Roken in zorgcentra aan banden PZC Hans Koert houdt Duriumplaat in ere Indoor-ijsbaan Goes eenmalig evenement Middelburg blijft eigenaar concert en gehoorzaal Niet alle directies volgen rookverbod minister Hoogervorst Braadworst duur betaald Bescherming privévermogen van politici Zestig uur werkstraf voor rooftocht woensdag 5 januari 2005 sL van onze regioredactie ZIERIKZEE - De zorgcentra in Zeeland hebben in het algemeen geen probleem met een strenger toezicht op het rookverbod. Woordvoerders van verschillen de instellingen geven aan het ge- döogjaar 2004 te hebben ge bruikt voor maatregelen die per soneel een rookvrije werkplek moeten garanderen. Waar mogelijk blijft roken op de kamers toegestaan. In de re creatiezalen en andere gemeen schappelijke ruimten is het voor taan in de meeste gevallen ge daan met de tabakswolk. Bewo ners en personeel kunnen te recht in aparte rookvertrekken. Vanaf deze week wordt weer streng gecontroleerd op nale ving van de Tabakswet uit 2003. De landelijke regeling geeft iede re werknemer het recht op een rookvrije werkplek. Bewoners van (onder meer) verpleeg- en verzorgingshuizen kunnen daar door niet langer vrijuit een siga ret opsteken. Het afgelopen jaar kregen instel lingen extra de tijd om bouw kundige aanpassingen te doen en werden roken door de inspec tie gedoogd. Minister Hooger vorst (Volksgezondheid) vindt het nu welletjes, heeft hij de Tweede Kamer laten weten. Een Kamermeerderheid van CDA, PvdA, SP en GroenLinks is voor verlenging van het gedoogjaar. Verpleeghuis De Stelle in Oost burg is één van de weinige Zeeuwse instellingen die zich vooralsnog van de minister wei nig aantrekt. Zolang de Tweede Kamer zich nog niet heeft uitge sproken over het verbod, han teert De Stelle een gedoogbe leid. „Bij ons wonen alleen men sen met een verpleegindicatie. Mensen die vaak door ziektes een heleboel ellende hebben meegemaakt. Moet je hen dan dé voor hun korte, maar pretti- ge-momenten in het leven verbie den?", vraagt directeur verpleeg huiszorg J. Sanders zich af. „Op de kamer mogen ze overigens uit veiligheidsoverwegingen niet roken. Wij hebben in de re creatiezaal twee tafeltjes staan, waaraan roken is toegestaan." In woonzorgcentrum Antonius in Kloosterzande mag wel op de kamer worden gerookt. „Je merkt dat de rokers elkaar op zoeken. Vorig jaar waren we nog soepel, maar nu hanteren we regels heel strikt. Dat is jam mer, want, op deze manier raken een aantal bewoners wellicht steeds meer in een isolement. De gang naar de recreatiezaal voor een kopje koffie wordt de rokers nu min of meer afgenomen", zegt directiesecretaresse C. de Putter. Zorgkoepel Allévo, actief op Schouwen-Duiveland en de Bevelanden, heeft geen moeite met het strikte beleid, aldus communicatiemedewerkster A. van der Heide. Het afgelopen jaar hebben ze in de vijf verzor- gings- en verpleeghuizen rook vrije ruimten gemaakt. Overal mag op de kamers worden ge rookt, met uitzondering van het Zierikzeese verpleeghuis Corne lia. Roken op de tweepersoons kamers daar is taboe om onder linge overlast te voorkomen, maar tevens in verband met 'ont ploffingsgevaar' van de aanwezi ge zuurstoftanks, aldus Van dei- Heide. Voor bewoners van de gesloten psycho-geriatrische afdeling .wordt nog een aparte ruimte ge bouwd. Het wachten is op een bouwvergunning van de gemeen te. Container Personeel van 't Opper in Brui- nisse moét tijdelijk genoegen ne men met een container, in af wachting van het speciale tuin huisje dat bij het nieuw te bou wen (in volle gang) zorgcentrum moet verrijzen. Ook op Walcheren hebben bewo ners van