Lonink verwelkomt steun buren PZC Ook met een beperking wil je contacten Zeshonderd woningen krijgen een face-lift aazet Terneuzen wordt beter bestuurd dan raadsleden denken Burgemeester ziet wel iets in leidersrol voor Terneuzen Jeugd dit jaar redelijk rustig met vuurwerk Ontuchtpleger krijgt boete bij nader inzien agenda 11 Auto in de sloot Acht keer zwart rijden bestraft Deel Oude Polderstraat afgesloten Rechter coulant voor hardrijder Vrouw steelt tas bij bushalte Darten in De Troubadour doorRené Hoonhorst TERNEUZEN - De Terneuzense burgemeester J. Lonink wil het voortouw nemen bij de promo tie van Zeeuws-Vlaanderen als TERNEUZEN - In vergelijking met vorig jaar heeft de politie in Zeeuws-Vlaanderen rond de jaarwisseling aanzienlijk min der jeugdige vuurwerkvandalen doorgestuurd naar het bureau Halt. Sinds november moesten tien jongeren een taakstraf doen. Vo rig jaar waren dat er 23. Coördi nator R. Dekker van bureau Halt vindt dit geringe aantal doorverwijzingen een succes. Niettemin maakt hij een klein voorbehoud. Dekker: „De handhavingscam- pagne sluit af in februari. Er kunnen dus nog enkele overtre ders binnendruppelen, maar de ervaring leert dat de score van vorig jaar niet wordt overtrof fen", aldus Dekker. Hoewel de precieze cijfers nog niet bekend zijn, meldt Dekker dat ook het aantal vuurwerkslachtoffers en de meldingen van vuurwerkover- last zijn teruggelopen. Volgens hem sorteren de inten sieve voorlichtingscampagnes van het bureau Halt een duide lijk effect, en niet alleen de cam pagne over vuurwerk. Als voor beeld geeft Dekker de bussen- campagne, waarbij op scholen wordt getoond hoeveel schade jaarlijks wordt aangericht aan lijnbussen. Sinds de start van de campagne is het schadebedrag in vijf jaar tijd met zestig pro cent gedaald. Dekker: „We zul len onze voorlichtingsacties de komende jaren opvoeren. De na druk moet nog meer dan voor heenkomen te liggen op preven tie. Dat is altijd beter clan straf fen uitdelen, want dan is het on heil al geschied." MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter I. Wol- 'tring heeft gisteren een twintig jarige man uit Goes voor het ple- ;gcn van ontucht veroordeeld tot een boete van 300 euro. De man zei zich niet te herinne ren dat hij 14 november in een pafé in Goes een meisje in haar 'billen had geknepen en een van •'haar borsten had betast. „Ik was straalbezopen", zei hij. Het .slachtoffer had gereageerd met !een klap in zijn gezicht. „U heeft uw handen thuis te hou den. Dit gedrag kan absoluut niet. Het meisje was helemaal 'overstuur", merkte officier van justitie G. van der Burg op. .Hij eiste 500 euro boete. De poli tierechter hield rekening met de ^financiële omstandigheden van '•verdachte. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ideale vestigingsplaats voor be drijven en lustoord voor nieuwe burgers. Als leider heeft hij ech ter wel de steun van alle dage lijkse bestuurders en de drie ge meenteraden in de regio nodig. Lonink is enigszins verbaasd dat zijn Sluise collega J. Sala de Terneuzense bestuurders in zijn nieuwjaarsrede opriep tot meer actie. Terneuzen moet zijn bescheiden heid laten varen en als grootste Zeeuwse gemeente een voortrek kersrol vervullen in de diverse door Euqène Verstraeten AXEL - Woongoed Zeeuws- Vlaanderen vordert gestaag met de grootscheepse opknapbeurt van een kleine 600 zogenaamde Vlako-woningen in Zeeuws- Vlaanderen. De huurwoningen zijn eind ja ren zestig en begin jaren zeven tig gebouwd door de Vlaamse Aannemerskombinatie (vandaar de naam). Ze zijn uitgevoerd met een gedeeltelijk houten voor- en achtergevel, maar in middels voldoen