DE JANTJES 7 8X9 JAN! Zorgen over brullende fakkels 3B3B9 Gemeente maakt zelf plan van aanpak voor veiligheid Hoekse jongeren terroriseren gezin Sasse verdachte van bedreiging Van Gogh voor de rechtbank Hennepkwekerij ontmanteld CDA: Sluiten wegen voor veiligheid Boete voor dronken joyrider MIDDELBURG 1 zeeuwse almanak Binnen Giro 555 Storing twee naftakrakers kost Dow Benelux miljoenen Boete voor dragen knuppel editie Zeeuws-Vlaanderen HOOFDPLAAT - De politie heeft gisterochtend rond kwart voor twaalf een hennepkwekerij ontmanteld. De 22 planten werden aangetroffen in een schuur bij een wo ning in de Past. V.d. Muyssenbergstraat in Hoofdplaat. Al le planten en de apparatuur werden in beslag genomen. fiedaetie: 0113-315649 i' vvww.pzc.nl EknaFredactie@pzc.nl .Postbus 31, 4460 AA Goes [Advertentie-exploitatie: vjoord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; [Nationaal: 020-4562500. woensdag 5 januari 2005 OOSTBURG - Tijdens de wegwerkzaamheden aan de N58 tussen Oostburg en Sluis moeten de polderwegen 's morgens tussen zeven en acht uur afgesloten worden voor autoverkeer. Dit pleidooi houdt de CDA-fractie in een brief aan de gemeenteraad van Sluis, het waterschap Zeeuws-Vlaanderen en Rijkswaterstaat. De afsluiting voor autoverkeer is volgens het CDA nood zakelijk in verband met de veiligheid van leerlingen van het Zwincollege. Die zijn door de wegwerkzaamheden ge dwongen om over de onverlichte polderwégen te fietsen. Plet CDA vreest dat het autoverkeer tijdens de wegwerk zaamheden aan de N58 de polderwegen als sluiproute gaat gebruiken. Ook al omdat voor de duur van de werk zaamheden een maximum snelheid van vijftig kilometer geldt. De afsluiting voor autoverkeer tussen zeven en acht uur 's morgens mag wat het CDA betreft worden opgeheven zo dra het 's ochtends vanaf zeven uur Weer licht is. De werk zaamheden aan de N58 hebben betrekking op de aanleg van een parallelweg. Het werk gaat naar verwachting maanden duren. jaar. Ikzelf, mijn man en mijn kinderen hebben geen minuut rust. Allerlei maatregelen heb ben tot nu toe niks opgeleverd. Het lijkt zelfs nog erger te wor den", aldus Szabo. Een groep van soms meer dan tien jongeren in de leeftijd van zo'n 15 tot 25 jaar houdt zich re gelmatig op bij de woning van Szabo aan de Noordstraat. Het huis ligt aan de doorgang naar het dorpshuis en .de molen. De treiterijen escaleerden volgens haar nadat zij de jongeren aan sprak op hun gedrag en het in een later stadium ook voor el kaar kreeg dat de overlastver oorzakers zich niet meer in de vensterbank van haar woning mochten ophouden. Szabo: „Blijkbaar duurt de el lende al veel langer. Ik heb mij laten vertellen dat de vorige be woner zelfs is weggepest. Ook andere mensen hebben er last van, maar niemand durft er iets van te zeggen." De politie, de plaatselijke dorps raad en de gemeente Terneuzen zijn op de hoogte van de proble matiek. Volgens het Hoekse raadslid Giel van Boom, tevens lid van de doipsraad, halen maatrege len als extra surveillances door de politie weinig tot niks uit. Hij had hierop aandrongen via de gemeente. „Het strenger handhaven verwa tert na verloop van tijd. Vaak zijn de vogels ook gevlogen voordat de politie arriveert. Daarom heb ik in een later sta dium aangedrongen op surveil lances per mountainbike. Daar naast is 's avonds het langer ver lichten van de molen een moge lijkheid. Dat leidt misschien tot meer sociale controle ter plaat se", aldus Van Boom. De politie bevestigt dat Szabo regelmatig meldingen van over last heeft gedaan. De laatste keer was op 1 januari, nadat vuurwerk tegen de schutting werd gegooid. Toen is toegezegd dat een lid van het wijkteam van de politie in Hoek langs komt voor een gesprek. Politievoorliehtster E. Boot: „Dan wordt meteen bekeken welke maatregelen genomen kunnen worden." HOEK - Bedreigingen in woord .