verzorgingshuizen wei nig last van het rookverbod. Stichting Werkt voor Ouderen (SWO) is inmiddels een paar keer door de Keuringsdienst van Waren bezocht, maar vol gens directeur J. de Graaf had die geen opmerkingen. De Stich ting Protestantse Ouderenzorg Walcheren (SPOW)heeft bewo ners gevraagd op hun kamers niet te roken in het bijzijn van medewerkers. Want ook die om geving geldt immers als een werkplek. Levert dat problemen op, dan wordt een collega inge- zet die minder last heeft van rook, aldus D. Stap. Directeur R. Oostdijk van zorg centrum Cleijenborch uit Co- lijnsplaat noemt het een belache lijke situatie. In' het zorgcen trum wisten bezoekers, bewo ners en personeel elkaar rond koffietijd altijd te vinden op het centrale plein. Dat is voorbij nu een deel van het personeel in het 'rookhok' zit. Oostdijk is van plan om de komende tijd zijn collega's van andere zorgcentra te mobilise ren om de wettelijke regels te rug te draaien. Een aantal tehuizen heeft een speciale rookruimte voor bewoners en personeel ingericht. foto Dirk-Jan Gjeltema door Joeri Wisse GOES - De overdekte ijsbaan in Goes zal zeer waarschijnlijk een eenmalige aangelegenheid blij ven. De aanleg en exploitatie van de baan in de kerstvakantie is voor Sportpunt Zeeland te duur. Dat komt omdat te weinig geld schieters bereid zijn gevonden om het evenement te steunen. Bovendien kwamen minder men sen dan verwacht als betalend toeschouwer naar de sporthal. Aanvankelijk had directeur D. van de Velde op veertigduizend bezoekers gerekend, waarvan twaalfduizend mensen zouden schaatsen. Hij verwachtte dat de overige betalende bezoekers gebruik zouden maken van het paviljoen bij de ijsbaan, wat veel geld op zou leveren. Van de Velde zoekt de oorzaak van het lage bezoekersaantal in het paviljoen in het feit dat het een indoor-evenement is. „Als er buiten wordt geschaatst ko men mensen eerder op een ijs baan af. Meestal zijn er dan ook horecagelegenheden en winkels in de buurt." Vanaf de opening op 20 decem ber tot aan oudjaarsdag heeft het Sportpunt al zevenduizend bezoekers mogen verwelkomen bij de schaatsbaan. Daarvan hebben 6300 mensen de ijzers ondergebonden. Van de Velde noemt het in spor tief opzicht een groot succes. „Het schaatsen loopt echt bui tengewoon goed." De schaats baan is nog open tot 15 januari, daarom heeft Van de Velde de verwachtingen over de hele pe riode bijgesteld tot vijftiendui zend schaatsers. De directeur van de sporthal is teleurgesteld in het uitblijven van bijdragen van gemeenten en de provincie. „In andere steden hebben gemeenten wel wat over voor een overdekte schaats baan. De gemeente Delft verstrekt 25.000 euro subsidie. Leiden heeft zelfs veertigduizend euro over voor een ijsbaan in de ge meente. Van de gemeente Goes en andere Zeeuwse gemeenten heb ik tot op heden nog niets vernomen." Ook van de provin cie Zeeland had Van de Veld meer verwacht. De provine» wees zijn subsidieaanvraag a omdat de schaatsbaan in Goe 'een te plaatselijk gebeuren' is „En dat terwijl de provincii meer attracties in Zeeland wi en zelf de haalbaarheid van eei overdekte ijsbaan heeft onder zocht," Voor een permanente overdekt ijsbaan in de provincie ziet Vai de Velde geen markt. „In Zee land hebben we geen schaatscul tuur. Hier komen ook geen pro fessionele schaatsers vandaar die aan de top staan. Daarvooj moet je boven de grote riviere: zijn. Bovendien is Zeeland t( dun bevolkt voor een permanen. te ijsbaan." De directeur van Sportpunt Zee land ziet wel brood in een over dekte ijsbaan in de zomer. Mei één miljoen toeristen moet deze voldoende