ze niet meer aan de eisen van de tijd. De hui zen krijgen daarom nieuwe ge- (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-330^3 In het verhaal over koninklijke hulde voor brandweerman (PZC, 4 januari) staat een fout. Izaak Haartsen heeft zijn agrarisch bedrijf niet overgenomen van zijn oom, maar van zijn ouders. samenwerkingsverbanden, stel de Sala. Lonink is blij met de steun van de westerbuur, maar is daarnaast verbaasd. Als voor malig burgemeester van Sas van Gent ervoer hij een aantal jaren geleden al dat Terneuzen snel een arrogante houding wordt verweten als de gemeente het initiatief neemt. Ook nu nog schieten wethouders of raadsle den plannen snel af als ze niet uit en te na zijn doorgesproken met alle betrokkenen. De dagelijkse besturen van Ter neuzen, Hulst en Sluis hadden veis in steen en ook het binnen werk wordt gemoderniseerd. Daarbij zijn de woonwensen van de huurders bepalend. De opknapbeurt is begonnen in Westdorpe en inmiddels hebben de Vlako-woningen in Philippi ne, Heikant, Vogelwaarde en Zaamslag al hun face-lift gekre gen. Op dit moment zijn de hui zen in Axel aan de beurt. Daar staan ongeveer 200 Vlako-wo ningen. Doorgelicht „We hebben ons woningbestand doorgelicht en gekeken hoe lang woningen nog mee kunnen en wat er aan moet gebeuren zodat ze er weer 25 jaar tegen kun nen", zegt directeur C. Rein- hout. „Dus hebben we besloten CLINGE - In café De Trouba dour in Clinge wordt zaterdag de derde editie van het Trouba dour Open dartstoernooi ge speeld. Traditiegetrouw houdt de plaat selijke dartsclub dit evenement op de halve finale-dag van het Frimley Green spektakel in En- al afgesproken begin volgende maand bij elkaar te komen. Lo nink zou dat overleg graag ver vroegen om in een 'collegiaal overleg' nieuwe afspraken te ma ken. Als de andere gemeenten leiderschap van Terneuzen ver wachten, loopt Lonink graag voorop. Eigen houtje Hij benadrukt echter dat de drie gemeentebesturen en het water schap Zeeuws-Vlaanderen alle wensen en verlangens op elkaar moeten afstemmen. Het verle- alle Vlako-woningen van een nieuwe voorgevel te voorzien." ,De afgelopen jaren zijn er enke le Vlako-huizen verkocht aan huurders. Die mogen ook mee doen tegen kostprijs. Sommigen gaan op het aanbod in en ande ren niet, zodat er soms tussen al le gerenoveerde huizen een oude •voorgevel blijft staan. Het opknappen van de buiten kant heeft geen gevolgen voor de huur. Bewoners die ook kie zen voor een 'oppluspakket' met verbeteringen voor binnen, beta len wel meer huur. Na Axel komen ook nog Hoek, Kloosterzande, Graauw en Hengstdijk aan de beurt. De laatste renovatiewerken staan gepland in het begin van vol gendjaar. geland. „De liefhebbers zijn dan volledig in de ban van het dar ten", zegt organisator Ingmar Hoefnagels. „Wij kunnen dat merken aan de opkomst. We hangen dertien borden aan de muur, zelfs het toneelpodium wordt benut. De eerste wedstrijden beginnen zaterdag om 13.00 uur. den heeft vaak genoeg bewezen dat men het niet van elkaar pikt als enkele bestuurders zaken op eigen houtje op de rol zetten of aan de rol willen brengen. Lonink: „We moeten goede af spraken maken en concrete voor stellen lanceren die regiobreed worden gedragen. Als dan van Terneuzen of mij persoonlijk wordt verwacht dat die afspra ken en voorstellen regionaal, provinciaal, landelijk en grens overschrijdend worden uitgedra gen, is dat prachtig. Wat mij be treft worden Sala en gelijkden- kenden op hun wenken be diend." De Terneuzense burge meester is niet te beroerd om al vast een voorbeeld te noemen van verstrekkende samenwer- king. „De drie gemeenten moeten hun afdelingen