["en gebaar, vernielingen aan de woning en de auto, vervuiling lege (bier)blikjes en glas, deen ingegooide ruit en lawaai. 'Zowel overdag als 's nachts. jDe overlast van een groep jonge- I jen in Hoek loopt volgens Esme ralda Szabo de spuigaten uit. Er J inoet volgens haar dan ook zo snel mogelijk een einde aan ko men. HHet duurt nu al langer dan drie MIDDELBURG - Een 33-jarige inwoner van Breskens moest zich gisteren in Middelburg verantwoorden voor het rijden onder invloed en zonder rijbewijs. Politierech ter I. Woltring legde de Bressiaander 108 uur werkstraf en een rijverbod van zeven maanden op. De man werd op 1 juli bij een controle in Vlissingen door de politie aange houden. Hij bleek ruim driemaal de toegestane hoeveel heid alcohol te hebben gedronken. Hij verklaarde de auto sleutels van zijn vriend te hebben weggenomen. De ver dachte is recentelijk nog een aantal malen veroordeeld voor het rijden zonder rijbewijs. „Ik heb nog nooit een rij bewijs gehad, maar ik kan rijden", zei de verdachte. Officier van justitie, G. van der Burg, vond vier weken ge vangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, 940 euro boete en zeven maanden rijontzegging passend. De politie rechter hield rekening met de financiële situatie van de verdachte en zette de gevangenisstraf en de boetes om in een werkstraf. (Advertentie) o STADSSCHOUWBURG 5 c tel: 0900-3300033 www.theaterverkoopzeeland.nl Jaarlijks vergt het een com plexe logistieke onderneming voor het Bevelandse gezin om rond de feestdagen de vele boodschappen op tijd in huis te hebben. Vader bood daarom de afgelo pen keer al in een vroeg sta dium aan de drankvoorraad op peil te brengen. „Want bin nen is binnen", voegde hij er monter aan toe. „Ja", klonk het elders in de kamer, uit de mond van een driejarige wijsneus. „En bui ten is buiten. Advertentie vogrlottofs: .straat nuffliper. Uppslcot telofoon: ipfljaitj ■fbjtt op yaw.'.pk. nl/abonnerenbel gkiis 0800-0231231 ol sluui rie/e bon naar; PZC, afdeling \ëieis$e'me 'Annwordnummer 71'J, MBO WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19.95). per kwartaal met automatische incasso 58,00). D pet jaar met automatische incasso 222.50). het alfabet van Zeeland door Emile Calon MIDDELBURG - De zeventien jarige Sasse jongeman, verdacht van bedreiging via het internet van Theo van Gogh en de Ka merleden Hirsi Ali en Wilders, verschijnt morgen voor de Mid delburgse rechtbank. Lang zal hij daar niet zijn, omdat de offi cier van justitie direct om schor sing zal vragen voor nog wat na der onderzoek. waarschijnlijk moet de jonge man 31 januari opnieuw voor de imeervoudige strafkamer van de rechtbank verschijnen voor de I daadwerkelijke behandeling 'van zijn zaak. [Publiek en pers mogen daar geen getuige van zijn omdat de [jongeman minderjarig is en zijn zaak, zowel morgen als later, échter gesloten deuren wordt be handeld. Beschermen [Volgens de wet moet de persoon lijke levenssfeer van een minder- 'jarige beschermd worden. Al leen in zeer bijzondere gevallen wordt een strafzaak tegen een Minderjarige in het openbaar be handeld. Advertentie Woensdag 12 januari 2005 Cruise informatieavond Hotel Serwir in Sint-Niklaas (Koningin Astridlaan 57) Aanvang om 18u45 Deelname: 10 Euro per pers. - Inschrijving is verplicht - Met medewerking van:- Cunard, Crystal Cruises, Seabourn, Royal Caribbean, SeaDream, Celebrity Cruises, Princess Cruises en Oceania Cruises De wereld onder één dak Reizen De Cauwer Nv Urate Markt 72 - 9100 St-Niklaas 00323780 76 00 www.reizendecauwer.be Advertentie NEDERLANDSE RODE KRUIS, NOVIB, STICHTING SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Den Haag j MENSEN IN NOOD/CORDAiD, j. doorRené Hoonhorst .TERNEUZEN - Dow Benelux ,f heeft de problemen met twee J naftakrakers gisteren nog niet kunnen oplossen. Behalve de 'j LHC2 moest ook de LHC1 slui- j ten. Dow hoopt beide fabrieken tegen of in dit weekeinde weer op te kunnen starten. |DeLHC2-fabriek