publiek kunnen trek ken om rendabel te zijn. De georganiseerde activiteiten voor onder meer peuters, kinde- ren en ijshockeyers slaan goe: aan. Het trimschaatsen van 7.0| tot 9.00 uur bleek geen succes Daarentegen was er wel vet vraag naar speciaal gereserveer de uren voor schoonrijders Daarop is besloten om eet groep van dertig schoonschaai- sers enkele uurtjes in de och tend te gunnen om zonder hin der hun kunsten uit te voeren. I MIDDELBURG - Voor de die- stal van een worst is gisteren n Middelburg een 49-jarige mat uit Moskou door de politierech ter veroordeeld tot 185 euro boe-j te. De Rus nam op 1 novembq bij een supermarkt in Hulst eet! Catalaanse braadworst uit d( schappen en at deze op. DatzaJ een medewerker van de super markt. Gisteren ontkende de verdacht»! de diefstal, nadat hij eerder aat| personeel van de supermark; had aangegeven de prijs van dt worst te willen betalen. door Luc Opgei door Ab van der Sluis VLISSINGEN - B en W van Vlis- singen willen voorkomen dat raadsleden, de vier wethouders of de burgemeester als privéper- soon failliet verklaard kunnen worden. Daarvoor is het nodig dat er een vrijwaringsregeling komt. De burgemeester, een wethou der of een raadslid nemen na mens de gemeente deel in diver se verenigingen en/of stichtin gen. Voorbeelden in Vlissingen zijn onder meer de Zeeuwse Stich ting voor Gehandicaptenbeleid, de Stichting Ambulancevervoer boven de Westerschelde en de Stichting Zeeuwse Ombuds man. De benoeming komt tot stand door middel van een raads- of collegebesluit. Deelname in een vereniging of een stichting is niet zonder risi co.1 Bestuurders kunnen hoofde lijk en persoonlijk aansprake lijk gesteld worden. In het erg ste geval leidt dat tot verlies van privé-vermogen. Rechter Mensen stappen veel vaker dan vroeger naar de rechter om be stuurders persoonlijk aansprake lijk te stellen, schrijft het colle ge in een voorstel aan de ge meenteraad. Als voorbeeld noe men B en W de gebeurtenissen inVolendam (cafébrand tijdens de' jaarwisseling) en Enschede (vuurwerkramp) Het college heeft inmiddels be sloten een zogeheten 'bestuur dersaansprakelijkheids verzeke ring' af te sluiten. Zo'n polis kan het risico dat een raadslid, een wethouder of de burgemees ter loopt voor een groot deel on dervangen. Voor het restrisico zou de gemeente Vlissingen zich garant moeten stellen. Een be stuurder kan dan niet meer per soonlijke schade lijden. Consequenties B en W wijzen er in het voorstel op dat de vrijwaring geheel los staat van de politieke verant woording en van een eventuele strafrechterlijke procedure. De gemeenteraad verbindt poli tieke consequenties aan de onzorgvuldigheid die heeft ge leid tot de aansprakelijkheid. Strafvervolging is een zaak van justitie en niet van een gemeen te. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Concert en gehoorzaal in Middelburg blijft in handen van de gemeen te. Verkoop van de zaal is defini tief van de baan. Een stichting gaat de concertzaal exploiteren. In september van dit jaar gaat de zaal dicht voor een verbou wing. Dat zijn de conclusies van een rapportage die het college van B en W binnenkort naar de ge meenteraad stuurt. De raad had in juni het college de opdracht gegeven om een plan te maken om de zaal voor Middelburg te behouden. Dat is gelukt, zelfs voor minder geld dan de gemeen- teraad beschikbaar had gesteld. De verbouwing en de exploita tie kosten jaarlijks bijna 110.000 euro extra. Het plan om in de concertzaal een opna mestudio voor klassieke muziek te beginnen, is buiten de rappor tage gehouden. „Bewust", zegt E. van Reijmersdal