economische zaken samenvoegen. Eén afdeling kan een regionaal economisch én toe ristisch beleid op poten zetten. Gezamenlijk zijn we beter in staat bedrijven naar Zeeuws-Vlaanderen te halen en meer toeristisch-reereatieve voorzieningen te realiseren." door René Hoonhorst TERNEUZEN - Gemeenteraads leden die elkaar constant in de haren zitten; coalitie-afspraken die worden geschonden; college voorstellen die drie keer veran deren en vervolgens nog worden afgeschoten. Bezoekers van raadsvergaderingen en trouwe krantenlezers krijgen af en toe de indruk dat de Terneuzense politici alleen maar vechtend over straat rollen en totaal geen beleid maken. Die indruk wil burgemeester J. Lonink graag wegnemen. Want de Terneuzense gemeentebe stuurders zijn het heel wat va ker met elkaar eens dan ze ook zelf beseffen. Dus dook Lonink in de cijfers van het afgelopen jaar. Van de 149 agendapunten, waarvan negentig procent van het college af komstig is, zijn er 105 unaniem door de raad aan genomen. De meeste van die voorstellen leidden ook tot wei nig kritiek of discussie in de commissievergaderingen. De meeste van de andere 44 voor stellen werden na wat vragen en een enkele discussie ook door een groot deel van de raad on derschreven. Slechts een zeer be perkt aantal voorstellen moet worden teruggenomen en nog maals in commissies worden be sproken, stelde de burgemeester STREEKACTIVITEITEN AXEL - Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal, bridge; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes; Tref punt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Handwerken; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur: KBO gymnastiek; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljar ten, pieren en handwerken; 19.00 en 20.00 uur: Dames gym; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: SWO biljarten, kaarten; 13.30 uur: Koersbal; 19.00 uur: Bridge; 19.30 uur: Rookvrij biljarten; HULST - De Lieve, 10.30 uur: Biblio theek; 11.30 uur: Senior diner; 13.00 uur: Biljarten; Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; Kerklaan 87, 19.00 uur: in zijn nieuwjaarsrede. Lonink had ook uitgezocht dat er vorig jaar 31 moties, 21 amen dementen, 5 initiatiefvoorstel len en één verzoek tot agende ring waren ingediend en één keer was geïnterpelleerd. De Lijst Cees Freeke (voorheen LPF) en de WD maakten hét meest gebruik van de raadsin- strumenten. Niet vreemd omdat dat oppositiepartijen zijn, stelt de burgemeester. Hij vindt plei dooien om sterkere vergaderdis cipline en betere omgangsvor men dan ook een beetje gezocht. De tien Terneuzense partijen kunnen afgewogen oordelen vor men over beleidskwesties ko men in de grootste gemeente van Zeeland. Ze zorgen er ook voor dat de democratische con trole op het dagelijks bestuur goed is geregeld. „De aanwezigheid van tien par tijen geeft natuiuiijk versplinte ring, maar alle visies en moge lijkheden komen wel aan de or de. Het leidt in geen geval tot o'n- bestuurbaarheid, zoals wel eens wordt gesuggereerd. Er zijn wel gemeenten te vinden waar hét er heel wat chaotischer en on vriendelijker aan toe gaat", ver zekerde Lonink. Hij vindt dan ook dat de burgers én de raadsle den van Terneuzen trots kunnen - nee, moeten - zijn op hun ge meente. „En dat moeten ze ook willen uitstralen." Creatieve bijeenkomst; De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 19.30 uur: SWO line dansen; NIEU W-N AMEN - Café St.Cecilia, 19.30 uur: Bingo; De Kauter, 13.30 uur: Koersbal en kaarten; OSSENISSE - Herberg de Snis, 20.00 uur: Country line dance; PAAL - Clubhuis, 14.00 uur: Kaarten jo keren en bieden; SAS VAN GENT - St.Albert, 13.00 uur: Quiltpatchwork, haken, borduren, frivo- lité voor dames, spelmiddag en vrij bil jarten; De Regenboog, 14.00 uur: ANBO kaarten; De Roselaer, 13.30 uur: Hutsel frutsel bijeenkomst; ST.JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek senioren; 10.30 uur: Volksdansen senioren; 13.00 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Koersbal, prijskaarten; 19.30 uur: Country line dance; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 19.00 - 21.