het centrale plein. Dat is voorbij nu een deel van het personeel in het Tookhok' zit. Oostdijk is van plan om de komende tijd zijn collega's van andere zorgcentra te mobilise ren om de wettelijke regels te rug te draaien. Dieren. Beestachtig behandeld. Verwaarloosd. Mishandeld. CHEVROLET Help ons. Help de dieren. Samen zijn we verantwoordelijk. In de bio-industrie worden iedere dag meer dan een miljoen kuikens uitgebroed. Binnen zes weken worden ze vetgemest tot dieren van twee kilo. Miljoenen van deze kippen zijn zo doorgefokt op snelle groei dat ze door de poten zakken of letterlijk doodgroeien. Welkom in de wereld van Chevrolet. Het wereldmerk dat vanaf nu ook in Nederland naam gaat maken. Met auto's die in elk opzicht voldoen aan uw wensen. Volledig volgens de visie van Louis Chevrolet. Die in 1911 als één van de bekendste Amerikaanse autocoureurs, zijn naam, kennis en ervaring verbond aan de ontwikkeling van een nieuwe auto. Zo werden ze veiliger, beter en vooral betrouwbaarder. En tot op de dag van vandaag gelden de woorden die Louis bijna honderd jaar geleden zei bij ons nog steeds. Wij heten u dan ook van harte welkom voor een eerste kennismaking met deze visie, ons hart voor auto's en misschien wel een proefrit. Tot ziens in onze nieuwe showroom. WWW.WAKKERDIER.NL Chevrolet, nu ook bij u in de buurt AutoTeam Vlissingen Bedrijfsweg 2, Vlissingen 0118-461710 AutoTeam Goes Klein Frankrijk 31, Goes 0113-237923

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 38