van de ge meente. „Wij hebben een subsi dierelatie met de vaste gebrui kers van de zaal. Als die ruimte kunnen vinden voor dit initia tief, dan is dat alleen maar goed. Het past uitstekend in het nieuwe concept." Een onafhankelijke stichting moet de zaal gaan exploiteren. Het is de verwachting dat het aantal concerten flink zal toene men, voorlopig tot ongeveer 55 per jaar. De vaste gebruikers, het Zeeuws Orkest, de Stichting Kamermuziek Zeeland, het Mid delburgs Muziekkorps en de Oratoriumvereniging, hebben een plan gemaakt waarin wordt beschi-even op welke manier het muziekaanbod kan worden ver breed. Het aantal professionele concerten moet de komende ja ren toenemen. Verbouwing De concertzaal is nog tot eind juni in beheer bij de Stichting Stadsschouwburg en Concertza len Middelburg (SSCM). Daar na gaat de zaal voor een jaar dicht voor een verbouwing. Als die klaar is, zit de ingang aan de andere kant van het pand, in de Verwerijstraat. De ingang aan de Singelstraat verdwijnt, net als de garderobe, de huidige foyer en de kleine zaal, die wordt gesloopt. De entree kon straks uit op de nieuwe foya aan de rechterkant van he: pand in de Verwerijstraaft Dt foyer loopt naar achteren doo: langs de zaal. Het pand aan Singelstraat, waar nu de ingaft zit, wordt verkocht. Na een onderzoek in het najaa: van 2003 is de discussie overdt toekomst van de concertzas! aangezwengeld. Duidelijk were dat een verbouwing noodzake lijk was om de concertfunctii van de zaal te behouden. Het ge bouw voldoet niet meer aan de arbo- en milieueisen. Het colle ge van B en W heeft vanwege! geldgebrek voorgesteld de zaa! te verkopen. Er is zelfs even on derhandeld met de gereformeer- de kerk vrijgemaakt. De gemeen teraad zag niets in verkoop vooral omdat de kerk aangaf in vloed te willen uitoefenen op d( programmering. De gemeenteraad beslist in fe bruari over het voorstel van hé college. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter I. Wol tring heeft gisteren een 32-jari ge man uit Goes voor winkeldief stallen veroordeeld tot zesli; uur werkstraf plus drie maanL den voorwaardelijke gevangenis- - straf. De man liep 1 november vorig jaar bij een politiecontrole te gen de lamp. In zijn auto we den twee jassen en een pas truien gevonden, die in oktobe gestolen bleken te zijn uit ee kledingzaak in Goes. Toen zij.' woning wei-d doorzocht, trof di politie nog eens tien dure lere jassen en een geprepareerde Is aan. De Goesenaar werd ook een ging tot diefstal verweten. Zo zou hij dvd's en jassen gepro beerd hebben te stelen. De ver dachte was al eerder voor win keldiefstallen veroordeeld. officier sprak van een professio- nele rooftocht en eiste dri; maanden gevangenissti-af. HEINKENSZAND - Er ging tien jaar intensief speurwerk aan vooraf, maar de inspannin gen van discograaf en platen- verzamelaar Hans Koert (53) uit Heinkenszand hebben ge loond: mede dankzij hem wordt de komende jaren een unieke serie historiscïie Ameri kaanse plaatopnamen uit de ja ren 1930-32 heruitgegeven op cd. De eerste 'dubbelaar' is on langs verschenen. Het gaat om de zogeheten 'Hit of the Week'-opnamen: jazzy dansmuziek die begin jaren der tig wekelijks in grote hoeveel heden bij krantenkiosken in Amerika werd verkocht. De muziek was geperst op een bij zondere 78-toeren grammo foonplaat die maar één bespeel- bare kant had en slechts één nummer bevatte. De plaat was gemaakt van karton en daar door zeer buigzaam. Eén zijde was voorzien van een laagje du- rium, tevens de naam van het label dat de muziek uitbracht. Durium wilde, inspelend op de opmars van de