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint voor jeugd ouder dan 16 jaar; woensdag 5 januari 2005 Bart Hamelink heeft het initiatief genomen voor een maandelijks café voor jonge mensen met een chronische aandoening of beperking. foto Camile Schelstraete door Frank van Cooten HULST - Zorgsaam Zeeuws-Vlaande ren begint donderdag 17 februari een café voor jongere mensen met een chro nische aandoening of beperking. In de foyer van gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst komen ze in een gezel lige en ongedwongen sfeer met elkaar in contact. Initiatiefnemer is verpleeg kundig consulent Bram Hamelink. Hamelink heeft vanuit zijn functie in tensief contact met onder meer jonge mensen die te kampen hebben met reu ma, multiple sclerose, diabetes of cara. Of jonge mensen die vanwege een dwarslesie in een rolstoel zitten en in de wao zijn beland. „Het blijkt dat veel jonge mensen die vanwege hun chronische ziekte in de wao zijn terechtgekomen, tussen vier muren dreigen te belanden. Ze maken geen leuke dingen meer mee. Bij veel mensen mondt dat uit in een negatieve stemming. Kijk, voor 65-plussers is van alles geregeld op het gebied van activi teiten en onderling contact. Maar voor dertigers, veertigers en vijftigers is er niets op dat gebied. Ze hebben geen zin om bijvoorbeeld aan eën bingo van de KBO mee te doen." Voor jonge mensen met een lichamelij ke beperking is het volgens Hamelink dus vaak moeilijk om sociale contacten voldoende te onderhouden. „De kans is groot dat je problemen krijgt met een zinvolle en prettige invulling van de dag. Het probleem speelt vooral bij de groep mensen die niet meer aan het ar beidsproces kan deelnemen." Samen met patiënten Mamix Weemaes en Gerda Schellekens kwam hij op het idee van het café. „De beheerder van Den Dullaert stond gelijk achter ons idee. Den Dullaert heeft nog plaats in de foyer. Dat is een prima ruimte." Ongedwongen Het is Bram Hamelink opgevallen dat het gevaar van een sociaal isolement on der patiënten in Oost-Zeeuws-Vlaande ren het grootst is. „Het lijkt alsof in West-Zeeuws-Vlaanderen meer sociaal contact is. Daarom beginnen we met het café in Hulst. Bezoekers uit bijvoor beeld Oostburg zijn natuurlijk ook wel kom. Als het idee aanslaat, sluiten we cafés in de Kanaalzone en in West- Zeeuws-Vlaanderen niet uit." De bedoe ling van het café is dat jongere mensen met een chronische beperking of aan doening in een ongedwongen sfeer de sociale contacten kunnen onderhouden. Het café is in eerste instantie een keer per maand geopend. „Als de bezoekers het willen, kunnen we het café vaker openen. Bijvoorbeeld een keer in de veertien dagen." Het café in de foyer van Den Dullaert is donderdag 17 februari voor het eerst ge opend, van 13.30 tot 16.00 uur. De en tree is gratis maar voor de consumpties moet worden betaald. Afhankelijk van de animo wordt een vervolgprogramma opgezet. Het café be gint bij een minimale deelname van tien bezoekers. Belangstellenden kunnen voor informatie en opgave contact opne men met Bram Hamelink via telefoon nummer 0115-674500. Mailen kan naar bramh@zzv.nl. TERNEUZEN - Acht keer was de 19-jarige jongeman uit Philippine zonder kaartje in de trein aangetroffen. Kan tonrechter A. Melens rekende hem dat zwaar aan. Hij leg de hem 30 uur werkstraf en een voorwaardelijke boete van 375 euro op.