viel maandag savond eerst uit door een storing iin de koelinstallatie. Door de Iproductie van de LHC1 op tijd los te koppelen, hoopte het ,Dow-personeel de productie van die fabriek op gang te kun- ,;nen houden. Dat lukte echter niet, zodat gis alleen de derde nafta- kraker, LHC3, in productie bleef. De. gassen en reststoffen uit de twee stilgelegde krakers worden verbrand door ze af te fakkelen. Hoewel de bevolking ;in de wijde omtrek van het Dow-eomplex redelijk vér- trouwd is met het op gecontro leerde wijze opstoken van in kra- kers aanwezige stoffen, ging het affakkelen tussen maandaga vond en dinsdagmiddag met zo veel licht- en geluidseffecten ge paard, dat een aantal mensen be zorgd informeerde naar eventue le veiligheidsrisico's of effecten voor de volksgezondheid. Het provinciale meldpunt mi lieuklachten, de gemeente Ter- neuzen en Dow Benelux zelf kre gen enkele tientallen telefoon tjes. Reacties Dow-woordvoerder E. van Oos ten, die zelf verscheidene bellers gerust stelde, schrok een beetje van de reacties. Hij kan zich voorstellen dat mensen in dorpen als Zaamslag en Baarland bezorgd waren, om dat ze niet alleen de tientallen meters hoge fakkelvlammen za gen, maar ook een brullend ge luid hoorden. Maar Van Oosten verzekert dat de veiligheid van medewerkers of (verre) omwo nenden geen moment in gevaar is geweest. Hij voegt eraan toe dat de schade voor het milieu door gecontroleerd affakkelen ook zoveel mogelijk wordt be perkt. Een woordvoerder van de pro vinciale afdeling milieuhandha ving en metingen bevestigt de le zing van Van Oosten. „Affakke len is een noodzakelijk kwaad na een storing in het productie proces. Het is de veiligste en schoonste manier om brandba re, explosieve stoffen kwijt te ra ken. Door gedoseerd stoom toe te voegen, kan roetvorming zo veel mogelijk worden verme den." Dow heeft de storingen volgens de regels gemeld. De provincie onderzoekt aan het eind van de week of de techni sche storing, die door het che miebedrijf zelf ook wordt onder zocht, Dow is te verwijten. Als de twee krakers dit weekein de weer in bedrijf kunnen worden genomen, kost de ge dwongen stop Dow Benelux waarschijnlijk zo'n tien miljoen euro. Van Oosten: „We kunnen als bedrijf met een miljardenom zet tegen een stootje, maar ook voor ons is dit een gevoelig en vervelend stootje. We doen er dus ook alles aan om de repara ties zo snel mogelijk uit te voe ren. Hopelijk kunnen we dan vrijdag of zaterdag weer met het opstarten van de twee kra kers beginnen." Bij het opstarten van de ethy- leenproductie zal, zoals gebrui kelijk, opnieuw enige overlast voor de directe omgeving optre den. De fakkels en de geluidsoverlast zullen volgens verwachting ech ter tot 'normale' proporties zijn teruggebracht. De gassen en reststoffen verdwijnen tijdens het affakkelen van de twee stilgelegde naftakrakers van Dow. foto Camile Schelstraete TERNEUZEN - Het in bezit hebben van een honkbalknup pel kwam een 19-jarige Terneu- zenaar gisteren in Terneuzen op een boete van 78 euro te staan en hij is zijn knuppel kwijt. In november werd de jongeman om vijf uur 's ochtends in de Zuidlandstraat in Terneuzen door de politie met de honkbal knuppel aangetroffen. „Ik had ruzie gehad, was bij mijn vader de knuppel gaan halen en wilde wraak nemen. Dat is toch ge woon", aldus de Terneuzenaar. Officier van justitie A. Flik- weert eiste een boete van 78 eu ro en verbeurdverklaring van de knuppel. „Het dragen van een honkbal knuppel op straat kan niet door de beugel. Zo'n knuppel hoort op het sportveld." Melens was het hiermee eens en vonniste conform. Dat was twee jaar geleden het geval toen een een aantal Goese jongeren voor de rechtbank verschenen wegens brandstich ting. Tijdens de jaarwisseling hadden ze twee basisscholen en het wijk- gebouw in de Goese Polder in brand gestoken. Die brand had volgens de kin derrechter voor zoveel maat schappelijke onrust