radio, elke week een nieuwe 'hit' op de markt brengen zoals die in musicals en films waren te horen. De productie van een plaat, van het zoeken van muzikanten tot aan het persen, nam meestal maar een klein weekje in be slag. Hoewel Durium slechts een paar jaar bestond, bracht het label in zijn korte bestaan toch tweehonderd 'Hit of the Weeks' uit. In de loop der jaren raakten de platen echter goed deels in de vergetelheid. Koerd, in het dagelijks leven leerkracht/ict'er op een Middel- burgse basisschool en al jazz liefhebber sinds zijn vijftiende, kocht bijna dertig jaar geleden 'uit nieuwsgierigheid' zijn eer ste 'Hit of the Week'. „De vage omschrijvingen ti-okken me aan. Er stond bijvoorbeeld wel 'Hit of the week Orchestra' op, maar wie waren dat? Ik kon er nergens iets over terug'vinden." Tijdens zijn onderzoek, vele ja ren later, kwam Koert erachter dat het om gerèhommeerde jaz zmusici zoals onder ander-en Duke Ellington, Red Nichols en Ben Pollack ging, die onder pseudoniem speelden. Voor hen waren de 'Hit of the week-opnamen' een welkome manier om brood op de plank Hans Koert met een Durium 78-toeren grammofoonplaat. te krijgen. Aangezien Amerika gebukt ging onder de Crisis, was er voor de muzikanten ver der amper werk. Geïntrigeerd door de bijzonde re kartonnen Durium-plaat be gon Koert ze te verzamelen. Hij heeft inmiddels een unieke col lectie van zo'n 225 originele exemplaren, naar eigen zeggen de grootste verzameling van Europa. Hij bezit onder meer de '1019', de allereerste 'Hit of the Week' die indertijd als de monstration record gratis Werd verspreid. „Die doet 100 tot 150 euro", weet Koert. Sinds 1992 is hij ook bezig om zo veel mogelijk informatie over het la bel Durium te vergaren. Dat leidde, mede door contacten met andere verzamelaars we reldwijd. in 1994 tot het eerste deel van de 'Hit of the Week-discografie'. Dit door- Koert in eigen beheer uitgege ven, zeer specialistische werk vindt via internet gretig aftrek bij verzamelaars en wordt steeds bijgewerkt. Inmiddels zijn er drie delen. Internet Via internet kwam Koert in 2003 in contact met Doug Benson, een Amerikaanse stu- 'dio-technicus die de mogelijk heden onderzocht van een com plete en integrale heruitgave van alle 'Hit of the Week'-pla- ten. Daar had Koert wel oren naar en het project was gebo ren. Doordat sommige zeldza me platen in Amerika niet meer voorhanden waren dan- wel te zwaar beschadigd waren om op cd te kunnen worden ge zet, is voor een deel geput uit Koerts collectie. „Omdat vaak bleek dat ik van bepaalde num mers de enige goede versie had, staan er dus veel nummers uit mijn eigen verzameling op die cd." Koert en Benson vonden het Amerikaanse label Archeop- hone bereid om de cd's uit te brengen. 'Volume one' is afgelo pen december verschenen in een oplage van vijfhonderd stuks. De cd is alleen te krijgen via internet, maar de eerste reacties zijn volgens Koert lo- foto Mechteld Jansen vend „Eén nadeel: bijna vijfen zeventig jaar na dato moet je nog steeds rechten betalen over die nummers. Een kostbare zaak, we verdienen dan ook geen cent aan dit project." De platenfreak ziet de heruitgave als de kroon op zijn 'uit de hand gelopen' hobby. Maar de 'Hit of the Week-missie' mag dan zijn volbracht, werk is er volgens Koert nog genoeg. „Ik ga gewoon door met het speu ren naar en beschrijven van pla ten. Want nog lang niet alle Du- rium-platen zijn boven water." Meer info over Ha7is Koert en zijn projecten is te vinden op www.people, zeeland- net. nl/koerthchkz en www.ar- cheophone.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 32