„Ik heb niet in al die treinen gezeten", verklaarde de verdachte. Toen officier van justitie A. Flik- weert hem vroeg hoe het dan kwam dat de Nederlandse Spoorwegen aan het nummer van zijn identiteitskaart kwam, had hij geen verweer. De rechter vond het vreemd dat de verdachte er blijkbaar een sport van maakte om zwart te rijden. „U was trou wens beroepsmilitair toen dat gebeurde. Dat zien we niet zo heel vaak, een militair die zwart rijdt. En u betaalt uw boetes niet." Die opmerking schoot bij de Philippinenaar in het verkeerde keelgat. „Het slaat nergens op dat ik zwart rijd. En m'n boetes heb ik netjes betaald." De verdachte zit nu zonder werk. Flikweert achtte het be wezen dat de jongeman acht keer in de trein heeft gezeten zonder kaartje, maar hield er in de eis rekening met de si tuatie van de jongen. De rechter vonniste conform. HULST - In de Oude Polderstraat in Hulst wordt vrijddg begonnen met rioleringswerkzaamheden. Gewerkt wordt in het gedeelte van de straat tussen de Jacob Catslaan en Janseniuslaan. Tijdens de werkzaamheden wordt het be treffende deel van de Oude Polderstraat voor het verkeer afgesloten. De klus duurt naar verwachting twee weken. TERNEUZEN - Hij had wel te hard gereden, maar niet zo hard als de politie beweert, verklaarde een 34-jarige man uit Schoondijke gisteren op het kantongerecht in Terneu zen. De man had zo zijn twijfels over de waarneming van de politie. Die had in november 2003 geconstateerd dat P. met 120 kilometer per uur over rijksweg N58 was gere den, waar 80 kilometer per uur toegestaan is. Bovendien was hij door de bebouwde kom van Schoondijke met 90 kilometer per uur gereden en had geslingerd. De verdach te betwistte alle feiten. Officier van justitie A. Flikweert. achtte bewezen dat de man veel te hard had gereden en eiste een geldboete van 500 euro en een voorwaardelijke rijontzegging van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Volgens advocaat R. Maat kan de oude auto van de verdachte niet eens zo hard rijden als de politie be weert. Bovendien was de man volgens hem geestelijk niet in goede doen en kan hij de geëiste boete niet betalen. Vol gens kantonrechter A. Melens was het duidelijk dat de verdachte onverantwoord had gereden. „Maar ik hou er wel rekening mee dat u op de avond dat u zo hard reed een probleem had. Ik veroordeel u tot een voorwaardelij ke rijontzegging van vijf maanden met een proeftijd van twee jaar." MIDDELBURG - Een vrouw heeft gisteren bij een bushal te in Middelburg een tas van een 84-jarige vrouw gesto len. De Middelburgse stond rond half twee bij de halte in de Oosterscheldestraat te wachten en had haar tas op het bankje gezet. Toen zij even niet oplette, werd die gesto len. In de tas zaten sleutels, persoonlijke papieren en en kele honderden euro's. HOEK - Op de kruising Binnen dij k/Goesseweg bij Hoek zijn gister middag vier mensen uit Eeklo lichtgewond geraakt. Een 46-jarige automobilist uit Eeklo reed met zijn auto in de sloot. De man reed over de Binnendijk, komende uit de richting van de N252. Hij ver loor de controle over zijn voertuig, raakte van de weg en kwam tot stilstand in de greppel. De bestuurder en twee inzittenden, van 20 en 25 jaar werden met schaafwonden naar het ziekenhuis in Terneu zen overgebracht. Een vierde inzittende, een 34-jarige man, liep een schram op in het gezicht. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37