gezorgd dat. ze besloot tot behandeling in openbaarheid. Die redenering wordt deze maal niet ge- volgd.Volgens persrechter G. Nomes zijn het twee onvergelijk bare zaken. Bedreiging De Sasse jongeman werd maan dag 27 september, samen met een twee jaar jongere vriend, aangehouden wegens bedrei ging via het internet. Na enkele dagen werd die vijf tienjarige vrijgelaten. De zeven tienjarige zit nog steeds vast. Het Openbaar Ministerie doet geen inhoudelijke mededelingen over hem. Uit een brief van de minsters Remkes (Binnenlandse Zaken) en Donner (Justitie) is echter wel het een en ander bekend ge worden over de zaken waarvan hij wordt verdacht. Die bewindslieden schreven de brief in de dagen na de moord op Theo van Gogh om zo de Ka mer inzicht te geven in de be dreigingen aan het adres van de filmer en anderen. In de gaten Daaruit blijkt dat de Zeeuwse politie hem in de gaten hield op verzoek van het Landelijk Par ket na bedreigingen via het in ternet. Hij riep op de vijanden van de is lam te doden en noemde daarbij de namen van Van Gogh, Hirsi Ali en Wilders. Ook trof de politie bij hem kunstmest aan. Kunstmest is niet altijd een onschuldig mid del: met de juiste toevoegingen en apparatuur is het te gebrui ken als bom. Wat hem daadwerkelijk ten laste wordt gelegd maakt het Openbaar Ministerie pas be kend op de dag dat de recht bank in Middelburg de zaak te gen de Sassenaar daadwerkelijk behandelt. te zelf een plan van aanpak maakt. De destijds verzamelde gegevens kunnen volgens het col lege nog gebruikt worden. Daar naast worden gegevens aangele verd door organisaties, instellin gen of gemeentelijke afdelingen. Naast feitelijke gegevens willen B en W ook meer subjectieve in formatie verzamelen door mid del van een telefonische enquê te. Die moet een weergave vor men van de werkelijke beleving van de veiligheid van de inwo ners. De leefbaarheids- en veiligheidsenquête wordt om de drie jaar herhaald, zodat tenden sen zichtbaar worden. 'Integraal veiligheidsbeleid' is een veelomvattend begrip. In het raadsprogramma worden concrete onderwerpen genoemd zoals het tegengaan van crimina liteit, preventie, bestrijding en vermindering van geweld, jeugd en veiligheid, toezicht en hand having, huiselijk geweld, ver voer van gevaarlijk stoffen en de risico's die de aanwezigheid van de industrie met zich mee brengt. Met het integraal veiligheidsbe leid heeft het gemeentebestuur een middel in handen om in vloed uit te oefenen op de priori teiten die worden gesteld en keu zes die worden gemaakt met be trekking tot veiligheid. Allereerst moet er een kadernoti tie komen, waarin wordt inge gaan op de bestaande situatie op het gebied van veiligheid, de gewenste situatie, de prioritei ten en doelstellingen en tot slot de uitwerking van verschillende deelprojecten. De gemeenteraad wordt ge vraagd deze maand het plan van aanpak vast te stellen, waarna de kadernotitie vermoedelijk in september kan worden vastge steld. In 2003 was voor het op stellen van een veiligheidsbeleid al ruim 60.500 euro gereser veerd,. Daarvan is 20.820 euro besteed aan de eerste inventari satie door het externe adviesbu reau. Nu de gemeente de kadernotitie zelf maakt, brengt dat geen extra kosten mee. Wel is geld no dig voor de telefonische enquête en wordt een bedrag achter de hand gehouden voor het inciden teel inhuren van deskundigheid van buitenaf. Het integraal veiligheidsbeleid wordt donderdag 13 januari be sproken in de commissie be stuur en middelen. Die verga dert dan om 19.30 uur in het Ter- neuzense stadhuis. Een eerdere poging daartoe strandde in 2003 omdat het inge huurde externe bureau failliet ging- Dit keer stellen burgemeester en wethouders voor dat de gemeen- door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen gaat opnieuw probe ren een integraal veiligheidsbe leid van de grond te krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35